Stads- en Gewestelijk Nieuws. Indische defensie. »De Nieuwe Courant" heeft nog eens een arti kel over de Indische defensie. Het blad betreurt daarin weder, dat er zooveel vertraging is ont staan, doordat het rapport der Staatscommissie voor advies naar Indië is gezonden en wijst er op, dat de tegenwoordige regeering toch in elk geval datgene had kunnen doen, waarvoor reeds in 1912 geld was toegestaan. Het blad [deelt echter in dit artikel mede, dat het advies van den gouverneur-generaal in zake het rapport der defensie commissie eenige dagen geleden is aangekomen, zoodat met de bestudee- ring ervan een aanvang kan worden gemaakt. Katwijk. \an sociaal-democratische zijde worden als candidaten voor het district Katwijk genoemd de heeren R'odrigues de Miranda te Amsterdam en mf. D. A. van Eek, oud-burgemeester van Boskoop en voorzitter van de afdeeling Leiden der S.D.A P. Eerstgenoemde was ook in 1913 de candidaat dier partij. Een uitgebreide keuringsdienst. Tegen het eenparig advies van de Rechts geleerde Commissie uit den Haarlemschen Raad in, stelt de meerderheid van B. en W. voor om een keuring in het leven te roepen, waaraan niet alleen eet- en drinkwaren, maar ook alle andere artikelen zullen onderworpen zijn. Het Nederlandsch Kaukerinstituut. Het Nederlandsch Kankerinstituut zal door aankoop in het bezit komen van het voormalige gebouw der Rotterdamsche Bankvereeniging, gelegen aan de Keizersgracht 706 te Amsterdam. Dezer dagen zal de koop tot stand komen. Voorts verneemt men, dat in dit gebouw het Instituut tijdelijk zal worden gevestigd. Wanneer van de zijde van het Gemeente bestuur een besluit ten aanzien van den gemeen telijken ziekenhuisbouw zal zijn genomen, zullen nadere plannen omtrent de definitieve vestiging en inrichting ontworpen kunnen worden. Officiëele berekeningen. «De Nieuwe Courant" vestigt er de aandacht op, hoe onbetrouwbaar officiëele cijfers zijn. On gehoord is de misrekening bij de vaststelling van het cijfer van hen, die door de wet-Talma op 70- jaiigen leeftijd een ouderdomsrente of pensioen zouden trekken zonder premie-betaling. Het'werd eerst door Minister Talma, op gezag van prof. Kluyver, vastgesteld op 25 000 en is ten slotte opgevoerd geworden tot 105.000. De kosten voor toepassing van artt. 369 en 370 der wet-Talma zullen nu viermaal zoo hoog zijn, als waarop gerekend werd. «Moge" zegt «De Nieuwe Courant" «deze geschiedenis den Kamer leden opnieuw een les zijn om steeds te beginnen met geen enkele hun van Regeeringswege voor gelegde raming van kosten te vertrouwen. Bij de beoordeeling en de behandeling van het ontwerp- Treub en daarop in te dienen amendementen kan deze les spoedig te pas komen". Inderdaad is er reden om Regeerings-cijfers te wantrouwen. Hoe gelukkig is het echter nog, dat in elk gevol bij de werking van de artt. 369 en 370 der wet-Talma de slechte cijfers geleide- fijk verminderen zullen en de Kamer nog niet genoodzaakt is, de onberekenbare gevolgen der wet-Treub voor haar rekening d.i. voor rekening der belastingschuldigen, te ne nen. Daardoor toch, 9 De Nieuwe Courant" doet het zeer juist uit komen. zouden van de 100 oude behoeftigen, die nu reeds voor 60 pCt. bedeeld worden, ook de overige 40 pCt. in de Staatsbedeeling vallen. Dan was de Staatsbedeeling voorgoed erin en de Ar menzorg ware algeheel Staatszaak, merkt de «Tijd" op. Gemeentelijke credietbank. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan B. en W. der verschillende gemeenten, die zich nog niet hebben uitgesproken of aanvan kelijk bezwaren hadden in het maatschappelijk kapitaal der door de vereeniging op te richten Gemeentelijke Credietbank deel te nemen, een circulaire gericht, ®m alsnog hun medewerking tot de oprichting te verleenen, welke circulaire tevens verzonden is aan B en W. van gemeenten beneden de 10.000 zielen. Daarbij is gevoegd een nader gewijzigd exem plaar van de ontwerp-statuten der bank, waarvan de definitieve vaststelling is voorbehouden aan de gemeenten, die gezamenlijk de bank in het leven zullen roepen. Behalve eenige redactie-verbeteringen zijn in het vorige ontwerp de volgende wijzigingen aan gebracht, dat, bij de oprichting 2 seriën van het maatschappelijk kapitaal moeten worden geplaatst en dat de oprichtingsbewijzen in plaats van tegen f100 zullen kunnen worden ingetrokken tegen f200. Voorts worden in de circulaire de voordeelen uiteengezet, die de gemeenten door toetreding kunnen genieten. Tens lotte wordt medegedeeld, dat de gemeen teraden van Sliedrecht, Veendam, Breda, Harder wijk, Amersfoort, Groningen en Gouda reeds tot toetreding hebben besloten, terwijl door B. en W. van Leeuwarden, Leiden, Hilversum, Zwolle, Katwijk en Deventer voorstellen tot toetreding zijn gedaan en van onderscheidene gemeenten, die in beginsel instemming hebben betuigd, nog antwoord wordt ingewacht. Naar wij vernemen, heeft de directeur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten de heer J. Simons, eenige gemeentebesturen bezocht en is hij voornemens nog andere te bezoeken ten einde persoonlijk inlichtingen te verschaffen in zake de op te richten Gemeentelijke Credietbank In sommige gemeenten werd hij daartoe ont vangen door een commissie uit burgemeester en wethouders of door B. en W. in eene vreenigde vergadering met de commissie van Financiën, terwijl dit in Hilversum geschiedde in een bij eenkomst van den gemeenteraad. (Tel.) Twentsche kanaalplannen. De leden der Staatscommissie in zake de Twentsche kanaalplannén waren Zaterdag te En che<ié voor de opname der terreinen voor de toe komstige haven. Middenstandsbelangen. Naar wij vernemen, zal binnenkort te Deventer een vergadering plaats hebben van de besturen der Zwolsche vereeniging voor Handel en* Indu strie, de Zutphensche, Apeldoornsche, Enschdésche, Almelosche en Deventer Handelsvereenmgen, waarin verschillende middenstandsbelangen ter sprake zullen komen, alsmede enkele grieven. De bedoeling moet zijn, te komen tot meerdere sa menwerking. Naar verluidt, zal voorgesteld wor den het vormen van een Geldersch—Overijseischen Middenstandsbond. Er moet nogal ontevredenheid bestaan over den gang van zaken in den Neder- landscheu Bond van Vereenigingen voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstnnd. Prijsvraag-Tweede Kamergebouw. Aan den minister van waterstaat is een adres gericht door de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam, het genootschap Archi tecture et Amicitia te Amsterdam, de vereeni ging van Bouwkunst en Vriendschap te Rotter dam en den Bond van Nederlandsche architecten te Amsterdam Meer en meer wordt ingezien de noodzakelijk heid, dat bij het tot stand brengen van de be langrijke bouwwerken van onzen tijd er naar ge streefd moet worden, dat deze aan de hoogste architectonische eischen zullen voldoen, zijnde deze bestemd om weer te geven den stand van de hedendaagsche bouwkunst, en in hun uiter lijke verschijning uit te spreken de beteekenis van de ontwikkeling, de kracht en den kunstzin van een volk. Is het voor particulieren (dus een eisch, dat zij bij de opdracht voor eenige bouw de keuze van hun bouwmeesters, die de bouwwerken zullen ontwerpen en de uitvoering leiden, met voorstaan de overwegingen rekening houden, in des te grooter mate rust deze verplichting op de over heid, die in dezen, in waardigheid een hooge roeping te vervullen heeft. Als een der meest representatieve bouwwerke11 nu, waarvan het totstand brengen door het rijk zal worden ondernomen,is zeker te noemen het ge bouw der Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoodat adressanten van oordeel zijn, dat bij een zoo belangrijk bouwwerk alle Nederlandsche architecten in de gelegenheid moeten worden gesteld, hun beste krachten aan dit onderwerp te wijden. Adressanten ontveinsden zich niet in de groote moeillijkheden, zoowel ten aanzien van den aard van het bouwwerk, al van de omgeving waarin het zal worden gesticht, doch zij rneenen op goe de gronden te mogen aannemen, dat onder de Nederlandsche architecten meerderen te vinden zullen zijn, in staat, dit zoo belangrijk vraagstuk tot oplossing te brengen. De vraag nu, aan wien onder die architecten zoo eervolle opdracht kan worden toevertrouwd, zal te beantwoorden zijn door het uitschrijven van een openbare ideeëen prijsvraag, gevolgd door een engeren wedstrijd, waartoe een zeker aantal gekozenen uit den vóórwedstrijd zullen worden toegelaten. Tal van voorbeelden, vooral in het buitenland, zijn aan te wijzen, waarbij de verkregen resul taten eene aanbeveling voor het stelsel van open bare prijsvragen zijn geworden. Er kan dan ook geen reden zijn, aan het wel slagen van de hier bedoelde ideeën-praagvraag en eind wedstrijd te twijfelen, indien zij breed worden opgezet, en geregeld in overleg met de permanente prijsvraag-commissie, die is ingesteld door de bouwkundige vereenigingen, en adviseert op de grondslagen, neergelegd in de algemeene legelen voor nationale bouwkundige prijsvragen. Door deze inzichten geleid, en ten volle overtuigd van uwe belangstelling te dezer zake, nemen ondergeteekende de vrijheid Uwe Excelentie met den meesten aandrang in overweging te geven, de Nederlandsche architecten in de gelegenheid te stellen in vrijen wedstrijd hun krachten te geven aan de oplossing van het zoo beteekenisvolle vraagstuk der stichting van een nieuw gebouw voor de Volksvertegenwoordiging. heid en zekerheid spoorreizen ondernomen hebben het onderzoek heeft aangetoond, dat tot op zekere hoogte dat gevoel van veiligheid recht van bestaan heeft ook al is een ongeluk nooit geheel bui tengesloten, en dat vertrouwen in hen, die voor de veiligheid op de sporen verantwoordelijk zijn, gerechtvaardigd is. Juist daarom heeft het besluit van de Regee ring om een openbaar onderzoek, met verplichting voor getuigen om beëedigde verklaringen af te leggen, mogelijk te maken, onze onverdeelde in stemming. Het vertrouwen in de regeling van onzen spoor wegdienst, in de kunde en nauwgezetheid van hen, die voor de veiligheid van spoorwegreizigers hebben te zorgen, moet blijven bestaan. Dat kan alleen, indien na groote rampen, die twijfel moe- 'en doen rijzen, zoo duidelijk mogelijk blijkt, hetzij dat geen verantwoordelijk persoon en geen systeem schuld aan het gebeurde heeft, hetzij dat geconstateerde ongunstige factoren in de toekomst niet meer zullen werken. Waarbij men niet moet vergeten, dat een der gelijke openbare contróle een preventieve werking hebben kan. Een openbare controle... het eenige onbevredi gende in het zoo klaarblijkelijk grondige en eer lijke onderzoek, dat heeft plaats gehad, is, dat het niet openbaar was. Uitermate verheugt het <tns, dat de bedoeling van de Regeering is, daarin in de toekomst verandering te brengen." Het spoorwegongeluk by Hooghalen. In een bespreking van het rapport schrijft het «Hbld." o.m. »De rapporten toonen wel zeer duidelijk aan, dat bij de exploitatie van den spoorweg geen duidelijk aanwijsbare tekortkomingen zijn gevon den, die op den duur zouden moeten leiden tot rampen als deze. Wel haast iedereen in Neder- and zal steeds met een groot gevoel van veilig- Weerbericht. I elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht io den morgen van 11 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta Laagste barometerstand 749.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidwestelijken tot noordwestelijken wind, zwaarwbewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, met geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. Wandelingen in de Gemeente. Onderstaand adres, in hoofdzaak medegedeeld, is aan den Raad dezer gemeente gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen ingezetenen van de Gemeente Schiedam, dat zij overtuigd zijn van het groote belang van mooie wandelingen voor eene Gemeente, zoo wel uit een hygiënisch als uit ean opvoedkundig oogpunt, dat zulks ook algemeen erkend wordt, blijkens het in verschillende Gemeenten aanleggen van openbare wandelingen, zelfs» met opoffering van reusachtige kapitalen, dat het dus geacht kan worden op den weg van eene Gemeente te liggen bestaande wande lingen te behouden, dat de Gemeente Schiedam in de Laantjes, den Diefhoek en den Frankelandschen Dijk zulke schoone wandelingen bezit in de onmiddellijke nabijheid van de stad, als waarop weinige steden kunnen bogen, dat hiervan in toenemende mate een druk ge bruik wordt gemaakt, dat zij vernomen hebben dat er plannen be staan den grond in West Frankeland op te spuiten, dat zij het ten zeerste zouden betreuren indien door deze opspuiting bedoelde wandelingen zouden vervallen. Reden waarom zy UEdelAchtbaren eerbiedig verzoeken, indien eene opspuiting niet te vermjj- den is, deze tot het uiterste te beperken, opdat die wandelingen zooveel mogelijk behouden blijven cijfer eener klasse was. Verder was men voor kinderaftrek en voor uitbreiding van de gevallen, waarvan ontheffing kan worden verleend. Over de vraag of het wenschelijk was met de bestaande degressie te breken en over te gaan tot progressie, waren, evenals over verschillende andere punten, de meeningen zeer verdeeld. UIT MAASSLUIS. De plannen voor het feest, dat 13 dezer bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Maas sluis gegeven wordt, hebben thans vaste vormen •gekregen. De morgen wordt hoofdzakelijk be steed aan den optocht, 's middags worden op de Markt zanguitvoeringen gehouden, terwijl een gondel vaart het feest besluiten zal. De historische tentoonsteling wordt Dinsdag-middag geopend en blijft tot Vrijdag d.a.v. te bezichtigen. In het eere-comité hebben zitting genomen de heeren dr. A. Kuyper, mr. K. W. S. Van der Mandele, dijkgraaf van Delfland J. M. Van Heel burgemeester van Maasland mr. L. W. G. Van den Berg, burgemeester van Delft; J. P. Wesse- link, oud-burgemeester van Maassluis R. P. A. Van Rees, oud-burgemeester van Maassluis G. Ripping, oud-burgemeester van Maassluis, thans burgemeester van Alkmaar; jhr. M. Van den Brandeler, oud-burgemeester van Maassluis, thans burgemeester van Middelburg; C. P. I. Dommisse burgemeester van Maassluis G. Dirkzwager Mz! en J. J. Koumans. UIT DELFT. In de vergadering van den Delftschen Gemeen- raad van 20 Juni 1913, interpelleerde prof. Nele mans Burg. en Weth. of zij gebruik makende van de bekende omstandigheid dat 's-Gravenhage plannen heeft tot annexatie van Rijswijk tot Villa Johanna, aan den Haagweg/ zullen waken voor de belangen van Delft, met het oog op het over blijvende stuk grondgebied van Villa Johanna tot Vrijenban. Op deze interpellatie hebben B. en W. op 1 Augustus 1913 schriftelijk geantwoord, welk ant woord aanleiding gaf tot uitvoerige debatten. Daarna werd de motie van den heer Nelemans om de noodige stappen te doen, aangenomen' De burgemeester beloofde dientenvolge dat een brief zou worden opgesteld aan Ged. Staten van Zuid-Holland, in overleg met den heer Nelemans. Naar aanleiding van dit schrijven deelden Ged Staten de voorstellen van Den Haag aan B. en en W. mede. De door Ged. Staten gezonden stukken werden daarop in handen van een Raads commissie, in geheime zitting benoemd, om een definitief adres van het gemeentebestuur aan Ged. Staten te ontwerpen. Dat adres van Delft is het stuk dat thans door Ged. Staten aan de betrok ken gemeenten is gezonden om advies. Er is dus geen sprake van een besluit van den Raad om te annexeeren, evenmin is er sprake van een zelfstanig optreden van Delft tegen Rijswijk. Het is slechts de bedoeling te waken voor de be langen van Delft, voor het mogelyke geval dat de gemeente Rijswijk gedeeltelijk bij Den Haag zou worden gevoegd. Wanneer de wensch, in dit adres geuit, ver wezenlijkt wordt, zal het gebiedt van Delft zich uitstrekken van de Hoornbrug tot de Zweth. Het geheele industrieele gebied, dat langzamer hand aan de oevers van de Schie schijnt te ont staan, zal dan onder het bestuur van dezelfde gemeente komen. Zaterdagmiddag is op de Koemarkt de schipper v. d. H. gevallen, tengevolge waar van hij vermoedelijk een schedelbreuk heeft be komen. De man is ter verpleging in jjet Ziekenhuis opgenomen. Hoogwater te Schiedam: 12 Mei 5 23 v.m. 5.53 mm., UIT ROTTERDAM. Door het raadslid Droogleever Fortuijn is bij Raad een voorstel ingediend, om het tractement van den burgemeester te brengen op flS.000 en daartoe bij Ged. Staten stappen te doen. B. en W. adviseeren hierop gunstig. By den Rotterdamschen gemeenteraad is ingediend het centraal rapport omtrent het sectie- onderzoek der voorstellen betreffende de herzie ning der inkomstenbelasting. Vrij algemeen was men tegen het voorstel van B. en W. om onge- huwden zonder kinderen reeds bij f500 inkomen in de belasting te betrekken. Ook tegen het voorstel der commissie van Financiën om het inkomen van leden uit hetzelfde gezin samen te voegen. Het voorstel-Ter Laan om ook voor na tuurlijke kinderen aftrek toe te staan vond geen steun. Bijna algemeen was men voor een gron dige herziening van art 4 dan voorgesteld, be treffende de belasting van pensioenen en lijf renten. Met het voorstel van B. en W. omtrent het stellen van het zuiver inkomen was men het vrij algemeen eens. Ook met dat betreffende de klasse-indeeling. Men verklaarde zich ook voor invoering van verplichte aangifte, terwijl men algemeen tegen het aannemen van het midden- Geel Zwart—Sparta III. Aangezien er vandaag voor Schiedam geen grootere ontmoetingen waren vastgesteld, zooging ik om 2 uur eens kijken naar deze ontmoeting welke plaats had voor de promotie der le klasse. R. V. B. op het terrein van Geel Zwart, waar binnenkort de My. «Eendracht" gaat bouwen. Een gedienstige geest gaf mij het Elftal op van Geel Zwart, welke met 3 invallers voor Bras, Bosman en Solinger zich opstelde. Kagchelland. De Jong. Verberk. Schols. Bouwer. v. d. Most. Brandenburg, v. d. Sloot, v. Rooij, Kamerbeek, Breedveld. Terwijl Sparta mij onbekend was en ik hoorde, dat zij geheel volledig was, nam deze wedstrijd een aanvang onder leiding van den scheidsrechter A. G. Bouten Jr., van Rotterdam. Na een kwart uur spelens weet v. Rooy met een schuin hardschot den keeper van Sparta het nakijken te gevenlang beleven de Geel-Zwarten hiervan geen plezier, als kort hierna een der achterspelers van hun, een effectbal hard in zijn eigen doel trapt, hiermede beide partijen weder op geljjken voet brengende. Dit schijnt te veel te zijn voor de Geel-Zwarten- voorhoede en zij brengt door v. d. Sloot v. Rooy, prachtig op en zoo ontkomt het Spartadoel telkens op zeer gelukkige wijze aan het gevaar. Als Schols een gevaarlijke trap krygt, moet hy het veld verlaten en trekt v. d. Sloot zich terug in de middenhoede, waar hij telkens mede met de voorhoede gaat en v. Rooy in staat stelt praebt- schoten te lossenals deze weder een bal vrijge maakt heeft, geeft hij over aan Brandenburg, welke niet aarzelt om Geel-Zwart opnieuw de leiding te verschaffen de enkele minuten die noch resten, brengen geen verandering, zoodat de rust ingaat met 21 voor Geel-Zwart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2