Dagblad voor Schiedam Omstreken. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste jaargam». Vrijdag 15 Mei 1914. No. 10927 feuilleton. oTemntomstig op de polis vermelde voorwaarden. m Officfaele berichten. Kennisgeving. Buitenlaudsch Nieuws. midTrwedTmhvindenUtSn?netreder h Verspreide berichten. Staten-Generaal. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De rerzekering b\j levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeene I I U U ®en duimI U U wjjsvinger; I U t>g verlies bg dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam. verlies van eiken ande» vinger. ren Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan J. A. en H. F. van Wingerden te Rotterdam en hunne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend voor het bergen van koolasch, cokes enz. op een open terrein aan den Buitenhavenweg 98, kadaster Sectie L no. 200 (2133). Schiedam, 14 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HÜNNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. DUITSCHLAND. In zijn gjster gehouden redevoering over dé Duitsehe nuitenlandschc politiek zeide von Ja- gOfW: 'j Ongetwijfeld heeft de sedert, langen tijd in eert gedeelte oer Russische pers heerschende anti-Duiteche beweging geaurenae -len laatsk-n tijd scherpe vormen aangenomen. Zij, die deze campagne ,op touw zetten, moeten er zich niet over verwrndenem, dat de echo de stem weer. geeft Ik protesteer echter tegen de pogingen, die in de Duitsehe pers in. het werk gesteld wor den, om de Russische regeering voor eik dezer anli-Tïuitsche manifestaties vcirantwaorreiijk te Hellen. AVjj doen echter bij deze perspole mieken weer de oude ervaring' op, dat, indien wij aangevallen worden of bedreigingen te gen ons woraen uitgesproken, niemand bij de Luitsche grenzen daar groot» waarde aan hecht. Zoo heeft de campagne, die zekere organen dei openbare meening in Rusland maanden lang tegen ons gevoerd hebben, bijvoorbeeld in de Engielsche pérs bijna geen aandacht ge trokken, en in geen geval stelde men ér zoo veel belang in als in Duitschland lret geval was. A ij kennen geen redenen, die het ontnoge- lija maken, dat de beide aan elkander gren zende rijken, Duitschland en Rusland, niet vredelievend naast elkander" zouden kunnen leven. Ook de economische moeilijkheden dié binn< nkort, (bij die hernieuwing der handels verdingen) zonden kunnen ontstaan, zullen, •niien van heide zijden goede wil getoond word;, uit den weg geruimd worden. Daarom ls bc! te meer te verooirdeelèn, dat men langs kunslmatigten weg tusschen heide laaien het antagonisme tracht te versterken door op de baitsiochten in te werken. In onzen uiterst, ner- veuzen tijd, nu de péTs een zoo grooten invloed op de volkspsyche heeft, is dit spelen met vuur. groote boeiende roman, Naar het Fransch. 7) deur dbeC wïcht houden. gevangenis bleven aan de bevreesd, vooruit. D' 8"g "et trage schreden, Anna nochtans stak hem de armen toe. Wanneer de ongelukkige zoon, op de knieën zijner moeder zat het hoofd op hare borst geleund, barstte hij in tranen uit. J In zjjne snikken, riep het kind uit - Moeder! Moeder! Neen, ik wil niet dat zij u gevangen nemen ik wil niet dat men u doode 1 Ontroerd sloeg Anna de armen rond den hals van den kleine en droogde met hare kussen de tranen van haren zoon op. Blijf kalm, lieve engel, blijft kalm murmelde zij. Daarna heerschten eenige oogenblikken stilte; de moeder bleef onbeweeglijk gebogen op het bleeke gelaat van Jeroom. Daarna kalm geworden sprak zy op zachten toon Ik heb echter redenen om aan te némen, dat dè Russische regeering, in weerwil van de perscam pagne, waarover ik sprak, de betrekkingen van goede nabuurschap niet met ons weusehi te onder houden. De onderhandelingen met Engeland, waar over ik bij de debatten in eerste lezing der bogrooling' melding maakte, women op vriendschappelijke wijïze gevoerd. Onze be trekkingen met Engeland zijn zeer harè- telijk. Wei; hebben ook met Frankrijk onderhande lingen gevoerd. Al zijn deze ook in de eerste plaats van financicel-tec.hn.isch karakter, zo o meen ik toch met via dg de te kunnen consta- tecren, rit wij mot onze westelijke naburen tot een overeenkomst geraakt zijn, ctie hel aantal wrijvingspunten vermindert De onzeker toestand in Mexico nam eën dïeigend karakter aan, tengevolge van het conflict met do Yereenigde Staten. Wij héb ben met genoegen vernomen, dat dé Yer eenigde Staten, waarmede ook wij voortdu rend de bestei betrekkingen .emdé'rbouc.èn, zich bereid verklaarden, de temidddeling dé* drie gioiote Zuid-Amerikaansche republieken té aanvaarden Ten slotte maakte von .Jagow met oanlcbaa-- hciri melding' van de vriendschappelijke ontvangst, die prins Hednrich en het Duitsehe eskader hij dé Zuid-Amerikaanscha republieken ten dee! gévallen was. Blijkbaar is men in Zuid-Amcrüca overtuigd» dat wij zonder eenjgjei politieke nevengedachte, onze' handelsbetrekkingen met deze zich ontwik kelende staten trachten te bevorderen. Het zal ons streven zijn, dit vertrouwen te behouden én te versterken. AMERIKJL H e t F a n a m a kanaal geopend. Volgens te Washington ontvangen berichten is het Panamakanaal reeds voor het verkeer open gesteld. Naar wordt medegedeeld, is de dienst voor kleine schepen den 9en Mei begonnen. Eén voortdurende stroom van gesleepte vaartuigen beweegt zich door het kanaal. Deze ontzet tende opstuwing van het verkeer is, naar ver luidt, toe te schrijven aan het sluiten van den Tohuante'pec-spoorweg:, tengevolge van den Mexi caan chen oorlog. MEXICO. Het „Central News" ontvangt een telegram uit Vera Cruz, waarin een biclschrgving wordt ge geven van het beslissend' gevecht hetwelk eefgis- lermiadag bij Tam'picio plaats had. De infanterie dier rebellen snelde voorwaarts, gedekt door het vuur der zesduims kanonnen ein drang, de stra ten der stad binnen, daalrfbdj die; gefedereerden naar het centrum terugdringend, en links en rechts afmakend!. Een gdoiot aantal soldaten der pegeerings- Gij zult altijd uwe moeder beminnen, niet waar Jeroom Vooralleer deze te vervloeken die u het leven schonk, om de ijseljjke misdaad die haar wordt ten laste gelegd, zult gij wachten dat de waarheid bekend worde, tot dat gij zult over tuigd worden dat uwe moeder onschuldig stierf. Want de waarheid zal aan het licht komen, lieve engel, doch alsdan zal het te laat zijn. Gij zult uwe moeder altijd beminnen, Jeroom, gij zult u herinneren hoe zij voor u gezorgd heeft in uwe kinderjaren, hoe zij alles voor u opoiïerde, en zoo vergevend was voor uwe fouten. Dat het geheugen uwer moeder voor u geheiligd weze, mijn kind dat de haat en de wraak nooit eene plaats vinden in uw hart, bij het herdenken van hetgeen zij onschuldig geleden hêeft. Wanneer, gij zult ouder worden, mijn zoon zullen ook die droeve herinneringen uit uwen geest verdwijnen, zooveel te beter. Dat de vrede in uw hart dale en de droefheid spare! Zij had het hoofd van den kleine in hare handen genomen. Jeroom bekeek zijne moeder met rood geweende oogen. Anna aanschouwde haar kind met ongewone teederheid en goed al de trekken van Jeroom in haar geheugen prentende, voor aleer te sterven. De jongen was buitengewoon ernstig geworden in zijn geest was eenklaps een gedachte ontwaakt. Het scheen alsof zijn toekomstig leven voor hem openging. Het was geen kind dat Anna Combredel aanhoorde: het was een man. De wachters nochtans kwamen nader en ver- troepjan werd in de, rivier Tamica gedr,ongen en velen hunner kwamen (op deze wijze om bet leven. De; kanonneerbpoten der gefede reerden diejden haar best, de stellingen der re- gecringstroepcn te dekken, en ploften her haaldelijk granaten in de gelederen dér, rebel len, waar zij ontzettende; verwoestingen aan richtten. D;e kanonneerbooten kregen èchtèi spoe dig te kampen met gebrék aan amunitie, •Die vreemdelingen vluchtten aan bqofü van de oorlogs- ein koopvaardijschepen, die zich tot aan de monding der rivier ,,uug trok keu. Die eindstrijd om het bejzit van Tampico ont aardde in een gevecht, van man tegen man. Gevangenen women op staanaen voet opge knoopt, en ofschoon generaal Gonzales, de be velvoerder der rebellen, last had gegeven om tie bezittingen der vreemdelingen tot lederen prijs te ontzien, werd hieraan toch veel schade toegebraent, aaar de strijdenden in de hitte vaij. het g'evecht niet in staat waren, de neu trale zóne te eerbiedigen. De bevelhebbers der Mexicaaasehe kanon- neerbooten vroegen hierop den Amerikaan- schen aumiraal Mayo, wat hij zot doen als zij zee kozen, waarop dei admiraal antwoordde, dat hij alleen bevel aan zijn torpedoboot-flottilje zou geven om de Mexicaansche schepen le vol gen. Le gefedereerden trokkèn hierop onder he vig vuren naar San Luis de Potosi terug. De rebellen zijn voornemens langs ae kust naar Tuxpan op te rukken en verklaren, dat zij Lin nen zee weken de hoofdstad zullen binnenruk ken. CHINA. - De inspectie van dei provincie Foekien door Engelsche ambtenaren heeft, altlus wordt door de Ost-Asiatiische Lloyd gemeld, aan 't licht gebracht, dat de papaver-cultuur daar geheel is onderdrukt. Men zal dus er rekening mee moeten houden, dat de opium-invoer in de provincie- Foekien eer lang zal worden ve;rb;oden. Een onderzoek in de provincie Tsjekiang door een Engelsche com missie zal dezer dagen een aanvang nemen. Ook hier beijvert de Regeering zich, om aan de pa paver-cultuur een einde te maken. Volkomen schijnt haai dit tot nu toe niet te zijn gelukt. Ten minste, nog onlangs werd uit Wentsjou ge- nielu, dat. daar een boer uit het district Noetsji wegens ovorfreuing van het. verbod op de papa ver-cultuur wem gefusilleerd. Ook in de provin cie Koceiisjou wamt de papaver-cultuur krachtig onderdrukt. Op vele plaatsen, waar nog ten vo- rigen jute de papaver bloeide, is de cultuur nu geheel verdwenen. Naar gemeld wordt, moet ook in Koeeitsjöu de Regeering onverbiddellijk op treden tegenover een ieder, die het verbod- over treedt. Er moeten reeds vele terechtstellingen zijn voorgekomen. wittigden de moeder dat het uur voor het onder houd verstreken was. Zij gingen scheiden; het moest... De twee ongelukkigen vonden geene tranen om te weenen; alleen snikken ontsnapten aan hunne borst. Jeroom viel eene laatste maal in dp armen zijner moeder. Anna omarmde teederlijk en zenuwachtig het kind, dat zij als wees op aarde zou achter laten. Vertrek, lieveling, zeide zij vertrek, blyf niet langer. Mijn moed ontsnapte mij- De wachters namen Jeroom bij de hand en gingen naar de denr. Op den drempel wendde het kind het hoofd om. Zijne moeder op de knieën, de oogen door het lijden opengespalkt, stak hem de handen toe, doch kon niet één woord uitbrengen. Jeroom ontsnapte aan de hand der wakers, die zeiven hunne traneD niet weerhouden konden, en viel in de arme der veroordeelde. Vaarwel, zuchtte zij met koortsachtige kussen vaarwelvaarwel Het beroep op het hof van cassatie werd ver worpen. Anna weigerde een genadevraag te teekenen. Zij was besloten haar leven op te of feren. Het gerecht der menschen had haar ver oordeeld; zij hoopte op de gerechtigheid van God. Nochtans een laatste moedergevoel welde in haar hart op. Zij verzocht den rechter van in structie. later den voorzitter van het assisenhof, haar advocaat hij haar te doen komen. Doch wanneer zij in de tegenwoordigheid der rechtsdienaars „Professor" Macaura, die met nog tien an ders gedetineerden vervolgd werd, wegens enge o ex loofde uitoefening der geneeskunst en oplieh ting, d oor den verkoop van een vibreerend mas sagetoestel, wteira gistei te Parijs tot 3 jaren ge vangenisstraf benevens 3000 irancs boete veroor deeld. j j Volgens een telegram uit Nancy drongen twee Duitsehe officieren, met de sabel op zijde, op Fransch gebied daon' by Mailly-sur-Senlh Volgens een bericht van Havas -kwamen ue officieren, na zich verwijderd te hebben, op hun schreden terug, om zich naar het dorp Secóuri te begeven. Daarbij zouden zij opnieuw twee K.M Fransch gronagebied doarlaopen hebben. Een van hen zou behoorc-n bij het 98e régi ment infanterie, de, andere bij 'het 12è regiment van het Saksische garnizoen te, Metz. De instructie, dn de' zaak van het in Juli 1913 tusschen Parijs en Londen gestolen parel snoer is gesloten. Er is gebleken dat de in En geland wegéns den diefstal veroordeelde perso nen geen medeplichtigen in Frankrijk, hebben go- had en dat geen enkel Fransch postambtenaar verdacht kan worden. Er is dus geen reden, iemand te vervolgen. In het proces tegen baron Heinrich Strablen- dor ff de kamenier Boeuty wegens diefstal van een dagboek van gravin V"ira Esterhazy, dat voor afpersing gebruikt werd, is Strahtendarif tot 1 jaar zware 'kerkerstraf en verlies van adeldom veroordeeld. Die kamenier werd vrijgesproken. In verband met de berichten in de Ameri- kaansche bladen volgens hetwelk Duitschland po gingen in bat welk stelt om kolenstations op Haïti of andere punten van oentraa I-Amerika le vestigen, wordt medegedeeld, dat déze mededee lingen ongegrond zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 Mei. Voortgezet wordt de beraadslagiog over art. 64 van het wetsontwerp tot heffing van een inkomstenbelasting, welk ariikel de samenstelling van de commissie van aanslag regelt, en over het daarop door de commissie van lap- porteurs voorgestelde amendement, strekkende om, als de inspecteur der registratie de vergadering der commissie bijwoont bij de behandeling van aanslagen ter zake van vermogensinkomsten, het voorzitterschap der commissie niet te doen uit oefenen door den inspecteur der directe belastin gen, maar door het oudste lid in jaren. De heer Pa tij n deelt mee, naar aanleiding van door den minister geopperde denkbeelden, dat de commissie zou willen blijven bij den alge- meenen regel, dat in geval van staking van stem men de voorzitter beslist. De heer Gerretson meent, dat het oudste lid in jaren niet steeds een goed voorzitter zal zyn, en geeft in overweging, om als de reclamant zelf wordt gehoord, aan een der inspecteurs de leiding te geven. Na repliek van den minister van finan- stond, scheen haar bloed in de aderen te verstijven; zij kon niet één woord spreken. De advocaat bezorgde haar papier, inkt en pen zooals zij het gevraagd had. Eens op een morgen wilde zij schrijven; zij legde haar hart kalmte op, trachtte hare herinneringeu op te beuren; de pen gleed over het papier doch niet één volzin werd voortgebracht. Alleen eenige onleesbare woorden waar dikwijls de naam van »Antonia... Piéquer" in voorkwam. Het geheugen was haar eenklaps ontsnapt. Die folteringen, dit hartelijden, waaraan zij sedert weken onderhevig was, waren hare wilskracht te boven gegaan. Zij was ontzenuwd, gebroken. Het blad papier waarop zij die onsamenhangende woorden had opgebracht, werd naar het parket gezonden, dat over die zaak verbluft stond. Zou die vrouw in derdaad zinneloos geworden zijn Madelor en een ander geneesheer van Chüteau- le-Cbatel, werden gelast Anna Dombredel te on derzoeken. Hun oordeel luidde Geveinsde waanzin. Overigens, zij was stil geworden, sprak zeil niet meer en wachte met neerhangend hoofd, starre blikken en gelaten gemoed op den beul en het sehavot. (JVordt vervolgd). f1000 firm oa™°s f en 8 til Dij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1