Dagblad voor Schiedam Omstreken. f en rr fii; Onschuldig veroordeeld. i Gratis Ongevallen verzekering 378ie Jaarna fig. Maandag 18 Mei 1914. No. 10929 oyereeiiïoistig op de polis Termelde voorwaarden. b« pfinn n Officieele berichten. Kennisgeving. Buiteniandsch JSieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. Msrr. Petrus Leyten. f BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsad verten tien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü verlies van levenslange 4r 1J 11 g I verlies van gehoele 1111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oog ;I|UU I UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wysvinger; I (J bi) verlies van eiken ande ren vinger. Herplaatsing wegens misstelling. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij lien is ingekomen een verzoek van Nicoiaas Zagwyu, om verlof voor den verkoop van alcohoihouueuUen drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlokaal van bet pand Groenelaan 109, en herinneren, dat binnen 2 weke» na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 Mei 1914. iiuryemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Jjs tiecretans, v. LUIK, L. S. RUSLAND. De Dpema kwam Zaterdag imjett de behandeling der biegiriO(Oiting. van Binnenlandscbei Zaken ge reed. De rapporteur verklaarde, dat alle spre kers, Hielt uitzondering van die der uiterste rech terzijde, de politiek van den minister van Bin- nenlandsche Zaken pp ongunstige, wijze handen boiooirdeeld. De mppoiteuf .sprak den wensch uil, dat de minister zijn raeqning; zou uitspreken over de vrees van sommiga sprekelrls, dat. het tpt nieu we stakingen zou komen «n dat de nationalisti sche beweging in dlei gouvernementen van het Westen een grooten omvang' zou nemen. NOORWEGEN. Gister is men over het gchèele iana begonnen het honderd jarige jubilee der bnafhankelijkheids- veiklaiing van Noorwegen op feestelijke wijze te herdenken. Te Fidaoplo, waar de eerste Noor- scihe grondwet tot stand kwam, haa een plech tigheid plaats, waarbij de koning een redevoering op het vaderland hield. DUITSCHLAND Beuter meldt uit Graudènz (WiestPlruisen) Een zes-en-twintigjarige visschieir' werd gearres teerd onder verdenking1 van spionnage.. hl zijn fcezit werd een kaart gevonden, waarop, door een buitenlanaseli staf-officier aanteefceiningen gemaakt wyren, terwijl de vissoher de afstanden tussc.iien bepaalde plaatsen moest aangeven. Ook werd in 't. bezit van den arrestant een mét een val- schen naam öpigfesteld buitenlandsch paspoort ge vonden. -- Uit Metz wordt geseind: Het bericht in diei F ranse he dagbladen, volgens GROOTE BOEIENDE ROMAN, Naar het Fransch. 9) En de dokter zijn verslag volledigende en de manier van ontleding besprekende, verklaarde op welke manier de scheikundige, eene dwaling in zijne bewerking had begaan, dwaliDg die de schrikkelijkste gevolgen had kunnen naslepen. Madelor stond op en wandelde koortsachtig door de kamer en mompelde. Neen, dat is niet mogelijk. Dit is eene zins begoocheling 1 Hij legde een natgemaakten doek op het voor hoofd, en zette zijn lezing voort. Ditmaal begon hij met gestild gemoed te lezen. Hij was ditmaal verzekerd zich niet bedrogen te bebben. Deze bewerking, waarin de scheikundige eene zulke dwaling had begaan, gelukkiglijk door den geleerden Tardieu aan het licht gebracht, was ook zijn werk geweest. Hij ook had eene der. gelijke dwaling begaaD. Neen, nu was er geen twijfel meer mogelyk. Het rattenkruid door hem gevonden, kwam niet uit het lijk Combredel, maar was wel blijven kleven aan de onzuivere stoffen, waarvan hij hetwelk bij een vliegoeferiing van hc-t garnizoen te Metz mi Duitsch vliegtuig bij Pagny eenigè malen de grens 600 meter ver - zou .over. gevlogen hebben, na opgestegen té ;.ijn hij een ir. de nabijheid der grens opgestelde batterij', wondt, naar het Wiolffbureau van bevoeg .e mili taire zijde verneemt, onjuist vertelaard.' Ook het dagbladbericht, waarin gezegd wercl, dat Duit- s.cho officieren de grens -overschreden, is over dreven. Toen de officieren op hunne vergis sing. opmerkzaam werden gemaakt., keer,,en zij onmiddellijk terug'. FRANKRIJK. De Deense,lie SiQuvicreinen kwamen Zaterdag middag om 3 uur te Parijs aan en werden ont vangen dojor president Poincarê en ae ministers. Een groote menigte juichte ae koninklijke gasten geestdriftig toe. Aan het gala-feestmaal op liet Eilyséfe verklaarde Preside,nt Poincarê, dat het bezoek van oen Ko ning en de, Koningin van Denemarken aan Frank rijk, opnieuw getuigenis aflegt- van öe bijzien de,ne vriendschap en de zeer hartelijke betrek kingen, die, steeds met Denemarken werden on derhouden. Frankrijk blijft getrouw aan zijn eeuwenoude! gevoelens en za.l allés doen om de tnaditioineele vriendschapsbanden tusscben beidé landen nog' te versterken. De Koning dankte President Poincarê voor ae schitterende ontvangst en sprak de hoop uit, dat het bezoek zal beschouwd worden als èén be wijs van zijn wensch cm de betrekkingen tus sc hen beide landen nog steeds hartelijker t" doen worden ITALIS. In het Nationaal Theater te Bon: hal. Vrij dagmiddag een vergadering van suffragettes, plaats, waarop verscheidene vrouwen, o.a, Maria Verona, ten gunste van den wt'reldviedè spra ken. enkele malen onderbroken noor kreten van hef auditorium: „Wieg met dein oorlog!" Een der zeer weinige heerên, aie aanwezig waren, en die, terwijl Maria Ver,one aan het woord was, gewaagd had eenige, .ogenwerpin gen Ie maken, werd doior een half nczijn pootige dameis oip straat geworpen. De Internationale Vrouwenraad had echter van te voren medegedeeld, dat hij geen abel had aan de organisatie dezer vergadering. TURKIJë. De troonrede, waarmede het nieuwe Turkschc Parlement, na de vqoir bot Rijk belangrijke ge beurtenissen, gjepipend, wrd, vindt ditmaal uit dén aard der zaak grootte belangstelling. In aanslui ting met hetgeen omtrent dén inhoud reeds werd medegedeeld, verdiént nog hét volgende vettlmèl- diiigIn den twoedien oorlog, aldus de troon rede, toonden onze) trööpên door hun moed en zich bediend had bij het onderzoek. Het was dus eene onschuldige die een uur later het hoofd onder het mes der guillotien zoude leggen Neen twijfelen was niet meer toegelaten. Hij zou de moordenaar der echtgenoote, der moeder zijnHij madelor. Hij liep haastig zyn werkkabinet binnen en doorliep de nota's van zijne lijkschouwing. Eene siddering doorbep zijne leden en koud zweet parelde op zijn voorhoofd. En alsof de gevolgen der dwaling voor zijnen geest oprezen riep hij als waanzinnig uit Ahmijn God ah mijn God wat nu gedaan Als door onzichtbare geesten achtervolgd stormde hij de trappen af en dwaalde in zijn tuin rond. Zijn voet stootte tegen een hinderpaal en hij viel in de sneeuw neder. Hij richtte zich op, dwaalde voort, door schrik verblind, onbekwaam het ijzeren hek te openen. En hijgend, hernam hij steeds: Ah, mijn God! onschuldig zy is onschuldig Op den toren sloeg de klok vijf uren als een donderslag klonken de doffe tonen in zijne ooren en het scheen hem of zuchten door de galmgaten drongen. Zal - ik nog in tijds aankomen De deur ging open, en knarste piepend in hare hengsels. Madelor bevond zich op straat. De sneeuw be gon wederom in dichte vlokken neer te vallen. Verblind, nam de dokter eene verkeerde straat en was welhaast genoodzaakt op zijn stappen weerstandskracht aan de wereld, dat onze natie die van de voorvaderen geërfde deugden bad be houden. Onze troepen bukten voorwaarts, ver dreven den vijand van de kusten der Marmora Zee en konden. Adrianopel heroveren. De mo- reele gevoligten van déze gebeurtenissen waren belangrijker dan de matorieèlé. Hét binnenland van ons Rijk herleef dies en is vol hoop' en géést- drilt. De verbazing van het buitenland heeft voor eed volkomen vertrouwen plaats gemaakt. Ia de troonrede wordt vervolgens met leed wezen vastgesteld, dat de groote mogendheden aan Griekenland de eilanden willen overlaten die voor rust en veiligheid van Anatodië noodig zijn en wordt herinnerd aan heit optreden van de Porie tegen dit standpunt diejr mogendheden. (Je wezen wordt vervolgens op de noodzakelijk- beid van het herstel der militaire kracht van het. Rijk en opgemerkt wordt dat de oorlog heeft getoond, van welk belang voor heit Rijk het bé zit van een machtige vloot is. „Ik wensch, aat de natie de offervaardigheid èn do pogingen van de Ministers van Oorlog en Marino zal onder steunen. Om den vooruitgang van legér en vloot te verzekeren, hébben we vrèemdé officieren te hulp geroepen. Deskundigen, die wé voor andere takken van dienst uitgënoiodigd hebben, aanvaar den geleidelijk hun taak. De financiéèlé toestand van 't Rijk is door de vijandelijkheden zeer be nadeeld. Niettemin rechtvaardigen dé zélfs tijdens den oorlog bij de Staatsinkomsten verkregen over schotten ae best;;: verwachtingen voor de toekomst. Me:' vriendschappelijke medewerking van de Fran- schc Regéering' is eèn aanziénlijkë leéning té Parijs gesloten, om de tijdens den oorlog aange gane schuld te liquide eren.' Dëzë leéning' moet met voldoening nis een middel tot vérstéiking van het crediet van lui Rijk worden beschouwd. De Sultan, wijzend op de bdzuinigingsmaat- regelen, waarschuwt weirder voor maatregelen die het herstel van heit evenwicht in de begmoting in gevaar zouden kunnen bréngen, én herinnert aan ue economische onderhandelingen1 met. Frank rijk. die reeds lot. een bevredigend' resultaat vosr- oen, met Engeland, die weldra rot zulk eèn re sultaat zullen leiden e:n met Duitschland én Rus land, die naar mag worden gehoopt, ook zullen siaaen PERU. Daar de benoeming, van Benadides tot voor- loopig president ni et door de andere can did aten is aanvaard, bebben deze, weigerende de niéu we Begeering te erkennen, hij hét diplomatieke corps geprotesteerd. Er hceTscht groote opwin ding, De procureur der republiek heeft dén réchter van instructie te Parijs het dossier1 der zaak van mevr. Caillaux tenuggleizonden on gelast dat zij weder te keeren. Zijne beenen sidderden onder zijn lichaam. On danks de nijpende koude, bedekte koud zweet zijne slapen. Hij liep door de straten als een waanzinnige van tijd tot de armen ten hemel heffend en heesche klanken voortbrengende. De plaats waar het schavot opgetimmerd stond, was aan het andere uiteinde der stad gelegen. Het was een vierkant plein, met hooge boomen omringd. Steeds loopend, murmelde Madelor Genade Genade De nacht werd helder; de kalmte zweefde over de stad. Het kwartje over vijf sloeg op den toren. Eenige mannen en vrouwen drongen haastig langs de muren vooruit en Madelor verstond dat zij tot elkander murmelden Wij zullen te laat aankomen Alles zal ge daan zijnHaasten wij ons Op die woorden, verliet hem zijne wilskracht, hij struikelde tegen een steen en viel op de straat neder. Hij waszinneloos geworden. De mannen van daar even wenddan lachend het hoofd om, zonder den geneesheer te herkennen. Madelor was opgestaan en zette zijne vlucht voort- Een oogenblik bleef hij staan. Zijn adem kwam piepend uit de luchtpijpeneen brandende dorst kwelde zijne droge keel; hij nam een handvol 'sneeuw om zijn mond te verfrisschen. Hij vreesde nogmaals eene verkeerde straat te zijn ingeloopen. Anstig keek hij rechts en links vooruit. voor het hof van assizen zal terechtstaan onder hese huldiging van moord met voorbedachten ran. Renaudin, de Speciale commissaris, ging cor gi stermorgen te Rijs*.1! over Lot dè uitdrijving der Jezuïeten van het Huis Notre Dame du haul Monte Mart. Uitgebreide ordemaatregelen waren genonr n. De omgeving van het huis was gedurende den geheekn nacht, afgezet door den eommisiaris van politie met 80 genaarmen. In het huis waren 10 kloosterlingen rnel öénige broeders. Ondanks de genomen maatregelen, slaagde een 30-tal personen erin het groote kloostergebouw binnen te dringen. Zij boden aan de autoriteiten krachtigen te genstand. De prefect van Napels is thans van zijn ambt ontheven. Naar de Italiaansche bladen mel den, is dit ontslag gegeven, omdat de prefect de hem opgedragen maatregelen lot bescherming van het OostenrijkschHongaarscbe consulaat tij dens de anti-Oostenrijkseh« betoogingen in Na pels, niet met. liet noodige beleid heeft wéten teil uitvoer brengen. Inmiddels heeft, naar wij meldden, een nieuw incident te Napels plaats gehad, waarbij te nau wer nood een vijandige betooging. vx>r het Oos tenrijkschHongaarse he consult aat kon worden voorkomen. Men meldt uit Friedtrichshafenlfet nieu we militaire luchtschip „L III" ondernam Za terdagochtend zes uur, oen tocht, welke drie en eer half uur duurde en waarbij het schip een hoogte van 3125 meter bereikte, hetgeen eèn recordhoogte is. Aan boord bevonden zich 17 personen, o. w. ook de leden der commissie ui'; het departement van Marine tot aankoop van luchtschepen. Uit Odessa wordt aan de „Lokal Anzejger geseind In het Toerjangebied (het zuid-oostelijk gedeelte van den Kaukasns) is een épidemie uit gebroken, waarvan liet karakter nog onderzocht wordt, liet schijnt echter longenpiest (e zijn. In den loop van één dag zijn 18 sterfgevallen voor gekomen. In den hoogen ouderdom van bijna 80 jaren is te Breda overleden Z. D. H. mgr. Petrus Leyten, bisschop van Breda. De toestand van monseigneur Leyten, die, zooals wij reeds meldden voor eenige dagen van de H. 11. Sacramenten der stervenden werd voorzien, was sedert dien steeds achteruit gaande, totdat Zondag-morgen halt zes het einde kwam, dat maar al te zeer werd gevieesd. Mgr. Leyten, den lön Juli 1834 te Heusden- hout, gem. Ginneken, geboren, studeerde achter- Neen, ditmaal was by op den goeden weg reeds boven de laagste daken der huizen, staken de donkere kruinen der boomen van het plein uit, als reusachtige geraamten. De mannen die hem voorhij waren geloopen, verdwenen achter den hoek der straat, hij bevond zich alleen. Reeds hoorde hij een dof gemompel eener groote menigte in de stilte van den nacht opgaan' ge volgd door oproepen, gekwetter van stemmen, zelfs schaterlachen. Hij draaide den hoek dei- gevangenis om en bevond zich voor het schavot. Het gemurmel der menigte hield nu plotseling op, als bij tooverslag. Ontelbare mannen en vrouwen stonden met den rug naar Madelor gekeerd, de oogen strak gevestigd op eenen hoek van het plein. De dokter sprong door de menigte heen, in zijne haast vrouwen en mannen omwerpende. De naast bijzijnden verhieven de stem, anderen mompelden. Het is dokter Madelor Hij is zinneloos geworden De opgewonden geneesheer hoorde niets van dat alles... ginder in eene soort van afgesloten hoek door gendarmen en soldaten afgezet, rees het bloedig schavot op. Madelor zag het en sidderde. Vier mannen kwamen aad... de beul en 2jjne helpers... en daarachter een vrouw, mager en lang, doodsbleek, de haren glad gesReden, de handen met koorden op den rug gebonden, de oogen verwilderd op de roode balken gericht... (Wordt vervolgd). f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1