voor Gratis Ongevallenverzekering f1(lf|(l levenslange Jp 0 O O TWEEDE BLAD. fpn bgver,ie8 fir I OU ZZ; I 10 37ste Jaariiaiitf. Zaterdag 1 'Augustus 1914 No. 10991 rh Binnenland. Nieuw*. Bureau: Boterstraat 50, ïelef, 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. wereeiiiomstii op de polis Termelfle Toor?aarden. (JUU mvaïdfteitI ZuU gewaarborgd door Do verzekering wordt de by verlies van een hand, voet of oog; Uoiiandsehe Algemeene b\j verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood bg verlies van eiken ande ren vinger. Uit de Pers. De Duitschers in Zaandam. In het katholiek weekblad »Van Onzen Tijd" schrijft staatsraad prof. Struycken naar aanleiding van de uitzetting der Duitsche werkwilligen door den Zaandamschen burgemeester, dat de opvatting, als zou het Vestigingsverdrag met Duitschland de toestand der Duitschers ten onzent verslechterd hebben, hetgeen ook burgemeester Ter Laan scheen te meenen, onjuist is. Uit de beide eerste artike len van het Vestigingsverdrag volgt, dat een Duit scher niet alleen op grond van een paspoort zooals volgens de Wet van 1849 maar ook op grond van een »Heimatschein" de toelating kan eischen. In zoover schept dus het tractaat voor hem een gunstiger toestand dan de wet. Bezit hij geen dezer beide stukken, dan verkeert hij geheel 'n denzelfden toestand als iedere andere vreem deling hij kan niet eischen, te worden toegela ten, de Duitsche Regeering zich niet bij de onze beklagen, zoo hem de toegang wordt geweigerd, ©aar de politie kan hem, hetzij op vertoon van andere identiteitsbewijzen, hetzij op grond ?ijner eigen verklaring toelaten, d.w.z. een reis en ver- blijfpas geven, on heeft ook geen reden, ten zijuen opzichte een andere praktijk te volgen dan ten opzichte van andere vreemdelingen, d.w.z. hem in t algemeen geheel ongemoeid laten. Uit niets b'ijkt, dat de politie verplicht zoude zijn, een Duitscher alleen daarom niet toe te laten, wijl hij geen »Heimatschein" kan vertoonen. Ook de Missive van den minister van Binnenlandsche Zaken van 1 Mei 1907 betreffende de uitvoering van het Vestigingsverdrag daargelaten, dat zij 'n den rechtstoestand der vreemdelingen geen verandering zoude kunnen brengen, plaatst zich niet op dit standpunt. In art. 9 wordt wel den gemeentebesturen verzocht, toe te zien, dut de Duitschers voorzien zijn van een geldig pas- Poort of van een »Heimatschein", en de aandacht van de betrokkenen erop te vestigen, dat hei bezit van zoodanig stuk noodig is om, indien daarvoor overigens de voorwaarden aanwezig zijn, aanspraak le kunnen maken op het recht om zich hier te lande te vestigen of bij voortduring of tijdelijk te verblijven, maar de minister heeft er niet aan gedacht, erbij te voegen, dat de politie, als zoo danige stukken niet werden getooDd, verplicht zoude zijn, de Duitschers niet loe te laten of te verwijderen. De politie heeft steeds te overwegen of zij bij zondere redenen heelt, een Duitscher zonder pas- Poort of »Heimalschein" den toegang tot ons land te ontzeggen het gemis van den Mleimatschein" alleen is daarvoor zeker niet voldoende. Stelt de burgemeester om de eene of andere reden op zulk een identiteitsstuk prijs, dan kan hij volgens de Missive van den minister bij den betrokkene erop aandringen, dat liy zulk een stuk late komen, 'daar hem voorloopig rustig laten verblijven. Overweegt de politie, een vreemdeling niet toe te laten of uit te zetten, dan heeft zij zich wel te vergewissen, met welke bedoeling haar het zoo Uitgebreide gezag over de vreemdelingen is gege ven, opdat zij zich niet schuldig make aan. of den schijn op zich lade van wat de Franschen noe men sdétournement de pouvoir", gebruik eener door de wet verleende bevoegdheid om andere redenen, met andere bedoeling dan waarvoor de Wet dit gezag heeft toegekend. Bovengenoemd art. - van het Vestigingsveidrag kan haar daarbij een r'chtsnoer zyn, in zoover als daarin, zooals bij de behandeling van het tractaat in de Tweede Kamer ulgemeen werd erkend, zonder twijfel alle denk bare motieven ter rechtvaardiging eener uitzetting 2ljn samengevat. He sociaal-democratische Kamerfractie heeft z©h indertijd tegen het Vestigingsverdrag ver klaard, omdat, naar hare meening, sNederland z©h ermede voor een aanmerkelijk deel aanpast aan de Duitsche politietoestanden, die door dit verdrag van onzentwege als het ware worden gesanctionneerd." Te hopen is, dat men van die ZlJde niet de leiding neme, om deze sombere voor spelling in ons eigen land te vervullen. Wereldvrede. Alen schrijft ons: Menigeen zal hij het lezen van bovenstaande n titel glimlachen, anderen zullen de schouders ophalen over liet ongehoorde feit, dat nu geheel Europa als het ware in zenuwachtige spanning nu twee rijken zich met kaortsachtig.en ijver gereedmaken voor den oorlog te durven schrij ven, jet, zelfs denken aan wereldvrede. En toch is juist het tijdstip, waarop een oor log dreigt uit te barsten ot reeds verklaard is, bet meest geschikte oogenhlilc oen lauw en wak ker le schudden en iedereen aan te sparen zich hij de vredesbeweging aan le sluiten. Dan gaat men toch weer denken aan de (Ont zettende gevolgen van een oorlog. Nu reeds, voordat de oorlog formeel verklaard is, ziet men reeds de koersen van alle fondsen dalen, zpodat reeds in eenige landen «te beurzen voor eenige dagen gesloten zijn, om bijna niet te overkomen financieels rampen te .voorkomen. Dit is nog' slechts een voorproef en veroor zaakt slechts materieele schade. Maar de gevolgen, indien een oorlog werkelijk uitbreekt, zijn in één woprd verschrikkelijk. Waren de volken meer doordrongen van de vi edesidee, zij1 zouden niet, zooais thans ge schiedt, oor oorlog vragen, de regeeiingen als lei. ware dwingen den oorlog te verklaren. Zeker, een oorlog kan noodzakelijk, kan onver mijdelijk zijn, wanneer allo middelen om langs den weg van arbitrage het geschil bijgelegd te gefaald hebben. De vrienden van do beweging tot bevordering van den wereldvrede zijn geen anti-militair isten, want, zooals Mgr. (Jasartelli, bisschop van Sal- tord, zoo juist zeide in zijn. vastenbrief, de mili taire macht is even noodzakelijk voor het uestaan van den Staat als de politie, voor. tie goede orde en de geneesheer voor de openbare gezond heid. Doch aan den anderen kant moeten wij een buitensporig en ongezond militairisme vermijden, want wij beschouwen den oorlog' .als een kwaad, da< wij uit alle macht moeten bestrijden, even goed als ziekte of hongersnood en wij zijn Let volstrekt niet eens met hen, die den oorlog; goed achten, omdat de betere hoedanigheden van den. mcnsch, zopals. vaderlandsliefde, moed enz,, daardoor ontwikkeld worden; want het troel hei- liet de middelen niet. Ook inoefen wij, Katholieken, al onzen invloed gebruiken om Je beginselen van den internatio nalen vrede te verspreiden, die langzaam maar zeker de noodzakelijkheid om aanstonds naar de vreeselijke wapenen te grijpen, overbodig zullen maken en dé gelppvigen moeten worden aange spoord lid te worden van v c r e e n i g: i n- g en, die de arbitrage willen in plaats van tien oorlog ên die een hartelijke verstandhouding onder de verschillende naties wenschen. Heeft niet Pater Air. Dr. Ch. Haayrnakers uit Nijmegen helder aangetoond, dat wij Katholieken in de vredesbeweging vooraan moesten staan? Heeft Z. H. onze beminde Paus Pius X niet onlangs bij het gehouden Consistorie Zijne hooge goedkeuring! uitgesproken over de beweging tot bevordering van den wereldvrede? Daarom, sluit U aan bij onzen VVV. B., bij onze Nederlandsche R. K. Vereeniging lot Be vordering1 van den Wereldvrede en helpt irnede een krachtig1 leger te voróren om te rtrijóen tegen den oorlog;! yj 's-Gravenliage, 29 Juli 1914. Ongelukken. Te Zevenbergen werd Woens- dagtmiddag' in betrekkelijk korten tijd dc schuur van. de Erven V. en het belendend petceel, tim- merwinkel en wagenmaker-ij van P. V. en T. V. door het vuur in asch gelegd. Behalve het aan wezige hooi enz. in genoemde schuur verbrandden nog een paard en twee kalveren. Inventarissen en voorradig hout in 'immerwin kel en wagenmakerij verbrandden geheel. Van alles dekt verzekering' de schade. Gistermiddag' is tde schipper A. dp Bruyn van Hoornaar van zijn schuit in de «Hessen te EicjfsenNieu,wkerk gevallen en verdronken. He stoomtrawler „Alar'garetha IJM 23" is te IJmuiden uit zee teruggekeerd mei; het lijk van den gehuwden matroos E. Stam van Egmond, die tusschen de winch en een staaldraad op zee dood gedrukt werd. Door lrooibröei is Donderdag boerderij van den heer .T. Slooten de groote te Tolbert (Gr.) afgebrand. Verzekering dekt de schade. Slaapziekte. De bescherming van het wilt in Nyassaland heeft een verschrikkelijke uitbrei ding der Tselsevliegen en een .gedeeltelijke vernio- liging der veekudden door den beet oer Glos- simt mprfsitans ten gevolge gehad. Versebeidtme Fngelsche (onderzoekers, o.a. Duke en Prentice, achten in tegenstelling met de tot dusver gang bare meening', het overbrengen der try panosomen (de piitozciënsoorten, die de ziekte veroorzaakte) van het wild door de Tsetsevliegten bewezen. Een uitroeiing van het wild zou dus aan le hevelen zijn. Het Servische leger. Tengevolge van de door den laatsten Balkan oorlog tot stand gekomen territoriale vergrooting van Servië, is ook de numerieke sterkte van het leger aanzienlijk toegenomen. Terwijl vroeger het leger in vredestijd slechts 30.000 man telde en dit cijfer in oorlogstijd tot nauwelijks 200.000 man steeg, bedragen deze cijfers thans respectievelijk 80.000 en 300.000, terwijl door de formatie van de tweede linie een leger van meer dan 500.000 man op de been kan gebracht worden. Het Servische leger is in tien divisies verdeeld, waarvan in vredestijd ieder bestaat uit 4 regimen ten infanterie (12 bataljons), 1 regiment veld artillerie met 9 batterijen en de daarbij behoorende genie troepen. De cavalerie is tot een afzonderlijke divisie vereenigd en bestaat uit 4 regimenten, 4 afdeelingen mitrailleurs en 2 rijdende batterijen. Bovendien beschikt het Servische leger nog over bergkanonnen en zware artillerie. In geval van moblisatie wordt bij iedere divisie een nieuw geformeerd regiment cavalerie, uit 4 eskadrons bestaande, ingedeeld. Het contingent der mobiele divisie in oorlogstijd bedraagt17.000 geweren, 530 man ruiterij, 36 kanonnen en 16 machine-geweren. Door de eerste ban wordt aldus een contingent bereikt van 170.000 man voetvolk, 5300 man ruiterij, 360 kanonnen en 160 mitrailleurs. Daarbij komt nog de divisie cavalerie met 3200 man ruiterij, 12 kanonnen en 16 machinegeweren. De tweede ban brengt 5 divisies onder de wa penen, ieder bestaande uit 3 regimenten infanterie (12 bataljons tellende), 2 eskadrons cavalerie en 9 batterijen. Van elk dezer mobiele divisies be draagt dus het contingent12.000 man voetvolk, 200 man ruiterij, 36 kanonnen en 12 mitrailleurs. Indien dit noodig blijkt, zal men deze tweede ban met 10 divisies verhoogen. Dit zou echter slechts langzamerhand kunnen geschieden door het op roepen der reserve. Voorloopig kan men dus slechts rekenen op vijf divisies met totaal 60.000 man voetvolk, 1000 man cavalerie, 180 kanonnen en 60 mitrailleurs. De infanterie is bewapend met Mauser-repetitie geweren van 7 millimeter, de cavalerie met Mauser-karabijnen. De artillerie heeft snelvuur kanonnen van 75 millimeter, berggeschut van 70 millimeter en snel vuur-veldhouwitsers van 120 en 150 millimeter. Alle kanonnen zijn van Fransch fabricaat (Schneider-Creusot). In den laatsten oorlog werden nog oude De Bange-kanonnen gebruikt. Deze zullen echter in dien tusschentijd wel door modern geschut ver vangen zijn. Het veldgeschut heeft een groote draagkracht, n.l. van 6300 meter, het berggeschut draagt 4000 meter ver. Volgens de laatste berichten hebben de Serviërs reeds sedert eenigen tijd reservisten opgeroepen en zich tot den oorlog toegerust. Het staat der halve vast, dat de mobilisatie van het geheele leger een uitstekend verloop zal hebben. Het moreel der troepen is uitstekend en waar na afloop van den Balkan oorlog een groot gebrek aan officieren bestond, is in dit gebrek reeds vol doende voorzien, daar tal van actieven dienst getreden zijn. reserve-officieren in Het aantal schrijfmachines. Se dert Hammond de eerste schrijfmachine constru eerde, zijn er bijna dagelijks nieuwe schrijfma chines itf den handel gebracht. Vele uitvinders beleefden echter weinig vreugde van hun ma chine zij verspeelden er veel geld mee, en hielden na eenigen tijd op, de machine te vervaardigen. Er zijn echter een 600 tal verschillende soorten schrijfmachines blijven bestaan. Hij, die zich een schrijfmachine wil aanschaften, heeft dus de keus. Natuur lijk lijkt de moderne schrijfmachine niets meer op de oude machine van Hammond, 500 van de 000 merken zijn allen gebouwd naar het type van Underwood. De Underwood-machine had het eerst zichtbaar schrift, vandaar dat zij zich spoedig in een bijzondere populariteit mocht ver- heugeu. In Amerika wordt de Underwood bijna algemeen gebruikt. In ons land zit, naar het schijnt de Remmington er het beste in. Engeland is altijd het land van de Bar-Lock geweest. In Duitschland dominceert de Aaler. De Hollander staat bekend als conservatief, maar toch zijn in ons land minstens 25 a 30.000 schrijfmachines geplaatst. Vele oude machines komen jaarlijks over onze grenzen, om als rebult te worden verkocht. In Duitschland worden min stens 300.000 schrijfmachines gebruikt, in Enge land tusschen de 200 en 250.000. In de Vereen. Staten loopt het aantal schrijmachines naar het millioen. Voorts is de schrijfmachine in de Scan dinavische landen zeer populairdaar wordt nu ook op de handelsscholen veelal les op de schrijf machine gegeven. Het totaal aantal schrijfmachines op der. aard bodem moet omstreeks 2j millioen bedragen. Schat men den gemiddelden prijs van een schrijfma chine op f160, dan is er dus voor een kapitaal van 400 millioen in schrijmachines belegd. Jaarlijks worden ongeveer 375.000 schrijfma chines geproduceerd. Port.orico onderzoeh.t. In liet jaar 1898 kwam bij de verovering der Spaaosche koloniën behalve Cuba en de Philippijnen ook het eiland Portorico in het bezit, der Vereenig.de Staten. Leze hebben er tot dusver veel minder opmerkzaam heid aan gewijd dan aan genoemde andere landen Nu eindelijk zal ten minste een nauwkeurig; en stelselmatig onderzoek van. het eiland volgen. Hel plan er vo,or is van de Academie voor We tenschappen te New York uitgegaan. Het betreft do wetenschappen der geologie, zoölogie, plant kunde, volkerenkunde en de kennis u:-r zee. l)e academie zelf heelt voor dit doel jaarlijks gedu rende 5 jaar 6000 Mark uitgetrokken. Lit beschei den bedrag' wordt echter door de regeering met een ander bedrag', eenige malen zoo grooi, ver volledigd. Buitendien zullen talrijke andere stich tingen, zooals het Amerikaansehe Museum voor Natuurgeschiedenis, de Botanische Tuin te New- York en verschillende der belangrijkste Universi teiten deelnemen. De commissie, die tot bevor dering van het onderzoek is gekozen, bestaat uit Amerikaansehe geleerden van 1 oog aanzien, voor al op het gebied der volkerenkunde. Be geologische zullen in Augustus van dit jaar en beloven een waardevol resultaat, daar voor dezen tak van wetenschap op hei eiland slechts: weinig geschied was. Buitengewoon groot is het dierenrijk van Portorico. Een dor i dr. Lutz aangelegde verzameling, uie slechts een deel van het hoofdeiland en eenige kleine nabu rige eilanden betrof, bevatte niet minder dan 10.000 insecten. In dezen zomer zal eerst met het onderzoek van de ongewervelde nieren der kusten en inhammen worden begonnen!, waarbij ook de koraalriffen aan een nauwkeurige studie worden onderworpen. Voor insectenonde«v. rek zul len drie vor,sellers tegelijk bezig zijn. De plantkun digen zullen bij voorkeur hel vraagstuk der bosch- aanplanting op het eiland in studie nemen, rlat als een van de belangrijkste wetenschappelijke kwesties voor deze kolonie beschouwd wordt. onderzoekingten beginnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5