Haariassclen en Electr. jrep. Ad verten tïën. v/h. Gez. v. cl. BURGGRAAF. Het Bechtskuudig Bureau, tie vier drenkelingen zeker gered kunnen wor den. Een later bericht mieildt, dat een oorlogs- schip, dat te Margate binnenliep, den kapitein van de „Turret Hill" aan boord had. Men pikte hem op in het Kanaal, waar hij drijvend word gevonden op een stuk wrakhout, waaraan hij zich vastgeklemd had. Men vreest dat de ove rige 13 koppen tellende bemanning omgekomen is. De Parijsche ziekenhuizen. Tusschen het bestuur- der Parijsche ziekenhuizen en dé verplegers en verpleegsters is een conflict uit gebroken; deze laatsten weigeren, in weerwil van de door het bestuur herhaalde oproeping rich met het anti-typhussepuin te laten inenten, daar, naar beweerd wordt, dit serum aan tweè inge- enten het leven heeft gekost en verscheidene eraati01 ziek zijn geworden. De vakvereèniging der ziekenverplegers en -verpleegsters besloot ue zaak bij <...e vereeniging der Parijsche artsen aanhangig te maken, Het „gele gei vaar". Men heeft ér in Enge land om gelachen, toen japen geleden keizer Wil helm do blanken opwekte tot eendrachtig samen werken legen het „gele gé vaar", zon schrijft onze Lnndensohe correspondent d.d. 14 Mei. Alen vond hier destijds dat gevaar n,og een her renschim, deels met het oog op het bondgenoot schap, dat Engeland met Japan sloot. De Engel sche o, inie' is echter langzamerhand veranderd. De hritscbe, onderdanen van Canada, Australië en Zpid-Afrika, beschouwen bet „gele gevaar" geenszins als iets denkbeeldigs. En een merk waardig© verklaring deed daaromtrent de ver- maaide Engelsche generaal sir Ian Hamilton, wiens uitlating, naar ae „Times" terecht op merkt, wel alom de aandacht zal trekken. Gen'-raal Hamilton is al eemigen tijd op een inspectiereis, tot onderzoek der weerbaarheid van de overzeesche Britsche staten. Hij toeft thans op Nieuw-Zeeland. Bij een hem te Auck land aangetodc-n gastmaal zeide hij, aat heel Australië ampel reden beeft zich goed weer baar te maken, want het gebied van den Stil len Oceaan is de verzamelplaats, niet van naties, maar van werelddeelen. Aldaar kan worden beslist, of Aziaten dan wel Europeanen het' lot der wereld zullen bestemmen. In de Maleischie staten wiordt een prachtig volk ver drongen door goedkoopen koielie-arbeid, en. het Cbineesehe rijk vertoont teekenèn van onlhin- ding. Die dingen wijizen op een vepandérinig brén genden warboel, aan dien tijd der Fransehe revolutie gelijik. Naar Britsche stalen trekken aanhoudend vreemdelingen, die van rijst lé ven om op Engelsche zaken beslag leggen. Daarin zag géneraal sir Ian Hamilton een groot gevaar. Hij twijfelde er echter niet aan, dat Nieuw-Zeeland, Australië in den ure van gevaar tö> hulp za.1 komen. Naar ik hedenmorgen Seinde, dreigt de agitatie tegen het „gele gevaar" oipi Britsch Columbia ook weer aangewakkerd te zullen wanden, wijl mi Japanschei boot daarheen op weg is met 600 Indische kpelies, om vast te stellen, of Canada's immigrati-ewet iook op hen van toepassing is. Een rijke Indiër, G'imlil Singh, huurde dia boot voor dat doel. Hei schip wend te Honkong aangehouden door den Eng'elschen gouverneur, die omtrent dé expeditie informaties vpoeg van den hertog van Gonnaught, den gouverneur van Canada. Hij Stelde zich daaromtrent met de Engélsclie Ttegeering in verbinding, waarna de ja.pansche boot, met haar G00 Hindoes, de reis naar Co lumbia kon vervolgen. Wordt de landing daar niet toegelaten, dan vloeit daaruit weer een kritieke- positie voort. Maar de landing van dit groote aantal koelies op Canadeesoh gebied, kan dat evenzeer doén. Want Gurdit Singh zou hebben verklaard, alsdan meerdere t-vanspciten koelies, die ook onderciauen van den E igelschen koning zijn, naar Britsch Co lumbia te zullen zenden. harige duivels. Een chinees die voor het eerst een Europeaan met een haam had gezien, zeide later tegen den pastoor, dat hem dat heel vreemd was voorgekomen. De man had een baard urn hel heele. gezicht, net als een aap. Maat nu was bij er aan gewend voegde hij er aan toe. Een andere chinees zeide van een Europeaan; Hij spreekt onze taal, had hij geen baard, uan zou bij er haast even goed uitzien als, wij. De chinecsche kinderen schreeuwen het niet zelden uit van de angst als ze een blanke vreem deling z.ien. En vooral als hij een pood© haard heeft, want zoo ziet de duivel in hun prenten boekjes er pok uit, In de; binnenlanden van China vertrouwd men de vreemdelingen niet. Men ge looft, dat ze topvenaars zijn, die door den grond kunnen zien en opi dia manier edelé metalen weten te vinden. De z.enddingen wantrouwen ze opk. De menschen danken, dat het spionnen zijn, die zich willen laten dopden, opdat de een ol' andere Eupopeesche mogendheid een reden heeft om als vergoeding land te ledschen. Als zulk een zendeling iemand drankjan of levens rnidtkleién aan- biedt, gelooven zei zeker, dat er vergif in is. Vele chineesche yiiou<wen durven niet in het huis van een vreemdeling komen, omdat ze dan vast beloovert worden. Dpze vrouwen vinden het vree- selijk dat hun Europieeschtei zusters zich in ge- zelscnap vertonnen met laag uitgesneden costuurns en ook vinden ze het een zondigen tegen de goede mameren, dat onze vrouwen geen zicht bare men bloize niét pantalons dragen, En dat de kiemen zoo nauw zijn, aat de heele gestalte te ondierscheiden is. Zelfs vpor een man kan men zich alleen vpprste|lien dat hij geen wijde kleeran aanschaft, omdat de arme kerel niet genoeg stof kon koopen om er zich heele- maal in te hullen. De haiae iron-ten van onze overhemden zien de chineezen met ontzetting én ze gelooven zeker dat onze stijve hoornen ons in de hals snijden. En dan onze laag uitgesneden vesten. Wat kan nu meer schadelijk voor de gezondheid zijn, lan 's avonds met zulk ten klee- dingstuk -te loopen en het meest gevoelige li chaamsdeel onbeschermd te laten. Velé chineezen houden zonder dat ze gevoelen dat het kwetsend moet zijn, den neus dicht als ze met een Euro peaan spreken. Die lucht, staat hun evenzeer te gen als de geur die zij verspreiden het ons doét. Ze zeggen dat da „Europeesehe geur" van het vlo esc he ten komt. Onze geestelijke kwaliteiten béteekenen ook al met veel in dei pogen van een chinees. Onze godsdienst, onze moreele gevoelens en onze goe de manieren beduiden niets-. Het christendom pre diken wii alleen met economische bijbedoelingen. De chineesche godsdienst staat veel liooger en het is onbeschaamd van pns om zendelingen naar China te zenden. Onze ideeën over familie-zaken vinden de chineezen heel ondankbaar. Als een jonge man in Europa meerderjarig is, mag hij doen en laten wat hij- wil en trekt zich van zijn ouners niets meer aan, net als een veulen of een kalf. En als zoio'n Europeesche jongeling in het nmvelijk treedt, trekt hij zich van zijn vader en moeder heeleinaal niets méér aan, maar wijdt zich uitsluitend aan zijn vrouw. Een chinejsch jonkman daarentegen blijft afhankelijk van zijn ou ieri, en hij niet alleen, maar zijn vrouw even goed. Dat mannen .en vrouwen gearmd rondwan delen op de straten en in de parken en aat ze daarbij op eikaars schouders steunen, is je reinste zedeloosheid. Het komt al niet te pas lat man nen en vrouwen in heit openbaar met elkaar spreken, en dat men elkaar de band schudt, zoo maar aan den openbaren weg:, moest strafbaar worden gesteld. Zoo zijn vele Chineesche denkbeelden l ijn reelat het tegenovergestelde van dé onze. Precies hét. omgekeerde. De chineesché boeken worden net ander-om gelezen als de -onz\3. De rouwkleur in China is wit en de, Chinees .drinkt thee zender suiker en melk. Zoo zou mum nog een hoop voorbeelden kunnen noemen. Eigenlijk is het nog ue vraag' wie van heidei gelijk heeft. voort. In deze Heerlijkheid kunnen maar 50 consenten worden uitgereikt. Ieder houder van zoo'n consent heeft het jachtrecht. De voorzitter van de consenthoudersvereeniging, de heer J. W. Meijerink GHz., heeft toen genoemde S. door het Kantongerecht te Groenlo veroordeeld was, per soonlijk een eisch van schadeloosstelling tegen S. ingesteld. Zoo kwam de zaak voor de Rechtbank te Zutfen, die S. veroordeelde tot de kosten ODgeveer f 200 en tot een schadeloosstelling van f 15. Dit vonnis gaf de andere 49 consent houders de zekerheid, dat ook zij, wanneer ze wilden, van S. f 15 konden vorderen. S. nam echter geen genoegen, met dit vonnis en bracht het voor het Hof te Arnhem. Ook daar werd hij veroordeeld, doch het bedrag der scha deloosstelling zou nader vastgesteld worden. Dezer dagen is te Winterswijk het bericht ontvangen- dat het advies omtrent het verzoek van S. om trent het laatste vonnis beslist afwijzend is. Hier door is in het arrest berust en heeft dit kracht van gewijsde verkregen. Het staat dus nu onherroepelijk vast, dat iedere consenthouder het recht heeft van een jachtover- treder voor iedere overtreding schadevergoeding ta vorderen. Brandstichting. Het voiorloopig onderzoek naar aanleiding van de vermoedelijke brandstich ting te 's-Gravenhage heeft aanleiding gegeven, S„ oen eigenaar van het huis aan het Spui, ter beschikking' van d© justitie te stellen en naar het huis van bewaring over te brengen. S. heeft bij al de talrijke verhoor an, die hij sedert zijn aanhouding onderging, volgehouden, dat hij on schuldig is aan de brandstichting. L'rand in een klooster. Naar het „H. v. A." meldt, is gisternacht oei drie uur door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het klooster met pensionnaat van Fransche Paters Caimiliianen te Exaerde. Onmiddellijk wterd het alarm gegeven, zopdat allen, paters, bedienden en leerlingen de vlucht konden nemen. De brand nam eenei groote uitbreiding en wei- di'a was het groote, 20 meters hocge gebouw eene vlammenzee. Aan blusschen viel er niet te denken mét het materiaal waarover Exaerde beschikt. Er werd echter getelefomeérd naar Lokèren om ae brandweer en deze kwam met den trein van half G. i Zij kon echter niets meer doen dan de aan grenzende gebouwen beschermen. Het geheele gebouw, behalve de kapel, is met den inboedel totaal uitgebrand. De leerlingen, meestenaeéls Franscthèn, zijn naar het noviciaat der Paters te Doornik gezon den. De kloosterlingen namen hun intrek in het oude klooster en bij d© inwoners der gemééntè. De schade is zeer groot. Menschenlevens val len gelukkig niet te betreuren. De aardbeving op Sicilië. Pe jongste aardbeving in het Etna gebied is, naar uit Rome nader wordt gemeld, niet onverwachts gekomen reeds in de laatste dagen van April is de Etna bijzonder beginnen te werken en onder de ver schijnselen, die waargenomen werden, behoorden ook de gewoonlijke trillingen van den bodem. Juist bij den Etna plegen, naar de ervaring leerde, dergelijke verschijnselen op een hevige werking te wijzen. De Florentijnsche geestelijke Alfani, als mede de professoren Rico en Paci, van het obser vatorium in Catania, hebben op grond hunner waarnemingen medegedeeld, dat de aardbeving van 8 Mei jl. roet de vuleanische werkzaamheid van den Etna in verband staat, hetgeen bij de verschrikkelijke aardbeving van Messina—Reggio in December 1908 niet het geval was. Ook was de jongste aardbeving van betrekkelijk geringen omvang, ongeveer 3 ii 4 kilometer in doorsnede; doch juist binnen deze ruimte lagen de plaatsen Linera, Bonziardino en Passoperno, waar de ver woesting nog grooter geweest is dan zes jaar geleden in Messina. Vandaar dat het aantal slacht offers in verhouding tot het aantal inwoners zoo buitengewoon hoog is geweest. Dadelijk na de aardbeving, heeft mgr. Arista, bisschop van Acireale, een telegram naar het Vaticaan gezonden om Z. H. den Paus van het gebeurde te onderrichten. Hij seinde de voornaam ste gebeurtenissen. Kardinaal Merry del Val antwoordde aanstonds De H. Vader is smartelijk getroffen bij het ver nemen der ernstige ramp, die uw bisdom heeft getroffen hij bidt voor de zielen der slachtoffers van de aardbeving en smeekt om kracht voor de overlevenden, welke hij zijn pauselijken zegen schenkt. Zoodra de kardinaal, aartsbisschop van Catania, mgr. Francica-Nava, de ramp vernam, begaf hij zich met zijn secretaris ter plaatse, troostte de beproefden en verleende hulp waar die het meest noodig was. Z. E. woonde de reddingswerken bij. Bij zijn terugkeer in Catania besprak hij met de overhe den het zenden van hulp aan de gekwetsten, die nog onder de puinen konden liggen. De struisvogel-boerderij. Dete Pre toria verschijnende Volksstem" schrijft: Zaterdag werd er te Uoiondale 'n groote verga dering gehouden ten einde den struisveerenhandel te bespreken en wat er kon gedaan worden om de veerenmarkt te verbeteren. Het was Nachtmaal, zoodat de opkomst van belangstellenden zeer groot was. De heer Bernardt van Rodekrans leidde de vergadering. De volgende aanbevelingen werden voorgelegd: Dat 't aantelen van struisvogels gedu rende twee jaar in de geheele Unie zou worden gestaaktdat de Unie-Regeering voor 300.000 waarde aan veeren zou koopen en verbranden, en elke struisvogel met 2 s. 6 d. per pluk zou be lasten totdat 't geheele bedrag met interest zou zijn teruggewonnen. De vergadering kon 't niet eens worden over deze aanbevelingen en besloten werd te Oudts- hoorn 'n congres bijeen te roepen van afgevaar digden van districten die betrokken waren bij de struisvogelboerderij, en dat de bijeenroeping zou worden overgelaten aan de afgevaardigden van Uniondale. President K r u g e r's 1 a a t s t e z o o n. Het te Pretoria verschijnende blad »Het Volk" meldt Kort geleden is op zijn plaats Groenfontein, Rus tenburg op ruim zestigjarigen leeftijd gestorven de heer Jan A. Kruger, de laatstoverlevende van president Kruger's zonen. De heer Jan Kruger heeft zich nooit met politiek bemoeid, doch op godsdienstig gebied evenaardden zijn gaven die vaD zijn grooten vader. Met den heer Jan Kruger is de laatste zoon van den President heengegaan. De laatstoverle- dene was niet de jongste zoon, doch op een na de oudste. Er leven van den president thans nog vier dochters. De pest in China. Aan de »Times« wordt uit Shanghai d.d. gisteren geseind, dat in de laatste week in Hongkoog 215 pestgevallen zijn vastgesteld, waarvan 173 met doodelijken afloop, Sedert het begin van dit jaar kwamen in het ge heel 1228 pestgevallen voor, waarvan 1112 doo delijken verliepen. Twee noodlottige s c h ei e p so n g e 1 u k- ken. Woensdag zijn nabij: de Engelsche kust twee ernstige seheepsongélukken geschied, waarbij 8 personen omgekomen zijn. Des ochtends vroeg kwam in het Bristol- kanaal het stoomschip „Star of New Zealand" in aanvaring met 'een lo.odskatter uit Cardiff De kotter, die bet stoomschip zeer dicht gena derd was, om een loods af tej zetten, zonk drie minuten na de aanvaring. In deze, korte spanne tijcis trachtten da 22 leden der bemanning do,ar middel van kettingen, die ter zijde van het stoomschip afhingen, aan boorü van de „Star" te klimmen. Een hunner kon echter niet lij- fliig genoeg aan dek komen en zonk met het schip naar de diepte, terwijl bovendien nog vijf anderen, die zich reeds aan de kettingen vastgeklemd hadden, door den overhellenden raast van den kotter in het water geslingerd werden. De „Star" bleef nog twee uur op de ongeluksplek kruisen om te zoeken naar de vermiste mannen. De bemanning slaagde ér in e°a der drenkelingen, dié langer dan eten uur met de golven streed, op te pikken. Doch de andere vier, o. w. de kapitein, bleken jammer lijk verdronken. Daar het nog donker was, ging het redding'werk met zeer veel moeilijkhe den gepaard. De dood dezer vier mannen is daarom zoo tragisch, omdat zij zich waar schijnlijk ireiedfe in veiligheid waanden, toen ziji door den mast van den kotter in zee werden geslingerd. De kapitein, die dooir een dér sprie ten van ren mast gegrepen werd, had hét dek reeas bijna bereikt, hetgeen blijkt uit hét feit, (lat men later zijn pet ,op he,t dek van de „Star" terugvond. Het tweede ongeluk geschiedde 's morgens om half nrie in de nabijheid van Siouihwoid, Het stoomschip „Turret Hill", met bestemming' naar Lonoen had aan boord een lading steen kool, welke begon over te gaan, zoodat het schip hoe langer hoe meer naar een zijaé ging overhellen. Plotseling sloeg het schip om en stroomde het water naar binnen. Het gedeelte der bemanning, dat niet aan dék was, sloumie naar boven, maar men slaagde er niet in het zoontje van dein kapitein te bereiken, dat in de hut van zijn vader sliep. D.,| geheele bemanning viel in zee, doch de eérsté machi nist, Evans genaamd, slaagde er in een boot te b' reiken, die op de golven drèèf en klom e!r in. Hij zag verscheidene1 van zijne kameraden onder de golven verdwijnen 2omder bij machte te zijn hen te hulp te komen. Om vijf uur wem de boot opgemerkt door het Belgische stoomschip „Kremlin©" en Evans wera totaal uitgeput aan boord opgenomen. Hij. need het volgende verhaal over het ongeval: „Om half drie 's morgens kwam de tweede-machinist rap- portee ren, dat er 9 voet water in het ruim stond en Jat het nog steeds hooger steeg Ik waarschuwde oen kapitein, dia besloot het schip op het strand, anderhalve mijl verwij de-ra, te laten loopien. Wij hadden nauwelijks een halve mijl afgelegd of het schip sloeg om. Ik sprong in zee, zag de reddingboot drijven en zwom :.r heen. Vier mijner kameraden zag' ik mei die golven worstelen, maar ik tras niet in staat ae boot in hun nabijheid te brengen. Een stoomschip passeerde op korten afstand, maar ofschoon ik alle pogingen in het werk stelde om de aandacht te trekken, verdwéèn het schip in noordelijke richting. Andere hadden De Chineezen en de wester.sche be schaving. De zonen van het Hemelsche Rijk hebben natuurlijk een heel vreemd idee van onze beschaving, althans het minder beschaafde aeel van de menschen van dat rijk. Hun ideeen over ons Europeanen zijn vojor ons alles behalve vleiend, maar omdat het misschien wel eens goed is kritiek te h,ooien op ons dom en laten, willen we een m ander vertellen, van wat de heer Hardy, die pastoor is in Honkong, hieromtrent mededeeld. De prediker begint zijn verhaal met een mooi voorbeeld van de ideeen die de een voudige chinees betreffende den vreemdeling heeft. Een eenvoudige chinees zeide op een boottocht tegen een kameraad, terwijl hij wees naar een Engelsch zendeling, wat is hun huid toch veel witter dan de onze. „Ja", zeide de ander. „Do vreemde duivels zijn zeer merkwaardig. Ze worden óf beelemaal wit geboren, of heeiemaal zwartHij was dus van oordeel, dat de huids kleur van de niet-Chineezen van het toeval af hing. evenals bij een nest jonge honden en dat negérs, hindoe's en Europeanen van dezelfde af stamming' waren. De chineezen vinden zichzelf het zwart harige ras en denken zich all© vreemdelingen als rood- Specialiteit in B AARWEERKE^, welke onder garantie geleverd! worden. kappen, steeds de nieuwste mode. De bediening gesel liedt uitsluitend door da mes. Ook gelegenheid tot lesoemen in 't kappen. Nieuwe Binnenweg 255 - Telef. 3001, ROTTERDAM. LANGE HAVEN -87, belast aoiolx met laot OPMAKEN van ACTl'lN, AANBIEDING onderh. ACCOORDEN, Incaaseeren van dubieuse vot deringen en de verdediging voo r KANTONGERECHT en RECH'TBANK. i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2