Dagblad voor en Omstreken. f I ouz:™! 13 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering Woensdag 12 Augustus 1914 No. 11000 3/>ste Jaanrau oTereeitomstis op de polis vermelde voorwaarden. n fl fl feü Officieek berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk ad verteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by verlies van levenslange J 6 i I verlies van geheele g J 11 een hand, invaliditeitI U U voet of oogB U U I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoiiandsche Algemeens Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. nftn bfi verlies ftAP by verlies van eiken ande» ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. Distilleerderij van J. J. Melchers Wzn. voor hare firma A. Berkelaar Zoon en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het uitbreiden van de stoomzagerij en kui perij door bijplaatsing van een stoomketel van 90 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van dien van 38 M2 verwarmingsoppervlak. in het pand staande Noordvestsingel 115, kadaster Sectie H nos. 698 en 654. Schiedam, '11 Aug. 1914. Burgemeester en Wethouders voor noemd, j M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, y. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven kennis, dat bij de op den llden dezer plaats gehad hebbende UITLOTING van Aan deden, ieder gr.>ot i'IOOO.— in de 31/2 pCt- Geldleening ten laste der Gemeente groot f 600.000) ter aflossing zijn aangewezen Aaodeelen 29, 120, 170, 532 en 583 welke allen 1 October a.s. aflosbaar, be taalbaar zijn gesteld ten Kantore van den GEMEENTEONTVANGER, alsrpede bg de KAS- VEREENIGING te Amsterdam en bij de firma OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage. Schiedam, 12 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis le dat van heden tot nadere aankondiging de Boterstraat voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn gesloten 2e dat de Buitenhavenweg weder voor het verkeer is opengesteld. Den geheelen dag werd kanongebulder ge hoord Dit is nagenoeg het eenige nieuws, dat ons be reikte over de ontmoeting, die gisteren heeft plaats gehad, naar men vermoedt tusschen Turnhout en Brascaat. De Duitsche troepen hebben een omtrekkende beweging moeten maken om de Belgische fortengordel te vermijden. De Duitsche berichten, dat de forten om Luik door de Duitschers zouden zijn bezet, zijn dus vermoedellijk onjuist geweest. Eenige kleinere forten zijn wel door hen bezet, GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch 77) Ja. Ja. Waar zullen wij koorden vinden Wacht. En bij dit woord legde Jozef Muller zijn ransel af, en een bol koord nemende, bond hjj beide handen van den gevangene stevig vast. Hij mom pelde met een achteloozen glimlach op de lippen Nu ziet gij wel dat mijn ransel nog tot iets dient. Zij waren St.-Menges reeds doorgetrokken, en haastten zich het bosch te genaken, dat zich achter Fleigneux uitstrekte. Zij stapten spoedig door, want de nacht viel. In de verte zag men eenige grijze lichten zich hoven het bosch bewegen. Saint-Menges en Fleigneux waren door Duitschers bezet. Om het eerste dezer twee dorpen te mijden, hadden zy een grooten omweg moeten maken. Zij maar de voornaamste versterkingen houden nog stand. Eerst gisteren is te Maastricht bekend gewor den, dat Zondag bij Waremma een slag is grie ve; d waaraan door 30.000 Duitschers is deel ge nomen. De Duitschers moeten de slag verloren hebben. De gebeurtenissen der laatste dagen kunnen als volgt worden saamgevat De inlichtingen van de bewegingen der Bel- gel-che treepan zijn zeer schaarsch, daar men deze niet in het belang van het land acht. De Duitschers hebben zich opgesteld langs de Ourthe, hetgeen er op wijst dat zij een defini tieve houding zullen aannemen. Slechts een kleine troep trok ten Noorden van de Maas, maar werd door de Belgische troepen totaal teruggedreven. Een klein voorhoedegevecht had plaats waarbij de Duitschers werden teruggedrongen. De toestand ten Zuiden van ae Maas is nog steeds dezelfde. In de nabijheid van Tongeren hebben nog steeds groote troepensamentrekkingen plaats. Een trein bestaande uit 24 wagens met Duit sche paarden is nabij Luik door de Belgen in beslaggenomen Bij Toernich is een vrij hevig gevecht geleverd tusschen Fransche en Duitsche troepen. Duitsche cavalerie is in de stad Toernich binnengedrongen. Ook heeft een ontmoeting plaats gehad tusschen Fransche en Duitsche troepen bij Stockem. In de stad Luik is thans alles rustig. De Duit schers gedragen zich in alle opzichten zooals het behoort, en tot dusver hebben zij in Luik weinig schade aangericht. Zij toonen zich zelfs eenigs zins ongerust en treden niet krachtig op. Alles wat zij hij de bewoners weghalen wordt met goud betaald. Alleen zij die wapens dragen wor den lastig gevallen. Eedge van hen zijn gefusil leerd. De Duitsche militaire autoriteiten hebben het bestuur der stad ingericht. De civiele autoriteiten der stad zijn voor het bestuur der stad aange wezen. In de omstreken hebben nog enkele ge vechten plaats gehad. Duitsche troepen werden daarbij gevangen gemaakt of vluchtten. Sedert gistermorgen werden 200 gevangenen gemaakt. Te Tongeren hebben de Uhlanen zich van de gemeentekas en van het Postkantoor meester gemaakt. In het Groothertogdom Luxemburg staan tus schen de stad Luxemburg en de rivier op Moeze' nog Duitsche troepen, die dag en nacht op hun hoede zijn tegen een overval. Troepen uit Beieren zijn te Luxemburg aangekomen om de daar- staande troepen te vervangen. In het geheele noordelijk deel van Luxemburg ligt Duitsche cavalerie. De Duitsche ruiters zijn voortgedrongen maar werden teruggedreven en vervolgd tot Jemelle. In een oiïicieele mededeeling wordt gezegd dat de b ransche en Engelsche troepen regelmatig voortrukken en hoe langer zoo meer de eigen aardige botsing nadert. Van de forten van Luik werden gunstige mededeelingen ontvangen, zoodat konden echter niet meer hopen het tweede door te trekken. De Elzasser ondervroeg den gevangene nopens de vijandelijke posten. De Sakser antwoordde ge hoorzamend en wees met den vinger de richtingen aan waarin zich de voorwachten bevonden. Na eindelijk eene kleine vlakte overgetrokken te zijn. kwamen zij aan een hakboschje, dat met het Ardennenbosch in verbinding was. Moed, jongen, zeide Richard, nog eenige minuten, en wij zijn gered. Jeroom vroeg hem Doet uw arm u lijden Niet veelJozef Muller heeft hem derwijze gebonden, dat hij gevoelloos is geworden. Hij verbleekte nochtans merkelijk, en zijn stap werd wankelend. Jeroom naderde. Leun op mij, zeide hij. Dit is onnoodig. Welaan geen misplaatsten hoogmoed. Ik verzeker u, Combredel... Jeroom nam den rechterarm van zijn gezel, en schoof hem op den zijne. Leun op mij zeg ik u. Dan stapten zij sneller door. Tot op het oogen- bük, en sinds geruimen tijd, had Richard hunne vlucht vertraagd, zonder dat de arme jongeling het zelf bewast was. Alle drie waren van hoofd tot voeten nat en overdekt tot de helft van 't lichaam met eene dikke laag slijk dat hun den gang belemmerde. er geen reden is om ongerust te zijn. De toe gangswegen tot Brussel worden sterk bewaakt. Door de concentratie der Duitsche troepen in België zijn de Franschen erin geslaagd in den Elzas door te dringen. Een aanzienlijke Duitsche troepenmacht komende uit Mulheim en Neubrisach viel in den nacht de Fransche troepen te Cernay en Mulhausen aan. De commandant der Fransche troepen deed zijn manschappen verzamelen achter Mulhausen en br.icht den Duitschen aanval tot stand. De Franschen bleven meester van den Boven- Elzas. De Duitschers die op Rogervilliers en Ha- blinville oprukten werden teruggeslagen, als gevolg van de verrassing van een Duitsche patrouille. Duitsche cavalhrie-aanvallen werden herhaalde, lijk met succes door de Fransche troepen afgeslagen. Gisteren hebben de Duitsche troepen de Fran schen echter een nederlaag toegebracht. Dit werd onder uitbundige geestdrift in Berlijn officieel bekend gemaakt. Tot op heden is nog niet officieel bekend gemaakt hoeveel man in dezen oorlog reeds gevallen zijn. Mogen de tot heden vermelde cijfers der ge sneuvelden al schromelijk overdreven zijn, liet talmen der Duitsche regeering om de cijfers te publiceeren, doet wel vermoeden, dat het aantal buiten gevecht gestelden buitengewoon groot isp Wacht de regeering misschien op een groote overwinning of een schitterend wapenfeit, om de verliezen te publiceeren In de vreugde en geestdrift over de behaalde zegenpraal worden de gileden verliezen met een ander oog beschouwd en werken niet zoo. ontmoedigend als nu het geval zou zijn, als men wist dat reeds zoovelen zijn gesneuveld, zonder dat het beoogde doel bereikt werd. Men seint ons De sKoln. Zeitung" ontvangt een telegram uit Stuttgart waarin gemeld wordt dat de Duitschers Muhlhausen hebben veroverd en twee stukken ge schut van de Franschen hebben genomen. Het 15de Fransche legercorps werd door de Duitsche troepen bij Logordi in Lotharingen aan gevallen. De Franschen werden onder zwaar ver lies in het woud van Parroi teruggedreven naar Luneville. De Duitschers veroverden een vaandel, 2 batterijen, 4 machinegeweren terwijl de Fran schen 700 dooden hadden waaronder zich een generaal zou bevinden, Er hebben schermntselingen plaats op de linie LongLonguyonMarville - Virton. De Duitsche cavallerie-patrouilles worden in het noorden van het arrondissement Montmedy aangetroffen. De Belgische bladen melden, dat bij Tirlemont een ontmoeting heeft plaats gehad. De Duitschers waren voorzien van mitrailleurs. Nadat de aanval met de karabijn was begonnen, werd hij met de lans voortgezet en werd de Duit sche cavallerie teruggeslagen. De Duitschers brachten nu de mitrailleurs in werking. De bevelhebber, die zijn manschappen niet noodeloos wilde opofferen trok terug. Toen zij het hak bosch genaderd waren keerden Muller en de Sakser, die vooruitwaren, zich om met een teeken, om stil te houden. Haiti beval hij op stillen toon. Jeroom en Richard kwamen naar hen toe. Het schijnt dat er eene wacht m het bosch is. Langs welken kant Naar de Sakser beweert, bevindt zich de wacht op den weg iangs de Givonne. En de schildwachten Verspreid in het bosch, zooals altijd. Duivels 1 Het oogenblik is gekomen op handen en voeten te kruipen, indien wij niet willen gevangen worden. De dag gaat aanbrekende wachten zulien afgelost worden. De minste aarzeling kan ons ter dood veroordeelen. Zijt gij van plan terug te keeren Neen, neen, verduiveld 1 Vooruit dan Een oogenblikzeide Jeroom, ik vraag een oogenblik oponthoud. Waarom Dat zult gij zien. Hij kwam voorzichtig uit het struikgewas ge kropen, bezichtigde met aandacht de omstreken en kroop dan op handen en voeten tot aan eene kleine plek, op eenige meters van het bosch ge legen. Daar lagen lijken van Fransche soldaten. Naast De Duitschers staken de huizen langs den weg in brand onder voorwendsel, dat de huizen hen bij de krijgsoperaties hinderden. De berichtgever van de »N. R. Ct." heeft van Duitsche officieren vernomen, dat het regiment van den kroonprins over de Maas is getrokkem maar zonder kroonprins tegen wien in Aken een aanslag is gepleegd. DUITSCHLAND. De „Nordd. Allg. Zeit." schrijftDe bezetting van Lome, de hoofdstad der kolonie Togo, door een uit Goudkust binnengedrongen Engelsche troe pen-expeditie heeft, het ministerie van Koloniën allerminst verrast. Met het oog op de in geogra fisch opzicht buitengewoon gevaarlijke ligging dei langgerekte, smalle, tusschen Fransch en Engtelseh gebied gelegen kolonie, meest met een dergelijke mogelijkheid rekening' gehouden worden. Wij moeten ons derhalve neerleggen hij een tijdelijk Engelsch bestuur onzer kleine kolonie, en zijn overtuigd, dat onze grootere Afrikaansche koloniën, die men beter in staat van verdediging heeft kunnen brengen, niet zco gemakkelijk het lot van Togo zullen dee len. Vooral onze wakkere militairen en bui' gors in Zuid-West-Afrika zullen zich weten te weren. Hoe dit ook zij, over het tot van onze Duit sche. koloniën zal niet daar maai op de slag velden en in de wateren van Europa beslist worden. Deze beslissing Kunnen en willen wij met een rustig' hart afwachten. Volgens berichten uit Kaapstad hebben de Duitschers Swakopmund iu hun Zuid-Oost Afri- kaansche kolonie ontruimd en het havenhoofd doen springen. Zij brachten vaartuigen die in de haven lagen aan het zinken. De levensmidden en andere voorraden zijn naar Windhoek overgebracht. De magazijnen zijn gesloten. 00 STENRIJK-HON G ARI JE. Aan de „Times" wordt uit Nish gemeld,» dat de vijandelijkheden feitelijk beperkt blijven lot. een ongeregeld bombardement van Belgrado. Alge meen wordt geloofd, dat het hoofdleger van Oos tenrijk zich op eenigen afstand van de grenzen teruggetrokken heeft. De Oostenrijkers hebben Belgrado opnieuw ge bombardeerd, met lret gevolg, dat 300 huizen beschadigd werden. Belgrado ziet er thans uit als een doode stad, daar feitelijk de geheele bevol king, de vreemdelingen inbegrepen, vertrokken is. In de straten zijn nog urkoi troepen honden te zien, die van honger sterven en huilen cm voed sel. Na een hevig gevecht, zijn at Serviër* de Bosnische grens overgetrokken in ae richting nn Visegrad. De O as ten rijkers trokken terug met achterlating van een groote hoeveelheid munitie. Op hun terugtocht hebben zij alle openbare gebouwen vernield. hen lagen hunne buksen en aan hunnen gordel waren hunne nog gevulde patroontasschen vast gehecht de ongelukkigen werden ongetwijfeld vóór den beslissenden slag aangevallen, zonder zelfs den tijd te hebben zich te verdedigen en hun leven duur te doen betalen. Jeroom nam drie geweren en drie patroon tasschen en kwam bij zijne gezellen terug. Dit is een goed, idee, zei Muller. 'k Geloot het gaarne zeide Richard, droevig het hoofd schuddende, terwijl hij den blik op zijn arm wierp dien hij onder zijnen mantel droeg. Indien wij genoodzaakt zulien zijn, deze wapenen te gebruiken, zult gij met de rechter hand schieteu, terwijl gij den kolf tegen een boomstam houdt geleund. De Sakser aanschouwde hen stilzwijgend, het hoofd half verborgen achter den ruigen, rooden baard. Zij gingen voorzichtig verder. Na een half uur, kwamen zij aan eene soort planken hut. Richard was zoodanig zwak dat Jeroom hem letterlijk droeg. Hg moest wreed lijden, want zijne lippen be wogen zich pijnlijk en een koud zweet brak uit op zijn voorhoofd. Terzelfder tijd beefde hij. Eensklaps weid Jeroom gewaar dat hij nog meer verzwakte en in bezwijming viel in zijne armen. (Wordt vervolgdl-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1