Binnenland. Stads* en (Gewestelijk Nieuws. Bootwerkerswet. De artikelsgewijze behandeling van de Boot wcrkerswet wordt voortgezet. De heer Van Nispen tot Sevenaer trust een een juiste begrenzing van de werking der wet in rt. 1. De aanneming van het amen dement-Spiekman tot uitbreiding van die grenzen acht spr. gewen-cht, omdat het'meer omvat dan het rpgeeringsartikel. Het derde arnendemen Nierstrasz zou spr. ech ter niet gaarne zien aangenomen. De heer Van der Voort van Zijp zou het echter niet gewenscht vinden, wanneer men zoomaar de wet ging verruimen over de aanver wante vakken tan het havenbedrijf. Spr. meent dat de voorgestelde redatie reeds al het stuwa- doorswerk, welke andere dan stuwadoors onder riem mgen verrichten, omvat. Hij staat dus onver schillig tegenover het amendement-Spiekman, doch vraagt, of de minister de wet ook opvat zooals spr. dat doet. De neei' Roodenburg verklaart, dat hem alle uitbreiding buiten de sfeer van den eigen lijken stuwadoorsarbeid sympathiek is. Een be- gienzing is niet goed te maken. Spr. is voor het amendement Spiekman. De heer Eerdmans zet eveneens zijn stand punt ten aanzien van het regeeringsartikel en de amendementen-Spiekman uiteen, doch wenscht zich met betrekking tot deze laatste niet te bin den. voordat hij den minister heeft gehoord. De heer Ter Laan verdedigt nader het amendement Spiekman. Van de amendementen-Nierstrazs bestrijdt spr. vooral het derde, doch hij vreest ook van het vierde ontduiking. De minister van landbouw, n ij v e r- h e i d en h a n d e 1 (de heer Treil b) erkent dat de begrenzing van de wet hier een zeer moeilijk vraagstuk is en veel aan de praktijk moet worden overgelaten. Spr. verwerpt die van den heer Nierstrasz, welke den arbeider buiten deze wet zou stellen, zoodra hij eet ot rust. De minister neemt het amendement-Nierstrasz omtrent bet gebruik van werktuigen over en scnraot uit het ontwerp de uitzondering omtrent het nemen van monsters. Spr. is zeer sympathiek gezind tegenover het amendement Nierstrasz betreffende den arbeid op bet binnenschip, verzocht echter het in te trek- ken. Dan zal spr. bij art. 28 een aanvulling voorstellen om aan diens denkbeeld te gemoet te komen. Met -de regeling dient men echter voor zichtig te zijn. Den heer Eerdmans antwoordt spr., dat men met de omschrijving in het adres van veemen van den wal in de sloot zou komen. De arbeiders aan de elevators bijv. werken voor tie helft in dienst van den ontvanger. Wat het amendement van den heer Nierstrasz betreft ("strekkende tot het omschrijven van havenar- beider) merkt spr. op, dat volgens diens amende ment de werkuren slechts onder de 'wet vallen Zoo laog hij werkt. Eet of rust hij dan even dan valt hij buiten de wet. Spr. bestrijdt dit amendement. Wat de amendementen Spiekman betreft, (om de werking der wet tot buiten de eigenlijke stu wadoorswet uit te breiden), merkt spr. op dat de heeren Van Raalte en Spiekman, elk op hun wijze he, zelfde hebben betoogd. Spr. heeft over wegende bezwaren tegenover het amendement, ortnlat het 't sleepers- en sehuitenvoerders-bedriif onder de wet zou brengen. Echter is spr. bereid tot een redactiewijziging, sprekende van saan de kade, de pakhuizen of losp aatsen. aan de kade geleten of schepen." Met de strekking van het amendement is spr. het geheel eens. Wanneer de heer Spiekoaan voorts weder in net amende ment opneemt het woord srechtstreeks" (uit het zeeschip), dan is spr. bereid, om de Kamer een stemming te besparen, dat het amendement over te nemen. De heer Spiekman dankt, voor de welwillende houding door verschillende sprekers en den minister aangenomen en is bereid het amendement naar den wensch van den minister te wijzigen, betirffende de definitie der opslagplaats. Voorts vraagt spr. of de minister van de tweede wijziging (het behoud van het woord rechtstreeks) Ceen nadrukkelijke voorwaarde maakt. Reeds de heer an Nispen merkte zeer juist op. dat men met dat woord de wet bepaald tot de eigenlijke haven- ai beiders. Spr handhaaft het woord rechtstreeks. De heet Nierstrasz repliceerende, zal gaarne overeenkomstig den wenk van den minister het bewuste amendement intiekken. Het andere, door den minister bestreden amendement wenscht spr. aan te vullen nGedurende den tijd dat hij dien aroeid verricht" wenscht hij aan te vullen met de woorden, »de door algemeenen maatregel van bestuur bepaalde rustlijnen, daaronder begrepen) De heeren Van Nispen en Spiekman repliceeren. De Minister meent ook 'het gewijzigde amendement Nierstrasz te moeten ontraden. De heer Spiekman en de Minister worden het ten slotte over de redactie eens. ?ewijzigde artikel 1 wordt vervolgens bij acclamatie aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. heeft de heer Eerdman, in verband metdeklach ten van den heer Jules Romain, over door hem en anderen ondervonden bejegening op. een reis door ons land, eenige vragen gedaan aan den minister van Justitie. Deze heeft hierop geantwoord, dat bedoelde klachten onder zijn departement zijn gebracht en op zijn last worden onderzocht en voorts, dat na afloop van dat onderzoek en na kennisneming van de juiste toedracht der zaak, zijnerzijds ern stig zal worden nagegaan, of er termen aan wezig zijn, om van justitiewege tot het treffen van eeingerlei maatregel over te gaan. Tweede Kamerleden. De heer Joost van Vollenhoven, lid der Tweede kamer voor Rotterdam IV, die wegens ongesteld heid en daarna wegens verblijf buitenslands tot herstel van gezondheid, geruimen tijd de Kamer vergaderingen niet heeft kunnen bijwonen, was in de vergadering van gisteren weder aanwezig. De heer Van Leeuwen, Tweede Kamerlid voor distiict II, heeft bericht, dat hij voorloopig wegens gezondheidsredenen en om redenen van huiselijken aard de vergaderingen der Kamer niet kan bij wonen. Ook de heer De Stuers, Kamerlid voor Weert, woonde wegens ongesteldheid in den laatsten tijd de. vergaderingen niet bij. Congres voor Sociale Verzekering. Bij Kon. besluit zijn alsnog benoemd tot gede legeerden der Nederlandsche regeeriDg bij de 4de Iuternationale Conferentie voor Sociale Verzeke- iing, van 21 tot 24 September e.k. te Parijs te houden, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Oeneraal, en F. E. Posthuma, directeur van de Centrale Werkgevers Risico Bank, laatstgenoemde buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. (St_ Qt Departement van Landbouw, Njjverheid en Handel. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met ingang van 6 Juni a.s., de bureelen van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel des Zaterdags te 12.30 uur 's namiddags I zuilen worden gesloten. Met bovenstaande regeling zal door belangheb benden rekening kunnen worden gehouden in dien zin, dat de indiening van verzoeken om uit reiking van zeebrieven en om dispensatie inge volge de »Schipperswet" in den vervolge des Za terdags zoo vroegtijdig mogelijk in de voormid daguren zou kunnen geschieden. (St. Ct.) Beroep ongegrond verklaard. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongegrond verklaard het beroep van regenten van het burgerlijk weeshuis te Middelharnis tegen het besluit van den Raad dier gemeente tot ODthou- ding van goedkeuring aan de begrooting van inkomsten en uitgaven van genoemde instelling voor het jaar 1914. Plan tot drooglegging der Zuiderzee. Een schrijven van den heer P, C. van Middel koop te 's-Gravenbage tot de Tweede Kamer gericht, betreffende zijne aanspraak op eene geldelijke uitkeenng in verband met een door hem opgemaakt plan tot drooglegging der Zu.der- zee, werd in de vergadering der Kamer van gister voor kennisgeving aangenomen. Onderscheiding. s het jongste nummer van de „Acta Sod is" is tot lidder in de. ome van Gre- gorius den Groote bieinoemu de heer A. Slot, burgemeester van Wérvershoef. en maatschappelijken aard, die eenigszins een kijkje geven op wat in Nederland in dat opzicht geschiedt. Uit den aard der zaak is veel van het sociale en maatschappelijk werk reeds ondergebracht in het afzonderlijk paviljoen »De Vrouw," maar ook aan deze inzendingen van het comité zelf is van tal van zijden medewerking verleend. Het aan trekkelijk overzicht, dat ter En tos te Amsterdam van de Nederlandsche koopvaardijvloot is te zien geweest, zal ook in ladië worden geëxposeerd en worden geflankeerd door de noodige statistiekenen grafische voorstellingen. De gemeente Rotterdam en de Vereeniging voor het Vreemdelingen-Ver keer aldaar zenden een aantal fraaie tableaux in kaarten omtrent den groei van het Rotterdamsch havenbedrijf in. Het Ceutraal Bureau voor de Statistiek heeft een uitgebreide reeks van grafie ken bewerkt; de Nederlandsche Heide-Maatschap pij heeft een inzending van haren arbeid in de verschillende deelen des lands de Algemeetie Nederlandsche Bond »Vrede door Recht," de Ne derlandsche Coöperatieve Bond, de bond »Heem schut," het Centraal Bureau voor Sociale Advie zen het Algemeen Nederlandsch Verbond de Vereeniging »Oost en West," de Vereeniging voor Economische Geografie hebben allen door inzen dingen van verschillende aard blijk gegeven er prijs op te stellen, dat ook te Semarang den juis- ten indruk zal zijn te verkrijgen van aller werk zaamheid. Bijzondere zorg is bij deze inzendingeti aan het onderwijs gewijd. De inrichtingen van onderwijs, die in het bijzonder op Indië betrekking hebben als de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bou wschool te Wageuingen de Koloniale Land bouwschool te Deventer de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam de Middelbare Tech nische School te Dordrecht, zijn alle door een bijzondere inzending vertegenwoordigd. Daarne vens zorgt een rijke collectie van leermiddelen, boeken, atlassen en schoolplaten er voor, dat men in Indië zich een indruk, kan vormen van het geen in het algemeen op onze lagere- en middel bare scholen omtrent de koloniën, hare geschie denis en. hare voortbrengselen wordt geleerd. Dank zij de medewerking van de uitgevers der verschil lende boeken, atlassen en platen is het mogelijk geworden deze collectie een vrij volledige te doen zijn. zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat hij bijna onmiddellijk dood was. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Gisteravond is het geheele slagerspersoneel aan de exportslachterij te Hoek van Holland van de firma Hudig en Pieters ontslagen, wijl Zondag, zonder overleg te plegen met de,directie, geweigerd was een '150-tal uit Rotterdam aangevoerde schapen te slachten, waarvan de slachting ook daar ter stede Zondag was geweigerd. UIT ROTTERDAM. Aan dien Raad der gemeente is de or het bestuur van de Algiemieiene Arbeiders Coöperatie „Voor waarts" een adtpeis ver-ziqnden met het ver zoek eene veraMening in liet leven fe willen rqepen op het broodgewicht en op de aanduiding van dein aard van het ten verklop aangeboden brqod. UIT DELFT. B. tan W stelten den raad voor1 aan de Chr. Jjiouwvieiieeinigingl Ons Huis enkele percee lein bouwgrond, te zamien groot ongeveer 54 aren on 41. centiaren, gelegen in den VVTppoider, fe vieipkjqopen voor d|etn prijs van f4.47 per M2. Er zulten 40 panden wanten gebouwd met 80 banecten- en bovenwoningen. Voprts stelten D. m W, den raad voor aan do Coölp. ISpuvvverceniging De Goede Woning te verknopen jenlkele peroeelen bouwgrond gelegen in den Wipipolctep groot ongeveer 92 Aren 24 centiaren voor dlein prijs van f 41,231. Weerbericht. felegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Juni, medegeueeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 te Horta Laagste barometerstand 749.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen veiaaderlyken wind, later uit noor delijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, overdag iets koeler. Bankpapier gevonden. Bij die politie is aangifte gedaan, dat op straat een bpdrag van f 100.aan bankpapier is ge vonden. Inlichtingen verstrjejkt de politie. Tweede Wetboek van Koophandel. Id de Kamer van Koophandel te's-Gravenhage, gisteravond vergaderende onder leiding van den heer Sillevis, bleek een voor-ontwerp van wet ingekomeD tot wijziging van het Tweede boek van het Wetboek van Koophandel (bepalingen omtrent schepen). Er zal nader worden geïnfor meerd of de bedoeling van den minister is, dat de K. v. K. hierop adviseere. Een onderwijzer voor Prinses Juliana. Naar de »Stand." verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den hehr Jan Ligthart het geven van net onderwijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligt hart moet die vereerende opdracht hebben aan vaard, en het gemeentebestuur van Den Haag neeft hem het noodige verlof gegeven om zijn functie als hoofdonderwijzer te gelijker tijd te blijven waarnemen. Staatsraad Struyeken. Die juridische faculteit van het Amsterdamsche Studentencorps heeft het initiatief genomen tot het zendiein van een adres aan het college van cuiratonen der gcuneonte-tuniversitèit, waarin de weinschelijfcheid wordt uitgesproken, dat prof. Struyeken, ondanks zijn lidmaatschap van dien Raad van State, op om of andere wijze aan uiei Universiteit verbonden blijft. Aan ounta- toiian vyqrdt verzocht voorstellen 'ten dezen aan (ten Gemeenteraad te doen. Het adres is reeds door een zeer groot aantal studenten in de rechtsgeleerdheid geteekend. (Hbld.) Oude stuivertjes. Met ingang van 30 Juli hebben de oudé stuivertjes uitgediend. Leze kunnen alleen nog hij uien betaalmeester ter inwisseling worden aangeboden. Twee kinderen verdronken. Gister-middag omstreeks 1 uur werden twee kindteren vermist, een 6-jarig zoontje van M. M. Klops ,en een jongetje van gmijken leeftijd van de Wed. J. A. Klein—Heenenbrinik, beide gezinnen Wionen in hetzelfde hui® aan den Noordvestsiu- g'el. Den gebeelen middag! en avond is gister vruch teloos naar hen gieiaociht. Heiciien-ioöhteind zag iemand, twee petjes in het waiter van de Noord vestgracht urijven. Hij stelde de politie daarmee in kennis, zoodat dadelijk ter plaatse wond gedregd. Omstreeks 8i/2 uur worden de lijken van heide kinderen, K. G. Klops cm P. Klein, uit het water opgehaald en naar <te| ouderlijke woning over gebracht. j I ragische omstandigheid voorwaar, dat twiee gezinnen in hetzelfde huis gelijktijdig in rouw zijn gedompeld. De ooafeaak van het tel water geraken der jon gens is onbekend. Vermoed wordt dat zij al ,jpe lende in die Nioordvestgr'acht zijn gevallen. Bij biet te 's-Grav-einhage gehouden examen oindlcpwijzeres slaagde mej. E. Papen- buijEiein alhier. i Barbaarseh Nederland. Zooals wy dezer dagen hebben medegedeeld, Nederlandsche inzendingen te Semarang. Hoewel door de omstandigheden en de groote daaraan verbonden kosten is afgezien Van het bouwen van een speciaal Nederlandsch paviljoen ter koloniale tentoonstelling te Semarang en hoe wel daardoor de verschillende inzenders uit ons land ook over verschillende gebouwen zullen wor den verdeeld, zal toch een enkel, zij het ook be scheiden paviljoen, aan zuivere Nederlandsche in- eudingen gewijd zijn. Dit paviljoen wordt voor de eene helft ingenomen door de kunst-inzendingen, georganiseerd onder leiding van den Larensche Kunsthandel, welks directeur, de heer Van Har pen, spoepig naar Indië vertrekt, terwijl de andere helft wordt gevuld met inzendingen van socialen Op de Kioemairktbtruig is gist-'r een 12-jarig meisje dioor -een woe(rijden don fietser on derstboven geneden. Het meisje bekwam eenige lichte kwetsuren Naar w ij vernemen, is de 56-j ar i g e J. Koning, die eergister op de Westerkade zulke deerlijke brandwonden bekwam, gisteravond om 10 uur in het Stads-Ziekeinhujs overdeden. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 5 Juni -.50 v.m 1.29 n.m. UIT VLAARDINGEN. Gisteravond zag de 23 jarige koperslager L. IJdo, te Vlaardingen, een carbid-lantaarn na. Opeens sprong de lantaarn uiteen, waardoor IJ. De nieuwe kegelbaan in »Odeon". Het kegelspel, dat tal van jaren geleden in onze stad een gewilde vermakelijkheid bleek, is allengs min of meer in onbruik geraakt vermoe delijk door het gemis van voldoende en goede banen. Daarom is door velen, die dat oude spel minnen, zeker volgaarne gezien, dat door de heeren Gebr. Oosterhoff, ondernemers van het gebouwen complex »Odéon", Tuinlaan, ook een kegel, baan aan hunne inrichting is verbonden. De nieuwe dubbele kegelbaan, gebouwd in den tuin van »Odeon", voldoet aan alle eischen die aan een goed ingerichte kegelbaan mogen worden gesteld. De eigenlijke baan is gevormd van beukenhout, zoo dat 7 latjes te zamen zijn gevoegd. Zij is 19 M. lang, maar kan met een verlengstuk, tot 21 M. worden gebracht, wat vooral bij wedstrijden zeer te stade komt. Alles is geheel nieuw, zoowel de ballen als de kegels, die als zgn. patentkegels elke oneerlijke handeling bij het spel uitsluiten. Goea verlucht en verlicht (electnsch), net be hangen en beschoten, met een plafond van eter- mt, biedt de nieuwe baan, door de heeren Gebr. Oosterhofl zelf gebouwd, het meeste comfort. Gister-avond omstreeks 8 ure werd zij in het bijzyn van vele genoodigden, beoefenaars van het kegelspel, eenigszins feestelijk geopend. De heer J. Jonker Roelants, voorzitter van de kegelclub »Anti-Poedelhet woord nemend, zeide, dat hij, door da heeren Oosterhoff aange zocht deze baan te openen, gaarne die taak op zich had genomen. Hij meende daartoe zelfs eemg recht te hebben als voorzitter van »Anti-Poedel" en als enthousiast kegelaar, zooals hij zich-zelf wel mocht noemen. Spr. bractit dan hulde aan hetgeen de heeren Oosterhoff hier met groote geldelijke opofferingen, met veel moeite, zwoegen, kosten en zorg hadden tot stand gebracht, met de bedoeling zeker dat dan hun zaak in de toe komst veel gebruik zou worden gemaakt. Spr. wekt dan ook allen op, in dien geest de oude kegelaars, oud-clubgenooten, weer bij elkaar te brengen, opdat het oude kegel bloed weer jong worde, en ook te trachten nieuwe clubs te vor men. Zoo zal t toch blijken, dat men belangstelt in de zaak. De moeite en kosten die de heeren Gebr. Oosterhoff' zich getroost hebben, stellen wij toch op hoogen prijs en wij brengen hun harte- lijken dank voor hun initiatief en den durf hierbij getoond. Nog een tweede opdraqht had spr. thans te vervullen, loen dit »Odeon" werd gebouwd, was aanstonds bij de leden van »Anti-Poedel" de ge dachte opgekomen, dat bij dit gebouw, aan kunst en genot gewijd, ook een kegelbaan moest komen- maar onderhandelingen daaromtrent met de heeren Oosterhoff gevoerd, stuitten aanvankelijk af op zwaarwichtige bezwaren. Dank zij de volharden de pogingen van den secretaris van Anti-Poedel" (den heer G. S. Montfoort) besloten de heeren Oosterhof ten slotte toch tot den bouw van deze nieuwe dubbele kegelbaan over te gaan. Bij de inrichting daarvan heeft »Anti-Poedel" steeds de meest mogelijke tegemoetkoming van de onder nemers ondervonden. Kleine wenken namen zij gaarne te baat en kosten noch moeite hebben zij ontzien om de baan tot aller genoegen in te richten. Daarom besloten de leden den heeren Oosterhoff een heel klein souvenir aan te bieden, opdat zij zich nog dikwijls deze aangename samen werking zouden herinneren. Een sierlijk inkstel werd hun dan vereerd en door hen onder welge- meenden dank volgaarne aangenomen. Voor het invitatie-concours, dat nu van wege „Anti-Poedel" een aanvang nam, geopend werd zag het bestuur gaarne, dat deheerea Oosterhoff den eersten bal wierpen. Nadat de secretaris, de heer G. S. Montfoort, de banen ontzegeld had, gaven zij daarvan gevolg, elk een bal resp. op dé

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2