Binnenland. Htads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit de Engelsche pers De sDaily News" constateert dat de nota de internationale spanning aanmerkelijk verscherpt' De sMorningPost" is van oordeel dat elk oogenblik een oorlog kan uitbreken, waarvan niemand kan zeggen of hij beperkt kan worden. Het blad vestigt de aandacht op de vraag wat Engeland's houding in een mogelijk Europeesch conflict moet zijn, een vraag, die veel belangrijker is dan de kwestie van binnenlandsche politiek, die thans aller aandacht bezig houdt. De »Dailly Mail" maant Oostenrijk Hongarije tot voorzichtigheid. Niets zou het gezag van dien staat meer kunnen schaden dan de indruk da1 het meer te doen is om een tegenstander te ver" nederen dan rechtmatigen eischen ingewilligd te krijgen. De poging, Servies souvereine rechten aan te tasten, zou onmiddellijk Rusland tot in. grijpen nopen, al ware het alleen om zijn eigen aanzien op den Balkan te verdedigen. Oostenrijk zal voor niets wijken. De Parijsche »Matin" publiceert een interview van haar Weenschen correspondent met een per soon uit de hoogste politieke kringen. De politicus zeide o.a. „Het is zeker onaangenaam kleine staten met geweld aan te pakken, maar onze lankmoedigheid is teneinde, wij zouden anders op den duur alle gezag zoowel in binnen- als buitenland verliezen. (II faut que la Serbie se soumette, ou qu'elle se démette). Niets zal ons beletten zoo noodig tot het uiterste te gaan, noch de mogelijkheid van e«n militaire expeditie in Servië, noch het voor uitzicht van een Europeeschen oorlog." Militaire maatregelen vanOostenrijk. Een groot aantal Oostenrijkers, die te Berlijn wonen, hebben een telegrafisch bevel ontvangen; zich naar hunne legercorpsen te begeven. Servische troepenbewegingen. Uit Zwornik wordt gemeld Aan den Servischen oever van de Jagdina Pla- nia worden troepenbewegingen waargenomen. Op de wegen langs den rechteroever van de Drina ziet men troepen Servische reservisten aanrukken. Het lijdt geen twijfel, of in Servië zijn belangrijke militaire voorbereidingen aan den gang. Andere Balkanstaten. In Roemenië heeft naar uit Boekarest ge meld wordt de Oostenrijksche nota groote opwinding gewekt, daar men een dergelijk ener giek opireden van de monarchie niet verwacht had. Het schijnt, dat in de publieke opinie een ommekeer, ten nadeele van Servië ingetreden is. De Roemeensche regeering zal te Weenen hare neutraliteit in deze aangelegenheid te kennen geven. De Montenegrijnsche minister-president heeft, vóór de nota bij de Servische regeering was in gediend, te Triest aan een vertegenwoordiger van de »Piccolo" meegedeeld dat Montenegro in elk geval Servië ter zijde zou staan. De terugslag op de e f f e c t e n bi e u r z e, n. E'e critie'ke toestand in de Europeesche politiek, veroorzaakt door de indiening der Oostenrijksehe nota bij Servië, heeft niet nagelaten een ongun- sligen invloed uit te oefenen op de koersen der effecten op verschillende beurzen. Te Berlijn b.v. hadden de groote banken uit gebreide maatregelen getroffen om oe markt te steunen, in het bijzonder echter de Duitsche waarden. De vloed van verkoopen kwam echter eerst gisternamiddag en in den avond los. De avondbeurs te Frankfurt sloot in zeer flau we houding: op enorme verkoopen voor rekening van Weenen. Niet alleen Staatsfondsen, doch ook bank- en scheepvaartwaarden werden gedrukt. Te Hamburg1 hadden op de beuis lalingen plaats tot 5 o/o. Ook New-York was zeer flauw. RUSLAND. De staking breidt zich voortdurend uit. Het aantal bedraagt thans 135.000. Een gedeelte der stakers, dat onder het zingen van revolutioonaire liederen, samenscholingen! trachtte te verwekken, werd onmiddellijk uiteenge jaagd. Op enkele plaatsen werd door kozakken en politie-agenten geschoten op open vensters, van waaruit met steenen weid geworpen. Vier politieagenten werden licht gewond, 6'1 personen werden gearresteerd. De stakers trachtte op verschillende plaatsen het verkeer te belemmeren. Zij sloegen de ruiten van eenige tramwagens in en verwondden een wagenbestuurder. In een buitenwijk vuurden bereden poli tie-a gen ten op de stakers, die met steenen wierpen en schoten losten. Verscheidene arbeiders werden gewond. In de wijk van de Schlüsselberg richtten de arbeiders verwoestingen aan in twee herbergen. Een aantal arbeideis werden gewond en eenigen in hechtenis genomen. Het officieuss telegraafagentschap meldt Het bezoek van Poiocaié heeft beiden verbon den regeeringen de gelegenheid gegeven om te constateeren, dat zij van gelijke meening zijn over verscheidene vraagstukken, die de mogendheden van belang achten voor het behoud van den al- gemeenen vrede, het evenwicht in Europa en in het bijzonder ook in het Oosten. ENGELAND. Gisteren 'kwam de conferentie om elf uur bij een. Een groote menigte had zich voor het pa leis verzameld. De zitting duurde 70 minuten, daarna bleven de voorzitter, de vier Unionisten en Dillon in het paleis achter. De premier had een onderhoud met minister Churchill. In de gisterenavond gehouden Lagerhuiszitting verklaarde minister: Asquith, dat de Ulster-con ferentie niet lot overeenstemming' had kunnen komen, noch in beginsel noch in bijzonderheden over het gebied, dat van de toepassing der Home Rule-wet zal worden uitgesloten. De onderhan delingen zijn hiermede geëindigd. FRANKRIJK. Het pro c e sC ail] a u x. Gisteren werd de vriend van Caillaux Cecoaldi in verhoor genomen. Hij zeirle, dat het proces moest worden opgelost, zonder dat men zich met de bijzaken bezighoudt en verklaarde nooit een beter gezin te hebben gezien aan dat van den heer en mevrouw Caillaux. Nooit heeft hij het minste geschil tusschen hen waargenomen. Mevr. Caillaux wendde pogingen aan om haar man het politieke leven te doen verlaten, om dat zij vreesde dat de laster, ."die omtrent haar man werd uitgestrooid gevolgen zou hebben. De heer Ceccaldi spiak verder langdurig over de geruchten, die in omloop waren omtrent het beweerde, door den heer Caillaux gepleegde ver raad, over zijn onoprechtheid en vele andere dingen. Ceccaldi sprak over het fortuin van Calmette en vroeg aan advocaat Chenu of het waar was, dat Calmette 13 millioen had nagelaten. Bartlrou, vervolgens als getuige optredend, ont kende iets van de intieme brieven geweten te hebben.Het document-F abre nad hij bewaard, doch niet aan de bladen meegedeeld. Daarna houdt hij een aanspraak tot mevrouw Caillaux, die hij wijst op het feit, dat ze iemand, die 25 jaar zijn vriend was, had gedo-od. Daar om was het te begrijpen, dat zijn medelijden naar dien man ging, die vermoord was, naar die kinderen, die hun vader beweenen. Mevrouw Gueydan, daarna ondervraagd, ont vangt, na vergeefs bij Labor i op voorlezing der in tieme brieven te hebben aangedrongen, een deel der brieven terug. De andere worden aan ad vocaat Chenu ter inzage verstrekt; het zijn drie brieven, door Caillaux geschreven. Chénu eiseht inzage van alle brieven, hetgeen hem door den procureur-generaal wordt toegestaan, met dien verstande, dat hij ze tijdens de schorsing zal mogen inzien. ITALIë. De commissie van het spoorwegpersoneel heeft besloten, thans niet tot staking over te gaan, maar te wachten tot de geheime commissie het juiste oogenblik gekomen acht. Intusschen zal bij de regeering gereclameerd worden over het be straffen van spoorweg-ambtenaren wegens deel neming aan de laatste staking. MEXICO. Carbajal en Carranza hebben een wapenstilstand gesloten. De onderhandelingen over de overneming der regeering beginnen morgen te Tamp;c®. Kinder-Kruistocht. Alen verzoekt ons plaatsing van het vergende Op initiatief van Mej. 11. H. Knoppers, .onder wijzeres te Alkmaar, zijn alle Hoofden der R.-'K. Scholen van ons land door den zeereerw. Rec tor van het R.-K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesheek uitgenoodigd mede te werken aan de organisatie van een Kinder-Kruistocht. Die Kinder-Kruistocht zou aan hierin bestaan, dat gezonde kinderen hunne zwakke tuberculeuze mede-kinderen gaan redden. En hoe gaan redden? Rooi' ieder' eon kleinigheidje hij te dragen tot den opbouw van een kinderpaviljoen. Alkmaar ging vóór. Ce opbrengst was daar f 95. Er zijn pl.m. 1040 kath. scholen. Als dezen evenveel bijeenzamelen als Alkmaar dan komen we aan de f 100,000. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 740.5 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind, meest zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde tempera tuur. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering op 28 Juli 1914. 11. Verlenging tijdelijke benoeming van B. E. Brusselaar en Mej. L. Cc. J. J. Kok, beiden docent in de klassieke talen aan het Gymnasium en defi nitieve benoeming van 'J. S. Bartstra tot leeraar in de Nederlandsehe taal en Geschiedenis' aan bovengenoemde inrichting. Gemeenterekening. De Gemeenterekening, dienst 1913, bij den Raad ingediend, bedraagt voor den gewonen dienst in ontvangst f927.812.—in uitgaaf f834.980.62, met een batig saldo van f92.831.38; voor den buiten gewonen dienst in ontvaDgst f 2.178.315.153 en uitgaven f2.361.690.493, met een nadeelig saldo van f 183.375 34. Ten opzichte van het batig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven wordt mede gedeeld, dat daarin is begrepen een bedrag van f57.611.80 door het Grondbedrijf aan de gemeente uitgekeerd. Dit zijn over de jaren 1908—1912 gereserveerde renten enz. De uitkeering geschiedde als gevolg van de gunstige algemeene taxatie der gronden na afloop van het eerste vijfjarig tijdvak. Sedert de oprichting van dat bedrijf kon over dit bedrag ten bate van den dienst 1914 worden beschikt tot een bedrag van f35000, hetwelk, overeenkomstig het Raadsbesluit van 10 Dec. 1913, zal worden gestort in het Reserve-pensioenfonds, terwijl aan het overschietende bedrag ad. f22.611.80 een nader aan te duiden bestemming zal worden gegeven. Belastingkohieren Bij den Raad is ingekomen de vaststelling der Kohieren no. 1, 2 en 3 der Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen, dienst 1914/1915, welke een totaalcijfel aanwijzen van f3.250.650. (Belastbaar inkomen vorig jaar f3158.125.met 5574 aanslagen). Het Belastingjaar 1914/1915 geeft tegenover 1913/1914 een accres van het aantal belasting schuldigen van 398 en van het belastbaar inko men f 65.525. Meemt men in aanmerking dat op het kohier het vorig jaar een tweetal aanslagen voorkwamen over een totaal belastbaar inkomen van f115.700 dat door sterfgevallen tot op een klein bedrag na voor dit jaar verloren ging, dan valt het accres niet tegen. De Hoofdelijke Omslag is voor 1914 geraamd 0p f 143.500.— (vorig jaar f 128.500.-) doch, door verhooging, later gebracht op f 141.100.— dus voor 1914 f 2400.meer. Met het heffingspercentage evenals het vorig jaar weder te bepalen op 4.40 zouden de primi tieve Kohieren het geraamde bedrag van f 143.500 tot op een klein bedrag na kunnen opbrengen teweten 13.250.650.- X 4.40 is f 143.028.60. Gevontjen voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat v. politie een eind staaldraad, sleutels, melkkandeksel. Aan de volgende adressen horloge, v. d. Toorn, Nieuwstraat 5 portemonnaie, Zoetmulder, Kethel- straat 13manchetknoop, Pijl, Puttershoeksche- straat 57 huissleutel, Lepolder, Rotterd. dijk 11 kinderjurkje, Hersbach, Rotterd. dijk 126; post duif gemerkt op een ring, v. Krogten, Fabristraat 66; ondergedeelte oorbelletje, v. d. Gaag, KI. Groenendal 17mondharmonica, Boele, Piet Heinstraat 1fietspomp, v. Schenkel, Bakkersstraat 21°; kanarievogel, de Jager, Fabristraat 37; jon gensblouse, Semeijn, Helenastraat 18huissleutel, kantoor Rijksontvanger hond, v. Vliet, Broersveld 126'; portemonnaie, Nederpelt, Broersvest 7; postduif, Wies, Noordmolenstraat 54 portemon naie, Brokling, Kinderbuurt 242portemonnaie, v. d. Ende, Westfrankelandschelaan 1 insigne, Boei, L. Achterweg 85horloge," Weber, Raam 228; geldbeurs, Vogelenzang, K. Achterweg 19. Tuinfeest Oranjevereeniging. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Groote aanplakbiljetten kondigen tegen 3 Augus tus 8.s. weder het jaarlijksche Tuinfeest der Oranje vereniging aan. Hoewel dit feest elk jaar in hoofdzaak hetzelfde karakter draagt, zorgt de commissie, die met de uitvoering belast is, telken jare vooreen zoodanige afwisseling in het programma dat er werkelijk ieder jaar weder iets nieuws te bewonderen valt. De commissie is er dit jaar weder in geslaagd een programma samen te stellen, dat ongetwijfeld een enorme schare onzer burgers naar den Tuin zal doen trekken. De Gemengde Zangvereeniging ï>Polyhymnia" zal weder een keurig programma uitvoeren. Het Harmonie Gezelschap sSt. Ambrosius" eveneens. Bijzondere zorg wordt aan de verlichting besteed. De illumioatie toch zal naar wij vernemen dit jaar in hoofdzaak in Chineesche trant geschieden. De muziektempel zal worden herschapen in een Chineeschen Tempel en zal deze van den voet tot ver boven den nok, schitterend worden geïllumi neerd. Verder zal de Tuin weder met lampions worden verlicht. Om den Tempel heen zullen een aantal Chinee sche Toko's worden geplaatst, waarin jonge dames in Oostersche kleederdracht ververschingen te koop zullen aanbieden. Opgaand Vuurwerk en Ben- gaalsche verlichting zullen gedurende den geheelen avond den fantastischen aanblik verhoogen, terwijl in elke Toko eene afzonderlijke kleurenverlichting zal worden aangebracht. Het slot zal ook dit jaar weder een vuurwerk zijn. Een dertiental bijzonder mooie en groote num mers zullen worden afgestoken, met een slotstuk van c.a. 20 meter front. Het vuurwerk wordt geleverd door de firma Ruys te Utrecht, hetgeen een waarborg is dat het beste zal gegeven worden wat op dit gebied te leveren is. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Eindexamen H. B. S. Alen seint pus' uit Delft: Heden zijn geslaagd bij het alhier gehouden eind-examen II. B. S.: C. R. Merkos en W. P. Schotman der Schiedamsche H. B. S. Het R. K Ziekenhuis. iDcior het bestuur van het R. K. Ziekenhuis is na onderhandsehe aanbesteding; het maken der fundeering en het betonwerk gegund aan de „Hall. Mij t. h. m. van werken in gewapend beton"' te 's-'Gïavenhagie, voor de som van f36,440. Met het werk zal zeer spoedig; een aanvang worden gemaakt. Rederaart naar Brielle. Wij vestigen de aandacht op de jaarlijksche bedevaart naai" Brielle welke blijkens achterstaan de advertentie zal plaats hebben op Donderdag 30 Juli a.s. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf heden "bij den Koster, Laurens Knappertstraat fiboven on bij J. A. Ullers, boekhandel, Hoogstraat 19. Na inspectie Militie. Wij herinneren belanghebbenden aan de na- inspectie, welke op 28 Juli a.s. te 's-Gravenhage wordt gehouden en waaraan moet worden deel genomen door hen die bij de inspectie op 6 Juni niet aanwezig waren of wier kleeding- of' uitrustingstukken toen niet in orde waren of wer den vertoond. Mochten ze ook op 28 Juli a.s. afwezig: blijven cd' mochten alsdan hunne kleeding- en uitrusting stukken niet in orde zijn, dan worden ze in werkelijken dienst geroepen. Hel verdient daarom voor hen aanbeveling op 28 Juli a.s., aanwezig te zijn en kleeding- en uiti ustingistukken enz. naar hehooren (e vertoo- nen. 1 Geslaagd te Rotterdam voor exa men Engelsche correspondentie de beer Albs. Trouwbarst Jr. Gisterenavond om kwart voor vijl', derailleerde de van hier vertrekkende dectrisohe tram op den Rotter damschen dijk en vernielde daar het hek. Gelukkig bleef de tram op den üij'k zoodat geen persoonlijke ongelukken le be treuren zijn. Het tramverkeer' ondervondt nog al eenige vertraging. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. en Gymnasium alhier zijn geplaatst le. J. W. Weehuizen, leeraar aan de H. B. S- te Heerenveen. 2e. S. Anholt, leeraar aan de H. B. S. en Gymnasium te Winschoten. In beginsel verklaarde de Gemeen- teraad van Waddinxveen zich voor den aanleg van een waterleiding door de maatschappij Ozon te Schiedam en werd de desbetreffende commissie gemachtigd de onderhandelingen voort te zetten. Naar wij vernemen, zullen onze oud-stadgenoot de heer C. v. d. Knaap, helden tenor te brankfort, en mej. Emmy Kloos, sopraan, begin September in Odéon alhier een uitvoering geven. Bij het te Rotterdam gehouden examen Teekenakte M.O. (akte ML) slaagde de heer Al C. A. Slot alhier. Hoogwater te Schiedam: Zondag 26 Juli 6.09 v.m6.35 n.m., Maandag 27 Juli 6.38 v.m., 7.10 n.m. UIT MAASLAND. Onze oudste wethouder, de heer R. Buynink is thans zoover hersteld, dat hij zijn werkzaam heden als loco-burgemeester deze week weder hervat heeft. A an gehouden, Aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam is de 22-jarige L. E. S. gebracht, zonder vaste woonplaats, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond. Hij wordt verdacht van diefstal van f1000, gepleegd in October 1913 aan boord van het stoomschip „Christian Horn", welk schip toen in het droog dok lag'. In een pension in het Kleverpark te Haar lem vervoegde zicti eergisteren een Duitscher die een kamer wilde hebben. Men had die o,p het oogenblik niet, zou er echter een voor hem ge reed maken en zonder gezien te hebben welk vertrek hij zou krijgen, vond hij goed, er f 100 per maand voor te betalen. Dien nacht zou hij ergens amers onder dak women gebracht. Bij zijn heengaan gleed hij uit over een pisangschil en gaf hij voor, zijn linker- aim te hebben gebróken, waarom men hem toe stond in de huiskamer van het pension op een stoel den nacht door te brengen. In het. pension logeerde ook oen andere Luit- scber. Ce nieuweling; zoicht dezen gistermorgen op en vertelde hem1 geneesheer te wezen en te zullen worden aangenomen als officier van ge zondheid bij het Indische leger wanneer hij; de Nederlandsehe taal eenigzins machtig was. Hij was naar hier gekomen om de taal te leeren. De andere wees hem een leerboek aan in een boekenkast en raadde hem daarin maar wat to

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2