Stads- en Gewestelijk Nieuws. CtaHMBfd Nieuws. Laatste Berichten. Onze organisatie is in haar kern voortreffe lijk. In ieder kiesdistrict, waar de Katholieken •ook maar iets beduiden, is een centrale kies- vereeniging, die, behalve in de groots steden, gevormd wordt door tal van lokale dnderaet len In bijna iedere provincie is een provinciale Bond, waar, hetzij de centialen alleen, iietzij met de lokalen, verbonden zijn. Al moge juist zijn de bewering, dat de provinciale bonden in ieuer geval de lokalti kiesvereenigingen moesten toe laten, teneinde ieder dorp in de provincie te omvatten, al moge vorming van nog meer loikale vereenigingen in de lijn liggen, in Jiaar kern in onze organisatie gezond. Welnu, laat van haar aan ook de nooJige kracht uitgaan: laat men niet om hulp, opzijejn naar een centraal lichaam, dat juist, omdat hel centeaal is, te ver van alle verwijderd Is om die hulp te verleenen: maar laat men zelf in eigen kring de vereischte propaganda maken Laat men het voorbeeld volgen van de Zuid en jYoordrHollandsche Bonden, die ieder jaar een of twee groote ver(gadeiringein houden, waarheen van uit iieidefla -gjemeeiite de plaatselijke leiders opgaan, om zich op dia hoogt© te houden: laat men het voorbeeld volgen van een district als Amsterdam III, waar een propaganda is gevoerd,' boven mijn lof verheven. Die Provinciale Bonden zijn de aangewezen li chamen, nu en in dia toekomst, om voor de ge heel© provincie hel centraalpunt te vormen: de centralen ien de loikalen moeten de actie leven dig houden, de deuren wijd geopend voor alle katholieke kiezers, voorlichting schenkend en drin gend om in te gaan. Laten wij zorgen, M. Hom ge reed te zijn, wanneer óp heit rheeSt onverwachte oogenblik misschien de krijgstrompet gestoken wordt, laten wij niet uitstellen tot morgen, wat heden nog kan worden verricht, opdat van onze: partij die ki.acht in 's lands belang uitga, die er met reden van mag worden verwacht. Bezoek van het Deensche koningspaar. Men meldt ons uit Amsterdam Aan het diner sprak H. M. de Koningin de volgende rede uit »Sire, het is mij zeer aangenaam, Uwe Majes teiten ook uit naam van mijn gemaal in mijn hoofdstad welkom te heeten en om de Souvereinen te begroeten van een land, dat zooveel trekken van gemeenschap met Nederland vertoont en waarmede wij zulke goede betrekkingen onder houden. Hoogelijk wordt uw bezoek door mijn landge- nooten en mij zelf gewaardeerd en de ontvangst, die de bevolking van Amsterdam Uwe Majesteiten bereid heeft, zij u het bewijs voor de gevoelens van sympathie, die wij voor de Deensche natie koesteren. Onder leiding zijner Souvereinen heeft uw land zoo in tijd van vrede als van oorlog zich door de geheele wereld achting weten te verwerven door zijn vaderlandsliefde en zijn hooge beschaving. Heeft de bewondering voor uw groote schrijvers en uw groote kunstenaars in Nederland rechtma- tigen weerklank gevonden, zoo is het mij tevens aangenaam in herinnering te brengen, dat eertijds onze vloten dikwerf zijde aan zijde hebben ge streden. Bovendien, en daar ben ik trotsch op, zijne onze Huizen door meerdere banden van bloedverwant schap met elkander verbonden. Willem I, Sire. was uw voorvader evenals de mijne en een nog nauwer band van bloedverwantschap bestaat er tusschen de Koningin en mijn echtgenoot. Ik dank Uwe Majesteiten dan ook oprecht, dat Zij hier hebben willen komen en Ik wensch van ganscher harte, dat Zij een goede herinnering aan Holland met zich zullen nemen. Ik vlei mij, dat dit verblijf, hoe kort het ook zij, er toe bijdragen moge de reeds zoo goede betrekkingen tusschen onze beide landen nog te versterken. Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteiten op die van het Deensche Koninklijk Huis en op de welvaart van Denemarken." Z. M. de Koning van Denemarken beantwoordde de rede van de Koningin als volgt «Mevrouw, ik ben zeer erkentelijk voor de sympathieke woorden, die Uwe Majesteit tot mij en de Koningin heeft willen richten. Ik ben zeer verheugd, mij opnieuw in Holland te bevinden, waar ik in mijn jeugd was in gezel schap mijner dierbare ouders, toen wij een bezoek brachten aan Prins Frederik der Nederlanden. De woorden van Uwe Majesteit zullen een lui den weerklank vinden by het Deensche volk, dat met mij een kostbare herinnering bewaart aan de blijken van sympathie, waarvan Uwe Majesteiten het Nederlandsche volk wel hebben doen blijken bij den dood van mijn geliefden vader. Familiebanden vereenigen het Koninklijk Huis van Orasje met het mijne en het dappere Neder landsche volk heeft in de geschiedbladen van Denemarken eenige van zijn meest illustere namen geschreven. Er bestaat dus tusschen onze beide volken een traditioneele en oprechte vriendschap en de har telijke ontvangst, ons hier ten deel gevallen, geeft mij de zekerheid dat die uitstekende betrekkingen nog voortdurend zullen versterkt worden. Uwe Majesteit dankende voor de hartelijke ont vangst. die Zij aan de Koningin en mij wel heeft willen bereiden in de schoone stad Amsterdam, drink ik op Uwe Majesteit, op H. M. de Koningin- Moeder, op Z. K. H. den Prins der Nederlanden en op H. K. H. Prinses Juliana en den voortdu- renden voorspoed van Nederland." Avondfeestelijk heden. Al waren de Dam en de straten, waarlangs de Vorsten naar de Stadsschouwburg op het Leid- scheplein reden, het brandpunt van belangstelling en enthousiasme, toch hadden velen, zeer velen in den wat frisscher geworden avond zich naar de De Ruyterkade begeven, om het fantastisch lichtschouwspel gade te slaan, dat daar op het water van het IJ werd geleverd door de drie Nederlandsche pantserschepen, geankerd hij de «Jachthaven". Om de masten en boorden der schepen waren honderden en honderden rossig-lichtende electrische lampjes gehecht, waardoor de gedaante der in het avondlijk duister weggedoken vaartuigen sprook jesachtig gloeiden boven het zwarte watervlak. Aldoor kwamen er meer menschen, in bewon dering genietend van het statig lichtspel, dat nu eens de machtige stralen der lichtbundels ver naar en over de andere zijde van het IJ slingerde, en dan weer in wijden kring over de woningen en daken der stad. Al vroeg in den avond had een groote menigte zich reeds een goed plaatsje op den Dam en langs den weg waarlangs de hooge gasten Zuuden komen, verzekerd. Om bij halttien vertrokken HH. MM. van het Paleis in twee hofrijtuigen, elk met twee paarden bespannen. Toen de vorstelijke personen instapten, ging een luid hoera uit de menigte op. In het eerste rijtuig zaten H. M. de Koningin en de Koning van Denemarken, in het tweede H. M. de Koningin van Denemarken en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. In den Stadschouwburg. In den Stadsschouwburg werd de gala-voor stelling gegeven, welke door het gemeenbestuur van Amsterdam aan de Deensche gasten was aangeboden. In de Schouwburgzaal waren langs alle balus trades guirlandes- van pioenrozen met zacht teer groen aangebracht, met daartusschen lichtrose zijde linten. Yoor de Koningsloge rijk met rood- fluweelen draperiën versierd, prijkte een bloem bed in zachte rose kleuren. De Schouwburgzaal vulde zich tegen negen uur met een uitgelezen gezelschap dames en heeren de dames in rijke toiletten, het zilver en goudgeflonker der talrijke uniformen en daartusschen het stemmige zwart der heerenrokken vormde een keurigen aanblik. Onder de aanwezigen waren leden der Eerste en Tweede Kamer, leden der rechterlijke macht, der Pror. Staten en van den Gemeenteraad, leden van van het corps consulaire, hoogleeraren, directeuren van de voornaamste instellingen op handels-, scheepvaart- en financieel gebied, hoofden van gemeentelijke takken van dienst, alsmede de directeuren van eenige kunstinstellingen. Degas- die acn het gala-diner aanzaten, w.o. de Minis ters en leden van het corps diplomatique, kwa men eenige oogenblikken voor of gelijktijdig met de Vorstelijke personen. Tegen kwart voor tie nen verschenen het Deensche Koninklijk Echt paar, vergezeld van H. M. Koningin Wilhelmina ee Z. K. H. Prins Hendrik in de loge, na aan den ingang van den Schouwburg aan de zijde der Marnixstraat te zijn ontvangen door het dag- bestuur der gemeente. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels en keerden zich naar de Koninklijke loge, onder wijl het Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg het Deensche volkslied in zette, gevolgd door het Wilhelmus. Direct daarop nam de uitvoering een aanvang. Het pro gramma luidde als volgt: 1. Ouverture »Ein Nordische" Heerfaht van HCartmann2. Tableau-vivant, voorstellende het verbond door Koning Christofïel III van Denemarken met bur gemeesters van Amsterdam als ambassadeurs van Hertog Filips van Bourgondië in 1440 gesloten op het eiland MCarstrand aan de Zweedsehe kust 3. Ein HCeidenleben" van Richard Strauss (solist Zimmerm m4. Tableau-vivant, voorstellende de ontvangst van Koning Christiaan II van Dene marken te Amsterdam ten huize van Pompeus Occo in 15215 a. Ouverture Ossian, S. Nacht- klaoge, van Niels W. Gade; b. MCenuet van Valensin c. Allegro van J. P. Duport (solist G. Hekking). 6. Tableau-vivant, voorstellende de ontvangst van Michel Adriaensz. de Ruyter door Koning Frederik III van Denemarken te Kopenhagen in 1659, na de verovering van Nyborg op de Zweden. De tableaux-vivants werden elk drfemaal ver toond met een tnsschenpoos van ongeveer een minuut. Na elk der nummers gaven de Koninkl. gasten het sein tot applaus. Na het vierde nummer werd een korte pauze gehouden, gedurende welke de Vorstelijke perso nen zich in den foyer terugtrekken en de com missie, welke den gala-avond organiseerd, bestaan de uit prof. dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit, voorzittermr. dr. S. Van Brakel, secretaris, W. Mengelberg, belast met de leiding van het muzikale gedeelteprof. N. Van der Waay, hoogleeraar aan 's Rijks Aca demie van Beeldende Kunsten, belast met de lei ding der tableaux vivants, alsmede mevrouw Th. Van Duyl Schwartze en de heeren: C. W. H- Baard, mr. N. Beets, S. J. H. Gomperts, A. M. Gorter, C. G. T. Hooft, Antoon Molkenboer en M. Van Notten. bij de hooge gasten werden ont boden en aan hen werden voorgesteld. Koning Christiaan en Koningin Alexandrine onderhielden zich levendig met de verschillende commissieleden en drukten hun ingenomenheid met het gehoorde en. geziene uit. Koningin Alexaudrine drukte voornamelijk haar bewondering uit voor de fraaie en harmonieuse kleuren der tableaux vivants, voornamelijk van het j eerstvertoonde. Ook Mengelberg, als leider van van het Concertgebouw orkest, werd gecompli- I menteerd. Voorts werden de aanwezige Raads leden aan het Deensche Koningspaar voorgesteld. Otn bij twaalven was de voorstelling beëindigd en verlieten de Koninklijke Bezoekers onder het spelen der volksliederen, den Schouwburg met hetzelfde ceremonieel als waarmede zij ontvangen waren. Oneerlijke concurrentie. Aan de Tweede Kamer is door den voorzitter en waarnemend secretaris, namens het Hoofdbe stuur van de «Haarlemsche HaDze", Bond van Roomsch-Katholieken Vereenigingen voor den Handeldrijvenden- en Industriëelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, tellende 40 afdeelingen met 4700 leden een adres gericht waarin zij ver klaren, dat zij met instemming hebben kennis genomen van het wetsontwerp tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, van Mr. Aalberse, en den wensch uitdrukken, dat dit ontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling kome en aange nomen worde. Opheffing Rijkswerf te Amsterdam. Naar aanleiding van de voorgenomen geleide lijke gpheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, tengevolge waarvan een zeer groot aantal werk lieden, ruim 600 man, buiten werk znllen komen, is door den minister uan Marine aan verschillende gemeentebesturen verzocht om hunne medewerking te verleeneD, teneinde deze personen boven anderen in aanmerking te brengen ter benoeming tn ge meentelijke betrekkingen, waarvoor zij, ook uit li chamelijk oogpunt, geschikt zijn te achten. («Centrum.") Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 te Horta Laagste barometerstand 756.9 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: aanvan. vankelijk zwakke veranderlijke wind, zwaar be wolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien, later matige noordoostelijke tot noordelijken wind met opklaring en daling van temperatuur. GeTonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat v. politie pet, maatstok, een das, dameshandschoen, R. K. Katechismus. Aan de volgende adressenportemonnaie, Beh- man, L. Nieuwstraat 1511; portemonnaie, v. d. Vlies, Proveniershuis 10; kindertaschje, Geul, Groeneweegje 14; armband, v. Pelt, Oosterstraat 28kruisje, Post, Piet Heinstraat 7rozenkrans, Verhoekx, Pernisschestraat 9»armbandje, Rou- kema, N. Maasstraat 22; postduif, Ammershof, N. Maasstraat 3; rozenkrans, Schoei, Hoflaanstraat 7; portemonnaie, v. d. Zee, Oostsingel 23zweep, Winkelman, Oude Kerkhof 15 sleutel, Schoen makers, Nieuwebuurt 4 horloge, Drupper, Hoofd straat 101trekveer van een zwenk, 2e sluiswach ter Hoofdbrug; handschoen, J. v. Bochoven, Goe- reeschestraat 20; gouden armband, v. Waarden- burg, Hoogstraat 38. Encycliekfeest. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de feestvergadering ter gelegenheid van de herden king der uitvaardiging van de encycliek »Rerum Novarum", welke morgen (Zondag)avond 8 ure in de Bondsgehoorzaal zal worden gehouden. Gemeente werklieden. Door de gemeente-werklieden-vereeniging „Ons Belang" is tot dén Gemeenteraad het ver zoek gericht in verband met de steeds stijgende levensbehoeften, de loonen aan een herziening te willen onderwerpen en daardoor een verhoo ging tot stand te brengen. Reglementen Burg. instellingen van Weldadigheid. Ingevolge art. 89 der Armenwet moeten de reglementen van burgerlijke instellingen van weldadigheid worden herzien. Door Bi. en W. wordt in verband' hiermede aan den gemeenteraad voorgesteld, het gestaan- de reglement voor het Stads-Ziekenhuis onder nieuwen datumi opnieuw vast te stellen. Door het Burgerlijk Armbestuur is door B, en W. een nieuw reglement ontworpen, hetwelk den Raad ter goedkeuring is aangeboden. «Natuurgenot in huis." Gisteren-avond kwamen, op initiatief van de heeren W. van der Most Sr., P. J. Hickendorff en M. Vos, eenige aquarium1 en terrariumlief hebbers bijeen, in de zaal van den heer W. van Riet, Bioterstraat, alhier, om te komen tot op richting van eene vereeniging, met het doel deze liefhebberij te bevorderen. Het pogen dezer heeren is m©t gunstigan uit slag bekroond; staande de vergadering werd tot oprichting van een vereeniging overgegaan, die den naam zal dragen „Natuurgenot in huis," ver eeniging van Aquarium- en Terrariumliefhebbers. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de hee ren W. van der Most Sr. Voorzitter, P. J. Hic- kendorff Secretaris, M. Vos Penningmeester. Liefhebbers die geen oproep voor deze bijeen komst ontvangen hebben, omdat hunne adres sen niet bekend waren, en nadere inlichtingen omtrent het doel en streven dezer j on ge ver eeniging wenschen, kunnen deze bekomen bij1 den Secretaris, Lange Haven 62. De heer J. Scheffer alhier slaagde gister te 's-Gravenhage hij het aldaar gehouden examen voor onderwijzer. Op den L. Achterweg is een par- tijtje lood gevonden, hetwelk vermoedelijke was ontvreemd. Het lood was kort te voren door jongens bij een opkooper te koop aangeboden, die het echter niet wilde koopen. Zondagmorgen om 10 uur zal er een oefening plaats hebben der transportcolonne van het comité Schiedam van het Ned. Roode Kruis. VerzamelplaatsStationsemplacement (bij de goederenloods;. Bij deze gelegenheid zullen tevens petten, ver- bandtrommels en insignes worden uitgereikt. Hoogwater te Schiedam: Zondag 24 Mei 3.42 v.m3.54 n.m., Maandag 25 Mei 4.14 v.m., 4.29 n.m. Voetbal. Morgen zal hier te halfdrie op S.V.V.-terrein de eindstrijd plaats hebben voor den S.V.V. jubi leumbeker, tusschen H.B.S. I (Den Haag) en Robur et Velocitas, uit Apeldoorn. Beide elftallen bren gen hun beste spelers in 't veld, bij H.B.S. zal hoogstwaarschijnlijk ook de internationaal J. Boutmy in de gelederen zijn. Voetbalprogramma voor Zondag. Internationale wedstrijd. Amsterdam: De Zwaluwen Reading. Kampioenschap van Nederland. Arnhem Vitesse—Willem II. Promotiecomp. Westel. reserve 2e klasse. UtrechtU.V.V. II—Hercules II. Promotiecomp. Oostel. 3e klasse. Arnhem: Hertog Hendrik N.E.C. Zutphen ZutphenDaventria. Promotiecomp. Zuidel. 3e klasse. Venlo: V.V.V. II—Waalwyk Vooruit. Goes: Zeeland Vooruit De Valk. Promotiecomp. Westel. 3e klasse. Hilversum Victoria—Neptunus. Haarlem: E.D.O.—A.D.O. Plotselinge dood. Men meldt ons uit BredaHedenavond is in den sneltrein, welke om kwart voor zessen uit Rotterdam alhier arriveert, een heer van middelbaren leeftijd in bewusteloo- zen toestand in een le klasse coupé gevonden- In de wachtkamer gebracht, is de ongelukkige een half uur later overleden. Nader seint men ons: Het is gebleken te zijn de 40-jarige heer v. Buuren, reiziger en wonende te Breda. De overledene was pas uit het Zie kenhuis te Rotterdam ontslagen. Krup'p aan de grens. In dia graafschappen E'entheim en Lirtgen aan de Ovèrijselsche grens, heeft de firma Krupip verleden jaar 3000 HA. heide gekocht, welk terrein door het Eêms-V écht- kanaal wordt doorsneden. Dit terrein wordt thafw ontgonnen. De stoomploeg is reeds een drietal maanden bezig heit heideveld aiep om té pioe- (N. v. 4. 1).) Kazernebrand tiej Constantino pe 1. Uit Pera meldt menBij het blusschën van dén brand in d'e kazerne' van Tastahkyschla onder scheid den zich in het bijzonder 300 miatrjazeW van heit Diuitsche oorlogsschip „Göben". Twcé onder officieren jein drie matrozen liepen zware brand wonden opt, zoadat zij naar het Duitschei hospi taal moesten worden overgebracht. Hun toèstand is ernstig. Do minister van Oorlog heeft hun één bezoek gebracht. Het Deensche bezoek aan Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam Heden is de Maasstad met een bezoek van het Deensche vorstenpaar vereerd. Reeds lang voor den tijd van aankomst hadden zich velen naar het Maasstation begeven. Om 11.42 uur stoomde de extra-trein, die de koninklyke gasten naar de Maasstad voerde, het Maasstation binnen. De burgemeester, de wethouders en de vice- admiraal, commandant der Marine te Hellevoet- sluis, de commandant der afdeeling Mariniers alhier, de Deensche consul en eenige andere autoriteiten zijn ter begroeting aanwezig. Dan gaat het portier van het Koninklijk rijtuig open en een oogenblik later zien we H. M. de Koningin, met Z. K. H. Prins Hendrik, en Hunne Gasten Z. M. Koning Christiaan en Zijne gemalin op het perron.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2