Geveilde ei Mocbte oeroerende pederen, Stads- en Gewestelijk Nieuws. houden zich bezig met de voorbereiding van on- derdeelen, die den grondslag zullen leveren, waar op de commissie in September dadelijk den ar beid kan hervatten. Secretaris-Generaal Ryksverz. Bank. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 1 October: lo. aan den heer P. J. Raaymakers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris generaal der rijksverzekeringsbank, onder dank betuiging voor de langdurige diensten den lande bewezen 2o. benoemd tot secretaris-generaal der Rijks' verzekeringsbank de heer V. Noest, majoor van den generalen staf, te Breda. Armenië. De Turksche regeering heeft den heer C. P. Vijverberg, civiel-ingenieur, benoemd tot inspec teur van Pubbeke Werken in Turkscb Armenië, Zijn standplaats zal Erzeroem zijn. De heer Vijverberg is oud-ingenieur van den waterstaat en oud-hoofdingenieur van den water staat in Siam. Luitenant-kolonel Thomson, -j- Naar wij vernemen ontving mevrouw de weduwe Thomson van koning Nikita van Montenegro het officierskruis van de orde Danilo voor haar ge sneuvelden echtgenoot. De orde was verge zeld van een schrijven, waarin de vorst zijn eer bied betuigt voor den gevallen held, dien hij ook na zijn dood wilde huldigen. Onze olficieren in Albanië. Het toppunt van Albanies ondankbaarheid schijnt nu toch genaderd te worden. Aan de «Frankf. Zeit." wordt uit Derazzo ge seind, dat de ontstemming tegen de Nederlandsche officieren aldaar toeneemt. Het wordt steeds dui delijker, durft de Duitsche berichtgever seinen, dat zij het optreden tegen de vijanden nalaten, uit vrees dat de twee gevangen kameraden alsdan door de rebellen worden opgehangen. Pestbestryding in Indië. Het te 's-Gravenhage gevormde Plaatselijk Comité voor de inzameling van gelden voor de pestbestrijding in Nederlandsch-Indië is door de op 16 Juni jl. gehouden collecte en de daarna afzonderlijke ingekomen bijdragen in staat gesteld een bedrag van f20.300, ter beschikking te stel len van het Centraal-Comité. De opbrengst der collecte bedroeg f 12.220.13ij de overige gelden zijn vermeld door midddel van inteekenlijsten o f als zelfstandige giften bij het Comité ingekomen Zweedsche oorlogschepen. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, zullen van 19 tot 22 Augustus a.s. de-Zweedsche pantsersehepen «Os car II, «Dristigheten" en Manligheten en de tor pedokruiser «Ornen" een bezoek aan Amsterdam brengen. Het eskader zal onder bevel staan van den vice admiraal Dyrssen. Derde Vredesconferentie, zooals wij reeds meldden, is geschied. Wat de taak der Commissie betreft, mogen, schrijft «Vrede door Recht", hier eenige beschou wingen gegeven worden, die wij naar aanleiding van de dagbladberichten meenden te mogen ma ken, beschouwingen die uit ter bevoegder plaatse verkregen inlichtingen juist zijn gebleken. De Commissie zal, na kennis genomen te hebben van de voorstellen der verschillende Regeeringen, zelf onderzoeken, welke onderwerpen behandeld be- hooren te worden, de Commissie zal de agenda definitief opstellen, waarbij derhalve bepaalde onderwerpen van de behandeling ter Conferentie kunnen worden uitgesloten, behoudens natuurlijk het geval dat alle ter Conferentie vertegenwoor digde staten alsnog termen mochten vinden zoo danig onderwerp toch tot onderwerp van bespre king te maken. Bestaat derhalve bij deze regeling eenerzijds de mogelijkheid, dat enkele onderwerpen ter vredes conferentie in het geheel niet aan de orde zullen worden gesteld, anderzijds worden ten aanzien van de wèl op de agenda geplaatste vraagstukken de kansen op de instemming der Regeeringen met de uitkomsten van den arbeid der Commissie verhoogd, doordat de leden van het Voorbereidend Comité vertegenwoordigers zijn hunner Regeerin gen, die derhalve op hun arbeid invloed uitoefenen. Verwacht mag derhalve worden, dat de Derde Vredesconferentie, dank zij deze mondelinge be sprekingen, beter voorbereid zal zijn dan de vo rige Conferenties, waar alle voorbereidingswerk langs diplomatieken weg moest geschieden. Ge dachtenwisseling over van verschillende Staten afkomstige, uitgewerkte voorstellen, bv. ontwerp verdragen, kan alleen bij mondelinge behandeling tot een tastbaar gevolg leiden. Zal de Commissie van Voorbereiding uitsluitend aaDgeven, welke onderwerpen behandeld zullen worden, dan wel ook uitgewerkte voorstellen hier omtrent aan de hand doen? De Oommissie, sa mengesteld uit personen die de elite vormen van de kenners van het volkerenrecht, zal zelf hebben te beslissen, welken vorm het aan het programma der Vredesconferentie meent te moeten geven. Of voor de samenstelling en taak der Commis sie een ideaal-regeling ontworpen is Wie zal het zeggen De wegen der diplomatie zijn ondoor grondelijk. Trouwens, voor kritiek is het thans het juiste tijdstip niet. Thans past slechts, naast deze korte verduidelijking, een woord van vreugde en dankbaarheid jegens onzen Minister van Bui- tenlaBdsche Zaken, wiens oprecht verlangen naar vooruitgang gezegevierd heeft over alle moeilijk heden en die gemaakt heeft, dat de Derde Vre desconferentie thans waarlijk is in 't zicht 1 Het Braziliaansche Gezantschap. De heer A. C. Alcoforado, eerste secretaris van het Braziliaansche gezantschap te 's Gravenhage, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Brazilië. De tweede secretaris van het Braziliaansche ge zantschap in de residentie, de heer Arminio de Mello-PVanco, is tot eerste secretaris benoemd. Hij behoudt voorloopig 's Giavenhage als stand plaats. Brazilië en de Derde Vredesconferentie. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika heb ben, naar men weet, aan onze Regeering het voor stel gedaan, dat de Conseü Administratif van het Permanente Hof van Arbitrage, die is samenge- uit de hoofden, der te 's Gravenhage geaccrédi- teerde gezantschappen, zich ermede zal belasten, het programma voor de Derde Vredesconferentie uit te werken. De president der Republiek der Vereenigde Staten van Brazilië heeft in zijn boodschap ter gelegenheid der opening van het Parlement ver klaard, dat Brazilië in dit voorstel van het Gou vernement der Vereenigde Staten van Noord-Ame rika toestemde. Van een en ander is in het Braziliaansche staatsblad mededeeling gedaan. „Haarlemsche Hanze". In antwoord op het huidetelegram, door de Centiale Vergadering van bovengenoemden bond, op 13 en 14 dezer te Zierikzee gehouden, aan Mgr. Gallier, Bisschop van Haarlem, verzonden, ontving de heer Verbeek, voorzitter van dezen bond van Mgr. Callier een breedvoerige dankbe tuiging. Mgr. verzoekt hem Zijnen dank aan de bonds leden te willen overbrengen en de leden nogmaaD te verzekeren dat Mgr. het streven van den Haar- leraschen Hanzebond ten zeerste waardeert, zijn ijverig werken met groote belangstelling blijft beschouwen en de beste wenschen koestert voor den voortdurenden bloei van den bond en zijn afdeelingen. Do derde vredesconferentie in 't zicht. De uitnoodiging tot vorming van een interna tionale Commissie van Voorbereiding voor de De vreemdelingenbelasting in Duitschland. Naar het «Berl. Tageblatt" uit de beste bron verneemt, verluidt in Brussel, dat België en Ne derland wel de Russische actie tegen de vreem delingenbelasting in Duitschland willen steunen doch niet geneigd zijn met Rusland gezamenlijk te protesteeren, zooals de Russische Regeering voorstelde. Rusland doet in Brussel en Den Haag groote moeite om, voor het geval Duitschland de be middeling van het Haagsche Hof van Arbitrage zou weigeren, een extra belasting voor Duitschers in België en Nederland in het leven te roepen, Geldersclie kanaalplannen. Men meldt uit Doetinchem dd. 18 Juli. Hedenmiddag werd alhier een vergadering ge houden van belanghebbenden in de totstandko ming van een kanaalverbinding Arnhem Doe tinchem - Varsseveld, met zijtakken naar Ulft en Winterswijk. Tegenwoordig waren vertegenwoor digers der gemeente Arnhem, Stad- en Ambt- Doetinchem, Aalten, Winterswijk, Groenlo en en Lichtenvoorde, het lid van Ged. Staten Van Basel Batenburg, de Statenleden Wisboom Roel- vink, Van Everdingen en De Wilde, zoomede vertegenwoordigers der K. v. K. te Arnhem en Winterswijk. Nadat de heer Wisboom, wethou der van Arnhem een uiteenzetting der plannen had gegeven, werden door de aanwezigen, ver schillende bijdragen toegezegd en kwam het be- noodigde bedrag ter uitwerking der plannen door het ingenieursbureau van Hasselt en De Koning te Nijmegen ongeveer bijeen, zoodat besloten werd dit bureau reeds een definitieve opdracht te geven. Het te maken plan zal aan de staatscommissie ter beoordeeling worden voorgelegd. Excursie met de Zuidafrikaansche Boeren door Nederland. Men meldt ons uit Amsterdam d.d. 18 dezer Naar hun eigen getuigenis niet alleen in min of meer officieele dankbetuigingen afgelegd, maar ook in particuliere gesprekken vernomen zal de dag van heden bij onze Zuidafrikaansche bezoekers in onuitwischbare herinnering blijven. Hij begon met een verrukkelijke boottocht naar Marken binnen, waar de auto's gereed stonden voor een rit door de polders «De Beemster" en 'De Schermer" naar Alkmaar en Heilo. De vra gen, zoowel tijdens deze boottocht als tijdens den rit door de polders door onze gasten gesteld, legden een dubbelzinnig getuigenis af van hun belangstelling in alles wat met Hollands handel, nijverheid en landbouw in verband staat. In de Midden-Beemster werd even halt gehouden om het fraaie vee van den fokker P. Jonges Dzn. te Beemster, dat in de weide liep, te bezichtigen. De naam van dezen fokker, die meer dan 800 prijzen verwierf' op verschillende tentoonstellingen, bleek voor velen onzer bezoekers geen onbekende. Op den huize «Nijenberg" onder Heilo was het gezelschap de gast van den voorzitter van het eere-comité, jhr. P. van Foreest. Nadat in de schaduw van het h'ooge geboomte die deze prachtige buitenplaats siert, de lunch was gebruikt, werd de fraaie verzameling zwart bont Hollandsch vee en schapen uit de provincie Noord-Holland in oogenschouw genomen, welke hier bijeengebracht was De Zuidafrikaansche gasten waren vol bewondering over hetgeen hun hier te zien werd gegeven en de woorden waar mee namens hen de heer Kol be den heer van Foreest in antwoord op diens toespraak dankzegde voor de genoten gastvrijheid en het verschafte genot, vonden luide toejuiching. Te half twee brak het gezelschap op voor een nieuwen autotocht door de tuinbouwstreek van Langedijk en de polders Wieringerwaard en Waard en Groet. In de Wieringerwaard werd halt ge houden om het mooie vee van den heer Grone- man te bezichtigen, in den Waard- en Groet polder werd een bezoek gebracht aan het bedrijf van den heer K. Breebaart Jzn., waar de prach tige velden met tarwe, karwy, klaver, gerst, haver, kanariezaad enz. de Zuidafrikaners in extase bracht. Eenige oogenblikken werd nog vertoefd in het gebouw van «De vier Noorder Koggen", waar onder vriendelijk geleide dit modernste stoomge maal werd bezichtigd. Daarna werd over Medem- blik en Enkhuizen en vervolgens door «de Streek" naar Hoorn gereden, waar in het hotel »De Doe len" een gemeenschappelijke maaltijd werd ge bruikt. Te 9.44 keerde het gezelschap van daar per trein naar Amsterdam terug. verplaatsen naar de vuilverbranding en deze te vervangen door een nieuwe turbine van 4000 K. W.. De kosten hiervan worden begroot op f 190.000. UIT PERNIS. Aan de gemeente Pernis is een voorschot ver leend tot een bedrag van f30.000, ten einde ge noemde gemeente in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de Wo- ningbouwvereeniging «Pernis" aldaar, ten behoeve van den bouw van een 20 tal arbeiderswoningen. UIT MAASSLUIS. - Bij de ten overstaan van notaris G. B. Stehou- wer alhier gehouden verkooping van huizen zijn koopers geworden van het huis met tuin aan den Noord vliet Nz. F. 54, de heer L. Ouwenbroek te Rotterdam voor f2850.— het huis met plaatsje aan de Bogertstraat K, 55, de heer H. Voorwaldt te Rotterdam voor f 1130.— het huis met plaats je aan de Ankerstraat, D 52, de heer J. van Roon alhier, voor 980, en het pSkhuis (kuiperij) aan de Ankerstraat, D 51, de heer J. van Roon voor f 550. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in ien morgen van 20 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Horta. Laagste barometerstand 743.2 te St. Mathieu. Verwachting tot den volgenden dagIn het Noord-Oosten zwakke tot matigen Oostelijken tot Zuidelijken wind, toenemende bewolking, droog behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur in het Zuid-Westen matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met veel kans op onweer of regen en koeler. „Geel-Zwart". Zaterdag-avond werd in het gebouw »Odeon" het feest van het 5-jarig bestaan en het Kapioen- schap van de S. F. C. «Geel Zwart" gevierd. Toen de Voorzitter, de heer v. d. Most, om half negen het feest opende, waren er 200 gasten aan wezig. In zijn openingswoord sprak hij over het Kampioenschap van het le Elftal en van de 2e plaats, die het 2e Elftal had verworven. Dit was - zeide hij vooral te danken aan den Secre taris van «Geel Zwart", de heer Smit, wien hij dan ook een huldeblijk van de leden overhandigde- De heer Smit bedankte de gevers voor hun prachtig cadaeu en hoopte nog vele jaren in «Geel Zwart" werkzaam te zijn, te meer hoopte hij dat, daar het Gemeentebestuur van Schiedam een terrein in orde laat brengen en de heer van Westendorp in den Gemeenteraad had gezegd, dat het nieuwe voetbalveld was voor de jongens levendige toejuichingen) die vóór «Gusto" spelen, en hiermede natuurlijk niemand anders bedoeld kan zyn als de S. F. C. «Geel Zwart" (hoera's). Spreker hoopte dan ook spoedig in het Schie- damsche Stadion de vlag van Geel Zwart le kunnen ontplooien en besloot met een hoera voor den Gemeenteraad van Schiedam. Hierna speelden de leden een tooneelstukje en werden er nog tal van geestige voordrachten ten beste gegeven. De S. F. C. «Geel Zwart" kan met voldoening op haar feest terugzien. UIT ROZENBURG. De jaarlijksche verpachting van het nagras in het Kroondomein werd Woensdag gehouden. Alles bracht flinke prijzen op. Anders was zulks met de verkooping van te veld staande gewassen voor B. Huisman. De haver bracht hiervan nogal een goeden prijs op, doch de tarwe weinig, zoodat deze laatste werd opgehouden. Door den feilen zonneschijn der laatste dagen is het vlas dit jaar bijzonder vroeg rijp. Op ons eiland is men dan ook allerwege reeds druk aan het plukken. De werkkrachten worden betrokken van buiten de gemeente. Te Schiedam. Notaris W. A. van Dolder Dzn. VerkochtZaterdag 18 Juli. Een Winkel- en Woonhuis met werkplaats, erven en open plaats, te Schiedam, aan de Hoog straat no. 136, groet 76 centiaren, in veiling f 3960. Opgehouden. Een Pakhuis met vrye Bovenwoning en Erve, te Schiedam aan de Westmolenstraat no. 11, groot 51 centiaren, in veiling f1770, verkocht voor f 1820. Drie, elk afzonderlijk te veilen, Woningen en Erven, te Schiedam aan den Rotterdamschen Dijk (tramzijde) gen. 117, 119 en 121, te zamen groot 61 centiaren, in veiling f420, f450 en f570, daarvoor verkocht. De dames H. van Alphen en H. Went verkregen respectievelijk het diploma voor leerares en costumière van de Vereeniging voor Mode vakscholen. De heer W. van der Vliesalhier slaagde Zaterdag te 's Gravenhage bij het aldaar gehouden examen hoofdakte. Aan den heer1 Frits Beukers alhier is de levering1 opgedragen van de centrale ver warmingsinstallatie en de inrichting der leidin gen voor de warm- en koud wa ter-voor zien i ng in het nieuwe Ziekenhuis te Dordrecht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 21 Juli 2.45 v.m2.13 n.m. UIT VLAARDINGEN. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van 50 arbeiderswoningen, nl. 2 blokken elk van 10 en 1 blok van 5 dubbele woningen aan de Van Leyden Gaelstraat, de Ruyterstraat, uitgeschreven door het Bestuur van Patrimoniums woningen, werd het laagst ingeschreven door J. M. van der Vlugt te Maasland voor f 76.400. UIT ROTTERDAM. Door B. en W. is bij den Roterdamschen Ge meenteraad een plan ingediend tot uitbreiding van de Electriciteitsfabriek aan de Schiebaven. De kosten worden geraamd op f 2.390.000. Voorts stellen z(j voor de 1700 K. W.-turbine vandaar te Cricket. De samenstelling van het Nederlandsch elftal, dat op Maandag en Dinsdag, 3 en 4 Augustus, op het terrein van 's Gr. C. C., aan den Wassche- naarschen Weg te 's Gravenhage, tegen een En- gelsch elftal, Gentlemen of Worcestershire XL zal spelen, is als volgt: jhr. mr. C. Feith Sr., jhr. mr. C. W. Feith Jr., A. Broese van Groenou, J. H. H. Kessler Jr. ('sGr. C. C.)J. Offerman, H. Offerman, G. van der Schouw (Hermes)A. Eige- man (Ajax)H. van Booven, J. Keet (Hilversum) F. Warburton (oefenmeester van 'sGr. C. C.) Aanvoerder van het elftal is jhr. mr. C. Feith Sr- Sparta cricket. Spart.a uit Rotterdam speelde gisteren een cricketwedstrijd in Schiedam tegen Hermes 2. Hennes 2 begon te haften en maakte 66 runs. (A. Spruit 17, J. Ris 10, Engering. 13), P. van der Wolk nam 3 voor 0, G. van Leeuwen vijf voor 26 en G. van Ooy 2 voor 36. Sparta sloeg; hierna slechts 34 bijeen, waar van Van Ooy 20 en J. Sprayt 2 voor 3, A. Sprayt 2 voor 5 en Van der Schouw 2 voor Hermes 2 maakte in de 2e innings 48 rans. (W. van der Schouw 16). G. van Leeuwen bowlde 7 voor 23, Van der Wolk 2 voor 12 en Van Ooy 1 voor 9. Sparta maakte de benoodigde runs om te winnen voor 3 wickets neer. Zij speelde ech ter door en voerde het totaal op tot 114. (H. de Groot 32, Wilson 22, Van der Wolk 22). J. Sprayt nam 5 voor 39 en Van der Schouw 3 voor 21. (M. C.) A C. C.Hermes, Er bestond voor dezen wedstrijd bij' de Schiedammers zoo weinig animo, dat zij toen A. C. C., met 7 wickets in handen, slechts 60 puns: voor was, gewonnen gaven en nog wel nadat zij zich in de eerste innings van hun besten kant in 't veld hadden getoond. Zoo schitterend hebben wij in geen tijden zien fielden en Ris was verreweg de beste, door zijn vlugheid en élégance. Het fielden der A. C. C.'ers was daarbij ver geleken erbarmelijk. Er werden een paar gemakkelijke vangen gemist en de dash ontbrak, waarmee A. C. C. met haar volledig' elftal andere uitmunt. Schroder had een bijzonderen dag, door vier batslui te vangen en een vijfde door een run out aan zijn eind te helpen. Van het batten is weinig goeds te vertellen. Het wicket op 't Stadion is niet van de beste en hoog scoren is er niet gemakkelijk. Van-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2