Onschuldig veroordeeld. Zaterda 25 Juli 1914. Uit de Uers. TWEEDE BLAD. Binnenland. FEUILLETON. Advertentiën. P J van der 5m«n. Ko. 109S5. In het Kamerbedrijf. Dr. Nolens schrijft in de «Nieuwe Venlosche Courant" »Bij de eindstemming, welke 23 Juni 1.1. plaats had, werd het ontwerp-Stuwadoorswet zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer aangenomen. »Het ontwerp is afkomstig van den vorigen Minister van Landbouw den heer Talma. »Zijn opvolger bracht er enkele wijzigingen in, die de wet in menig opzicht hebben verzwakt. «Zoo liet hij de toelating vervallen, omdat hij hierin eene te ver gaande beperking van het be kijf meende te zien. Hij nam echter een amen dement over, waarbij bepaald werd dat een stu wadoorsonderneming ingeschreven moet zijn in een daarvoor bestemd register. Het zal velen Moeilijk vallen een principieel verschil te ont dekken tusschen de toelating, zooals ze in het ontwerp Talma bedoeld was, en deze, nu voor geschreven, registratie. «De belangrijkste wijziging tijdens de openbare behandeling in het ontwerp gebracht, heeft be trekking op den arbeidsduur. Terwijl het ont werp de regeling daarvan geheel overliet aan een elgemeene maatregel van bestuur, werd bij amen dement opgenomen de bepaling, dat bij de rege- hng van de arbeids- en rusttijden in dien alge menen maatregel van bestuur bepaalde grenzen Moeten in acht genomen worden. «Deze grenzen zijn in het algemeen, behou dens vergunning van overwerk in buitengewone omstandigheden en uitzonderingen voor bepaalde groepen, tien uur per etmaal, en zestig uur per Week. «Het ontwerp is thans in behandeling bij de Eerste Kamer, en hoogstwaarschijnlijk zal het in den '°op van dit kalenderjaar zijn plaats in het Staatsblad vinden. »Dan zal door de wet beschermd zijn de arbeid 'o een bedrijf, waarvan door niemand, ook niet bij de behandeling in de Kamer, ontkend kon wor den, dat er wantoestanden heerschen, waaraan °P geen andere wijze een eind kon worden ge maakt. «En die toestanden worden er niet beter op. «In de maand Mei werden door de controlee- Ande ambtenaren op 49 schepen werktijden aan getroffen van twingtig tot zeven en dertig uur. «En het getal ongevallen neemt evenmin af. er de eerste maanden van dit jaar beliep dit ln de Amsterdamsche haven 588 en in de Rot- Jerdamsche 1550. «Een spoedige invoering der wet is derhalve zeer gewenscht. «Bij de openbare behandeling kwam ook de vraag ter sprake of door wettelijke maatregelen e Nederlandsche havens niet in moeilijker con- die zouden komen, wat de concurentie met de ■mitenlandsche betreft. «Eene internationale regeling, waardoor de Afschillende concurreerende staten met zeehavens gebonden worden, is zonder twijfel ook in dit °Pzicht dringend noodig. «De eerste stappen om deartoe te geraken wer- den reeds gezet. «Naar aanleiding van een voorstel van de ^ederlandsche afdeeling van de internationale ereeniging voor arbeidersbescherming heeft deze Areeniging in 1912 aanjhaar bureau de opdracht 8egeven tot de atdeelingen van Staten met zeeha- Ans het verzoek te richten, een onderzoek in te stellen en een rapport uit te brengen over de 8rbeidstoestanden in het havenbedrijf. sCp het dringend verzoek der Ned. afdeeling dit punt op de gedelegeerdenvergadering, die d jaar gehouden moet worden, aan de orde te pellen, heeft het bureau de rapporteurs tot een 'jzondere commissie-vergadering opgeroepen. «Naar alle waarschijnlijkheid zijn ook in de heeste andere landen met zeehavens de toe standen van dien aard, dat wettelijke regeling niet aaa uitblijven. «Daartoe komt men dan het zekerst door een voorafgaande internationale regeling." Vacature Eerste Kamer. Door het faillissement van Generaal Majoor Van Loben Seis is er eene vacature in de Eerste Kamer ontstaan voor de Provincie Gelderland. Art. 125 van onze Kieswet bepaalt toch, dat een lid van de Eerste Kamer ophoudt dit te zijn, wanneer hij bij rechterlijke uitspraak de beschik king of het beheer over zijne goederen heeft verloren. Voor zoover wij weten is dit de eerste maal, dat (fit gedeelte van art. 125 op een lid der Eerste Kamer van toepassing wordt. In de Tweede Kamer verloor in 1903 de Hr. Arnoldts, die voor Sittard zitting had, om gelijke reden zijn lid maatschap Of, en zoo neen, waarom niet, de crediteuren van den Hr. Löben Seis hem gelegenheid lieten uit eigen beweging te bedanken is ons onbekend; hij vertoefde, zooals bekend is, reeds geruimen tijd wegens ernstige zenuwziekte in het gesticht Ermelo-Veldwijk. (Vad.) nieuwe vijanden zijn komen opnoemen n 1. de katholieken. Nu, voor vijanden aie niets uitvoeren behoeft men immers niet bang te weien. Maar zijns ondanks moest het N. V. V liet teienneel constateeren. Iin vandaar cie ontsteltenis, de kleine/ring en spot in het rondo kamp. Doch de katholieke va.kvereenigiagsmannen, aie in 5 jaar tijJs hun getal georganiseer/ten van 9356 -op 50000 brachten, zullen daarop antwoor den met het blijven stellen van inl van zegenrijke daaen ter verheffing van do arbeidsklasse, niet alleen naar het lichaam doch ook naar de ziel! GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Franscli, 62) y.}Edoch, Maria kon deze overweging niet maken. 9 was ziekelijk en teergevoelig en de minste druk maa'£te °P 'iare z'e' een diepen 'u- 2ij zag ditmaal dat zij verlaten werd, verlaten et eene onverschilligheid waar geen wroeging doorstraalde geen leedwezen, geen aandenken, ^onderlinge zaak, in dezen pijnlijken toestand as hel Siméonne en niet Madelor die, om haar versterken, haar te troosten, haar met hoop vervullen, de zoetste woorden vond, de slimste °^ten' schoonste beloften. Madelor, verplet, gaf 'zich over aan de wissel- a'hgheid van deze smartelijke gebeurtenissen, Hij weerstond niet meer. tw e dr'e dagen na de aaukomst van dezen eeden brief, vernam men van boeren die uit neims kwamen dat hetFransche leger de richting sloeg van de Ardennen. Het nieuws was waar. He maarschalk Mac Mahon kwam bevelen Wat zo niet verdragen kunnen „De Tijd" schrijft: „Ook een vak-centrale", schampert „Het Volk", als liet de feestviering van het It. K. Vakbui eau bespreekt en het doet voorkomen alsof de pres taties van het R. K. Vakbureau zoo goed als nihil zijn vo,or de verheffing' van het levenspeil der arbeidersklasse. Do heeren kunnen de zon niet in 't water zien schijnen! Want wil men feiten: Als voornaamste instelling van het Bureau mag zeker genoemd worden het Fonds tot steun bij staking en uitsluiting'. In vijf jaren tijds keerde dit fonds f'50.000 uit. Als tweede instelling1 kan de vrijwillige steun beweging genoemd worden, welke ae kapitale som opbracht van f 50.000. Vervolgens het Tu berculose fonds „Herwonnen Levenskracht", dat reeds vóór de Bloemendag: van 1.1. Zondag' een kapitaaltje bezat van f 3-149.60. De commissie van beheer, die zich voorgenomen had met de practische verpleging te beginnen, wanneer er '25000 aanwezig is, dacht na oen Bloemendag de verpleging te kunnen doen aanvangen. De vierde instelling', die hier vermelding ver dient, is de op te richten eigen drukkerij voor de R. K. Arbeidersbeweging. Voorts is te üne- mioreeren het tijdschrift „de R. K. Vakbeweging", dat zijn 2e jaaTgang is ingegaan, de bibliotheek, waarvoor in den loop van dit jaar een catalogus zal worden uitgegeven, de biöchurehandel, door welks bemiddelng; 109209 exemplarein zijn ver kocht alsmede de gioote cursussen te Leiden. Tijdens liet bestaan van het R. K. Vakbureau werden in studie genomen en dooi inleiders be handeld het gewijzigd ontwerp „Arbeidswet", het ontwerp ziektewet en werd geijverd door de wet telijke regeling van den 1 O-urendag, waarvoor 26 gewestelijke meetings en een generale meeting op 25 September 1910 te 's llage werd gehouden. Over deze 3 onderwerpen is aan de Reg'eering geadresseerd. Eveneens in zake de afschaffing van den Bukkersnachtarbeid. In herinnering .zij nog gebracht de actie voor de sociale wetgeving, waaraan, dank zij den socialisten, nu ten einde is gesteld. De sociaal-democraten moeten nu een Treivb steunen, die de T a 1 m a-wetgeving gaat verknoeien. Zie, daar-oim mag' er geen goeds gezegd van het R. K. Vakbureau, dat juist zooveel deed ter wezenlijke verheffing: van het levenspeil der ar beidersklasse. De Katholieke vakactie kan wijzen op zeer gunstige resultaten, maar daaróm juist zijn de rootle heeren er zoo beducht voor. Oudegeest constateerde in het Nederl. Verbond van Vak- verecnigingcn, dat in de plaats der anarchisten Hit Indië. Onze-cm respondent te Batavia seint ons: l.e Dajaks op de grens van Sambas en Mam- p.awa zijn uit ontevredenheid over cte gevorderde heerendiensten in opstand gekomen. Chineczen hebben hen daartoe opgestookt. Er zijn twee groepen militairen naar het in opstand gekomen gebied gezonnen. En later: Ce resident is van Pontianak' met nog twee groepen militairen naar Mampawa vertrokken. Het gerucht loopt dat de civiel gezaghebber vermoord is. 1\ ij kunnen niet zeggen wie de iviel-gezaglieb- hor is, die misschien vermoord is. Er is in do afdeeling Sambas een tijdelijk atlspirant-(iviel-'ge- zagbebber geplaatst, die wellicht hij bet dreigen van onlusten naar de onderafrieeling' Mampawa is gezonden. (N. R. Ct.) geven opdat men de lijn van den spoorweg te Bethel zou naderen. De moeilijkheid om zijn leger te voeden had hem dit besluit doen nemen. Jeroom is in de nabijheid, op eeDige uren slechts van Haut Butté, zeide Maria nadenkend. Zjj scheen een plan te hebben gevormd dat zij niet durfde bekend maken, maar dat zij aagstvallig onderzocht in al zijne vormen, ten einde te weten of het kon uitgevoerd worden. Zij lag geheel in het wit in haar bed, haar hoofd rustend op het oorkussen met kanten af geboord, hare handen samengevouwen boven het laken. Zij verzocht Ilosa aanstonds Siméonne te gaan roepen die thuis was. Toen de boerin daar was Rijden de treinen nog altijd van Givet naar Reims vroeg zij aan het jonge meisje. Deze zag haar verwonderd aan. Maria glimlachte Antwoord mij, ik ben niet zinneloos. Gij zult aanstonds weten waarom ik u deze vraag stel. De reizigers dienst wordt tusschen Givet en Bethel onderhouden, doch op zeer onregelmatige wijze. Voorbij, Rethel daar weet ik niets van. Men zegt dat de Duitschers het Fransche leger op de hielen zitten. Denkt gy dat ik kloek genoeg ben om eene kleine reis uit te staan P Lieve hemel 1 daar denkt gij toch zeker niet aan Nieuwe spoorlyn. Zaterdag a.s. zullen ten stadhuize te 's-Herto- genbosch vergaderen de gemeente- en polderbe sturen van Den Bosch, Drie), Rossum en Heere waaiden, om met het spoorwegcomité «De Maaskanter" een bespreking te houdeD, om te komen tot een spoorwegverbinding Nijmegen, Wijchen, Maaskant, Dreumel, Heerewaarden, Rossum, via Driel naar Den Bosch. Albanië Kapitein K. W. F. Doorman, Woensdagnamid dag met ziekteverlof uit Albanië te Utrecht terug gekeerd, heeft een redacteur van de «Stichtsche Ct." te woord gestaan. Hij acht den tostand in Albanië hopeloos, tenzij da mogendheden,resp. Oostenrijk en Italië, ingrij pen. Anders, zoo zeide hij, is de boel verloren. En indien de mogendheden dit doen, is daar een groote troepenmacht vuor noodig. Alles ten Zuiden van de lijn Valona, Berat, Koritza is in handen der Grieken. Niet iD han den der Epiroten, maar in die der geregelde Grieksche troepen, aangevoerd door Grieksche officieren, Deze Grieksche legermacht is ongeveer 14.000 a 15.000 man sterk en zeer goed toegerust Zij beschikt over uitnemend oorlogsmateriaal, uit stekende artillerie, heeft mitrailleurs en zelfs leger automobielen. De Grieken hebben daar, zoo vertelde de heer Doorman, veel verschrikkelijke wreedheden be dreven. Hij heeft het plan, over deze barbaarsch- heden eenige artikelen te schrijven. Denkt u, zoo werd den heer Doorman gevraagd, dat de andere Nederlandsche ofïiciereD spoedig huis-toe zullen gaan. Daar is niets van te zeggen, antwoordde de kapitein. Dit hangt geheel van de mogendheden af. Grijpen die in, dan zullen ze zeker gaarne van de diensten onzer officieren gebruik maken. Nu kunnen de Nederlandsche officieren absoluut niets doen. Generaal de Veer heeft dan ook alle co lonnes terug laten komen. Durazzo, zoo zeide kapitein Doorman verder, zal niet licht vallen. Majoor Kroon heeft een zeer goeden maatregel genomen, om het terrein om de stad over een afstand van 800 M. te laten afbranden. Verder kunnen de Albneezen niet aanvallen. Dat ondervindt men in Durrazzo, en dat hebben wij, jammer genoeg, maar al te dik wijls ook moeten ondervinden. Valona is niet te houden. Binnen korten tijd zullen de opstandelingen deze stad in hun macht hebben. De stad wordt verdedigd onder leiding van den bekwamen, kapitein van het Oostenrijk- sche leger Guillart. Of het echter zal baten, be twijfelt de heer Doorman. Hij gelooft, dat de mogendheden wel zullen ingrijpen. En indien de Nederlandsche officieren met verlof, dan hersteld zijn, zullen ze ongetwij feld naar Albanië teruggaan, kapitein Doorman tenminste met graagte. De «Kamper Ct." heeft bezoek gehad, van den heer G. Vogelsang, uit Zutphen die op eigen kosten als vrijwilliger naar Durazzo is gegaan- Maandagovond G Juli lag hij er op de reede aan boord van een Oostenrijkschen Lloydboot, al opge nomen met twee Duitschers en twee Oostenrijkers bij een detachement Roemeensche soldaten, die een in Albanië reeds aanwezige afdeeling gingen versterken. Zoo kwamen zij, een troep van een kleine vijftig man, den volgenden ochtend te Durrazzo binnen, zonder dat men ook hem, en kel met een bewijs van Nederlanderschap in zijn zak, iets had gevraagd. In de kazerne aangekleed in een eenvoudige, zelf bekostigde uniform en gewapend met niet het nieuwste model ge weer en vijftig patronen, heeft hij dadelijk dien ochtend gedefileerd voor Mbret en Mbretina, na afloop waarvan een woordje tot hen allen werd gesproken door de vorstin. En dienzelfden avond heeft hij al patrouille-dienst verricht van 9 tot 1 uur. Met exerceeren, patrouilleeren en op schild wacht [staan heeft hij de verdere dagen doorge bracht en op Woensdag 15 Juli, den avond vóór zijn vertrek, nog een algemeen alarm meege maakt. Want toen majoor R elfsema er achter was gekomen, dat onder de nieuw ^angekomen vrij willigers zich ook een Nederlander bevond - er zijn nog een oud-koloniaal, ridder M. W. O., en een landgenoot, die hier in dienst geweest zijnde, over Duitschland in Albauië is terechtge komen hebben hij en de andere officieren uit Nederland hun best gedaan, om den heer V. te belezen weer terug te gaan, en ook liet daarvoor be- digde reisgeld bijeengebracht. En zoo heeft de beeft Vogelsang tegelijk met de officieren Snellen van Vollenhoven en Door man de terugreis weer aanvaard. Onder de be wegingen die de Nederlandsche officieren te Du razzo lieten gelden was vooral,deze, dat de Ne derlanders stonden buiten alle officieele bescherming, daar enkel de zes groote Europee- sche mogendheden er door oorlogschepen en in de controle commissie vertegenwoordigd waren. Waterleiding te Hiliegom. De raad der gemeente Hiliegom besloot in zijn Donderdagavond gehouden vergadering tot de stichting van een eigen waterleiding, volgens plan van den eiviel-ingenieur A. D. Heederik te Rot terdam en voor de som van f 163.000 Het plan voor een waterleiding van den heer Kuipers, ingenieur-architect te Rotterdam, werd terzijde gelegd, wijl deze geweigerd had zijn plan door derden te doen onderzoeken. Ned. olficieren in Albanië. Uit Durazzo wordt aan het «Hbld." geseind: Heden werd aan kapitein Fabius op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit den Albaneesclien diensthij keert over Skoetari naar Nederland terug. Integendeel, ik denk er zeer ernstig aan, sedert dezen morgen. Waar wilt gij heen gaan Op 'zoek naar Jeroom. Dit is onmogelijk Gij moet hier blijven. Neen, zeg ik u. 'tls besloten. Maar het zal onmogelijk zijn bij hem te komen. Gij weet niet waar hij zich bevindt. t Is waar, maar ik heb het nummer van zijn regiment. Ik weet van welk korps hij deel- maakt. Ik zal inlichtingen nemen, ik zal vragen. Ik zal mij plaatsen op den doortocht der troepen ol ik zal slagen ziet ge, ik gevoel het. Dit moet zoo moeilijk niet zijn als gij denkt. Ik wil Jeroom terugzien, hem spreken, een woord vernemen uit zijnen mond. Hij weet niet dat ik doodelijk ziek. ben. Wanneer hij het, zal weten, zal hij wel moeten nadenken. Hij kan mij zoo niet laten. Denkt gij dat ook niet Siméonne boog het hoofd en zeide: Voorzeker moet Jeroom, van zijnen kant zoo ongelukkig zijn als gij- Gij keurt mijn plan goed, is 'tniet? Neen, Maria, gij zijt te zwak. Nooit zult gij deze taak tot het einde tos kunnen vervullen. Jeroom zoeken te midden van een leger, in al de wisselvalligheden van eenen oorlog, in al de ge varen van den strijd, is voorwaar geene onder neming voor u en zelfs niet voor uwen vader. Het dunkt mij nochtans dat deze gedachte alleen mij nieuwe krachten geeft. Ja. ik zal ver trekken, onmiddellijk dezen avond. Ik wil niet VERBflflOSTOFFEn ^.lEKErtVERPL: flRTIKELED BREUMIiflntiEN langer wachten. Maria, bedenk u goed, ik bid er u om. Het kind schudde het hoofd, en opspringend in haar bed terwijl zij op hare armen leunde: Mijn vader werkt in zijne studiekainer, zeide Maria, wees zoo goed hem te zeggen, dat ik verlang hem te spreken, Siméonne ging uit. Toen Madelor kwam/wist hij alles. De boerin had hem het zonderling besluit van Maria bekend gemaakt. Hij naderde het bed. Nooit zal ik daar in toestemmen zeide hij. Maria zweeg, etD weinig verlegen, vervolgens Mijn vader, 't is het leven dat ik u vraag. Wel liefste dochter toch, 'tis eene dwaas heid wat gij eischt. Gij overweegt niet wat al vermoeienissen en teleurstellingen, gij zult ont moeten. Welnu, blijf hier, zeide zij eenigszins barsch, ik zal alleen gaan, maar ik zal gaan I Madelor aanschouwde haar met vochtige oogen En na eenige stonden zwijgen Maar ik kan die reis doen, ik hernam hij. Niets belet mij te vertrekken. Ik zal Jeroom zien, indien het mogelijk is. Neen, dit zou hem te pijnlijk vallen indien hij weer opnieuw tegenover u moest staan Ik wil het niet, Hij haat u te veel. Hij zou zijne liefde vergeten. Wordt eprvolqd) ct

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5