Op den Balkan. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. laatste Berichten. zantschap een betooging gehouden. Het Oostenrpsche volkslied werd gezongen en »Die \^acht am Rhein." De Oostenrijksche gezant en zijn echtgenoote verschenen voor het venster en dankten voor de oraties. ïoen men voor het Russische gezantschap een demonstratie wilde houden, werd het volk door de politie uiteengedreven. Keizer Wilhelm en de Rijkskanselier zijn te Berlijn aangekomen. Bulg'arije, Roemenië en Grieken land. De Brusselsche bladen publiceeren de volgende telegrammen Uit Boekarest Een bevel tot mobilisatie in Roemenië is af gekondigd. De toestand tusschen Roemenië en Bulgarije wordt steeds meer gespannen. Het doel der mobilisatie is tevens om Bulgarije in bedwang te houden bij het Oostenrijksch-Ser- visch conflict. Uit Athene meldt men, dat Griekenland te Sofia liet weten, dat het in geval van oorlog tusschen Bulgarije en Roemenië met het doel het verdrag van Boekarest te wijzigen, niet onverschillig kan blijven. Paniek op de beurzen. Op de beurs te Petersburg heerschte een paniek. Industrieele waarden zijn meer dan 20 percent gedaald. De koersdaling op de Berlijnsche beurs was Zaterdag vooraf groot ten opzichte van de Rus sische papieren. Russische bankaandeelen daalden 25 pet. Het verloop van de beurs te Weenen vormde Vrijdag met dat der Duitsche beurzen een merk waardige tegenstelling. De beurs daar scheen in den beginne de nota aan Servië met volkomen kalmte op te vatten. De koersen toonden geen groote-nadeeiige verschillen aan, althans niet in ver houding tot die van Berlijn. Men gelooft evenwel dat die noteeringen te Weenen slechts als nomi naal waren te beschouwen en dat zij, waar de meeste afdoeningen voor Oostenrijksche rekening te Berlijn werden uitgevoerd, geen maatstaf vorm den ter beoordeeling van de stemming bij het beurspubliek. Later op den dag kreeg de markt trouwens bij annzieniijken druk tot verkoopen een geheel ander aanzien en vielen er voor tal van fondsen belang rijke koersvei liezen aan te wijzen. Te I arijs heeft Zaterdag het gerucht gecircu leerd, dat de effectenbeurs gesloten is geworden. Het gerucht vond zijn oorsprong in het feit, dat onder de huidige omstandigheden het beurscomité voor staatsfondsen momenteel alle transacties ter beurze geannulleerd heeft. De H. S t o e 1. Het feu dat de Oostenrijksche regeering aan den d. Sioel de nota, aan Servië, gezonden, meegedeeld heeft, heeft het gerucht doen ontstaan dat Z. H. de Paus persoonlijk bij keizer Frans Jozef zou tusschenbeiden zijn gekomen in 't belang van den vrede. Het heeft helaas echter niet mogen baten. Allerlei nieuws. De Grieksche minister-president Venizelos, kwam Vrijdagavond te Triest; aan en had een langdurig onderhoud met den Griekschen gezant Weenen. Zaterdagavond zette hij zijn reis naar Brussel voort. f oincaré is te Stockholm aangekomen en door den koning, de prinsen en de hoogste.civiele en militaire autoriteiten ontvangen. De konin« en de president reden naar het koninklijk paleis° Op initiatief van het bestuur der sociaal democratische partij zullen Dinsdagavond te Ber lijn een groot aantal volksvergaderingen plaats vinden onder het devies: »Weg met den zee en te land, dit is de kernspreuk van ons ver- bondmet Frankrijk. FRANKRIJK. Het proces—Caillaux. Zaterdag zijn drie der intieme brieven voor gelezen. De beklaagde viel in zwijm en wierd naar een andere kamer overgebracht waar haar medische hulp werd verleend. Tijdens het voorlezen der brieven deed zich nog een incident voor tusschen den raadsheer d'Agoury, bijzittend rechter en den president van het hof Albanel. De Figaro" verhaalt, dat het incident zich als volgt toedroeg Toen het incident met de brieven duidelijk ten gunste van mr. Chenu, advocaat der civiele partij verliep, kwam de president plotseling tu-3- schenbeide en wilde de zitting schorsen. Maiu- het tusschenbeide-komen was zoo doorzichtig', dat a'Agofury zich niet weerhouden kon halfluid te zeggen: „Gij onteert ons.''' Uil het .verhoor der medische getuigen bleek, dat alles gedaan is voor het behoud van Cal- mette wat maar gedaan kon worden. ENGELAND. Onlusten in Ier] a cd. Een aantal nationalislische vrijwilligers, die een aantal wapens hadden binnengesmokkeld,' raakten op hun terugkeer naar Dublin slaags met solda ten en politie uit Clautarf. Bij het gevecht werden twee personen gedood en 40 gewond. Toen de troepen te D-ublin aankwamen, wer den zij door het gepeupel aangevallen en met steenen gebombardeerd. Weder maakten de mili tairen van hun vuurwapenen gebruik. Be troepen namen 100 geweren in beslag, doch naar verluidt, hebben de vrijwilligers 2500 ge weren en 170,000 patronen wéten binnen te smok kelen. De geweren en patronen waren door een jacht te Howth aan land gebracht en van daar per automobiel verder vervoerd. De vrijwilligers sneden de telegraafdraden door. Prins Hendrik te Kristiania. Onze correspondent te Kristiania seint ons d.d Zaterdag Bij mooi zonnig weer is hedenochtend om tien uur de Zeeland hier geankerd. Een Noorsch eskader heeft de gebruikelijke saluut-schoten ge lost, waarna de Koning van Noorwegen zich aan boord van de Zeeland begeven heeft. De stad was feestelijk versierd. Z. K. H zag er welvarend uit. Van de openbare gebouwen wordt gevlagd- Langs de, Carl Johanstraat is een heg van witte vlaggestokken geplaatst met groen en met de Nederlandsche en Noorsche vlaggen versierd. De couranten bevatten vriendelijke artikelen over Nederland en over ons vorstenhuis. (N, R. Ct.) Nederl. officieren in Albanië. De schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer tot de regeering gericht betreffende de Neder landsche officieren in Albanië zijn gedaan door de leden mrs. Fock en jhr. van Doorn. De strekking der vragen is van de regeering te vernemen of zij bereid is de controleerende mogendheden te verzoeken hun invloed aan te wenden ter verzekering van een behoorlijke vol voering van hun taak door de Nederl. militairen in dienst van Albanië of anders te bevorderen dat zij worden ontheven van de opdracht welke zij zonder dien steun niet kunnen volvoeren. gekleed jongmensch, vermoedelijk 18 a 19 jaar oud zich noemende de Vries wonende Overschie- schestraat, gekleed in licht grijs colbert costuum en strooien hoed. Bedoeld persoon is lang en draagt een bril. Hij vroeg een rijwiel te huur om eve'n naar Kethel te fietsen. Tot op heden is hij echter nog niet terug gekeerd. Aan het door hem opge geven adres bleek hij onbekend zoodat men hem verdenkt het rijwiel verduisterd te hebben. UIT MAASSLUIS. Bij de te Utrecht gehouden examens M U. L. O. is. voor diploma A. geslaagd J. van Heijst al- hier. UIT DELFT. De regenten van het St. Joris-Gasthuis ver zoeken den raad het voorstel van B. en W. be treffende de rechtspositie van dat gasthuis voor alsnog niet in behandeling te nemen, doch aan te houden tot na de zomervaeantie. Het onderhavige voorstel komt voor op de raadsagenda van a.s- Woensdag en heeft de strekking, in beginsel te besluiten voor het St. Joris Gasthuis een bedrijfs- verordening vast te stellen krachtens art. 114 bis Gemeentewet. Regenten hebben daartegen bezwaren en zouden gaarne een kostbare procedure vermijden en min nelijk overleg plegen. Militairen opgeroepen. De in Nederland vertoevende Oostenrijkers en Hongaren, die dienstplichtig zijn in hun land, worden opgeroepen zich naar hun vaderland on middellijk te begeven. Zij krijgen hun reisgeld vergoed en aan deserteurs wordt amnestie ver- leend. De secretaris van den Oostenrijkschen consul- generaal te Amsterdam, vertrok hedenmorgen met den eersten trein naar Heerlen, om daar ver toevende Oostenrijksche mijnwerkers op te roepen. Naar wij vernemen, hebben Zaterdag een aan tal hier te lande vertoevende Belgen een oproeping ontvangen om zich onmiddellijk bij hun corps te melden. Overgang Militie naar Landweer. Inlevering Zakboekjes. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat de dienstplichtigen bij de militie te land, diein den loop van dit jaar een achtjarigen dienst hebben volbracht dat zijn in het algemeen zij die behooren tot de lichting 1906 op 1 Augus tus a.s. zullen overgaan naar de Landweer, met uitzondering echter van hen die behooren tot een der bereden korpsen, de Pantserfort Artillerie of het korps Torpedistenen dat zij, die overgaan naar de Landweer, zich voor 31 Augustus a.s in •persoon moeten aan melden aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12^ en alsdan behooren in te leveren hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas. De verlof gangers die buitenslands verblijf houden, moeten hun zakboekje met den daarin gehechten verlof pas bij aangeteekenden brief (met duidelijke ver melding van hun volledig adres buiten het Rijk) toezenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk o o r 1 o g-" In l.'uiazzo gelooft men, dat ue oproerlingen \alona nog niet zullen aanvallen, maar naar Mirdita zullen trekken. De onderhandelingen, tus schen de oproerlingen en de gezinlen zijn na de laatste eischen, der opstandelingen, afgd>n> ken. De vorst heeft zich naar Walona begeven om zich van den toestand aldaar op de hoogte to stellen. Volgens een telegram van overste Philipps be vinden zich rebellentroepen bij de Matirivier; dezen rukken naar' Alessio op. Sterke afdeeüngen rebellen hebben bij Ponta Romana sterk beves tigde stellingen opgericht. Men verwacht, dat de beslissing' spoedig zal vallen. RUSLAND. Schrijvende over het bezoek van Poincaré aan Ruslar.d zegt de »Novoja Vremja" Gedurende bet korte verblijf in Rusland van Frar.krijk's eersten burger zijn alle noodige woor den gespi okeD, alie wederzijdsche overeenkomsten bevestigd; het programma van het gezamenlijk optreden van beide volken is afgebakend. De voo/zitter der Republiek heeft de plechtige bevestiging gehoord van alles, wat vroeger reeds gezegd werd. In zijn woorden van vriendschap heeft de Tsaar terzelfdertijd het belangrijke van het verbond willen doen uitschijnen. Gezamenlijk optreden van de staatskunde, ge grond op de broederschap tusschen de legers ter Particuliere havens. De Londensche correspondent van sN.R.Ct" seint »Daiy Mail" en »Times" komen beide methoofd- attikelen over het havenplan onder Vlaardingen. Het artikel in eerstgenoemd blad is gititeld »Een pistool op Engeland hoofd" en herinnert aan Napoleon's uitspraak: Antwerpen in de handen van een groote zeemogendheid is een pistool, gerioht op Engelands hoofd." De Daily Mail" spreekt voorts ironisch van particuliere havens en wijst op de nabijheid van Engeland. »Het optreden van de Nederlandsche regeering, zegt het blad, »bij het verleenen van de concessie is in het bijzonder verontrustend na haar besluit om Vlissingen zoodanig te versterken dat aan Engeland, dat zich in geval van een Euro' peesehen oorlog verbonden heeft Antwerpen te beschermen, de toegang kan worden verhinderd." De slimes zegt: De betrekkingen tusschen de maatschappij en de Duitsche regeering zijn zoo nauw en eigenaardig, dat het moeilijk is beide uit elkaar te houden. Het baart geen verrassing te vernemen, dat men te Rotterdam verbolgen is over de onthulling en dat de eerste magistraat van die stad een ongewonen weg heeft ingeslagen, om op het belang van Engeland in deze aange legenheid te wijzen. Blijkbaar is de heer Thijssen voornemens een haven aan te leggen, welk in staat is dreadnoughts op te nemen voor zuiver ^particuliere" doeleinden. Hoezeer ook het En- gelsche volk op het oogenblik door binnenlandsche moeilijkheden in beslag genomen moge zijn, het is er niet zoo door vervuld, dat het geen aan dacht zou hebben voor deze gebeurtenis of de be- teekenis van het voor de bekendmaking gekozen oogenblik niet zou beseffen. De sNorddeutsche Algemeine ZeitUDg" heeft vier jaren geleden opge merkt, dat Duitsshland, er niet onverschillig voor kon blijven, indien een groote mogendheid, waar mede het zich in oorlog bevond, Nederland zou bezigen als basis voor haar vloot, aangezien die basis zich in de gevaarlijke nabijheid bevond van de Duitsche kust. Moge Engeland zich met dezelfde kracht tot deze gevoelens bekennen en op zijn tijd zal het dat ook doen. We willen op het oogenblik den aard van den druk niet be- oordeelen, die naar gezegd wordt op de Neder- 'andsche regeering is geoefend. Het oorlogsnieuws. De opzienbarende berichten, betreffende het Oos- tenrijksch-Servisch geschil, hebben wij reeds Zaterdagavond, Zondag en hedenmorgen per bul letin aan ons bureau en op verschillende plaatsen n de stad, bekend gemaakt. De bulletins trokken overal zeer de aandacht. Om onze lezers zoo spoedig en volledig mogelijk van den stand dezer kwestie op de hoogte te houden, zullen wij de belangrijkste telegrammen, die na het afdrukken van ons blad inkomen, aan ons bureau publiceeren. Een speciale correspondent in Oostenrijk zal ons de belaogrijkste gebeurtenissen geregeld seinen. In 1870. Op Vrijdag 15 Juli 1870, des namiddags om 3.34, werd op het ministerie van oorlog te 'sGra. venhage bericht ontvangen, dat Pruisen aan Frankrijk den oorlog had verklaard. Des Zaterdags, 16 Juli, werden te Schiedam de lichtingen 1866, 1867, 1868 en 1869 onder de wapenen geroepen. UIT VLAARDINGEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zegt in een brief aan den minister van waterstaat, dat zij in het eerste ontwerp winterdienstregeling H. IJ. S M. zeer toejuicht de inlassching van een trein, welke 10.17 v.m. van Rotterdam vertrekt, te Schiedam aansluiting heeft uit de richting Den Haag en om 10 37 alhier aankomtalleen betreurt zij, dat de invoeging van dezen nieuwen trein is vastgekoppeld aan het laten vervallen van den bestaanden trein no. 524 (vertrek van Rotterdam 12.19), welke behoort tot de meest gebruikte en meest geriefelijke treinen. Met aandrang verzoekt de Kamer den minister te bevorderen, dat deze trein gehandhaafd biijve, zelfs al mocht hiervan het gevolg zijn, dat de nieuw-voorgestelde trein van 10.17 kwam te vervallen. Verder verzoekt de Kamer van Kooph. in verband met de slechte aansluiting te Schiedam van trein 535 op trein 168 (een wachttijd van 21 minuten) het inge diende ontwerp zoo te wijzigen, dat een betere aansluiting te Schiedam worde verkregen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 28 Juli 7.20 v.m7.52 n.m., Gisterenmogen is de 72-j arige heer A. Krommenhoek, wonende Lange Singelstraat 20, terwijl hij zich naar het station begaf, op den Singel in elkaar gezakt. Men bracht hem ergens binnen. Een dokter werd gehaald en deze kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar de woning aan de Lange Singelstraat overge bracht. Zaterdagavond zakte opdeHoog- straat een verpleegde van het St. Jacobs-Gasthuis, door een toeval getroffen ineen. Nadat men hem 'n een naburig huis had binnengedragen, kwam hij spoedig tot bewijstzijn en werd naar het St Jacobs-Gasthuis overgebracht. Gisterenavond omstreeks half tien wilde een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde met geweld een tapperij aan de Boterstraat, waar men hem niet toe wilde laten, binnendringen. Een politiagent maande den man aan naar huis te gaan. In plaats van aan het verzoek van den agent te voldoen, begon hij dezen te beleedigen. De dronkaard werd daarop gearresteerd en tot hedenmorgen op het politie bureau in verzekerde bewaring gehouden. Zaterdagavond raakte een man in beschonken toestand in een sloot aan den Laan naar den diefhoek. Op het hulpgeroep van zijn kameraad snelde twee agenten derde klas toe, die den man uit het water haalden en om ver dere ongelukken te voorkomen in het arrestan tenlokaal zijn roes lieten uitslapen. De heer L. van den Tempel alhier slaagde Zaterdag bij het te 's-Gravenhage gehou den examen hoofdakte. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij een rijwiel verhuurder aan den Singel een nel DE HOUDING VAN NEDERLAND. De regeering bereidt maatregelen voor tot handhaving der onzijdigheid in geval oorlog in Oost-Europa. Aan de departe menten van marine en oorlog heersclit groote bedrijvigheid. Te 12 uur werd een buitengewone ministerraad gehouden. De minister van marine en de chef van den generalen staf braken hun verlof af en keerden naar de residentie terug. H. M. de Koningin. Men seint ,ons De Koningin is hedenmorgen plotseling in ver hand met den toestand in het Buitenland voioir enkele dagen naar; Den Haag vertrekken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.1 te Horta. Laagste barometerstand 743.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmatige zuidwestelpen tot noordwestelijken wind, zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, eenige stijging van temperatuur. Ernstige twist. Men meldt ons uit Vlissingen Zaterdagnacht kreeg de schoenmaker B. twist met den tapper de K. en bracht dezen met een schoenmakersmes eenige levensgevaarlijke wonden toe. De K- werd naar het St. Jozefs-ziekenhuis vervoerd zijn toestand is hopeloos. B. is aangehouden. Stremming postverkeer met Servië. Men meldt ons uit Amsterdam De van hier ter stede Vrijdagavond verzonden aangeteekende brieven naar Belgrado zijn als onbestelbaar terug gekomen. Prins Hendrik. Prins Hendrik vertrok heden met de sZeeland" van Christiania naar IJmuiden. De Haagsche tramstaking geëin digd. In de Zondagavond gehouden vergadering besloot het trampersoneel, na uitvoerige bespre kingen, om op grond van de resultaten, verkregen bij de laatste conferentie met mr. D. van Houten, de staking te eindigen. Het besluit tot opheffing der tramstaking werd met algemeene stemmen genomen in een bpa voltallige vergadering, op grond van de volgende drie punten le. dat de arbeidsvoorwaarden vastgesteld zullen worden door een commissie, in overleg met de H. T. M. directie, onder goedkeuring van B. en W. en in overeenstemming met het gemeente-werk lieden-reglement 2e. dat geen rancune maatregelen zullen worden genomen 3e. dat het personeel geleidelijk in dienst zal genomen worden en de oude plaatsen zal hernemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2