Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering jf 1 finf] levenslange f H00 f on b™ flfi EERSTE BLAD. 37ste Jaar&aug. Zaterdag 9 Mei 1914 No. 10922 Op den Balkan. Offideele berichten. SCHOUW Gymnasium te Schiedam. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oyereenfcomstig od de Dolis vermelde voorwaarden, (JULI ïnSuSlt; I £1 by verlies van by verlies van een hand, voet of oogI U U I IUU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U li wysvinger; I by verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. over de bedekkingen der zoogenaamde onderbakken in Branderyen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat in de maand Juni 1914, des voormiddags tusschen 6 en 9 uur, een schouw zal worden gedreven over de bedekkingen met hetgeen daartoe behoort en de leggers der spoe- lingbakken zoogenaamd onderbakken in branderijen of hare aanhoorigheden. Iedere belanghebbende ontvangt nadere kennis geving wanneer bij hem de schouw zal plaats hebben. Herinnerd wordt aan de artt. 4 en 5 der be trekkelijke verordening (Gemeenteblad no. 14 van 19l0) luidende Artikel 4. De belanghebbenden zijn verplicht te zorgen, dat op ujd voor de schouw bepaald, de bakken ledig zijn en in zoodanigeu staat, dat de Schouw behoorlijk kan plaats hebben. Artikel 5. De belanghebbenden zijn verplicht de schouwers in de gelegenheid te stellen het hun opgedragen onderzoek naar behooren te volbrengen en dezen daarin zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Schiedam, if Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK L. S. Aangiften voor het toelatingsexamen worden ingewacht vóór 1 Juli a.s. mondeling in het Gym nasiumgebouw des Maandags, Woensdags en Vrij dags van 10—11 uur, of schriftelijk aan het adres van den rector Dr. A. HENGEVELD. JBuiteolandsch Nieuws. Albanië. In tegenspraak met een bericht, betreffende dé gre a s o verse h rij ai n g door de Serviërs, deelt het (persbureau meelt", dat slechts eenigé aan dé gren zen wonende Albaansehe stammen gevechten ge leverd hebbein, maar dat niet één enkelé Servische soldaat de grens heeft overschreden. Ontkend wordt, dat de Serviërs bij IJibra de grens overgetrokken zijn. RUSLAND. De Rijksdoema beraadslaagde, nadat het wets ontwerp over vaststelling van heit troepenconti- gent was aangenomen over een voorstel dér ca detten om een commissie te benoemèn, dié een wetsontwerp ,over dé verantwoordelijkheid van afgevaardigden vjoor hun in de Doema uitgespro ken redevoeringen, zal indienen. Met girootë meer derheid, sledht's eenige leden dér rechterzijde stem den tegen, werd dit voorstel aanvaard. Besloten werd, dat de te benoemen commissie bannen 7 dagen een rapport zal uitbrengen. De proteststaking van de Petersburger arbei ders beantwoordden vele fabrieken, w.o. de ma chinefabriek Hermans und Halske, met stopzet ting van het bedrijf. Het aantal uitgjesloten arbei ders bedraagt 10,000. De arbeiders der Putiloffabrieken hebben zich bij de staking aangesloten. Het aantal stakers bedraagt 20,000. BELGlë. De Kamer heeft gister het wetsontwerp op de verzekering; van werklieden tegen ziekte, invalidi teit en ouderdom, definitief aangenomen. düitschland. De Rjjksdag behandelde gister in tweede lezing de begrooting van Oorlog. Naar aanleiding van een door de sociaal-demo craten gestelden eisch, dat 't staande leger naar het voorbeeld van Zwitserland in een militie ver anderd moet worden, zeide de minister van Oorlog sledere vakman trekt uit de toestanden, die in Zwitserland bestaan, de conclusie, dat een militie jangzamer gemobiliseerd wordt dan een leger. Zooals wij en onze naburen, met wie wij even tueel in een oorlog gewikkeld kunnen worden, hebben. Verder ligt het voor de hand, dat een volgens Zwitsersch, systeem gevormd leger er niet op berekend is, om spoedig tot het leveren van beslissende slagen in een vijandelijk land te staan. De sociaal-democraten verdedigen het Zwitsersche systeem hoewel zij toch moesten weten, dat Düitschland ten gevolge van zijn militaire geogra fische en politieke positie onvoorwaardelijk ge dwongen is iederen oorlog, waartoe het gedwon gen wordt, langs den weg van een bliksemsnel offensief te voeren, terwijl het bovendien nog troepen tot zijn beschikking moet hebben, om eventueele échecs te kunnen dragen. Een experi ment, zooals de sociaal-democraten willen, zou voor Düitschland noodlottig zijn. Vooral op het oogenblik nu onze naburen den militairen diensttijd zeer aanzienlijk verlengen en het kader veel sterker uitbreiden dan wij gedaan hebben, moet ik een dergelijk plan volkomen onbegrijpelijk noemen. (Protest bij de sociaal democraten). Ods normaal denkend volk zal om trent deze kwestie in ieder geval dezelfde meening zijn toegedaan als ik en de wenschen der sociaal democraten een fantasie en een utopie noemen (Toejuichingen rechts.) In E 1 z a s-L otharingen. Op de betreffende tegenspraak der wel eens officieuse »Berl. Lok. Anz." in zake de nog al sensationeel klinkende berichten, omtrent het op treden der Duitsche Regeering tegen de in het Rijksland woonachtige Franschen. is thans ook een meer definitieve tegenspraak gevolgd. Aan de Regeering van Elzas-Lotharingen zou van zulke maatregelen niets bekend zijn. Inmiddels heeft het bericht in de »Matin" reeds ten gevolge had, dat de Fransche bladen, op hun wijze, aan de zaak kleur en uitleg geven. Zoo beveelt een der Parijsche bladen onmiddellijk represaille maatre gelen aan en wil alle te Parijs en in de grens provincies wonende Duitschers over de grens zetten, indien de anti-Fransehe maatregel blijkt van algemeene strekking te zijn. De »Liberté'' betreurt, dat van officieele Duitsche zijde niet onmiddellijk een tegenspraak is geko men en schrijft: Terwijl de betrekkingen normaal blijven tusschen Parijs en Berlijn, moet de open bare meening zich wel bezig houden rnet deze dagelijks herhaalde pogingen tot provocatie van de pangermanisten. Naar nader blijkt, vindt het opzienbarend be richt van mogelijke uitwijzigen van Franschen uit het Rijksland, door de »Matin" gepubliceerd, zijn oorsprong in een mededeeling aan de Parijsche bladen van den in de hoofdstad woonachtigen heer Rudolf, dat zijn broeder in den Elzas bericht heeft gekregen van de niet-verleuging van het verlof om aldaar te wonen. De »Berl. Lok. Anz." gelooft intusschen dat deze campagne van stoken en ophitsen te verklaren is uit het feit, dat Zon dag de herkiezingen plaats hebben daarna zal dat wel weer bedaren. Het verbond van Elzas-Lotharingsche vereeni- gingen, aldus wordt uit Parijs gemeld, dat telken jare op 14 Juli, den dag van het nationale feest, voor het standbeeld van Straatsburg vaderlandlie vende betoogingen houdt, heeft in zijn jongste bijeenkomst besloten, van dit jaar af voortaan zijn patriottische bedevaart" op den tweeden Zondag in Mei te houden, als protest tegen den op 10 Mei 1871 gesloten vrede van Frankfort. Deze jaarlijksche betooging van alle Elzas-Lotharingsche vereenigingen zal derhalve morgen plaats hebben. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reutel seint uit Boedapest: In de commissie voor buitenlandscb.J .'-aken der Oostenrijkscbe delegatie, verklaarde graaf Clam Martiniz, een conservatieve grootgrondbezitter, dat de Driebond steeds krachtiger tot handhaving va a den wiereldvr-ede werkzaam was. Gelijk bevriende industrieelen elkander op de hoogte houden, moe ten ook verbonden staten dit doen. Spreker spoorde de partijen aan, ook wat de binneniand- ftohe politiek betreft, een godsvrede te sluiten en zoo een krachtiger buitenlandsche politiek mo gelijk te maken. ITALIS. Zooals reeds bericht, is de vorige week door de zorg van Z. H. den Paus het lijk van zijn zuster, Rosa Sarto, Baar zijn geboorteplaats Riese overgebracht, waar het is bijgezet in een nieuw familie-graf. Den dag daarop had een zeer tref fende plechtigheid plaats. Toen de moeder des Pausen op een-en-tachtigjarigen leeftijd in het jaar 1894 stierf, was kardinaal Sarto, patriarch van Venetiëde familie was arm en de kardinaal wilde niet, dat men voor een zoo nederige vrouw als zijn moeder was een prachtig monument op richtte. Nu echter Z. H. voor de zijnen een familie graf heeft doen maken, heeft Hij gelast, dat ook het lijk van Zijne moeder daarin zou worden bijgezet bij dat van Zijne zuster. De plechtigheid had in allen eenvoud plaats. Eu gevolg gevende aan een verheven gedachte heeft de Paus ter nagedachtenis aan degenen, die Hij zoozeer be minde, op zijn kosten eenjtehuis doen bouwen voor kinderen in zijn geboorteplaats en een ge sticht voor oude lieden. Het stoffelijk overschot van den vader van Z. H. kan niet in het familiegraf worden opge nomen. Jan Baptist Sarto stierf toen zijn kinde ren nog zeer jong waren; hij was arm en werd op het algemeene kerkhof begraven, waar men tot dusver zijn lijk niet heeft kunnen vinden. Uit Venetië wordt aan de „Neuo Freie Prèssé" gemeld Eergisteravond vonden op het marktplein we gens de incidenten te Triest van den laten Mei groote demonstraties plaats, waarvoor ook stu denten uit Padua waren overgekomen. Eerst weid een meeting in de handelsburgerschool gehouden en daarop trokken de manifestanten onder het roepen van scheldwoorden tegen ae Slaven raar het marktplein. De politie poogde dé betoogers te verspreiden en nam verscheidene hunner gevangen. Reuter meldt nog uit Romei: In geheel Italië duren de betoogingen legen het op den eersten Mei te Triest gebeurde, voort Te Milaan moeiten vrij ernstige voorvallen hebben gé leid tot gevangeinneminjgj van een honderdtal betoogers. Te Messina is een soldaat gewond, te Verona zijn betoogeirs gevangen genomen, te Cattanzaro zijn bij' een gevecht tal van carabinieri en studenten gewond. SPANJE. Een delegatie der officieren en machinisten van de Spaansc.be handelsmarinei had zich gistel naar Madrid begeven, ten einde de hemddddeling der regeering aan te vragen om tot bijlegging van het conflict te geraken. De delegatie werd door den minister-president ontvangen en verklaar de helm bericht ontvangen te hebben, dat twee Spaansche stoomschepen, die bij het uitbre ken van de staking] te Rotterdam voor anker lager en door hun equipages verlaten waren, niettemin met een buitenlandsche bemanning zee gekozen hadden en lat andere stoomsche pen op het punt stonden hetzelfde te doen. De ministerpresident Dato antwoordde, dat dezo feiten hem onbekend waren, doch dat hij on middellijk aan de betrokken Spaanse he consuls zou seinen, dat zij onder dergelijke omstan digheden de schepen niet moesten laten ver trekken. SERVIë. De Skouptchina kwam gistermiddag bijeen. De regeeringsgezinde afgevaardigden Jankowitsch en Trifunawitsch richtten tot den minister-pres loont een interpellatie, waarbij zij1 wezen op ue ont stemming onder de officieren, te voorschijn ge roepen door de nieuwe bepaling, volgens w elk in het nieuwe Servische gebied dé civile over heid boven de militaire; autoriteiten gestéld wordt. MEXICO. Staatssecretaris Bryan gaf in een interview be treffende de klacht van het Mexicaansche mi nisterie van Buitenlanascbe Zaken, toe, dat de regeering een nota ontvangen had van. ue bemid delaars. Hij voegde hieraan to-:, dat deze eenvoudig in houdt, wal Huerta gezegd heeft. Kr zal door de Amerikaansche regeenng op ae nota geant woord worden. Ervan verklaarde voorts in een interview, dat San Luis Poioso in hanuen oer constitution al Later: gevallen was. Te Washington is het bericht ontvangen, dat Rvan, ae Amerikaan, die als spion te Zacateeas veroordeeld was om terechtgesteld te worden, doch weder in vrijheid werd gesteld, met 600 andere uitgewekenen uit Mexico-Citv te Pud to Mexico is aangekomen. Zij zullen direct met het stoomschip „Esperanza" naar Nieuw-Orleans ver trekken. Generaal Maas heeft den Engelschman Cox,on, den directeur van dei tramwegmaatschappij te Vera Cruz, dien hij in gevangenschap gehouden had, in vrijheid doen stellen. Coxon kwam gister te Vera Cruz aan. Uit Washington aan de „Köinische Zeitung" De Duitsche gezant heeft een onderhoud ge had met Brvan over de stremming van het ver keer op den Tehuantepec-spooiweg, waarvan de Duitsche stoomvaartmaatschappij groot nadeel on dervindt. Dc' vroegeria onderwijzer Stroh is te Leipzig wegens spionnage tojt 5 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Slroh had van agenten van 'n fcuitenlanascli spionn age-bureau te G-enève geld aangenomen. Bij een huiszoeking werd in zijn woning een kaart in beslag genomen, waarop reeds eem'ge geheime, vestingwerken aangegeven stonden. Stroa inoest deze kaart aan een buitenlanasch (Fransch) spion- n&ge-bureau overhandigen. Gisteren zijn de Duitsche ingenieur Berliner en zijn metgezellen Haase en Nikolai, die seuert 8 Februari in Rusland gevangen gehouden zijn, te Berlijn teruggekeerd. Een geestdriftige ontvangst werd den terugkeerenden aan hét station bereid. In een persgesprek deelae Berliner méde, dat hij bij vroegere ballontochten wel is waar meerma len is gearresteerd, aoch steeds na 2 of 3 dagen weder vrijgelaten werd, nadat gebleken was dat hij slechts als sportman op Russisch grondgebied geland was. De van Russische zijae verspreide berichten, dat hij en zijn metgezellen thans gear resteerd waren, omdat zij talrijke photo's en tee keningen van de landen, waar zij overheen gevlo gen waren, gemaakt hadden, zijn volkomen on waar. „Wij wisten van te veren, zeide Beriiiiei, zeer goed, ctat wij ons aan ernstig gevaar bloot stelden indien wij photo's zou-aen nemen en heb ben dit gevaar trachten te voorkomen door geen enkel photo-toestel mede te nemen." Bij dé revisie van hun proces za], zeide Berliner, een en ander volkomen duidelijk blijken. De Duitsche hond van ballon-Commandanten zal een proces tegen de Russische Regeering beginnen om teruggave van den in beslag' genomen ballon. Berliner en zijn metgezellen, die allen persoonlijk door de lang durige hechtenis groot financieel nadeel ondervon den, zijn eveneens voornemens te Petersburg een civiel-'prooes aanhangig te maken. Kamerzetel Katwyk. De Katwijksche correspondent van de »Nieuwe Courant" schrijft: Dadelijk nadat bekend werd, .dat de Tweede 'Kamerzetel voor Katwijk wellicht vrij zou worden bevatten de bladen berichten over candidaten. Allereerst werd genoemd de heer dr. Th. de Visser, oud-lid der Tweede Kamer. Het districls- bestuur zag echter liever den heer Snoeck Henke- mans den zetel bezetten. Deze bedankte en thans heeft het districtsbestnur der C.-H. Unie aan de A.-R. Centrale en R.-R. Centrale officieel verzocht bij eventueele vacature de candidatuur dr. De Visser over te nemen en te steunen. Bij informatie bij vooraanstaande mannen der A. R. kringen bleek mij, dat er over een candi datuur Briët in geen geval wordt gedacht. Mocht de A.-R. Partij toch met een candidaat uitkomen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1