Dagblad voor Schiedam Gratis Ongevallenverzekering 3?sie J&ar^ao^. Woensdag 15 Juli 1914 No. 10976 Op deu Balkan. oyerecfltoistig op ie polis yemelie yoorwaariei. Qffideele berichten. 31 11I T 1 E. Aangifte Tan leerlingen Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct,; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. «De verzekering levenslange geheele invaliditeit; wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Hoilaudsche Algeineene V erzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ando ren vinger. Oproeping ter na-inspectie. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op den verlofganger dezer ge beente, van de lichting 1913, CHRISTIAN US ANDREAS BRONSGEEST, behoorende tot het 17de Regiment Infanterie, om op Dinsdag 28 Juli 1914, des voormiddags ten 10 ure te verschijnen in het gebouw Wagen straat 119 te 's Gravenhage, in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uit rusting verder behoOreude kleeding- en uitrusüngs stukken, van de wapenen, het ledergoed, de reg lementen en de dienstvoorschriften, ten einde al daar door den heer Militie-Commissaris alsnog te worden geïnspecteerd. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan, Wordt de nalatige in werkelijken dienst geroepen voor ten hoogste twee maanden. Dit geschied ook ro. wanneer de verlofganger zonder geldige reden bet voorzien is van de hiervoren vermelde voor werpen 2q. wanneer hij de hiervoren vermelde vooewerpen niet alle in den vereischten staat ver toont; en 3o. wanneer hij een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. Schiedam, den 15den Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, LAGER WEIJ, W. B. GEMEENTELIJKEN H Afl DEI,» A V OJN UKS US. Ouders, Voogden of verzorgars welke leerlingen Vo°r den handelsavondcursus wenschen aan te geven, worden verzocht, zich voor 1 Augustus aan te melden Vrijdags tusschen 7 en 9 uur s namiddags aan School A (Gedempte Baansloot oo. 31). Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat het schoolgeld bedraagt per leerling en per schooljaar van het onderwijs in de verplichte vakken f'10.— en bovendien voor dat in de onverplichte vakken voor één vak f3.voor twee vakken 15. voor drie vakken f7.-. Be schoolgelden moeten worden betaald in 4 gelijke termijnen, ingaande respectievelijk I Sep tember, I December, I Maart, I Juni. Te Durazzo is de toestand onveranderd. Bij den Rasboel was een buitengewoon leven Ulge beweging onder de opstandelingen merk baar. Blijkens betrouwbare inlichtingen zijn in de hurt van Walona reeds gevochten met lojpatan- 'T'lirigen geleverd. Twee Italiaanische stoomschepen zijn naar Vin ,0r'a onderweg!, iom de Italiaansche nederzetting ju veiligheid te brengen. Naar verluidt gaat he- et* o;ok een dpel der voor Durazzo liggende Vlo|ot naar Walona. Bet „Giomale d'Italia" meldt dat de Italiaan- «al 'c regeering den mogendheden in overweging géven, oj> grond der verklaringen van Ne- Bandsche officieren, dat zich onder de opstan- e ingen en Epiröten Grieksche officieren en sot- n bevinden, Griekenland te herinneren aan jujn verantwoordelijkheid voor de jongste gebeur- uuissen in Epirus. DÜITSCHLAND. Bon meldt uit Berlijn: Bet militaire gerechtshof veroordeelde den ser- anf Bool wegens overtreding van de spionaage- en omkooping tot 15 jaar tuchthuisstraf, eu jaar eerverlies, plaatsing onder politie-toe- ?ucht en verwijdering uit het leger. De 500 Uiark, die ;n bezit van beklaagde gevonden Waren, werden aan den staat vervallen verklaard. Sergeant-fnajoor Pohl, die door het militaire rechtshof wegens slpioinnage is veroordeeld, had Voor 500 Mark verschillende plannen van de vesting Pïllau hij Koningsberg en van Boyen in ust-Pruisen aan den Russischen militairen atta Bassarof verkocht. Hij was ook voornemens dezen kaarten van e vestingwerken Helgoland en Borkum te ver schaffen, wat echter door zijn arrestatie verijdeld werd. Bassarof is ëenigen tijd geleden naar Rus land vertrokken. Uit Koningsbergen meldt men In de nabijheid van de kleine vesting Boyen weid een Russische spion gearresteerd, die be zig was met bij den vestingmuur opmetingen te doen. Hij verklaarde, majoor bij het Russische leger te zijn. FRANKRIJK. De Senaat heeft gister de bespreking over de buitengewone kredieten voor leger' en vloot, her vat, Humbert handhaaft zijn beschuldigingen van gis teren. Re minister van oorlog; erkent dat tot dusverre niet al wat noodig' was is gedaan. Dat er mi Ui- arden zijn weggesmeten is echter onwaar. Frank rijk zal aan het eind van 1915 3020 kanonnen hebben tegen kuitschland 3370. De voorraad munitie is voldoende. De kanonnen van 75 m.M. zijn beter dan de 'Duitse he. Wij spannen zegt de minister 1 al onze krachten in om voortref felijk zwaar geschut te krijgen; wij gieten ka nonnen van 105 m.M., die 12 K.M. dragen, en zullen binnenkort geschut hebben van 120 m.M. dat 13 K.M. draagt. Er zijn nieiïwe torens in aanbouwalle forten zijn door telegraaflijnen verbonden. Enkele forten aan de Maas dateeren uit 1880, maar die worden enkel nog, beschouwd als bijkomstige versterkingen. Het materiaal voor 't slaan van bruggen zal nog dit jaar geheel gereed zijn. Voor het aan schaffen van 't noiodige schoeisel zijn gelden nit- ge trokken. Het program voor de exercitieterreinen zal in 1.918 ten uitvoer zijn gelegd. De minister verklaart dat hel door oe legeering voorgestelde ptrogram veel verbeteringen zal bren gen, maar hetgeen vroeger verzuimd is, zal moei lijk zijn in te halen. De Senaat heeft bij1 motie de domlmissie' voor militaire aangelegenheden opgedragen, een rap port. uit te brengen over den toestand van het oiorlogsmaterieel Daarna heeft de Senaat met algemeene stem men de buitengewone kredieten voor oo lands verdediging goedgekeurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Tisza is 'gisterviaopmiddag ta Weenen aangekomen. Het „Fremdenblatt" merkt naar aan leiding van dit feit op, dat een gemeenschappe lijke ministerraad heden niet zou plaats hebben, Graaf Tisza wil slechts de noodige inlichtingen inwinnen, daar er nieuwe interpellaties in het parlement zijn ingediend. De minister van Oorlog is gister oj> vaeahtie gegaan. Men trekt, hieruit de conclusie, dat de démarche van Oostenrijk-Hongarije te Belgrado vooreerst niet zal plaats hebben. De plechtige begrafenis van den Russischen gezant van H.artwig had gistermorgen onder groot militair vertoon plaats. SERVIë. De weg van het Russische gezantschapsgte- bouw tot aan den kathedraal was afgezet door troepen, waarachter zich vele nuizende perso- nen hadden opgesteld om het voorbijtrekken van den stoet gade te slaan. Van de huizen woei de vlag halfstok. Alle winkels waren ge sloten. De kroonprins nam als vertegenwoordi ger van den koning aan de plechtigheid deel. De plechtige zegening bad plaats in de kathe draal. Vandaar zette de stoet zich in beweging naiar het kerkhof, waar het lijk in oen graf kelder werd bijgfezet, welke voor de stad Bel- g'rado tot dit doel was1 geschonken. BULGARIJE. De GriekscJie autoriteiten in Macedonië hou den zich bezig met hot nemen van belangrijke militaire maatregelen in alle streken aan de Grieksth-Bulgaarschc grenzen. Na op verschil lende plaatsen versterkingen te hebben aange bracht, worden thans nieuwe troepen geconcen treerd in den omtrek van Serres en Drama. Het garnizoen van Cavalla is eveneens versterkt met nieuwe manschappen. Bovendien zijn er stren ge maatregelen genomen om te verhinderen, dat. BulgaarsChe revelutionnaire troepen Griekscti grondgebied doortrekken. OVERBRENGING VAN HET LIJK YAN LUIT.-KOLON EL THOMSON. De aankomst te IJmuiden. Na een voorspoedige reis is de „Noord-Bra bant" met het stoffelijk, overschot van luite nant-kolonel Thomson aan boorl gistermiddag te hall zes te IJmuiden gearriveerd. De tijding, dat de oorlogsbodem reeds zoo vroeg zou arriveeren, was per bulletin in de stad békend gemaakt. Re geheele bevolking was dus naar de sluizen gekomen, om getuige te zijn van het binnenkomen van de „Noord- Brabant". Reeds te kwart voor vijven werd bet vaar tuig door de kustwacht gesignaleerd. Niet lang daarna konden wij van de sluizen af den grij zen oorlogsbodem zien naderen. In IJmuiden waaiden van de openbare ge bouwen en van vele particuliere woonhuizen de Yaderlandsche driekleur halfstok. Ook van den vuurtoren en de hüisjes der kustwachters wap perde de rouwvlag!. Op het fort stond de wacht aangetreden. Bij het passeeren van de „Noord-Brabant" wer l net geweer gepresenteerd, terwijl men van bet fort met de vlag salueerde. De „Noord-Bra bant" beantwoordde dezen groet, Hoe meer de „Noord-Brabant" naderde, des te grooter werd de menigte, die de „Noord- Brabant" het eerste welkom in het vaderland wilde toeroepen. Vooraan stonden de heoren mr. dr. H. Ver Luren van Themaat, burgemees ter; J. P. Handgiraaf en F. P. Vermeulen, wethou ders; Th. J. W y no ld y Eaniëls, secretaris van Velsen, te zapten vormend het dagelijksoh be stuur der gemeente, die namens ue gemeente de eerste hulde aan den overledene wilden bren gen. Langlzaam naderde de „Noord-Brabant" en schoof als het ware tusschen de kademuren door. Allo „hens" waren op dek. Re Jantjes, bruin-verbrand, in hun werktenue, hadden het druk met de toebereidselen om te meren. Op de brug' van het vaartuig herkenden wij reeds van verre kapitein Thomson, den broeder van den overledene, naast den gezagvoerder van de Noord-Brabant") den kapitein ter zee J. J. Oudemans, en den le-ofticier Friederichs. Het duurde eenigen tijd, vóór de verbinding van schip; en vasten wal tot stam was ge bracht. Direct narrat eenige matrozen de deug delijkheid der verbindingsbrug hadden be proefd, ging het gemeentebestuur van Velsen aan boord, gevolgd door de vertegenwoordiger» der verschillende dagbladen. De gezagvoerder, de heer Oudemans, ontving de bezoekers en stelde hen voer aan kapi tein Thomson en aan den le-ofticier van de „Noord-Brabant". Vervolgens geleidde hij hen- naar de plek, waar zich het stoffelijk overschot van lui tenant-kolonel Thomson bevond. Men had de „chapelle ardente" doen vervallen en de kist thans een plaats gegeven op het bak boord halfdek. Achter een rier kanonnen had men van tentlinnen een afdek gemaakt. Die grond was er gedekt door een zwart tapijt. En daarop had men de kist geplaatst, overdekt dooi' de Nederiandsche driekleur; een deel der kransen dekte de baar; de overige bloemstuk ken. thans verdord en vergaan, had men er omheen gegroepeerd. Daar waren de kransen van den koning van Albanië, van deo Oosten- rijkschen gpzant, van de Holïandsche officie ren in Albanië en de traaie krans van den commandant en de officieren van dc „Noord- Brabant". Zoo lag' daar onder Neerland'.- vlag en de halfvergane bloemen het stoffelijk overschot van den man, die het vaderland in 't buitenland door zijn daden van zelfopoffering zooveel eer bied afdwong. Velsen's burgervader legde thans een ver- sche tuil bloemen, gesierd met de linten zijner stad, naast de vele, die de baar reeds dekten. Kapitein Thomson nam zeer aangedaan het woord. Burgemeester, zoo sprak hij, u zult be grijpen, welke gevoelens zich van mij mees ter maken, nu ik, weergekeerd in het vader land, door u hiér de eerste hulde zie' brengen aan de nagedachtenis van mijn onvergetelijken broeder. Namens de familie breng ik u mijn bartel ijken dank. •De burgemeester, mr. dr. Ver Doren van The maat, 'antwoordde, dat ook zijn gemeente ten zeerste deelt in het gïoote verlies, dat. niet al leen het vaderland, maar ook de familie Thomson getroffen heeft. Uit een 'kort onderhoud, dat wij mochten hehben met den gezagvoerder van c'e „Noord- Brabant", bleek ons, dat de thuisreis van Du razzo naar het vaderland zeer voorspoedig was g<&ccst. Wel had men zeer ree! last gehad van de warmte, doch het fraaie weer, nat met de hitte der laatste weken gepaaid ging, werkte niet weinig! mede tot het gunstige verloop dei- reis. Aan boord der „Noord-Brabant" heerschte gedurende heel de thuisreis een gedrukte stem ming. Bijzondere eerbewijzen had men onderweg niet in ontvangst te nemen van de schepen, die me/: passeerde. 'Blijkbaar wisten dc opvaren den der passeerende schepen niet, welke op dracht de „Noord-Brabant" vervulde. De „Noord-Brabant" heeft, na eenigen tijd in de sluis te zijn gebleven, gisteravond nog IJmuiden verlaten en stoomde op naar t»o Hein- brug. Het plan was, te 6 uur in den morgen, op te stoomen naar den kop van de Handels kade, waar men tegen half zeven hoopt te arri veeren. De aankomst te Amsterdam. (Fan o men Amsterdamschen correspondent.) Amsterdam, 15 Juli. Zoo stoomde dan Neerland's pantserschip op naar de hoofdstad en voer langs het Y, het water dat door de eeuwen heen getuige was geweest van Holland's »beste en booste tijden." Het Y, waarvan Anton van der Goes in bet rampspoedig jaar bij de aankomst van de Ruyter's 'ijk in 1676 zong: »Het Y, zoo menigwérf gezegend door Uw hand, Gelijk een'parel aan de Kroon van 't Vaderlant, Verwacht het Heldenlijk, dat van de Maes [ontfangen, Met dankb're erkentenis, en met den rouw [behangen. Die 't waerdigh overschot van zulk een krijgs- helt past Uit zee wordt toegevoert daer 't naer zoo [zwaer een last Van StaetbekommeriDgh en oorlogsdapperheden. Waer mèe 's mans krijgsdeught zelf heeft d'eeu- [wen afgestreden, In 't marmergrafgewelf de rust verwacht in 'tend, De zoete rust hem in zijn léven onbekent." Wien schieten bij het aanschouwen van Neer land's oorlogsbodem, dat statig koers zet naar den kop der Handelskade, deze regelen niet te binnen en wie denkt er niet bij zulk een zeld zame plechtigheid aan vroeger tijden. Ontwaart men niet door dit grootsche eerbetoon van gausch de natie hoezeer cok thans de landgenooten van dezen held vervuld zijn van hetgeen men Overste Thomson verschuldigd is. Straks verkrijgt men verbinding met den wal en wordt de kist langs de brug van boord gedragen. Zacht en vol weemoed klinkt in het vroege morgenuur de treurmuziek welke de in haar wezen zoo eenvoudige militaire plechtigheid bij zonderen luister bijzet. De zware praalkist draagt men uit de de rouw kamer, de commandant van de »Noord-Brabant" aan wiens zorgen de bewaking van het stoflelijk overschot van Durazzo's held door de regeering was toevertrouwd, brengt den gevallen makker een laatst militair saluut en dan trekt de droeve stoet van boord. Dadelijk achter de kist schrijden schepelingen Voort, welke het hoofddeksel, de sabel en ridder - órden van den overledene voor zich uit dragen. Dan volgt nog een man van de »Noord-3rabant" met de krans door het Gemeentebestuur van Velsen op de kist gelegd. Niet zoodra had men den vasten grond betreden, bjj b\j bij VOOR DEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1