Verspreide berichten. Shita-GeMraaL Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken ttanMBfd Nieuws. Pegeeeingstroepèn gisterennacht Sialüllo ontruimd hebben. g Uil Galveston: Het oorlogsschip „Connecticut" heeft, in ant woord op een <1 radeloos telegrafisch verzoek ,om hulp, honderd passagiers gered van het stoorii- schip „.Atlanta", dat, honderd mijlen ten noorden van Tampico op de kust zittend, aan stukken geschoten werd. De passagiers bestonden voor heit grootste deel uit vreemdelingen, die naar Tampico terugkeerden. Hueirfca heeft met nadruk ontkênd, dat hij aan ole afgevaardigden gezegdzou hebben, dat hij bereid was af te tredén. Hij zal de Amerikanen dus nog heel wat te dOjen geven. 1 Uit Boedapest wprdt gemeld: In de Oosten rijk sc ho delegatie heèft prins Schönherg1 gezegd, dat het eén aan waanzin gren zende domheid zou wezen, om bij den tegenwooir- digen in ter na tiranalen toestand te willen tornen aan het verbond met Duitschland, den störkstèn militairen staat van Europa. In geval van eein iqarilog zon hij nog liever het dappere Oostenrijksich-Hongaarsche leger ge heel alleen aan dé zijde van Duitschland zién, dan met alle andere legermachten tezamen zonder of tegen Diuitschland. Reuter meldt uit Agram: Toten harpn Skerlecz, de ban van Kroatië, gister avond den schouwburg verliet, ontstond er on der het plubliek beweging. Een leerling van de handelschool, die zich verdacht gedroe'g, werl gearresteerd en bleek toen een revolver op zak tet hebben. Hij ontkende eén aanslag in den zin te hebben gehad en het verhoor bracht ook gèe- nerlei bewijs van schulc. De tooneelvoorstelling was tér eere van aarts hertog Leopold Salvator gehouden. Hét gerucht ging, dat op dezen een aanslag1 was beproefd. Echter had de aartshertog; den schouwburg voor het einde- van de voorstelling vérlatèn om een soiréc in de officiersclub hij te wonèn De Luxemburgsche correspondent van „De Tijd" schrijft: Alen weet, dat onze geëerbiedigde Grootherto gin Maria Adelaide altijd oprecht pleegt uit té komen voor haar godsdienstige gevoelens. En hoe zij zich door haar eenvoudige rondborstig heid ook in het getuigenis voor haar géloof de algemoene sympathieën wéét te vèrwerven, her innert men zich nog van haar jongste verblijf in Holland, toen zij: gexdgteld dé katholieke gods- diens toef emingen bijwoonde Ook in haar eigen land blijft zij het bewon derenswaardig voorbeeld geven èéner ijverige Ka tholieke. Met haar zuster hééft zij pas wé lór te voet de processie g;evolgd, vvelké het Maria beeld van 0. L. Vrouw door de versierde straten van Luxemburg's hoofdstad voerde. Langer dan twee uur duurde het rondtrekken van den stoet, die door wel 14.000 deelnemers wérd bijgewoond. Algemeen is de uiting van godsvrucht van Groot hertogin Adelaide geroemd. Sedert een maand vértoéft té Havana Mgr. Nouel, oud-president der Dominicaansché Repu bliek, Aartsbisschop van Santo Domingo en apos tolisch gedelegeerdé van Cuba, Haïti én Porto- Bico. Overal op Cuba is de Aartsbisschop met geestdrift ontvangen, en té Havana hébben dé geloovigen hem in eén plechtigén stoet naar dé kathedraal begeleid, waar eén ,,Té Déum" ge zongen werd. D|e Presidént der Republiek had zich officieel hij de plechtigheid doen vértegen- woordigen. Uit Bizerne meldt men: In het achtérgèdèelte van de machinekamer van den torpedo-jager „R?- nandu" had tijdens de manoeuvres èén ongeval plaats. Vier leden der bemanning werdén gedóvr en een gewond. TWEEDE KAMTüR Zitting van Woensdag 20 Mei. De beraadslaging overhetontwerp-i nkom- stenbelasting wordt voortgezet. De heer Tydeman zegt eerst nog wat naar aanleiding van het gisteren door den heer Mar- chant opgeworpen persoonlijk feit en bespreekt dan nog eens het amemdeuaent-Bos. Spr. is van oordeel, dat de vermogensbelasting wel een aanvul lingsbelasting is. Er is z. i. een samenhangend geheel, gevormd door de beide belastingen, en dit stelsel kan nu niet meer worden veranderd door progressie te brengen in de vermogensbe lasting. Spr. behandelt nog de regeling in verband met de verhouding van het inkomen tot het vermogen en komt dan tot het amendement Patijn. De hoogere opbrengst, uit dit amendement te ver krijgen, acht spr. onnoodig. De verdediging van het amendement berust z. i. op subjectieve op vattingen. De heer Bos verdedigt het amendement der vrijzinnig democraten tegen de bestrijding van de heeren Tydeman en Patijn. Hij wijst er o.m. op, dat de verdedigers van de progressie in de vermogensbelasting de opvatting voorstaan dat de vermogensbelasting ook andere fouten in het be lastingstelsel moet verbeteren dan de fout, dat geen rekening wordt gehouden met het verschil tusschen inkomsten uit bedrijf en die uit ver mogen. Spr. voert nog enkele gronden aan om de aan vulling van de progressie in de vermogensbelasting aannemelijk te maken. De heer Vliegen verdedigt de progressie in de vermogensbelasting op zijn wijze. Spr. geeft de voorkeur aan het amendement-Bos boven het amendement-Patijn. De heer Rutgers komt op tegen de rede van den heer Schaper. Sparen is noodig, en in dien men de productiemiddelen, zooals de socia- listee, wil annexeeren, moet men ze toch niet op-ten.' De heer De Savornin Lohman kan zich begrijpen het standpunt van den socialist, die aan de eene zijde zooveel mogelijk nemen wil om aan den anderen kant zooveel mogelijk te kunnen geven. Vergelijkt men den toestand van thans met dien van 1800, dan zijn de arbeiders juist het meest vooruit gegaan. De Voorzitter zal niet beweren, dat de interessante debatten van het laatste half uur geen verband houden met het ontwerp doch dringt op kortheid aan, daar anders de debatten nog ja ren kunnen duren. De heeren Schaper en Vliegen en De Monté Verloren en Lohman repliceeren. Daarna is het woord aan den Min. Van I' inanciën, den heer Bertling. Deze erkent dat het karakter der Vermogensbelasting door dit wetsontwerp geheel verandert. Of de aanvullingsbelasting nu progressief of proportioneel moet wezen, daarover is hier zoo veel gesproken, dat spr. meent niet in het .debat zich behoeven te mengen. Z.i. is in het ontwerp t beginsel, dat inkomsten uit vermogen zwaarder dienen te worden belast dan uit den arbeid, vol doende toegepast Tegen het amendement-Bos heeft spr. behalve theoretische bezwaren ook practische. Spr. vreest, dat groote vermogens bij aanneming van het amendement zich hier niet zullen vestigen. De schatkist heeft recht op grootere cijfers, doch dit moet geleidelijk gaan en spr. kan het amendement-Patijn niet aanbe velen. De heer P a t ij n zou gaarne zijn amendement verdedigen. Daar het echter den wensch is der Kamer het ontwerp af te handelen, is spr. be reid van repliek af te zien. De heer Kooien deelt mede, dat de meer derheid der commissie van rapporteurs de beide amendementen ontraadt. Het amendement-Bos, om in het artikel pro gressie toe te passen, wordt vervolgens verworpen met 44 tegen 28 stemmen (voor de soc.-dem. en vrijz.-democraten en de Unie-Lib. Jannink. Van Raalte, Otto, De Jong, Lieftinck, Smeenge, Jansen (Den Haag en Eerdmans). Het amendement-Patijn wordt vervolgens met 39 tegen 33 stemmen verworpen (tegen de rech terzijde, en de Unie-Liberalen De Meester, Borge- sius, Roodhuijzen, Dolk, Eland, en de Vrij-Libe- ralen Ter Spill, Nierstrasz, Knobel, Drion en Tydeman). Artikel 124 wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer De Wykersloot verdedigt zijn amendement op art 124a, strekkende tot wijzi ging van art. 43 der Successiewet, teneinde de in 1898 in die wet gebrachte buitengewone verhoo ging van het zakelijke overgangsrecht, verschul digd wegens onroerende goederen, nagelaten door niet-ingezetenen van het Rijk, te doen vervallen, aangezien met de invoering van het ontwerp van wet op de Inkomstenbelasting de inkomsten uit onroerende goederen zullen vallen onder de In komstenbelasting. De Minister neemt het amendement over. De heer Kooien deelt mede, dat de commis sie van rapporteurs geen bezwaren heeft tegen het amendement. De overige artikelen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De behandeling van 'het ontwerp was biermede geëindigd. De Voorzitter stelt Dinsdag aan de orde de Stuwadoorswet. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft f200 geschon ken aan het Centraal comité tot steun verleening aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uitzending van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Nederlandsch-Indië. De Koningin naar Rusland. Naar aan het Berliner Tageblatt" uit St. Pe- lerburg wordt geseind, loopt aldaar het gerucht, dat koningin Wilhelmina in het einde van den zomer een bezoek zal brengen aan den czaar en de czarina van Rusland op Peterhof. Arbitrage. Men meldt uit Washington De Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft een gunstig rapport uitgebracht over het arbitrage-verdrag wet Nederland. Het Vak-Onderwys. Naar men aan de »N. Ct." meldt, is bij de Regeering een wetsontwerp in voorbereiding, re gelende de rijkssubsidies voor het vakonderwijs in Nederland. Het moet in de bedoeling liggen, de subsidie te bepalen op 50 pet. Vroeger was die meestal 40 pet. Pestbestrjjding. Z. K. H. de Prins schonk vijfhonderd gulden aan het comité voor de pest bestrijding. Bezoek Deensche Koningspaar. Eergisternacht zijn de Deensche oorlogsschepen, de ïDanebrog" en de nHeimdal," die bijgelegen heid van het bezoek van het Deensche konings paar te Amsterdam aan de Handelskade zullen liggen, aangekomen. Voorschot voor woningbouw. B. en W. van Haarlem stellen voor aan de Regeering te verzoeken een renteloos voorschot van f298.000 te verleenen, ten bate van de Haarlemsche Stichting tot Woningverbetering vooi» den bouw van 107 ééngezinswoningen buiten de Amsterdamsche Poort. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771 0 te Horta Laagste barometerstand 754.7 te Sedsfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidoostelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog warm weer. Openlucht-Samenkomst. Op het afgesloten terrein achter Plein Eendragt aan de Tuinlaan is gister-middag half twee weder de gebruikelijke openlucht-samenkomst van wege den Nationalen Christelijken Geheel-Onthouders Vereeniging gehouden, waarbij ook ditmaal weder het terrein door een betrekkelijk klein publiek was bezet. Als sprekers traden daarbij op de predikanten ds. Tonsbeek en ds. Duyvendak, van hier, en ds. Van den Broek, predikant te Dordrecht, vroeger predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Verder voerden nog het woord de heer P. J. Colijn, Raadslid te Gouda en J. Douma, Gods dienstonderwijzer te Scheveningen. De spreekbeurten werden afgewisseld door gezangen, die door het muziekkorps van het leger des Heils werden begeleid. Dat 't noodig zou blijken dorstige kelen gedurende de vrij langdurige samenkomst te laven, was voorzien, daar op het terrein limonade te verkrijgen was. Door B. en W. dezer gemeente is be- noemd tot badvrouw aan de openbare zwemplaats mej. C. in 't Hol, geb. Sluyters. Woensdag-avond is een manaange- houden,die van een aan de Hooikade,bij de Varkens- sluis, liggend schip twee zakken maïs had ont vreemd en deze per roeiboot naar den wal had gebracht. De dader werd, op aanwijzing van eenige personen, die den diefstal hadden bemerkt, van zijn bed gelicht en naar het bureau van po litie overgebracht. De maïs is door de politie in beslag genomen en op het politiebureau gedepo neerd. De dader is na verhoor en opgemaakt proces- severbaal op vrije voeten gesteld. Donder-avond om 574 uur ontstond brand in de woning van de wed. Mesritz aan den L. Achterweg. De brand had plaats in de boven woning en werd met emmers water gebluscht. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. Gister-avond deed iemand aan- gifte, dat hij in het Broersveld door 4 personen was mishandeld. Deze personen werden door de politie opgespoord. Gebleken is, dat slechts een hunner de mishan deling heeft gepleegd. Na verhoor zijn allen weer in vrijheid gesteld. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 23 Mei 3.22 v.m3.53 n.m. UIT ROTTERDAM. Door een onbekend persoon werd ten kantore van de firma Hudig en Veder, cargadoors te Rot terdam, een bedrag ontvangen van f900 voor door de shiphandler J. Bekkers Co. geleverde goederen aan de gezagvoerder van het ss. Mozart. Later bleek, dat hij de rekeningen der firma Bekkers Sc Co. had laten nadrukken en deze val- schelyk van de handteekening van den gezag voerder van het ss. Mozart voorzien had. De op de rekening voorkomende goederen waren niet geleverd: Voetbal. De uitslagen van gisteren zijn Kampioenschap van Nederland. Tilburg Willem II—Vitesse 1 3. Promotiecompetitie der Westel. 3 e klasse. Den Haag: A. D. O. Neptunus 0—1. Promotiecomp. der Westel. reserve 2e kl. Utrecht: Hercules 2U. V. V. 2 3—1. Promotiecompetitie der Oost. 3e kl. Deventer: Daventria—Hertog Hendrik 1—3. Promotiecompetitie der Zuid. 3e kl. Venlo V. V. V. 2de Valk 11. Demi finale Ned. Voetbalbeker. Dordrecht: D. F. C.-Rob. et Vel. (terrein D. F. C.) 5 1. Pomotiecompetitie Westel ij ke 3de klasse. Haarlem E. O.—Victoria 12. Victoria wordt daardoor tweede klasser. Kampioenscomp. der Westel. reserve,2e kl. Amsterdam Blauw-Wit 2D. V. S. 2 12. De Umversiteits-Roeiwedstrjjden. Onder begunstiging van het prachtige weder zijn gisteren weder de universiteitswedstryden nabij de Zweth gehouden, 't Was daar op het prachtige, kaasrechte water van de Delftsche Schie zoo bijzonder voor zoo'n wedstryd geëigend, een spel van licht en kleuren, waar tal van stoom-en motorbootjes, allen gepavoiseerd en versierd, aan de zijde van den Rotterdamschen weg gemeerd 'agen om de wedstrijden gade te slaan, terwijl die van de tribune aan de overzijde en door tal- iooze toeschouwers langs den kant mede met veel belangstelling werden gevolgd. Voor de 36e maal zouden de vier universiteits steden Delft, Leiden, Amsterdam en Utrecht zich met elkaar nieten. De kamprechtstarter, prof- dr. P. H. Damsté, was ditmaal wegens ziekte verhinderd, zoodat de tijdopnemer, dr. C. M. Her tog, dit ambt moest waarnemen. De uitslag was als volgt Voorwedstrijden. V i e r r i e m-o u 11 r i gge ds, le afd., gieken van Laga en Triton (baan 3000 M.) Laga won in 12 min. 18s/s sec. V i r r i e m-o u 11 r i g e d, 2e afd., gieken van Nereus en Njord. Nereus won in 11 min. 527, sec. Sciff Juniores (baan 2000 M.) Laga en Nereus. Nereus won in 8 min. 147;; sec. Wedstrijden. Vierriems gieken Juniores (baan 2000 M.) Nereus won in 8 min. 141/6 sec. Een persoons wherries met stuur- vrouw (baan 600 M) Njord kwam met op en liet zich vervangen door Triton. Laga won in 3 min. 10 sec. Twee persoonswherriesmet stuur- vrouw Laga en Njord. Laga won in 2 min. 213/s sec. Sciff Juniores Njord won 't van Nereus en bereikte in 8 min. 9 sec. het eindpunt. Achtriemsgieken Juniores. Daar bij de voorwedstrijden Njord was uitgevallen, moest hier de beslissing verroerd worden tusschen Laga en Nereus. Laga won. De officieele tijd kon niet aangegeven worden, doch niet officieel werd me degedeeld, dat Laga in 6 min. 35 sec. de baan had afgelegd. Hoofdnummer Oude Vier (baan 3000 M.) Bij den voorwedstrijd waren Njord en Triton uitgevallen, zoodat de strijd ging tusschen Laga en Nereus. Laga won in 11 min. 31 sec., Nereus lö'/s sec. later. De stand der overwinningen was vódr 21 Mei 1914 Njord 10, Laga 10, Triton 6, Nereus 9. Door de overwinning van Laga wordt die thans gebracht op Laga 11, Njord 10, Nereus 9, Triton 6. Het Fabri-gasthuis (Oude Mannenhuis). Heden werd door het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam conclusie genomen in zake de Fabri- stichting te Schiedam. In deze zaak hadden de pleidooien plaats op 1 Mei 11. Het O. M. acht eischer niet-ontvankelijk, ook al mocht hij bloedverwant van den stichter zijn. Hij heeft geen belang bij de classificatie. Alvorens de kwestie van het belang als bloed verwant te bespreken, wenscht het O. M. eerst de andere middelen te onderzoeken. In regeling en bestuur is onder toezicht en medewerking der burgerlijke overheid voorzien, ook in 1854 was dit de feitelijke toestand. Het O. M. kan niet inzien welk belang eischer bij een andere classificatie kan hebben. Zijn po sitie blijft dezelfde, ook bij toewijzing van den eisch, omdat de stichting een afzonderlijk ver mogen heeft en hij dan alleen ondersteuning kan vorderen. Zelfs al mocht de stichting worden opgeheven, dan hebben de bloedverwanten daarbij geen belang. De wet van 1854 (Stbl. no. 100) is door de wet van 27 April 1912 vervallen. Geen belang heeft dus de eischer, alleen de in functie zijnde bestuurders hebben dat. De producties van eischer, die moeten aantoo- nen de zelfstandigheid der stichtiBg zijn onvol doende. Volgens het testament moest de instelling zoo mogelijk door de bloedverwanten worden be stuurd, maar onder toezicht der overheid. Onjuist acht het O. M. t dat met »burgemeesters" een bepaald persoon is bedoeld. Burgemeester" moet hier beschouwd worden als overheidspersoon, wat uit verdere bepalingen van het testament blijkt le dat burgemeesters een huis moesten koopen, 2e dat 1000 gulden bij burgemeesters nbeleid'' zouden worden aan renten, 3e dat burgemeesters het aantal verpleegden moesten vaststellen, 4e dat burgemeesters en gerechte der stad de bestuurders moesten aanwijzen, en ten slotte dat zij rekening en verantwoording moesten doen aan burgemees ters. Dat de stichting aan bloedverwanten zou be- hooren berust op een verkeerde lezing van het testament. De bedoeling van den stichter is geweest dat het geen stichting voor de verwanten zou zijn Dit blijkt uit de ordonnantie, die sinds de uit vaardiging steeds van kracht is gebleven. De eisch dient derhalve te worden afgewezen met veroordeeling van eischer in de kosten. De rechtbank zal echter niet eerder tot afwij- ziging van den eisch kunnen komen alvorens zal zijn beslist over de al dan niet ontvankelijkheid. Mocht de rechtbank niet mede gaan met het middel tot niet-ontvankelijkheid dan vraagt het O. M. deskundig onderzoek der door eischer in het geding gebrachte producties ter staving van zijn verwantschap met den stichter. Uitspraak Maandag 29 Juni. Misdaad te 's-G ravenhage. Op den hoek van de Haagschestraat te Scheveningen is Dinsdagavond laat de rechercheur van politie Blondé bewusteloos gevonden, met een wonde aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2