^tads- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuwe. Ook te Bangert was een eërépoort opgericht van seringen en meidoorn. Ie Hoorn bood de jongejuffrouw Bos een bloem stuk aan. Geen enkel incident deed zich voor; enkel moesten aan het Uojerpad te Bangert de vorste lijke personen even uitstappen, daar de auto zijn draai bij de brug niet kon nemen. Ie 12 uur arriveerde men te Medemblik, waar het stoomgemaal »De Noorderkoggen" werd be zichtigd en vervolgens in het Koggenhuis de lunch gebruikt. Het enthousiasme der bevolking was overal zeer groot. Vervolgens werd de rit voortgezet en een be zoek gebracht aan de coöperatieve stoomzuivel- fabriek te Opmeer. Deze beantwoordt aan alle eischen van de moderne zuivelfabrikage. Ze is in het laatst van het vorige jaar gebouwd en begon in Februari dezes jaars met de productie van ongeveer 350 koeien. Het bedrijf nam sedert sterk toe en thans verwerkt men reeds 12000 K.G. melk per dag. In Midden-Beemster werd een bezoek gebracht aan «üeutzen Hofje", de boerderij van den heer A. Zijp, wethouder. De heer Zijp pacht deze boer derij, welke toebehoort aan de stichting «Deutzen Hofjete Amsterdam. Een gedenksteen in de gang van de boerderij vermeldt, dat zij dient ter herinnering aan den herbouw en ter eere van Vrouw Agneta Deutz, stichteres van het nDeutzen Hofje", te Amsterdam, en geplaatst door Vrouwe Paulina Agneta Deutz, van Assendelft, douairière jhr. mr. D. J. C. van Lennep, laatste uit het geslacht der bovengemelde stichteresse. Beemster 46 Sept. 1881. De boerderij is een der grootste van Beemster, 51 H.A. en is geheel op Zuid-Hollandsche wijze ingericht. Er wordt het gewone boerenbedrijf in uitgeoefend, zonder kaasmakerij. De Koninklijke Familie bezichtigde den koestal» 400 M2. groot, met mooi licht en rieten dak. In 4 afdeelingen kunnen hier 63 stuks vee gestald worden. In het geheel houdt de heer Zijp 70 koeien, 300 schapen, 3 paarden en fokt een aan tal varkens. Na den koestal werd de dorsch be zichtigd met hooiberging onder de kap voor al het vee, de paarden- en varkensstallen. De ver lichting der boerderij vindt door 18 gaspitten plaats, terwijl uit 3 wellen 8 a 9 Mn. gas ver wekt wordt. Op het erf bezichtigde de Kon. Familie eenig vee, waar onder een gekruisd edelzwijn met 14 biggen, waarvan de eene helft wit en de andere bont was, de aandacht trok. Van de Beemster ging de tocht vervolgens door de Schermer en van daar naar Alkmaar, waar de autotocht door West-Friesland eindigde. Langs den Ouddorperdijk werd Alkmaar be reikt, waar zich op de Kanaalkade en in de Spoorstraat, die de Koninklijke auto op weg naar het station passeerde, een talrijke menigte had geposteerd, die de vorstelijke bezoekers luide toejuichte. Het Koninklijke salonrijtuig stond gereed op het eerste perron, vlak voor de wachtkamer tweede klasse, welke voor ontvangst in gereedheid was gebracht. De huigemeester van Alkmaar, de heer G. Ripping, was ter begroeting aan het station aan wezig. Met den trein van 5.1U waarachter het salou-iytuig werd aangehaakt, vertrok de Kon. Familie naar Den Haag. 1 derde prijs en 10 eervolle' vermeldingen De tweede prijzen zijn toegekend aan: méj. C, C Ament. Apeldoorn, en V. van. Schoonho ven van Beurden, Roermond. De derde prijs is toegekend aan mej. A. Brink man, Rotterdam. Eervolle vermeldingen hebben vérkrè'genmej. A. H Kroon, Utrecht; Leo Giel, Nigtevecht; W Kroes, Amersfoort; J. W. Sluijter, Haan tem. jjkvr. M. van Nispen, Winterswijkmioij. P.. Maury, s-Gravenhage; A. Dragt, Bolnes; K. r. 0. James, 's-G ravenhageL. Pinkhof, Am- stei'aam;; P. M. Maas, Hilversum. Voorts zal een herinneringsdiploma, alsmede toepasselijk boekwerkje of eén vrede ska- lender worden toegezonden aan allen, wièr ka lender na advies van do districtscommissie, door de hoofd jury een dergelijkén prijs waardig wérd gejtenrd. Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 775 0 te Valentia. Laagste barometerstand 752.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag» zwakke tot matigen noordelijken tot noordwestelijken wind, half bewolkt, weinig of geen regen, koeler. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 26 Mei 1914, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Vredesprijs voor de jeugd. De djOjor den Alg. Ned. Rond Vrede door Récht en de Ned. R. K. Vereenigmg tot Bevordering van den Wereldvrede benoemde hoofd jury deelt den uitslag mee van den uitgeschreven Vredes prijs voor de Jeugd. Prijsvraag I. in het geheel zijn ingezonden 284 opstellen, waarvan 28 uit België en 1 uit Ned.-Indië. ü;e eerste prijs, een gouden hor loge, is toegekend aan P. Knook, Amsterdam. Ij© tweede prijs is niet toegekend. Daarentegen heelt de hoofdjury besloten (trie dérde prijzen toe te kennen, hl. aan: P. Breimer, kweéke- ling, te Veldwijk-Ermelo; A. S. Davidson Haar lem, en J. Hueting, Enschede. Voorts heeft de hoofdjury besloten mèt het oog op de goede hoedanigheid van een groot aantal inzendingen bovendien buiten hét voor at' bepaald© aantal bekroningen nog eenige eer volle vermeldingen toe tè kénnen, ni. aan: Jan Poortman, Meppol: mej. C. Pinkhof, Amster dam; P. M. Maas, Hilversum; H. Kuyt, Heerjm- veen; mej. A. van dier Kraats, s-Gravenhage P. A. Erades, Leiden;; A. Sluijsmans, Oud Vroonhoven;; P. P. Kolling, Utrecht; L. de Vos, Gent (België), en C. Wittóhois, Roosendaal. Voorts zal een herinnmingsciiploma, alsmede een toepasselijk boekwerkje cf een vredèska- lenüer worden toegezonden aan alien, wier opi stel door hun districtscommissie en de hoofd jury een dergielijken prijs waardig wérd gekeurd. De hoofdjury heeft ge mee nu met bijzondere dankbaarheid te moeten vermelden, dat een bij zonder groot aantal alleszins voldoende opstellen is ingezonden door leerlingen dér Bijzondere Kweekschool te Oud-Vroenhoven bij Maastricht en. van het St. Franciseusgesticht Lei Bergen op-Zoom. Aan deze beide onderwijsinrichtingen wordt het prachtwerk Het Vredespaleis aa n ge boden. Prijsvraag II, In het geheel zijn ingezonden 65 kalenders, waarvan 6 uit België ©n t uit Ned.-Indië. Toegekend zijn 2 tweede prijzen, Een Hollandsche kolonie in Victoria-fAustralië.) Naar men verneemt, doet de Regeering van den Staat Victoria in Australië, een zeer ernstige poging om in dezen staat een flinke Hollandsche gemeente te stichten. Voor deze stichting heeft het gouvernement een groot stuk land ter oppervlakte van 10 000 H. A. afgezonderd in het Noodelijk gedeelte van den Staat. De grond behoort tot het zg. Coul- boarn bevloeiings-districtdit district is ten koste van zeer vele millioenen guldens door den Staat van particulieren teruggekocht, daarna van ge boomte, struikgewas enz., ontdaan en vervolgens voorzien van een kanalisatie- en bevloeiings- systeem, ontworpen door en uitgevoer onder lei ding van den Amerikaanschen land- en water bouwkundige El woud Mead, prof. in genoemde vakken aan de Hoogeschool van den Staat Cali fornië, waar de zg. «irrigation-lands" o m. voor den fruitbouw van onberekenbare waarde ge worden zijn. De Regeering van den Staat Victoria heeft deze landen daarna verdeeld in kleinere vakken van 16—60 H. A. voor het vestigen van boerderijen- De Regeering is thans bezig met den aanleg en bouw van spoorwegen en scholen in verschillende streken der kolonie, welke op een afstand van zes uur sporen van den hoofdstad Melbourne is gelegen. De Regeering van Victoria heeft dan heer°A. J. Van den Brenk, thans te Rotterdam woon achtig, aangewezen voor dejleiding der kolonisatie plannen. Volksbadhuis. In de week van 10—16 Mei '14 werden ge nomen 554 baden. Ie klas kuipbaden 38, regenbaden 39 2e klas kuipbaden 80, regenbaden 368, 5 ets. kinder baden 29. Verkiezing partijbestuur S. D. A. P. Naar «Het Volk" meldt, werden voor de ver kiezing van het dagelijksch bestuur uitgebracht 9888 geldige stemmen; volstrekte meerderheid 4695. Uitgebracht werden op A. B. Kleerekooper 6562, op J. Loopuit 4204, op VV. H. Vliegen 8726 en op F. M. Wibaut 7941 stemmen. Gekozen zijn dus tot leden voor het dagelijksch bestuur: A. B. Kleerekooper, W. H. Vliegen en F. M. Wibaut. Van de gestelde candidaten voor het D. B. verklaarde alleen Vliegen de funtie van voorzitter te aanvaarden, zoodat deze dus tevens herkozen is als voorzitter der partij. Op het overig gedeelte van het partijbestuur werden uitgebracht op J. YV. Albarda 4426, op J. A. Bergmeijer 5656, op.J. van Eizenga 668, op S. Groeneweg 2500, op A YV. Heykoop 2717, op L. M. Hermans, 6070, op L. Hoejenbos 5522. op W. C. de Jonge 442, op H. W. Krop. 817, op A. Ladenius 901, op K. Prins 746, op E. Rugge 897, op J. H. Schaper 7653, op H. Spiekman 4436, op C. Thomassen 1183, op P. J. Troelstra 8781 en op A. B. de Zeeuw 1317. Gekozen zijn dus J. A. Bergmeijer, L. M. Her mans, L. Hoejenbos, J. H. Schaper en P. J. Troelstra. Deze verkiezing is uitgeschreven onder de be palingen van de oude statuten en het oude huis houdelijke reglement; aan de afdeelingen zijn candidaten gevraagd voor 3 plaatsen in het dage lijksch bestuur en 6 plaatsen in het overige ge deelte van het partijbestuur. Volgens de toen geldende bepalingen konden slechts 3 leden van het partijbestuur Kamerlid zijn en moest bij ver kiezing dat Kamerlid aftreden, dat de minste stemmen op zich vereenigd had. Volgens deze voorschriften moet, dus Kleerekooper aftredenzijn Albarda en Spiekman, die in herstemming zijn, niet verkiesbaar. Volgens deze opvatting is er dus één vacature in het dagelijksch bestuur en eene in het overige gedeelte van het partijbestuur. Voor deze vacatures dienen derhalve opnieuw candidaten gesteld te worden. Intusschen is het nieuwe reglement van kracht geworden en moet het aantal leden van het da gelijksch bestuur worden gebracht op 5. Hierdoor wordt het aantal vacatures in het dagelijksch be stuur 3. Er dienen derhalve candidaten te worden opgeheven voor drie plaatsen in het dagelijksch bestuur en één plaats in het overige gedeelte van het partijbestuur. Tevens treedt dan in werking de bepaling dat vier leden van het partijbestuur lid van de Kamer kunnen zijnzoodat onder de gekozenen nog één Kamerlid kan zijn. Verkoop Iepeboomen. Bij de door het Gemeentebestuur gehouden inschrijving tot verkoop van een 59-tal iepeboo men, staande aan den West Frankelandschen dijk, welke vanwege de voorgenomen uitbreidingswer ken aldaar gerooid zullen moeten worden, kwamen van een 7-tal gegadigden biljetten in. De inschrijving had plaats in drie perceelen te weten perceel I, van no. 1 tot en met, no. 20, perceel II, van no. 21 tot en met no. 40, perceel III, van no. 41 tot en met no. 59. Ingeschreven werd door E. de Kievit, te Utrecht, voor de in massa 11725.—H. H. Metzuy, te Overschie, voor de in massa f1900.— A. Brug- geman, te Rotterdam, voor perc. I f850.10; voor perc. II f853.05; voor perc. Ill f910.15, voorde in massa f2653.30; A. Jordaans, te Schiedam, voor perc. I f900.— voor perc. II f995.- voor' perc. III f1006.—, voor de in massa f2900.— E. van Schaik te Delft voor perc. I f840.—perc! II f792, - en perceel III f836.— G. de Goede ren, te Woerden, voor perc. I f717.—, voor perc. II f 666.en voor perceel III f 777. B A. Metzuy, te Overschie, alleen voor perc. III f 933,— De gunning werd nog aangehouden. Jubilee-uitgave. Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan in deze maand heeft de firma E. C. Papenhuijzen, Hoogstraat 2224 alhier, een fraai reclame-boekje jn t licht gegeven. Met tal van gravures verlucht, geeft 't aardige kijkjes in hare electrische luxe brood en banketbakkerij en doet 't de wijze waarop de verschillende producten naar de nieuwste eischen des tijds worden bereid, door den belang stellenden lezer volgen. t Is zeker de meest doeltreflende reclame die de zaken der firma ter gelegenheid van haar diamanten feest kan dienen. Onze stadgenoot, de heer J. A 1 b e r t s; lid der Tooneelvereeniging «Alberdingk Thym", heeft, met de comische voordracht «Toon de straatveger", een 3den prijs behaald - met alge- meene stemmen toegekend - bij den Nationalen Wedstrijd door de R. K. Sociëteit «Kunst en Vriendschap" te Delft gehouden. Door de politie zijn twee opge- schoten jongens aangehouden, die zich toegaDg hadden verschaft tot de glasfabriek «De Bataaf", nabij het «Huis te Riviere" en daar in het schaft lokaal getracht hadden het brood van het per soneel weg te nemen. Na verhoor zijn zij weer op vrije voeten ge steld. In het Groene weegje is gister een man door een. hond in zijn rechterbeen gebeten- liet ongeval was, gelukkig, niet van ernstigen aard. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 20 Mei —.57 v.m. 1.18 n.m. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Mei medegedeeld door het HIT ROTTERDAM. Gisteren maakten wjj melding van de verduis tering van ™im f27000.— aqor de Nqd. Handels Mij. uitbetaald aan een zekeren M. H. Vdie zich met dit geld, dat d|ein Duitschen fabrikant J B. toebehoorde, uit de voeten maakte. De Commissaris van politie in de; 2e afd. te Rotterdam verzoekt thans aanhouding' en voor leiding van (leziein Max Hein rich Vöüenbruch, verdacht van verduistering van f 27.500, welk geld hem werd uitbetaald in 27 biljetten van f 1000 en vijf van f 100— Door de 'politie wordt zijn signalement als volgt opgegeven24 jaar, gestalte flink, breed, bleek volgteicht, donker staand haar, dito. wenkbrau wen, aankomend kneveltje, gekleed mét blauw gespikkeld colbertcostuiim, donker demrisaisou met zijden reverfe, dubbel wit boord én witte panamahoed. Direct daarop kwamen de naaste burentoesnellen, om te helpen blusschen. Doch de telle N.-O.-wind wakkerde het vuur snel aan, dat in het rieten dak gretig voortwoekerde. Aan blusschen viel men niet meer te denken. Dadelijk hadden de vonken, overgewaaid op het perceel van G. van Drunen en J. van Loon, welke aan weerskanten van de bakkkerij van De Jong waren gelegen, deze beide perceelen ook in lichtelaaie gezet ln minder dan geen tijd had het vuur zulk een ontvang genomen, dat van de Noordzijdeh van den grooten straatweg niet minder dat vier woon huizen en drie pakhuizen in brand ttonden. Door den wind joeg liet vuur de vonken over den straat weg heen naar de zuidzijde van den grooten weg en tastte daar vijf perceelen aan, ook alle met riet gedekt, die weldra in lichtriaie stonden. Onmiddellijk had men in de. naburige gemeen ten de baandspuiten gereed gemaakt. Doch de voorraadput, waaruit het bluschwater werd opge zogen was spoedig leeg. De inmiddels ter plaatse gekomen brandspuit uit Vlijmen had haar slangen gelegd in een na burige wiel, dat is een watertje buitendijks. Zoo doende kon nog bluschwater gegeven worden, doch dit was te onbeduidend, zoodat het vuur steeds grooter omvang nam. Vervolgens kwamen nog spuiten uit Drunen en Wolfshoek. Zij koppelden de slangen aan elkaar. De slangen van het eene reservoir werden over gebracht in dat van ,het andere reservoir. Op deze wijze kon men ook water uit de omliggende putten, verder van het terrein van den brand gelegen, verkrijgen. Op een der aangrenzende gebouwen aan de Noordzijde zat een weesjongen, G. de Waayer, die met gevaar van zijn eigen leven de voort woekerende vlammen bestreed en het perceel, waarop hij zat, wist te behouden. Men moest hem heel den tijd nat houden en met emmers water begieten, daar zijn kleeren telkens vlam vatte. Op deze wijze is het gevaar aan de Noord zijde bestreden. Aan de Zuidzijde beschutte een rij hoornen het perceel van C. de Hoog tegen de overwaaiende vonken. Men heelt met stokken de muren der totaal uitgebrandde huizen omver gehaald, zoodat tegen 12 uur 12 woonhuizen en 3 pakhuizen in puin- hoopen links en rechts van den grooten weg lagen. Met deze perceelen zijn ook de inboedels, hooi en houtmijten, die tusschen de huizen stonden, een prooi der vlammen geworden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De namen der getroffenen zijn': G. de Jong. bakker, winkelier en tapper, G. van Drunen, land bouwer, J. van Loon, tuinier, wed A. L. van Mol Pauwels (woonhuis beschadigd en drie pakhuizen afgebrand) graanhandel, H. A. M. Driessen, kan toorbediende, A. van der Lee, jager, wier wo ningen gelegen zijn aan den Noordkaut van den weg. Aan den Zuukant belmoren tot de getrof fenen wed. J. de Hoog landbouwster, A. van der As, J. van Engelen landbouwer, Mart. van den Oorl, huisschilder, C. van Buul, landbouwer, wed. M. van^ Wijk laadbouwster, G. de Hoog,'land bouwer, F. van don Brand, landbouwer. Er zijn shans 13 gezinnen zonder dak. Voor- loopig zullen zij bij familie en buren een onder dak vinden. Veertien dagen geleden zijn eveneens te Nieuw- kuik drie woningen uitgebrand. Deze families zijn thans eveneens zonder onderdak, daar zij onderkomen hadden gevonden bij de personen wier woningen thans zijn afgebraud. Nader vernemen wij, dat 8. de Jong, waar de brand is ontstaan, hedenmorgen werd gearres teerd, ais verdacht van brandstichting. In den tijd van vier jaar, is in zijn perceel niet minder dan vier maal brand uitgebroken. Een tijd lang heb ben de verzekering-maatschappijen geweigerd hem te verzekeren. Thans was hij wel verzekerd. De verschillende perceelen die thans verbrand zijn, waren allen verzekerd. De justitie uit 's-Hertsgenbssch wordt verwacht- De verdachte De Jong is in afwachting naar het Raadhuis gebracht Een treurig gezicht leveren op het oogenblik de dakloozen op, die met het overschot van hun inderhaast gered huisraad, kampeeren om het gras veld op zij van den weg. Groote brand te Nieuwkuik. Men meldt uit 'sHertogenbosch In het dorp Nieuwkuik zijn 15 huizen verbrand De brand is aangekomen in de bakkerij van den heer G. de Jong. Rnirn 7 uur werd uitslaande rook uit het per ceel van G. de Jong ontdekt, waarin een bakkerij, tapperij en kruidenierszaak is gevestigd. De Jong,' die juist met bakken bezig yvas, merkte dat de zolder met rieten dak van zijn perceel brandde en maakte dadelijk alarm. Een knecht van de weduwe Van Mol Pauwels, die juist met zijn kar wilde uitrijden, ontdekte ook den brand. Relletjes te 'sGravenhage. Gister avond was de Noord-West-Buitensingel te 'sGra venhage in rep en roer, doordat politieagenten een beschonken bewoner van de Toellastlaan wil den arresteeren en toen op een zeer hevig verzet stuitten. Met steenen werd .naar de politie ge worpen en de agenten werden gestompt en ge slagen. Op hun'alarm-signaal kwam versterking opdagen. Om de agenten te omzetten en de op dringende menigte schrik aan te jagen, schoot een politieman, na eerst eenige malen te hebben gewaarschuwd, met een revolver in de lucht. Daar dit niet hielp, schoot hij nog drie malen, waarbij hij een man een schot door de linkerhand toe bracht. De verwonde werd per ziekenauto naai den centralen post van den gemeentelijken eerste- hulpdienst vervoerd en vandaar naar het Gemeente ziekenhuis., De politieagent Boone was voor den grond geslagen en werd bewusteloos in een winkel bin nengebracht, de agent v. d. Ende was door een klap of een steenworp aan het achterhoofd ver wond. Beiden werden eveneens door een dokter van den eerste-hulpdienst verbonden, evenals de agent Verbeek, die, op de tram staand, zag, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2