Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN- Rechtzaken. Handelsberieh tan. B. a, j. wnrmiEE, lengde van de oostelijke grens van perceel No. 126, de normaallijn en de lijn aanvangend op 55 M. van het oostelijk einde van de vischkade, haaks op de normaallijn 10 M. in noordelijke richting loopend? dan westwaarts ombuigend en 70 M. lang even wijdig met de normaallijn gaande en van daar ongeveeer noord westwaarts loopend tot de grens van het Gemeenteeigendom en zulks tegen een canon van 10, 15 en 20 cent per MC, respectie velijk voor het eerste, tweede en derde tiental jaren, welke verhoogd zal worden met f 790. 'sjaars voor het gedeelte dat water is of wordt. b. aan de Burgerlijke Maatschappij »Nieuwe Maas" te Rotterdam gedurende vier jaren uit te keeren een som f 500.voor het recht tot in bezit nemen van 55 Meter vischkade, gelegen aan hei Oostelijk einde van die kade en het weiland achter de 55 X '0 M. kade. c. met den Staat een overeenkomst aan te gaan betreffende het afgraven en opruimen van 55 M. vischkade en van den strekdam ten oosten van die vischkade tegen de verplichting om elder8 langs de normaallijn der rivier op overeen te komen plaats een nieuwen strekdam te maken- d. van het van den Staat in erfpacht verkregen errein, voor het Gemeente-eigendom Sectie N. nos. 234 en 235 (gedeeltelijk) het boven laag water aaH te leggen gedeelte, met een gedeelte van de perceelen Sectie N. nos. 204209, 218 219 eigendom der Gemeente in huur of erfpacht uit te geven voor ten hoogste 60 jaren tegen den canon (huur) van f42000. e. tot ophooging van het uit te geven terrein tot 4 M. boven N.A.P., behoudens de op het terrein aan te leggen helling. f. tot het maken van een haven, breed op de waterlijn 150 M., diep 7.60 M. N.A.P. me1 een gelegenheid voor het leggen van dokken breed 35 M.. lang met een diepte van 11.60 M. N.A.P. met de noodige oeverbekleedingen ter wederszijden van de haven en langs de rivier. g. tot het maken van een verharden weg ter verbinding van het uit te geven terrein met de openbare wegen der Gemeente. 2o. U in principe bereid te verklaren tof de uitgifte van nog 1 H.A. grond ten noorden van het uit te geven terrein tegen een canon van 65 cent eventueel verhoogd met 20 cent per meter voor het recht om een tweede dok in de haven te meerenvoor welke uitgifte U nader een ontwerp-besluit zal worden aangeboden. 11e »Cambewarra". De Raad voor de scheepvaart heeft gisteren een onderzoek ingesteld betreffende het op 3 Februari op de Westkust van Australië op een blinde klip stooten en vergaan van het stoom- transportvaartuig »Cambewarra" schipper H. van der Hey Jr., te Rotterdam eigenaresse Werf Gusto, te Schiedam. Als eerste getuige werd gehoord de schipper B. H. van der Hey Jr. Deze deelde mede, dat het schip gebracht moest worden naar Sydney Het zou hier bij aankomst worden overgenomen. De machine en de brug bevonden zich achter in het schip. De schoorsteen en de bok, die op het voorschip stond, staken boven den romp uit. De bemanning tolde 15 koppen. De grootte van het schip bedroeg 423 ton. Den 29en November was men uit Schiedam vertrokken. Speciale kaarten waren niet aan boord. Van Colombo voer men naar de Torrestraat, doch hevige storm noodzaakte koers te houden naar Freemantle. In het laatst van Januari kwam men in een zeer sterke Z. O. passaat. Eerst koesterde de schipper het voornemen die passaat door onder de kust te varen, .te ontloopen. Men passeerde den ln Februari de Geelvinckstraat. Op 3 mijlen afstands zag men een vuurtoren. De koers was Z W. magnetisch. Op den 2en Februari 'sa- vonds, terwijl men steeds volle kracht stoomde, veranderde de koers in Z lU O. De wind was in kracht verminderd. Om ongeveer één uur 's nachts stootte het schip op een klip en wel tot ongeveer vier keer toe. Ten gevolge echter van de hevige kracht der machines raakte men weer vlot en trachtte toen den wal in te sturen. Eén dei- schroeven was ernstig beschadigdniettemin werkte de machine door. Op ongeveer 15 mijt afstand zag men den wal. Het schip behouden leek een onmogelijkheid. Het bleef drijven tot 's morgen 10 uur. Toen zonk het. Getuige heeft onmiddelyk na het stoppen scheepsraad gehouden, waarin besloten werd, dat de eerste stuurman, de tweede machinist en twee matrozen het eerst met de reddingboot naar den wal zouden gaan- Deze bereikten den wal na ongeveer 5' uren. De overige bleven aan boord. Er werden noodsig nalen op de stoomfluit gegeven, hetgeen het ge volg had, dat eenige visschersvaartuigen kwamen opdagen. Toen het schip zonk, is de eerste machinist overboord gesprongen, nochthans door de visschers opgepikt. Getuige is het laatst aan boord gebleven. De reddingboot, waarin getuige en de rest der be manning had plaats genomen, sloeg om tengevol ge van de zuiging van het zinkende schip. Ge lukkig werden evenwel allen door de visschers gered, ofschoon dit niet zonder moeite is gepaard gegaan. De trommel met scheepspapieren is eveneens gered. De eerste machinist, de heer G. S. Krispijn, Verklaarde gezien te hebben, dat het water onder den ketel het schip binnenstroomde. Na het stoo ten pompte men gedurende anderhalf uur ver- Volgens werden de vuren gedoofd en werd men genoodzaakt de machinekamer te verlaten. De buitenboords-kleppen werden gesloten en de stoom afgeblazen. De laatste getuige, de 2e machist D. Kortlang, was met de eerste reddingboot mede aan land gegaan. Meer dan 12 mijlen moesten worden afgelegd. Op een vrij droge zandige plek kon de redding boot aan wal worden getrokken, Journaal, chro nometer, zoomede eenige kleeren en voedingsmid delen waren medegenomen. Vervolgens begon een ware zwerftocht in noordelijk richting. Na 1% dag was men genoodzaakt een en ander achter te laten dit is evenwel later opnieuw gevonden- Ofschoon men gedurende dien tijd nu en dan een rookkolom meende te bespeuren, zoodat men in de veronderstelling verkeerde menschen te zullen aantreffen, geschiedde het eerst, na drie dagen gezworven te hebben, dat men bijna zonder ge dronken te hebben en geen bronnen op den weg te hebben aangetroffen, uitgeput van ver moeienis en niet zonder wonden in een gehucht terecht kwam De inspecteur, de heer Bouman, merkte bij het doen zijner vordering op, dat door den gezag voerder z.i. niet voldoende zorg was besteed aan de navigatie. Hij geeft den raad in overweging dit punt te onderzoeken. De uitspraak volgt later. (N.R.Ct.) Gister is bijhetgehouden examen lager onderwijs geslaagd mejuffrouw Ca. Gokke, 'eerlinge der St. Luciakweekschool te Rotterdam. Gisternamidctag omstreeks 5 uur was de 29-jarige machinist A. Landa, wonende aan de Haven te Biergen-op-Zoom, aan boord van het in de Sehie nabij dc-i Spoorbrug, tegenover die 'Overschieschiustraat, liggend motorschip „EK sabeth" van J. Th. Schot te Bergem-op-Zoom. bezig de motor schoon te maken. Bij het vullen van ©en lamp vatte deze lamp en eèn lean met spiritus vlam, waarbij ook de kleeren van den machinist in brana geraakten. De man had zoo veel 'tegenwoordigheid van geest dat hij naar boven liep en onmiddellijk in het water spron D© vlammen waren nu spoedig gedoofd, terwijl L. door ter hulp toegesnelde personen behouden op het schip werd getrokken. Die man bekwam1 brandwonden aan armen en beunen. Politie verbond voorloopig de wond? ti. Geneeskundig© hulp moest later wprden ingèroe pen. Hoogwater te 8 Mei 2 30 v.m. 2.44 Schiedam n.m. Vrijdag UIT VLAARDINGEN. Op de Maas onder deze gemeente is Woens dagmorgen vroeg door de boeieraak „Cornelia", schipper Van Vessem, tel Made, aangevaren éen platte roei aak. Van de twiee personen die hierin zaten, en beidieln te water geraakten, verdronk de 29-jarige gehuwde Arijei Vevhey,1 wonende té Hoog vliet. De kerk van Streefkerkuitgbrand, Wederom is een om haar laat zestiende-eeuwgehen bouw zeer belangwekkende kerk met haar mach tigen toren het offer geworden van loodgieters onvoorzichtigheid. Ds. Poort, die het telefonisch bericht van den brand zijner schoone kerk in den Haag had ont vangen, waar hij juist eenfvergadejing bijgewoond had van het Provinciaal Kerkbestuur, was even voor ons per auto uit Rotterdam in zijn onder den schrik ontredderde pastorie aangekomen. De predikant vertelde ons, dat in 1572 de Ka tholieke kerk van Streefkerk is afgebrand. Te zelfder plaatse is toen aantonds de huidige Her vormde kerk gebouwd, waarvan wij thans de laatste vonken jzagen'waren langs de ruïne. De gemeentelijke toren is toen hersteld uit afbraak van het kasteel Schoonenberg, een »roofslot" onder Nieuw Lekkerland, waarvan de heuvel nog over is. Deze ruim drie eeuwen oude kerk was een der schoonste sieraden van de schilderachtige oevers der Lek. Vijttien jaar geleden was er het mooie orgel uit de oude Remonstantsche kerk te Rotterdam in overgeplaatst. Voor de vier antieke koperen kronen was viertien dagen geleden nog f1800 geboden. In een ervan was heel wat zil ver versmolten, bij testamentaire beschikking van Janneke Jans. Dit alles lag nu in het puin vergaan, met de scherven van het gedenkraam 1813—1913, en de asch van heel wat kostelijk gebeeldhouwd eiken. Daar hadt ge den kunstig besneden besneden preekstoel uit 1754, de banken van ouderlingen, van schout en schepenen, en die van den am bachtsheer om den pilaar met het wapen van Van der Meij van Streefkerk. Het was een groote kerk, met zeven honderd zitplaatsen en nog heel wat ruimte er rondomheen- De mooie oude zerken zijn vermoedelijk mede zeer beschadigd. Uit de kerk verhiel zich de massale vierkante toren, met de geestig gestileerde zoogenaamde lantaarn er bovenop, tot een hoogte van 35 me ter, in denzelfden geest als de toren van Zoe- terwoude. Ds. Poort meende dat de toren tot een eind onder den laagsten rondgang nog uit de steen van voor den eersten brand bestond. Tot zoover trof men ook den boogvorm aandaarboven wer den het spitsbogen. Kerk en toren zijn afzonderlijk verzekerd. Men meendede kerk voor 130.000. Terwijl de predikant zoo vriendelijk was ons een en ander mee te deelen, kwam een der dia kenen vertellen, dat hij het kerkelijk archief nog juist bijiijdf had gered. Het Avondmaal-zilver wordt bewaard bij den president-kerkvoogd. Er waren nog een paar kisten met een gering be drag aan kerkelijke gelden in den brand achter gebleven. Burgemeester Gautier had de welwillendheid ons in te lichten omtrent den brand. Sedert enke le weken waren leidekers bezig het dak van de kerk te herstellen. Vanmiddag was de zoon van den leidekker met loodgieterswerk doende ge weest, juist boven den preekstoel. Om vier uur had hij het karwei verlaten. En om zes uur gisteravond zag de doodgraver rook opstijgen uit het kerkdak. Maar nog eer de brand was rond- geroepen, en de menschen verschrikt uit hun huizen kwamen, stond de kerk in lichter laaie. De zware eiken balken en spanten immers, van zoo veel honderd jaren oud, waren kurkdroog, gebla kerd van de zon als zij daar vooral op de zuidzij lagen. De dominee had dat kunnen constateeren, toen men hem dezer dagen enkele stukken ervan als brandhout had gebracht. Aanstonds rukten de beide brandspuiten uit. Volgens den burgemeester zijn die nog een verouderd systeem, omdat het gemeentebestuur, in verband met den enormen vooruitgang der techniek, en ook met de plannen der waterleiding, lang geaarzeld had omtrent het aanschaffen van nieuw materiaal. Maar veertien dagen geleden waren zij de stoom-motorbrandspuit van Nieuw Ammers gaan zien, die nu weldra ter plaatse was en belangrijke diensten heeft bewezen. Die golden vooral het nathouden van de pas torie en de school, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de overweldigende vuurzee. Met zakken over de hoofden voor de hitte en den smook waren de menschen hiermee onverschrok ken bezig, en zij hebben de voldoening, dat beide gebouwen ongedeerd zijn gebleven. Maar aan redden van de vervaarlijk in haar hout opvlammende kerk, die spoedig ook het bouwwerk van den toren aantastte, viel niet te denken. Die machtig oplaaiende baken aan de lage landen van de Lek riep honderden en hon derden wielijdets uit den verren omtrek naar de plek van het onheil. Ook een deputatie van hoofd lieden der Rotterdamsche brandweer verscheen er per auto. Al spoedig stortte het bovenstuk, de lantaarn, van den toren in, dat uit hout, lood en leien be stond. En telkens wanneer de zware balken nederploften, gutste de vuurzee ontstellend op. Doch gelukkig was de wind Zuid West, waardoor vlammen en vonken werden meegevoerd uit de kom der gemeente, waarin nog enkele huizen met stroodaken staan. Om de orde onder de groote menigte toeschou wers te bewaren, had de burgemeester aanstonds last gegeven de herbergen te sluiten. De ruïne, de {vervaarlijke steenromp, vierkant en massaal in zyn machtige ommuring, maakte een zeldzaam fantastischen indruk. Langs de vier zijden van den toren bleven het lichten en von ken als van St. Elmusvuur. Nog hingen er zware houtbrokken te gloeien in de galmgaten op het kerkhot lag de bel tot klokspijs versmolten. En door de hooge boogramen zag men binnen in de ruimte tusschen de vier kerkmuien, waar die ruwe stapeling van hout en puin lag te gloren tot een feilen ros-en gloed, die de ontzaglijke steunbeeren belichte en de bleeke maanlucht een wonderlijk Oostersch blauwen schijn verleende. Het zware geboomte, dat eertijds kerkhof en kerk zoo statig omringde, is verleden jaar na den storm gerooid moeten worden. Met dit al zijn kerk en toren dus enkel uitge brand. Het steenen omhulsel staat nog, met uit zondering van den top. En er zijn voldoende af beeldingen van het buitenaanzicht en van het innerlijk, om een en ander in den ouden vorm zoo goed mogelijk te herstellen. Hoewel som mige brokken van den gevel, ontdaan van de houten stutsels, op invallen staan. Toen wij vannacht om half twaalf Streefkerk in de auto verlieten, brandde er in de huizen nog overal licht. De ramp had de menschen zeer verontrust, [en 't zal nog lang duren, eer zij zich vertrouwd kunnen maken met de gedachte, dat hun oude trouwe kerk met dien toren als een wachter over het land van de Lek daar nu staat als een zwarte ruïne. Maar met dit al was 't nog altijd, ver weg langs de dijken, een prachtig gezichtdie gouden gloed, laag aan den horizon, alsof daar de zon alweer opkwam. En de veerlui over Lek en IJsel, zij spraken er meewarig overvan de schepen, die voorbij voeren hadden zij van half zeven af de steeds ernstiger maren van den brand vernomen. De nachtwacht in Krimpen wist zelfs niet heter of heel Streefkerk was in de asch gelegd. Maar waarlijk, de ramp is reeds ernstig en hatelijk genoeg. Een zoo eerwaardig oud bouw werk al wederom het offer gaworden van lood. gieters-onvoorzichtigheid 1 (N.R.Crt.) DURAZZO, 6 Mei. Grieksbhe beoden, voorzien van kanonnen en machinegeweren, dringen vaart- durend verder Noordwaarts op: Oweir Ciaffa en Kicok marcheerend, zijn zij reeds tot op 5 uren van Berat genaderd. D,e Albaneesehe gendarmerie is naar het Zuiden weggedrongen. Ais Berat valt, staan de wegen naar Walona en Durazzo open. Be sterke Grjeksche benden bestaan voor bet grootste deel uit Grrcksche soldaten, door Griek- sche officieren aangevoerd. WEENEN, 6 Mei. Uit Tirana seint men aan de „Neue Freie Pxesse": De Albaneezen zijn tot voor Koritsa teruggeslagen. In Tirana warden 10,000 man op de been gebracht, die onverwijld naar het terrein van den strijd zuilen vertrek ken. j RECHTBANK TE ROTTERDAM. Die 22-jarige distillateuyskneciht F. C. A. R„ we nende te Schiedam', bekend© op' den 19èn Mil. den getuig© J. Morauw, beklaagde's ex-'schoonvader-in- spie. in heit gelaat te hebben gteslagen, Eisch: f10 boete, subsidiair tien dagen hech tenis. De 22-jarige H. K., veldarbeider te Melissant, zou pp den 19en Mrjt.' de getujglel A. Bpogert, die ruziè had met, bekiaagde's' echtgenoote, eèn paar maal tegen den grond hebben geworpen. Beklaagde beweerde, dat de getuige gestruikeld en gevallen was'. Eischf 20 boete, subsidiair twintig; aagten hech tenis. De 49-jarige broodbakker A. K. te VIaaraingen was bij vonnis van den kantonrechter van Schie dam, d.d. 1 April 1914, veroordeeld tot f 4 boete, subsidiair één dag hechtenis, ter zake van over treding van a© gemeenteverordening van Vlaar- dingen op die gezondheids politie. Zijn knecht was op 20 Februari aangetroffen met een wagen mét brood, waarin zich o.a. bevonden 28 wittebrooden, die niet voldeden aan het van gemeenteweg,/ voorgeschreven gewicht. Van dit vonnis was zoowel beklaagde als het O. M. in hooger neroep1 giekomen. Het O. M. vond geen termen aanwezig om af te wijken van het vonnis van den kantonrechter en eischte bevestiging. Lotery wet. De Kantonrechter te Dokkum, «islet uitspraak doende in de zaken van H. W. en J. S. te Dok kum, en van K. S. te FerweJd, aan wie was ten laste gelegd, dat zij als Agenten der N. V. „De Tijdgeest" ten verkoop in voorraad hebben gehad 3 o/o Obligatiën 20e Serie1 eener piémielee- ning ten laste dier Vennootschap, zijnde deze stukken in werkelijkheid aandeelen in eene lo terij, waarvan de hij de loterijwet van 1905 ver- eischte toestemming: niet' was verieend, ont sloeg beklaagden van a re C h t s v e r- v o 1 g i n g. Geboren: 4 Mei. Arie, z. v. A. Zeeuw en J. N. Zeeuw, Kethelstraat. 5. Cornelis Jacobus, z. v. C. J. de Ronde en E. Westhoff, Laan. Gehuwd 7 Mei. C. Noordijk, 25 j.. en M. E. Paardekamp, 24 j. - J. C. A. Companus, 24 j., en M. J. Leliveld, 25 j M. F. Meijer, 26 j. en A. E. Eikenbroek, 23 j. J. A. J. Leen- derts, 22 j., en H. W. van Veen, 21 j. Overleden: 5 Mei. Hendrika Martina Zuid geest, oud 12 w., L. Achterweg. Gerardus van Dommelen, oud 75 j. en 9 mnd., Warande. Gosina Kant, oud 36 j. en 6 mnd., Ouddorpsche- straat. BEURS VAN SCHIEDAM, 7 Mei 1914. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit d« Kamer van Koophandel voor de Beun. 4 Mei. f 9V 5 Mei, f 9(4 6 Mei. 19% 7 Mei. f 9% per Hectoliter zonder fust en zonder belasting, Nament de Commisiie voor. ie Hoteerlmga Bond Tan DistiUatemnj M o ut w y n Jenever Amsterdamse he Spoeling: Stemming op proef. 6 Mei. fllVï' fl5% f 17.— 0.60 'f 7 Mei. fny» f 15% if 17. 0.60 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus 7 Mei. f 19% a f 19% fl7% af f 8s/« A f hedenkalm. Spirltue, 6 Mei. f 19% a f 19% f 17% a f- f 88/4 k f 8 Stemming op heden: kalm. PARIJS, 6 Mei. Spiritus per hectoliter per Mei fr. 40.25 betaald, per Juni fr. 40.75 a 41. dito, per 4 md. van Mei fr. 41.a 41.25, Juli/ Aug. fr. 41.50 a 41.75, per 4 laatste md.fr. 41.50 a 41.75 betaald, per 3 md. v. Oct.fr. 41.50 k 41.75 «betaald, per 4 eerste md.fr. 41.50 a 41,75, stemming kalm. gruun NEW-YORK Mais: Western loco. 6 Mei 76% 5 Mei. 76 V8. CHICAGO Mais 6 Mei. 5 Mei. Rogge vast. 6 Mei. 5 Mei. Mei 66% 66% Juli 66% 66% Loce 62- 62% Sept. 65% 65V, Dec,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3