Binnenland. Gemeagd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Oe mobilisatie. Alle maatregelen met betrekking tot de mobi lisatie genomen, hadden tot dusver een regelma tig verloop, hetgeen bewijst, dat de voorbereiding die in vredestijd wordt uitgewerkt op de daartoe bestemde bureaux o.a. van den generalen staf in de uitvoering goed bleek en die van de mobilisa tie van 1870 verre overtreft. De stemming onder de opgeroepen was goed. De zonderlingste sensatieberichten doen telkens de ronde. Zoo spreekt men hier of daar van een oproeping van den landstorm. Het schijnt geen overbodig moeite, erop te wijzen, dat zelfs de plakkaten, waarbij de machtiging daartoe ver leend wordt, nog niet zijn aangeplakt, terwijl toch die aanplakking nog evenmin de oproeping zelve zou beteèkenen, als de bekendmaking van de in- kwartieringslijsten de inkwartiering zelve. Op zoodanige machtiging toch zou nog moeten volgen de «vorderingtot oproeping. En zelfs deze zou willicbt nog slecht op enkele groepen lieden be neden de 4U jaar betrekking hebben. Art. 6 der Landstormwet (waarmede men de nadere uitwer king iu de Landstorminstructie vergelijke) spreekt met van «oproepen", maar opmerkings waardige nuance van doen oproepen" tot werkelyken dienst, en dan nog slechts «wanneer waar en naarmate het belang der landsverde diging dit vorderen mocht',. Bovendien zou uiteraard van het gros der opgeroepenen niet veel meer dan graafwerk enz. gevorderd worden. Maar wie durft voorspellen, dat het zelts ooit hiertoe zal komen Er bestaat dus niet de mintte aan leiding, om zich door sensatieberichten te laten verontrusten. De feestelijkheden ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, werden door het geheele land afgelast. Van de regeerings gebouwen werd niet gevlagd. De Koningin-Moeder zal tijdelijk haar paleis op het Voorhout in den Haag weder betrekken. De gemeentewerklieden der gemeente Rotter dam die onder de wapenen geroepen zijn zullen gedurende 14 dagen hun oude loon uitbetaald krijgen, daarna zal een andere regeling worden getroflen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft eveneens bekend gemaakt dat aan haar dienstplichtig personeel het loon zal worden uit gekeerd, met aftrek van de door het Rijk te be talen vergoeding. In verschillende plaatsen zijn steuncomité's ge vormd om de huisgezinnen, die door het vertrek van den kostwinner in behoeftige omstandigheden zijn achtergebleven te helpen. vel hebber van land- en zeemacht, adjudanten, ordonnans-officieren is te 's Gravenhage gevestigd in het gebouw bestemd voorden generalen staf, ver kenningen, krijgsgeschiedkunde, bibliotheek van het departement en topografische inrichting. alle bescheiden bestemd voor den Opper-bevel- hebber komen in bij een centraalbureau O. V. I. '.ontvangst, verzending, inschrijving) waarvan Hootd is de kapitein van den generalen staf ihr. Wittert. In dit bureel geschiedt de sorteering en worden de stukken ter behandeling over de verschillende afd. verdeeld. Deze afdeelingen zijn Eerste afdeeling. Beheer Landmacht (hoofd- generaal majoor Hoogeboom). Onder deze af deeling ressorteeren de inspecteurs der verschil lende wapens die hun standplaats in Den Haag behouden. Tweede afd. Beheer Zeemacht. Deze afd. M. S. (Marinestaf) hoofdkapt. ter zee Smit, chef van den waarn. staf. Vierde afd Afdeeling Generale staf verdeeld in 4 onderafd. hoofd de souschef van den Gen. Staf Kol. Dufour. Vijfde afdeeling G. V. (Etappen en verkeers wezen) Hoofd sous-chef van den generalen staf voornoemd. Hierbij behoorenpostduivendienst- luchtvaartafdeeling, autoraobielwezeo, post-, tele graaf- en telefoon wezen. Zesde afdeeling H. D. (Kustvordelijke dienst met afdeelingen administratie, stafwacht ordon- nancen. Na behandeling komen de stukken van de af deelingen terug op het bureau O. V. I. van waar zij gaan naar den opper-bevelhebber. Den omgekeerden weg volgen de stukken die van den opperbevelhebber naar het bureau O.V.I. gaan. Voor de behandeling van Kabinetszaken, poli tiek, e. d. is tusschen den opperbevelhebber en het bureau O.V.I. ingeschakeld het Kabinet waar van chef is de generaal Kemper, gouverneur der Kon. Mil. Academie. De militaire onderwijsinrichtingen zijn uiter aard gesloten t.w.de Hoogere Krijgschool, de Kon. Mil. Academie, de Cadettenschool en de Hoofdcursus. Het personeel is voor het oogenblik in andere fucties geplaatst. De bond van distillateurs in Nederland. Overwegende dat het dreigend oorlogsgevaar het credietwezen in hooge maten heeft geschokt: dat de leden, indien zij voortgaan hunnen afnemers crediet te geven voor accijnsgeldeD, daardoor zulke groote risico's loopen, dat ernstige gevaren voor het ge heele bedrijf kunnen ontstaan Besluit ter kennis te brengen van H.H. afnemers, dat voorloopig geen gedistilleerd zal worden afgeleverd, tenzij vooraf de accijns aan de distillateurs worde overgemaakt. Voor den Bond van Distillateurs: L. A. C. Inuenhoes, Administrateur. Oproep. Eenige Amsterdamsche studenten hebben he denmiddag het initiatiet genomen tot de oprichting van een Bond van Orde, die zich ten doel stelt in het belang van het algemeen werkzaam te zijn. Zij noodigen allen, die niet door dienstplicht of andere functies gebonden zijn, uit, om met hen belangeloos hun krachten beschikbaar te stellen waar dit noodig mocht blijken. Hoogwater te Schiedam: Dinsda» 4 Aug. 2.30 v.m3.6 n.m., ÜIT VLAARDINGEN. Uit de gemeenterekening blijkt, dat de gewone inkomsten hebben bedragen f534.024.14i en de gewone uitgaven f486,412.68; alzoo is er een bati» saldo van f47,611.46$. De buitengewone ontvangen waren f 302,231.83£ en de buitengewone uitgaven f305,229.99, alzoo gevende een nadeelig saldo van f2998.15£. Vergoeding aan gezinnen van miliciens en landweermannen. Wij zijn gemachtigd mede te deelen dat de ver goedingen die ingevolge de artt. 84 den Militiewet en 15bis der Landweerwet worden uitbetaald aan de gezinnen, waarvan de kostwinners zich onder de wapenen bevindeD, even goed worden uitbe taald gedurende de mobilisatie, zooals in die ar- tikelen staat vermeld. De requesten voor het bekomen van een der- gelijke vergoeding moeten tijdens de strijdmacht gemobiliseerd is, niet worden gericht tot den M. v. O. doch gericht tot en ingediend bij den bur gemeester van de woonplaats van het gezin. Artsen voor het leger gevraagd. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor artsen, niet ouder dan 40' jaar, gelegenheid bestaat om voor den duur der mobilisatie dienst te doen als officier van gezondheid der 2de klasse, tegen het trakte ment voor deze officieren bepaald en onder toe kenning van een premie tot aanschaffing van kleeding en uitrusting ad f200. Voor oud-officieren van gezondheid, die zich be reid verklaren om voor den duur der mobilisatie wederom den dienst als officier van gezondheid te hervatten, bestaat daartoe de gelegenheid. Zij genieten alsdan eene belooning van f 10 daags. De belanghebbenden, die voor den dienst als hiervoren bedoeld genegen zijn, worden uitge- noodigd zich schriftelijk te wenden tot den ffi- specteur van den geneeskundigen dienst der land macht te 's-Gravenhage, (Korte Houtstraat no. 14e Brieven voor militairen. De directeur generaal der postijen en tele grafie vestigt de aandacht van belanghebbenden op de noodzakelijkheid om de brieven en andere stukken voor hen, die zich onder de wapenen bevinden, van zoo volledig mogelijke adressen te voorzien. Behalve den naam van den geadres seerde is in ieder geval tevens te vermelden, het korps en het ondeideel waartoe hij behoort. Voor hen, die bij de bezetting van de liniën en stellingen behooren, worden indien deze bekend is, de plaats van bestemming op het adres aange geven is die niet bekend, dan worde de naam van de linie of stelling als adres vermeld. De brieven, enz. voor degenen die nog in de garnizoensplaatsen zijn vereenigd, worden naar die plaatsen geadresss?erd, totdat het veldleger buiten die garnizoenen wordt samengetrokken. Alsdan moet het adres zoo mogelijk bovendien de aanduiding van de divisie van het veldleger be vatten. Onze bankbiljetten. Officieel wordt ons het volgende medegedeeld De Nederlandscheregeering, vernomen hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrouwen tegen de deugdelijkheid van de bil jetten, door de Nederlandsche Bank uitgegeven, is ontstaan en dat vermoedelijk door een misver stand aan eenige postkantoren biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter openbare kennis, dat haar na onderzoek is ge bleken, dat de soliditeit der biljetten der Neder landsche Bank boven allen twijfel is verheven en dat de regeering aan al haar bureaux en kan toren de bankbiljetten tot de volle waarde in betaling aanneemt. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen, om aan het bovenbedoelde misverstand aan enkele postkantoren een einde te maken. Zaterdag-avond werd ons nog gemeld, dat aan de Rijksmunt te Utrecht dag en nacht wordt gewerkt voor het aanmunten van elf millioen gulden pasmunt. De Ned. Bank. Verschenen is het wetsontwerp tot wijziging der Octrooi wet (Ned. Bank) bepalende, dat, in geval van oorlog of oorlogsgevaar bij algemeene maatregelen van bestuur de verplichting der Nederlandsche Bank tot betaling harer biljetten wordt opgeschorst. Deze wet treedt terstond in werking. Mede is verschenen het wetsontwerp tot ver vroeging van de inlijving bij het leger der lichting 1914. Oproep aan alle Nederlandsche Padvinders en Pad vinders vereenigin gen. Leiders en jongens! Nederland mobiliseert. Verstrekkend zijn de gevolgen hiervan in alle kringen der maatschappij. Duizenden Nederlanders worden uit hun werk geruktveel stoornis in bedrijf, maar ook veel armoede zal geleden wor den. Laat de padvinders ook thans toonen, dat zij kunnen en willen helpen. Vele kleine diensten zult gij aan de militairen zelf kunBen bewyzen ik noem den weg wijzen, drinkwater verstrek ken, boodschappen doen, inlichtingen geven be treffende het verkrijgen van onderdak, van voed sel e.d. Maar nog grooter diensten zult ge kunnen bewijzen aan de achtergelaten betrekkingen. Gij hebt bijna allen op het oogenblik vacantie. Vele gezinnen missen mannelijke hulp vader en knecht zijn opgeroepen. Vraagt, of ge daar ergens kunt helpen. De oogst is nog lang niet binnen; ook daar, op het land, en de boeren, zult ge goede daden kunnen verrichten. Voor veel werk zult ge te zwak en te onbedreven zijn. Maar toch ,u zwakke hulp zal dikwijls dankbaar aanvaard worden. Pad vinders aan het werk 1 Ge kunt in deze ernstige tijden Uw vacantie nuttig besteden! C. D. Viehoff, le Luit. 19e Reg. Inf. Ongelukken. Terwijl Zaterdagmorgen een koppel paarden ter keuring werd geleid, kreeg onverwachts de 37-jarige sleepersknecht P. K. uit de van der Hilststraat een slag van een der die ren onder het linkeroog, waar hij ernstig verwond werd. In het ziekenhuis werd hem heelkundige hulp verleend. De 29-jarige pakhuisknecht L. S. uit de Tuin derstraat kreeg een trap tegen de rechterheup, welke bloedend werd verwond. Bij het vervoer van gewapend beton aan de IJsselhaven raakte de 27-jarige H. v. L. uit Am sterdam met zijn hand beklemd tusschen den steen en den wagen, waardoor zijn middelvinger gedeeltelijk werd verbrijzeld. In het ziekenhuis werd hem heelkundige hulp verleend. Vrijdagavond heeft te Leiden de brugwach ter St. zijn makker V., met wien hij twist kreeg, met een mes een levensgevaarlijke steek toege bracht in de buik. De toestand van den getroflene, die naar het Academisch Ziekenhuis is vervoerd, is zeer ernstig. De bejaarde stadsaanplakker te Alkmaar werd Vrijdag, toen hij bezig was de publicaties, houdende algemeene oproeping van Nat. militie en landweer, aan te plakken, door een beroerte getroflen en dood opgenomen. Zondagmiddag is ter hoogte van de Keizer straat te Amsterdam bij het baden in zee een 8-jarig knaapje verdronken. Door de politie wordt naai- het lijkje gedregd. Zekere dame J. B. uit 's-Gravenhage vermiste toen ze te Rotterdam uit den Eleetusohen trein stapte, haar poitemonnaie met een inhoud van 23 gulden. Het Zondagsblad Met dit nummer wordt verzonden het Zondagsblad. Verjaardag H. M. Koningin-Moeder. Heden werd dooi' ons Gemeentebestuur het volgende telegram verzonden aan H. M. de Konin gin-Moeder. Wij bieden U. M. eerbiedig; onze gelmnvenscnen aan. Moge in deze dagen weder eenheid de kracht van ons volk blijken te zijn. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Roode Kruis. Het bestuur van het «Herstellingsoord voor spoorwegpersoneel" te Nijmegen heeft eene over eenkomst gesloten met het Roode Kruis, volgens welke het Roode Kruis ter beschikking van het Herstellingsoord een ziekenbarak stelt en daar tegenover het recht verkrijgt, in tijden van oorlog van het Herstellingsoord gebruik te maken. Dientengevolge moesten alle patiënten plotse ling het Herstellingsoord verlaten en is dit nu door het Roode Kruis overgenomen. Z. K. II. Prins Hendrik. Z. K. H. neemt sinds de terugkeer van zijn reis, ijverig deel aan de maatregelen, die door het Ned. Roode Kruis worden genomen. Eerste Kamer. De Eerst Kamer, in plaats van Dindag, gelijk aanvankelijk was bepaald, reeds heden te halftwee bijeengekomen. De Oranjevereniging verzond lief volgende tele gram De Oranjevereniging te Schiedam biedt Uwe Majesteit eerbiedig; gelukwenschen aan. Moge spoedig; een goede oplossing komen in den gedrukten politieken toestand. Montfoort, Voorzitter. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is hedenmorgen, elf uur, ter vergadering bijeengeroepen. Militaire berichten. Het algemeen hoofdkwartier van den opperbe- Posfbeambten. Zaterdag is bij Kon. Besluit bepaald, dat dienst plichtige postbeambten niet onder de wapenen behoeve te komen. Zaterdagmiddag omstreeks uur is de zevenjarige H. P. wonende Lange Haven, aldaar te water geraakt, met behmp van een haak werd hij door een anderen jongen weer op het droge gebracht. Zaterdagavond om 10 uur stelden eenige jongens op het Brioersveld zich onhebbelijk aan tegenover vrouwen, die voor de ueur van haar woning zaten. Er ontstond ten slotte een vecht partij waarbij aan weerszijden geduchte klappen vielen en een stoei werd stuk geslagen. Zondagmiddag half 12 passeerde de 39-ja;rige weduwe v. D. wonende West-Fran- kenlandsche laan de Hoogstraat, loen een jongen <op ©en fiets per ongeluk legen haar aanreed zoodat zij kwam te vallen. Zij werd bij een familielid aan do Korte Haven binnengebracht, waar haar toestand zoo ernstig bleek, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Het mocht niet meer baten, om twee uur is de vrouw aan de gevolgen van den val overleden. Giste renvefgaderdend eSchjedam- sche bakkers. Zij besloten voorloopig; ,jo brood prijs niet te verhoogten, doch maken per aanplak biljet bekend, dat zij slechts brood leveren tegen contant geld. Een commissie uit de bakkerij zal zich in verbinding; stellen met den burgemeester in verband met het heden bij de Kamer in te dienen wetsontwerp, strekkende om den burge meesters de bevoegdheid te verleeiaen de prijzen der levensmiddelen vast te dellen of aanwezige voiorraden te confisceetren. Vrijdagmiddag vermiste L. Z., dekjongen aan het stoomschip „Noordam", uit z'n logies z'n portemonnaie met 144 gulden. Het ged werd later door de politie teruggevonden in de woning van de kokjongen L. v. D., die het gestolen had. Geen barbaren' Onder de duizenden kinderen, die jongstleden Zaterdag een school reisje maakten, bevond zich op een der fraaie Zaansche booten een groepje, dat de aandacht trok 't was frisch weer en de begeleidende onderwij zers hadden het zód geregeld, dat op de heenreis uit Amsterdam plaats werd genomen op het bo vendek. Nauwelijks zette de boot zich in bewe ging of daar konk het uit volle borst: «Vaarwel vaarwel mijn vaderland." Tal van vaderlandsche iederen volgden. De passagiers, onder wie Engelsche toeristen luisterden met blijkbaar welgevallen naar die spontane uiting van kindervreugdeanderen mee. Er ging van die kinderschaar een invloed uit, die zich in daden toonde. Want, zonder dat de onder wijzers er iels van hadden bemerkt, had een der Engelsche dames een kleine inzameling gehouden onder het publiek. Zij stelde het bedrag aaa een der onderwijzers ter hand en deze kon niets liever doen, dan het dankbaar in ontvangst te nemen voor de kinderen. De menschen hebben ongetwij feld een goeden indruk ontvangen van de bar- baarsche kinderen, want die kwamen uit Harderwijk. Een vroolijke ter dood veroor deelde. Te Tours heeft de terechtstelling plaats gehad van den 25 jarigen Maurice Loucet, die wegens moord op een knaapje ter dood werd veroordeeld. De moordenaar legde een buiten gewone koelbloedigheid aan den dag. Toen de procureur der republiek hem te drie uur kwam wekken, sliep de veroordeelde zoo vast, dat men hem haast met wakker kon krijgen. Toen hij zijn oogen open deed. zeide de procureur Uw verzoek om genade is verworpen 1" «Maar meneer, ik had toch geen genade be vraagd I" Hij kleedde zich daarop bedaard aan, en woonde de H. Mis bij. Na de 11. Mis zei hij tot den geneesheer van de gevangenis«Gij had me hedenmorgen eieren beloofd, maar ik weet niet, waarvoor dat noodig is, wijl ik er dadelijk toch vandoor ga." Men bracht den veroordeelde daarop naar de grilfie, waar de beul Deibier op hem wachtte «Ah, gij zijt dus meneer Deibier," riep de moor denaar uit. «Het doet mij genoegen met u kennis te mogen maken!" Toen de deur van de gevangenis open ging en hij de toeschouwors zag, die «ter dood" riepen sprak hij kalm: «Goeden dag vrienden! Maak u met druk Tot weerziens Met vasten stap betrad hij het schavot, kustte het kruisbeeld en legde zijn hoofd in de guillo tine Hij telde «eentwee," Deibier deed zijn werk en alles was gebeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2