SINGER. die men aan dit lit- al onze wm Fundeering Glas SINGER- Maatschappjj. 241 Nieuwe Haven 241, Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dag-elijks aangenomen. NAAIMACHINES, ioat II ff bord tan Het Beste Brood, 10 jaarlijks terugbetaald, Gratis Levensverzekering, Uitkeering bij Ziekte, Uitkeering bij Geboorte. Ingezonden. SIffOER Naaimachines 1D H.H. BOUWERS. tegen natte muren JAN VAN KATWIJK. biedt bij het betrekken van brood uit hare fabriek de vol- gen de meest begeerlijke voordeelen lp" Betrekt uwe waar van uw eigen stadgenooten, die e^dezellde, ja meer voordeelen aanbieden dan de buitensteders Bmrean: Botersfcraat 50- duidelijk, dat ik dien nacht niet in bed zou «:,3pen. Overal soldaten ingekwartierd. Er heeisch- ie c-aar onder de bevolking een zeer opgewonden s.emming, want het gerucht liep, uat 's mid dags twee Üuitschers waren gevangen genomen, tij de waterwerken, die getracht zouden heb ben de waterleiding te vergiftigen. Hel onderzoek was kort, het vonnis de dood. Even een doek voor de oogen, een paar schoten en de beide mannen bestonden niet meer. Een ooggetuige vertelde me, dat de üuitschers zon der een kik voor de geweerioopen waren gaan staan. Toen ik in een van de kleinere hotels was geawaald, om te zien of daar ooit nog. een ka rnt-r was te vinden, trad er hij mijn binnenkomen een plotselinge stilte in. Een van de aanwezigen stond op, kwam wankelend naar me toe en lei zijn beide zware handen op mijn schouders „Zijde gij enne Dutscher?" Meen Hollander." „Ahwèl, dat blijft gelijk, gij helpt toch den Lutscher." He rest van de aanwezigen was nu ook opge sukkel-U en stond om me heen, tct groot genoe gen van een paar soldaten, den waard en z'n vrouw. „juine heb de Üuitschers geholpen, hé?" vroeg mijn onuervrager veruer. ik begreep dat gemoe delijruieid me net verst zou brengen en ik vroeg hem glimlachend: „Hebde gij dan nojg niet de gazet gelezen? Weet igij dan nog niet dat wij 5<X)0 Duitschers voor de Belgen vasthouden?" ,,'c Hielp, Mijn rechter sloeg meteen een ande ren toon aan, ,,'t Is maar goed ook, want anders..." Hij lei zijn hand tegen mijn hals aan en zaagde er een paar maal onpieizierig, langs. „Anders gaat oe kop d'r ook af. We hebben d'r vandaag al Iwie gehad Met een zoet lijntje wist ik ze weer naar bun hiertafeltje te krijgen en ik trok weer «til lOües weg, nu naar 't station, ,om daar in de wachtkamer een plaatsje te zoeken. Maar de wachtkamers lagen vol vluchtelingen, Belgische soldaten, die door de doorgebroken Duitsche af d te tin gen waren opgejaagd. Ze lagen op de ban ken en over den grond languit, den ransel onder het hoofd, in diepen slaap na de uitputtend, n.anschen. Dan zaten er nog op den grond en in de hall Duitsche gezinnen, die de grens over moesten, vrouwen en kinderen met zakken en rakken tot één hoop bijeengedrongen, te beangst era te slapen. Mijn papieren waren tot dusver in orde be vonden en ik wandelde dus kalmpjes rond, eens een praatje makend met die en een beschouwing gr end aan een ander. Vooral de garde civique, die maar nacht in nacht uit vervelend moet wacht houden, praatte eens graag en ik voelde me best op mijn gemak. Ik hield den slaap van me af met een paai pijpen tabak VV ie weet was alles nog niet goe-i gegaan en was ik nog niet dichter bij Luik gekomen, in dien niet eindelijk een paar kapiteins van de katabiniers hun aandacht op mij hadden laten vallen, terwijl ik over het perron wandelde. Van tevoren had ik al minstens twintig - keer mijn papieren moeten toonen aan soldaten en burgers, maar steeds zonder onaangenaam gevolg voor me. Maar dit keer ging het anders. De kapiteins aan, vonden in mij een verdachte. De oudste opende de ondervraging in het Fransch en de mededeeling dat ik Hollander was, scheen hem weinig gerust te stellen. Vooral het feit, dat ik journalist was, deed de Belgen gelooven, dat ik een gevaar voor hun land beteekende. En hoe ik ook redeneerde over ban Minister van Oorlog, over onzen gezant, over de vriendschap tusschen Belgen en Hollanders, t eind was, dat er een gendarme werd geroe pen die mij onder zijn toezicht nam. Ik werd neegenomen naar 't wachtlokaal van de gen darmerie en daar begon het opnieuw. Eerst ging de gendarme met zijn groote nanden langs i' ijn lichaam om te voelen of ik ook iets ver- loigen hield. ban werden mijn zakken leegige haald en moest ik papiertje na papiertje verkla ren. En dingen, waar men anders niet aan donk:, zijn onder die omstandigheden opeens verdacht. Zoo een paar Engelsche brieven. Wal (jaar in stond? Maar daar wist ik gauw wat op te vin- ten, want ik wendde me luchtigjes tot de kapi tein; en zei„Och, als de heeren dat nu even VCHV den gendarme vertalen, is dat in orde". Waarop de heeren beiden onmiddellijk vcrklaar- uen dat ze het zoo wel geloofden en over het vet falen heenstapten. Toen kwam mijn bagage aan de beurt. Vooral een stukje karbonpapier werd gedraaid en ge keerd en tegen het licht gehouden en besproken. Hat was iets waar' je kaarten mee overtrok, bn- fin, zoo hielden ze zich twee uur met ine be- lotte nog hoorde, dat mijn trein niet zou komen, besloot ik de eerste de beste kans op ontsnap ping waar te nemen. Die kwam gelukkig gauw. Ho gevluchte soldaten werden bij dkaai geroe pen en moesten meteen terug; naar bet oorlogs te) rein. De bevolking' en de garde civique lie pen er bij te hoop en ik sloop naar buiten, waar een auto stond, die juist Duitsche vluchtelingen had aangebracht. Ik sprong er in en zei den bestuurder te rijden naar een station dicht bij de Hollandse he grens. Onmiddellijk reed de wagen weg en voerde me naar een klein stationnetje, vanwaar de trein om zeven uur vertrok, baar hftorae ik verhalen te over van andere Hollan ders, die ondanks passen en papieren, waren vastgehouden en bedreigd aoor Belgen. Een oude Hollands'che heer weid zelfs vier uur op gesloten. Waai eindelijk ging dan toch de trein en om acht uur reed hij Weelde binnen, waar de H >3- landsche douane ons in ontvangst namen en we kwamen te staan achter de Hollandsche bajo netten. Nooit heeft een terugkeer in Holland me zóó weldadig' aangedaan, nooit dronk ik slappe koffie met meer genot. Van Brussel uit heb ik me gevoeld in een vijandig land, waar wantrou wen en bedreiging me omringden. zig, waarop ik in het gendarmerie-lokaal werd gehouden en eindelijk mocht gaan naar' cle wacht kamer, op conditie echter, dat ik me niet naar- nriten mocht 'begeven. Ik was verdachte, dat merkte ik ook uit de veranderae nouding van den garde civique en de burgers die nu onvrien delijk en wantrouwend over me begonnen te mompelen. ik voelde, dat er niet veel noooig was om een betooging tegen me (e krijgen en ik durf wel te verklaren, dat ik hartelijk verlangde weg te kr men. De mensehen gingen zich hoe langer hGe meer met me bemoeien. En toen ik ten Terwijl de Bond zelf oogenblikkelijk slechts weinig kan doen, rust echter op onze leden indivi dueel de plicht, om ons Vaderland te helpen. Gevoelens van menschelijkheid en vaderlandsliefde waren met het bezit van een gezond verstand de leidende motieven, die ons Nederlandsche volk- onverschillig of men zich al dan niet bij een vredesbond aansloot, tot voorstanders van den vrede maakten. Het vormt de lichtzijde van deze donkere dagen, dat ons volk thans door daden van deze voortreffelijke eigenschappen blijk geeft Het is verblijdend, dat ook zij, die niet onder de wapenen zijn om aldus de onzijdigheid van ons land te helpen handhaven, veel ten algemeene nutte doen, in het besef, dat vrees en moedeloosherd niets goeds tot stand brengen en dat vooral in deze tijden kalmte en overleg, gepaard met krach tig handelen, noodzakelijk zijn. Gaat dan voort Uw steun, financieel een per soonlijk, aan hen te geven, die trachten door goede organisatie de economische nadeelen der ook door ons onontbeerlijk geachte en zoo voortreffelijk ten uitvoer gebrachte mobilisatie zooveel mogelijk te temperen. En overweegt, ter wille van ons va derland en van ons allen, bij elke handeling niet in de eerste plaats wat Uw persoonlijk belang wellicht zou meebrengen, maar allereerst wat de zorg voor onze gehéele gemeenschap vordert. Een eendrachtend, kalm overleggend, voor zijn mede- menschen warmvoelend volk kan ons nog veel besparen. De tijden zijn vreeseljjk. Barbaarscheid en waanzin schijnen over beschaving en redelijkheid te zegevieren. Zij, die thans leven, worden wèl zwaar getroffen. En io verslagenheid gedenken wij, pacifisten, den beschavingsarbeid gedurende bijna een halve eeuw van Europeeschen vrede, Vrede door Recht." In dezen ernstigsten aller tijden, nu Europa in dreigend gevaar is zich zelf te vernietigen en ook onz eigen vaderland ernstig bedreigt wordt, zijn theoretische betoogen en ijdele woordenpraal ten eenenmale misplaatst. Een kort woord tot zijn leden meent het Hoofd bestuur „V rede door Recht" echter niet achterwege te mogen te laten. Gesterkt door de instemming en den steun van de edelste en grootste geesten der menschheid- gesterkt mede door de plechtige verklaringen der i Regeeringen van alle Staten der Wereld op de Vredesconferenties en bij van andere gelegenheden afgelegd hebben de georganiseerde voorstanders van den vrede een te groot vertrouwen gelrad in den vooruitgang der beschaving, in de macht der openbare meening, in het verstandelijk inzicht der regeerders, in de eerlijke handhaving van geslo ten overeenkomsten. Ons aller arbeid voor de geleidelijke ontwikkeling der internationale rechts organisatie op papier heeft al te veel onze krach ten onttrokken aan den veel dringender en nood zakelijker arbeid, om zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen een hechte internationale orga- satie van alle levende menschen van goeden wil, die, goed geleid, wellicht den grooten oorlog nog had kunnen voorkomen. Dat wij, pacifisten van alle landen, die de menschheid den gruwel van dezen oorlog hadden willen besparen, niet voorzien hebben, hoe dringend het gevaar was, geeft ook ons een gevoel van schuld welke slechts verzacht wordt door de ondenkbaarheid, dat de menschen elkander waarlijk zouden aandoen datgene wat thans geschiedt. De voorstanders van den vrede, in zooveel ver schillende landen in tal van verschillende vereeni- gingen gesplitst, hebben niet tijdig genoeg kun nen verzamelen in een krachtige actie op de openbare meening, toen plotseling met verbijste- ,ende snelheid het oorlogsgevaar ontstond en al grooter en uitgebreider werd. Onze nederland sche pogingen tot gemeenschappelijk optreden moesten aldus falentoen op de internationale bijeenkomst te Brussel er een plan van actie voor een laatste poging gereed lag, kwam de tjjding- die alle hoop vernietigde. een arbeid die weldra nieuwe vruchten scheen te zullen brengen en thans misschien opnieuw moet worden aangevangen. Maar dit alles kan geen reden zijn tot wanhoop of tot ongeloof in verwezelijking der vredege dachten. De voortgang der beschaving kan ver traagd, niet voor goed gestuit worden. En wa pengeweld en k- ijgsverschrikking zijn in staat ons- menschen te vernietigen, doch onverdelbaar zijn de gedachten, overal in alleilei vorm geuit, be treffende een elkander waardeerende en vertrou wende menschheid, een verhouding die ondanks dezen alierdroevenste toestand reeds thans tus schen de meerderheid der volkeren heeft bestaan, maar die helaas niet bij machte was zich tegen over den wil van eendeel der tegenwoordige machthebbenden voldoende te doen gelden. De rampzalige nederlaag van de strijders voor internationale rechtvaardigheid en voor het wel zijn der menschheid moet ons een aanleiding zijn onze strijdwijze te herzien ons ideaal blijft on aangetast. Boven het tijdelijke verheven, zal het ook in de somberste oogenblikken blijven het lichtpunt, waar heen ons streven te richten. Wanneer wij zelf niet het geluk mogen hebben te oogsten wat wij en zoovelen vóór ons gezaaid hebben, wij zullen onvermoed met het zaaien voortgaan, ten bate van hen die na ons komen en die beschaving niet meer door een volkeren- krijg als dezen zullen bezoedelen. Wij zijn ge reed om, zoodra de omstandigheden het toelaten, met méér vuur en méér toewijding dan ooit, zij het wellicht op eenigszins andere wijze, het vredeswerk te hervatten. Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht". Gemengd Nieuws. Dit ééne woord zegt alles, wanneer er sprake is van want SINGER-Naaio achines zijn een Eerste Kl»s Fabrikaat, dat zich reeds meer dan 'n halve eeuw voor alle huishoudelijk en industrieel werk met roem gehandhaafd heeft. tot zeer lagen prijs. Depots alom. lEME/tVËRPL. ARTIMELE/I BREUKBflnöEfi. io vierkante gedecoreerde bussen van -15°- l/8 Ko' 1/4 Ko. I/IO I£o. f8~ 0.5Ö O.J23 Koninklijke Nederlandsche Cacaofabriek Helmond. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken, met: zooivel in als buiten beroep, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven. Nieuwe Aalbessenj ene ver N. V. Broodfabriek „De Nijverheid", H ELM ORAN JE- CACAO i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6