Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. uitspiekelijk is de deelneming, met den grijzen heerst-het oip dén troon der monarchie, wien in deze wereld geen enkele slag bespaard wordt. - Wat echter de moordenaars de Serajewo- ook tol hun weerzinwekkende» daad gedreven heeft, de hechte bouw van het met ons verbonden 1'iik wordt door zulk een misdaad niet onder mijnd ien de volkeren van den dubbelen adelaar zullen zich slechts te nauwer om Jen keizer en koning: aaneensluiten. De „Vossische Zeitung" schrijft: Op 28 Juni 1389 drong op het Lijsterveld ae Servi sche edelman Milosch de tent van Sultan Murad I binnen en vermoordde- hem. Den 28slen Juni 1914 werd fe Serajewo de tióonop- volgex- van O os te n t ij k-H o ng a r ij e door Ser viërs, die in hem hun groots ten politieleen te genstander zagen, vermoord. De weerzinwek kende misdaad van Serajewo doet ons terug denken aan den moord op koning' Alexander, I van Servië en diens: echtgenoote door Servi sche officieren, die voor hun misdadig optre den ongestraft, hieven. Het kan zijn, dat deze voorbeelden en menige andere in de half- tarbaaisehe Slavische politiek de jonge hoof den op hol hebben gebracht en hun hebben doen veronderstellen, dat een moordaanslag een verdienstelijk middel is tot het bereiken van politieke doeleinden. lntusscben kunnen de Serviërs er zeker var. wezen, dat zij de gevolgen moeten dragen, die dergelijke misdadige propagandamiddelen heb ben. Er bestaat nog steeds zoo iets als een zedelijke moraal onder de volken, maar ook voor de verschillende regeeringen. Be herin nering aan den slag op het Lijsterveld, die gisteren in Servië overal gevierd werd, kan, in weerwil der vroegere overwinningen van het Servische leger, op Turken en Bulgaren een zwarten dag' beteekenen voox* de Servische ge schiedenis. De Parijsche bladen zijn eenstemmig in hun afkeuring over den moord op den aartshertog en beklagen den ouden Keizer. Het bericht van den moord heeft in Engeland groote opschudding veroorzaakt. Aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin waren in November van het voriget jaar 's konings gasten te Windsor geweest. Het hof heeft den rouw aangenomen en vanavond is het statiebal afgelast. Alle "bladen bevatten beschouwingen over de mogelijke politieke gevolgen van den moord. De «Times" schrijft: Het komt ons voor dat de gebeurtenissen van gisteren den dualistischen regeeringsvorm in Oostenrijk-Hongarije zullen stevigen, ten minste tijdelijk. Hoe meer echter de Zuid-Slaven hun verwachtingen voor 't oogen- bük verijdeld zien, hoe grooter het gevaar van een latere uitbarsting wordt. Als hun droomen in de eene richting bedrogen uitkomen, dan rich ten zij zich op een ander doel. Voor 't oogen- blik neemt de verschrikkelijken moord aller ge dachten zoozeer in beslag, dat men minder aan de gevolgen denkt, die stellig nieuwe wolken aan den politieken hemel in Oostenrijk-Hongarije zul len doen rijzen. De «Daily Chronicle" zegt: Aartshertog Fr.ans Ferdinand was een man van sterken wil en met zeer besliste denkbeelden. Het is een jammerlijk feit, misschien het jammerlijkste in de geheele geschiedenis van Rusland's buitenlandsche poli tiek en slechts verklaarbaar door de onverant woordelijkheid van haar buitenlandsche agenten en bun gewoonte om in deze minder beschaafde streken streken zeer onbeschaafde werktuigen te bezigen, dat bijna ieder die in den nieuweren tijd zich op den Balkan een tegenstander van Rusland heeft getoond, door moordenaarshand gevallen is. De moord op koning Alexander van Servië, op Stam boelof, de ontvoering van prins Alexander van Bulgarije, die zeker vermoord zou zijn als hij niet was afgetreden, mogen alleen worden aangehaald uit de lange lijst van misdaden en wij vreezen dat het onmogelijk zal zijn, het drama Serajewo daarvan geheel los te maken. Allerlei berichten. Hèt testament van den aartshertog bevindt zich in een kluis van de Prager Bank. Z. H. de Paus was door het bericht van den aanslag in Serajewo zoo geschokt, dat hij zich nauwelijks staande kon houden. Ofschoon de doktoren hem dringend aanrieden naar bed te gaan, is de Paus nog om 8 uur des avonds naar de St. Pieterskerk gegaan om aan het Aposto lische altaar te bidden voor de zielerust van de vermoorden. De Paus viel daarbij in zwijm. Ook in andere kringen van het Vaticaan is men hevig geschokt. De Paus zelf heeft ean brief aan keizer Frans Jozef geschreven, waarin hij de zegen des Hemels afsmeekt over de beroofde kinderen van de aarts hertog. - De lijken van den aartshertog en zijn gemalin zijn in den afgeloopen nacht gebalsemd door den Oberstatsartz Dijnes, den commandant van het garnizoenshospitaal en dr. Armstein in tegen woordigheid van den Regierungsrad dr. Fischer. Bij de balseming van den aartshertog, werd ge constateerd, dat de rechterlong, slagader en de luchtpijp geheel doorboord waren.- Bij de herto gin was het buikvlies geheel verscheurd. De dood der slachtsoffers was ingetreden, tengevolge van een inwendige verbloeding, die kort na den aan slag plaats had. Bij de hertogin werd de geheel onbeschadigd gebleven kogel in de buikholte teruggevonden. Bij den hertog werd de kogel niet gevonden, omdat deze in de wervelkolom was blijven steken. De balseming die 's avonds om 10 uur begon,' werd gisterochtend om zes uur beëindigd, Vóór de balseming werden de dooden- maskers door den schilder en beeldhouwer Dalic genonxen. De «Kortenaer". Het pantserdekschip «Kortenaer" heeft Tampico verlaten en is te Vera Cruz aangekomen Opstand op Timor. Blijkens een uit Nederlandsch Indië ontvangen telegram is de bevolking van Lewingo, in Oost- Floris, residentie Timor en onderhoorigheden, in opstand gekomen. Bij een treffen met de opstandelingen sneuvelden een Europeesch sergeant en vijf gewapende poli tiedienaren, terwijl licht gewond werden de Eu- ropeesche detachementscommandant der ge wapende politie, twee inlatidsche militairen en 4 gewapende politiedienaren, De verzet partij telde 14 dooden en 11 gewonden- Men meldt uit Steijl Zondagmorgen had de Bisschopswijding plaats van mgr. Franz Wolff, Ap. Vicaris van Togo van de Congregatie van het Goddelijk woord. De Ziekenfondskwestie. Ook te Breda heeft een codflict gedreigd, toen de ziekenfondsdoktoren aan de leden mededeelden dat zij zich moesten laten overschrijven in het zgn. doktersfonds, de contributies verhoogd werden en een nieuwe regeling van de bestuursmacht werd vastgesteld. Het Alg. Weikliedenziekenfonds maakte zich gerend tot verzet en had zich reeds met de lan deiijke Federatie in verbinding gesteld. De onderhandelingen tusschen de Federatie en de Mij. der geneesheeren heeft, naar de B. Ct- meldt, er toe geleid, dat ook hier alles op den ouden voet zal blijven, uitgenomen dat de con tributie gelijk zal worden. Aardbeving en wolkbreuk. Reuter seint uit Batavia De schade te Benkoelen aangebracht door de aardbeving, wordt ambtelijk geschat op een mil- lioen gulden. Twintig Europeanen zjjn bij het in- storton der huizen ernstig gewond. Nader seint ons Reuter uit Batavia d d. heden- In den afgeloopen nacht is over Benkoelen een hevige wolkbreuk losgebarsten, waarbij de ver woesting der stad werd voltooid. De woning van den resident, het hospitaal en do scholen zijn ingestort. De handelswijk is verwoest- De schade is niet te berekenen. De Nederiandsehe officieren in Albanië 'Na,ar wij. vernemen, zal kapitein Sar, uil. Al banië, wegens ernstige ongesteldheid, binnen en kele dagen in het vaderland aankomen. L. C. YVestennenk. Men meldt ons uit Deventer d.d. 29 Juni .Vlet den Duitsehen trein van 9,46 u. v.ni. ver trok heden onze stadgenoot, de heer I,. C. (istenenk, naar Oost-Anatolië, om aldaar zijn nieuwen werkkring te aanvaarden. Een groot aantal familieleden, vrienden en bekenden van den heer Westenenk, zoomede de burgemees ter, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Fvsinga deden den heer Westenenk uitgeleide. Mevrouw Westenenk vertrok mede naar het verre land. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Zondagmiddag hield de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond hare gewone maandehjk- sche vergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer Th. Mouwens, met gebed was geopend,' deed de secretaris, de heer Marrevee, voor lezing der notulen van de vorige vergadering. Toen de notulen ongewijzigd waren vastgesteld, nam de voorzitter het woord tot het doen van allerlei mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat verschil lende nieuwe leden waren toegetreden, terwijl eenige Bondsleden aan de afd. door den dood waren ontvallen. In het bijzonder vroeg de voor zitter den leden om het overleden Bondslid, den heer B. G. G. Verhoeve, die zoovele jaren als lid en verslaggever de vergaderingen bijwoonde, in hun gebeden te gedenken. Ook een der leden sprak in gelijken geest. Door de heeren v. HouweniDgen en v. Haaste ren, die de boeken en de rekening en verant woording over 1913 van den penningmeester hadden nagezien, werd gerapporteerd dat zij alles in orde hadden bevonden. Den penningmeester werd daarop décharge verleend, onder dankbetui ging voor het gehouden beheer. Bij de verdeeling der bestuursfuncties is de heer Hengst 2e-secretaris geworden en zijn de andere plaatsen onveranderd gebleven. De verkiezing van afgevaardigden voor den Centralen Raad had tot resultaat dat de heeren Dries, Groenendaal en Voorwald werden gekozen. Het Gedenkboek is nog altijd bij de Propagan- daclub verkrijgbaar. Dinsdag 7 Juli 's avonds 8| uur, zal de com missie voor den verkoop der tuberculosebloempjes in het gebouw van den R. K. Volksbond bijeen komen ter regeling van den verkoop. Voorzitter spoorde aan tot groote propaganda voor den verkoop, in navolging, o.a. van Amster dam. fn verband met de behandeling van het nieuwe reglement voor «St. Barbara", waarin thans «Weduwensteun" is opgelost, zal op den laatsten Zondag in Juli een vergadering wordengehouden. De afd. Tabaksbewerkers heeft zich weer bij de Bondsafd. aangesloten. De kalk- en steenbewerkersafdeeling en de bak- kersafdeeling zijn opgeheven, hetgeen zeer te be jammeren is, aangezien er nog zoo vele wenschen aan de zijde dezer arbeiders zijn. In de afgeloopen maand ontving de Bondafdee- ling twee fraaie borstbeelden, een van de Koningin en een van Prins Hendrik, ten geschenke. Beide bustes zijn haast het tooneel in de groote zaal geplaatst. Door de afd. »St. Babara" van de Rotterd. afd. van den Ned. R. K. Volksbond wordt deelgenomen aan de Brielsche processie op Zondag 12 Juli. Zij, die zich daar bij wenschen aan te sluiten, kunnen, in een circulaire, in de koffiekamer opgehangen, van de voorwaarden tot deelneming kennis nemen. Bij de verder gehouden besprekingen werd o.m het verzoek gedaan voortaan vóór de vergaderingen een agenda samen te stellen en te publiceeren, opdat de leden kunnen weten wat er verhandeld zal worden. De voorzittter beloofde hierover met den secretaris van gedachten te wisselen. Door een der bestuursleden der opgeheven Bak- kersafdeeÜBg werd de houding van bet Tweede Kamerlid, den heer De Geer, gelaakt in zake de Bakkerswet. Een ander lid betoogde de wenschelijkheid van het bespreken der politiek in de Bondsafdeeling. De voorzitter zeide, in antwoord hierop, dat politiek in den Volksbond niet thuis behoort. De R. K. Kiesvereeniging, waarvan ieder katholiek tegen een kleine contributie lid kan zijn, was het aangewezen lichaam ter grondige bespreking van politieke aangelegenheden. Wat betreft het opheffen der Bakkersafd. meende voorz., dat hieraan ook wel eenige schuld heeft de houding van het hoofdbestuur der Bakkersver eeniging. Door een der leden werd aan het einde der vergadering eenige waardeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van den heer B. G. G. Verhoeve In 't bijzonder bracht deze spreker hem hulde voor hetgeen hij als ijverig Bondslid in het belang der katholieke zaak in 't algemeen en voor den R. K. Volksbond in 't bijzonder had gedaan. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter alsnu wederom met gebed de vergadering. Concert. Concert te geven door het Stedelijk muziekkorps te Schiedam, waarn. directeur H H. Van Vleuten, op Woensdag den 1 Juli 1914 des namiddags ten 8 ure, Broersvest. Programma: 1. Carmen marsch, G. Bizet. 2. Kaiser Ouverture, Herm. Necke. 3. Fleurs du Printemps, Valse Bousquet. 0. Fantasie «Le Trouvére", Verdi ('ArrH. H. van Vleuten. - 5. Menuetto, W. A. Mozart. - 6. Marche Populier. Verzoeke tijdens de uitvoeringen de meeste stilte in acht te nemen. Aankoop van panden. Het Zaterdag' in publieke veiling: verkochte hee renhuis van wijlen dr. Vaillant, alsmede uc daarbij behoorendc huizen en erven zijn door de ge meente Schiedam aangekocht voor de som van f 24.880. Re bedoeling; s'chijnt te zijn daar tot plaatse een schopl te houwen, terwijl in het heeren huis de bureaux van den Burger]. Stand en Be volking, van den gemeente-ontvanger, van den Armenraad enz. successievelijk zullen gevestigd worden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer- onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt- kamp, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en onveranderd vartgesteld. Van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel had de Kamer een exemplaar ontvangen van een voor-ontwerp van wet tot wijziging van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel in verband met de Brusselsche verdragen omtrent aanvaring en hulp en berg- loonen, benevens van de daarbij behoorende me morie van toelichting. In een begeleidende mis sive d.d. 16 Juni 1914 werd medegedeeld, dat, indien deze stukken de Kamer tot eenige opmer king aanleiding gaven, de minister er prijs op zou stellen deze vóór 20 Juli a s. van haar te vernemen. De Kamer besloot den minister te berichten, dat zij bij het ontbreken van reederijen hier ter stede zich niet bevoegd achte om in deze materie van advies te dienen, maar dat zij haren secretaris had gemachtigd, zijn persoonlijke meening daar omtrent aan hem kenbaar te maken,, en hem ver volgens met de opmerkingen in kennis testellen, tot welke de doorlezing van het ontwerp den secretaris aanleiding zou geven. Door Burgemeester en Wethouders van Schie dam waren tot het uitbrengen van advies in han den van de Kamer gesteld lo. een ontwerp-verordening tot heffing van een belasting onder den naam van ka de geld 2o. een adres van een aantal bezoekers der Schiedamsche Handelsbeurs, waarin den Gemeenteraad wordt verzocht om die beurs op de Zaterdagen in de maanden Juli, Augustus en September te sluiten. De genoemde ontwerp-verordening werd op voor stel van den Voorzitter gesteld in handen eener commissie tot het uitbrengen van prae-advies. bestaande uit de heeren A. Cool Mzn., H. J. Jansen, A. H. M. Melchers en M. van der Vlies. Ten aanzien ,van het adres der beursbezoekers werd met op 1 na algemeene stemmen besloten tot inwilliging van het verzoek te adviseeren. Door den Voorzitter werd het denkbeeld xre- opperd om de Kamer te verdeelen in vaste c o m m i s si"ë n, b v. een van de post e- rijen, een voor de spoorwegaange legenheden enz. Dientengevolge werd aan den Voorzitter en den Secretaris opgedragen om nadere voorstellen hier omtrent aan de Kamer in te dienen. Een in de vorige vergadering ingekomen ver zoek van de Kamer van koophandel en fabrieken te Breda om adhaesie aan een motie betreffende het stellen van borgen bij openbare aan bestedingen ten behoeve van Ministeries en andere publieke lichamen, werd voor kennisge ving aangenomen. Evenzoo geschiedde met een in diezelfde ver gadering ingekomen tnissieve van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarbij aan de Kamer werden toegezonden 3 exemplaren van een ontwerp algemeenen maatregel van be stuur als bedoeld bij het derde lid vau art. 6 dei- arbeidswet 1911, eu waarin werd medegedeeld dat met bemerkingen, vóór of op 15 Juni 1914 ter kennis van den minister gebracht, zou kunuen worden rekening gehouden bij de verdere behan- d Hing van het ontwerp, nadat gebleken was, dat dit ontwerp aan de commissie tot het uitbrengen van preeadvies, bestaande uit de heeren D. L Ingelse, H. J Jansen en A. H. M. Melchers, geen aanleiding gaf tot het maken van opmerkingen. Wijl trein 47, die te 11.50 uur 's avonds uit Amsterdam vertrekt en die tijdens den laatsten winterdienst nog te Schiedam stopte, volgens de geldende zomerdienstregeling dit niet meer doet; terwijl hij het wel doet te Delft, werd besloten tot de Administratie der H. IJ. S. M. het verzoek te richten om dien frein in het vervolg ook weer te Schiedam te doen stoppen. Naar aanleiding der omstandigheid dat de be diening der Nederiandsehe Bell Tel e- p h o o n-M aatschappij, door welke reden het dan ook zij, nog steeds aanleiding geeft tot klachten, werd ter vergadering van den 24sten April LI. aan den Voorzitter en Secretaris opge dragen nu eens onderzoek in te stellen naar de aan die maatschappij verleende concessie en naai de mogelijkheid, dat de verleener dier „concessie invloed op haar zou kunuen uitoefenen tot het aanbrengen van een verandering ten goede. De Voorzitter deelde thans mede, dat, te oor. deelen naar de ontvangen inlichtingen, de door de Gemeente verleen de concessie vervallen was en de Kamer het best zou doen indien zij zich tot de Rijksregeering wendde- Hierop werd besloten, aan den betrokken minister een adres te zenden, waarin er op ge wezen wordt, dat de dienst bij de genoemde Maatschappij hetzij door een veranderd systeem» hetzij door gebrek aan personeel of ruimte te haren kantore te Schiedam herhaaldelijk aanlei- ding geeft tof klachten, en waarin tot Zijne Excellentie 'het verzoek wordt gericht om het daarheen te willen leiden, dat de telefoondienst té Schiedam zoo spoedig mogelijk op de hoogte van zijn tijd wordt gebracht. Daar bij de rondvraag geen der leden het woord verlangde, werd de vergadering door den Voor zitter geslóten. Van 't Hoff en Jongepier. l-ioiox' de firma van 'f, Hoff etx Jongepier is lei- plaatse van de branderijen van don heer C. A Beukers, op den hoek van de Ke.etsteeg en Lange Haven, een electrise he kantoor'boeken- 1: a brick, drukkerij:, binderij enz. gpvestigd. Onder leiding van den Rotterdamsdxen archi tect, don heer Paul J. Biesta, is deze nieuwe fabriek gebo-uwd. Het geheel maakt een prettigen indruk wat betreft doelmatigheid van inrichting en góede verlichting der onderscheidene locali tea ten. De geheel© oppervlakte der fabriek, gelijkvloers, bic-slaat 540 M3. i Aan den kant van de L. Haven zijn de papier magazijnen en storyotiep-inrichting. Op den beganen grond ziet men achtereenvol gens: kantoorlokalen, drukkerij, zetterij, binderij, kantoorboekenfabricage, expeditielokaal enz. lal van machines, der nieuwste constructie, voox- het bedrijf benoodigd, zijn in de verschil lende afdeelingen -opgesteld. Er zijn twee electromotoren als drijfkracht. Over al in de werkplaatsen is centrale verwarming aangebracht. Waar deze firma er naar streeft vooral soJied en netjes afgewerkt werk te leveren, zal zij ze ker wel met haar flink opgezet bedrijf kans oi» succes hebben. D e commissari s der Kioni n gi n heef t met ingang' van 1 Juli den heer P. Sanders, architect alhier, benoemd tot lid van. de Gezond heidscommissie alhier1. In de Wiestfrankel. laan is heden middag een dochtertje van Wi A. Klumpes, woon achtig in genoemde straat, door een omvallenden stapel planken, die voor een aldaar in aanbouw zijnd pand stand, getroffen. Het meisje kreeg zoodanige kwetsuren/dat haar toesland hoogst bedenkelijk is. Het werd dadelijk naar huis gebracht, waar dr. Ris ter hulp werd geroepen. Volgens nadere inlichtingen, is het meisje aan de beko-mien kwetsuren overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2