Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fl (11111 f 9IÏÏI No. 10938 Up (leu Balkan. J uur salt Officieek berichten. Kennisgeving. Buitenlaudsch Nieuws. Binnenland. Staten-Generaal. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, (J (J U invaliditeitI L U U bU Kennisgeving. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsad verten tiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend". Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algeineene bij verlies van f60 V erzekeringsbank. een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger Banken van Leening. Burgemeester en Wethouders van Schiedam^ Gelet op art. 14 der Pandhuiswet 1910 (Staats blad no. 321). Brengen ter algemeene kennis dat door M. J. Walg, wonende te Rotterdam, een verzoekschrift is ingediend, waarbij toelating wordt gevraagd tot het houden van een particu ïere bank van leening, in het perceel Nieuwstraat no. 24 alhier en dat ieder tegen de inwilliging van dit verzoek be zwaar bij hun College kan inbrengen. Schiedam, 29 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd i M. L. HONN ERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. DRANKWET. Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van R. vail Marion, om vergumng voor den verkoop van steiken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van vei koop in de beuedenloealiten van het pand Lange Kerk straat 26. En herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht Schiedam, 29 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, al. L. HONNERLAGE GRETE. jje Secretaris v. LUIK, L, S. in Albanië. Men is te Weeneo. zeer bezorgd over het lol Van Diurazzo. Dei opstandelingen bevinden zich reeds pp, drip K.M. afstand der stad en hebben den weg naar Tirana beizet. Iedeir gehucht in de Omgeving van Dujiazzio is dopr de opstandelingen bezet cm gelijkt een vesting. Bovendien weten oio belegeraars, dat Durazzo zoo goed als onbe schermd is. Zij eischen de afzetting, van dèn VoifSl Vpn Wjied en inwilliging hunner eischen. Uit Durazzo wordt aan dei „Daily Telegraph" geseind, dat diei internationale controle-commissie, welke met de opstandelingen onderhandelt, ver nomen heeft, dat alle bewoners van Centraal Albanië met de opstandelingen getaeene zaak gemaakt hebben, en die beambten van de Re geering' van Voiist Wilhelm verjaagd en ten deele weggievoemd hebben. De opstandelingen verdagen de aansluiting1 bij Turkije of de intepnationaliseeiring van het land. 2(j hebben vppfrfS' verklaard dadelijk tegen de Regeeiring te zullen oprukken, zoodra de Katho lieken hen aangevallen hebben. De (roepen van dien Vorst hebben kanonnen noodig tegen de tpii'otenVorst Wilhelm houdt dei kanonnen ech ter in Durazzo, omdat hij ze aldaar noodig acht. Hij heeft .echter aan de internationale commis sie 2 kanonnen laten medegeven. Die o|psitandeling|en hebben zich bij Je rivier Skoemhi verzameld, om daar Azis pasja, die met der flegeétóng; trouw gebleven Albaneezen té gen hen oprukt, het hoofd te bieden. Dientengevolge heeft de internationale commis sie van toezicht tel Kawaja geen enkelen lei der, behalve den moefti, aangetroffen, Het Weensche correspondentie bureau verneemt uit Durazzo,: De onderhandelingen van. de eommissië van toezicht met- die npstandelingen te Kawaja zijn in zooverre geslaagd, dat de opstandelingen zich beweid hebben veïklaara met, de beloften der com missie genoegen te nemen. Voor zij echter de wapenen neerleggen, wenschen zij overlegde ple gen met de vertegenwoordigers van de andere streken, die bij de beweging betrokken zijn. D|e commissie heeft kunnen vaststellen, dat alleen een minderheid van geestdrijvers een mn- hammedaansch vorst of herstel der Turksche heer schappij verlangt. Be aanwezigheid der commis- 1 si® heeft zoowel te Kawaja als te Tirana de op. winding doen bedaren. De godsdienstige hoofden te Tirana hebban de bemoeiingen der commissie gesteund met hun invloed. Aan die onderhandelingen tusschen de leiders der beweging in de onderscheidene streken zal ook de commissie deelnemen. De besprekingen beginnen de volgende week. De Egeïsche eilanden. In de Grieksehe Kamer heeft gister lè minister van buitenlandsche zaken meegedeeld dat Grie kien land nooit voorstellen heeft gedaan, die me debestuur of suzeweiniteit van Turkije over de eilanden in de Egeïsche Zee in zich sloten. Ook heeft Griekenland er nooit over gedacht, de eilan den af te staan. ITALIë. De lijst der in dit consistorie gecreëerde Kar dinalen aan wie door oen H. Vader de roode lwed is opgezet bevat de volgend' namen: Yictorianvs Gvi.sasola y Menen dié z, aartsbis schop van Toledo. Lvdiovicvs Nazarivs Begin. aai ish is schop van Quebec. Iïpminievs Sorafini, aartsbisschop-titulair van Selcueië. assessor der Congregatie van het H. Ofiicie. Jacobvs Delia Chiesa, aartsbisschop van Be logna. Fianciscvs \Tm Bettingcr, aartsbisschop van Vlüru'hen. Joannes Csernoch. aartsbisschop' van Strigonia Hector Irenaevs Sevin, aartsbisschop van Lyon Felix von Hartmann', aartsbisschop Van Keulen Gvstavvs Piffl, aartsbisschop van Weene.n Soipio T-ecchi, assessor der Congregatie van het Consistorie; Philippvs Givstini, secretaris van dei Congre gatie der Sacramenten; Michael Lega, dieken van de Rota; Aidanvs Gasqvet, voorzitter van da Britse he Congregatie d©r Benedictijnen. Ten slotte: Antótnius Mendes Rello, patriarch van Lissabon, reeds in 1911 kardinaal gtcrieëerd en wiens benoeming thans plechtig afgekondigd wordt. Tot chef van den Belgischen generaled staf is luitenant-generaal De Selliers c.é Morar.ville, tot dusver chef der gendarmerie, benoem 1 In hst Canadeoschc Lagerhuis werd van d," Regoering opheldering gevraagd, in zake het niet toelaten van een aantal landverhuizers uit Engel,sch-Indië, die' zich aan boord Van een Ja- nansch schip -bevonden. Dxr minister-president deel de mede, dat een twintigtal dezer landverhuizers toegelaten werd, omdat zij naar Canada terug keerde, doch dat aan een aantal anderen clè toe gang tot het land verboden werd, op grond vaji een geneéskundig onderzoek. Hij meent ten slotte, dat men over de principieele bezwaren moet heenstappen. De heer Schaper verklaart veel meer te staan aan de zijde van den heer Talma dan.aan die van den heer Treub en vermoedt, dat minister Treub zich door de geslepenheid van de werk gevers heeft laten omver praten. De heer Lohman zegt, dat de sociaal demo craten zich de pluim van den oud-minister Talma op den hoed stekendiens voorstellen hebben zij in amendementen omgezet. Vcorts bestrijdt hij het betoog van den heer Ter Spill. Spreker ziet geen ingrijpend verschil tusschen het ont- werp-Talma en het ontwerp-Treub, maar acht het eerstgenoemde beter. De heer Beumer acht het tactisch onjuist dat de heer Schaper reeds nu steun toezegde aan den minister, die dus thans alle amendementen rustig kan afwijzen, De minister van landbouw, nijver heid en handel (de heer Treub) begint met hulde te brengen aan zijn ambtsvoorganger voor de indiening van het wetsontwerp. Spreker is voorstander van een algemeene re geling, maar een dergelijke regeling zou toch afzonderlijke bepalingen moeien bevatten voor het stuwadoorsbedrijf. De minister geeft de absolute verzekering, dat er geen invloed op hem is uitgeoefend. De minister bespreekt vervolgens de wijzigingen, welke hij in het ontwei p bracht, en verdedigt het doen vervallen van license op grond van het principieele bezwaar tegen de aantasting van de bedrijismjheid. Den Zondagsarbeid acht hij noodzakelijk in het havenbedrijf. Daarvoor wil bij geen beperkende bepalingen. Hij heeft gerekend op een verbeterde vakorganisatie. Met het ontwerp zullen de misstanden uit het havenbedrijf nog niet verdwijnen. Want het ver schil tusschen het aantal bootwerkers en het aantal, dat op den druksten dag beng is, is nog altijd 3000. Een behoorlijke arbeidsbemiddeling alleen kan hier veel teweeg brengen. Indien men alles in de wet wil zetten, wat spr. wil bepalen bij algemeene maatregelen van bestuur, komt men in strijd met de arbeidswijze der Kamer. Het is sprekers bedoeling zoowel werkgevers als werknemers in de ruimste mate gelegenheid te geven hun meening te uiten over de maatregelen van bestuur en hun practische uitvoerbaarheid. De heer Spiek man repliceert en verheugt zich dat ingrijpen in het stuwadoorsbedrijf zoo weinig principieel is bestreden. De heeren Ier Spill en Nierstrasz hebben eenige bezwaren geuit, doch dat was een vruchteloos verzet. Spr. komt op tegen de gevoelloosheid en minachting van den heer Nierstrasz tegenover de arbeiders. Spr. heeft nooit ontkend dit aan het adres van den heer Lohman dat de soc-dein. amen dementen waren ontleend aan den minister Talma. Als er één groep is, die den minister Talma heeft bemoeilijkt, dan was het de Chr. Hist. De spreker zal morgen 11 uur zijn rede voort zetten. strekkend wetsontwerp zoodra mogelijk zal wor- den ingediend. Men meldt ons, dat de- arbeidsinspectie deze'r dia,gen desbetreffende voorstellen aan den mi nister heeft overgelegd. Van z\jn minister verzeld. De „Standaard" schrijft: Bij heit Koninklijk bezoek, dat ons Hof ont ving, deed zich ditmaal het niet-gewone feit voior, dat de Koning van Denemarken veizeld was van zijn Minister van Bui ten 1 andschei Z a ken. Gemeenlijk beduidt dit, "dat de saamkpimst* der heide staatshoofden aanleiding gat tot de bespreking van iets, dat door het eene 5taut.- hoofd ten behoeve van zijn lana van het andere land verlangd werd. Het kon dan zijn, ant et cenige moeilijkheid hing, die men uit den wég wmschte te ruimen, of ook dat men op etn nieuw punt zekere gewijzigde vet standhouding bevorderen wil. Vanzelf rijst derhalve de vraag, of het hier komen van den Minister van Buitenlandsene Zaken, op wat wijs, in verband stond met onze buitenlandsche politiek. Het kan uiteraarci zijn, dat deze Minister zijn Vorst op reis verzeilde, om te Londen of te Parijs of re Brussel 't een of ander te régelen, en dat hij thans slechts meekwam, om saam met zijn Vorst de thuisreis te maken. Anders is het geen usantie, dat bij een uit sluitend beleefdheidsbezoek een Minister mee komt. Als onze Koningin buitenslands bezoek brengt, pleegt dit ook niet te geschieden, Is er nu niets hieromtrent uitgelekt? Of moet het antwoord op die vraag toeven tot November, als Buitenlandsche Zaken weer aan de orde komt? TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag De algemeene beschouwingen over de Boot werker swet worden voortgezet. De heer Van Nispen tot Sevenaer bespreekt de ontwerpen Talma en Treub in ver houding tot elkaar, de oppositie daartegen en het verstommen van vele grieven tegen hetontwerp- Talma, terwijl in het ontwerp-Treub op de be treflende punten geen wijziging is gebracht. Ook de vrees voor terugkeer naar de onvrijheid van bedrijf en het concurrentiebezwaar worden daarbij door spr. aangevoerd. Dat er veel wordt overgelaten aan de regeling bij Kon. besluit, vindt deze spreker goed. De heer Ro.ojdenburg bespreekt de kwestie in hoever het goed is, afzonderlijke bedrijven te regelen, voordat er een behoorlijke wettelijke grondslag is gelegd door bepalingen in het alge meen ter bescherming van volwassen arbeiders. Men gaat thans slechts een deel van het haven bedrijf regelen, terwijl de havenbedrijven in elkaar grijpen. Nadat de voorzitter heeft verzocht, ae kwestie van de begrenzing van het arbeidsveld der wet te handelen bij de artikelen, bespreekt de heer Roodenburg de wijzigingen, welke in het oorspronkelijke ontwerp zijn aangebracht. Departementsambtenaren. Naar* heit „Vader!." vernoemt, ligt het in het voornemen dciT regee'ring' te bepalen, dat de amb tenaren bij de departementen van algemeen hé- Mum' voortaan op 65-jairigen leeftijd den dienst /uilen verlaten. Vonder meldt het blad, 3 dat bij de departemen- ut van algemeen be!stuu|i" een nieuwe ziektere- acting is vastgesteld. Bij ziekte zal doom ambtenaren met 10-jarigen dienst 12 maanden val salaris genoten worden, daarna 12 maanden a/8_ van hot salaris on ver volgens V2> tot het ontslag volgt. Voor ambte naren met 18 dienstjaren zijn do cijfers respec tievelijk 18 maanden vol, 18 maanden ?/s en i tot het ontslag1. Het Pantserschip Heemskerk. Het pantserschip Heemskerk" is bestemd om medio Juni de »Kortenaer", die voor Tampico ligt, in West-Indie te vervangen. Majoor Pangeran Ngabeke, zoon van den sultan van Soerakarta, is gast aan boord van de »Heem- kerk" op den tweedaagschen tocht van het schip in de Noordzee. Veiligheidswet. Do minister van landbouw, nijverheid en han del heeft, naar men zich herinneren zal. op de dooir hielt Kamerlid Albcirda in verband met don fabriekshitind te Almelo gestelde vragen geant woord, dat, indien het glelven van afdoencie voor schriften zander voorafgaande! wijziging van de Veiligheidswet niet mogelijk blijkt, een daartoe Centraal testamentenregister. Een wetsontwerp is ingediend houdende instel ling van eeu centraal testamentenregister. Blijkens de Memorie van Toelichting, is zoowel van de zijde der Staten-Generaal als in notarieels kringen herhaaldelijk de aandacht der regeering erop gevestigd dat het voorkomt, uat nalaten schappen worden vereffend zonder dat daarbij rekening is gehouden met een door dén erflater gemaakt testament. De reden hiervoor is te zoo ken in het feit, dat het onder de tegenwoordige wejgeving moeilijk en omslachtig kan zijn, zich te vergewissen, of een overledene een testament heeft gemaakt. Ten einde aan deze rechtsonzekerheid een einde te maken is overleg gepleegd, op welke wijze de over het geheele land verspreide gegevens net eenvoudigst zouaen Kunnen worden gecent ali- seèrd. Het resultaat van dit overlég is neergelegd in dit wetsontwerp. Blijkens art. 1 zal in ie cen trale registers behalve van uiterste willen ldj openbare akte, akten van bewaargeving van Uiter ste willen, anten van superscriptie,, ondërshand- sche beschikkingen volgens art. 982 B. W. en akten van benoeming na doode, aanteekening wor den gehouden vari schenkingen bij huwelijksché voorwaarden door de echtgenooten aan elkaar of door den een aan den ander, zoomede van giften, door derden aan hen ter zake des huwe lijks gedaan, voorzoover het. betreft schenkingen na doode. In de registers zal o. a. aanteekening geschie den van dagteekening en plaats der geboefte, ten einde zekerheid te krijgen omtrent dé identiteit van bent die dei beschikking maakt. De centrale, registers zullen bn het departement van justitie berusten, aan welks hoofd de ver- eischte inlichtingen door ie ontvangers der regis tratie warden toegezonden. Inlichtingen waraen dcor tusschenkomst van dat departement aan alle belangstellenden gegeven, tegen bij aLgemeenen maatregel van bestuur vast te stelten vergoeding, doch eerst na overlijden of verklaring van ver moedelijk overlijden van den erflater. Aan den notaris wordt opgedragen maandelijks bi; de ontvangers der registratie in te leveren lijsten in duplo, waarop de vereischte gegevens voorkomen. Op het niet of onvolledig inleveren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1