Dagblad mor Schiedam Omstreken. f Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaar^aii Woensdag 5 Augustus 1914 No. 10994 Officieel* berichten. Proclamatie. Buitenlaudscli Nieuws. Kennisgeving. Burgeravondschool te Schiedam FEUILLETON. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver ten 11 en Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels 92 ct elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De Burgemeester van Schiedam maakt het volgende bekend - Eene wet is aangenomen om in de beslaande omstandigheden vasthouding of prijsopdrijving van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen of brandstoffen te voorkomen. Bij die Wet wordt de mogelijkheid geopend om daar, waar voorraden worden achtergehouden of te hooge prijzen worden gevraagd, onmiddellijk en zonder eenige formaliteit de wareft in beslag te nemen. Ten Raadhuize is voor een ieder gelegenheid Om mondeling of schriftelijk de namen op te geven van handelaren en winkeliers, die in strijd met de bedoeling der wet handelen. Indien aan den Burgemeester de juistheid der gedane mededeelingen blijkt, zal bij den betrok ken winkelier of handelaar de verkoop onder politietoezicht kunnen worden gesteld of wel zullen andere maatregelen worden genomen, waar toe de wet de bevoegdheid geeft. Moeilijkheden kan men zich besparen door tegen de winkelruiten lijsten te plakken van de prijzen, voor de voornaam-te artikelen te berekenen. De Burgemeester vertrouwt dat alle goedge zinde neringdoenden er toe zullen medewerken om in deze moeilijke tijden de bevolking te vrij waren tegen onredelijke prijzen. Schiedam, den 4den Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONN ERLAGE GRETE. bQ verlies bö verlies bij verlies van eiken ande ren vinger verlies van een hand, van een of oog een duim wijsvinger; Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bjj levenslange overeentomstig op fle polis yerielde yoorwaarilen. w I I UUU invaliditeit; Do verzekering wordt gewaarborgd door De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 4en Augustus 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat beden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5en Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Tegen 1 September a s. vaceert aan deze school de betrekking van Leeraar in ljjnteekenen en prejectieleer. Aan deze betrekking is verbonden een salaris yan f50.per wekelijksch lesuur, met 5 drie- jaarlijksche verhoogingen van f 2.50 per wekelijksch Aantal uren 5. Op zegel gestelde sollicitatiën, voorzien van de |H) de wet gevorderde stukken te zenden aan den Burgemeester voor 10 Augustus a.s. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, Wij laten hieronder volgen een beknopt over zicht van Je gebeurtenissen der laatste1 dagen. De diplomatieke betrekkingen tusschen Frank rijk en I bnitschlaad zijn verbroken. De Duitsche gezant te Parijs heeft zijn paspoort ontvangen on Parijs verlaten. De Fransche gezant te Berlijn heeft (ie opdracht onmiddellijk te vertrekken. De gezant Camhon gaf hieraan gevolg na tegen as schending van iuxembujig' en het ultimatum ami België te heb ben geprotesteena. Generaal Vioffrö is naar de grenzen vertrokken. Sedprt 3 Augustus bevindt Duitschland zich, volgens do ©fficieele verklaring der Duitsche re- geeiing in nor logs toestand met Frankrijk. Duitschland heeft de regeering1 van Bei.gië om Duitschland focüiteiten te verleenen bij de troe penbeweging met name zou Duitschland de vesting Namen van België hebben geëist ht beantwoord met »en oorlogsverklaring. terstond werd een buitengewone zitting: Van het parlement belegd waar de Koning een rede hield, die met geestdriftige toejuichingen weid; ontvangen. Vervolgens hield de Minister-president Di|Oqueville een kalme energieke ïecla, waarin hij een overzicht g;af van den joop der gebeur tenissen, die tot de oorlogsverklaring leidden. De Minister besloot met de woorden: België wordt misschien overwonnen, doch nooit onder worpen Maandagavond heeft Sir Edward Grey in het I.igeihuis een aantal hojOgstbelangrij'ke verklarin gen gedaan, waardoor de houding: die Engeland in een Europeesehen oorlog: wenscht aan te ne men, een duidelijkheid niets meer te wenschtn •overlaat. De Engelsche Minister deelde mede, dat Enge land aan de Fransche regeering de verzekering beeft gegeven dat de Britsehe vloot alle moge lijke bescherming! zou verleenen aan Frankrijk, indien de Duitsche vloot naar het Kanaal of de NojOidzee zou varen om de Fransche vloot op de Fransche kust aan te vallen. Grey deelde verder mede, dat Je Duitsche re- get ring de Fransche kust niet zou aanvallen als Engeland verklaren wilde neutraal te zullen blij ven doch dat Engeland in deze geen bindende verklaring wilde afleggen Het handhaven der Belgische neutraliteit achtte de Minister van het grootste belang voor Enge land. Grey wees er op, dat als België zijn onafhan kelijkheid zou verliezen, die van Rolland ook zou verloren gaan. De Engelsche vloot heeft order ontvangen hare gevechtspositie in te nemen. Maandag is de 7!) Madelor ging onmiddellijk naar hen toe om ben te ondervragen. Zij werden te Beaumont uiteen geslagen. Zij 'adden hun regiment verloren, zelfs het 5e korps e.b dwaalden rond op avontuur zij wisten niets R) antwoordden nauwelijks op de vragen van Madelor en keken hem verbaasd aan omdat hii indrong. Zij bleven in dezen toestand naar bevelen Wachten, te midden der kanons van twee of drie regimenten artillerie die zich in reserve, rang- pU te** 'aD®S de Maquastraat eD de Wapen- De bommen vielen in de stad zonder echter groote schade te veroorzaken. De aandacht van den vijand en al de hevigheid at> den stryd waren gericht op Bazeilles, Givonne Garanne, de Moncelle, Daigny, Balan, Torcy, 'oing en Illy. Madelor trad vooruit in de »rue du Mesnil" ene atdeeling kwam naar hem toe. U plaatste zich langs het voetpad. De keizer, na het slagveld te hebben bezocht en stil te zijn gebleven te Balan, achter de eerste linie, kwam terug in Sedan. Benden soldaten hepen in wanorde rond terwijl het kanon boven ue stad donderde, of gingen in den een of anderen hoek hunne ontmoeting of hunne lafheid ver bergen. De keizer hield zijn wit paard een weinig in, wendde het hoofd tot de soldaten en murmelde goed! d' mi''Qe kinderen' moed> alles Saat Een zouaaf stapte alleen voort achter eene af- deeling infanterie. Hij haalde de schouders op, glimlachte, stak eene kardoes in zijn chassepot en legde op den keizer aan. Een onderluitenant hief plotseling den loop met den linkerarm op. De kogel drong in den hoek van het venster daartegenover. Op de »Place de la Halle", verschenen een bataljon infanterie komende van Bazeilles on geveer zeven honderd man. Deze heldhaftige lieden wankelden van vermoeienis en waren dronken van het kruit. De meesten hadden geweren die door kogels waren verbrijzeld. Hunne uniformen hingen aan flarden. Te midden van hen, stond een officier meteen zwachtel om het voorhoofd. Hij droeg een stok die op drie verschillige plaatsen was gebroken. De stukken waren met zakdoeken aaneengebonden, t Was de stok van een vaandel dat de Beiersche soldaten met duizenden kogels hadden doorboord. De keizer nam zijn kepi af en zeide mobilisatie der geheele Engelsche vloot geree gekomen. De Engelsche regeering heeft den uitvoer van ooilogsbenoodigdheden verboden en waarborgt gé durende de oprlog; alle risico voor de verscheping van tarwe uit Canada. Verschillende berichten melden, dat reeds ge streden is aan de Oostkust van Engeland ten Noorden van den mond der Humberrivier nabij Flainboruugh-llead. Ook aan Russische zijde wordt door Duitschland geageerd. Tusschen de Russische en Duitsche vloten heeft een slag1 plaats gehad bij den ingang van de Boitnische golf. Ee Russische vloot moest zich terugtrekken en werd in de Finsche golf ingesloten. Ook voor de Botnische golf ligt thans eeri vlopt. Beide vloten bewaken den toegang tot de BoltisChe zee. Zoo werd het eiland Aland door Ie Duitsche troepen bezet. De Zweedsche regeering heeft zich gehaast te verklaren, dat zij hierin geen schending vlei Zweedsche neutraliteit ziet. Al deze belangrijke feiten hebben den aandacht van den strijd tusschen Servië en Oostenrijk, de vonk, die de wereldbrand heeft ontstoken, afge leid. De berichten, dat de Oostenrijkers over oc geheele linie door de Serviërs zijn tegengehouden schijnen echter bevestigd te worden. Men meent, dat Oostenrijk de strijdkrachten der Serviërs heeft onderschat en te veel aan dacht aan de Oostgrens heeft geschonken. Do Duitsche troepen trokken onmiddellijk na de oorlogsverklaring België binnen. isé werd na beschieting' door de Duitscheibs ingenomen. De Belgen hadden de Maasbrug in de lucht lkten vliegen. 1 ioor de Duitse hers werd een nieuwe Drug geslagen. Gisterenavond overhandigde de Engelsche ge zant aan het Ministerie van Buitenlandsche zaken, de Oorlogsverklaring van Engeland aan Duitsch land. Reeds zouden schepen van de Engelsche vloot met de Duitsche een gevecht hebben ge leverd. De neutraliteit van ons land schijnt van de zijde van Duitschland geen gevaar te loepen. Blijkens bij de best© bron ingewonnen inför- maitiën kunnen de berichten, als zoude door Duitschland aan Nederland een ultimatum gericht zijn, ,op de meest stellige manier worden tegen gesproken en kan hieraan toegevoegd, dat Duitsch land geen verandering' heeft, gebracht in, zijn voor nemen om de Nederlandsche neutraliteit te eer biedigen. BELGIë. Koning Albert hield in de gisteren gehouden zitting van het parlement de volgende redevoering »Nog nimmer sedert het jaar 1830 heeft er ernstiger uur voor België geslagen. Ons goed recht en de noodzakelijkheid van ons autonoom bestaan voor Europa, doet nog hopen, dat zich Moed, mijne kinderen, alles gaat goed Bij de soldaton somber en verbitterd, steeg er geen kreet op, deed men geene beweging, zij wierpen geen blik op den vorst wiens keizerrijk instortte. Verder, zijn akelige wandeling voortzettend, te midden van de puinen der legers, reed Napoleon vóór eene afdeeling kurassiers. Hij zeide Moed, mijne kinderen, alles is nog neit ver loren Een kolonel groette met den degen en riep Leve de keizer I... De kreet had geen weeihalm enkel slingerde een ruiter zijnen helm naar het hoofd van den keizer. Napoleon zeer bieek, boog het hoofd en ver volgde zijn weg naar de onder-prefectuur. De bommen zetten hun vernielingswerk voort. Generaals die de onder-prefectuur verlieten .kwamen Napoleon te gemoet. Deze bleef slaan nabij het standbeeld van Turenne, en ondervroeg hen. Eene bom viel daar en barstte. Het paard des keizers verschrikte en sprone op zij. Een jongen schoot toe, de zoon van een fa briekwerker, die den teugel van het paard vast- nam en al zijne krachten inspande om het dier tegen te houden. Eene tweede bom viel en sneed de polsen van het kind door. Dan stelde de keizer zijn paard in den draf en reed naar de onder preftuur. Toen hij vóór de stoep kwam, wankelde hjj. geen ernstige gebeurtenissen zullen voordoen, maar indien wij het hoofd moeten bieden aan een invasie op ons grondgebied, dan zal die plicht ons gewapend en bereid vinden tot de grootste opofferingen. Van nu af staat de Belgische jonge lingschap gereed, om het vaderland, dat in gevaar is, te verdedigen. Slechts één enkele plicht wordt ons opgelegdseen hardnekkigen tegenstand, moed en eensgezindheid. Onze dapperheid is ge bleken uit de mobilisatie, die op bewonderens waardige wijze verliep, en uit het groot aantal vrijwilligers, die zich aanmelden. Het oogenblik om te handelen is aangebroken. Ik heb u doen bijeenroepen, om de Kamer in staat te stellen, van hetzelfde patriotisme blijk te geven als het volk. Gij zult met spoed alle maatregelen weten te treffen. Zijt gij bereid, het heilige bezit onzer voorouders te handhaven? Niemand zal zijn plicht verzaken. Het leger is op de hoogte van zijn taak. De regeering en ik zijn vol vertrouwen. Het gouvernement is zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust en zal alles in het werk stellen, om het opperste welzijn des lands tot het uiterste te waarborgen. Indien een vreemdeling ons grond gebied schendt, zal hij alle Belgen geschaard vinden om hun koning, die den eed, op de con stitutie afgelegd, immer zal getrouw blijven. Met vertrouwen zie ik de toekomst tegemoet. Het land, dat zich verdedigt, dwingt den eerbied van allen af en zal niet te ondergaan. God zal met ons zijn." Het talrijke aanwezige publiek brengt den koning geestdriftige ovatie's. In Antwerpen is de staat van beleg afgekon digd. Overal worden vijandelijke betoogingen tegen Duitschland gehouden, het volk doorkruist de stad en doet overal de Belgische tflag uitsteken, terwijl het een gehuil voor de Duitsche koffiehuizen en winkels aanheft. Allen steken de Belgische vlag uit. Een geestdriftige betooging had voor de Fransche Bank op de Meir plaats, waar het volk vraagt, dat de Fransche vlag wordt uitgehangen. Daarnaast, voor het magazijn Tietz. wordt de Dnitsche vlaggestok neergehaald en aan duizend stukken vertrappeld hetzelfde gebeurde voor de Duitsche school in de Quellinstraat. Ook werd een vijandige betooging voor het Duitsche consu laat gehouden. Iedereen draagt de Belgische ko karde. De burgemeester verklaarde dat waarschijn lijk hedenavond bevel tot uitdrijving van alle Duitschers zal uitgevaardigd worden de Duitsche kolonie alhier telt ongeveer 8000 personen, waar onder zeer aanzienlijke, hier sedert jaren geves tigde families. Een boot uit Amerika zette hier 500 landver huizers voor Rusland aan land, die hun reis niet vervolgen kunnen. De bevolking is uiterst opge wonden en voor onlusten tegeD Duitschers wordt gevreesd. Bij duizenden laten vrijwilligers zich bij het leger inlijven. Sinds gistermiddag is de Hollandsche grens bij Fysden bezet door Duitsche huzaren die zorgen Twee honderd wachten sprongen op hem toe, grepen hem rond het lichaam vast, omriügden hem met hunne armen, en namen hem, als een kind, uit den zadel. Eindelooze rijen gingen voorbij. Er werd ge roepen Leve de keizer 1 Lafheid I Lafheid 1 Verraad 1... En bij mompelde zeer stil, werktuigelijk, alsof de arme lieden hem hadden kunnen verstaan. Moed, mijne kinderen, alles gaat goed! Hij ging terug in de prefekiuur. Ten drie uren, gaf hij bevel de witte vlag, te hyschen op het militaire hospitaal. De vlag werd geheschen. Een bataljon jagers dat de stad doorkruiste opende tegen de schandige vod peletonvuren en velde ze neer. Ten vijf uren, was te Sedan alles gedaan. Geheel het leger liep de stad binnen. Het werd krijgsgevangen genomen. Napoleon had zich over gegeven. Het was ongeveer zes uren. De nacht ging vallen, en er viel een fijne, doordringende regen. Er werden geimproviseerde kampen gemaakt. De soldaten raapten geweren op of verbrijzelden hunne chassepots, en verbrandden ze op de markt Anderen doodden met hunne bajonetten gekwetste paarden welke zij vervolgens vierendeelden om het vleesch te braden. Er waren geene levensmiddelen in Sedan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1