Dagblad voor Schiedam Omstreken, f fin f on rr fifj Gratis Ongevallenverzekering Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargang. Donderdag 14 Mei 1914. i No. 10926 Op den Balkan. oTereentomstig op de polls ïeraelie voorwaarden. Offlcieefe berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. BureauPeterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger I U verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethoubers van Schiedam, Gezien het verzoek van le. de Commanditaire Vennootschap Gebrs Vincent, om vergunning tot het uitbreiden harer kunstsmederij aan den Buitenhavenweg 132, Sectie L no. 146, door bijplaatsing van een oliemóior van 12 P.K., ter vervanging van den bestaanden gas motor 2». P. J. van der Sman, om vergunning tot het uitbreiden van de verfmaal-inrichting aan de Hoogstiaat 115, Sectie C no. 616, door bijplaat sing van een electromotor van I1/2 P.K., ter ver vanging van den bestaanden gasmotor 3e. de firma Van Egmond Co. te Leiden, om vergunning tot het oprichten van een klink- inrichting op het terrein aan den Havendijk, Sectie N no. 253, gedreven door een petroleum-motor van 18 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdagden 28en Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IA. L. IJONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. In Albanië. De „N cue Frele Presse" verneem I uit Durazzo, dat de internationale commissie! tot vaststelling der grenzen van Noord-Albanië, tengevolge van meeningsversehiltein tesschen aen gedelegeerde van Italië en dien van Frankrijk, wfelkei laatste te veel partij trok voor Montenegro, haar werk zaamheden heeft gestaakt. De commissie is naar Skoetari teruggekeerd. RUSLAND. De Rijksraad nam het gewijzigd wetsontwerp ter bevordering; van die matigheid onder de be volking aan, met aien verstande, dat jaarlijks 10 millioen roebel in plaats van ae door de- com- GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. 6) Hare ooren ronkten hare oogen waren op de roode steenen van den vloer gevestigd. Eene bel weerklonkde twee gendarmen na men haar met de armen en brachtten ze zachtjes in de groote verhoorzaal weder. De piepende stem die haar reeds zoo ontroerd had in het begin, gaf lezing van een lang opstel, waar zij niets van onderscheiden kon en dat ein digde met de woorden»Tot de doodstraf..." Onwillekeurig werd zij als door eene veer bewo gen van hare bank opgeworpen, alsof het koude mes der guillotine reeds in haar vleesch drong. Daarna liet zij het hoofd ontmoedigd op de borst zakken en de armen hingen zonder bewe ging naast het lichaam. In het volk ging een gemurmel op, stemmen deden zich hooren en de machtige stem van den deurwaarder overschreeuwde dit alles om stilte te eischen. Een man in 'trood gekleed nam alsdan het woord en zich tot de veroordeelde vrouw wen- missie voorgestelde' 20 rmllioen roebel voor dit doel worden uitgetrokken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest: Baegubem bracht gister' rapport uit over de voorloopige begroot ing van Buitenland scha Za ken, waarbij hij constateerde dat bet aan den arbeid van graaf Berchtold gelukt was, da mo narchie de zegeningen van den vrede té doen bchotuden. Het verbond der monarchie niet Duitschland, door het toetreden van Italië tot driebond uitgebreid, bleek ook tijdens' de Balkan- crisis de steun en toeverlaat van den wereldvrede te zijn. Rusland kan zijn eerzucht op ieder an der punt bevredigen en er zich op tien Balkan van onthouden, economische voordeeion te zoe ken, zoodat een Europieeschen oorlog niet te vreezen is. In officioele lVlersburasche kringen wordt aan de oorlogszuchtige stemming van de; pers ieder bestaansrecht ontzegd. MEXICO. Van Amerikaansche zijde meldt, men uit Vera Cruz Het federatie Mexicaansdie legér schijnt gede moraliseerd, daar het glebrek heeft aan lévens- middelen en munitie. Naar men zegt, gaan de re-volutionnaire troepen tot een concentratie over om op te rukken naar Zaoatecas, Het gezag van Ca- ranza zou cfeoir de overige leiders der consti tutionalisten in Noord-Me xico erkend worden. Te Mexico-City en in het geheele land heèrscht orde. Mot het oog op het aanstaand veirtiek van oe „Espag'ne" heeft de F ranse he zaakgelas tigde uit Mraico-City een trein laten vertrek ken om cte Franschen, die Mexico willen ver laten, hiertoe in de gelegenheid te stellen. Slechts vijftig Franschen maakten van deze gelegenheid gebruik. Uit Washington meldt Reuter: Voor de eerste maal, na zijn terugkomst uit Mexico, bracht O'Shaughnessy eergisteren èên be zoek aan president Wilson, wiein hij hueita af schilderde als een eigenzinnig man, van wien heel moeilijk te verkrijgen zou zijn, oat hij: afstand zou doen van zijn dictatuur. O'Shaughnessy was echter van meening, dat alleen een Mexicaan- sche regeeiring1, die door de Vereenigdè Staten gesteund werd, een zekerè stabiliteit zou kun nen hebben. Dei zaakgelastigde haci veeaer dén inuruk, dat Hueita het incident te Tampico, dat door O'Shaughnessy zelf aan den presi dent van Mexico werd medegedeeld, niét kunst matig in het leven had geroepen. Hij scheen zeer voldaan, dat zijn laatste onderhoud met Huerta ïn tegenstelling met zijn verwachtingen, een beslist hartelijk karakter droeg. De Fransche gezant beeft staatssecretaris Bryan een bezoek gebracht en hem een bericht uit. dende, sprak hij op kalmen toon: Anna Combredel, u worden drie dagen ge schonken om het vonnis voor het hof van cassatie te brengen. De veroordeelde hief het hoofd op, bekeek starlings den rooden magistraat en vroeg Hoevoel. De voorzitter antwoordde zachtjes Drie dagen. Een grijnslach verseheen op hare lippen en zij schudde droefgeestig het hoofd. De gendarmen brachten haar weg. V. Het vonnis had op de inwoners van Chdteau een diepen indruk gemaakt. Nu de debatten geëindigd waren, en het ge heim voor iedereen opgeklaard was, spraken de menschen er nog druk over. Zonder de tusschenkomst van den dokter Madelor, ware mevr. Combredel niet veroordeeld geweest. Ongetwijfeld. En de aandacht van het volk werd van de ver oordeelde afgeleid om over te gaan naar dokter Madelor, die door zijne getuigenis den arm van het gerecht wapende. In de kleine steden is de nieuwsgierigheid haastig opgewekt. Madelor was het voorwerp aller gesprekken, aller oogen vestigden zich op hem. Eene gansche geschiedenis werd op dit voorval gemaaktwanneer de man op straat voorbijstapte, Mexico overhandigd, waarin, in tegenspraak met andere tijdingen gemeld wordt, dat vice- consul Silleman nog steeds te Saltillu gevan gen gehouden wordt. De laatste mededèelin- gen van die Mexicaan scha regeenng aan dén Franschen gezant te Mexiep-City maakten in het geheel geen gewag van Silleman, maar nadien werd uit Mexioo-City gemeld, dat Sil leman naai- dein Braziliaanschen gezant ge bracht zou worden, opdat deze hem in de ge legenheid zou stellen, naar de Verèenigdè Staten te vei trekken. Het „Journal" meldt, dat een hooge Russi sche persoonlijkheid te Parijs verklaard heeft, dat tsaar Nicolaas in Octoberl van dit jaar naar Parijs zal komen om het bezoek te beantwoorden, dat president Poincaré hem in den loop van het vorig jaar gebracht heeft. Verheffing in den adelstand. Bij kom. besluit is Louis Wilhelm van Such- telen, te Medan, met al zjjne wettige, zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandse hen adel verheven, met de praèdi- caten van jonkheer en jonkvrouw. Bij kon. besluit zijn mr. Aert van der Goes, le Nijmegen, mr. Hendrik van der Goes en Lo ne wijk van der Goes, te Leiden, met al hunne, wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandseheu adel verheven, met de praedicatèn van jonkheer en jonkvrouw en is Willemina Francisca van der Goes, te Leiden, verheven in dén Nederland seheu adel, met het praedicaat van jonkvrouw. Geen departement van Defensie. Staatsblad no. 167 bevat een K. '3. van 26 Maart 1914, tot intrekking van het Besluit van 3 December 1912, waarbij de Departementen van Marine en van Oorlog werden opgeheven., een Departement van Algemeen Béstuur wem ingesteld, dat den naam zou dragen van De partement van Defensie en eénigé m verband daarmede noodzakelijke- regelingen worden ge troffen. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur gene raal van Nedeirlandsch-Indië, dd. 12 dezer, betref fende pestgjevallen op Java, gedurende het 14- daagsche tijdvak van 22 April5 Mei: Afdeeling' Malang 394 nieuwe pestgevafien, 310 dooden. Batavia een uit Hongkong geïmporteerd doode- lijk geval. Madioen 26 nieuwe gevallen, 25 dooden. Kediri 55 nieuwe gevallen, 49 dooden. werd hij nagetuurd, bijna met schrik aangezien, met angst gevolgd. Nochtans de dokter ging met kleine stappen voort, geleund op zijn wandelstok, onverschillig voor hetgeen rond hem gebeurde, als verdiept in zonderlinge gepeinzen. Men zou welhaast gedacht hebben dat de navorschingen van den geleerde hem geen rust lieten, zelfs op zijn wandeling. Zelfs de kinderen op de straat, keken hem na, maakten plaats om hem door te laten, en wan neer de man reeds door was, kwamen de woor den in hun geheugen die zij tehuis door vader of moeder hoorden uitspreken, en zetten in hunne verbeelding dien man eene wonderbare, bovenna tuurlijke kracht bij. En zachtjes murmelden de knapen onder elkaar. Het is Madelor, de dokter... En anderen voegden er bjj is het die mevrouw Combredel tot den dood heeft doen veroordeelen. Tot den dood Hunne geesten werden bij die woorden in opschudding gebracht. Ongetwijfeld bezat die man eene groote macht om op die wijze over 't leven of den dood zijner medeburgers te beschikken. In de volgende dagen, ging Madelor veel wan delen. Hij begon te gevoelen dat de stad zich met hem bezig hield, dat zijn naam op aller lippen lag. Hij was fier over dien roem, die sedert twin tig jaren aan zijn naam was gehecht. Hij had vol vertrouwen in zich zeiven. Sedert de ter dood veroordeeling was niet de minste Soerabaja 37 niéuwe gevallen, 34 dolden. Paree 71 nieuwe gevallen, 70 dóodèn. Magetan 18 nieuwe gevallen, 17 dooien. Toeloengagtoeng 5, Bangil 1 en Berbek 2 doe del ijke gevallen. Magetan, Ngawi en Madioen in Ie vorige periode nog een, een en twee doodelijkè gevallen. Pensioenwetten voor Gemeente-ambtenaren. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard liet beroep van den Gemeenteraad van Ritthëm tégen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeéland waarbij goedkeuring' is onthouden aan het besluit van genoemden Gemeenteraad betreffende het vér- haal van inkoöpsommen en pensioensbijdragen op gemeenteambtenaren in verband mét de Pen sioenwetten voor die ambtenaren, en zulks op grond dat bij het Raadsbesluit het maximum gesteld voor het verhaal was overschreden. Ook zijn ongegrond verklaard de beroepen va a den Gemeenteraad van St. Maartensdijk en van Meliskerke tegen de niet goedkeuring door Géd. Staten van Zeeland van du dpqr die Gemeente raden vastgestelde pensioenregelingen voor dè ge meenteambtenaren Wat St. Maartensdijk betreft werd het beroep ongegrond verklaard niet alken omdat het ver haal op een hoogjer bedrag was bepaald dan do Pensioenwet toelaat, maar ook omdat bovendien bij de regeling geen rekening was gehouden mét de bestaande pensioenverordening volgens welke ambtenaren op wie die regeling van toepassing is zonder storting van bijdragen tot pensioen gerechtigd zijn. Mgr. P. Leyten. Men meldt uit Breda: Gisterochtend, nadat Mgt. Leijtcn, bisschop van Breda, als gewoonlijk de H. Mis had opgedra gen, gevoelde Mgr. zich minder wel en déden zich bij den hoogbejaarden Kerkvoogd kenteéke- nen van verzwakking voor, üie hef raalzaam maakten, hem het H. Oliesel toe te dienen, het- gfeen geschiedde door plebaan Schellèkens. O ogen blikkelijk stervensgevaar is nog niet geconstateerd. Handeldrijvende Postbeambten. In de Maandagavond gehouden vergadering van die Kamer van Koophandel en Fabrieken, te De venter, was een schrijven van 69 Deventer sla, gers ingekomen, waarbij dezen als belanghebben den opkwamen tegen sden vroeger reeds vermel den handel in rundvet c. a. dier Deventer postbe ambten. De Kamer besloot nu zich te dezer zake met een gedocumenteerd verslag tè richten tót den heer directeur-generaal der Posterijen. Aan ae andere Kamers van K. en F. zal om adhaesie worden verzocht, evenals aan ae Deventer Han- delsvereemging. Gouverneur-generaal Ned. Indië. Naar de „Tel." uit 's-Gravenhage verneemt, wordt onder de candidaten voor den Buitenzorg vrees, niet de minste achterdocht in zijn hart geslopen. Hij had tot het einde een zwaren plicht vol bracht dit was alles. Hij ging uit om eenige bezoeken at te leggen, wat hem sinds lang niet meer was gebeurd. Overal werd hij met zekere ingetogenheid ontvan gen. Zijn naam was aan dien van Anna Combre del gehecht; zij waren niet meer te scheiden. Nochtans had hij dieper kunnen indringen in de harten, hij zou gezien hebben dat die be toonde genegenheid door eene slechte verdokene vrees was bewimpeld. Doch Madelor zag het niet; met lange teugen dronk hij aan de bron van den roem, was inner lijk begeesterd door den bijval. Want, inderdaad, het was een bijval... hij zou het als eene nederlaag aangezien hebben indien hij geen gift in de ingewanden van Combredel zou gvonden hebben. Zoodra de veroordeelde moeder in de gevange nis was wedergekeerd, had zij eene enkele gunst gevraagd haar zoon nog eens te mogen zien en omhelzen. Dit werd haar toegestaan. De oude dokter Savigné bracht den kleinen Jeroom naar Ch&teaudoor eene bijzondere gunst, want, alhoewel veroordeeld, boezemde deze ge heimzinnige vrouw belang in, en werd de kleine bij haar binnengebracht. Wordt vervolgd flOfl Dij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1