Binnenland. Gemeenteraad. Sïads- en Gewestelijk Nieuws. vlucht deed, was verdwaald geraakt en over de oostelijke grens van Pruisen gevlogen. Ziju toestel is daar door Pruisische soldaten beschoten en bij die noodlanding licht beschadigd. De vliegers, door de overheid aangehouden, hebben hun wa pens afgegeven en bevinden zich in verzekerde bewaring. Zij hadden geen papieren bij zich. Ter dankbare nagedachtenis aan den op 12 Mei j.l. overleden beroemden Berlijnschen kan selredenaar en studenten-raadsman, pater Bona- ventura O.P., zal een fonds worden gesticht, dat dienen moeit tot den bouw van een gesticht voor glebnekkige katholieke kinderen en onder leiding zal komen van de Paters Dominicanen. Aan het hoofd van het eere-comité staan princes Karl Anton van Hobenzollern, gravin Edwin. Hmc- koiDamersmarck en Fürst Alois zu Lowen- stein. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteravond om 10 u. 18 min. per D-trein, die te Apeldoorn stopte om Z. K. H. op te nemen, vergezeld van zijn adjudant naar Strelitz vertrokken. Woensdagmorgen om 7 u. 10 min. keert Z. K. H. in Apeldoorn terug. De pestbestrjjding. Bij resolutie van den minister van Koloniën, is F. A. van der Breggen, arts, te Bloemendaal, ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, ten einde daar te lande gedurende ten minste één jaar te wor den werkzaam gesteld als tijdelijk gouvernement geneesheer bij de pestbestrijding, en is de officier van gezondheid der le klasse bij de zeemacht L. J. Biiller, te Den Helder, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, ten einde daar te land werkzaam gesteld te worden bij de pestbestrijding. Actie tegen de Ned. Heide-Mij. Het Hbld. deelt mede, dat het comité tegen de concurrentie der Nederlandsche Heidemaatschappij weder te Arasterdam heeft vergaderd. Van een groot aantal firma's was toezegging ontvangen tot financieelen steun der actie, naar aanleiding waarvan dan ook besloten werd den aangevangen arbeid voort te zetten. Verdere mededeelingen werden gedaan ter zake van gevallen, waarbij door het buiten haar sfeer treden der Nederland sche Heidemaatschappij verschillende handelaars en hand werkpatroons in de exploitarie van hun bedrijf zouden zijn benadeeld. Aangezien uit de verkregen aanwijzingen bleek, dat nog bij ver schillende andere firma's grieven bestaan, besloot het comité voorloopig voort te gaan met het verza melen der grieven om later voldoende gedocu menteerd voor den dag te kunnen komen. met het beginsel der evenredige vertegenwoordi ging en ter vervanging daarvan wordt voor de verkiezing van de Tweede Kamer het Rijk inge deeld in kieskringen, zoodat de kiezer uitsluitend stemt over de lijsten, ingeleverd binnen zijn kieskring. In het kieskringenstelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidatenlijsten te zarnen, die in het land zijn ingeleverd, onver schillig in welken kieskring. \olgens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer de meeste provinciën ieder één kieskring; werden Gelderland en Noord-Brabant in twee, Noord- Holland in drie en Zuid-Holland in vier kieskringen verdeeld. In dit stelsel moet het geheele kiezerskorps in het land worden opgeroepen om te voorzien in een enkele vacature. Verkiezingen voor tusschentijdsche vacatures vervallen dus. Daarin zal de comm. aldus voorzien dat het uitvallend lid wordt vervangen door den candidaat, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet verkozen candidaten van de lijst de meeste stemmen behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid der lijsten zal vooraf geschieden, zoodat een nader onderzoek naar die geldigheid bij het geloofsbrievenonderzoek is buitengesloten. Met het lijstenonderzoek belast het ontwerp het hoofdstembureau van den betrok ken kieskring. Van de besturing kan geappelleerd worden bij Gedep. Staten. Voor de Provinciale Staten wordt hetzelfde stelsel van evenredig kiesrecht aanbevolen met opheffing van aftreding der Statenleden bij de helft, zoodat de zittingsduur voor de Statenleden wordt voorgesteld op 4 jaren in plaats van op 6. De in afzonderlijke kiesdistricten gesplitste ge meenten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht wor den tot een onverdeelden kieskring gevormd. Voor de gemeenteraden wordt hetzelfde even redigheidsstelsel aanbevolen met vorming der groote gemeenten tot één onverdeeld kiesgebied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden wil de comm. alle leden tegelijk laten af treden. De Staten blijven als kiezers van de leden der- Eerste Kamer behouden en voor hun verkiezing volgens evenredige vertegenwoordiging beveelt de comm. het personenstelsel aan hetwelk toelaat dat ook een kleine groep zich bet haar toekomend aandeel in de zetels kan verzekeren. gekomen, had gistéravond laat nog geen regee- ringstelegram ontvangen. Ofschoon men haar in dit tragische geval geen enkele hoop op officieele tegenspraak moch laten, was zij gisteren den ganschen dag nog in angstige spanning. Onnoo- dag te zeggen, dat mevr. Thomson en haar 14- jarig dochtertje diep ontroerd kennis namen van de schokkende nieuwstijding der dagbladen. Generaal De Veer. Een Haagsch redacteur van het Persbureau M. S. Vaz Dias heeft zich gisteren tot generaal' de Veer gewend, die, Woensdagnacht j.l. uit Va- |ona vertrokken, Zondagavond bij zijn gezin te Breda terugkeerde. De generaal heeft echter geen intervieuw waar om hem werd gevraagd, toegestaan. Indien een zekere partij eene verkeerde voor stelling van zaken geeft en tendensieuse berich ten verspreidt, schenkt mij dan nog niet het recht aldus zeide de generaal den waren toestand bloot te leggen en de juiste feiten openbaar te maken daarvoor is een en ander van te zeer confidenti- eelen aard aan de Regeesing zal ik verantwoor ding over mijne daden doen, maar ik zie niet in dat het publiek daarbij betrokken behoeft te worden de verdediging van den aangevallene zelf zou daarbij geen portée hebben en bovendien reken ik mij te hoog om op deze aanvallen te antwoor den. Generaal de Veer verklaarde niet te weten of hij naar Albanië zou terugkeeren ;van de recente gebeurtenissen zeide hij niet te kunnen mededee- Jen, temeer daar de opstandelingen de telegraaf lijnen tusscheu Durrazzo en Valona was gegaan, hadden doorgesneden. Bakkerg-tentoonstelling te Antwerpen. Voor de van 15 Aug. tot '15 Sept. a.s.-te Ant werpen te houden Internationale tentoonstelling van bakkerij en aanverwante Nijverheden op de Meir. is ook een Nederlandsche afdeeling inge steld en gevestigd Emiel Banningstraat 49 te Antwerpen. Vele mannen van naam en aanzien, zoowel hier als in het buitenland, hebben hun steun toegezegd en blijken gegeven van belangstelling in deze ten toonstelling door zitting te nemen in het comité en het beschikbaarstellen van bekers, medailles enz. Het comité stelt zich ten doel, de bevordering der bakkerij-industrie en die der aanverwante nij verheden dus pasteibakkerij, enz. en richt ze zoo in, dat de bezoekers een overzicht krijgen van de vorderingen in alle takken van dit uitgebreid bedrijf. Evenredige vertegenwoordiging. Met machtiging van H. M. de Koningin is thans openbaar gemaakt het verslag der Staatscommissie voor evenredig kiesrecht. De commissie, die in een halfjaar haar taak volbracht, heeft in 3 wetsontwerpen haar stelsel van evenredig kiesrecht voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden belichaamd en een afzonderlijke regeling voor verkiezing van de leden der Eerste Kamer naar een evenredig stelsel ontworpen. Voor de rechtstreeks gekozen vertegenwoordi gende lichamen heeft de commissie er naar ge streefd, voor alle groepen waarin de kiezers zich indeelen éénzelfde verhouding in het leven te roepen tusschen het aantal stemmen, dat de partij of groep heeft uitgebracht en het aantal zetels, dat zij zal innemen in het vertegenwoordigend lichaam, zoodat aan alle partijen of groepen op hetzelfde gemiddeld aantal stemmen een zetel wordt toegekend. Voor de Tweede Kamerverkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen, dat den kiezers tegemoet komt in de regeling van de overdracht zijner stem, en dit in onderscheid met het personenstel sel dat voor de verkiezing der Eerste Kamer wordt voorgesteld, met beperking van zijn vrij heid, zelf die overdracht te regelen. In het lijsten stelsel blijft de bestaande wijze van kiesrecht uitoefening onveranderd. Naar evenredige verdeeling van het aantal zetels zoover als mogelijk is bij de ondeelbaarheid van den zetel wordt gestreefd. Voor de rechtstreeksche verkiezingen beveelt zij het stelsel der enkele stem aan, waarin de kiezer zelf den caudidaat zijner voorkeur aanwijst. De indeeling in kiesdistricten vervalt als strydig Luiten.-kolonel L. W. J. K» Thomson, -j- In de rubriek t>Buitenland" vindt men uitvoerig melding gemaakt van de omstandigheden, waar onder luitenant-kolonel Thomson te Durazzu is gesneuveld. Hieronder volgende nog eenige bijzonderheden omtrent zijn loopbaan, L. W. J. K. Thomson werd 11 Juni 1869 ge boren en werd dus maar 45 jaar oud. Na zijn opleiding op de K. M A. te Breda genoten te hebben, werd hij 25 Juli 1880 2e luitenant der infanterie en 8 Nov. 1892 le luite nant. Hij was als zoodanig werkzaam bij het militair onderwijs en maakte zich verdienstelijk voor militaire verkenningen. 1 October kapitein geworden, vroeg en verkreeg hij detacheering bij het Ned. Indische leger. Een schitterenden dienststaat mocht bij zich in Indië maken. Tijdens zijn driejarig verblijf, verwierf hij de Mil. Willemsorde in Atjeh in den strijd tegen Toekoe Oemar, en de Eereteekenen voor belang rijke krijgsverrichtingen met twee gespen (1873— 1896) en (1896—1900)terwijl hij zich nog eens in 1913 de Ridderorde van Oranje-Nassau zag toegekend voor buitengewone diensten vóór en tijdens de spoorwegstaking. Tijdens den Boerenoorlog werd hij gedetacheerd in Zuid-Afrika, met luitenant Nix (gesneuveld) en Asselsberg voor het N.-I. leger en jhr. Ram, (onlangs overleden) voor het Hollandsche leger.' Men zal zich herinneren, dat zijn rapport over de Boerentaktiek indertijd veel stof deed opwaaien. Teruggekeerd werd hij werkzaam gesteld op het krijgskundig archief van den Generalen Staf, terwijl hij actief diende bij het regiment grena diers en jagers. De ijverige man wilde ook op politiek gebied zijn land dienen. Hij heeft zitting gehad in de Tweede Kamer, voor Leeuwarden. In 1913 werd hij echter niet herkozen. Bekend is zijn stryd in de Kamer tegen de alleenheerschappij van Krupp in ons leger en bij de marineniet weinig voldoening heeft het hem later gegeven, toen deze alleenheerschappij ten slotte gebroken werd. Toen de Balkanoorlog uitbrak, vroeg hij zelf om uitzending als militair attaché eerst in Macedonië, later in Epirus, heeft hij den oorlog medegemaakttusschentijds deed hij nog een uitstapje naar Skoetari, waar hij de bestorming van den Tarabosj medemaakte. In Griekenland stond hij bij zijn mede attaché's in hoog aanzien. De Nederlandsche gezant te Rome heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gisteravond getelegrafeerd, dat de ltaliaansche minister van Buitenlandsche Zaken hem bevestigd heeft, dat overste Thomson, tijdens den aanval op Durazzo gesneuveld is. De correspondent van de »Tel" te Groningen seint Mevrouw Thomson, die gisternamiddag onmid- delijk aan het departement van Oorlog liet infor meeren, of er ook reeds officieele berichten waren werk en fijne Koperwerken annex Constructie- werkplaats van de firma Smith, Corrêe Sc Co. te Rotterdam. Gisteravond verstoorde zekere G. M. op de Lange Haven de openbare orde. Hij werd door de politie naar het bureau op de Markt gebracht. Tijdens zijn overbrenging ver zette hij tegen de politie. D o o r B u r ge m e es te r en We th o u d ers is tot klerk le klasse ter Secretarie afdeeling Financiën en belastingen benoemd de heer P. Knöps, ambtenaar te Secretarie te Hazerswoude. Hoogwater te Schiedam: Woensda- 17 Juni 11.07 v.m, 11.41 n.m. Ouderdomsrente. Naar de »Rsb. verneemt, werden 700 beroepen bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht ingesteld tegen uitspraken der Raden van Beroep betreffende een verzoek om ouderdomsrente. Hooggerechtshof Ned.-Indië. Men seint uit Batavia aan het »Hbd." Tengevolge van de benoeming van mr. Neder- bui'gh tot president van het Hooggerechtshof, hebben de heeren mr. S. J. Hirsch, vice-president sinds 1910, en J. Barlagen Bussemaker, raadsheer sinds 1909, hun ontslag verzocht. Staatscommissie voor de werkloosheid. Na afloop der a.s. Zaterdag te houden slot vergadering der Staatscommissie voor het vraag stuk der werkloosheid vereenigt de voorzitter, Minister Ireub, de leden aan een gemeenschap- pelijken maaltijd. Vervaardiging van saccharine. De N. V. Chemische Fabriek «Naarden" geves tigd te Naarden, heeft een adres gezonden, aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del waarin zij zegt, dat zij kennis heeft genomen van het verslag betreffende te Parijs gehouden »Deuxième Conférense Internationale relative au Régime de la Saccharine et des Substances ana logues uitgebracht door den vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering, den heer dr. A. Lam, directeur van den keuringsdienst van Voedings middelen te Rotterdam, waarin deze meent den minister te moeten adviseeren om zoo mogelijk de toetreding van Nederland voor te bereiden tot de internationale conventie tot verbod van de vrije vervaardiging en van het gebruik van saccharine. Zij verzoekt den minister, wanneer de belangen van den fiscus en de suikerindustrie mochten doen besluiten dit advies op te volgen, te willen be vorderen de totstandkoming van een bepaÜDg, overeenkomstig of in den geest van Par. 11 van 7 Juli 1902, waarbij aan alle eigenaren van saccharinefabrieken een schadeloosstelling is toe gekend. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 16 Juni 1914, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M L rlonnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heer W. van der Hoek, van Wes tendorp, Ris, Kavelaars, Briel Sasse. Goedgekeurd worden de notulen van de verga dering van 12 Mei jl. en verdaagd die van"j6 Mei d.a.v. Mededeelingeni De V o o r z i 11 e r deelt mede, dat bij het College van B. en W. zijn ingekomen van Ged.-Staten Ji.en schrijven houdende mededeelingen dat bii Kon. besluit van 12 Mei j.l. tot 1 Mei 1919 vrij stelling is verleend van de verplichting voor meisjes gelegenheid te verschaffen om buiten de avonduren, 90 uren in het jaar, herhalingsonder- wijs te genieten. idem schrijven ten geleide van de op 3 Juni J.l. goedgekeurde Raadsbesluiten d.d. 26 Mei j.l. a. tot aankoop van de perceelen staande ten name van de firma Vrijland, van den Hoogen Sc f 10 000 Buitenhavenweg, voor de som van b. tot verkoop aan D. Kok qq. van een perceel grond aan de Zwartewaalschestraat. hoek Oreervlietschestraat, a C' o wlJzi8inS der gemeente-begrooting, dienst 1913 met een bedrag van f600. d. tot wijziging der gemeentebegroting, dienst iyi4, met een bedrag van f 1666.66' en f12100 Idem een schrijven ten geleide van het op 3 Juni j.l. goedgekeurde kohier der pi. dir. belas ting naar het inkomen, dienst 1913/14. Ingekomen stukken. Onderscheiding. Bij K. B. is de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan J. J. Schefler, fabrieksbaas aan de stedelijke gasfabriek te Schiedam. Volksbadlrais. In de week van 7—13 Juni '14 werden genomen 643 baden. le klas kuipbaden 42, regenbaden 51 2e klas kuipbaden 84, regenbaden 419, 5 ets. kinder baden 47. Nationale Vereeniging voor den Volkszang. f Carillonbespeling op Donderdag 18 Juni, s avonds ten 8 ure. 1. Voorspel en koraal, Avondlied. - 2. Oud- Hollandsche Liederen van Valerias. 3. Heden- daagsche Liederen van Brandts Buijs, Viotta, Verhulst, Hol, Zagwijo, Ca. van Rennes en Hulle- broeck. - 4. Stukjes van Handel, Haijden, Mozart, Weber en anderentot slotHoll. Volksliederen. Men hoore het Carillonspel niet te dicht bij den toren. Marktplein, Breede Marktstraat, Sluis, Korte Haven, leenen zich daarvoor beter als Nieuwstraat en Korte Kerkstraat. Door den makelaar S. C. van Waal wijk van Doorn werd ons medegedeeld, dat in het pand Buitenhaven 92, alhier gevestig zal worden de Electrische Fabriek van Kunstsmeed- Van B. en W. Voorstel tot onderhandsche verhuring voor het seizoen 1914 van eenige perceelen grasland in de keilen van Nieuwe Matenesse. Voorgesteld wordt hier op dadelijk te besluiten. Schrijven van B. en W., waarbij wordt aange boden het verslag van hetgeen met betrekking tot de verbetering der Volkshuisvesting gedurende het tijdvak van 2 Januari 1913 tot en met 31 December 1913 is verricht: Kennisgeving; zal worden gevoegd bij het gemeente-verslag over dat jaar. Idem. voorstel tot periodieke verhooging der jaarwedde van den leeraar aan de Burger-Avond school mr. Blaupot ten Cate. Overeenkomstig het voorstel wordt de jaarwed de periodiek verhoogd met f30. Van de Commissie van het Stads-Ziekenhuis schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aange boden de rekening en verantwoording over 1913 Van Regenten van de Hofjes van Belois schrij ven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening en verantwoording over 1913 en de begrooting voor 1915. Van de Commissie voor het Stedelijk Muziek korps schrijven, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening over 1913. Destukken worden om advies gesteld in handen van de Commissie voor de Financiën en Belas tingen. Van de Commissie voor de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijf schrijven waarbij wordt ingezonden de verslagen over 1913 van de onder haar beheer staande inrichtingen. Kennisgeving; de verslagen zullen worden op genomen in het gemeente-verslag. Van de Commissie voor de Financiën en Belas tingen schrijven, houdende hun advies tot goed keuring van a. de rekening van het Schiedamsch Volksbad- f 565:3°7ntVangSt f 5958,76uit8aaf f5393.39, saldo b de rekening van het Burgerlijk Armbestuur saldVo T70.75= fllliai3=' Dadee% c. de rekening van de Ambachtsschool voor f 41707 83 -eH 0aiStreken ontvangst en uitgaaf tde /ekeninS van de teeken- en vakschool »5>t. jozef ontvangst en uitgaaf f 2042 665 e. de rekening van de R. K. Middenstand'sver- eeniging»De Hanze ontvangsten uitgaaff 1551.96- f. de rekening van de Gasfabriek, de Drink! waterleiding en Electriciteitsbedrijf: Gasfabriek: ontvangst f 515.926.21 uittraaf f503.980.07 saldo fi1.946.54Drmk„,lerlë!£! entvangst f 162.154.93, uitgaaf f155 361 903 j"93631 E'ectr'cOe9sbedrijf: ontvangst f 138.890.34, uitgaaf f 134.840.96', saldo f4.049.37'. Aangehouden tot een volgende vergadering Van curatoren van het Gymnasium aanbieding van het verslag omtrent den toestand van deze school over 1913. Van de Commissie tot wering van schoolver zuim aanbieding van het verslag over 1913 Beide verslagen worden voor kennisgeving aan genomen en zullen gevoegd worden bij het versla- van de gemeente. J 8 Van het Bestuur der Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en omstreken schrijven waarbij wordt aangeboden de rekening en ver- antwoording, alsmede bet jaarverslag over 1913 De rekening wordt gesteld in handen van de Commissie voor de Financiën en Belastingen om advies het verslag zal worden opgenomen in het gemeente- verslag. Van het Bestuur der St. Willibrordusstichting schrijven waarbij wordt aangeboden de rekening over 1913 en 'de begrooting 1915. Wordt mede in handen gesteld van de finan- cieele commissie om advies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2