Dagblad voor Schiedam Omstreken. f.cn rr fiK EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering t Zaterdag 18 Juli 1914. No. 10979 Op den Balkan. OTereenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden, m Dit nummer bestaat uit twee Waden en een Geïllustreerd 2ondagsblad Qfflcieelc berichten. M IL1TI E. Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor De verzekering by levenslange gelieele invaliditeit wordt gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Bollandsche Algeineene 1 I U U oon duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |U bij verlies van eiken ande ren vinger. Tweede zitting van den Militieraad. Oe Burgemeester van Schiedam maakt bekend dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de Mi htie dezer gemeente, lichting 1915, zal plaats bebben op Dinsdag 4 Augustus 1914, des na i^jddags ten 1^ ure in het gebouw »de ST. JORIS JOELE" Doeleplein alhier. In de tweede zitting van den Militieraad wordt u'tspraak gedaan omtient: lo. geschiktheid voor den dienst van hen, te Wler aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad van gelijke strekking is .-0- geschiktheid voor den dienst van hen, van ^le een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd 3o. vrijstelling van in hetzellde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld v'an hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen Uitspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting eene reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds by onher roepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Schiedam, den 18den Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. De toestand wordt steeds ongunstiger. De op- r°erlingen en de Epiroten dringen van twee zijden °P VValona aan. Zij worden gesteund door 4000 man regelmatige Grieksche treepen, die daarbij ö°g beschikken over 4 kanonnen. De Albaneesche majoor Husin nam liet opper commando der regeeringstroepen in de stad op zich. De ltaliaausche admiraal Trisari gaf' den raad ^at bij Riouvre een kamp zou worden opgeslagen, uat door vier witte vlaggen zou worden aange duid. Daarheen zou de bevolking kunnen vluch- |eu. Indien de Epiroten en opstandelingen het *amp aanvielen, zou het door het scheepsgeschut beschermd woiden. Dok de Oostenrijksche admiraal heeft in den- elfden geest bevelen van zijn regeering ontvangen. Deneraal de Veer, die vanuit Walana naar Du- razz0 Was vetrokken is aldaar aangekomen. De bevolking van Durazzo is zeer opgewonden °mdat men voortdurend een aanval op de stad Vreest. Velen verlaten de stad. Onder de vrij willigers heerscht ontevredenheid wegens de slech- vcrpleging. De opstandelingen hebben zich van Spitali ge- ^en op de westelijke heuvels meester gemaakt. ZÜ hebben daar verschansingen aangelegd en eeh hoofdkwartier ingericht. De tot hen gezonden onderhandelaars werden ®erst door de voorposten afgewezen. Toen zij cugkeerden, gaven de opstandelingen hun brie ven voor de gezanten van Italië, Rusland, Frank- rijk en Engeland. ^eh eskader van vier pantserschepen onder c°minando van den hertog der Abruzzen wordt in ?ereedheid gebracht om naar Durazzo te vertrek- en- Een regiment infanterie heeft bevel ont- ^ugen zich voor den veldtocht gereed te houden. en vermoedt dat dit regiment bestemd is voor 'Uscheping naar Albanië. Het Eucharistisch Congres te Lourdes. Vele Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschop- Peii hebben reeds officieel aan Mgr. Schoepier, isschjop van Tarbes en Lourdes, aangekondigd a' ZÜ zullen deelnemen aan het Eucharistisch °ngres. Vast staat thans, dat 10 Kardinalen, 31 ''Dsbisschoppen en 148 Bisschoppen legenwoor- zullen zijn. fret plan bestaat om de stad, vooral tie Mas- Sabieiïa en de plaatsen, waar de H. Maagd ver scheen, kwistig; met bloemen té versieren. Men weet, dat in 1908 hij het Eucharistisch Congres te Londen door de Franschen wagonladingen met bloemen waren gezonden, om de leesten op te luisteren. Do congressisten, die pet dag een uitgave van tien tot twintig' francs wenschcn te doen, logies en onderhoud daarbij begrepen, moeten zich wen den tot kapitein Jouve, parochiaal-bureau le Lour des; zij, die twintig tot dertig francs willen le- steden, wenden zich tot graaf Henri uTanville, hotel des Ambassadeurs te Lourdes. ENGELAND De Vloot. De koning zal aankomende week ie Spithead de vloot inspecteeren. De Engelsche admirali teit heeft een algemeene mobilisatie van de hee- le vloot voorbereid. Maar nu kan volgens de bestaande wet behalve de 4000 vaste reservisten geen. enkele reservist gedwongen worden thans dienst te doen. Daarom heeft de admiraliteit '270.000 circu laires rondgezonden, waarin den reservisten ge vraagd wordt of zij bereid zijn voor elf clagen op te komen. Zij ontvangen daarvoor een pond handgeld en nog andere voordeelen. Ongeveer 135.000 man hebben reeds aan" deze uitnoodiging gevolg gegeven. ZWEDEN. Reuter meldt uit Molmö De wegens spionnage in hechtenis genomen Russische onderdaan Johannewitch Anderson is wegens landverraad tot vijf jaar dwangarbeid en drie jaar eerverlies veroordeeld. BULGARIJE. Naar de „Agence Bulgare" verneemt, schijnt het vast te staan, dat de aanval op de Bulgaar- sche grensposten door de Roemeensehe troepen was voorbereid. Van Rulgaarsche zijde wordt alles in 't werk gesteld om een herhaling der grensincidenten te voorkomen. Aartsbisschop, dr. Stadler, heeft een herder lijken brief gericht aan de Katholieken, waarin hij hun vraagt, hun rouw' om Franz Ferdinand niet te ontwijden door daden, die strijden met de wetten van God en de gerechtigheid. In vele plaatsen van Bosnië heeft men tegen de Grieksch- orthodoxe bevolking oen houding aangenomen, die de aartsbisschop ten sterkste afkeurt. Voor de misdaad van een aanhanger van de Grieksch orthiodxe Kerk aldus Mgr. Stadler kan niet het geheele volk, dat tot die Kerk behoort, aan sprakelijk gesteld worden. Als Katholieken zal men in deze droeve dagen het beste zijn plicht doen door te bidden, dat God clen ouden keizier steune en trooste en de Habsburgsche monar chie bescherme en ons Croatië genadig zij. SERVIë. De „Pester Lloyd" publiceert een telegram uit Serajevo, meldend, dat de Servische regeering om de vrecdesst.erkte van het leger te verhoogen, ver schillende reserve-lichtingen 70.000 man heeft opgeroepen. Het Servische leger heeft nu inplaats van 45.000 ongeveer 110.000 man on der de wapenen. Indien nog 80.000 man werden opgeroepen zou het Servische leger geheel op oorlogssterkte zijn. Bovendien zijn verschillende garnizoens van Nieuw-Servië naar het Noorden verplaatst. De „Pester Lloyd" verwijt Servië krijgstoerus tingen te maken, terwijl de militaire leiders der Donau-monarchie op vacamtie zijn gegaan en daardoor onmiskenbaar hun vredelievende ge zindheid hebben te kennen gegeven. De Servische regeering heeft deze berichten ten stelligste doen tegenspreken. De „Pester Lloyd" houdt echter even stellig zijn bewerin gen vol. MEXICO. A Carranza verklaart de schulden van Hueirta niet te erkennen als de constitutional!'sten een regeering vormen. Leze verklaring' werd afgelegd in antwoord op vragen betreffende een bericht, dat verschillende vreemde regeeringen door bemiddeling van Was hington gevraagd hadden, dat Carranza de schifl- dpn, door Huerta gemaakt, erkennen zal en aan alio politieke gevangenen amnestie zou verloc hjen. Carranza verklaarde, dat dé onvoorwaardelijke oyorgave dor federalen de eenige voorwaarde was, waarop, de voorgestelde onderhandelingen rafel de federalen en de intocht der constitutie ii>,listen in Mexico eenig resultaat zouden hebben, Po vervanging' van Iluerta door Carbajal kan voor de constitutionalisten geen aanleiding zijn ófn é'enig beginsel, waarvoor zij gestreden heb ben, le laten varen. Carbajal heeft laten weten, nat de regëcriug vim plan is ten gunste van Cdrraiiza af te Iro dén.' - De regeeringen van Chili on Argentinië heb- btn aan den kardinaal staatssecretaris Merry del Vol haar dank overgebracht voor den steun, dien f H- Stoel verleend heeft bij clen bemiddolings- ajbeid, welke,den vrede bewaarde tusschen Me- xjoo ou de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Een suffragette bracht in de National Por- tja.it Gallery, met een hakmes ernstige schade sfchade toe aan een portret van Thomas Carlyle, geschilderd door sir John Millais. De vrouw werd gearresteerd. Als protest tegen de onlusten te Bakoe staak ten gister te St. Petersburg de arbeiders in de groote en kleine becdrijven. Het 'totaal aantal stakers bedraagt 54.000. De arbeiders trachtten een demonstratie op touw te zetten, doch kwamen hierbij in bot sing met de politie. De menigte gedroeg zich buitengewoon opgewonden bij de Putulofbrug, waar de arbeiders tal van politiebeambten met. stokken en steenen verwondden. De politie moest van de vuurwapenen gebruik maken. Twee ar beiders werden zwaar en twee licht gewond. De NewSbyscheepswerf te St. Petersburg is gedeeltelijk door brand vernield. De schade bedraagt ruim 400.000 roebel. Volgens een officieele mededeeling zijn den löden Juli in drie districten van. het gouverne ment Podolië 19 gevallen van cholera geconsta- leerd. In het gouvernement Astrakan zijn tusschen den 25sten Mei en den 15den Juli 46 gevallen van pest voorgekomen, waarvan 42 den dood tengevolge hebben gehad. Graaf van Lyndon van Sandenburg. Gisteren werd ten 6 uur n.m. door H. M. de Koningin ten paleize Het Loo, beëedigd de nieuw benoemde commissaris der Koningin van Utrecht, graaf Van Lijnden van Sandenburg. Graaf en gravin Van Lijnden van Sandenburg namen aan het diner ten paleize deel en bleven er over nachten. Evenredige vertegenwoordiging. In het katholiek weekblad »Van onzen Tijd" schrijft prof. Struycken in een eerste artikel over Evenredige Vertegenwoordiging, na gewezen te hebben op den strijd betreffende het vraagstuk der minderheids-vertegenwoordiging vóór 1887, waarbij echter de gedachte der E. V. geen rol speelde »Wij zullen het stelsel der evenredige vertegen woordiging hebben te ondergaan. Ook al is men overtuigd, dat het de groote verwachtingen, die in de volkspolitiek eraan wordt gehecht, niet zal verwezenlijken, is toch bestrijding ervan thans nuttelooze arbeid. Wel zal, nu bepaalde voorstel len aan de orde komen, noodig zijn, dat ons volk de staatsrechtelijke beteekenis van het. beginsel beter begrijpe dan thans in 't algemeen het geva' is, opdat straks niet in laatste instantie de reken meester de plaats inneme van den staatsman. De rekenmeester immers zal op grond van het be ginsel zelf, waarin de aantrekkelijkheid van het stelsel voor de groote menigte is gelegen, dringen naar zooveel mogelijk wiskundige exactheid in zijne uitwerking en toepassing, niet terugdeinzen voor de practische ingewikkeldheid, noch minder voor de staatkundige gevolgen, aan de exacte- toepassing verbonden. Daartegen dient ons volk op zijne hoede te zijn. De Regeering waarschuwde reeds, dat »practische uitvoerbaarheid" van meer waarde moest worden geacht dan «theoretische volkomenheid". Men zal bovendien moeten leeren begrijpen, dat het beginsel zelf der evenredige vertegenwoordiging niet dan betrekkelijke waarde heeft, zoodat men bereid moet zijn, ter wille der staatkundige gevolgen, offers, zoo noodig, belang rijke offers aan wiskundige exactheid in de toe passing te brengen." Rijksmiddelen. De maand Juni was voor de schatkist een voordeelige maand, daar de opbrengst bijna 6 ton hooger was dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Voor een groot deel is deze toename ver oorzaakt door eene hoogere opbrengst van liet successierecht, waarin tot dusver dit jaar een aanzienlijk accres viel waar te nemen. In "t geheel is in het eerste halfjaar f98,736,438 ontvangen tegen f94,329,739. Verschillende posten zijn be noden die van 1913 gebleven o. a. de zegel-, registratie en hypotheekrechten. Op het succes sierecht is f2,767,000 meer ontvangen dan het vorig j iar, zoodat reeds twee derden der raming in zes maanden is verkregen. De opbrengst der accijnsen op wijn, bier en gedistilleerd bleef tot dusverre beneden de gemiddelde raming. R. K. Congres togen Alcoholisme. 3e Nederlandsch Kath. Congres tegen het al coholisme 's Bosch 24—26 Augustus 1914. Door zijne excellentie den Minister van Justi tie is tot vertegenwoordiger naar bovengenoemd Congres aangewezen, de Inspecteur der reclas- seering, de heer S. L. Veenstra. De Gemeente als hotelhoudster. De atdeeling 's Gravenhage van den Neder- landschen Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin groote teleurstelling wordt te kennen gegeveD over het voorstel van B. en W- aan den raad, ten einde het mogelijk te maken, dat de congres commissie van den jongelieden- geheelonthoudersbond kosteloos de beschikking krijgt over de gymnastieklokalen van eenige ge meentescholen, teneinde die te doen inrichten tot slaapgelegenheden voor de 4 a 500 deelnemers aan een congres, door genoemden bond op 1, 2 en 3 Augs. a s. te houden. Adr. merkt op, dat in de gemeente 's Graven hage meer dan voldoende gelegenheid bestaat, ook voor minder gevulde beurzen, logies te bekomen bij hen, die deze gelegenheden als hotels, loge menten, tehuizen, pensions etc exploiteeren. Mitsdien verzoekt adr. den raad, met het advies van B. en W. niet mee te gaan, er daarbij op wijzende, dat dit verzoek niet geschiedt uit ani mositeit jegens de geheel-onthouders, maar dat zij eenzelfde bezwaar had ingediend, indien ook een andere vereeniging het verzoek had gedaan. Toelating U. B. S. Zonder en met examen zijn toegelaten lot de eerste klasseW. C. van Beek, C. van Bornemam, A. M. Borst, G. van Buren, D. Bijl, A. C. M. van Deventer, G. van Dongen, A. Groe- neveid, J. van 't Groenewoud, J G. Rakkert, Da. Jacobs, B. P. H. Janse, H. L. Jonker Roeiants, M. Jurgens, P. W. H. Klamer, F. D. J. v. d. Knaap, Ja. Landheer, J. Liebregs, L. I.ingen, Meuldijk, Ja. Ca. Mos, P. de Mos, J. v. d. Most, I. Munnik, T. G. Polderman, Ja. Pha. Pols, J. H. Pomes, Ne. Ja.. Poortman, H. J. A. Post, W. C. Richter, Je. Roeiants, E. Schaap, Ea Me, Schneller, A. van Schouwen, L. Smelik, Ma. Ma. Thieboud, Aa. Ca. Verboom, Ha. Verwey, Ja. La. Verwey, C. Visser, J. Waltman, Ea. Pa. Ha. Ja. v. d. Zee, W. Zoet mulder, W. H. J. van Zwienenafgewezen 6 tot de tweede klasse: F. J. Th. Noorbergen en P. H. J. Pomes tot de derde klasse geen, afgewezen 2 tot de vierde klasse: Ma. Pomes en A. D. Verwey. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat v. politie bril, portefeuille met eenige papieren, dameshand- Afinirr"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1