Dagblad voor Schiedam f i bUt 10 EERSTE BLAD. De oorlog tusschen Oostenrijk en Servië. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering fPfl verlies fit 378te Jaargang. Zaterdag I Au«ruslus 1914. No. 10991 FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oYereeilomstig op de polis yermelfle Toonaarden. bjj verlies van levenslange 'P Q SI f| verlias geheele 1111 een hand, invaliditeitI L U U voet of oogI U U I I U U «en duim Do verzekering wordt gewaarborgd door de tlollaudsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bU verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bladen. bestaat uit twee Belgrado niet ingenomen. Frans Jozef te Schönbrunn. St. Petersburg. Gunstige vooruitzichten. De inname van Belgrado wordt tegengesproken. »De Tijd" verneemt uit Semlinrdat er sedert een paar dagen gevochten wordt om het bezit der stad, die door de Serviërs in het geheim zeer sterk verschanst is, terwijl zij den schijn aannamen, haar open en bloot aan den vijand over te geven. Oostenrijksche verkenners hadden de zekerheid vei kregen van belangrijke versterkingen, welke rondom de stad gelegen waren. Gedurende den geheelen nacht zijn de vestingwerken gebombar deerd geworden, maar de Servische troepen, die de onderaardsche kazematten en de laagten achter het struikgewas bezet hielden, verraadden hun legering niet. Om hen te dwingen, zich bloot te geven of althans hun aanwezigheid te openbaren, hadden eenige jonge Oostenrijksche vrijwilligers- matrozen zich aangeboden, de sleep stoomboot »Alkotmany" te bemannen. Na verkregen toestem ming voeren zij stroomopwaarts in een stouten zwaai naar den Servischen oever. Uit plaatsem die te voren door de Oostenrijksche kanonnen waar waren gebombardeerd, doch vanwaar geen antwoord was ontvangen, werd een hevig geweer vuur geopend op de stoomboot. Aldus werd de Servische verdediging genoodzaakt het geheim van haar positie prijs te geven. De stoomboot verloor in het gevecht een zijner schoorsteenen, terwijl van de vrijwilligers drie man gedood en twee gewond werden. Ook toen de duisternis gevallen was, vervolgde bij het zoeklicht van een Donau- monitor het zware Oostenrijksche geschut zijn bombardement, om de Servische oevers van vijan den te zuiveren. Aan de het Petersburgsche Telegraafagentschan wordt uit Belgrado, dato 30 Juli geseind De Oostenrijkers openden gisterenavond tegen elf uur met een sterke kanonnade een tweeden aanval op Belgrado. Het schieten uit de monitors te Semlin duurde tot twee uur 's morgens. Eenige gebouwen in de stad werden beschadigd. Het Servische geschut beantwoordde het schieten slechts nu en dan. Een Oostenrjjksche kanonneerboot werd zwaar beschadigd. Een poging der Oostenrijkers om over de rivier te trekken werd door een steik vuur van infan terie en machinegeweren krachtdadig verhinderd. Het geweervuur duurde tot vier uur 's ochtends. Aan Servische zijde geen verliezen. Langs de Save en de Donau zijn de Oostenrij kers overal teruggeslagen. Donderdag-avond om half acht ontstond een heftig voorpostengevecht aan de Save. Het ge weervuur nam steeds in kracht toe. Ook de Oostenrijksche artillerie nam aan den strijd deel. Bij bet intreden van de duisternis verschenen GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch 68) Te Mouzon slechts waren zij in veiligheid, ten minste voor een oogenblik. Zij vonden eene schuil plaats in een hotel wiens voorgevel uitzicht had op de Maas, het hotel »Au Lion d'Argent". Eene brug verbond de stad met de wijk welke rechtover was gelegen, in de vlakte door de bosschen gesloten, waar het tweede gedeelte van het gevecht plaats had. Het aanhoudend gedonder van het geweervuur en van het kanon kon duidelijk worden onder scheiden. De straten van Mouzon vulden zich met vluch telingen, maar dit was het schuim van het leger, dat vocht in de bosschen. De slag werd geleverd in het struikgewas in de holle wegen van het WoudDe Franschen weerstonden met eene Wanhopige dapperheid waar men niet genoegzaam hulde aan heeft gebracht. Gansche regimenten lieten zich neerhakken. Zij waren ten getale van tien duizend en het blijkt uit Pruisische dokumenten dat de vijanden de honderd duizend man van het Frasche leger meenden vóór zich en overwonnen te hebben. Dit zegt genoeg 1 Betoogingen in plotseling hoog boven de vesting le Belgrado Oostenrijksche vliegmachines. Kort daarop staak ten de Oostenrijkers het vuur. De Serviërs scho ten gisteren voortdurend op de „Draisirè", die onder de vlag van het Roode Kruis op de Save voer. De Keizer te Schönbrun Toen de Keizer bij zijn aankomst aan het kas teel te Schönbrunn uit zijn rijtuig gestapt was, heeft burgemeester Weisskirchner een toespraak gehouden, waarin hij1 den ped van van trouw aan Keizer en Rijk uit naam ran de burgers van Weenen hernieuwde. De Keizer antwoordde: Diep ontroerd aanvaard ik dit bewijs van trouw, zoo als er mij uit alle doelen der monarchie toeko men. Ik dank u hartelijk voor uw hulde. De burgemeester dankte vervolgens den Kei zer voor het hooge, zij het ongetwijfeld zWare besluit en zeide: De Oostenrijkers willen voor do eer en don roem van het vaderland alles op het spel zetten. De Keizer zeide hierop: Ik had gedacht, dat ik op mijn leeftijd nog slechts jaren van vrede beleven zou. Het besluit is mij' stellig zwaar gevallen, maar uit de betoogt- gen, die overal gehouden worden, heb ik de over tuiging gekregen, dat mijn besluit goed was. Le burgemeester antwoorddeMoge God uwe Ma jesteit beschermen en onze wapenen zegenen. De Keizer wendde zich toen tot den leider van het Duitsche Nationale Verbond, den afgevaar digde Gross, zeggende: Het doet, mij genoegen, dat de heeren hier gekomen zijn. Gross ant woordde Wij1 zijn verplicht Uwe Majesteit onze hulde en de belofte van onzen trouw aan te bieden. Wij wenschen en hopen, dat Uwe Majesteit in de tijden, die nu aanbreken, veel vreugde beleven moge. De Keizer antwoordde: Ik heb reeds thans vreugde, omdat ik zie, dat' mijn besluit van alle zijden gebillijkt wordt, waar op Gross zeide: Uwe Majesteit kan overtuigd zijn, dat alle volken der monarchie en het Duitsche vooral, tot hun laatsten droppel bloeds achter Uwe Majesteit zullen staan. De Keizer zeide ver volgens nog, dat deze betooging hem in het bij zonder verheugde. Nadat er eerde gehouden was riep de burge meester: Leve Zijné Majesteit en de doorluch tige troonopvolger! Stormachtig gejubel brak op deze wöorden los. Terwijl Keizer Frans Jozef, naar alle zijden groetend, de trappen naar het pa leis opging, speelde het militaire muziekkorps het volkslied, dat door alle aanwezigen bloots hoofds meegezongen werd. Het was rond drie uren dat de eerste vluchte lingen te Mouzon waren aangekomen. Om den aftocht van het leger te beschermen, moest men aan den anderen oever der Maas, den weg ver dedigen die van Beaumont komt en de wegen die op de brug van Mouzon uitkomen. De 5e en 6e regimenten kurassiers waren op ttvee rijen vooruitgerukt. Een vernielend vuur deed het 6e wijken, dat de eerste rij uitmaakte Het 5e rukte voorwaarts, deed zich uiteenslaan, en werd terug geworpen op de Maas. Het zwom door de rivier. De avond viel. De slag werd voortgezet niet tegenstaande de duisternis. In eene benedenzaal van het hotel, uitzicht hebbend op den oever, bevonden zich Maria en Madelor, met vrouwen en mannen die aldaar waren gevlucht. Men had do vensterluiken dicht gesloten en de deuren gebarricadeerd met matrassen. Er was langs dien kant geen groot gevaar. De menigte trok zich aan de brug samen. Eene bom ontplofte en richtte groote verwoestingen aan. Vóór de brug, hadden de Pruisische bommen brand veroorzaakt in een huis dat van onder tot boven door het vuur werd vernield. De muren van het gebouw stortten met een verschrikkelijk gedruisch in en de vlammen werden weerkaatst op den Maasoever. Op den linkeroever, poogden Beiersche regimenten voetvolk die het gehucht bezetten de brug in te nemen en de ontruiming van Mouzon door de Fransche troepen te storen. Uit Petersburg. Gisteren waren de hoofdstraten der stad over vol betoogers. Leiders van de betoogingen droegen vlaggen in de landskieuren. De stoet ging langs New sky-prospect en Liteijni-prospect naar het Ser vische gezantschap. Voor de gezantschapsgeboinven van Engeland en Frankrijk in verder verwijderde stadsdeelen werd door de arbeiders gemanifesteerd. Zij rie pen: „hoerrah", zongen het volkslied, enz. Op verscheiden plaatsen werden vergaderingen gehouden. Tot laat in den nacht hieven de stra ten gevuld met een opgewonden menigte. In Servische kringen is men van meening, dat de beslissing! van Rusland in zake het in to nrijksch-Servisch conflict in ie volgende 24 uur .e wachten is. Men meent dat Rusland Leden morgen zich reeds verklaard zal hebben, Jat, het niet als werkeloos toeschouwer kan blijven toe zien. De „Novoje Wremja" schrijft: De Oostenrijksche bommen springen niet al leen in Servië, maar ook in Rusland. Boven het gerucht der beschieting uit hooren wij de stem der Serviërs. Dit groote land trilt, waakt, en reeds strekt zijn hand zich uit. Rusland is sterk, levend, machtig door den moed van zijn volk en zijn eensgezindheid met zijn souverein. Zijn gewapende macht maakt zich reeds voor den veldtocht gereed, maar zij zal een bevel afwach ten, alvorens op te rukken. Hare afwachtende, houding zal rustig zijn, want zij weet, waarom zij is gemobiliseerd. In deze dagen van pnrust vervult Rusland den plicht, welken 't lot van gansch het Slavendom het voorschrijft, en daar in schuilt het geheim van dc kalmte, waarmede het Russische publiek het bericht der mobilisatie, zal pntvangen. Het manifest van keizer Franz Joseph ver wijl; Servië zijne ondankbaarheid. Toch heeft Oostenrijk-Hongarije in 1884 Servië op Bulgarije afgestuurd. In de aanvaarding der Oostenrijk sche eischen door Servië, heeft keizer Franz Jo seph het voorwendsel weten te vinden om Bel grado te doen beschieten. Als er nog een recht vaardigheid in deze wereld beslaat, dan zal zij deze handelwijze zonder wedergade streng oor- deelen." Du itschland. Het mobilisatiebevel gaf aanleiding tot patrio- tistische manifestaties, die den geheelen nacht, aanhielden. Om half zeven des avonds verschenen de kei zer, de keizerin en prins Adalbert voor een ven ster van de ridderzaal en werden stormachtig toegejuicht. De keizer hield tot de verzamelde menigte een toespraak, die door het gejuich der menigte over stemd werd. De keizer zeide: Een ernstig uur is voor Duitschland aange broken. Van alle kanten zijn wij door benij- ders omringd en zij dwingen ons tot verdedi- Het was zes uur. De troepen van het 5a korps, uit de bosschen op de vlakte van Mouzon verschijnend, hadden gepoogd het gehucht te verdedigen en werden in Mouzon teruggeworpen. Langs den rechteroever, schoten regimenten op het gehuchtde klaarheid van den brand ver lichtte hunne vermoeide gezichten, vermagerd en zwart van het kruit. Plotseling liet Maria een luiden gil IV. Het jonge meisje was het venster genaderd, ondanks haren vader die het haar wilde beletten, niettegenstaande het gevaar dat er kon in bestaan. Kogels troffen, inderdaad, het huis en vielen met een dof geluid langs de muren neer. Op den oever der Maas plaatsten soldaten zich op rij, verborgen achter hoopen hout achter wagens ja, in schepen. Zij onderhielden tegen de Pruisen, in het ge hucht, op den anderen oever der rivier, een kracht dadig geweervuur. Met eene batterij mitrailleurs vaagde een kapi tein der artillerie, die de stukken richtte de brug ledig welke de Pruisen hadden bemeesterd. Op dit oogenblik sprong een jong soldaat in eene boot en begon op de Pruisen te schieten, boven het hoofd der Franschen vóór hem ge bogen. De kogels floten hem om de ooren. Hij boog het hoofd niet laadde en schoot ge durig alsof hij zich oefonde op de schietbaan. Maria had hem opgemerkt. Zjj was vooruit ge- ging. Men drukt ons het zwaard in des hand. Ik hoop, dat, als ik er niet in slaag op het laatste oogenblik mijn tegenstanders tot een ander inzicht te brengen, en den vrede te hand haven, wij het zwaard met Gods hulp zoo voe ren zullen, dat wij het weder met ocro in de scheede kunnen steken. Enorme offers zou een oorlog van het Duitsche volk eischen, doch onzen tegenstanders zullen wij toonen, wat het, beteekent Duitschland aan te vallen en nu be veel ik u in Gade aan. Gaat thans; naar de kerken, knielt daar voor God neder en bidt I-Hem am ons dappere leger tc helpen." Een geestdriftig gejuich brak los toen de keizer geëindigd had en luide weerklonk het „hoch", terwijl patriottische liederen gezongen werden Toen Hunne Majesteiten in een open automo biel het slot, verlieten, weerklonk opnieuw een donderend gejuich. E n g e 1 a nd. De „Daily Mail", de vraag besprekende waar om Engeland bij den dreigenden oorlog betrok ken wórdt, schrijft: De ernst van de tegenwoordige Europeesche crisis kan niet ten volle begrepen worden, wan neer men niet klaar en duidelijk inziet, dat, in geval een algemeene oorlog uitbarst, Groot-Bri tannië in zijn eigen levensbelang zich daaraan niet kan onttrekken. Er is geen sprake van, dat Groot-Britannië voor Servië partij kiest, dat Groot-Britannië blindelings de leiding van Frank rijk en Rusland, zijn vrienden in de Triple En tente, volgt. Bjj een algemeen Europeesch conflict staat het evenwicht in Europa op het spel. Het doel der Engelsche buitenlandsche poli tiek is de mogendheden van Europa in evenwicht te houden. De toegenomen kracht van den Drie bond, ontstaan tengevolge van de enorme militaire en maritieme ontwikkeling van Duitschland, gaf aanleiding tot de vorming van den Tweebond tusschen Frankrijk en Rusland. De opkomst van Duitschland leidde tot het sluiten der Entente Cordiale tusschen Frankrijk en Engeland, welke zich uitbreidend tot Rusland, in de Triple En tente overging. De geheele veiligheid van het Britsehe Keizerrijk hangt af van de handhaving van het Europeesche evenwicht. Groot-Britannië kan zijn maritieme suprema tie niet in de waagschaal stellen, door gevaar tc loopen, dat de een of andere mogendheid of groep van mogendheden op het continent een overwegen den invloed krijgt.. Het kan zijn trouw-bewaak- te tradities van vrijheid in grondwet en wetge ving niet in gevaar laten brengen door het land bloot te stellen aan de mogelijkheid, dat het door een nieuwe mogendheid een regeerings-systeem opgedrongen wordt, welke van de zijne ten zeer ste verschilt. Om deze redenen kunnen wij niet veroorloven, dat Frankrijk vernietigd of de Twee- bond verzwakt wordt. sprongen, met de armen uitgestrekt, met een luiden schreeuw van vreugde en van schrik: Jeroom Jeroom I Hij was 't inderdaad, die, met soldaten van het 5e korps den omtrek der brug verdedigde. Er lag in deze dappere lieden eene wilde kracht dadigheid, eene ware verachting van den dood. Op dit oogenblik doorboorde eene bom het schip waarop de soldaten stonden en sneed het in twee. De soldaten rolden in den vloed, lieten hunne wapens vallen en stieten een woedend geschreeuw uit. Jeroom Jeroom hergaalde Maria, hijgend, met verwilderde oogen van afgrijzen. Hare stem trilde te midden van het vreeselijk geknetter van het geweervuur. Zij viel in bezwijming. Terzelfder tijd, scheen het haar, dat op haar geroep eene stem welke plotseling werd ver smoord dooor het gedonder der Pruisische batterij tot tweemaal toe geantwoord had Maria! lieve Maria! Niemand kon er aan denken hulp te brengen aan de rampzaligen die tegen den dood worstelden. Madelor spoedde zich bij zijne dochter en per sonen uit het hotel, die uit de kelders kwamen, riepen BrandOveral heerschte opschudding en wanhoop. Er werd buiten vuur gegeven met de mitrail leurs. Zesmaal hernieuwden de Pruisen hunnen aan val en zesmaal werden zij afgeslagen. De vijand nam zijnen intrek dien a^ond niet in Mouzon. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1