Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ziekenfondsen. Men meldt ons uit oen Hang: Door de leden van da afd. ,,'s-Gravenhage en Omstreken" der Neut. Maatschappij' t. bev. van de bel. van Yi ouwelijke Verloskundigen is op de vergad. van 5 Vlei j.l. besloten, ook wat de andere fonusen in den Haag en Scheverbogen betreft, accoordr.te gaan met het voorstel van het H. B. der Maatschappij, onlangls aan het Zieken fonds „De Volharding" gedaan: a. Vrije Vroedvrouwenkeuze. b. Het tarief is zeven en een halvè gulden (7.50). In werking; treden van dit besluit zoo spoedig mogelijk na kennisgeving aan det betreffende zie kenfondsen. Als voorstel voor de e.k. Algiem. Vergadering werd aangenomenhei invoering van bovenge noemd tarief als minimum voor alle gemeenten en ziekenfondsen in Nederland. Bezoek van het Deensche Koningspaar. Aan het Djeemsoh/ei Koninklijk Paar worden tij dens1 hun verblijf hier te lanae d,oor ae Konin gin toegevoegd: aan den Koning: schout hij nacht Nauain ten Cate, stedlingcoanmandant te Hejaer, klotend Habbema, brigade-copimanaantle luitenant der cavalerie baron van Heeckeren van Molecatèn; aan de Koningin: mevrouw Groenincx van Zoer len, paleisdftme, jhr. van ae Poll, opperschen ker en baron van Pallandt van .Waltod, kamer heer in buitenge wonen dienst. De aan den Koning en ae Koningin van Dene marken toegevoegde eeré-aiénst zal H.H. M.M namens de Koningin bij hun aankomst op Ned/eir- landscb grondgebied in het station Roosendaal op 22 dezer begroeten en vandaar in den Koninklij ken salontrein naar Amsterdam begeleiden. Tentoonstelling van Nederlandsche Kunst te Weenen. Reuter seint uit Weenen, a.d. gjsterèn: In tegenwoordigheid van den Oppe'Kamerheer Larikoronsia, den Aimister van Onderwijs, Hus- sarck, den 'Oios fcennjkHongaarse hen gekant to 's-lHage, hanon do Giskra, den burgemeester van W eenen, Weisskinchner wend gister noior den Nederlandschen geczant, Jhr. v. Aveede in de KunstzaalPiisko, die tentoonstelling gieppend van Nederiandsche kunst van 1870 af. Jhr. van Weede verklaarde, dat het hem ver heugde, dat do|Or deze tentoonstelling de bestaan de vnendschappeiijka betrekkingen tusschen de Dionaudnonaix:lue en Nederland, thans ook op liet gebied van kunst zich meer doen gelden. De heer Van Weede sprak ook nog zijn vreugde juit ever dp ^opniefmende beterschap van den keizer. Katwijk. Alen meldt uit Katwijk aan de „Nieuwe Cou rant", dat de heer mir. 0. J. E. baron van .Was- senaer van Catvvijck zijn benoerning tot lid van de Eerste Kamer zal aannemen. Het bestuur van de Ctir.-hist. Kiesverteniging te Katwijk aan Zee zal voorstellen, in zijn plaats candidaat te stellen den heer, J. R. Snoeck Hènkemans, o,ud-lid van de Tweecte Kaïner'. Aan de districtsbesturen der a.-r. en r.-k. kies- vereenigingen zal worden verzocht deze candi- datuur over te nemen. Uit het district Katwijk wordt aan het „Huis gezin" geschreven, dat nu tengevolge van de verkiezing van baron Van Wassenaer van Cat- wijck tot lid der Eerste Kamer dit district va cant is, vermoeaelijk reeds in de eerstvolgenc.e vergadering van de R. K. Centrale Kiesver- eeniging op 14 Mei de; vacature besproken zal worden. Bij verschillenden bestaat het voor nemen dit district vertegenwoordigd te krijgen door een katholiek bloemhollenkweekèr of ver zender. Reeds worden namen genoemd. Een nieuwe schouwburg te Haarlem. In verband met de schitterende gift van eèn kwart millioen gulden door een Haariemsch ingezetene aan de gemeente1 geschonken voor den bouw van een nieuwen schouwburg, kan nog het volgende worden medegedeeld: De schouwburg wordt gebouwd op het AVil- sonplein, ter plaatse waar zich nu een'plant soen bevindt Het gebouw krijgt afmetingen van 52 bij 32 Meter en zal 840 zitplaatsen kun nen bevatten. Diei plannen zijn ontworpen door den vroegeren Haarlemschen bouwkundige J. A. G. v. d. Steur. Aan dei schenking is da voor waarde verbonden, dat de gemeente Haarlem zal afslaan het terrein voor den schouwburg, en bet bedrag, dat nOjOdig is voor meubilair en de tooneelhenoodigdheden, tevens, dat in den schouwburg ten allen tijde worden gereser veerd loges voor den commissaris oer Koningin, den burgemeester en net dagelijksch bestuur der gemeente Haarlem. Gevraagd wordt om een beslissing over bet aanbod voor 1 Juni te nemen, omdat dei schen ker, die dringend verzocht, dat geenerlei na speuringen naar zijn naam worden gedaan, wenscht, dat de schouwburg' ten spoedigste zal verrijzen. Het gebouw wordt geflankeerd door twee torens, die gedekt zijn door koepels. (Tel-) Het niet vlaggen te Zaandam. Het lid der Tweede Kamer, ae heer B,rum- melkamp, heeft, naar de „Tel.'1 meldt, tot oen Minister van Binnenlandse he Zaken een drietal vragen gericht in verband met het feit, aat te Zaandam op dlem verjaardag van prinses Juli ana van de gomeentegtebouwen niet. is gevlagd en tevens naar aanleiding van het door B. en dier gemeente aangekondigde voornemen, om het volgend jaar op 1 Alei aan de onderwijzers der openbare scholen vrijaf te geven. Kath. Sociale Week. Naar de „Msb." verneemt,' zal dit jaar de Kath. Sociale Week tei Enschede worden gehouden en we] van 8 tot 15 November. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767,3 te Horta Laagste barometerstand 745.4 te Thorshaven. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen, izuidwestelijken tot zuidoostelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam, op Dinsdag 12 Mei 1914, des na middags 2 uur. Op de agenda staat o.a. 1. Wijziging der begrooting voor 1913 van het Stads-Ziekenhuis. 2. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het indienen van een adres ter aanvulling van het tarief van den tol onder Overschie. 3. Voorstel tot verkoop aan S. Boele van het grasgewas van het terrein gelegen bij het R. K. Ziekenhuis. 4. Verzoeken van S. C. van Waalwijk van Doorn q q. om grond aan de verlengde School straat, hoek Nassaustraat en aan de St. Liduina- siraat, hoek Veenlandstraat, te koopeD, met advies van B. en W. 5. Overeenkomst met den Staat en de Furness Scheepvaart- en Agentuur-Maatschappij en anderen inzake den aanleg van een Scheepwerf. 6. Voorstel tot het verleeoen van een voor schot aan de Bouwvereeniging «Eendracht" voor den bouw van arbeiderswoningen op het voordat doel in erfpacht uit te geven terrein der Ge meente, gelegen tusschen den voormaligen Schin kel- en Groenendyk ten Noordwesten van de werf «Gusto." Adres van de Afd. Schiedam van den Bond van Nederiandsche Gemeentewerklieden, waarin wordt verzoeht om alle onkosten en werkzaam heden, voortvloeiende uit de opname in het Rijks pensioenfonds voor Gemeente-ambtenaren, bene. vens die, voortvloeiende uit de aanvrage voor eigen- en weduwen- en weezenpensioen, voor Gemeenterekeningte nemen, met advies van B. enW. 8. Voorstel tot vasstelling van den staat van oninbare posten op de plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1911/12, 9. Voorssel tot wijziging der verordening be treffende de makelaardij. Overeenkomst met Fnrness. Inzake de hoogst belangrijke overeenkomst met de Furness-maatschappij is de volgende missive van B. en W. bij den Raad ingekomen Van de Furness-Scheepvaart en Agentuur maatschappij, gevestigd te Rotterdam, kwam ten vorigen jare bij ons een aanvrage in om een 'errein, vormende de Zuid-Oostelijke punt van het Sterrebosch met het daarvoor gelegen stuk domein grond. Deze aanvraag werd gedaan voor een op te richten scheepsbouw-maatschappij. Langdurige onderhandelingen werden over deze aanvrage gevoerd niet alleen met de aanvraag ster, maar ook met het Domeinbestuur en de Maatschappij, die onder onze Gemeente de zalm- zegenvisscherij heeft gepacht. Op de kaart is het terrein, te zamen groot ongeveer 9 Hectaren aangegeven in verschillende kleur; en wel dat van de Gemeente rood, dat van het Rijk geel, waarop de strekdam is aangegeven door een zwarte lijn en de vischkade voor zoover die zal moeten worden oogeruimd zwart gearceerd. Het voorontwerp van het contract, dat is opge maakt door Mr. D. Ellis van Raalte, werd, nadat het naar onze meening zoo gesteld was, dat het de wederzijdsche bedoeling vertolkte, in handen gesteld van Mr. Fruin. Diens opmerkingen werden daarop met Mr. van Raalte besproken, waarop een enkele wijziging of aanvulling werd aangebracht, terwijl ten aanzien van de overige opmerkingen een volkomen be vredigende toelichting werd gegeven. Wij willen er op wijzen dat, hoezeer het voor ontwerp van het contract, voor de leden Uwer vergadering ter lezing gelegd, bestemd is om als grondslag te dienen voor de overeenkomst, waartoe wij machtiging verzoeken, wij niet te min vrij heid moeten voorbehouden de te zijner tijd noodige wijzigingen aan te brengen. Zoo zal bij het sluiten der overeenkomst oi art. 2 of art. 3, moeten vervallen en mogelijk reeds dadelijk een aanvulling noodig zijn, zoowel van de erfpachtssom als de grootte van het terrein, ten gevolge van een suppl. overeenkomst, die strekt ter vervanging van het overpad over de 70 M. kade. Inmiddels was, tengevolge van de onderhande lingen met de visscherij-maatschappij, verkregen, dat, gedurende den loop van de pacht, tegen f500 per jaar 55 M. van de vischkade zou worden afge staan, benevens het weiland achter 125 M. (55-f- 70 M.) vischkade. De Staat had tegen de opruiming van de boven bedoelde 55 Meter kade geen bezwaar. Een over pad over de 70 M. kade, ten Westen van de 55 Meter, door de aanvraagster nog verder verlangd, konden wij niet verkrijgen; waarop de aanvraag ster, dieper de te graven haven in, uitbreiding van terrein bedong en daarmede van het overpad afzag; het laatstbedoelde terrein is op de kaart met een roode bies omgeven. De grond die wij van het Rijk noodig hebben, kunnen wij aanvankelijk voor 30 jaren in erfpacht verkrijgen met 30 jaren verlenging tegen 10 cent per M2. gedurende de eerste 10 jaren, 15 cent per M2. gedurende de tweede 10 jaren, 20 cent per M2. gedurende de derde 10 jaren. Wanneer de zaak de vlucht neemt, welke de aanvraagster verwacht, wenscht zij optie op een terrein langs de laagwaterlijn, breed 150 M. en diep 300 M. Dit terrein is op de kaart aange geven in groen. De optie is gedurende 2 jaren een absolute, en daarna gedurende nog 8 jaren, meer een recht van voorkeur. De overeenkomst wordt aangegaan voor 60 jaren, d.w.z. voorzoover het Gemeente-eigendom betreft, terwijl de domein-grond wordt uitgegeven voor zoolang de GemeeDte den grond in erfpacht heeft met een maximum van 60 jaren. De erfpachtscanon aldus in het voorontwerp genoemd hoezeer ze voor zoover het domein grond betreft, misschien zal blijken meer een huur te moeten heeten (zie art. 3 waarbij gedacht is aan de mogelijkheid dat de Staat wel verhuur maar geen erfpachtsoverdraclit toestaat), bedraagt per M2. circa 46 cent, en in het geheel f 42000. voor de eerste 20 jaar. Daarbij is als waarde aangenomen f933333, terwijl een rente is vastgesteld van 4£ Voor ieder volgend tijdvak van 20 jaar wordt de grondwaarde herzien, met dien verstande, dat de canon wij zullen dat woord blijven gebrui ken, omdat de aanvraagster de rechten en plich ten van den erfpachter op zich neemt (onderhoud en grondlasten) en zich geheel als erfpachtster wij gedragen dat de canon, zeggen wij, nimmer beneden het laatst vastgestelde cijfer zal dalen en na 20 jaar niet meer dan 20 en na 40 jaar niet meer dan 40 boven het oorspronkelijk bedrag zal stijgen. De verplichting tot betaling van den canon gaat in tien maanden na de dagteekening der akte. Zij wordt verschoven 3 maal met 1 maand, wan neer de gemeente dan niet gereed is met de wer ken die gemaakt moeten worden. Zyn de werken na 13 maanden nog niet gereed, dan verschuift iedere maand vertraging de betaling twee maanden. Voor de eerste 10, resp. 13 maanden wordt f21000.uitbetaald. Tegenover een wat men zou kunnen noemen boete voor te late levering heeft de Gemeente een premie als zij binnen 13 maanden gereed is. Bij het sluiten der overeenkomst verplicht zich de gemeente om het terrein gelijk te maken op 4 M. -j- N.A.P., behoudens een strook, breed langs de rivier 140 M. die op 120 M. van den oever van 4 M. -j- N.A.P. hellend gemaakt moet moet worden tot ten minste 60 c.M. beneden N.A.P. in de overlijn. Verder zal een begin moeten worden gemaakt met den havenaanleg en wel tot een diepte van van ten minste 7.60 M. N.A.P., terwijl voor het dok of de dokken van de aanvraagster een gedeelte lang 150 M. en breed 35 Meter uitgediept onderhouden moet worden tot 11.60 N.A.P. Aan de oevers moet een bekleeding gemaakt worden, die boven gewoon laag water (0.60 M. N.A.P.) door de aanvraagster, en daar beneden door de Gemeente moet worden onderhouden. Daar volgens art. 4 der ontwerp-overeenkomst de grens tusschen uit te geven terrein en het openbaar water wordt gevormd door de laag- waterlyn, is, wanneer de oeverbekleeding onder laagwater wordt aangelegd op het terrein, dat de Gemeente van het rijk in erfpacht heeft, de Ge meente verzekerd van het recht tot heffing van het havengeld en tot uitoefening vaa het politie toezicht op het havenbedrijf. Ten slotte zal het terrein zoo spoedig mogelijk langs een verharden weg van de landzijde toegan. kelijk gemaakt moeten worden, terwijl de in Schie dam meer dan een halven eeuw besproken ver binding tusschen haven en spoorweg hier in zoover weder ter sprake is gekomen, dat de gemeente de «moreele verplichting" aanvaardt om «voor zoo- verzulksaannemelijke voorwaarden te verkrijgen is' voor het tot siandkomen van die verbinding «hare medewerking te verleenen." Is de verbinding gekregen dan moet de aan vraagster er ook van kunnen genieten. Blijken art. 43 hebben wij bevoegdheid eenige inrichtingen voor peilingen enz. op het terrein te plaatsen. Hoewel niet uitdrukkelijk genoemd is hieronder o.i. ook te verstaan het plaatsen van de noodige havenlichten. Ten slotte zal niet voor de aanvraagster, maar ter wille van het havenbedrijf, de westelijke zij van den haveningang als op de kaart is aangegeven, moeten worden afgeschuind. Daartoe is nog een deel van den strekdam op te ruimen. Waar wij een strekdam opruimen, vordert het rivierbeheer, dat wij langs de normaallijn een minstens gelijk eind strekdam in de plaats geven. Wij meenen dat dit o.a. kan geschieden voor de arbeiderstuinen, waardoor wij van dit werk het voordeel zouden hebben, dat ook dit terrein tot de normaallijn uitgebracht werd. Het ontbrekende zal elders gelegd moeten wor den. Het aangevraagde terrein is bestemd om als scheepswerf te dienen. Een andere bestemming mag daaraan niet worden gegeven zonder onze schriftelijke vergunning. In verband met de bestemming tot scheeps werf mag de aanvraagster een of meer dokken leggen in het gedeelte der haven, lang 150 M. Zij betaald daarvoor fl.— per jaar, terwijl zij binnen den afstand van 35 M. van haar terrein schepen droogdokken en andere drijvende voorwerpen mag vastmaken. Voor zoover de schepen enz. alleen gebouwd ot hersteld worden en niet lossen of laden is geen havenrecht verschuldigd. Daarmede is gedurende 60 jaren tegenover de aanvraagster contractueel vastgelegd wat steeds heeft gegolden in ons havenrecht en dat naar wij meenen een algemeen geldend beginsel is. Voor het geval de Gemeente de beschikking niet verkrijgt eventueel verliest over eventueel verliest over een deel van het ter rein of het geheele terrein is een billijke voorziening getroffen in de artt. 5860 en 73 der ontwerp-overeenkomst. Het recht om de vervallenverklaring uit te spreken is geregeld in de artt. 61 en 62. Ten aanzien van art. 62 zij nog opgemerkt, dat wij nog nader hebben bedongen, dat door de Furness Scheepvaart- en Agentuurmaatschappij een vennootschap, werkend met 6 millioen gul den borg zal gesproken worden voor de nale ving van dat artikel. De wederzijdsche bevoegdheden bij eindiging van de overeenkomst zijn neergelegd in de artt. 63 65 en vorderen o.i. geen toelichting. Het recht van overdracht hebben wij alleen toegekend aan de hypotheekhouders. Deze toeken ning is noodig gebleken en ontmoet bij ons geen bezwaar, omdat voor het geval de eerste opricht ster zich met zou kunnen staande houden, door de houders der hypoiheek-obligatiën een nieuwe combinatie gevormd moet kunnen worden. Daar o.i. ook de algemeene bepalingen geen uitlegging vorderen, laten wij hier volgen een overzicht van de kosten der werken, die wij thans noodig achtenwaarbij echter in aanmerking dient genomen te woiden, dat deze werken niet uitsluitend ten dienste van de aanvraagster zijn, maar onder meer strekken om de terreinen ten oosten van de te maken haven voor den handel open te stellen. Aan grondverzet voor het maken van de haven is noodig 650.000 M3. tegen ten hoogste 30 centsf 195.000.- 500 M. oevervoorziening zonder grondverbetering a 1340.-170.000. 350 M. oevervoorziening met grond verbetering a f 450.-189.000. 110 M. strekdam langs de Maas kade a f200.—- 22.000. Aan den heer Volker op afbetaling van zijn vordering wegens het op- hoogen van de grienden, thans het Sterrebosch-100.000. Wegaanleg en onvoorzien - 24.000.— Totaal f700.000.— 6£ rente en schulddelging van 1700.000.—f 45.500.— De gemiddelde canon aan den Staat te betalen4.800.— Totaal f 50.300.— Tegenover deze uitgaaf staat, behalve de win sten uit de levering van electriciteit en de op brengst van het havengeld waarmede wy de on derhoudskosten gedekt achten, de canon van de aanvraagster adf42.000.— te verwachten opbrengst van 4 Hectaren ten oosten van de ontwor pen haven 18.000.— f60.000.- Ten slotte terugkomend op de hiervoor als mo gelijk onderstelde aanvulling der overeenkomst met de aanvraagster, meenen wij thans reeds het volgende te moeten mededeelen Tengevolge van de weigering van de visscherij- maatschappij om overpad over de 70 M. visch kade te geven, zal het, zooals wij reeds mede deelden, noodig zyn dieper de haven in een stuk grond bij het oorspronkelijk bedoeld terrein te voegen. De canon daarover is reeds besproken op 85 cents per M2., in het totaal 1 8500.-. Dit bedrag zal U voorkomen niet in evenredig heid te zijn met den prijs voor het eerste grond stuk bedongen. Het is echter wel omdat voor dezen grond wer ken gemaakt moeten worden, die uitsluitend de aanvraagster ten goede komen en deze die heeft te vergoeden. Verder is in dezen prijs ook begrepen het ver schaffen van een gelegenheid om een dok van minder diepgang te leggen, zoodat niet 1 H.A., maar l'/g H.A. in beslag zou worden genomen, waardoor de prys met 20 cents verhoogd is. Resumeerend hebben wy de eer U voor te stellen lo. ons te machtigen: a. van den Staat in erfpacht te nemen het land of water te zamen groot ongeveer 5.86 H.A., begrensd door het gemeente-eigendom, het ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2