Dagblad mor Schiedam en Omstreken f EERSTE BLAD. finn M.r« rnn H(j De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargang. Vrijdag 14 Augustus 1914. No. 11002. oTereenïomstig op ie polis vermelde voorwaarden Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Bekendmaking. Kennisgeving. Buitenïaiidsch Nieuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt b*j levenslange gelieele invaliditeit gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Uollandsche Algemeens by verlies by dood ;r een duim Terzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I I U U een duimI U U wysvingerI (J by verlies van eiken ande» ren vinger. Wegens den feestdag van MARIA HEMELVAART zal de NIEUWE SCHIE DAMSCHE COURANT, Dogblad voor Schie dam en Omstreken, Zat e r d a g-a vond niet verse hy n e n. De Burgemeester van Schiedam, De 2de uitkeering der geldelijke tegemoet koming aan echtgenooten of familieleden van Miliciens en Landweermannen (kostwinners) die daarvoor in de termen vallen, zal uitgekeerd worden Zaterdag 15 Augustus van 8—1 uur voor Miliciens en des nam. van 2 4t/2 uur voor de Landweermannen, in het huis aan de Nieuw- straat no. ü6 (bewoond door wijlen Dr. Vaülant). 'Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. J. Heilker, om ver gunning tot het oprichten van een inrichting tot het drogen van beschadigde goederen, gedreven door een electromotor van 15 P.K., in bet pand staande Vijgensteeg 4, kadaster Sectie A no. 1260 Overwegende, dat het deskundig onderzoek met betrekking tot dien aanvraag nog niet geëindigd is. Gelet op artikel 8, 2e alinea der Hinderwet Besluiten: de beslissing ever genoemde aanvraag te ver dagen. Schiedam, 13 Aug. 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V 3ICKENGA. De Belgen zijn „zeer ontstemd" over de oor logsverklaring van Duitschland. Het „Hbl. v. Antw." schrijft onder den titel het verpande eerewoord „Op 8 October 1911 was keizer Wilhelm te Aken om er het ruiter-standbeeld van zijn vader in te huldigen. „De koning der Belgen had eene zending naar Luik gestuurd, om den keizer te begroeten en aan het hoofd van die zending stonden luitenant- generaal Heimburger, toenmalig militair gou verneur van Luik en M. Delvaux de Fenfe, gouverneur der provincie. „Na het wisselen der gewone beleefdheids- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, '79) IX. Gedurende de dagen welke op den veldslag volgden, hadden Madelor en Maria Sedan niet verlaten. Zij hadden te zamen de hospitalen en de huizen bezocht waarin men de gekwetsten had overge bracht. Jeroom overal zoekend, doch vruchteloos. Madelor had van den Pruisischen kommandant de toelating bekomen het schiereiland van lges te bezoeken. Daar ook was zijn zoeken zonder uitslag ge weest. De soldaten die van het 58e linieregiment overbleven en die Jeroom kenden, hadden hem uit het oog verloren sedert den aanvang van den slag en konden over hem geene inlichtingen geven. Elke poging was derhalve voortaan nutteloos, en Maria, verplet, uitgeput en zeer ziek, weer stond haren vader niet meer, wanneer deze sprak van terug naar Haut-Butté te keeren. groeten zegde de keizer aan den heer Delvaux de Fenfe „Gij zijt, de gouverneur eener provincie, waarmee wij altijd in goede nabuurschap leven. Ik geloof dat gij in de laatste tijden beangst z(jt geweest; geloof mij vrij, die angst was overbodig". En aan luitenant generaal Heimburger zegde de keizer België heeft zich in de laatste tijden sterk gewapend. Ja, sire, luidde het antwoord maar wij hadden toch betrouwen. Waarop de keizer antwoordde G ij hebt goed gedaanbetrouwen in ons te stellen! „Wij die betrouwen hadden in den machtigen vorst, dien wij niet in staat achtten tekort te komen aan den eerbied voor plechtig gesloten tractaten, wij werden op de snoodste wijze misleid en bedrogen. „Betrouwt ons! zegde de keizer, en intusschen was ons land bedekt met spionnen en werden allerwege wapenvoorraden opgeslagen „Betrouwt ons! zegde de keizer, en tot in allerhoogste kringen werd er toen reeds gewerkt aan den ondergang der Belgische onafhanke lijkheid „Betrouwt ons! En drie jaar later pleegt het Duitsche Rijk tegenover België eene daad, waarvan de Rijkskanselier in vollen Rijksdag verplicht was te erkennen, dat zij was in strijd met het volkenrecht. „Wat blijft er over van-de geruststellende verklaringen van den keizer? „Eene verwoeste provincie, een deel van den Belgischen bodem veranderd in een ontzaglijk kerkhof. „Ziedaar hoe wij betrouwen mochten stellen in Duitschland". De slag Haelen. De Belgische troepen hebben zich tot nu toe kranig gedragen. Al is het nog niet tot een be slissend treilen gekomen, de Belgen hebben de aanvallen der Duitsche cavallerie steeds afgeslagen en den vijand gevoehge verliezen toegebracht. De beslissende slag schijnt te zullen naderen. De cavallerie-charges, die door de Duitschers wor den uitgevoerd hebben de bedoeling te trachten te weten te komen waar de hoofdmacht van de vijand zich bevindt. De Belgische troepen hebben de opdracht deze aanvallen af te slaan. Wat Woensdag bij Haelen is voorgevallen kan echter bezwaarlijk een schermutseling genoemd worden. Zooals wij gisteren reeds onder tele grammen melden, waren bij den aanval 2500 Uhlanen en evenveel infanterie betrokken. Het centrum van den slag lag bij Haelen. Om zeven uur in den atond was het gelieele terrein tusschen Diest, Haelen en Zeilick van Duitschers gezuiverd, maar overdekt met dooden en gewonden. Daar de Belgische linkervleugel een oogenblik achteruitweek, werden versterkingen gevraagd uit Diest. De brandweerlieden verzochten toen om in het vuur te mogen gaan, drie van hen wer den gewond. De Belgische genie deed 2 bruggen over de Demer in de lucht vliegen. De kerk, een brou. werij en eenige huizen van Haelen zijn in brand geschoten. Over een lengte 50 M. werden meer d3n 200 gedoode Duitschers geteld. De vijand was onge veer 5 000 man sterk. De Belgische troepen bestonden uitjagers te paard, lanciers, carabiniers en artillerie. Een buitengewooe groote hoeveelheid buitge maakte voorwerpen ligt voor het stadhuis te Diest opgestapeld. Talrijke paarden zijn opgevangen. De legers der geallieerden. Terwijl deze schermutselingen plaats hebben, nemen de legers der bondgenooten hun stellingen in. De Duitsche troepen, die in de omgeving van Luik lagen, maakten een terugtrekkende bewe ging, omdat zij waarschijnlijk inzagen, tusschen de fortenlinie te gevaarlijk te liggen. Voor eenige dagen zijn reeds Oostenrijksche troepen in Aken aangekomen, die hun gevecht stelling wel reeds zullen hebben ingenomen. De bewegingen der verschillende troepenmachten worden echter zorgvuldig geheim gehouden. Wij weten, dat Fransche troepen in België liggen en thans Wordt ook met zekerheid medegedeeld, dat de Engelsche landingsdivisie in België is. te E n g' e 1 s c h n in België. De Lourdes-'pelgrims hebben Engelsche officie ren en soldaten in Frankrijk geziPn en gesproken. Je' '..Fit! aro" van 9 Augustus, die eerst gisteren aankwam bevat volgens „De Tijd" een officieele .mededeeling van de Fiansche regeering, volgens welke Zaterdag ochtend de ontscheping der Brit- sche troepen te Ostende, Calais en Duinkerken plaats had in de beste orde. Het expeditiekorps, door Engeland voor de actie op het vasteland bestemd, bedraagt 200.000 man. De 20.000 die Zondag reeds waren ontscheept en than, on- Het was op 9 September datjzij zich op weg begaven. Madelor had zich voorzichtigheidthalve voorzien van een »laisses-passer" waardoor hij door de Pruisische gelederen kon gaan zonder verontrust te worden. Aan de poort van het gehucht Mesnil kon het rijtuig niet verder troepen en inwoners van Sedan verdrongen zich in de straat. De dokter vernam wat er omging. Men zeide hem dat het eerste transport ge vangenen ging voorbijrijden. Er moesten alzoo, alle dagen tien duizend, Fransche soldaten naar Duitschland vertrekken, tot dat er van hbt overwonnen leger geen enkel soldaat in het schiereiland meer overbleef. Madelor moest wachten. Maria, die ingesluimerd was door wanhoop verplet, opende de oogen. Het zijn fransche soldaten die gaan voor bijrijden, zeide haar vader. Zij richtte zich op, alsof eene laatste hoop plotseling hare ziel had verkwikt, en zam Weldra begon het akelige défilé Aan het hoofd van elk der regimenten, waren de officiers in korps vereenigd, de meeste droegen voorwerpen van alleerste noodzakelijkheid, met mondbehoeften, vooral brood, in zakdoeken aan de vier hoeken geknoopt. Eenige leunden op wandelstokken. De regimenten van de duitsche bataljons, wier manschappen van twee tot twee meters van elkan der gingen. getwijfeld dojor eenige duizenden gtevoigd zullen zijn begaven zich in de richting van Namen om zich te vereenigen met het Belgische logev. Aan de „N. R. Cf." wordt van iemand, die uit Havre is: teruggekeerd hetzelfde getuigd en de Londenschc correspondent van de „Telegraaf' Schrijft er over Lord Kitchener is een kranig krijgsman. En aan hem zal het girootendeels zijn te danken, als de Engelsche troepen in dezen oorlog op bet vaste land lauweren behalen. Zelf zal hij ze niet aanvoeren, tenzij dat Tater noodig; mocht blijken. Als minister van Oorlog verricht hij de minstens even belangrijke taak van een grept expeditie-leger te organiseerten. Dat speelde bij in enkele dagten klaar. En de uitzending van dat legei naar het oorlogsterrein gescbie.il op ver rassend geheimzinnige wijze. Zonder dal men er hier te lande iets van gewaar werd of wordt vv jiden de Engelsche troepen hier en daar inge scheept en over het Kanaal gezonden. En wat men daarvan door ijverige nasporingen te we- De Franschen stapten bedroefd en stilzwijgend voorbij. En op gansch den doortocht, wierpen de inwoners van Sedan, op den drempel der huizen of in de vensters, met volle handen fruit en levens middelen, eenigen zelfs geld of lieten in de rangen brooden van vier ponden vallen welke de soldaten en de officiers gretig pakten. En dikwijls, wanneer de brooden, slecht gericht op de straatsteenen vielen, sprong een soldaat vooruit, boog zich om ze op te rapen. Dan stootten de Pruisische schildwachten ze weg met den hiel hunner laarzen vloekend Schwein I En de Duitschers stapten met zwaren tred voort, het geweer op den schouder. Eensklaps onstond er opschudding. Er heerschte plosseling wanorde in de rijen der gevangenen, en de Duitsche soldaten hielden hunne geweren gereed. Een soldat was buiten het gelid gesprongen, stak de handen uit tot Maria en riep met eene uitgelatene vreugd MariaMaria ik ben het, Jeroom Het joag meisje zag hem zij ook liet een schier uitzinnigen schreeuw hooren toen zij den jongeling herkende. Zij was naar hem geloopen, met uitgestrekte armen, om hem vast te grijpen en tegen haar hart te drukken. Zij ware voor zeker uit het rijtuig gevallen, indien Madelor haar niet had wederhouden. Hunne blikken kruisten elkander en fonkelden van de hevigheid hunner liefde. ten kan komen, dat laat de censor, op last van Kitchener, niet wereldkundig, maken. Maar nu de khaki-uniform der Engelsche sol daten weldra den vijand onder de oogen komen zal, meen ik gerust enkele mededeelingon daai om trent te rnogten doen. Reeds vóór het einde dei voiige week ver nam ik van iemand die van een bezoek aan ■Je Engelsche Kanaal-eilanden was teruggekomen, dat hij een groote boot met duizenden Engelsche splö.atcn het Kanaal had zien oversteken. De plaats van hunne bestemming is niet uitgelekt. Ik weet oiok, dat hier brieven van Engelsche soldaten uit België zijn ontvangen, en toch blij ken zij aldaar tot dusver niet te zijn opgemerkt. Maar dat wordt eensdeels uit de censuur ver klaard en anderdeels uit het feil, dat alle dag- Hadcorrespondenten op eerbiedigen afstand van het oorlogsveld worden gehouden Geen enkele Engelsche oorlogscorrespondent mag het van hier gezonden expeditieleger vergezellen. Deze ontzag- lijxe volkenkrijg maakt aan de carrière der #ot- loigipcorrespondenten een einde. En zij kunnen daaromtrent slechts berichten, wat men van of- fici'eele zijde rapporteerde of verteld wil heb ben. Van den bloedigen strijd om en in Luik Hogen onze lezers zeker wel het beste en meest onpartijdige nieuws van uit Luik zelf en Maas tricht. Pc- sterkte van het Engelsche expedilieléger zal tusschen de 100.000 en 200.000 man zijn, n aar dichter bij het laatste dan hij het eerste cijferMet geen mogelijkheid kon ik echter daar omtrent de juiste gegevens erlangen. Wel meen is. Ie kunnen zeggen, dat de uitgezonden troepen de keur van hetEngelsche staande leger zullen vormen. De z.g1. territorials, of landweer, blij ven de binnenlandsche veiligheid beschermen. Naar mij werd gezegd, zullen minstens 'twee gar den igimenten tot 't expeditie-leger l.ehooren. Hit opperbevel daarvan is, naar het heet, toevertrouwd aan generaal sir John French, die liet laatst in Jen Zuid-Afrikaanschen oorlog roemrijk vocht, en aan generaal sir J. AI. Grierson, ne comman der in chief der oostelijke divide van het En gelsche leger en qok een zeer bekwaam krijgs kundige. Hij maakte vroeger een ijzondere studie der legers van Rusland en Duitschland. In den omtrek van Luik is het ook nog niet rustig.- Voortdurend hebben schermutselingen plaats. De Duitschers brengen nu zwaarder geschut tegen de forten in stelling. Elk kanon wordt door 82 paarden getrokken. De forten antwoordden gisteren nog: de grana ten sloegen zelfs in Visé in. De forten om Luik zijn z.g. sperforten. Zij beschikken over machtige artilleriemiddelen, maar bezitten geen garnizoen. Vandaar dat er bëweeglijke troepen tusschen de forten moeten ageeren. Deze troepen moeten, met de forten, het vijandelijk leger ophouden. Toen dit in dezen oorlog geschied was, konden de troepen aftrek ken het doel der sperforten was bereikt. Troepen in verspreide marschorde tegen hou- Zij genoten alzoo een oogenblik uitzinnig ge not, gedurende hetwelk zij het lijden van het verledene vergaten, en niet geloofden aan den strijd der toekomst. En Jeroom stootte de armen van zich af welke hem aantrokken, welke hem meesleepten en bleef als aan den grond genageld, zonder een enkelen stap te doen. De afdeeling was blijven slaan... De Pruisen hadden zich op Jeroom geworpen en braken hem de ribben met kolfslagen. Dan snelde een soldaat tot hem, rukte hem weg in zijne armen zooals hij zou gedaan hebben met een kind, en niettegenstaande zijnen weer stand. wierp hij hem te midden der soldaten, woedend zeggende Zijt gij zinneloos, Combredel Het was de Elzasser Jozef Muller. Dan stelde men zich andermaal op in het gelid het werd stil, en wat er van het 58e linieregiment overbleef verdween weldra om den hoek eener straat, terwijl Maria nog poogde haren minnaar te herkennen te midden der uitgeputte en zieke soldaten. Hoe kwam het dat Jeroom en Jozef Muller zich weer tusschen de krijgsgevangenen bevonden Bij het geweervuur van den Saksischen schild wacht, was de post aan de beek der Givonne buiten gekomen en in het bosch gesneld van boom tot boom de plaats naderend waar de schild wacht zich moest bevinden. De rook der geweer schoten diende hun tot gids. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1