Stads^ en Gewestelijk Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Graz, Praag, Leitmeritz, Bosnië, Herzegowina, Dalmatië, Temesvar, Boedapest en Agram. Te Müochen zijn gister de eerste berichten per brief uit Oostenrijk ontvangen, die dus niet de censuur gepasseerd zijn. Daaruit blijkt dat in Bohemen de mobilisatie moeilijkheid ondervindt, doordat dienstplichtigen van Tsjechische nationaliteit over de grenzen de- serteeren. Als gevolg daarvan is bij alle overgangen aan de grenzen, ook bij die van Duitschland, een strenge pasdwang ingevoerd. De «Vossische Zeitung" meldt Reizigers uit Oostenrijk vertellen, dat gisteren in Praag de staat van beleg afgekondigd is. In Servië. De Milaneesche «Secoio" bericht: Prins Alexander van Servië heeft van de bevel hebbers de verzekering ontvangen, dat binnen acht dagen een leger van 300.000 man en 10.000 man reserve op de been zou zijn. De Servische regeering beweert, dat zij zich bereid heeft verklaard op alle punten der Oosten- rijksche nota, behalve dat over de gemengde commissie, toe te geven, zonder dat zij evenwel de afbreking der diplomatieke betrekkingen had kunnen verhinderen. Servië zou bij de Europeesche mogendheden protest tegen het optreden van Oostenrijk aanteekenen en er op wijzen, dat de buitengewoon groote verantwoordelijkheid slechts Oostenrijk treft. Italië heeft het Engelsche voorstel tot een be- middelingsconferentie zijn steun toegezegd, op voorwaarde der deelneming van Duitschland. Generaal Poetnik, de chef van den Servischen generalen staf, is weer vrijgelaten. Hij begaf zich over Boekarest naar Nisch. De autoriteiten namen maatregelen» om betoogingen te voorkomen. Volgens het »Neue Wiener Tageblatt" is het keizer Frans Jozef zelf geweest, die last gegeven heefi om den gevangen genomen chef van den Servischen generalen staf verder te laten leizen. Griekenland. Ee Grieksche gezant te Constantinopel, vei klaarde dat ingeval een oorlog lusschen Oosten rijk en Servië uitbreekt, Griekenland Servië met 100,000 man zal moeten steunen. Mobilisatie der Engelsche vloot. Naar gemeld wordt, is gister de mobilisatie van de tweede leger divisie te Aldershot begonnen terwijl er ook een saniteitscorps aan toege voegd is. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat z.g. reserve-bemanning van de tweede vloot orders gekregen heeft om voorloopig aan ftoord der sche pen te blijven in plaats van om, zooals na de manoevres gebruikelijk is, naar hun woonplaatsen terug te keeren. Uit GibraltarAlle verloven zijn ingetrokken. Het kalfaten van de «Bellerophon", waarmede morgen een aanvang zou worden gemaakt, is uitge steld. De Fransche vloot. Uit Toulon wordt gemeld Admiraal Boué de Lapereyre heeft aan boord van het admiraalsschip ontboden de commandan ten van het eerste en tweede eskader linieschepen van de divisie kleinere schepen en van de aan- vullingsdivisie. Hij verklaarde, dat de bewegingen van de vloot zouden worden voorbereid, die door de omstandigheden konden worden gevorderd. Het Servische antwoord. Von Giessl, de teruggeroepen Oostenrijksch-Hou- gaarsche gezant te Belgrado-, heeft bij zijn aan komst te Weenen den minister van buitenland- schc zaken het antwoord van Seivië overhan digd. Daaraan wordt de volgende beschouwing vast geknoopt Dit antwo-ord heeft ten doel den vals.hen schijn te wekken, dat Servië bereid is tot de uiterste grens waartoe het kan gaan de eischen van Oostenrijk-Hongiarije te vervullen, In werkelijkheid U de nota echter van een geest van onoprecht heid doortrokken en geeft duidelijk blijk, dat het Servië geen ernst is een einde te maken aan het strafwaardig' toelaten van de intrigues tegen Oos te n r ijk-Hon g;arije Zoowel ton opzichte van len algemeenen grond slag van den stap van Oostenrrjk-Hongarije als van de onderscheidene eischen van ü.-H. bevat de nota van Servië zóó vérstrekkende beperkin gen en zooveel voorbehoud, nat ook de werke lijk gedane concessies z-onder beteekenis worden, en wel voornamelijk onder nietige t oorwendsele. Ee cisch tot deelneming van Oostenrijk-'Hongarije aan het onderzoek naar op Servisch grondgebied zich bevindende medeplichtigen aan de samen zwering van den 28sten Juni wordt volstrekt a/gëwezen en de inwilliging van oen tiscii dat ae vijanden der monarchie zullen worden be streden, staat gelijk met een weigering'. Op het verlangen van O.-H. dat Servië de noodige maat- regelen zal nemen opdat de veteenigimien die de monarchie vijandig zijn, na hun ontbinding niet onder een anderen naam en in een anderen vorm hun 'werkzaamheid zullen voortzetten, is in het geheel geen acht geslagen. 1 nar de eischen in de O.-H. nota vervat, in verband met de houding', tot dusverre door Ser ve aangenomen, een minimum bexeekenen, dat volstrekt noodig' is om duurzame rust in hef zuidelijk en oostelijk deel der monarchie Ie hand lij ven, moet het antwoord van Servië onbevre digend geacht worden. Eat voor 't overige Servië overtuigd was van de onaannemelijkheid van zijn antwoord, bewijst de omstandigheid dat het aan slot voorstelt, :1e geschillen langs den weg van een scheidsgerecht te beslechten, welk voor stel in het juiste licht worcit gesteld mor het feit aat reeds uren vóór de- overhandiging van hét antwoord met de mobilisatie van het Ser vische leger was begonnen. De gevechten bij Temeskubin. Omtrent de schermutselingen bij Temeskubin worden aan de «National Zeitung'' nog de vol gende bijzonderheden gemeld De Servische troepen schoten op een Donau- stoomboot, waarmede Oostenrijksche troepen ge transporteerd werden. Dezen beantwoorddenden aanval onmiddellijk. Het gevecht duurde eenige uren. Aan beide zijden zijn dooden en gewonden gevallen hoeveel is op het oogenblik nog niet bekend. Het bericht van dit eerste bloedige treffen heett te Weenen enorme opwinding veroorzaakt. Van alle zijden wordt de meeniug uitgesproken, dat waar er thans bloed gevloeid heeft, er geen mo gelijkheid meer bestaat om het conflict op min nelijke wijze op te lossen. Di o beu r z e n. De effectenbeurzen te Weenen Si. Petersburg; er. Brussel zijn gesloten. Ee Londensche beurs was zeer flauw. Fran sche rente bleek er on verkoopbaar. A an de beurs te Amsterdam deed zich gis lm •en de paniek voor, die zich Zaterdag op de buifenlandsche beurzen had vertoond. Voor Oostenrijksche en andere staatsfondsen werd geen noteering opgegeven. Vooral olieaan- rieelen leverden aanzienlijke veiliezen op. ENGELAND. Onlusten in Ierland. Bij de gevechten in Dublin, waarbij eenige per sonen ernstig werden verwond, stelde het publiek zich steeds aan de zijde der vrijwilligers. Later weiden soldaten die door de stad liepen aanhou dend door de burgers lastig gevallen. Asquith is gisterennacht tusschen twaalf en een uur in Londen teruggekeerd. Tot nu toe heeft geen vergadering van de Ministers plaats gevonden. De Kabinetsraad is niet bijeengeroepen. Met het oog op den toestand in Ierland ver wacht men, dat de Ministerraad later in den dag bijeengeroepen wordt. gienadiers onder bevel van den le luitenant Borel. Ook aan de Scheveningsche Haven en op andere punten van de Scheveningsche kust hadden der gelijke oefeningen plaats. Nader meldt men uit Den Haag d.d. 27 Juli De buitengewone ministerraad van lieden mid dag, die zich bezig heeft gehouden met de voor bereidende maatregelen, die noodig kunnen wor den met het oog op den dreigenden oorlogstoe stand in Europa, heeft van 12 tot 2 uur geduurd. Te 5 uur heden-middag kwamen de ministers opnieuw bijeen. Verschillende Duitsche officieren, te Domburg vertoevende, kregen telegrafisch opdracht onmid dellijk naar Duitschland te retouneeren. Men meldt uit Deventer d.d. 27 Juli Dat men ook in ons land bedacht is op maat regelen in verband met den gespannen internatte - ien toestand, kan worden opgemaakt uit het feit, dat hier gisteren per telegraaf belangrijke orders aan de militaire autoriteiten zijn vei strekt; o.m. zouden deze hebben ingehouden instructies voor de bewaking der spoorbiug; een feit is het» dat er sinds Zondag-middag infanterie in de ka- zeren geconsigneerd is. Nader meldt men, dat gisteravond de spoor brug door infanterie is bezet. Niemand mag meer passeeren. Om 8 uur 45 werd uit Deventer geseind, dat de infanteriebezetting van de spoorbrug zooeven versterkt wordt door cavalerie. Men meldt uit 's-Hertogenbosch Gisteravond tusschen 8 en 10 uur zijn uit ons garnizoen verschillende detachementen infanterie vertrokken ter bezetting der voet- eD spoorbrug gen in den omtrek. a Men meldt uit Maastricht: Alhier wordt de spoorbrug bewaakt door een 30-tal soldaten, terwijl in die plaats voorts het garnizoen in de kazerne geconsigneerd is. De «Avondpost" verneemt, uit betrouwbare bron» dat de regeering beslag heeft laten leggen op alle sleepbooten in den Nieuwen Waterweg. Ook de in de Scheveningsche haven aanwezige 4 sleepbooten zijn gerequireerd naar den Nieuwen Waterweg. Men meldt uit Amersfoort Met het oog op de mogelijkheid van troepen vervoer, wordt aan het station Amersfoort veel materieel geconcentreerd. Het daarbij betrokken ambtenarenpersoneel heeft last ontvangen in den vrijen tijd bij de hand te blijven. (Tel.) f300 toegekend aan elk der ontwerpen onder het motfo „Camera Obscura H" en „dreef". Eeuwfeest Jezuïeten-orde. Zaterdag-'middag 25 Juli werd in het Hotel ..Ee Twee Steden te Den Haag' cene vergadering gehouden van verscheidene oud-leerlingen van het gymnasium Katwijk en vadeisi van tegenwoordige leerlingen, ter bespreking van het denkbeeld ,o;ni, ter gelegenheid van het eeuwfeest van het her stel der Jezuïetenorde, aan het nieuw te bouwen Collegte te Den Haag, waarheen „Katwijk" wordt overgebracht, eene kapel aan te bieden. lal van bewijzen van instemming! waren inge komen van opgeroepenen, .lie verhinderd waren de vergadering hij te wonen. Het plan vond algemeene toejuiching en eene Commissie, welke zich t.ot alle oud-Katwijkefó en vaders van Katwijkcrs zal wenden, werd defi nitief geconstitueerd. Tevens werd een Uitvoerend Comité gekozen, waarin de oud-Minister Mr. Ne- ii?.sen het presidentschap aanvaardde, terwijl daar van voorts deel uitmaken het lici der Eerste Kamer, de heer Van aer Kun als vice-president, de oud-Minister Air. Loeff, Mr. J. B. van Borc kei en Mr. \V, G. A. van Sonsbeeek, laatstge noemden respectievelijk als penningmeester en als secretaris. Weerbericht. lelegrafisch bericht naar waarnemingen, verricl t in den morgen van 28 Juli, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.3 te Horta. Laagste barometerstand 743.7 te Kopenhage. Verwachting tot den volgenden dag: matige westelijke tot noord westelijken wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, zelfde temperatuur. FRANKRIJK. In de zaak-Caillaux zijn gister de getuigenver- hooren geëindigd. Heden worden het requisitoir en de pleidooien uitgesproken. Vermoedelijk valt heden reeds het vonnis. Te Reuss had Zondag een botsing plaats tusschen radicale en Carlisten, waarbij elf perso- nen werden gewond. Er werd met revolvers geschoten. Bij het klooster der paters Lazeristen te Saint Chamond (Loire; heeft een instorting plaats gehad. Er zijn twee personen gedood en 14 ge wond. Men meldt ons uit Den Haag: Na afloop van den ministerraad, is gister door het Departement van oorlog een telegram ver zonden aan alle garnizoenen in Nederland. Een detachement pontonniers vertrok van Dor drecht naar Scheveningen. De varende pontonniers, die bij! Grave ma noeuvres hielden, zijn terjuggerjOepen. De verdediging van Indië. Het marine-defensie-wetsontwerp worcit, zoo meldt men aan de „N. R. Ct.", zeer spoedig van den Raad van State met advies aan het departement verwacht. Als het ontwerp terug is, zal men het aan Ret departement zoo spoedig mogelijk bewerken, waarna liet bij re Tweede Kamer zal worden ingediend. Dit zal vermoede lijk in den loop der maand Augustus plaats Lebhen. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 17 dezer gemeente, over het dienstjaar 1913/14, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 27en Juli 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter in vordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge- Voiksbadhuis. In de week van 19—25 Juli '14 werden genomen 487 baden. Ie klas kuipbaden 19, regenbaden 202e klas kuipbaden 75, regenbaden 347, 5 ets. kinder baden 26. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 29 Juli 8.06 v.m8.37 n.m., Met ingang van 1 Sept. is de om- mies der Posterijen en Telegrafie A. M. Lambregt- se verplaatst van Lisse naar Schiedam (Post kantoor). Nederland cn de internationale toestand, In de regeerings- en diplomatieke kringen te s-Gravenhage begint een meer optimistische stem ming te heerschen betreflende de Europeesche crisis. De in Nederland vertoevende Oostenrijksche en Hongaarsche dienstplichtigen behoeven zich, na de bekendmaking, nug niet onmiddellijk naar hun vaderland terug te begeven, maar zullen nog een nadere schriftelijke oproeping moeten af wachten. De van het consulaat-generaal uitgegane publi catie was slechts een waarschuwing. De attaché en de kanselier bij het Oostenrijk sche gezantschap te 'sGravenhage, beiden officieren bij het actieve leger of de reserve, zijn dan ook nog niet naar de hun bij mobilisatie aangewezen standplaatsen afgereisd. Maatregelen zijn genomen, om het ontslag van de miliciens der oudste lichting, hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vinden op te schorten. Ook de overgang van miliciens naar de land weer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het ontslag der oudste landweerlich ting, dat, volgens de Landweerwet. eveneens op dien datum valt, is opgeschort. De «Zeeland" keert Woensdag terug, terwijl aan de commandanten van de «Noord-Brabant" en de «Kortenaer" last is gegeven, huiswaart te varen. Gisteravond werd aan het departement van Oorlog nog laat gewerkt. De minister was er met verschillende militaire chefs en ambtenaren bij eenige afdeelingen. Men meldt uit 's-Gravenhage d.d. 27 Juli Er werden heden-avond door compagnieën van de brigade grenadiers en jagers nachtelijke oefe ningen gehouden, die waarschijnlijk in verbaud staan met eene eventueele mobilisatie van onze weermacht en de eerste militaire maatregelen, die zullen genomen worden met het oog op het dreigend oorlogsgevaar. Bij deze nachtelijke oefe ning werd de Pier bewaakt door een detachement Particuliere liarens. Ee hoefijzer-'Gorrespondent van .het „Hbld.ver neemt, dat in de zaak van de te Vlaardingen aan te leggen Duitsche werf in zooverre een misver stand heerischt, dat er noig' geen definitieve be slissing' is genomen. Indien onze regeering: de Duitsche vestiging te Vlaardingen ongewenscht mocht achten, kan zij deze nogt steens voorkomen. Intusschen zal de te nemen oeslissing zeker niet worden beïnvloed door eenige vrees voor inter nationale moeilijkheden, al ware 't alleen maar omdat de ontworpen inrichting onder het vuur zou liggen van het fort aan den Hoek van Hol land Gemeente-secretaris. Te Utrecht heeft een samenkomst plaats gehad van eenige belangstellenden in de ontwikkeling, van de gemeente-administratie, ter bespreking van hei meeningSverschil, gerezen tusschen de Neder! vereeniging van gemeentebelangen en den Neder], Bond van g'emeenteambtenaren omtrent de tegen woordige inrichting van het examen voor can- didaat-gfemeente-secretaris. Besloten werd te trach ten, dit meeningsversehi 1 uit den weg ie ruimen en een voor beide vereenigingen bevredigende oplossing te vinden, waardoor de bond .van zijn voornemen zal afzien, ook een examen in te stellen. Hoogezund. Naar het „N. v, h. N." verneemt, is de Minister an Binnenlandsche Zaken niet genegen tot de it ree ni ging van Hoogezand en jSapperneer mede te werken. Als tijdelijk opzichters bij dege- meentewerken zijn door de betrokken commissie aangesteld M. Bannink te Groningen en J. Nieu- wehuizen te Overschie, zulks in verband met de uitvoering van gemeentelijke werken. Door den Burgemeester is de ui t- spraak bekend gemaakt door Ged. Staten gedaan op de aanvragen om vrijstelling van den dienst wegens, kostwinnerschap. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de ter gebruikelijke plaatse aangeplakten kennisgeving. Bij dein het pensionaat te Weert gehouden overgangs- en eindexamens van den drie-jarigen handelscursus werd het diploma in atd. A toegekend aan de heeren P. Engering en H. Rebers beiden te Schiedam. G i s t e r e n - m i d d a g werd door de politie een schipper aangehouden, die gesignaleerd stond als veroordeeld tot het betalen van verschil lende boeten tot een bedrag van f 7.50 subs vijf dagen hechtenis. De man betaalde de boeten en werd op vrjje voeten gesteld. tengevolge van den lagen water- stand geraakte in de Schie in de Ooievaarsbrug een aak vast, waardoor het verkeer over dien brug gedurende 40 minuten was gestremd. Gisterenmiddag is aan den over weg aan de Overschieschestraat een hondje door den trein overreden. De halsband waaraan de belastingpenning 39 van 1912 is door den over- wegwachter in bewarteggenom en. Hildebrand-monument. Het ontwerp van J. Bronner, beeldhoiuwfer te Haarlem, is met algemeene stemmen door de jury voor het Hildebrand-tmomiment, bekroond mei den eersten prijs van f 1000. De tweede en derde prijs werden niet toegekend. Wel is DIT ROTTERDAM De burgemeester van Rotterdam is' gisteravond naar Engeland vertrokken. Deze reij trekt in de tegenwoordige omstan digheden natuurlijk zeer de aandacht. In de heden gehouden vergadering van do Alg, Havenarheiderabtond „Streven naar Verbetering werd met 72 tegen 9 stemmen besloten te sta ken. Hedenmorgen ving1 de staking1 aan op 5 etehe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2