Verspreide berichten. Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Cfamesgd Nieuws. toeëigenden en de uriekleurigë vlaggen do,or «o vlaggen met dei arbeidseinblemen vervingen. PORTUGAL. In den gezondheidstoestand van den president der republiek, die sinds een paar dagen ziek was, is eenige verbetering te bespeuren. MEXICO. UiL Mazatlan komt via San Diego het beticht, dat het Mexicaansche transportschip „Guerrero" het gewapende stoomschip det conslitutionalisten „Culiacan" Vrijdagnacht, na een gevecht nabij Guaymas, vernield heeft. i verschillende ingezetenen van Monster tat den Gemeenteraad van Wateringen een adres gericht waarin met klem wordt aangedrongen en wel in het algemeen belang om de regeering voor te stellen over te gaan tot spoedige grenswijziging dezer gomeente. In Bielgië is, zooals bekend, een nationale inschrijving geopend voor de oprichting van een monument «ter tere van Leopold II. Tot heden is 481.735 francs bijeengebracht. Koning Albert schonk 100.000 francs, prinses S.tefanie, thans gravin Lonyay en prinses Clémentine, de gema lin van prins Victor Napoleon, 20.000 francs. 11 inses Louise van Bielgië heeft geen bijdrage gegeven. De groote scheepvaartweg Berlijn—Stettin, die den 17en dezer maand op feestelijke wijze door dein keizer geopend zal worden, zal „Ho> honzollernkanaal" gienoemd worden. Van den nieuwen waterweg zal over den geheelen afstand gebruik gemaakt worden door schepen van 000 ton inhoud. Deze vaartuigen zijn <55 M. lang, <S M. breed en hebben een diepgang van 1.7 Al. Hun lading komt overecen met die van een goe- oeientrein, welke uit 10 a 50 waggons bestaat. Die lengte van het kanaal bedraagt ongeveer 100 K.M. - 1 astoor Wacker had bij het uitspreken zijner later op den Index geplaatste rede ver klaard, zich geheel e'n al te onderwerpen aan de beslissingen van den H. Stoel. In aansluiting bij deze verklaring heeft hem een groot deel van den clerus in Baden, waar hij zeer populair is, adres sen van erkentelijkheid gezonden voor al hetgeen hij jarenlang voor de katholieke zaak gedaan heeft. »In allen eerbied - aldus de ondertee kenaars dezer adressen en in alle oprechtheid, blijven wij ons met u neerleggen bij de beslis singen van het hoogste kerkelijke gezag." Een telegram van Mgr. ter Laik uit Zuid Kansioe meldt, dat vier ïesidenties der missie door de benden van den Witten Wolf zijn ver woest; de missionarissen bleven evenwel allen ongedeerd. De Haarlemsche Hoofd-Omslag. B. en W. van Haarlem hebben het percentage van den Hoofd. Omslag van 5.2 tot 5.4 procent verhoogd. Het belastbaar inkomen bedraagt f 14.713.900 en dat van de forensen f55.260.90. De beschreven inkomens bedragen f 22.594.900 en f 1.558.850, het laatste van de forensen. De meerdere belastingopbrengst bedraagt ruim f50.000. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins vertrekt hedenavond naar Strelitz, tot bijwoning van de begrafenis van den groothertog van Mecklenburg-Strelitz. Z. K. H. wordt vergezeld door zijn adjudant, kapitein Ruys. Iiins Hendrik vertrekt 20 dezer over Hannover naar Sonnenberg, tot bijwoning der vergadering van de Johanniter ridders aldaar. Te Hannover zal Z. K. H. de landbouw-tentoonstelling bezoeken. De terugkeer van Z. K. H. is bepaald op 25 dezer. De prins vertrekt a.s. Maandagavond naar Stre litz, tot bijwoning van de begrafenis van den groothertog van Mecklenburg Strelitz. Z. K. H. wordt vergezeld door zijn adjudant, kapitein Ruys. Mr. W. H. de Beaufort. H. M. de Koningin heeft benoemd tot groot- in de huisorde van Oranje den heer mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken. Legaat-Zweminrichting. Aan de gemeente Dordrecht is door wijlen den heer G. J. C. van Eist van Bleskensgraaf, ver maakt een som van f 10.000, mits de gemeente daarvoor binnen twee jaar een zweminrichting tot stand brengt aan de rivier van Biesbosch, ten behoeve van on- en minvermogenden. B en W. adviseeren thans den Raad dit legaat te aanvaar den. De bouwkosten der inrichting zijn geraamd op f 18.000. De plaats, waar de inrichting zal verrijzen, is nog niet met zekerheid vastgesteld. Kjjkswoning voor Ontvangers. Naar aanleiding van het feit, dat het herhaal delijk voorkomt, dat gehuwde ambtenaren van het dienstvak der directe belastingen, die tot ont vanger van een bepaald kantoor zijn benoemd, intrekking van die benoeming vragen, omdat ter plaatste geen passende woning beschikbaar is, heeft de Minister Financiën te kennen gegeven, dat er een bezwaar tegen bestaat om onder bepaalde voorwaarden in dergelijke plaatsen van Rijkswege een woning met kantoor voor den ontvanger te huren. De bedongen huurprijs verminderd met de tot dusverre aan het kantoor verbonden ver goeding voor kantoorhuur, zal door den ontvan ger aan het Rijk moeten worden terugbetaald Voor een kantoor der 4e klasse wordt f250 en voor een kantoor der 3e klasse wordt f325 be schouwd als het maximum bedrag tot de beta ling, waarvan de ontvanger aldus kan worden verplicht. Het einde. In een artikel van »De Werkmansbode" leest men sWij moeten den naam van het Verbond nu veranderen; het woord Algemeen moet er af, wij moeten nu kleur bekennen. Het Verbond zal voortaan moeten heeten Vrijzinnig-Demokratisch Werklieden-Verbond" - volgens een onzer vrien den, moeten wij nu maar den naam aanvaarden van »Volksbond" of »Volkspartij". Daaraan mag wel eens worden gedacht. Aan onzen naam te hangen, als een zilveren bruidegom aan zijn trouwjas, ontraden wij sterk zulke barre aan trekkingskracht bezat die naam niet meer." Buitengewoon schitterend was de vrijheids dressuur van den heer Hermann Altholï. Het wekt groote bewondering de talrijke soorteu paarden zoo prachtig en regelmatig te zien werken". Een leuk nummer is Clown Jack met zijn ge dresseerde ezels, varkens en ganzen. Het is zeker geen gemakkelijk werjc geweest om zulke lompe dieren zoo goed te dresseeren. De ganzen zoowel als de varkens zijn voortreffelijk afgericht. Veler aandacht trokken de fietsende beren, die tevens ook bedreven bleken te zijn in het rol- schaatsenrijden. Behalve beren worden er nog gedresseerde olifanten en kameelen opgevoerd door den dres seur Henii, die met deze dieren als het ware wonderen verricht. Stoutmoedige rijders als de Wild west cowboys, de Russische bliksem- en steppenrijder Iwanoff, alsmede de dames Philippa ën Helena oogstten een daverend applaus. Behalve de bij het publiek zoo zeer in den smaak vallende dressuur werd er nog een groot aantal zoogenaamde variëté-nummers gegeven. Onder deze laatste waren tal van nummers, die met spanning werden gadegeslagen. Op Nac Martton, die nu wel geen 100 glazen bier leegdrinkt, maar toch een enorme hoeveel heid water verzwelgt en daarbij smakelqk eenige goudvisschen en kikvorschen verorbert, concen-' treert zich natuurlijk aller belangstelling. Het is zeker merkwaardig te zien hoe deze artist, na zijn dorst gelest te hebben, de visschen en kik- voischen uit zijn mond levend te voorschijn brengt. Koorddanseressen ziet men tegenwoordig niet veel meer. In den circus Althoff kan men echter nog van de prestaties van twee dames, die zich »Ivimo-Kito-sisters" noemen, genieten. Zij zijn zeer bedreven in deze niet veel meer beoefende kunst. De jongleur Hodjini laat den bezoekers met groote snelheid een aantal kunststukjes op zijn gebied zien. Met een ton en andere voorwerpen weet hij buitengewoon haudig te balanceeren. Het aardigste is wel dat hij al zijn kunstjes uitsluitend met zijn voeten uitvoert. Behalve de »Salvano-troepen", wier leden zich, ware meesters toonen in het kunstwielrijden, trekt ook de doodensprong van Gadbin II van uit den nok van den circus, zeer de aandacht. slagers besloten hun zaken Zondags gesloten te houden. e r m i s t. Te Beets wordt een vrouw vermist. Uit Heerenveen is een marechaussee met een politiehond naar Beets vertrokken, om te trachten de vrouw op te sporen. Valschheid in geschriften. Te Win schoten werd Zaterdag ter beschikking der justi tie gesteld de arbeider B. v, d. M., te Zuiderveen, gemeente Oude Pekela, verdacht van valschheid in geschriften en oplichting. Terecht. Het mobilisatie-voorschrift, dat volgens een bericht van »De Fakkel", te Amster dam zou zijn zoekgeraakt, is terecht. Het docu ment is gistermorgen teruggevonden. Het bevond zich, goed weggeborgen, in een ander archief dan waarin het thuis behoorde. .m Tweede Kamer. De werkzaamheden van de Tweede Kamer zijn thans zoo geregeld, dat de Kamer, na het afdee* lings-onderzoek van de volgende week, Dinsdag 23 dezer weder tot afdoening van nog aan de orde zijnde of te stellen onderwerden bijeenkomt om Vrijdag, den 27sten dezer met zomerrecès uiteen te gaan. De Arnhemsciie politiezaak. Zaterdagmiddag waren de heeren L. M. Her mans en W. Strijland, leden van den gemeente raad te Arnhem op audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ter bespreking van politietoestanden aldaar. Een uitvoerige memorie werd Z E. overhandigd en op verzoek van den Minister een en ander mondeling toegelicht. De Minister beloofde kennis te nemen van de memorie en bijgevoegde stukken en een onder zoek te zullen instellen. Bleken de meegedeelde feiten juist te zijn en kwam zulks Z. E. gewenscht voor, dan zou hij indirect zijn invloed aanwenden om vei betering te brengen. Broederschap der Notarissen. De gewone jaarlijksche algemeene vergadering der Broederschap zal, naar het »W. v. h.'N." meldt, gehouden worden op 29 en 30 Juli a.s. in de Sociëteit Harmonie" te Groningen. Grenswijziging. fn verband met het in den Raad der gemeente Wateringen ter sprake gebrachte voorstel tot annexatie van het gedeelte Monster, genaamd Kwintsheul, bij de gemeente Wateringen, hebben Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Lerwick. Laagste barometerstand 759.1 te Haparanda. erwachting tot den volgenden dag; zwakke tot matigen noordoostelijken tot noordwestelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk nog droog behoudens kans op onweer, koeler. Onteigening. Zaterdag-middag werd ten Raadhuize alhier gelegenheid gegeven om bij een commissie uit Ged. Staten dezer provincie bezwaren in te dienen tegen het plan van onteigening, ten behoeve van de uitbreiding van het stations emplacement Schie dam van den spoorweg Amsterdam—Rotterdam, als bedoeld in de wet van 25 Febr. 1914 (Stbl. no. 48). Voorzitter der commissie was de heer mr. Jhr. Dr. D. J. de Geer. Van de gelegenheid tot het indienen van be zwaren werd door tal van personen gebruik ge maakt. Ook gister (Zondag)avond was de circus bezet door een overgroot publiek, dat vooral de lagere rangen geheel bezette. Het uitgebreid en zeer^e- vaneerd program werd, blij baar bijzonder tot ge noegen van de talrijke toeschouwers vlug, coulant afgewerkt. De dressuur der verschillende dieren, vooral van de verschillende paardensoorten waarover deze circus beschikt, alsmede van de olifanten, kamee len en beeren, zelfs van de varkens en ganzen zeker wel de domste dieren, die echter allen nog' tot eenige prestatie geschikt worden gemaakt" wekte aller bewondering. Ook de afwisselende amusementen, zooals de kunstvertooningen der Kimo-Kimo sisters op de phenomale draad, de stoute toeren van de Salva- na-troepen, Engelands beste wielrijders, en ten slotte ook de »doodensprong" uit den hoogen cirkel koepel, werden met spannende aandacht door het publiek gevolgd, dat blijkbaar ook in de prach tige orrigeneele dressuren van den directeur den heer Hermann Althoff, bijzonder genoegen vond. De circus blijkt ook over goede clowns te be schikken, voorzeker een van de onmisbare ele menten in een goed paardenspel, 't Biedt over het geheel een overvloed van afwisselend genot, en kan daarom allen die een genoegeiijken avond buitenshuis willen doorbrengen, worden aan bevolen Openbaar Rozenperk. De Vereeniging »Nos jungunt rosae" heeft haar tweede openhaar rozenpark aangelegd te Amersfoort. Zaterdagnamiddag had de overdracht plaats aan de gemeente Amersfoort. De voorzitter der vereeniging, jhr. L. Mock, stelde bij zijn overdrachtspeech in het licht, hoe het een open vraag was toen het eerste park in Utrecht aangelegd was, jof zulk een aanieg bij een groote stad in stand zou kunnen blijven door medewerking van het publiek. Bij de overdracht van dit tweede park bestond geen angst meer. De ondervinding van Utrecht had geleerd, dat een publiek park, keurig onder houden en voorzien van mooie bloemen, invloed uitoefent ook op het ruwste gemoed. Graaf VaD Randwijk, burgemeester van Amers foort, bracht den dank van het gemeentebestuur en van de inwoners van Amersfoort aan Nos jun gunt rosae, in 't bijzonder aan den heer A. Ho- gervorst, gedelegeerde der vereeniging, welke den aanleg heeft bestuurd en het toezicht blijft houden en aan allen die hebben meegewerkt voor dit eminente cadeau. Spreker wees op het mooie streven der vereeniging de liefde tot de roos te bevorderen bij ons volk. Na een bezichtigen van het park, gebruikten de aanwezigen de thee ten huize van graaf Van Randwjjk. Het Rosarium ligt tegen de spoorlijn in de na bijheid van het station en beslaat 4000 M2 opper- vlaktte het is dus anderhalf maal zoo groot als het rosarium te Utrecht op het Hoogeland, 2300 Planten zijn gezet in 200 variteitenvoor klim rozen zijn bogen en booggangen aangebracht. Zeven banken voor een groot deel aangeboden door de Vereen. Vreemdelingenverkeer, bieden plaats voor rustig bekijken, een fontein is aange bracht, het geheel vormt een ruim mooi plantsoen Volgend voorjaar zal de vereeniging te Arnhem openen haar historisch wetenschappelijk rosarium, hetwelk ongeveer een H.A. grond zal beslaan. Collecte (Juatre-Bras. Wij herinneren onze lezers er aan, dat morgen (Dinsdag) te dezer stede de collecte zal worden gehouden voor het monument—Quatre-Bras. Keuring Militie. Morgen, 16 Juni, yanglt de keuring aan van de ingeschrevenen voor de Militie dezer gemeen - te; ViO|Otr de lichting! 1915. Tot en met 23 Juni a.s. houdt de keuringsraad daarvoor iedeien werk- daig zitting in dien St. Joiris Dioelei, aanvangende 's morgens te 9 |eji 's.namiddags fe 1 uur. Circus Hermann Althoff. De paardendressuur blijkt nog steeds veler be langstelling te trekken. De circus Althoff, die hier ter stede een paar dagen zjjn tenten heeft opge slagen, zal wel niet over gemis aan belangstelling te klagen hebben. De eerste avond (Zaterdag) was de circus eivol Het programma, niet minder dan 17 nummers tellend, was in menig opzicht zeer interessant. Door dames- en heeren artisten werden zeer stoute stukjes vertoond op het gebied van rij kunst en dressuur. D'oor Gied. Staten w o r d t aan do Pr. S f. geadviseerd afwijzend te beschikken ,oJp; het verzoek van heit bestuur éeir Vereeniging de Ambachts school vootr Schiedam en Onasif,rijken om: alsnog heil, provinciaal subsidie VjOpir üpy.e school te ver- bojogen van f5700 tot f6500. Zaterdag-middag is hier ter stede zwervende aangetroffen een 6jarige joDgen, die de ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen. Hij is naar zjjn ouders aldaar teruggebracht. Door een auto zijn Zaterdag-mid dag in de St. Liduinastraat twee ijs wagentjes aangereden. Beide wagentjes werden gedeeltelijk vernield. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 16 Juni 10.10 v.m10.43 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Vrijdagavond zijn aan de exportslachterij van Hudig en Pieters te Hoek van Holland 26 werk willige Duitschers gearriveerd ter vervanging van de uitgesloten slagers. Hoewel de uitgeslotenen zich zeer kalm gedra gen, is het terrein toch door een sterke politie macht afgezet, Terecht. Het vermiste jongetje uit Den Helder is terecht. Gistermorgen half acht kwam hij met zijn vader per boot te Purmerend aan. Het kind is Vrijdagavond door recherche te Am sterdam in de Kalverstraat aangetroffen. (Tel.) Winkelsluiting. Als gevolg van de actie der slagersgezellen hebben de meeste Bussumsche Een belangrij ke arrestatie. DeAm- sterdamsche politie is er gisteren in geslaagd, een tweetal personen te arresteeren, wier opsporing en uitlevering door de Duitsche justitie gevraagd wordt. Deze twee personen hebben heel wat op hun geweten. Eenige maanden geleden hadden ze zich in Westfalen van valsche accepten be diend, ten einde geld los te krijgen. In 't laatst van Mei kwam de gendarmerie van het stadje Minden hen echter op het spoor en een wacht meester wilde hen arresteeren, wat hem niet gelukte. Het tweetal verzette zich hevig, ja, mis handelde zelfs den politieman, die met levensge- gevaarlijke verwondingen, tengevolge van een schot, naar 't ziekenhuis gebracht moest worden. Later herstelde hij gelukkig. De beide misda digers slaagden er in, veilig Holland te bereiken en hoewel hun signalement in 't politieblad ver scheen en alle politiebureaux op de hoogte ge steld werden, bleef men hun spoor ongeveer drie weken bijster. Gisteren nu, werd de politie te Amsterdam ge waarschuwd, dat het tweetal zich in een Duitsch logement aan de Gelderschekade bevond. Eenige rechercheurs begaven zich er heen. De politiemannen waren gelukkiger dan hun Duitsche collega's, want vóór de beide mannen er op be dacht waren, hadden de rechercheurs hen geknipt. Ze werden naar het hoofdbureau vervoerd, waar ze, in afwachting om uitgeleverd te worden, in verzekerde bewaring werden gesteld. V 1 i e gna a c h i n e. Men meldt ons uit Soes- terbergZaterdagavond circa 8 uur heeft de avia- teur van Meel met zijn voor het Rijk gebouwd toestel ten overstaan van eene commissie bestaan de uit commissarissen en officieren van deLucht- vaartafdeeling zijn laatste proef afgelegd, zoodat thans het toestel aan alle in het contract om schreven eischen heeft voldaan. Deze proef, waar bij het toestel met volle belasting, dat is met ge vuld reservoir en 160 KG. gewicht (vliegenier en passagier) bijna 20 minuten een hoogte van 500 Meter moest bereiken, is prachtig geslaagd. Bij een vlucht van 16 minuten werd de vereischte hoogte in 12 minuten bereikt. Bij zijn landing werd de aviateur gelukgewenscht. Overtreding der wet op de paar denfokker ij. Tegen den veehouder D.D. te Schoorl (N.H.), die een ongekeurden hengst ais dekhengst gebruikte, zijn door den ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Alkmaar, we-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2