Dagblad voor Schiedam i bü113 EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f Zaterdag 6 Juni 1914. No. 10944 Op den Balkan. rnn b"veriies 1*4r Officieeie berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. J/Wh Jüar^iiii Bureau: Boterstraut 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. oTereeutomstig op de polis femelde voorwaarden A dvertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 o regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene V erzekeringsbank. by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande« ren vinger. J>it nummer bestaat uit twee Waden en een Geïllustreerd Zondagsblad. inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op 5den ezer vergunning is verleend aan lo. L. A. Soeteus, te Amsterdam en zijne echtverknjgenden tot het oprichten van eene 'ugerij van goederen, die geen stank verwekken, a de mouterij Achter de Teerstoof no. 12, kadas ter Sectie A. no. 1466 -o. A. Nolet en zijne rechtverkrijgenden tot et oprichten van een banketbakkerij in het pand, ,eote Markt no. 5 kadaster Sectie B no. 1390; o. H. vaa der Burgh, en zijne rechtver- riJ8en(len tot het oprichten van een verfmaalin- riciting m het pand St. Anna Zusterstraat no. 1, 'adaster Sectie A no. 1353, gedreven door een gasmotor van 5 P.K. 4o. J. B. O. Heining en zijne rechtverkrij genden voor den proeftijd van een jaar, tot het oprichting van een smederij met autogene me- taailassching in het pand Korte Haven no. 5, ka- aaster Sectie C. no. 1120. Schiedam, 6 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van de BouwvereenigiDg "Eendracht," houdende verzoek om vergunning voor het bouwen van 184 arbeiderswoningen en een Volksbadhuis op de perceelen kadaster Sectie no. 1532, 1774 en gedeeltelijk no. 1518 en 1769 gelegen aan den Maasdijk overwegende, dat het onderzoek met betrekking 0 die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten op grond van artikel 164 der Bouwverordening e beschikking op de aanvrage te verdagen voor n tijd van hoogstens een maand. Schiedam, 5 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De 8eeretaris, v. LUIK, L. S. In A lb aaië. verband met het mislukken der onderhan- llngen tusschen de internationale commissie van toez'cht en de opstandelingen wordt uit Durazzo aader nog het volgende gemeld Aan de onderhandelingen te Sjak tusschen de eiders van den opstand hebben vertegenwoordi gers der landschappen Sjak, Kawaja, Pekini, Ti- rana, Mat, Dibra en Kroja deelgenomen. De inter nationale commissie van toezicht is bij de bespre- 'ingen tegenwoordig geweest. D° afgevaardigden die tot de laagste volksklasse ehoorden, weigerden hun namen te noemen en toonden zich ongeneigd rechtstreeksche onder- andelingen te beginnen. De vergadering had een stormachtig verloop. In de eischen van godsdienstigen en admini stratieven aard toonden de afgevaardigden weinig belangstelling. Daarentegen eischten zij met grooten nadruk herstel van het Turksche bewind. loen de commissie van toezicht mededeelde dat deze eisch niet in vervulling kon gaan, verklaarden e leiders ook genoegen te willen nemen met een aiet-mohammedaansch vorst, maar allen weigerden len prins von Wied als vorst te erkennen. 2ij beklaagden zich over de kanonschoten, toen zij den naderden om leggen. ien slotte legden de leiders een ljjst hunner eischen, acht in getal, aan de commissie van toe zicht over, doch deze weigerde die te bespreken toen zij den vorst ontvangst met 23sten Mei Durazzo hun wenschen voor te van nader overleg en keerde, de nutteloosheid inziend, naar Durazzo terug. Donderdag zag men den geheelen dag veel be- weging onder de Mirdieten, die zich buiten Durazzo begaven om er strategische punten te bezetten. Ook de kanonnen werden in positie gebracht. Prenk Bib Doda heeft last de opstandelingen aan te vallen, als die inderdaad een aanval op Durazzo ondernemen. Vele families hebben gisteren Durazzo verlaten en zijn naar Korfoe vertrokken. Over het zenden van een deel der internationale troepen van Skoetari naar Durazzo wordt in het geheel niet meer onderhandeld. Men wil thans te Durazzo een wacht van Alba- neezen vormen, die uit ten minste 1000 man uit het noorden en het zuiden van het land zal be staan. Christenen, zoowel als mohammedanen zullen er deel van uitmaken. Uit Durazzo d.d. 5 Juni: Hiett afkondigen van don staat van beleg ge schiedde volgens een besluit van den Minister- naad. r Verder vveïd besloten do Malissoren onver wijld tegen de- ppstanaelingen te laten oprukken. D|e uitvoering van dit beisluit werd echter weer verschoven, am den loop. van zaken nog' af te wachten en ook niet liet oog1 op de weigering van «enige; Malissoren, om tegen de rebellen te vechten. De beangste bevolking maakt gebruik van het vertrek der stoioanboioten om te vluchten. Die toestanu blijft ernstig'. RUSLAND. Zooals bekenu, heeft de Russische regleering besloten, circa 900,000 reservisten onder de wapenen te> roepen, om gedurende zes weken manoeuvres tei houden. Wat deze mobilisatie Rusland 'kost, blijkt uit het volgende. Volgens officieele opgiaven kost ieder man gedurende de 42 dagten het rijk 70 kronen, onder welk bedrag dan alle onkosten begre pen zijn. Voor de 900.000 onder de wapenen geroepen reservisten is dus een som van 63 millioen kronen noodig. Die sterkte van het Russische legfclr in vredestijd bedraagt 1,200,000 man, 'zoodat bij ie manoeuvres 75 procent van de Russische; strijdmacht onder de wapenen zal zijn. j FRANKRIJK. Viviani heeft officieel ae opdracht om een ka binet te vormen, aanvaard. Zeer waarschijnlijk zal heit ministerie als volgt samengesteld womenViviani, minister-president en minister van Buitenlandscbe Zaken, Rienvenu- Martin, Justitie, Noulens, Financiën, Malvy' Bin nenland,sche Zaken, Messimy, Oorlog, éauthier, Marino, Fernand David, Openbare Werken, Thom son, Handel, Raynaud, Landbouw, Godard, Ar beid, Millies Lacroix, Koloniën, Renoult, Onder- wijs. MEXICO. De Mexicaansche minister van Oorlog, generaal Blanquet, heeft bekend gemaakt, dat de kanon- neerbooten bevel ontvangen hebben, om Tampico te blokkeeren, ten einde de opstandelingen den toevoer van munitie via Tampico te beletten. De Mexicaansche regeering heeft nl. vernomen, dat het stoomschip »Antilla", dat den 2en Juni van New-York vertrokken is, 500 ton munitie en een vliegtuig voor de opstandelingen te Tampico ont schepen zal. De uNew-York Herald" meldt, dat generaal Carranza, om te verhinderen dat zijn onderge schikte generaal Villa nog meer lauweren oogst, gisteren generaal Panülo Matera benoemd heeft tot opperbevelhebber der onlangs gevormde divisie van Centraal-Mexico, die de districten Zapatecos, San Luis de Potosi en Mexico-City insluit. Het gevolg van dezen maatregel is, dat generaal Villa bij alle voortaan te leveren gevechten, onder be vel van generaal Matera zal staan. Villa's hoofd objectief, sedert den dood van Madero is, om Mexico-City te nemen en Huerta af te zetten. Men gelooft dan ook niet, dat hij er in zal toe stemmen zijn overwinnend leger te laten aan voeren door iemand anders dan hij zelf. Generaal Carranza schijnt dit ook niet voor waarschijnlijk te houden, want hij vermijdt alle aanraking met Villa en verplaatst tot dit doel voortdurend zijn hoofdkwartier. Een breuk tus schen de beide wakkere generaals en daaruit voortvloeiende troebelen zullen, zegt de »Herald"- correspondent, niet lang meer kunnen uitblijven. De bijzondere correspondent van de »New-York Herald" te Vera Cruz meldt, dat kapitein Burn- side Long, vroeger militair attaché der Vereenigde Staten te Mexico-City, thans chef van den Ame- rikaanschen inlichtingendienst, de sterkte van Huerta's leger op 60.000 man schat. De constitutionalisten beschikken over 70.000 man. »plus de sympathie van het heele land". Toch gelooft kapitein Long niet, dat zij hun snoeverij (boast) zullen kunnen waarmaken, en binnen 14 dagen Mexico City zullen hebben ge nomen. Men seint uit Vera Cruz aan het »3erliner Tageblatt" Te San Louis Potosi zijn hevige gevechten aan den gang. De zendingen munitie, die door de sYpiranga" en DBatavia" aan land gebracht zijn, zijn zeer snel onder de regeeringstroepen verdeeld. 25.000 man dier troepen staan tegenover 30.000 opstan delingen, door Villa aangevoerd. Carrera Forres, een zijner onderbevelhebbers, tracht den regeerings troepen den terugtocht naar de stad Mexico at te snijden. Hij heett het station Gonzalez en La- barra achter San Louis Potosi bezet. Generaal Moure, die naar Tepic marcheert, is teruggeroepen,^aar men vreesde, dat de verbinding m-t hem verbroken zou worden. Heurta verdeelt wapens onder de regeenugsaiuuicuaicu. tUUU VIVXAJV echter voor een muiterij van deze nieuwe soldaten daar zij ondanks hun karig loon, hun uniform zelf moeten betalen. Voortdurend vinden in de hoofdstad lichtingen plaats. Geen wandelaar is veilig voor de agenten. Te Washington schijnt men verdere onderhan delingen te Niagara Falls voorloopig voor nutte loos te houden en heeft ze afgebroken tot het antwoord van Carranza aangekomen zal zijn. Volgens een. bericht uit Rome is o.m. de ia het boekje! „Gegen die Quertreiber" opgenomen wde, door pastoor Wacker te Essen gehouden tegen het kerkelijk gezag en het Duitse he Cen trum, op diein index geplaatst. Reuter seint, dat Pterugia, de dief van de Miona Lisa, ondier aanneming! van verzachtende omstandigheden, tot één jaar en 14 dagen ver oordeeld is, benevens tot betaling, der kosten. Dein 19en October 1914 zal Z.Em. de kar dinaal aartsbisschop1 van Parijs diei plechtige1 con secratie verrichten van de basiliek van het H. Haal op Moütmarlre. Bij dezei plechtigheid zal heit geheele F ranse he episcopaat aanwezig' zijn. Naar" uit Nanzig wordt gemeld, heeft het geheele 20e Fransche legierkjotips in aen nacht van Donderdag op Vrijdag! een mobilisatie oefening gemaakt. Het hielvel daartoe was aan alle garni zoenen van dit korps door' een luchtkriiiser mede- geedield. Het Kon. Echtpaar. 'H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ver trokken hedenochtend per extra-trein naar Ommen teneinde van daar per auto naar mr. baron van Dedetn op de Rollecate (Dedemsvaart), voorzitter van het Nederl. Rundveestamboek, te gaan. Het gesticht Veldzicht" werd o.a. bezocht. Daarna ging de reis over Oud-Avereest naar de Stapel (gem. de Wijk) waar 100 stuks vee van fokver- eenigingen werden bezichtigd, benevens het vee van den heer J. Nysingh, landbouwer en inspec teur van het Ned. Rundveestamboek. Bij den heer Nysingh gebruikten H. M. en Z. K. H. de thee. De boerderij van den heer W.Arends te Broekhuizen (Ruinerwold) werd mede met een bezoek vereerd. Verder ging de tocht over Haaks- wold naar Meppel, van waar het Koninklijk echt paar te 5. u. 20 min. per extra-trein naar het Loo terugkeerde. met verlof hier te lande, laatstelijk kapitein by den generalen staf van het Nederlandsche leger, is eergisteren ontvangen door den minister van Oorlog, generaal Bosboom, aan wien deze officier der vreemde gendarmerie, verschillende mededeelingen deed, betreffende hèt organisatiewerk en het ver blijf der Nederlandsche officieren in Albanië. Staatscommissie inzake de electriciteits- voorziening. Naar wjj vernemen, is de staatscommissie voor de electriciteilsvoorziening gereed gekomen met haar arbeid en heeft haar rapport aan de Koningin gezonden. (Tel.) Onderwys-commLssie. De bepaling van den dag der wederbijeenkomst in deze maand der staatscommissie voor een onderwijs-accöord hangt samen met het tijdstip, waarop de Tweede Kamer, waarvan tal van leden in de commissie zitten, op reces zal gaan. H. J. Lovink. Het »Bat. Nbl." verneemt met groote zekerheid, dat de heer Lovink in December a.s. zal aftreden. De heer Lovink vertrekt in December voor 9 maanden met verlof naar Europa en vervolgens naar de tentoonstelling te San Francisco. Nu zou hem van regeeringswege in Nederf&nd een bijzon der mooie positie worden aangeboden, waarom trent geheimhouding gelast is, doch die als een soort appreciatie zou moeten gelden voor de belangrijke diensten door hètn aan Ned.-Indië Het blad noemt als mogelijke opvolgers van den heer Lovink dr. Koningsberger en dr. Van Hall. (»Sum. Post.") Torpedobooten. Verschillende groepen torpedobooten van de Nederlandsche marine zullen in de eerstvolgende maanden eenige buitenlandsche havens bezoeken. Een groep van 2 dier vaartuigen gaat 19 Juni naar havre en verder zullen aanwezig zijn 3 groepen ieder van 2 van 17 tot 21 Juli te Edin burgh, 2 groepen ieder van 2 van 23 tot 26 Juli te Hamburg en 4 torpedobooten van 1 tot 5 Oc tober te Londen. Ongevallenwet. Bij het op 1 Juli a.s. in werking tredende ko ninklijk besluit tot nadere indeeling der verzeke- ringsplichtige bedrijven, zal de indeeling van het heiersbedrijf met krachlwerktuig, uitgeoefend te Rotterdam, een zeer belangrijke verhooging on dergaan. Terwijl dit bedrijf tot dusverre ingedeeld is in de gevarenklasse 59, zal dit bij de nieuwe indeeling worden gebracht in klasse 33, waarvan het gevolg is, dat de werkgevers, die genoemd bedrijf te Rotterdam onder normale omstandig heden uitoefenen, van 1 Juli a.s. af aan de Rijks verzekeringsbank aan premie zullen hebben te betalen van f41.70 per f100 loon, terwijl vroeger f 18.90 per f 100 loon moest worden betaald. Majoor Sluys, Majoor Sluys. in Albaneeschen dienst, thans Vereeniging „Voor Eer en Deugd". In eene vergadering, op 4 Juni ten huize van Mgr. L. Schrijnen te Roermond gehouden, is als lid en voorzitter van het Hoofdbestuur gekozen de Z E.2. Gel. heer dr. A. Geurts, directeur van Rolduc. Mgr. Schrijnen, die de bestuursvergadering voor het laatst presideerde, beloofde de schoone vereeniging steeds met raad en daad te zullen bijstaan en wees erop, hoe de noodzakelijkheid ervan voor het geheele land, maar vooral toch voor het Zuiden van Limburg met den dag helaas, duidelijker aan het licht trad. Moge onder Gods zegen, die Monseigneur over het werk der vereeniging afriep, het aantal af- deelingen steeds toenemen, en moge vooral van die afdeelingen een krachtdadige actie uitgaan. Schending van den onderhoudsplicht door ouders. Op uitnoodiging van het bestuur van den Ne- derlandschen Bond tot Kinderbescherming heeft zich een commissie gevormd, die zich tot taak stelt, de vraag te bestudeeren, op welke wyze het euvel van schending van den onderhoudsplicht door ouders, hetwelk zich bij de toepassing van de Kinderwetten heeft geopenbaard, zou kunnen worden gekeerd, en de uitkomsten van haar *4" by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1