Oaghlad voor Schiedam en Omstreken, lOUwZCJlü Gratis Ongevallenverzekering f) [j Onschulddig veroordeel. 37ste Jaarsrau; Woensdag 24 Juni 1914. No. 10959 Op den Balkan. oyereenkomstig os de polis vermelde voorwaarden. IJ U U Offideeto berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bq verlies van levenslange 'P Q fi fi verlies van geheele 1 1g j I een hand, invaliditeitI L U U voet or oogfi UU I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de iioJiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. p ft n byver,ies rfe4 jjT by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis dat de Boterstraat, weder voor het verkeer met rij- en voertuigen is opengesteld. Schiedam, 24 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris v. LUIK, L. S. A lbanië. Volgens te Eoirazzo. ontvangen berichten is El- bassan door dei opstandelingen ingenomen. De iegeeringstrioiepën zouden met 2 officieren krijgs gevangen zijn gemaakt. Gistcrvoiormiddag verscheen een parlementair der opstandelingen en verzocht, nat r.e vorst aan Pronk Bib Doda zou bevelen het kanonee ren te staken. Pirenk li tb DiOjda zou met zijn geschut onder de opstandelingen groote ver woestingen hebben aangericht. Be wapenstil stand werd tot W oensdagochtend verlengd. Aan den zwaar gewonden en gevangen ge nomen Kaimakan van Schink werd bericht, dat de regeering tegen hem de doodstraf door de strop had gieëischt. Majoor Krooa verzette zich hiertegen krachtig, waarop de Kaimakan uit dank baarheid de vplgende mededeelingen over de re bellen deed: Het aantal der opstandelingen bedraagt 5500, maar slechts 3000 van hen zijn overtuigde aan hangers der .opstandige beweging1, waarvan hij echter de ziel was. 1.500 man, die trouw© aan- hangers van hem waren, stonden onder 'bevel va:n .een gewezen p'olitie-beambte uit Constan tinople!, die ook kolonel in bet Turksche leger geweest was. De Kaimakan wilde zijn aanhanger;, aanraden de wapenen neer te leggen en schreef hun te dien einde een brief. Uit het Zuiden wordt gemeld, -dat de iegee- ''ingstroepen hij de rivier de Lemeni door de opstandelingen verslagen werden. Een mitrail leur en een kanon werden door hen buit ge maakt. Majoor Kroon is van plan alle bosschen tus- schen tie stad en Rasbul doioi de stedelijke be v~olking' te laten omkappen, ten einde een on belemmerd uitzicht over de moerassen te krij gen. Aan de „Temp's" wordt uit Rome geseind: E ss ad pasja is plotseling verdwenen. De „Neue Freie Presse" verneemt uit diplo matieke kringen: Tengevolge van te Parijs gevoerde onderhan delingen tusschen vertegenwoordigers v an de mo- Sendheden en van glrpote bankinstellingen is de stichting' der Albaneesche Staatsbank verzekerd. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fratisch, 38) Mij stak den sleutel in het slot en draaide. Het s,°t weerstond. Dit is zonderling, mompelde hij. Mij beproefde hetzelve een tweede maaldoor aen schok, gaf de deur van zelfs toe, en ging °Pen. Madelor schrikte. Deze deur was open. Men is hier binnen geweest gedurende mijne afwezigheid Mij ontstak waskaarsen. En nochtans, alles lag in orde. De papieren 'even onaangeroerd. In den hoek der kamer stond een geldkofïer. et slot was open. lk ben verloren, zeide Madelor. Mij boog zich voorover, en keek van dichtbij. UnTF^ende titels, zijn waren dragend goud, 't w ten' a'^es 'a^ no? 'n 'ac'en- klaarblijkend, hij werd niet bestolen drnr,^ 1 ma8 dit beduiden Zou ik mij be ogen hebben I In het kapitaal van 75 millioen ft», nemen alle mogendheden gelijkelijk deel. Be directie zal bij Oostenrijk en Italië berusten. Een nieuw voorschot van 5 millioen frs. zal den vorst van Albanië verstrekt worden. RUSLAND. Reuter seint uit St. Petersburg Alle arbeiders' der Putiloffabrieken, 3000 getal, zijn tot staking, overgegaan. Zij eischen verbetering hunner economische pastitie. i R'ij wijzevan protest tegen de veroordeeling. der 26 Peteisburger advocaten in verband met het Beilis-proces, hebben meer dan 8000 werk lieden uit verscheidene fabrieken bet werk neer gelegd. FRANKRIJK. Ge president der Franscho republiek, verge zeld door Viviani, voorzitter van eten mini,ster- raad en minister van Buitenlandsche Zaken, die op 16 Juli a.s. uit Parijs naar Petersburg ver trekt, zal op oen terugreis een bezoek brengen te Stockholm en te Kopenhagen. GRIEKENLAND. Griekenland heeft, naar men uit Athene meldt, het voorstel van Turkije om de Grieken, die op de kust van Klein-Azië zijn gebleven, hun be zittingen terug te geven en schadeloosstelling te verleenen aan hen die het Turksche grondgebied verlaten hebben, aanvaard. Ook .aanvaardt Griekenland het voorstel tot. ruiling van de eigendommen der uitgeweken be volking; voor het geval de uitgewekenen niet wen schen terug' te keeren. Ingeval zij wel wenschen terug- te keeren, zullen zij oezelfde rechten heb ben als zij, die op de kust van Klein-Azië zijn gebleven. Het antwoord van Griekenland zal de Parte binnen drie of vier dagen worden overnanc-igd. AMERIKA. -Volgens een telegram aan, de „New-York He rald" uit Washington, liep daar het gerucht, dat de slagschepen „Idaho" en „Mississippi", die deel uitmaken van het Amerikaansehe eska der, dat kort geleden onder stoom is gegaan voor een oefening'stach.t in de Europeesche wateren, aan Griekenland zijn verkocht. Met het nobele doe], een oorlog tusisehen Griekenland en Turkije te voorkomen, heeft president Wilson al zijn invloed aangewend .om het Congres tot oen verkoop dezer twee oude schepen te bewegen. De „Idaho", die met de „Mississippi" waarschijnlijk zal overgaan onder Grieksche vlag, is met de „Missouri" en de „Illinois" onder weg! naar Europa. Verleden Zaterdag bevond zich dit eskader op 300 mijl afstand van Kaap Jet. Vincent. Ofschoon de .„Idaho" en de „Mississippi'' oude schepten zijn voor de Amerikaansehe ma- Hij onderzocht de sloten opnieuw. De sporen van inbraak waren zichtbaar. Geen twijfel meer mogelijk. Madelor ging uit, stapte door den gang, bleef staan aan de deur van Piéqueur en luisterde. Niet het minste gerucht in de kamer. Hij legde zijn oor tegen het sleutelgat. Niets. Madelor verschrikte en klopte op de deur. Niemand antwoordde. Hij klopte opnieuw, harder, en daar de diepste stilte bleef voortduren, stootte hij de deur open en stond in de volledigste duisternis. Piéqueurzeide hij luidop. Niets, v F Tastend richtte hij zich naar het bed. Het was ledig. Piéqueur was vertrokken. De wind blies in het geopend venster. Dij is dopr het venster in den tuin ge sprongen. Hij is gevlucht... En nochtans, hy heeft mij niet bestolen 1... Wat wil die ellendeling dan Wat is zijn doel Eenige dagen later, was Madelor alleen met Angelica, en werkte in zijne studiekamer. Hij was er in gelukt van een zekeren dood te redden den bestuurder van eene belangrijke glas blazerij van Monthermé, Fritz Fechter, die zich toevallig had vergiftigd met phosphoor. Van toen af verdiepte hij zich in de scheikunde. Hij werkte dus. Eensklaps sprong Angelica binnen, die tot de tweede verdieping was geklommen, Zij was gansch rine, zal, zeg't de „Herald^oGTrospondent, hun bezit aan Griekenland de onbetwistbare heer schappij verzekeren over de Egeïsche Zee en het in staat stellen, Turkije ie dwingen, de annexatie der eilanden Chios en Mytelene te erkennen en toe te geven aan !e ei se Den der regeering te Athene, wat aangaat !e Grieksche bevolking in Klein-Azië Volgens een ander telegram uit Washington heeft president Wilson gisteravond officieel erkend, dat Griekenland de „Idaho" en de „Mississippi" wenscht te koopen De Griek sche zaakgelastigde te Washington, Vouioe, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den president en hun commandant Tsaokalns, den nieuwen Griekschen ma rine attaché, voorge steld. Tien minuten later .ontving de president bezoek van Rustan bey, aen nieuwen Toik- schen gezant, die hem zijn geloofsbrieven kwam overhandigen. Ofschoon geen van beide diplomaten wil er kennen, dat zij met den president hadden ge sproken overdit onderwerp, gelooft men te Washington algemeen, dat de Turksche ge zant geprotesteerd heeft tegten den voorgeno men verkoop der Amerikaansehe oorlog-,.* -hepen aan Griekenland. Onpartijdige menschen zullen van oordeel zijn, dat president Wilson beter zou hebben gedaan met deze transactie uit te stellen ;,ofc na dte vereffening' van het Turksch-Griekscho Reuter seinde gister uit Washington: - Het Huis van Afgevaardigden heeft zijn goed keuring gehecht aan. den verkoop van de oorlogs schepen aan Griekenland. De- verkoop' der oorlogsschepen aan Grieken land is -reeds door den Senaat goedgekeurd. Koninklijk bezoek aan Groningen. Betreflende het voorgenomen koninklijk bezoek aan Groningen, vernemen wij het volgende Het koninklijk echtpaar komt, Dinsdagnamiddag 30 Jnni te 6| uur met een extratrein te Gro ningen aan. Behalve de autoriteiten, zal op het perron ter begroeting aanwezig zijn een militaire eerewacht met de regimentsmuziek uit Assen. In de vestibule van het station zullen opgesteld zijn de Groningsche vischvrouwen, die H. M. meteen versierden hoepel, waaronder zij doorgaat, de tra- ditioneele hulde zullen brengen. Buiten gekomen vindt het vorstelijk echtpaar op het bordes het uitvoerend comité van de ongeveer 100 vereeni- gingen, die zich met hare banieren langs den weg scharen, om het koninklijk echtpaar te hul digen. De voorzitter van het uitvoerond comité zal aan het koninklijk echtpaar voorgesteld wor den. Twee meisjes zullen den hoogen gasten bloe men en traai uitgevoerde programma's aanbieden. Het vorstelijk echtpaar met gevolg en autoriteiten rijdt dan rondom het plantsoen naar het huis van verwilderd. Mijnheer, zeide zij, mijnheer... Wat is er, Angelica Mijnheer verbeeld ul Wat? Hij is het, Piéqueur... Waar? Beneden. Hij komt terug. Ha! de schelm, hij zit in het salon. Wat wil hij Ik weet er niets van. Tljj wil u bedanken voor al de zorgen waarmee gij hem hebt over laden. Ik bood hem aan zulks te doen in zijne plaats, doch hij lachte mij vierkant uit en her haalde gedurig. Het* is mijnheer Laurent, dien ik spreken wil. Zeg hem dat ik up hem wacht. Madelor luisterde en was ongerust. De groote Angelica vervolgde met nieuwen adem En hij is niet alleen, hij brengt eene oude vrouw mee, alsook een klein meisje dat hij Rosa heet. De oude en het kind zijn in lompen gehuld. Madelor begaf zich naar het salon en vond er de de zonderlinge bezoekers in een zetel uit gestrekt. Inderdaad, het was Piéqueur, met Antonia. En bij hem een dochtertje van twaalf jaren met groote, bjauwe oogen. Wie was de kleine Een verloren kind dat van huis tot huis werd afgewezen in die verlatene wijken van Parijs den heer mr. C. C. Geertsema, Commissaris der Koningin. Zooa's gezegd, staan de vereenigingen deelne mende aan de huldbetooging, langs den weg ge schaard. De betoogers staan zooverre van elkaar af, dat zij het publiek niet zullen hinderen en ook de 60 a 70 banieren zullen voor het publiek geen bezwaar opleveren. Op 9 verschillende plaatsen van de bovengenoemde route staat een muziekkorps opgesteld. Het is nog niet zeker, of H. M. 's avonds uitrijdt, om de verlichting ie gaan zien. Woensdagmorgen te 9.45 u. rijdt het konink lijk echtpaar uit, om de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bij te wonen. Te twaalf uur verlaat het koninklijk echtpaar de kerk. Even nadat het koninklijk echtpaar de kerk verlaten heeft, gaan curatoren, en professoren en atgevaardigden van andere academies en eere-doctoren, voorafgegaan door de pedels, door de Nieuwe Boteringstraat, Oude Boteringstraat, voorbij het huis van den Commissaris der Koningin, waar H. M. de Koningin en Prins Hendrik den stoet zien voorbijtrekken, naar de Groote Markt naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur op het bordes de hooge gasten ontvangt. Te 2.15 u. maakt het koninklijk echtpaar een rijtoer, om zich te begeven naar het stadhuis, van waar de maskerade wordt bezichtigd. Nadat het koninklijk echtpaar op het bordes is, trekt de maskerade in- twee gedeelten op. Het eene deel, komend uit de Oude Ebbingestraat, trekt langs de Noordzijde van het stadhuis naar de West zijde en wordt daar ontvangen. Het andere deel, komend uit de Poelestraat, begeeft zich naar de Zuidzijde van het stadhuis en wordt daar ont vangen. lntusschen trekt al het overige van de maskerade naar de Westzijde van het stadhuis, waar dus geen publiek kan worden toegelaten en waar de stoet weer wordt opgesteld, nadat de vrede van Munster geteekend en afgekondigd is. Vandaar trekt nu de geheele maskerade langs de Zuid- en Oostzijde van het stadhuis naar de Eb- belingstraat, om haar route te vervolgen. Te 4.50 u. vertrek Daar bet station. Even na 5 u. vertrek naar Het Loo. Aan het station zijn een dubbele haag opge steld van het bordes af over het perron de ba nieren van de verèenigingen, die Dinsdag de hulde- betooging hebben gehouden. Op het stationsem placement zal een der muziekkorpsen een afscheids- fanfare blazen. Een ontslagaanvrage. Omtrent de ontslagaanvrage van den vice ad- admiraal Van Hecking Colenbrander zijn De Nieuwe Courant bijzonderheden ter oore gekomen, die als oorzaak van deze ontslagaanvrage noem den de bejegening, die de admiraal bij het konink lijk bezoek aan Rotterdam op 23 Mei had onder vonden en waardoor hij zich gekrenkt achtte. Echter heeft het blad een en ander vernomen omtrent hetgeen daaraan in den loop der laatste jaren vooraf is gegaan, dat haar van voldoende principieele beteekenis schijnt om daarop de aan- waar zooveel ongelukken, ellende en ondeugden schuilen. De oude deed ze werken of bedelen, en zoo leefde men. Piéqueur stelde Antonia voor aan Madelor roet een spottend gelach, waarin vrees en bedreiging besloten waren. Dit is mijne vrouw, zeide hij, eene arme oude die gedurende haar leven veel heelt geleden. Niet waar, Antonia? Antwoord. Heb geen schrik mijnheer te aanschouwen. Het is de dokter die mij heeft verzorgd. Hij is zoo goed. En daar hij bemerkte dat Madelor de kleine aandachtig beschouwde Het is Rosa, een aangenomen dochter, zeide hij. Wat wilt gij van mij vroeg Madelor die eene bedreiging zag in de houding van Piéqueur. Wat ik wil Ja. Het is niet om mij te bedanken dat gij zijt gevlucht en dat gij vandaag plotseliug terug komt. Wij zijn er, zóó verlang ik, zeide de schelm gij vat den os bij de horens, gij. Ik zal u zeggen... Hij begon met kalmte te speeken en legde zijne gedachte klaar uit. (Wordt vervolgd). in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1