Verspreide berichten. Biimenlaiid. N&ds pp Gewestelijk Nieiiws. ttaaengd Kieawft. woordiging naar oen met dikke tapijten be legde troon, waar twee staatslieden hem de prachtige kroon, schitterend van diamanten, paarlen, robijnen, safieren en smaragden joj> het hoofd zetten. Nadat de sjah een kort ge bed had uitgesproken, werd dc kroon weder van zijn hoofd genomen en harstten alle aanwezi gen met opgeheven zwaaraen uit in ae kreet: „Lang leve ae koning der koningen!" Daarna maakten alle aanwezigen een buiging voor den vorst, die zich daarop in zijne vertrek ken terugtrok. Des avonds was de stad geïllumineerd, en een groote menigte trok door de versierde straten. j' MEXICO. I usschen Carranza en de regeering te Mexico City is een directe telegrafische verbinding ge opend. De vertegenwoordigers der rebellen geloo- ven, dat de onderhandelingen kort zullen d uren en de intocht van Carranza in de hoofdstad spoe dig zonder bloedstorting zal plaats vinden. Acht treinen met troepen kwamen gisteren te Mexico City aan. De regeering denkt 40.000 m.ln in de hoofdstad te concentreeren. De gouverneur van het federale meldt uit naam van Carbajal, dat de wapenstilstand gisteren ge- teekend is. In de geheel© republiek zuilen do vijandelijkheden geschorst worden, terwijl met ae vredesonderhandelingen onmiddellijk een aan vang, wordt gemaakt, op den grondslag van vol ledige waarborgen aan allen. - Uil Fiume wordt aan de ,Köln. Ztg." ge meld, dat in de naburige gemeente Suschak de wachter Paul Bo-rojewitsch wegens hoogverraad is gearresteerd. Op grond van mededeelingen van andere wachters, die verklaard hebben, dat Bord: jewitsch tegen de monarchie ophitste en de Ko ningen van Servië en Montenegro in geestdriftige woorden verheerlijkte. Hij verklaarde voorts, dat Kroati bij Servië zou worden ingelijfd. Gister vierde Z. Em. James Gibbons, aarts bisschop van Baltimore, zijn lachtigsien verjaar dag. De zoowel lichamelijk a 1 s geestelijk krachtige prelaat kan op een buitengewoon zegenrijke bis schoppelijke werkzaamheid terugzien. Ongetwij feld is hij een van de meest op den voorgrond tredende en békende kerkvorsten uit onze dagen en hij geniet in geheel Amerika, ook hij anders denkenden, zeer groot aanzien. Hij is bijna 46 jaar bisschop en behoort ruim 28 jaren tot het H. College. Naar men weet, ij hij de schrijver van het bekende boek „liet geloof onzer Vade ren". Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, meest zwaar bewolkt, regenbuien, met kans op onweer, zeilde temperatuur. Gemeenteraad. Op de eerst heden verschenen agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 28 Juli des n. m, 2 uur, staan o. m. de volgende voorstellen Wijziging der Gemeente-BegrootiDg, dienst 1914. 2. Bepalingen van het lieffmgspercentage der inkomstenbelasting. 3. Vaststelling kohieren nos. 1, 2 en 3 der plaatselijke directie belasting naar het inkomen, dienst 1914 15. 4. Vaststelling suppletoire kohieren schoolgeld Hoogere Burgerschool en scholen A. en B. 5. Voorloopig vast telling Gemeenterekening over 1913. 6. Verzoek van J. M. Hillenius om eervol ont slag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool, met advies van Burgemeester en Wethouders. 7. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Museum (vacature J. M. van der Schalk). 8. Benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. Aanbevolen worden: 1. J. W. Weehuizeu te Heerenveen. 2. S. Anholt te WinschoteD. 9. Benoeming van een leeraar in het Bouw kundig Vakteekenen aan de Burgeravondschool. Aanbevolen worden 1. J. K Teeuw, 2. T. Jou- strn en 3. H. C. Salter. 10. Benoeming van een opzichter bij het Bouw en Woningtoezicht. Aanbevolen worden: 1. J. Hofmeijer. 2. H. Groeuewegen en Thj F. Tromp. Hofberichten. De Koningin ontvangt heden het hier te lande vertoevende gezelschap Zuid-Afrikaansche land bouwers in het park van Het Loo. Onze oorlogsschepen. Het pantserschip ,»Noord Brabant", Woensdag voor een tocht op de Noordzee vertrokken, komt 8 Augustus weer terug. In het laatst van Augustus worden de oorlogs schepen gereed gemaakt voor het houden van ge- zamelijke oefeningen in de tweede helft van September op de kust. Het pantserschip Van Heemskerck" heeft order gekregen van Caragio naar Havanna te vertrek ken, teneinde de sKortenaer" te ontmoeten, die dan naar Nederland zal terugkeeren. Zoo no'odig zal de s Heemskerck" in de, Mexicaansche wate ren ter vervanging van de sKortenaer", statio neeren. Hospitaal afgebrand. De correspondent van »N.R.Ot." te Batavia seint Den 20en dezer is het hospitaal te Sablimbin- gen (Borneo) van de gouverneraemensteenkool ontginning tengevolge van de ontploffiog van een kook toestel afgebrand. De zieken konden in vei ligheid gebracht worden. Op Borneo wordt van regeeringswege ontgon nen de op Poeloe Laoet gelegen steenkolenmijnen- Het afgebrande hospitaal zal dus tot deze ont ginning behooren. Annexatie. Het adres van de ingezetenen van Iiwintsheui (gem. Monster) houdende dringend verzoek om stappen te doen tot annexatie van het gedeelte der gemeente Wateringen is thans van 64 hand teekeningen voorzien aan den Gemeenteraad van Wateringen toegezonden. R. K. Drukkerspatroons. Donderdag 30 Juli zal te 's Gravenhage een vergadering worden gehouden van R. K. drukkers- patroons, teneinde te geraken tot het oprichting van een «Nederlandsche Roomsch Katholieke Drukkers patroons-vereeniging". Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrie] t 'n den morgen van 24 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.8 te Horta. Laagste barometerstand 740.0 te Lerwick. Handelseursus van -„de Hanze". Donderdag 23 Juli 's avonds 8 uren waren in het Boridsgebouw alhier verzameld hal Bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging »de Hanze" met de leeraren en leerlingen van den driejarigen Handelscurtus. De bijeenkomst had ten doel he1 houden eener openbare les ten besluite van den cursus. Aan de uitnoodiging tot bijwoning hadden gevolg gegeven de Wethouder van Onderwijs, de heer T. S. Goslinga, de Wethouder van Finau- tiën, de beer P. M. J. A. Lag. rwey, en de Zeer- Eerw. Adviseur der Hanze, pastoor Verhoeven, benevens eenige ouders der leeilingen. De directeur, de heer J. P. Koppenhagen, opende de les met het examineeren der leerlingen in het boekhouden, handelsrekenen. de geschiedenis van het handels- en gildewezen, en de voornaamste zaken uit het Wetboek van Koophandel en het Burgerlijk Wetboek. De heer v. d. Poel, leeraar in handelsaardrijks- kunde, examineerde dit vak met betrekking tot Nederland. De heer Jansen, leeraar in Nederl. Taal en handelscorrespondentie, behandelde eenige punten met betrekking tot dit vak. De beantwoording der vragen stelde in het licht, dat over het algemeen de leerlingen met vrucht de lessen gevolgd hadden. Na het einde der openbare les nam de direc teur het woord, en wees er op dat de cursus aan het eind van het eerste lustrum staat. Hij her innerde aan den parabel van den zaaier en ver geleek hiermede de taak van den onderwijzer, wiens zaad van wetenschap, hetwelk hij in de leerlingen uitstrooit, soms hetzelfde lot ondergaat. Gelukkig, dat daartegenover ook staat dat een niet klein deel van het zaad op goede aarde gevallen is. Dit blijkt wel uit het gunstige resul taat, hetwelk de leerlingen op khet examen te 's-Hertogenbosch bereikt hebben. De ZeerEerw. Adviseur spoorde de leerlingen, ook hen die het diploma verwierven, aan om in hun ijver niet te verflauwen. Hij vond het geluk kig, dat eenige ouders gebruik gemaakt hadden, van de gelegenheid om deze les bij te wonen. Hij beval hen aan met de leeraren samen te werken om de lessen zooveel mogelijk vrucht te doen dragen. Hierna ging hij over tet de uitreiking der rap porten en diploma's. Vervolgens nam de 2e Voorzitter der Hanze, de heer G. L. Kamp, het woord. Hij herinnerde aan den eersten avond van den cursus, waar de heer 1-J. Smit z. g. eene rede hield, waarin hij het werk van dezen cursus aantoonde. De resultaten hebben zijne woorden waar ge maakt. Voorzitter memoreerde dankbaar de ge noten subsidiën der autoriteiten, en den ijver van den geestelijken Adviseur. Ook sprak hij een dankwoord tot de leeraren van den cursus voor hun betoonden ijver en tot het bestuur voor zijne bemoeiingen, en sloot hierna de bijeenkomst. Ook de S. Z C. heeft de Kon goedkeuring op hare statuten verkregen. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen hoofdacte slaagde o.m. de heer A. Noor- dijk, alhier. li eden -morgen omstreeks kwart voor tien sloeg in de West Frankelandsche laan een paard van de stoomwasch- en st-ijkimichting de Phoenix" op hol, doordat het vermoedelijk schrikte voor een passeerend voertuig. De wagen liep op de Nieuwe Haven tusschen eenige boomen vast, zoodat het paard tot stilstand kon worden gebiacht. Er bevond zich niemand op den wagen, daar de koetsier toen het paard op hol sloeg, be zig was den wagen te laden. Persjonlijke onge lukken kwamen niet voor. De wagen was nogal ernstig beschadigd. Heden-morgen heeft een jongei) bij de politie aangifte gedaan, dat hem gister avond aan de zwemschool een paar nieuwe rijg schoenen zijn ontstolen, waarvoor een paar oude klompen in de plaats waren gezet. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een meisje deed aangifte, dat een jongen haar een etensblik naar het hoofd had ge worpen. Zij werd aan het politiebureau ver bonden. Gisteren-middag om half vier had de 18 jarige v. Hoek werkzaam bij v. Deventer's stoomhoutzagerij het ongeluk met de hand in aanraking te komen met de zaag van de zaag machine. Twee vingers van de rechterhand wer den hem afgesneden. Hij werd naar het zieken huis gebracht en aldaar verbonden. D e lij arige Hendrik de Groot viel gisteren bij bet springen aan de Warande bij de Broederschool, voorover en verwondde zich daarbij ernstig aan het hoofd. Bewusteloos werd hij in de Broederschool binnengedragen, waar hij spoe dig hij kennis kwam. Dr. van Leeuwen verbond de wonden, die gelukkig bleken niet heel ernstig te zijn. Hedenmorgen om 7 uur is de tim merman v. d. Berg van de stelling gevallen aan een in aanbouwzijodhuis in de Tielman Oemstraat. De man klaagde over pijn in den rug en werd naar zijn woning gebracht. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 25 Juli 5.33 v.m6.03 n m. OIT ROTTERDAM Van B. en W. van Rotterdam is bij den ge meenteraad ingediend de mededeeling, dat in°de commissie voor onderzoek van de mogelijkheid der ontwikkeling van Hoek van Holland als zee badplaats en van de middelen, die daartoe zouden kunnen leiden, ingevolge hun uitnoodiging zitting zullen nemen de heer T. de Meester, lid van den gemeenteraad, de heer A. Robertson W.Azn aan gewezen door de Vereeniging tot verfraaiing van Rotterdam en tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, de heer P. A. Arriëns, aangewezen door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, de heer L Pieters, aangewezen aoor de firma Hudig Pieters als vertegenwoordigsters van de Great Eastern Railway Company en de heer C. F. Jas, commissaris van Rotterdam voor Hoek van Holland. Naar »Het Volk" meldt, heelt de Holland sche Spoor een groot deel aangekocht van den polder, gelegen ten Noorden van de Spoorbaan, en ten Westen van de Delftshavensche Schie> welk terrein in een hoek tegen de Schie en den spoorweg samenloopt. De bedoeling moet zijn, aldaar een aantal kop- sporen aan te leggen, voorloopig bestemd voor goederenvervoer, in verbinding met de goederen sporen der H. IJ. S. M. aan aannemers prijsopgaven voor den aanleg ha- rer havens onder Vlaardingen gevraagd heelt. Het Engelsche blad „The Standard" schrijft o.m. naar aanleiding' van het verleenen der ver gunning. Dit succes is dooi Duitschland bereikt na een langdurig diplomatiek tweegevecht. Reeds vroeger had het blad de aandacht ge- vestigt op een Duitsch plan v o oden aanlog van een particuliere haven c.a. aan den N Wa terweg in de nabijheid van Rotterdam. Een feitelijk dopr de hoeren Thijsben, de groote ijzergieters en eigenaars van kolenmijnen, gecon troleerde maatschappij' trachtte van de Nederland sche regeering de vergunning te verkrijgen, run den oever van den Waterweg mor te graven ten einde toegang te verkrijgen tot een groote uitgestrektheid grond, welke zij had gekocht. De kracht, waarmede de wenschen van deze maat schappij zijn voorgestaan door den Duitschen gezant in den Haag, is al voldoende om het glewicht te doen uitkamen, dat de fuitsche poli tiek hecht aan deze nieuwe phase in de „vreed zame binnendringing" van Nederland. En waar lijk, de nauwe betrekkingen tusschen de Luit sehe regeering en de heeren Thijssen sluiten de veronderstelling!, dat het plan zuiver commercieel is, uil. „The Standard" heeft in haaf vroegere 'beschouwingen over deze zaak gewezen oP° de gevaren vopr Nederland en de moeilijkheden voor het overige Europa, welke uit een oexgeiijke con cessie zouden kunnen voortvloeien. Het springt in het Oiog, dat een zoo belangrijke aangelegen heid volstrekt geen onderwerp is voor onder handelingen tusschen een groote en oen kleine mogendheid; dat andere zeevarende mogendhe den er rechtstreeks bij betrokken zijn,- en dat wel iets 'meer op het spel staat dan de bevoor rechte behandeling! van een handelsonderneming, waarin toevallig! Duitsch kapitaalis gestoken. De Engelsche regeering werd echter te voel in beslag- genomen door andere zaken dan dat zij er zich mede bezig kon houden, of misschien ook heeft zij den waren aard van de kwestie waarover onderhandeld werd niet beseft. liet was duidelijk, dat zij voor Duitschland belangrijk was; anders zou zijn vertegenwoordiger eir gedurende het grootste gedeelte van (wee jaren geen po gingen aan verspild hebben. Maar Duitschland pleegt verder in de toekomst te zien dan de meeste landen. Het kan niet tot onze voldoening zijn, dat hot ten slotte alle bezwaren van Ne derlandsche zijde met betrekking tot een trans actie van ongewone en kiesche beteekenis heeft overwonnen. Voor ons is er renen met de groot ste achterdocht gade te slaan al wat in geval van oorlog' de onzijdigheid van Nederland jn gevaar kan brengen. Evenwel, nu ons eigen mi nisterie van buitenlandsche zaken, na uitdrukke lijk gewaarschuwd te zijn, geoordeeld heeft, dat de zaak voor Engeland van geen belang is, is napleiten nutteloos. Wij kunnen alleen bewon- (lering' hebben, met een ze'iere ergernis, voor de taaie volharding van Duitschland om zijn doei. groot of 'klein, te bereiken, en de hoop koesteren, hoe gering die ook moige zijn, dat het zal blij ken niets anders te beoogen dan den grooteren bloei van een van zijn meest welvarende ban- dels oud er nemingen.1 Wiiiterdienstregeling 1914/15 Wij vestigen er de aandacht op, dat de ont werpen voor de wintel-dienstregeling 1914/15 van de S. S. en de H. IJ. S. M. in druk zijn verschenen Eventueele opmerkingen betreflende die dienst regeling-ontwerpen moeten, teneinde voor de vast stelling van de dienstregelingen in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks aan het departement van Waterstaat te 's Gravenhage in gezonden worden vóór of op 1 Augustus 1914, D e »S t. c t." no. 170 bevat de statu- ten vf)n vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, alhier. UIT PERNIS. Het »R. Nwsbl." meldt nog: Een besluit, dat men na het jongste belangrijke voorstel van annexatie, niet meer mogelijk had geacht, eenvoudig al omdat het geen doel meer scheen te hebben, is door den Minister van Wa terstaat dr. C. Lely genomen. Hij heeft aan de maatschappij Rotterdam West en aan de firma Thyssen van de Vulcan," toe stemming gegeven om de door haar ontworpen havens, de eerste in Pernis, de tweede onder Vlaai dingen, in s Rijks grond te doen uitmonden. Deze ministerieele beschikking achten wij in hooge mate bedenkelijk. Daarmede wordt toch voor de eerste maal gebroken met het beginsel, dat, eeuwenoud, de kracht scheen te hebben van een wettelijk vastgesteld feit»de overheid heeft de openbare havens in handen." Naar dit beginsel heeft Nederland een alge- meene havenexploitatie verkregen die met elke andere ter wereld wedijveren kan. Minister Regout achtte met het gemeenbestuur van Rotterdam, een havenconcurrentie door par ticulieren fataal. Hij hield de beschikking op de aanvragen van Rotterdam-West en de firma Thyssen op en ontwierp intusschen een plan van wet, volgens hetwelk het verboden zon wezen zonder vergunning havens te graven eh teexploi- teeren. Minister Lely, zijn opvolger verklaarde dit plan van wet over te nemen en voorkwam daarmede een mogelijk initiatief van Kamerleden, die thans op hem vertrouwdèn. En ziedaar de fatale toestemming toch gege ven Het is ons bekend dat reeds a.s. Maandag Rotterdam-West den eersten dam voor de haven doorgraving leggen zal en dat de firma Thijssen I UIT DELFT. Het bestuur der Delftsche IJsclub heeft gister aanbesteed, het weder opbouwen van een houten tent en geheel nieuw bouwen van een houten bijgebouw, muziektent, controle-, toeziebt- en W.C.-gebouwtjes. Er waren ingeleverd 14 biljetten. Laagste in schrijver was J. van Lutterveld, Delft, f6098. Haagsche Tramstaking. Ten einde de oplossing te bevorderen van het arbeidseonflict bij de Haagsche Tramweg-Mij. en, voor zooveel noodig, nog waarborg te bieden voor het welslagen van de door den Raad van Beheer dier Maatschappij toegezegde regeling der arbeids voorwaarden van het personeel, hebben burge meester en wethouders het wenschelijk geoordeeld en besloten een commissie in het leven te roepen, welke den Raad van Beheer bij de samenstelling dier regeling zal bijstaan en van advies dienen. De heeren Mr. dr. Ant. Van Gjjn, Thesaurier-Generaal aan het Departement van Financiën Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. en Mr. J. B. Peyrot, lid van den Raad van loezicht op de Spoorwegdiensten hebben zich een benoeming tot leden dier Commissie laten wel gevallen. In overeenstemming met het door de Haagsche Tramweg-Maatschappij ingenomen standpunt, dat de regeling der arbeidsvoorwaarden van het per soneel aan Burgemeester en Wethouders ter goed keuring zou worden aangeboden, heeft het be stuur, ook zonder dat het bij de samenstelling van een zoodanige commissie zou worden betrok ken, zich tot samenwerking daarmede bereid verklaard. Burgemeester en Wethouders vleieD zich, dat hans een beëindiging van het conflict kan wor den tegemoetgezien. Onweer. Te Oldehove (Gr.) is Woensdag middag de groote boerderij van den heer K. Leeu- wema door den bliksem getroffen en afgebrand w

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2