Kipstraat 42, Rotterdam. N V. DE PHOENIX Wasclimachiues imrii M VAN KATWIJK, „VELO". Telefoon 304. VULHAARDEN. C. C. STEENS Rzn., Broersveld Moofdstraat 121 Spiegel- en Vensterglas. Hoogstraat 132,, MIKX, eenig adres, Hoogstraat 156, ROTTERDAM. Alles op 't gebied van solide Werkmanskleeding. voor alle soorten Ingezonden Mededeeiingen. De bron van alle kracht. Koloniën. Advertentiën. CHEM. WASSCHERIJ Telef. No. 15 Grati,s afhaIen en bezorgen. (met 2 jaar garantie) Atelier voor glas in lood. zijn beslist de beste Velo Waschmachine-Mij, Wacht U voor minderwaardig namaak. De Nederiandsche Hypotheekbank te VEEN DAM, Schoenhandel. den opgedragen, met 7 tegen 6 stemmen aange nomen. 1 Wetenschappelijke balans der Rjjks verzekeringsbank. Als bijvoegsel bij de »Staatsct." van Dinsdag 19 Mei, is verschenen de wetenschappelijke ba lans der Rijksverzekeringsbank op 31 December 1912, opgemaakt ingevolge art. 17 der Ongeval lenwet 1901. Ter toelichting van deze balans schrijft de wis kundige adviseur der Rijksverzekeringsbank, de heer Peek, dat de balans sluit met een tekort van f 1,485,097,68. »Het deficit is dus sedert 31 December 1911 wederom afgenomen met f353,543,53J/a. Feitelijk is dit bedrag niet niet de uitkomst der verzeke ring over het jaar 1912, doch de resultaten van oorzaken, n.l. van den invoering van den rente voet 4%, van de invoering van nieuwe sterfte en hertrouwingskanseu (waaronder vooral de zeer gunstige sterftekansen voor invaliden) en van de uitkomsten van het bedrijf der Rijksverzekerings bank in 1912. De invloed der beide eerstgenoem de oorzaken kan bezwaarlijk gescheiden worden nagegaan. »Op de activa is de invoering van den nieu wen rentevoet van zeer grootg beteekenis. In verband met de hierdoor uiteengezette wijze van waardeeriDg der fondsen is een koersverschil (ver lies) van f 520,044,41 i/j te constateeren. Op de passiva moet de invoering van den nieuwen ren tevoet een dit bedrag nabijkomenden invloed hebben uitgeoefend. »De invoering van de nieuwe grondtafels en van den rentevoet van 4% hebben op de te reser veeren kapitalen een nagenoeg gelijken, doch tegengestelde invloed gehad, zoodat de effecten er van elkaar grootendeels opheffen. Zonder de in voering der gunstige sterftetafels zou ongetwijfeld een zeer veel grooter verschil tusschen beide uit komsten zijn geconstateerd Het behoeft geen betoog, dat het verschil der beide bovonstaande sommen den vereenigden invloed der beide wijzi gingen (van rentevoet en van sterftetafel) niet zuiver weergeeft, aangezien ook de liquidatie der renten in 1912 op het eerste bedrag t 9.387,883 van invloed is geweest en dat bedrag dus niet zuiver de reserve, berekend naar de oude grond- s slagen, voorstelt. ■oUtt de naar aanleiding van ongevallen uit 1912 I reeds betaalde schadeloosstellingen en de reserves voor uit deze ongevallen nog te verwachten kos ten, kan de belasting over 1912 op f 2.180,646 geraamd wordën. sHet netto-premiebedrag over 1912 is, volgens de in de balans en bedrijfsrekening verwerkte gegeven op f2,880,777 te stellen. Het gunstig verschil ad f700,131, te zamen met een wiust van f56.785 uit de voor dekking der administra- kosten bestemde opslagen op de netto-premiën der Rijksbank en uit eenige andere oorzaken voortspruitende gunstige verschillen tezamen, zijn- derhalve voldoende geweest om, behalve de rente van het tekort op 31 December 1911 en andere ongunstige verschillen, niet slechts te dekken het zeer belangrijke effect van het gebruik van nieu- grondslagen, maar buitendien nog een verminde ring van het deficit van ruim 3ys te bewerkstel ligen. Het laat zich derhalve aanzien, dat, zoo op 1 Juli 1914 een nieuw tarief van de Rijksverze keringsbank mocht worden ingevoerd, ter vervan ging van het op 1 Juli 1909 ingevoérde thans vi- geerende tarief, het verlies over het eerste vijf jarige tijdvak van het bestaan der Rijksverzeke ringsbank zal zijn inhehaald". Voorts is verschenen een statistiek betreffende de financieele uitkomsten der Ongevallenverzeke ring over de kalenderjaren 1908—1912. De Zeister bossullen. Het voorstel van B. en W. van Zeist om ,op het voorstel dor N. V. Schaenvevaerbossichén niet in te gaan, is gisteren in den Raad van Zeist aangenomen met 10 tegén 2 stemmen. 6e Bredasche Katholiekendag. liet Dagelijksicih Bestuur van den op 2 Augus tus a.s. te Roosendaal to houden 6én Brèda- schen Katholiekendag, deelt méde, dat op dezen Katholiekendag als sprekers zullen optredenin do afdecjing Werkliedenaé wèleèrw. heer C. A. Suffers, te Steenbergen, én de heer W. C J. Passtaors te Ginriekm; in de afdeeding Landbouwersstanddè zèèr- oerw. heer E. Ongienaé, te Hèerle (bij Wjauwj en de heer dr. L. N. H. Deckers, te Eindho ven; in de afdeeiiing Middenstand én hoogere stand: de zeereervv. heer L. dè Meulemeèster, té Lréda, en de heer A. M. van den Denk, te Ouden bosch; in diOh, afdeeling De Katholieke Vrouwde zeercerw. heer G. Péètérs, Dominicaan te Huissèn (Lij Arnhem) en mevrouw Sassen-Jurgè'ns, tè Breda in de algemeene vergaderingde zéer'eèrw. heer mr. dar. Ch. Raaymakers, te Nijmegen, en dè zeercerw. heer pater Bo.rromeus dé Grèeve, te Verdien. In de af dodingen zal worden behandeld het onderwerp: „Die Katholiek van dè Daad," door den priester in eène beschouwing over den ka tholiek in het openbaar godsdienstig leven en door den leek in eène beschouwing over dén katholiek in het openhaar maatschappelijk lever.. In de algemeené vèrgadéring zal wovtèn be handeld het onderwerp: „Het Roomsch-Katboliek Bijzonder Onderwijs," door den zeerééüw. heer mr. dir. Ch. Raaymakers, en het onderwerp„Dé katholiek van de daad," door den zeereerw. héér pater Borromeus de Greèvé. Het burgerweeshuis te Harderwijk. Men meldt ons uit Harderwijk Door burgemeester en wethouders dezer ge meente werd heden de lijst van instellingen van weldadigheid opnieuw vastgesteld. Op de oude lijst kwam daarop onder letter c, als bijzondere instelling dus, voor »het Burgerweeshuis" en met meerderheid van stemmen is wederom deze in stelling onder letter c op de lijst geplaatst. Daar *cle burgemeester dit besluit echter in strijd met de wet en in strijd met het algemeen be lang acht, geeft hij aan dit besluit geen uitvoering waarvan hij kennis heeft gegeven aan Burge meester en Wethouders en aan Gedeputeerde Staten van Gelderland. De zaak is, dat het Burgerweeshuis een in stelling is, die baar oorsprong vindt in een schen king van Johan van Speulde, in 1554 aan de Magistraat der stad ter hand gesteld. De regenten (vroeger weesmeesteren genoemd) zijn, voor zoover bekend, tot 1854 altijd door den Raad benoemdj welk college ook privilegiebrief en instructie heeft vastgesteld. Op al deze en nog meerdere gronden is de Burgemeester van oordeel, dat de instelling, die thans beheerd wordt door een College van regen ten, dat zich zeiven aanvult, behoort gerangschikt te worden onder letter a op de lijst. Met groote belangstelling zal door velen de uitspraak te gemoet gezien worden, waarbij be paald zal worden of deze, volgens geruchten zeer rijke instelling zal blijven beheerd op den tegen* woordigen voet, dan wel teruggebracht onder het toezicht der gemeentelijke overheid. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer een zwakke zijn krachten wil herwinnen is er slechts één middel: eten. De bittere ironie van het lot wil echter vaak, dat juist degenen, die het meest voedsel noodigi hebben, het minst voed sel kunnen verdragen. Het voedsel, dat zij tot zich nemen, vormt schadelijke] bijproducten bij de vertering, de spijsverteringsorganen zijn zwak men moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voor alle deze zwakken, bestaat een middel om toch het zoo noodige voedinglsmatcriaal op te nemen. Dit middel is Sanatogon, dat het zuiver ste, natuurlijk eiwit gèbnnden aan phosphor be vat. Sanatogen wordt altijd verdragen, geeft ltrach- tigte versterking, en wekt in Moge mate den eet lust op, terwijl het bijdraagt toit de betere verte ring van het andere gjeiwmne voedsel. Deze eigen schappen van Sanatogen zijn door meer nan 20.000 medici schriftelijk erkend. Niemand minder dan de bieiroeimde Be'rlijnsche Uiniker prof. dr. E. v,on Leyden, schrijft„Ik1 heb .vanatogten in mijn kliniek en iin mijn particuliere arak tijk vaak en gaarne vqo|r|g|eschreiven en ben met de resultaten buitengewoon tevreden". 8anatogen is in verpakkingen vanaf één gulden bij alle apothekers en dirpgisten verkrijgbaar. (29) Curacao. Goed nieuwsl De volijverige agent der Hamburg-Amerika Lijn, de heer Edwin Senior, zond ons ter inzagen een brief van den hoofd directie te New-York, waarin deze verklaart ten zeerste te wenschen, dat Willemstad in het toe ristenverkeer worde opgenomen. Dit zal reeds het volgend jaar kunnen geschieden, als onze haven dan maar de noodige waarborgen biedt van een veilige in- en uitvaart. De directie vraagt om de oflicieele gegevens van den havenmeester omtrent breedte en diepe onzer haven. De Victoria Louise is 700 voet lang, 68 breed met een maxmum-diepte van 29 voet. We zijn overtuigd, dat onze haven voldoende zekerheid zal bieden aan dergelijke schepen en vleien ons, dat het den heer Edwin Senior moge gelukken voortaan de toeristen booten ook naar Curasao te lokken. (Amigoe di Curacao.) De vier jongedames, die te Willemstad een volledigen cuisus in het hoedenvlechten gevolgd hebben, zullen naar St. Martin terugkeeren. Alle vier hebben zij een diploma behaald en hebben zich ook beter bekwaamd in het reepjes vlechten. Zij zijn nu in staat Panamahoeden en de gewone stijve hoeden van aan elkander genaaite reepje te vlechten, en deze laatste in 8 verschillende soorten. De hoedenindustrie zal na hun terug keer op St. Martin een nieuwe toekomst te ge- moet gaaD. Het Gouvernement heeft een uitstekend werk verricht met het laten uitkomen en onderhouden dezer vier St. Martijnschen, terwijl de heer H. J. Cohen Henriqez zeer veel eer heeft ingelegd met de opleiding dezer leerlingen. Binnenkort zal St. Martin een bloeiende indus trie rijker zijn en de arme bevolking een beter middel van bestaan. (Amigoe di Curago.) kan men ook op VERMEULEN's NAAIMACHI NES. Nieuwe hand- en trapnaaimachines op wekelijksche afbetaling. Ie klasse reparatie inrichting. ST00MVERVERIJ UITST00MER1J Broerscveld 65. a contant en op afbetaling. Op proef te bekomen en in werking te zien iederen WOENSDAG van 2—4 uur uitsluitend in het filiaal der SCHIEDAM Let op het merit verstrekt gelden als le Hypotheek op HUIZEN en LANDERIJEN, egen b i 11 ij k e rente, zonder vooruitbetaling. Zich te wenden tot den Agent I>. KOK., Maltolaar, Lango BCavon no. IQ. Probeer onze Waschechte Overhemden vanaf f 1.25. Ruime keuze. Schoenmakerij. Lage prijzen. Zonder borg- Geen kosten vooruit. Rente billijk. Bij inschrijving Begrafenisfonds. Inlichtingen bij de le Ned. Hulpbank, goedgekeurd bij Koninkl. besluit. Agentschap SCHIEDAM Muasdamschestr. 1. Velo Tclefnonnr. In tere 239. Hoogstraat 122 Fomi&izen, es, Hoeren- en Kindereii:SchoBD werk,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6