Verspreide berichten. Binnenland. Btads- en Be westelijk Nieuws. is niet de regeering van 1912, maai de huidige legeering, die zich uit moet spreken en als men deze zaak onopgehelderd en zoo dubbelzinnig zou willen laten, zal hij zijn rol van verdediger niet in vrijheid kunnen vervullen en kunnen door zeilen. Groote opschudding: in (ie zaal. President Alhanel en de procureur-generaal spreken eenige woorden met elkaar, waarvan men niets verstaan kan. Het einde is, dat president Alhanel de zit ting schorst, nadat hij nog aan nu. Latoori be vestigend geantwoord heeft op diens vraag: „Het staat dus wel vast,dat dit incident nog1 niet gesloten is?" Als de zitting1 opgeheven is, brengen de adv(o>- caten mr, Labori een luide ovatie voor zijn hou ding,. Natuurlijk wordt in de wandelgangen van hel paleis met g'rootd opgewondenheid over' liet voorval gesproken. Men beschouwt het als gun stig voor de verdediging' en de vijanden van den heer Caillaux zeggen natuurlijk reeds, dat dit alles tevoren afgesproken was, want, zeggen zij, de huidige regeering', die geheel onder den druk van Caillaux staat, zal natuurlijk wei een ver klaring afleggen, dat de eer en de vaderlands liefde van. Caillaux boven allen twijfel verheven zijn. of een andere verklaring, die ook gunstig voer de verdediging is. ENGELAND De verzoeningsconferentie is geëindigd. De resultaten van de besprekingen zijn nog niet bekend, al heeft men alle reden om te gelooven dat de besprekingen zeer vriendschappelijk zijn geweest. J De Koning opende de conferentie met de vol gende woorden Mijn tusschebkomst mag misschien beschouwd worden als een novum, maar buitengewone omstandigheden rechtvaardigen mijn handelwijze. Reeds maandep lang gingen de gebeurtenissen in Ierland ongetwijfeld gestadig in een richting, dat een beroep op de openbare macht noodzakelijk was. Het geroep over een burgeroorlog is thans op aller lippen. Het is ondenkbaar, dat we aan den rand van een broedertwist zouden gebracht worden, nu we zijn uitgegaan van een plan, dat klaarblijkelijk zoo zeer geëigend is om tot een vergelijk te leiden, indien er gehandeld wordt in den geest van een grootmoedige inschikkelijkheid. Uw verantwoor delijkheid is derhalve groot en de tijd is kort. Ge zult hem daarover, ik weet het, zoo voor- deelig mogelijk besteden en geduld oefenen en met ernst streven naar verzoening, met het oog op de groote belangen, die op het spel staan. Ik bid God, dat hij uwe beraadslagingen zoo moge leiden, dat ze mogen voeren tot den vrede en een eervolle oplossing. RUSLAND. Gistermiddag1 kwam president Poincaré met het jacht „Alexandria" te St. Petersburg aan. Op den steiger werd hij begroet door den minister van Marine en den chef van den generalen staf der marine. De eerste burgemeester verwelkomde den hoogen gast en hood hem brood en zout aan. j Bé president inspecteerde vervolgens tie eerewacht. Toen hij het paleis binnentrad, brak de menigte los in een luid hoerageroep. Poincaré begaf zich van hier naar de Petras en Paulus-'kathedraal, waar hij ,op het gjaf van keizer Alexander III een zilveren zwaard legde. Later op den dag ontving hij in het winterpaleis de afgevaardigden der verschillen de gezantschappen. De tsaar heeft aan den Fransehen minister president Viviani zijn portret geschonken. De chef der politieke en handelsafdeelingi van het Franse he departement van Buitenlandsche Za ken, de heer De Margerie, ontving de orde van den witten adelaar. De Franse be gezant Palealó'gue de Al ex ander-Newsky orde. President Poincaré bezocht gister de stad Petersburg, die op feestelijke wijze is ver sierd. De «Peterboergski Koerjer" schrijft met vette letters naar aanleiding van het artikel van de »Temps" ouder het opschrift: De zilveren bruiloft van het bondgenootschap «Wij kunnen niet ten volle deelen in de opvattingen van de Temps. Totdusver heeft Engeland volstrekt niet ,fiet bewijs geleverd, dat het bereid is, om de diensten van frankrijk en Rusland met diensten van dezelfde waarde te vergelden, Wij wachten op zoodanige bewijzen". bin nep 28 uur antwoord verzocht worden op de Oostenrijksche no te. De nota is in hoffelijke, maar besliste bewoordingen opgesteld en eischt, dat een uitgebreid onderzoek zal wjn.r-> den ingesteld naar de motieven dei hij den aanslag! betrokken Servische staatsburgers. Oostenrijk verlangt verder, dat ae Servische regeering krachtig tegen de geheime organi saties en jongelingen vereenigingen, welke agitatie tegen Oostenrijk-Hongarije voeren, zal optreden en -ten derae zal Oostenrijk den wenseh te kennen géven, dat de bewaking der grenzen beter ingericht zal worden. Reuter seint uit ïschl: De gemeenschappelijke minister van Financiën betuigde aan de delegatie van -de Servische Natio nalistische partij in den Rosnischen landdag' zijn dank, dat de partij besloten had, ook voortaan de tot nu toe g'evolgde politiek te bestendigen. De delegatie verzekerde, dat de partij met handhaving' van het programma ook in de toe konrst trouw zal blijven aan de regeering der monarchie en zal medewerken lot het welzijn van Bosnië. De minister verklaarde, dat, wanneer de Servische bevolking, van Bosnië meer aanban kelijk aan de regeering van de monarchie zal zijn, en dit door een bezadigde en vaderlands bevende bonding zal bewijzen, er no,oit een ge dachte zal opkomen, om scherpe maatregelen legen de Serviërs te nemen. Naar aanleiding' van de staking der Italiaanse!) spoorwegmannen in Juni 1.1., heeft de directeur- generaal der staatspoiorweg'en verschillende straf maatregelen genomen: 48 spoor wegmannen wor den voorgoed uit den dienst ontslagen; twee stationschefs, 16 beambten en 362 machinisten en stokers worden tot een lageren rang gedegra deerd, De andere spoorwegmannen, die vrijwillig aan de staking hebben deelgenomen, zullen eerst na een tijdvak van 6—24 maanden vei hooging ontvangen; enkele worden voor van 6 t-ot 12 dagen uit den dienst ontslagen.. Te directie heeft verder aan het personeel, dat op zijn post bleef, een loffelijk schrijven en een belooning voor het meerdere werk, toegezonden Pcstbestryding; in Ned -Indië. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is bij de regeering van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië bericht ontvangen, dat alhoewel de aanvankelijk aangevraagde twintig pestartsen zijn aangenomen, uitzending van nog tien pestartsen wenschelijk is. Aan verzoeken van artsen om uitzending naar Indië, ten dienste van de pestbestrijdiDg, kan dus alsnog worden voldaan. Albanië. Bij de familie van kapitein Sonne te Apeldoorn is bericht ontvangen dat majoor Snellen en kapitein Doorman met ziekteverlof uit Albanië naar Nederland willen terugkeeren. De pest. Naar wordt medegedeeld, is bij de Regeering van den Gouverneur-Generaal bericht ontvangen, dat hoewel de aanvankelijk aangevraagde twintig pastarisen zijn aangenomen, uitzending van nog tien artsen wenschelijk is. MAROKKO Naar aanleiding' van diefstallen van muildieren, door inboorlingen bedreven, gingen troepen op zoek naai' den vijand, die zich in een hinderlaag' bevond en het vuur op de Spanjaarden opende. De laatsten hadden 7 d-ooden en 4 ernstig' ge wonden. Naar uit Tetuan woirdt gemeld, need de vijand een aanval op de troepen, welke heiast waren met de bestraffing; dergenen, die gisteren aan den aanval hadden deelgenomen. De Spanjaarden hadden vier nooaen en vijf gewonden. De lord mayor en afgevaardigden van den Lond. gemeenteraad kwamen gister'middng te 5 uur 6 min. te Brussel aan, ten einde een bezoek aan de stad te brengen. De koning van Servië zal zich ter voortzet ting van zijn kuur, den 24sten dezer naar Ribarska Banja begfeven. Het. tramverkeer te Moskou is, ten gevolge r an een proteststaking: van de arbeiders van d- electrische centrale gestaakt. Provinciale Staten. In de gisteren gehouden zitting van de Provin ciale Staten is behandeld de subsiedieverhoogino voor de Ambachtschool voor Schiedam en Om- stteken. De heer V e g t e 1 zegt, dat Ged. Staten zich onthouden van advies, reeds omdat zij verdeeld zijn ten aanzien van de wenschelijkheid. Hij voegt er bij, dat, hoezeer hij toegeeft, dat de school ook van intercommunaal gewicht is, hij niet inziet, waarom de provincie meer dan het dubbele moet bijdragen in de noodige verhooging van hetgeen de gemeente geeft. De heer De Wilde verdedigt het gunstig advies van de. meerderheid der commissie. Deze school behoort tot de beste van dien aard en er wordt zeer veel gebruik van gemaakt, ook door om wonenden. Het voorstel tot verhooging van het subsidie wordt met 46 tegen 25 stemmen aangenomen,zoodat het subsidie zal verhoogd worden tot f6500. Over het voostel tot subsidieering van de Nederl. Vereeniging voor Hooger Handelsonderwijs wordt lang gediscussieerd voornamelijk over de vraag of de inlichting is een vakschool of een inrichting van hooger onderwijs. Het voorstel tot verleenen van subsidie wordt aangenomen met 59 tegen 15 stemmen. Het subsidie aan de aan de afd. Zuid-Holland van de Ver. tot bevordering der pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, wordt toe gestaan tot een bedrag 150 gld. De motie Gevers Deynoot tot het instellen van een commissie van onderzoek in zake de electrici- teitsvoorzieniDg ten plattelande wordt zonder be raadslaging conform het gunstig advies van Ged. Staten aangenomen. De Provinciale begrooting wordt aangenomen. De stakingsonl u.sten te Petersburg houden aan. In iborg-kwartier demonstreerden verscheidene duizenden stakers. Toen de menigte geen ge volg gal' aan bet bevel der politie, om uiteen te ga,an en met steenen naar de agenten wierp, werd een afdeeling' kozakken ontboden. Aadat nogmaals drie keer tot de menigte liet veraoék was gericht uiteen te gaan, schoten de kozakken twee keer in de lucht. Hierop gingen de stakers uiteen. Ook op andere plaatsen werd door de sta kers gemanifesteerd. Zij hielden de tramwa gens aan en dwongen het publiek de wagens Ie verlaten, die- vervolgens omver geworpen werden. In het geheel werden 20 wagens op verschillende punten der stad door stakers bestormd. U. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft zich gistergaraiddag met den trein van 3 uur 14 min. naar Ruurlo begeven ten einde van daar uit per auto naar EibergeD te rijden, waar H. M. een bezoek bracht aan de Nederlandsche fabriek van leder en drijf riemen, voorheen Gebroeders Prakke. Van Eibergen reed H M. over Groenlo, Win terswijk, Aalten, Varseveld, Terborg en Doesburg naar Het Loo ter.ug. Behalve door een klein gevolg werd H. M. op dezen tocht vergezeld door den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. Van Citters. Prins Hendrik. Reuter seint uit Stockholm Prins Hendrik bezocht heden de stad on om streken. Te Saltsjoebaden werd de lunch ge bruikt, aangeboden door den Nederlanschen ge zant. Des avonds gaf de club der Zweedsche marine officieren een banquet ter eere van den Prins De gezant en de consul-generaal van Nederiand, 'de officieren van de «Zeeland", de Zweedsche minister van Marine waren daarbij uitgenoodigd Na het banquet begaf de Prins zich naar de «Zeeland", die in den nacht het anker lichtte. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Naai verluidt zal aan de Servische ïegéeri'jg Bezoek minister van Oorlog. De minister van Oorlog brengt heden voor dienstaangelegenheden een bezoek aan de stellin^ van Amsterdam. Generaal Hoogeboom. Naar de «Avondp." verneemt, zal de generaal- noajoor A. Hoogeboom, inspecteur van het mili tair onderwijs, met November het leger met pensioen verlaten. R. K. Jongensopvoedingsgesticht «Harreveld". Maandag 20 Juli had in het St. Vincentiusge- bouw te Utrecht de vqfde jaarlijksche vergadering der Centrale Vereeniging van Kinderbescherming jn het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haar lem plaats, onder leiding van den voorzitter mr. dr. D. Kooien. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. A. O. H. Teilegen, bleek van een voortdurenden groei in 1913: de toen geplaneerde uitbreiding tot een zevende paviljoen, kwam in 1914 tot stand. Op 1 Januari 1914 waren er 156 verpleegden, thans aangegroeid tot 180. Ook. het financieel overzicht van den penningmeester, den heer P. J. H. van Vugt was bemoedigendhad 1912 nog een na- deelig saldo van plm. 15300 gegeven, over 1913 was er een nadeelig saldo van plm. f1700. Dank werd gebracht aan de opvoeders, den E. H. heer rector, de broeders van O. L. V. van Zeven Smarten en de onderwijzers zoowel van de gewone lagere school als voor den landbouw en de gym nastiek. Het hoofdpunt der beraadslagingen vormde de voorgenomen uitbreiding der timmermanswerk plaats en der smederij. Bij het groot aantal ver pleegden behoort een grooter aantal plaatsen in die twee werkplaatsen. De uitgewerkte begrooting toont een bedrag van bijna twaalf duizend guldenhet Bestuur moet zorgen voor de helft, terwijl dan de Regeering zorgt voor rente en aflossing. Hoewel groote pu bliciteit is gegeven aan de noodzakelijkheid van dit werk, stroomden ae bijdragen niet binnen, slechts enkele kleine giften kwamen voorloopig in, terwijl twee groote giften één van duizend eneen' van twee duizend gulden volgden. De voorzitter deed een dringend beroep op de katholieken om de drie duizend gulden, voor dezen afbouw noodzakelijk, bijeen te brengen. Nadat nog een en ander in het midden was gebracht over de al of niet wenschelijkheid dat jongens, in gezinnen verpleegd, bij hun ouders op bezoek gingen, sloot de voorzitter, met het gebrui kelijke gebed, de vergadering. Weerbericht. 1 elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Juli, medegedeeld dom h. t Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Horta. Laagste barometerstand 751.4 te Thorshaven Verwachting tot den volgenden dag veran derlijke later zwakke tot matigen zuidwestelijken tot noordwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk onweer of regen, later veel koeler.' Bij het gister te Arnhem geho.u.d.e.n examen hoofd-akte slaagde ae heer M M. Oom- brink alhier. Gisterenmiddag' werd de p.o.l.i.t.i.e g.e- roepen om oen hond Ie verwijderen, die was binnengeloopen in een bakkerij in hei Bioersveld en zich zop woest aanstelde, dat men vreesde met een dollen hond te doen te 'nebben. De hond werd door1 eenige politieagenten gevangen en aan de aschlstaal afgemaakt. Gisterenavond o m streeks 6 uu r vv i 1- de een agent van politie aan den Sluisweg een man verbaliseeren. In plaats van zijn naam op te geven, presenteerde de man den agent een pak slaag. De agent arresteerde daarop den man, die zich hevig verzette. Eenige burgers, die mede hulp verleenden ojm den woesteling' op te bren gen moesten hem' weer loslaten. Ten slotte warn de man op een handkar naar het bureau aan de Hoofdstraat gebracht. Na zijn roes uitgeslapen te hebben werd hij hedenmorgen weer op vrije voeten gesteld. Gisterenavond omstie.e.k.s h.a.l.f z.e.s raakte de zesjarige Ant. v. W. wonende Singel alhier aan de Overschieschestraat spelende in de Schie. De daar juist passeerende C. Ekris zag nog juist een voetje van het knaapje hoven het water uitsteken. Hij kon het nog; juist grijpen en haalde het knaapje bewusteloos op het droge. Hij bracht het knaapje binnen in de jalouziënia- briek en slaagde er met behulp van' een agent van politie in, de levensgeesten weder op te wekken. Toen dr. v. Leeuwen kwam was het knaapje reeds zoover hersteld, dat liet naar huis kon worden gebracht. Heden herdenkt L. Bokhorst, bode ten Raadhuize, den dag waarop hij voor 25 jaren als zoodanig werd aangesteld. Der traditie getrouw, verzamelde het geheele personeel met den jubilaris zich heden-morgen in de Raadzaal en werd daar bij monde van den Secretaris de jubileerende bode geluk gewenscht en hem namens allen een staande eikenhouten klokje met coupes aangeboden. In den loop van den morgen werd de jubilaris in de Burgemeester-kamer ontboden en werd hem aldaar door den waarnemenden burgemeester onder zeer waardeerende bewoordingen een couvert namens de gemeente aangeboden. Van verschillende zijden mocht de jubilaris ge- lukwenschen in ontvangst nemen. Hoogwater te Schiedam: Donderda» 23 Juli 4.09 v.m., 4.38 n.m. Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Naar wij vernemen heeft, door ontstentenis van jhr. mr. E. Wittert van Hoogland, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en president van den Hoofdraad der St. Vincentius-Vereeniging te 's Gravenhage, zich op verzoek bereid verklaard in afdeeling III het ondei werp «de Katholiek in zijne ontspanning*!: in te leiden. (Tjjd.) UIT PERNIS. Gelijk men zich zal herinneren, had de maat schappij Rottendam-West, ten einde over te kun nen gaan tot den door haar voorgenomen aan leg van een haven op haar terrein tusschen de grens van Rotterdam nabij: de Waalhaven, en ae haven van Pernis, nog; noodig de vergunning van den minister van waterstaat tot doorgraving van een stuk glrond, dat de uitmonding vormt van de geprojecteerde haven, en dat de maatschappij in erfpacht heelt van het rijk. Die vergunning, welke de maatschappij in het begin van 1912 heeft aangevraagd, is haar thans door den minister verleend. Volgens de overeenkomst, tusscnen de maat schappij en de gemeente Pernis gesloten, zou, dus nu de eerste, wil zij de gestoite waarborg som van 1100,000 niet verbeuren, zorg moeten dragen, o.m. dat binnen een jaar na den dag cp welken de vergunning' is verleend, een vei" harde rijweg' is aangelegd, die de bebouwde kom van de gemeente met haar terreinen verbindt; dat binnen twee jaar een aanvang is gemaakt met het graven van de haven, en dat deze bin nen drie jaren zoover gereed is en voorzien van steigers en palen, dat zij behoorlijk luimte biedt voor berging van op zijn minst zes zeeschepen. Mede zal de maatschappij dan zorg hebben te dragen voor verlichting, politietoezicht, voorzie ningen voor brandgevaar, drinkwater, rioleering, sanitair toezicht enz. enz. (N. R. Crt Gisternamiddag kreeg de dekknecht L. N. aan boord van de motorboot «Dockyard 7", liggende aan de Boven-Heiplaat bij het aanzetten dei- motor een klap van het vliegwiel tegen het hoofd waardoor hij een wonde bekwam van 5 cM. lengte. Nadat hij door dr. Meijboom voorloopig was ver- ïervoeDr'd.W6rd branCard naar zÜn woninS UIT VLAARDINGEN. Aan het hengelconcours, dat Zondag a.s. van wege de afdeeling' „Vlaardingen" van den Alge- meenen Hengelaarsbond plaats heeft, zullen 25 personen deelnemen. Er zal gevischt worden in den Tresvliet nabij Maasland en in de Middelvliet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2