Dagblad voor Schiedam Omstreken. f Afinn-r- f on rr fis De eerste cliënt. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Donderdag 7 Mei 1914, No. 10920 Op den Balkan. oiereecïomstté op ie polis vermelde voorwaarden, Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreid© berichten. Staten-Geaeraal. Simon Sluwbergen, Inbreker." Bureau: Beterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt b\j levenslange gekeele invaliditeit gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |j bij verlies van eiken ande ren vinger. Albanië. Reuter seint uit Diurazzo: Ten noordwesten van Eibia hebben Servische troepen de Albaneesche grens pversohreaèn, op Aibaneeisch gebied heuveltoppen bèzet en met gesehut versterkt. In een treffen bij Koura moeten 500 Albaneezen buiten gevecht gesteld zijn. Ee Epiraten zijn overwinnaars1 gebleven jn gevechten ten noorden van Argirokastro. FRANKRIJK. Ee „Ligue maritime de France" heeft ïén vlug schrift verspreid, waarin met nadruk gewezen wordt op de minderwaardigheid van de Fransche vloot ten opzichte v,an Duitschland's zeemacht. Binnen vijf jaar zal zij nauwelijks ZjOjO sterk zijn als de helft der Duitsche vloot en zal zij met moeite het hoofd kunnen bieden aan ue ver- eenigde Italiaansichei en Oostenrijksche c-skadeïisi. Een dergelijke minderwaardigheid mag niet worden bestendigd. D© tenuitvoerlegging, van het vloQtprogram moet, in praats van vertraagd zoo- als de Regeeiring doet, verhaast worden en tévens behoort dat program te worden uitjgebrei .1, en wel met de helft of twee derde van net aantal eenheden der Duitsche vloot. Het ware dwaas heid en het geld voor het leger bestemd wegwer pen, indien Frankrijk zijn eventueelen belagers het meesterschap ter' zee liet. Overwinningm té land zouden dan immers vruchteloos blijven, ter wijl een tegenslag van het leger èen onherstelbare debacle zou beteekenen. De Fransche Vlootverieeniging doet daarom e'en beroep op het nieuwe Parlement om Frankrijk een voldoend krachtige vloot te verschaffen. MAROKKO. De „France Militaire" meldt, dat ae bezetting van Taza door de Fransche troepen in oostelijk Marokko aanstaande is. Die samentrekking dor troe pen, voor da bezetting aangewezen, is voltooid. MEXICO. •De Mexicaansche regeering heeft Rabosa,, L'oiz Figuerro en Auguste Rodriguez, die in Mexico veel gezag hebben en waarborgen geven van volkomen onpartijdigheid, als afgevaardigden naai de conferentie!, waar over de bemiddeling' zal worden beraadslaagd, aangewezen. Generaal Funstor is gemachtigd de voorposten linies bij Vera Cruz naar gelang van omstandig heden vooruit te schuiven. Eeze maatregel gééft den generaal dei bevoegdheid om in %e omge ving van Vera Cruz naar bevind van zaken oipi te treden. Lip'pits1 heeft in den Senaat een voorstel inge diend, om Wilson te vragen, of het zijn bedoe ling is, Villa in zijn pogingen om Mexico ouder zjjn heerschappij te brengen, te steunen. Lippits bestreed dei Mexicaansche plolitiek oer regèering in heftige woorden en verklaarde, nat zijn voor- 2) «Daar buiten Maar er gaat niemand over straat „Niemand, en die dan?" »Wat, die verloopen, verwaarloosde kerel zal toch niet...." mompelde ze zichtbaar gekalmeerd, toen ze een weinig vertrouwen in boezemenden vagebond langs het raam zag gaan. »Is dat je eerste vroeg ze neerslachtig. »Ik had me dien heel anders voorgesteld." «Ja, kind," lachte Smit, «ministers en kamer leden worden niet van inbraak verdacht." n't Is dus een inbreker vroeg ze belangstellend en keek haar man met zekere bewondering aan. »Ja, en wat voor eenzei deze. «Men beschuldigt hem van een zeer brutale inbraak, die hij echter niet gepleegd heeft, ik verzeker u. dat zal een opziend barend proces geven ik zal een schitterend pleidooi houden ik zal het O. M. vernietigen." stel ten doel ha-u, W ilson in j1? gelegenheid té stellen, de aantijgingen, dat ae Vereëuigde Slalen zich tot medeplichtigen maken van aen bandiet Villa, te logenstraften. Senator Stone verklaard», dat -ac legeèring voornemens is Carranza en VEla, als zij ziich blijven gedragen, gelijk zij; tot nu toe hebben ge daan, niets in den weg te léggen bij hun strijd tegen Huerta. Na overleg met Bryan hebben c.e gezanten van Argentinië, Brazilië en Chili te kennen ge geven, cia,t zij hun pogingen tot bemiddeling zon der' Carranza's medewerking zullen voortzetten. Eer. wijziging in Carranza's houding acht men hoogst onwaarschijnlijk. Naar de correspondent van dei „Evening Sun" te Guadalajara seint, loopt daar het gerucht dat in gevechten bij dei Elfavor-mijnen te Hostotipaquil- lo twee Engelschen gedood en twéé Amerikanen gewond zijn. Behalve een berichl» van admiraal Howard, 't welk melding! maakt van gerucht.n over onlusten in de Elfavor-mijnen, heeft de tegeéring tè Wash ington van het bovenstaande geen bevestiging] ontvangen. Naar de „Frankfurter Zeitung" uit Vera Cruz verneemt, hebben de Belgen in Mexico een wenk gekregen om do bescherming van Dnitschland in te roepen, voor het geval zij in gevaar komen. HAÏTI. Ee Engelsche diplomatieke vertegenwoordiger te Port au Prince, heeft de regeering van Haïti een ultimatum overhandigd, waarin hftaling van 62,000 dollars aan Engelsche onderdanen, wier zaagmolen tijdens den opstand onder Leconte is vernield, wordt geëischt. Het ultimatum liep gis teravond om 6 uur ten einde;. Gistermiddag heeft het Congres de regeering gemachtigd met den Engeischen zaakgelastigde te onderhandelen en besloten een crèdiet voor de betaling; van het geëischte bedrag beschikbaar te stellen. Na ontvangst van de tijding, dat Engeland tot. de regeeiring van Haïti een ultimatum hééft gericht, heeft de Amcrikaansche minister van buitenland- sehe zaken zich onmiddellijk in verbinding ge steld met den Engelschen gezant te Washington, om hem eenig: uitstel te verzoeken, teneinde het geval te kunnen .onderzoeken. Ee gezant heeft het Engelsche ministerie van rmitenlandsche zaken dit verzoek telegrafisch over gebracht. Aan een feestmaal, den officieren van hét EngelSöh smaldeel, 't welk een bezoek aan Criëst brengt, aangeboden, beeft schout-bij-nacht Kau- delke ©en toost uitgebracht op den Koning van Engeland ien den wensch geuit, dat de traditio- neele vriendschap tusschen beide landen moge voortduren. Schout-bij-'nacht Tronbridge antwoord de met een toost op den Keizer en dé Oostén- rijksch-'Iion gaarsc he vloot. Naar uff New-York aan de „Times" gemeld wordt, heeft kapitein Carson, die- over een com- «Je houdt hem dus' werkeiijk voor onschuldig vroeg ze opgewekt en haar wangen begonnen van vreugde te gloeien. «Onschuldig," riep hij, voor een man van eer houd ik hem, voor een door en door braven kerel. Ik durf mijn woord daarop geven. We hebben een alibi in elkaar gezet." «In elkaar gezet Je zult toch niet...." „Ge verstaat me verkeerd," zei hij geërgerd. «De cliënt, een onervaren man uit het volk, is natuurlijk onbeholpen en onbedreven in recht zaken moet geleid worden, men moet het meest doeltreffende wat hij zegt schiften en in elkaar zetten," Hoe is 't mogelijk, dat ge dat allemaal kunt," riep ze in oprechte bewondering uit. »Ik felici teer je, Rudolf, met onzen inbreker 1 Maar nu moet ik naar Muller. Wat zullen die kwaad zjjn 1" Hy knikte haar vriendelijk toe. «We gaan samen. Ik wil ook eens in vertrouwen met een paar vrienden over het geval spreken. Een men- schenleven durf je zoo maar niet op je zwakke schouders nemen 1" De volgende weken gingen in een vreugderoes voorbij. De groote dag brak aan. Een uitgelezen audi torium vulde de gerechtzaal, Smit stond vooraan pagnie Staatsmilitie in Colorado bet bevel voerde bij den strijd met ae mijnwerkers, verklaam, dat zijn manschappen voor 90 pCt. uit arbeiders en employe's der m ij n -m aa tsc-happijen bestonden. De compagnie was een week voor de ongeregeld heden samengesteld, en was eigenlijk nog ia het geheel niet georganiseerd, terwijl ook de officie ren nog niet bp de gebruikelijke wijze gekozen waren. Zijn manschappen Waren in dienst getre den zonder' op een belooning van uen Staat te rekenen; zij verwachtten een schadevergoeding der mijnmaatschappijenThans is een nauwkeu rig onderzoek gelast naar de' laats gehad heb bende on ordelijkheden, waarbij het kamp- in brand gestoken werd en velen vrouwen en kinderen omkwamen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 Mei. De Kamer neemt voor kennisgeving aan het verslag van den minister van waterstaat bij het rapport van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen omtrent het spoorwegon geluk te Hooghalen. Aan de orde is een aanvullingsbegrooting ten behoeve van den bouw van een nieuw aca demisch ziekenhuis te Leiden. De heer Scheurer beklaagt zich over een uitlating van den heer Eerdmans, die het mini sterie-Heemskerk heeft verweten, dat het op het laatst van zijn bewind de beslissing in deze had genomen. Reeds by de behandeling van de be grooting voor 1910 is immers de beslissing ge vallen. Spr. is zeer ingenomen met het ontwerp, maar vraagt enkele inlichtingen omtrent voorzieningen, die hem onvoldoende voorkomen. Zoo lijken hem o.a. de kosten zeer hoog. Ook vraagt spr. of de bouw niet bespoedigd kan worden. De heer Schaper sluit zich bij dit laatste aan, en meent ook, dat er te weinig kamers voor verpleegsters zijn. Spr. heeft nog eenige kritiek. De heer Heeres bepleit o.m. de aanstelling van- een directeur reeds voor den aanvang van den bouw. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt het beleid van zijn ambtsvoor ganger in deze en beantwoordt de sprekers, waarbij hij uiteenzet, boe aan de geuite verlangens tege moet zou kunnen worden gekomen. De heeren Scheurer en Schaper repli- ceeren. De heer Eerdmans zegt. dat hij slechts feiten heeft vermeld, welke de rechterzijde niet kan bestrijden, en spr geeft aan, welke die feiten zijn. De heer Rutgers protesteert er tegen, dat de vorige spreker zijn beschuldiging noch intrekt, noch handhaaft, maar alleen een indruk weergeeft. Het wetsontwerp wordt z.h.s aangenomen, evenals z.h.s. en zonder discussie het wetsontwerp tot verhooging van de salarissen van het personeel der stenografie. De Kamer zet dan de beraadslaging over het ontwerp-inkomstenbelasting voort. De heer Van Vuuren hervat zijn afgebroken rede tot verdediging van zjjn amendement, om de voorgestelde dividendbelasting van 5 pet. terug te brengen tot 2.75 pet. Spr. wraakt het beroep op het buitenland en ontkent, dat daar de dividendbelasting hooger zou zijn dan volgens het ontwerp. De Kamer moet z.i. weten, of de regeering al dan niet van plan is, op deze belasting gemeen- bij de verdedigerstafel schijnbaar triomfeerend zich bewust van de overwinning, maar inwendig aan de grootste onrust ter prooi, want sinds gisteren was de kopie van zijn verdediginsrede spoorloos verdwenen. En hij kende ze ook niet van buiten, maar enfin, de inspiratie de geestdrift voor de goede zaak zouden hem het juiste woord op de juiste plaats doen vinden 1 Zijn vrouw zat met haar beste vriendin, mevrouw Muller, op de eerste rij. Wat zouden die Muller's heden te ver duren hebben, honderd borstlijders wagen nog niet op tegen één inbreker. De rechtbank komt binnen. Het wordt doodstil in de reehtzaal. «Aangeklaagde komt naar voren 1" zegt de pre sident. Daar blijkt plotseling, dat de aangeklaagde niet aanwezig is. «Mijn cliënt zal zeker komen" verzekert Smit. «Hij was gisteren nog bij mij." »Men had den inbreker direct gevangen moe ten houden", merkt de ambtenaar van het O. M. op. Den president werd een brief overhandigd door den deurwaarder. Hij kykt het schrijven vluchtig in en zegt dan Mijne heeren, ik ontvang daar het volgende schrijven telijke opcenten te laten heffen en zij moet dat weten, voordat er over sprekers amendement ge stemd wordt. Spr. wijst in het bijzonder op kleine onderne mingen, die zullen lijden, omdat zij nu reeds vaak te weinig afschrijven, en op de familie-vennoot schappen. Hij acht de voorgestelde dividendbelas ting fataal in haar economische gevoigen en de- moraliseerend voor de gemeenten. De heer Van Nispen tot Seven aer verdedigt eveneens een amendement, om aan te vangen met een dividendbelasting van 2.75 pet. voor dividenden niet hooger dan 4 pet,., en zoodra de uitkeering 4 ten honderd op het gestorte ka pitaal te boven gaat, bovendien f5 te heffen voor elk bedrag van f 100, waarmede de 4 ten hon derd over het gestorte kapitaal wordt overschreden. Spr. wil de regeering in staat stellen hier een hooge belasting te heffen, juist omdat hij niet van plan is haar te steunen in haar andere belasting plannen. De heeren KI eerekoper en Mendel s vragen verlof tot het houden van interpella- t i n, resp. den minister van waterstaat en den minister van koloniën betreffende. De heer Van Nispen tot Sevenaer zet de verdediging van zijn amendement voort. De heer Wijkerslooth de Weerde- steijn meent, in strijd met den heer Van Vuu ren, dat de naamlooze vennootschappen wel zwaar belast mogen worden. Hij zet dit nader uiteen, ook in verband met de belasting van roerend en onroerend goed. De heer De Meester, die zich voor de divi dend-belasting verklaart, zegt zoowel tegen het amendement van den heer Van Vuuren, als tegen het amendement-Van Nispen te zullen stemmen, al is het laatste hem sympathieker. Hij acht even wel progressie bij naamlooze vennootschappen, in het algemeen bij niet-natuurlijke personen, geen zin te hebben. De heer Vliegen richt zich scherp tegen de rede van den heer Van Vuuren, betoogende, dat de winst uit naamlooze vennootschappen daarom veel zwaarder mag worden belast, omdat zij be haald is met veel minder risico dan de winst uit eigen onderneming. Juist noemt spreker het argument van den heer De Wijkerslooth dat voor de naamlooze vennootschappen de gemeenschap zich tal van sociale uitgaven heeft te getroosten op het gebied van armenzorg, onderwijs etc. Spreker erkent, dat er in het amendement-Van Vuuren iets aantrek kelijks *zit. Toch zal hij tegen stemmen, omdat men bij het opmaken van de balans heel gemak kelijk kan knoeien. De minister van financiën, de heer B e r 11 i n g, deelt mede in overleg met den minister van bin nenlandsche zaken tot de dividendbelasting te zijn gekomen. Ze behoeft niet te leiden tot intrekking van het wetsontwerp no. 85 betreffende de belas ting op naamlooze vennootschappen ten behoeve der gemeenten. De heer Van Vuuren stelde het ten onrechte voor of men hier te doen had met een nieuwe belasting in plaats van met een ver zwaring. Dat de kleine man druk zou ondervin den ontkent spreker, die heeft geen aandeelen. Het amendement-Van Vuuren, hoewel sympathiek, stuit op bezwareno.a. tegen dé stijging tot 7 pet. Het aantal naamlooze vennootschappen, dat minder dan 4 pet. uitkeert, bedraagt slechts '19. De heer Van Vuuren repliceert. Na repliek van den heer Van Nispen wordt het amendement-Van Vuuren verworpen met 48 tegen 14 stemmen en dat van den heer Van Nis pen met 41 tegen 22 stemmen. Art. 35 tot 38 worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dinsdag 11 uur voortzetting. Waarde heeren rechters, De slechte ervaring, die ik al meermalen bij u heb opgedaan, weerhoudt mij persoonlijk voor u te verschijnen. Ik kijk de zaak liever uit de verte aan, waer de hooggeschatte amb tenaar van het O. M. mij niet vinden zal. De réde van mijn verdediger heb ik gelezen, ik vond ze in de overjas, die ik gisteren, toen ik hem verliet, bij vergissing aantrokZe heeft me zeer getroffen, daarom zend ik ze utoe; de overjas kan ik er niet bijdoen, daar de brief dan te zwaar zou worden en strafporto kosten zou. Met nederige groeten «Geachte verdediger," zei de president, «als 'tu blieft, hier is uw pleidooi." Einde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1