Dagblad voor Schiedam en Omstreken I ouJ l!l De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering i' 37ste Jaargang. Maandag 17 Augustus 1914 No. 11003 Buitenlandsch Nieuws. FE UIL LETO N. Bureau: Botcrslraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oYereentomstig op Je polis yerielde Yoorwaardeii. b\j verlies van levenslange 0 H fj verlies van oYoreentomstig'op ie polis yermelie «waarden, |(JUU invïiïdTteit; I UU voeToVoogi |UU I IUU een duim; De verzekering wordt gewaarborgd door de iloiiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. nftn by verlies jftjp bu verlies van eiken ande ren vinger. J a p a nD uitschland. Het wereldconflict is wederom uitgebreid. Japan heeft Duitschland den oorlog verklaard, te Japansche vloot heeft reeds de havens ver laten iosm de vijandelijkheden te beginnen. In België. Be millioenen staan tegenover elkaar en naar verluidt is over de geheele linie voeling gekre gen mot den vijand. De lijn strekt zich ongeveer uit tusschen üiestTirleonontJodoigneEghe- zéeNamen en Dinant. Langs die gansche lijn vindt men versperoe wegen, gebarricadeerde en ook wel dndermijnae bruggen, opgestelde batterijen, loopgraven in vel den on zelfs in straten van dorpen en steden, er talrijke troepen Fransche en Belgische sol daten, die gestreng alle wegén bewaken. De Duitsche troepen hebben in deze week ren omtrekkende beweging gemaakt om een optrekken van het Duitsche leger op Antwerpen mogelijk te maken, iDpor onze linies bij Antwerpen te bedreigen heeft de Duitsche Generale staf de linie van ne Maas willen behouden aldus aan het z.g'. Maas leger de mogelijkheid gegeven zijn opmarsch voort te zetten. Den algemeenen toestand acht generaal Dejardin zeer netelig! voor de Duitscbers. Het blijft Z:C*o lang het Duitsche noorderleger van liet leger van Metz gescheiden is een groote zwak heid in de Diuitsche strategie bestaan. De toekomst ziel generaal Dejardin zeer gunstig in. De alge meene toestand is op het oogenblik zoo gunstig mogelijk en het isphijnt dat de( Diuitschers nog steeds te Luik worden tegengehouden en zij op de ver sterkingen in Ooist-Frankrijk stuiten, in twijfel ver- keejenae omtrent het thans uit te voeren plan. De versterkingten in Oost-Frankrijk noemt gene raal Lejarain in waarheid ontzagwekkend. Ce Telegraafcorrespondent bevestigt, dat, de for ten Chaudfontaine, Évegné© en Fontisse in han den der Luitschers zijn gevallen. Het fort. Bafrchon wordt zwaar lie,schoten, en zal zich vermoedelijk .spoedig overgeven.. Te Grenede (bij Tienen) is een patioelje van zes uhlanen gedood. Bij Landen zijn de Duitschers, die een aanval deden, met gro,ot© verliezen teruggeslagen. Aan Belgische zijde zijn enkele soldaten gewond. Te Pirbeke is een Duitscb spion, die bekend had, terechtgesteld. Sedert drie uur gistermiddag hoort men te Tienen kanongebulder uit de lichting van Borst en Hougaerden. De militaire gouverneur van Brabant heeft strenge maatregelen met betrekking tot de dag- blanpers. Vanaf Zaterdag: mag er niet meer dan een editie per dag: en per blad verschijnen, terwijl de GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 80) Er ontstond bij de Duitschers een oogenblik onzekerheid veroorzaakt door de onwetendheid waarin zij verkeerden nopens het getal hunner aanranders. Richard, geknield, liet zijn chassepot rusten tusschen twee takken en Jeroom schoot recht staande. Wat den Elzasser betreft, sedert eenige se conden gaf hij zich aan eene zonderlinge eefening over. Hij had den Saksischen gevangene in de hut gebracht, hem op den hoop verdorde blaren ge worpen en bond zijne beenen stevig vast. Toen hij gedaan had Ziedaar, mijn jongen, zeide hij, ik heb u vastgelegd omdat ik niet wil dat gij mij uit onze kompagnie schrabt. Dan maakte hij in den aarden muur der hut vier of vijf openingen breed genoeg om toe te laten zich te verdedigen zonder zich te doen ontdekken. drukproeven daajcVan, vóór het afdrukken, aan de militaire overheid moeten worden voorgelegd, die daaruit alles schrappen zal wat over de krijgs verrichtingen gemeld wordt. De bezetting' van Dieöt door de Duitschers wordt tegengesproken. Een Belgisch sergeant, die uit Luik ontsnapt was, deelde mede, dat de Duitsche 1 roepen te Luik gedemoraliseerd waren. Een officier van den Duitschen genetalen staf heeft zelfmoord gepleegd na aan zijn vrouw te hebben geschreven, dat Luik toch zijn graf zou zijn. Acht Duitsche soldaten hebben zelfmoord ge pleegd, door zich in de Maas ie werpen. Uit Bellijn wprdt intusschen gemeld, dat hot Duitsche leger in goede conditio is, en do man setappen vol moed den komenden slag tegemoet zier.. j Nasr uil, Engelse he bron wordt vernomen le vin.d. het gaos van de Duitsche lege-troepen zich tusschen Luik en Luxemburg. Te Dinant kwam het tot een treffen tusschen Euilsr lie en Fransche troepen, De Duitscbers vie len rie Fransche stelling aan, maar werden na een verwoed gevecht teruggeslagen. Te Duitschcirs leden zware verliezen. De Duitschers zijn er niet. in geslaagd do Maas te passeo; cn. In het: raadhuis te Diest moet zich het vaandel bevinden van het regiment der z.g Todhopfhuza- ren, het regiment van den Duitschen kroonprins. Er is gisteren over de geheele linie gevochten, doch nadere bijzonderheden ontbreken nog, Ditmaal zal de slag, waaraan van beide kanten eenige millioenen manschappen deelnemen, worden geleverd over een front van 400 K.M., de afstand van Maastricht naar Bazel. Zoo'n slag zal niet t-t een snelle beslissing leiden het is niet waarschijn lijk, dat dezelfde partij over het geheele front zal zegevieren. Men moet er zich dus op voorbereiden aanvankelijk afwisselende berichten te vernemen; hier zullen voordeelen zjjn behaald, daar zal van tegenslagen worden gewaagd. Be onzekerheid over het resultaat van den eersten grooten slag kan lang duren, misschien wel een dag of acht of nog langer. In de dTemps" zet generaal Delacroix uiteen dat de militaire toestand van Frankrijk uitstekend is en dat de dappere tegenstand van het Belgische leger de plannen van de Duitsche bevelhebbers in de war heeft gestuurd en ook Rusland den tijd heeft gegeven zijn kracht te ontplooien. De »Temps" schetst voorts de positie der Duit sche troepen, wier front zich uitstrekt van Duik tot MUhlhausen. Het volgt eerst den loop der Ourthe, dan de grens en overschrijdt die alleen in de streek van Longwy en Briey. Een deel van het front is versterkt door veldwerken, o.a. aan de Ourthe en tusschen Metz en Saarburg. Het grootste aantal troepen staat aan het noorden van het Duitsche front. Het Engelsche leger. Hoe ver de oorlog, van welks ernst de meeste Engelschen zich nauwelijks een voorstelling ma ken, Engeland kan voeren, blijkt uit een artikel Jeroom begreep het. Daar de Duitsche post niet zeer talrijk was, kon de strijd lang duren zonder groot nadeel voor de vluchtelingen en voor de Saksers. ij moeten dieper in het bosch dringen, zeide hij, van boom tot boom vluchtend. De Duitschers zullen het moede worden ons te ach tervolgen. En wij zullen hen, in alle geval, wel beletten te stoutmoedig te worden... Een geweervuur dat achter hen losbarstte sneed hem het woord af. Eene afdeeling kwam van Fleigneux den post ter hulp. Zij wierpen zich plat op hunnen buik en be reikten de hut. Zij weerstonden het vuur der Pruisen vóór de openingen door Muller gemaakt en de kogels schampten af op den muur. Zij werden omsingeld. Daar de Duitschers. de bewegingen van hunnen aftocht ziende, zich een oogenblik vertoonden, knalden er drie geweren in de hut, en drie sol daten vielen. De Duitschers gaven geen vuur meer. Hoeveel kogels hebt ge nog vroeg Jeroom Een tiental, zeide Muller. Ik heb er ook nog tien zeide Richard. Dan moeten we er zuinig op zijn. Ja, een kogel voor een man. Onze rekening is goed, indien wij gevangen worden, zeide Richard. Ja. van den gezaghebbender) militairen medewerker van de »Times", waarin het plan van legerorga- nisatie van Kitchener, den nieuwen minister van oorlog, wordt geschetst. Daarin leest men, dat Kitchener noch in de organisatie, noch in den voorraad wapenen, de uitrusting enz. de middelen heeft gevonden om den oorlog op groote schaal te voeren. Wij zijn, zoo zegt genoemde medewerker, zeer ten achter en op het levendige geslacht wordt een beroep gedaan, om de verwaarloozing, het egoïsme en de onverschilligheid ten aanzien van het leger, welke het Engelsche volk in het verleden hebben geken merkt, goed te maken. Wij strijden tegen een volk onder de wapenen van zeventig millioen zielen, dat als zijn eerste legers verslagen zijn, bijna onbeperkte reserves heeft. Frankrijk daaren tegen heeft geen reserves. De oorlog kan zeer lang duren, en wij zullen alle pogingen in het werk moeten stellen, om er ons doorheen te slaan en onze vredesvoorwaarden voor te schrijven. Lord Kitchener heeft zich voor te bereiden op een Jangdurigen oorlog en als Chatham en Pitt zal hij dag in dag uit., jaar in jaar uit onze mi litaire macht moeten vergrooten. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij nog een halt millioen manschappen noodig heeft. Als de andere mogendheden uitgeput zijn, zullen wij het best in staat zijn, den oorlog voort te zetten. Kitchener zal het beginsel van de bestaande organisatie handhaven. De inrichting van het staande leger zal niet gewijzigd worden. Het ter ritoriale leger zal voor een deel aangezocht wor den om voor den dienst in het buitenland te teekenen. Niet allen zullen daartoe oYigenegen zijn en hun plichten vergeten. Behalve de verdediging van het vaderland is immers ook die dienst nood zakelijk. Zij, die geneigd zijn zich daarvoor op te geven, zullen goed geoefend moeten zijn. - Het territoriale leger zal dus zijn karakter be houden en voortdurend nieuwe divisies voor den dienst in het buitenland alle veren, waarna de contingenten der overzeesche gewesten komen en ten laatste Kitchener's nieuwe staande leger. In Polen. De opperbevelhebber van het leger heeft aan het geheele actieve leger en de geheele bevolking van het Rijk ter kennis gebracht, dat Rusland een oorlog voert, ten gevolge van de uitdaging door den gemeenschappelijken vijand van alle Slaven. Den Polen van Rusland, Duitsch land en Oostenrij k-H o n g a r ij e, die hun aanhankelijkheid tegenover de Slavische zaak wil len betoonen, zullen wat hun persoonlijke veilig heid en die van hun eigendommen betreft, 'zoo wel van de zijde van het leger als van de regeering van Rusland een bijzondere zorg deelachtig zijn. Elk vergrijp tegen den persoon ot den eigendom van Polen, die zich aan geen vijandige handel wijze tegenover Rusland schuldig maken, zal met algeheele strenge toepassing der krijgswet worden gestraft. De Tsaar heeft tot de Poolsche bevolking in Rusland. Duitschland en Oosten r ij k- H o n g a r ij e een proclamatie gericht, waarin het Tut, zeide de Elzasser, wie weet?... Jeroom begon te lachen. Verschooning, korporaal, hebt gij bij toeval in uwen ransel het middel niet om ons uit den slag te trekken Ik geloof het. En welk, mag ik het weten 'tls goed, gij schertst, maar gij zult niet altoos lachen. Ik geloof, korporaal, zeide Richard, dat't nu 't oogenblik is of nooit tot uwen ransel uwe toe vlucht te nemen. Waar wacht gij op De Elzasser haalde de schouders op. Gij zijt dapper, zeide hij, maar gij zijt geene ware soldaten. Dit is geen antwoord. Ik wacht tot dat wij in onze kardoestasch niets meer hebben I... Op dit oogenblik begonnen de kogels den muur opnieuw te doorboren. Zij beantwoordden dit geweervuur zonder zich te haasten. Hoeveel kardoezen vroeg de Elzasser, zon der zich om te keeren. Vier, zeide Jeroom. Vijf, meende Richard. Houdt op met vuren I zeide de korporaal. Zij gehoorzaamden. Dan hechtte Jozef Muller een zakdoek aan den loop van zijn geweer en maakte aanstalten om uit te gaan. Wat gaat gy doen vroeg Jeroom. voornemen wordt medegedeeld om aan Polen zijn territoriale onschendbaarheid met volledig zelfbestuur terug te geven alsmede waarborgen te verstrekken betreffende de vrije uitoefening van den Godsdie nst alsmede het gebruik van de Poolsche taal. De Tsaar zal een gouverneur-generaal aanstellen. Eerste oorlogsindruk. Dr. D. Brocx, chef der ambulance te Maastricht, schrijft aan de »N. R. Ct." Reeds eenige dagen waren wij, Maastrichtena ren, onder den indruk van hetgeen ons te wach ten zou staan. Zouden wij, zouden de Belgen het slachtoffer moeten zijn van het noodlot, dat wij liggen aan een niet versterkte zijde van Frank rijk? Toen na eenige valsche geruchten die oogen- blikken van spanning, maar ook van groote in spanning brachten kwam het voldongen feit dat de Belgische neutraliteit was geschonden. Het gedonder der Belgische forten dat Maastricht voor de werkelijkheid plaatse was voor ons een uitkomstmaar daarmede was ook de tragedie voor onzen nabuur begonnen. Na Dinsdagavond een vergeefschen tocht naai de grens gemaakt te hebben, ging ik Woensdag morgen vroeg met een kleine vlugge auto naar de grens. De Belgische vlag wapperde nog uit het huis van de Belgische douane, maar tien pas verder stonden de grijze Duitsche wachten. De auto liet ik aan de grens en, met de meeste welwillend heid ontvangen, passeerde ik de grens te voet ging ik naar Mouland, waar gewapende vrede heerschte- De Belgische burgers liepen rustig rond en praat ten kalm met de Duitsche lanciers. Spoedig ont moette ik den Stabsartz, die mij smeekte met hem mede te gaan. In een Duitsche militaire auto reden wij, terwijl van alle zijden uit de verte kanonnen donderden, naar Berneau, waar de tij delijke Duitsche ambulance was. Het tooneel dat ik daar aanschouwde, was als eerste indruk het verschrikkelijkste wat ik ooit gezien heb. Zijn er later gewonden gehaald op gevaarlijke plaatsen, zyn wij soms in rustig onderhoud met den Duitschen staf gestoord door de hoogoversnellende granaten, die ellende vergeet ik nooit. In een schoollokaal lagen in het stroo, op den steenen vloer, veertig, allen ernstig verwonden reeds om den hoek lag, wentelend op de steenen, onverbonden, een arme jonge kerel te strijden met zijn dood; maar geen klacht kwam over zijn lippen. En binnen lagen zij allen met starren blik wachtend op hulp. Hier kon niet getalmd. Telephonisch werd machtiging gevraagd te red den wat te redden was, en weldra snorden de Nederlandsche Roode Kruis-automobielen dwars door het Duitsche leger, om de stakkers te ver voeren. Nooit zal uit mijne gedachten gaan de droeve tocht met de drie zwaarst verwonden. In onderhandeling treden. Parlementeeren Ja. Geef u de moeite niet. Zij zullen ons door den kop schieten. Beter is het ons te verdedigen tot het uiterste toe, met kolfslagen, en te sterven met de wapens in de vuist. Dat kunnen wij altijd nog doen. En zich beurtelings tot Jeroom en tot Richard k eerend Geeft het garnizoen mij volmacht? vroeg hij zonder dat zijn goede humeur te verliezen. Ja. Dan ga ik onderhandelen over de overgave. Hij stak zijn geweer door een der schietgaten en bewoog den loop, aan welks uiteinde de zak doek wapperde. Dan ging hij buiten. De Saksers hadden het vuur gestaakt. Jeroom en Richard zagen zoo kalm wegwandelen of het een parade of een inspectie was. Toen hij halfweg was, kwam een Saksisch of ficier van achter een boom en wachtte hem af. De Elzasser groette hem op militaire wijze waarop de officier antwoordde, een weinig ver- wanderd over de plichtplegingen waaraan de goede jongen zich onderwierp. Daar de Sakser een onrustig oog wierp op den chassepot welken de Elzasser tegen eenen boom had gezet, begreep deze laatste zulks en ver schoonde zich. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1