Pink Pillen. Ingezonden Mededeelingen. Aan hen die een bedorven maag hebben. Stads- en Gewestelijk Nieuws. (fcmeugd Nieuws. Weerbericht. Voetbal. De heer iteh Everdingén is 83 jaar oud en de oudste burgemeester in Nederland. Kon. Bezoek. Men seint ons uit Enkhuizen Hedenmorgen om 9.15 stoomde de Koninklijke trein het station binnen. Langs, den geheelen weg en voor het station had een gro.ote menigte zich opgesteld die de Koninklijke gasten hartelijk toe juichte. Op het perron was cte burgemeester van Enkhuizen de heer P. Hoytema van Konijnenburg ter begroeting' aanwezig, zoomede de Commis saris van ae Koningin Mr. Dr. W. F. van Leeu wen. Het zoontje van (ten burgemeester hood H. M. een fraaie bouquet aan. H. M. cle Koningin was gekleed in een grijs reismantelpak. Pr. Hendrik was in politiek. Op den rit door de stad wer den de Koningin en de Prins overal hartelijk begroet. I)e rit door Enkhuizen duurde in het geheel 00 ge veer 20 minuten. Daar het Koninklijk bêzoek geen officiéél ka rakter droeg, waren geen versieringen aange bracht, maar heet de stad was in viaggentooi, en overal waar de stoet langs trok, stonden de menschen in dichte rijen geschaard. Door een oude stevige stadspoort ging het nu naar buiten, den straatweg langs, die, door een aaneengeschakelde rij van dorpen leidt naar Hoorn, door „De Streek", alom in den iande vermaard door land- en tuinbouw, doojr karakteristieke! boe renhofsteden, wtelfce omgeven zijn van dichte boom gaarden en vette, weiden. Zoowel ue veestapel van West-Friesland als de zaadbloemencultuur in den Oosthoek van Drechtcdand hebben een naam tot ver buiten de landsgrenzen. Even buiten de koepoort, in 't Westéinde trek ken ue uitgestrekte etablissementen vau de firma Sluis en Groot de aandacht. Voort gaat de stoet. Hoe welvarend en zindelijk zien die hoevan, woningen, kérken en scholen er uitMerkwaardig: die gfejblauwselrte muren, stoepen en boomstammen! Aan de grens van Bovenkarspel nam de Bur gemeester van Enkhuizen afscheid van het ge zelschap, dat zijn weg vervolgde door Bovenkar spel, Grootebroek, Lutjebroek, Hoogkarspel naai Westwoud, waar aan de boerderij van 'den heer Neefjes halt gehouden werd. De burgemeester van Westwoud, eigenaar «lor hoeve, ontving de Hoogei bezoekers, en leidde ze rond door de stallen, die. naar bet in dézé landsbeek heerschende gebruik ter de'ge waren schoongemaakt, gekleurd, en aangetuigd met ge schiktere! vaatwerk en wat. verder tot bet boeren bedrijf behoort, en een mooie, rijke1 collectie Delftsch aardewerk. De lange rij' van blauwe biprojes in hun stallen maken dei trots uit van ue West-Fxiesche boeren. De veestapel bij de hoeve beboerende, werd eveneens met groote belangstelling bezichtigd. Na uit oponthoud werd do tocht weer voort gezet ooior Ooster- en Wester-Blakker, met waar lijk idyllische gedeelten, en weldra arriveerde men te Hoorn. teeren een 3dén prijs (verguld zilveren, moidaillè), in die afdneling komisch nesiteeren de lieer .1. van der Hammen eein 3den prijs (verguld zilvé'réu medaille). Beiden zijn leden van de Vêreènigdé Schiedam sche Toomeel -di ieitt anten Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 19 Mei v.ra. 0.18 n.m. UIT ROTTERDAM. Bij de aankomst en bet vertrek op a.s. Zaterdag van den koning1 en de koningin van Denemarken zal een eerewacht van mariniers met hét staf- rnuziekkorps der marine onder bevel van den kapitein dier mariniers J. Wl. Wijnands, de voor geschreven militairei eerbewijzen geven, terwijl Hr. Ms. „Heemskewk", diei dan opi de Maas nabij de Willemsbrug ligplaats zal hebben genomen, telkenmale een saluut van 35 schoten zal doen. 's-GRAVENZANDE. In tegenwoordigheid van B. en W., Gemeen teraad, Besturen der andere veilingverenigingen in het Westland, is te 's Gravenzande het nieuwe veilinglokaal der Ver. Westland" afdeeling 's-Gravenzande geopend. Het lokaal dat een zeer groote ruimte heeft vöor fruit en groentenver- koop is aan het water gelegen en heeft een groot aantal ioodsen voor exportverpakking. De Burge meester van 's-Gravenzande opende het lokaal met den wensch dat het Westland spoedig 'n beteren waterweg mag hebben en het veiling- terrein ook aangesloten zal worden aan het spoor wegverkeer. Te 's-Gravenzande bestaat sinds eenige jaren een plaatselijke ongevallenverzekering voor den tuinbouw. Dit jaar bedroeg de premie slechts f0.20 per 11000 arbeidsloon met f 0.80 afdracht aan den Bond van Plaatselijke Ongevallenverzekeringen. G kleine ongevallen kwamen voor. eenvolgens aan de seminaria te Öudenbosch en Hoeven, waar hij 13 Februari 1859 de H. Pries ter wijdirg ontving. Na eenige maanden den toen- maligen pastoor-deken van Ginneken geassisteerd te hebben, weed de jeugdige priester op 30 Juni i860 benoemd tot kapelaan te Alphen, welke plaats hij ia 1872 verliet om als regent van het klein seminarie, toen te Oudenbosch, op te treden. Na aldus 9 jaar werkzaam te zijn geweest, werd regent Leyten op 13 Augustus 1881 tot pastoor te Bavel benoemd. Nadat mgr. H. van Beek op 14 October 1884 was overleden, werd pastoor Leyten den 26n April 1885 tot Bisschop van Breda verheven en op 29 Juni 1885 in de kathe draal te Breda gewijd door Z. D. H. mgr. Snic kers, aartsbisschop van Utrecht, geassisteerd door de Bisschoppen van Haarlem en 's Hertogenbosch,, mgr. Boitemanne en mgr. Godschalk. Op 13 Februari 1909 werd op bescheiden wijze het gouden priesterfeest van Breda's Bisschop gevierd en op 29 Juni 1910 werd op verzoek van mgr. Leyten zijn zilveren bisschepsjubilee in alle stilte herdacht. De overleden Bisschop, die in de laatstverloopen Jaren steeds meer leed aan de kwalen die zijn hooge leeftijd medebracht, was begiftigd met het grootkruis in de orde van het H. Graf, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje Nassau. Moge hem na een zoo werkzaam, welbesteed leven, het eeuwig, heerlijk loon verzekerd zijn. Hij ruste in vrede Het Nederl. Kankerinstituut. Het »Vad." meldt, dat H. M. de Koningin- Moeder een gift van f 200 heeft doen toekomen aan het Haagsche Comité van het Nederl. Kan- kerinstituut. Minister Rambonnet. De Minister van Marine bezocht Zaterdag het kustverliehting-proefstation te Scheveningen. De Friesche Landdag. Naar wij vernemen, zal het Tweede Kamerlid baron van Wijnbergen op den Frieschen landdagt welke dit jaar tegen het einde van Juni te Leeuwarden zal plaats hebben, de politieke rede houden. Stuwadoorswet en Inkomstenbelasting. Men schrijft uit Den Haag aan het «Centrum" Het begint er steeds meer op te lijken, of men de behandeling der Inkomstenbelasting zóó lang rekken wil dat het niet meer mogelijk zal zijn de Stuwadoorswet te behandelen. Er moeten im mers ook nog eenige oudere spoedeischende wetjes behandeld worden. Wat kan de reden zijn van deze stille obstruc tie De Stuwadoorswet van minister Talma is door minister Treub met betrekking tot de ar beiders aanzienlijk verslechterd. Daarom hebben alle tot nu toe door de Rechtsche en sociaal democratische leden ingediende amendementen tot strekking, eenvoudig het ontwerp-Talma weer te herstellen. De aanneming van deze amendemen ten staat vi(j wel vast, wanneer ten minste de sociaal democraten ten slotte de arbeidersbelangen niet achterstellen by de politieke belangen der Concentratie. Maar dan zal blijken, dat de behan deling dezer wet wordt een échec voor minister Tteub en een succes voor den oud-minister Talma, juist als de behandeling van de Inkomstenbelas tmg, waar de Kamer alle verbeteringen" door minister Bertling aangebracht, weer schrapt om de wet-Kolkman te herstellen, een succes voor den oud-minister Koikman geworden is. In elk geval schijnt men Links om meer dan één reden tegen de behandeling der Stuwadoors wet op te zien en zijn daarbij verrassingen niet uitgesloten. 18 Mei. Hoevelen, die deze woorden »18 Mei" lezen, zullen dan terstond begrijpen, waarover deze be schouwing- gaat? Hoevelen zullen er niet zijn, wien het nog geheel onbekend is, dat het thans reeds de vijftiende maal is, dat duizenden voor standers van den wereldvrede, over alle landen der wereld verspreid, op 18 Mei herdenken dien ge- denkwaardigen 18 Mei van het jaar 1899, toen de Eerste Vredesconferentie de grootste wereld gebeurtenis van den nieuwen tijd geopend werd Op 18 Mei plegen de vredesvrienden een terug blik te geven op het verleden, een woord van vertrouwen te uiten jegens de toekomst. Deze terugblik kan dit jaar niet anders dan blijmoedig zijn. Want wèl is het doel nog bij lange niet bereikt, masr is het te ontkennen, dat het afgeloopen jaar ons wederom vooruitgang heeft gebracht Officieel moge de toestand tusschen de verschil lende Staten van Europa nog onveranderd zijn, officieel mogen de Staten nog weenen door we- derzijdsche vermeerdering van bewapening het best den vrede te dienen, de verhoudingen tus schen de burgers der verschillende Staten onder ling zijn ook in het afgeloapen jaar voortgegaan zich te wijzigen. Voor den toestand van weder- zijdsehe onbekendheid treedt meer en meer die van onderlinge kennismaking en waardeering te vQofschijn. Een bekend Duitsch tegenstander der Vredesbeweging zeide in 1899, dat de Vredescon ferenties met haar vredesorganisatie der Staten eerst dan doel zouden kunnen treffen, wanneer de Staten inderdaad gemeenschappelijke belangen onderling hadden. Welnu, de burgers der Staten geven steeds opnieuw blijk zich bewust te zijn van den grooten samenhang hunner belangen ook op internationaal gebied. Hel toenemend aantal internationale Congressen, ook in het afgeloopeu jaar. moge nu deze stelling als voorbeeld dienen. In het bijzondei-voor Neder land is het dit jaar duidelijk geweest. Ons jubeljaar ter eere onzer honderdjarige on afhankelijkheid en ter eere van de opening van het Vredespaleis een zichtbaar gevolg van de handelingen, die op 18 Mei 1899 een aanvang namen I heeft honderden vreemdelingen in internationale bijeenkomst tot ons te zamen ge bracht: de internationale congressen van den Vrouwenraad, de Katoenfabrikanten, de Letter kundigen, de Vegetariërs, de Woninghervormers, de Physiologen, de Pharmaceuten, de Toeristen, de Parlementsleden en natuurlijk ook de Pacifis ten, waren een getuigenis, in hoe wijden kring het begrip van de noodzakelijkheid van interna tionale samenwerking reeds doorgedrongen is. Ondanks de toenemende bewapening hebben echter ook de Regeeringen getoond voor de reeds bestaande en steeds aangroeiende internationale saamhoorigheid niet blind te zijn. De Balkan oorlog, die zoo vele gelegenheden had geboden voor een Regeering die den oorlog wil, om dezen te doen uitbreken, is tot den Balkan beperkt ge houden. De «onvermijdelijke" Europeesche oorlog is ook thans weder uitgebleven. Ja, nog dezer dagen heeft de verantwoordelijke leider der Duitsche Politiek in den Rijksdag de uitdrukkelijke ver klaring afgelegd, dat inderdaad ontspanning in den internationalen toestand aanhoudt en veld wint. Ook in andere Parlementen is een derge lijke, zeldzaam optimistische toon van Regeeriags- wege geuit. Is het onder deze omstandigheden te verwon deren, dat méér dan ooit te voren de weg ge opend is voor de derde Vredesconferentie, die het vervolg en in menig opzicht reeds de bekroning zal moeten worden van het op 18 Mei 1899 begon nen werk De Regeeringen beraadslagen thans over de instelling van de Internationale Commis sie, die deze Derde Vredesconferentie zal moeten voorbereiden. Minister Loudon verklaarde onlangs de hoop te hebben zeer spoedig hierover defini tieve mededeelingen te kunnen doen. En intus schen wordt gaandeweg de nationale voorberei ding algemeen ter hand genomen. In Italië, België en Frankrijk zijn de voorbe reidingscommissies dezer dagen tot stand gekomen, als bewijs dat het ernst wordt met de Derde Vredesconferentie. In Duitschland ook wordt aan het Departement van Buitenlandsche Zaken krach" tig aan de voorbereiding gearbeid. In Amerika, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oostelijk, Rus land, Nederland is de arbeid reeds geruimen tijd geleden begonnen. Ook in Engeland bestaat groote belangstelling. Zoo wijzen alle teekenen er op, dat, wanneer wij één of twee jaar verder zijn de 18 Mei-dag een zeer bijzondere beteekenis zal hebben. De Derde Vredesconferentie nadert! Het be staan eener krachtige volkovertuiging in alle landen, dat dan het werk van 1899 met geest drift en vertrouwen moet worden voortgezet, kan op de uitkomsten dier Derde Vredesconferentie van groot invloed zijn. Moge ook deze 18 Mei dag er toe bijdragen die volksovertuiging overal te versterken Rijksmiddelen. De maand April was voor de Rijks-schatkist buitengewoon gunstig. Er was een ontvangst van ruim 18.5 millioen tegen ruim 16.9 millioen in 1913. Dit buitensporig groot verschil is ontstaan niettegenstaande er van vele middelen minder inkwam. Er heeft echter blijkbaar verrekening plaats gehad van een of meer groote nalatenschap pen, zoodat aan successierecht f3.967.897 werd ontvangen en het bedrag over 4 maanden voor dezen post steeg tot ruim 7.5 millioen, bijna de helft van hetgeen waarop voor het geheele bud getjaar was gerekend. In het geheel zijn den overige middelen in 4 maanden niet bijzonder veel gevorderd. Rekent men buiten de post successierecht, die in de maanden Jan. April met f2.858.855 steeg, dan blijft er voor de overige middelen slechts een ac cres over van f819.084, welk cijfer het juiste beeld weergeeft van den financieelen toestand, die niettemin over het geheel gunstig kan heeten. Monument voor prof. Asser. Naar de »N. Ct." verneemt, heeft de commissie voor het Asser-gedenkteeken, dat in het Vredes. paleis zal worden geplaatst, de vervaardiging van een ontwerp opgedragen aan prof. A. W. M. Odé, hoogleeraar in de beeldhouwkunde van de Tech nische Hoogeschool. Van het aanvankelijk plan om een borstbeeld van Asser te doen maken, is afgezien. Het zal een zittend beeld zijn in brons, zoodat van een tijdsbepaling aanvankelijk had men het monu ment in September e k. bij gelegenheid van de samenkomst, der International Law Association willen onthullen voorloopig nog geen sprake kan zijn. De oudste burgemeester van Nederland. Zondag herdacht de heer H. H. G. van Ever- dingen den dag, waarop hij vóór 35 jaren benoemd werd tot burgemeester der gemeenten Zoelmond en Beusichem. In Mexico. Reuter seint uit New-York •De correspondent van de „New-Yoik' Times" te Washington verneemt van die; zijde der constitutio- nalisten, dat de Nederlandsehe kruiser „Rorte- naer" zestig man heeft doen landen tér bescher ming van de Nederlandechie petroleum-belangen bij Tampico. De canstitutioinalisten eisohten, dat de manschappen weer teruggeroepen zouden wor- Telegrafisch bericht.naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773 9 te Valentia. Laagste barometerstand 752.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen noordelijken tot westelijken wind, toenemende bewolking, later kans op regen, vooral in het noorden, koeler. Onze stadgenoot, de heer J. M. Voorhuyzen, lid der Tooneelvereeniging «Vrienden kring" alhier, heeft Zondag II., met het nummer «Wedstrijden en Reciteeren," een eersten prijs behaald in het comisch reciteeren bij den Natio- nalen Wedstrijd te Delft gehouden. Door de politie is alhier aange houden E. de J., die by een manufacturier eenige broeken op zicht gehaald en deze verduisterd had. De broeken zijn in een pandjeshuis in beslag genomen. De dader is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Uit een bakkerswagen, die op de Damlaan eenige oogenblikken onbeheerd stond, 's een groot brood ontvreemd. De vermoedelijke dader is bekend. In den NatiiO>naLein Wedstrijd i.n dra matische en komische voordrachten, uitgeschreven door de R. C. Sociëteit jKunst en Vriendschap" te Delft, ter herdenking! van het 35-jarig bestaan dezer Vereeniging, behaalde de heeir J. Schaft huizen in de hoogste afdeeling dramatisch resi- Uitslagen van de op Zondag gehouden voetbal wedstrijden Intern, w e d s t r ij d. Te Kopenhagen Denemarken—Nederland 4 3 Stand bij de rust: Nederland 3, Denemarken 1. Promotiecompetitie Westel, 2e kl Te Utrecht: Hercules Ajax 11 Promotiecompetitie Westel. 3ekl. Te Rotterdam: Neptunus—E D. O. 2—2 Kampioe nschap Westel. r e s e r v e 2e kl. Te Rotterdam: Sparta 3—Blauw-Wit 2 61 Men wete wel dat het wonderbaarlijk maag middel, de Pink Pillen, in staat stelt de eetlust weer te krijgen en een goede spijsvertering te hebben. Zij zullen een zwakke maag niet de kracht geven zonder stoornis van den eenen dag op den anderen een overmatigen maaltijd op te nemen, maar zij stellen haar in staat zonder pijn en met voordeel een gezond en redelijk voed sel op te nemen en te verteren. Er zijn duizenden menschen in de wereld, die doffe oogen en een slependen gang hebben, die aan tafel gaan met tegenzin voor hun voedsel. Dezen missen alle vreugde. Zij zijn gelukkig in dien zij slapen kunnen en dat is niet altijd het geval. Joegen malen op de tien wordt deze ka rikatuur van het leven veroorzaakt door maag pijnen. De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen, en de genezing is duurzaam. Zij hebben de prachtigste uitslagen tot stand gebracht, dank' zij hare eigenschappen het bloed te herstellen en te vernieuwen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen. Dacostakade 15, Amsterdam voor Rotter dam Snabiié, 7 Groote Markt S. G. WuIJi, Westnieuwland no. 8; voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingh, P, J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f9de zes doozen. t Inbraak. Volgens da „Leidschei Ct." is dc dader van da eenige maanden geleden gepleegde inbraak op het buitengoed Leeuwenhorst van doiuaiièrte Gevers Dieiynoot, te Noordwijfcèr'hout ge vat. Aanhouding. Zaterdagmorgen zijn naar de gevangenis te Roermond overgebracht twee in één volksl agferne nt te Ve n to aangehou den D u its-",hem, verdacht van verschillende inbraken gepleegd, te hebben in Duitsche en Limburgsche grensdor pen. Een van hen, is bijgenaamd „de rooie Rruus" of „rooie' Hannes". Dreigbrieven. Men deelt aan dé „Geld." mede, dat de inspecteur van politie A. van dér M„ die Zaterdagnacht betrokken was bij het dra ma op de Hoimmelschestraat te Arnhem verschil lende dreigbrieven ointvaugén hééft, waaronder;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2