Verspreide berichten. Binnenland. 8 tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. links en rechts van de citadel van Dinant opruk ken. Ik voerde het bevel over de linkerfractie, sterk 100 man. Ik had bevel ontvangen het ter rein boven die steengroeven links van het fort van Lefle (Noordelijk van Dinant) te bezetten, ten einde een uitweg open te laten naar den anderen oever van de Maas. Om 7.30 uur door de Duitsche colonne, die met artillerie op Dinant aantrok, in het gedrang geraakt, ontving ik beve' op het fort van Dinant terug te trekken. Op dat oogenblik werd ik door een kogel aan het hoofd ge troffen waarbij de schedelhuid werd geschramd en ik een schok ontving. Ik viel in een steen groeve en brak een been. Op hetzelfde oogenblik, dat de Duitschers ons op 50 meter vervolgden, kwamen mijn manschap pen mij te hulp en brachten mij naar de rustkam, die uitkomt boven het predikheerenklooster. Op dat oogenblik was het vuur dermate moorddadig, dat ik aan mijn manschappen beval mij te laten lig gen en dat ik zou trachten mij zelf, naar een klein boschje beneden, te laten rollen. Ik deed dit zoo goed en zoo kwaad als het ging aldoor onder het vuur der Duitschers, dat echter over den rotskam heenkwam terwijl de afstand tusschen den vijand en mij thans "250 meter bedroeg. Toen ik beneden in het kreupelhout was, zag ik eenige jiuizen, waai van de bewoners aan het venster sLnden. Ik riep tot de Belgen dat ik een Fransch officier was, en dat ik mij in 10 minuten tijds duizendmaal aan de kogels der Duitschers had blootgesteld. Verschei dene personen kwamen mij te hulpzij brachten mij bij de monniken in het Predikheerenklooster, die mij op bewonderenswaardige wijze tot Zon dagmorgen hebben verpleegd. De »Peuple" verhaalt van het gevecht om Di nant het volgende Tegen 3 uur in den middag trokken 500Fran- sche infanteristen, van de hoogte der citadel door de Duitschers verdreven op de stad terug, gede cimeerd door de Duitsche mitrailleuses. De Fran- sche mitrailleuses antwoordden van den linker oever. De Duitsche cavalerie trok naar de stad op door de Rue St. Jacques. De Franschen posteerden zich op de brug. De Fransche artillerie kwam in actie en dwong den vijand door een wel onder houden vuur zich terug te trekken. Vijftig Duitsche infanteristen, die de brug over trokken, werden door een Franschen bajonetaan- val afgemaakt. De Franschen deden de citadel ontruimen en verjoegen de Duitschers tot ver het plateau op. Om half zeven haalde een Fransch soldaat de Duitsche vlag van de oude citadel. Bij de Duit schers weraen duizenden manschappen buiten gevecht gesteld. De Fransche verliezen waren veel geringer. In den Elzas. De Fransche troepen rukken steeds verder en drijven de Duitschers naar het Noorden terug. De Franschen rukken op Straatsburg aan. Men bevestigt dat de Duitsche troepen, die in deze streken ontmoet worden, geheel gedesorga niseerd waren op de linie Lorquiz, Azudance en Marsal winnen de Franschen terrein. Op de grens van Chambéry tot aan Belfort winnen de Fran schen op den vijand een afstand van 10 a 20 K.M. en krijgen vasten voet in Elzas Lotharingen. Het sPetit Journal publiceert een verhaal van fransche gewonden, waarin gezegd wordt, dat Algerijnsche tirailleurs aan de gevechten rondom Mirlhausen deelnamen. Zij droegen een khaki-uniform. De Duitschers werden door de kleur der uniform, welke op hun veldienue geleek, in de war gebracht. Zij lieten den vijand zonder argwaan naderen. Toen zij hun vergissing bemerkten, was het reeds te laat. De Turko's wierpen zich met gevelde bajonet op de Duitschers en richtten vreeselijke verwoes tingen aan. Aan de Oostgrens hebben de Duitsche troepen, volgens berichten uit Berlijn, met succes gestreden. Mlawa 0n Rusland) is door de Duitsche troepen bezet. De staf van het eerste legerkorps meldt, dat er bjj Stallupoenen (ten westen v. Eydtkuhnen aan den spoorweg naar Wilna) is gevochten, waarbij afdeelingen van het eerste legerkorps met voor beeldige dapperheid streden, en de Duitschers de overwinning hebben behaald. Meer dan 3000 ge vangenen en 6 machinegeweren zijn in Duitsche handen gevallen. Nog een groot aantal Russische machinegeweren, die niet konden worden meege nomen, zijn onbruikbaar gemaakt. Volgens een particulier bericht uit Elbing bij Eydtkuenen zijn in 't jongste gevecht 2000 Russen gevangen genomen. dag maakt. Uw welzijn zal mijn gedachten niet verlaten. Ik bid God u te zegenen en te behoe den en u als overwinnaars terug te doen keeren.'" De Duitsche kroonprins. Te Parijs is bericht ontvangen, dat de Duitsche kroonprins, die verbonden was aan de eerste divisie cavalerie, gewond is en te Aken wordt verpleegd. maakte gratis de electrisehe leidingen, de Cadetten, of het korps van den heer Geijp, leveren om beurten muziek. Alles kost niets. De Duitsche vloot. Op Duitsche werven wordt nacht en dag ge arbeid aan den bouw van een groot aantal oor logsschepen tot versterking van de vloot. Er zijn reeds drie nieuwe duikbooten in dienst gesteld. Engelsche troepen in België. Volgens te Brussel ontvangen berichten is het Engelsche leger gezien te (Namen door de cen suur geschrapt). Het leger marcheerde in slagorde en de soldaten waren met bloemen bedekt. De stoet die gevolgd werd door een groot aantal wagens met proviand werd door de bevolking met enthousiasme begroet. Jhr. Bosch van Drakestein. Gisterochtend is te Utrecht plotseling op 75- jarigen leeftijd overleden jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein van Nieuw-Amelisweerd, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en dijkgraaf van het hoogheemraadschap Lekdijk bovendams. Bedreiging en poging tot zelfmoord. Een te Velsen gedetacheerd militair bedreigde Maandag-avond, omdat hij tot provoost-straf was veroordeeld, den overste en poogde daarna zich zelf door een schot van het leven te berooven. Men wist dit te verhinderen, waarop de soldaat gevankelijk per auto naar Haarlem werd over gebracht. Nederlandsche Bond voor Werkverschaffing. Op Vrijdag 14 Augustus 1914 vergaderde hef. tt uur van den onlangs opgerichten Nederland- °chen Bond voor Werkverschaffing. Men besloot zoo'spoedig mogelijk over te gaan tot het in werking brengen van genoemden Bond. Po Nederlandsche Bond voor Werkverschaffing1 heeft niet ten doel de werkverschaffing: zelf (er hand te nemen, maar wil trachten alle lichamen die zich op dat gebied bewegen met raa.a ter zijde te staan. Voor bet uitvoeren van die (aak heeft de Bond oen Bureau van Advies in het leven ge roepen, waarin de volgende Heeren zitting heb- tenj F. R. Löhnis, 's-Gravenhage; J. Gerritsz, Haar lem: R. Y. Croesen, 's-Gravenhage; A. van Hoogstraten, Arnhem; Mr. Dir. D'. Hudig Jr. Sant- pooit; Jhr. J. A. de Jonge, Scheven ingenBr: P. Klap, Amsterdam; Prof. Mr. E. M. Meyers, Leiden; Mr. F. van der Tu.uk; Groningen; Th. van Weideren Baron Rengers, Oenkerh (Fr.); li. de Wilde, 's-Gravenhagte en R. van Zinderen Bak ker, Naarden. Het Bureau van Advies1 is gevestigd, Buitenhof 42, 's-Gravenhage, alwaar de Heer V. R. Y. Croe- sen zitting houdt. De Maithezerorde. Pe Maithezerorde heeft len dienste van het Hoede Kruis gesteld: 1. Het retraiten-huis Manresa te Veulo met 60 bedden en plaats voor meer met verpleging door liefdezusters. Met de leiding is heiast üe Malthezer ridder W. J. J. C. baton van Voorst tot Voorst. 2. De abdij St. Paul te Ooslerhout met ver pleging. 3 De abdij Notre Dame te Oosleihout met verpleging. 4 Vijf-en-twintig bedden in het, R. C. Gasthuis te Oosterhout met verpleging. Met de leiding is belast de Malthezer ridder mr. A. baron van Oldenzeel tot Oidenzeel. 5 De huizen der Broeders van St. Joannes de Deo te Utrecht, Haarlem en 's-Herlogenbosch 6 'Veertig bedden in het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem: Met de leiding is belast de Malthezer werkmees ter mr. A. baron van Lamsweerde. 7, Het klooster te Grub ten vorst met 100 bed den. i Met de leiding1 is belast de Malthezer ridder mr. J. baton van Lamsweerde. De Malthezer ridder jhr. mr. Willert van llpog- Ir.ud is werkzaam -op het hoofdbureau van het Roode Kruis als lid van het hoofdcomité. -Ce Malthezer ridder mr. dr. baron van Hugen- poth tot Aerdt is gedetacheerd bij bet ziekenhuis en hospitalen te Amersfoort. Malthezer ridder L. baron van Voorst tot Voorst is benoemd tot commissaris van het Roode Kruis hij de 2de divisie en is vveikzaam bij den commandant dier divisie. Hem is toegevoegd de Malthezer ridder C. baron van Forth tot MeJler. Ce Malthezer ridder Th. baron van Wijnbergen is aangewezen voor de hospitaalim ichti.ngen in het gebouw van den Centialen Gezondheidsraad en het Huis der Broeders van Joannes de Leo te Utrecht. 1 Ee 75 liefdezusters der Orde zijn gereed om op telegrafisch bericht zoodra noodig naar de plaatsen van bestemming' te vertrekken. De Duitsche vluchtelingen en onze douane. Een voortreffelijke maatregel, schrijft de »Koln. VolkszeituDg", is door de Hollandsche douane ge nomen tegen de uitbuiting der arme Duitsche vluchtelingen uit België. Bij de aankomst der vluchtelingen aan het Belgisch grensstation Esschen werd hun meegedeeld, dat zij tot het eerste Hol landsche station Roosendaal, een afstand van negen kilometer, moesten loopen, voor zoover zij niet een der talrijke en dure wagentjes konden of wilden betalen, die voor het station stonden te wachten. Als de geheel bezette, lange rij van karren bij den Hollandschen grenspaal was aan gekomen, gelastte de grenscommandant de karren halt te houden, trad op iedere kar toe en beval Voor ieder volwassene kost de reis tot Roosen- daal-station (negen kilometer) twee francs, voor ieder kind één franc. Meer mag de bestuurder niet vorderen Dat was een goede maatregel, zegt het blad, waarvoor dank dient gebracht. Het Roode Kruis. Op verzoek van het lloofd-Comité van het Ned. Roode Kruis, wordt in herinnering gebracht art. 435Ms van het Wetboek van Strafrecht: „Hij, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, ge bruik maakt, zij het -oiok met een geringe afwij king, van een naam of onderscheidingsteeKen, waarvan het gebruik krachtens wettelijk voor schrift uitsluitend aan eenige vereeniging' of aan het personeel van eenige vereeniging of aan het personeel van den geneeskundigen dienst des legers is toegekend, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste eene -maand of geldboete van ten hoogtete driehonderd gulden." ENGELAND. De Koning heeft voor het vertrek der troepen naar Frankrijk de volgende dagorder uitgevaar digd »Gij verlaat het land om te strijden voor de veiligheid en de eer van mijn rijk. België, welk land wij ons hebben verplicht te verdedigen, is aangevallen en Frankrijk is op het punt om door denzelfden machtigen vijand te worden aange vullen. Ik heb onbeperkt vertrouwen in u, mijne sol daten. Plicht is uw wachtwoord en ik weet dat gij uw plicht op edele wijze zult vervullen. Ik zal iedere beweging van u met de grootste belangstelling volgen en met de grootste voldoe ning den voortgang gadeslaan, dien gij iederen Voor onze soldaten. Men schrijft ons uit Leiden: Nu de oorlog allerwege massa soldafen en land weermannen heeft samengabracht, is de vraag: Hoe men des avonds de verveling verdrijft, een veel besproken probleem geworden. Alles is of wordt beproefd, muziek, lezingen en voerdrachten. Wat tot nogtoe in Leiden het meeste succes had, waren de gratis-bioscoop avonden in den tuin van Zomerzorg, door de N.V. Lelie-Bioscoop, gevestigd in het gebouw van de Kath. Sociale Actie, voor de soldaten gearran geerd. De vertooningen dezer bioscooponderneming vallen zeer in den smaak. Avond aan avond is de tuin van Zomerzorg met een 1000 a 1200 man bezet; alle wapens kameraadschappelijk door elkaar. Een aardig strijkje van de Cadetten ver hoogt de stemming en draagt bij tot het wel slagen. Het aardigste is intusschen het belanglooze, dat bij ditc alles voorzit. De gerant van Zomer zorg geeft gratis zijn tuin, de N.V. Lelie-Bioscoop machines, personeel en films, de heer Vocking Het comité alhier totverleenen van hulp aan behoeftige medeburgers ontving van de Schiedamsche Voetbalvereen. S.V.V." een gift van f50.—. Moge dit voorbeeld bij andere vereenigingen navolging vinden. Hedennacht omstreeks kwart voor twaalf is de 31-jarige J. L. J. Kouwenhoven, wonende Hoogstraat 201 die uit visschen was geweest en over een in de Voorhaven liggend Rijnschip den wal wilde bereiken uit het gang boord in het water gevallen, en verdronken. Om half twee werd zijn lijk opgedregd en is dit naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats overgebracht O i 81 e r na m i dd ag brachten kin deren een 3-jarig jongentje aan het politiebureau, dat bij de Hooge Boomen onder Rotterdam liep te dwalen. Hedenmiddag kwamen de ouders, die te Rotter dam wonen, het knaapje terughalen. Hoogwater te S c h i e d a m Donderdag 20 Aug. 3.03 v.m., 3.35 n.m. UIT VLAARDINGEN. Op het te Utrecht gehouden examen schoon schrijven M. O. slaagde Mej. H. J. M. v. Weert van hier. Tot inspecteur van politie is benoemd de heer L. J. Kramer, thans onbezoldigd inspecteur van politie te Schiedam. (Slot). Wethouder v. Westendorp geeft nog eenige toelichting bij het tweede gedeelte van het voor stel van B. en W. en zegt, dat B. en W. met genoegen kunnen constateeren,datdemenschen meer vragen om werk dan wel om ondersteuning. Om nu daaraan zooveel mogeljjk te kunnen voldoen, hebben B. en W. dit voorstel bij den Raad inge diend. Om zooveel mogelijk menschen aan het werk te kunnen houden, zal het aantal uren per dag wat worden ingekort. Het uurloon wordt niet vermin derd, maar door het minder aantal uren zal het weekloon iets minder worden. Deze kleine ver mindering zal men zich echter in het belang der anderen moeteD getroosten. De heer Koopmans juicht het toe, dat op deze wijze getracht wordt zooveel mogelijk in de behoeften te voorzien. Spr. meent echter, dat de meest noodzakelijke werken het eerst moesten gebeuren. Is een tweede zwembad nu wel zoo noodzakelijk Spr. zou er meer voor zijn in plaats van een gedeelte van de Stadhouderslaan, zooals wordt voorgesteld, de geheele Stadhouderslaan in orde te laten maken. Weth. v. Westendorp: Het doel, dat met deze werkzaamheden beoogd wordt is, zooveel mogelijk menschen aan werk te helpen. Voor het in orde brengen van straten heeft men voor een groot deel speciale werkkrachten noodig, voor het uitgraven van een bassin kan men daarentegen alle werkkrachten gebruiken. Daarenboven is de aanleg van een tweede zwem bassin niet ondoelmatig. Wie wel eens een kijkje heeft genomen in het bassin, heeft kunnen zien, dat het vooral des avonds veel te klein is voor het drukke bezoek. Ook om tegemoet te komen aao het vrouwelijk deel onzer stadgenooten, dat deze nuttige sport beoefent of wil beoefenen en nu slechts enkele uren daags daartoe de gelegen heid heeft, is uitbreiding zeer gewenscht. Het. dagelijksch bestuur meeDde ju st in de twee uit te voeren werken, de meest geschikte keus gedaan te hebben, om zooveel mogelijk in de heerschende werkeloosheid te voorzien. Het voorstel van B. en W. wordt bij acclama tie aangenomen. Wijziging van de Verordening op de tapper ij en enz. De Voorzitter stelt voor in de Verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermak- kelijkheden, optochten, en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam, de volgende wijzigingen aan te brengen. Artikel I. Artikel 4 wordt gelezen De gewonen tijd waarin de tapperijen gesloten moet zijn is van middernacht tot 5 des voormid dags. Onverminderd het bepaalde bij art. 186 en 187 der Gemeentewet, kan de burgemeester in gevallen van oorlog, oorlogsgevaar, oproerige be weging, samenscholing of andere stoornis der openbare orde een anderen sluitingstijd vaststellen. Deze begint te gelden den dag volgende op dien van openbare kennisgeving. De tappers zijn verplicht bij de intreding van het sluitinsuur alle bezoekers te doen vertrekken en hunne tapperijen te sluiten. Zij mogen in ge sloten tijd niemand daarin doen verblijven of toe laten. De Burgemeestez kan evenwel om bijzondere redenen vergunning geven een tapperij in geslo ten tijd open te houden. Artikel II. Deze verordening treedt in werking terstond na hare afkondiging, welke zal plaats hebben onmid- delijk nadat de verordening is vastgesteld. De wijziging is voorgesteld omdat volgens de bestaande verordening de Burgemeester wel de macht heeft het sluitingsuur te verlaten doch niet om dit te vervroegen. Spr. acht daarom deze wijziging gewenscht. De heer Koopmans vraagt wat de bedoeling van deze wijziging is. De Voorzitter antwoordt, dat er op het oogenblik niet onmiddellijk van deze machtiging zal worden gebruik gemaakt. Het zou bijv. wan neer maatregelen moeten genomen worden voor de beperking van het gasverbruik noodig kunnen zijn, de cafe's eenige uren vroeger te doen sluiten De bedoeling van deze wijziging is alleen den Bui gemeester in staat te stellen bij voorkomende gelegenheden het sluitingsuur te vervroegen. Art. 1 en 2 der gewijzigde verordening worden z. h. st. aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om N. van der Sluijs, baas der werklieden bij Gemeentewerken, te benoemen tot Opzichter op een jaarwedde van f1400.—, gerekend te zijn ingegaan 10 Augustus j 1. Den 10 Augustus j.l. herdacht van der Sluijs den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst der gemeente was. Als belooninig'voor langdurigen goeden en trouwen dieDst, stellen B. en W voor' hem te benoemen tot opzichter bij de gemeente werken op een jaarwedde van 11400. Hiertoe wordt besloten. 3. Benoeming van een Curator van het Gym nasium (Vacature H. J. A. Coppens). Aanbevolen worden de heeren1. H J A Coppens. 2. Mr. M. M. van Velsen. De heer Coppens wordt als zoodanig herbe noemd. B 4. Verzoek van J. van Hessen om eervol ont slag als leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, met advies van Burgemeester en Wethouders. Overeenkomstig het voorstel wordt het gevraagde leend 'ngaDg 1 SePtember eervot ver- 5. Benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. Aanbevolen worden 1. S. Anholt. 2. Mej. A Kuikenga. De heer Koopmans heeft in de vorige ver gadering reeds de opmerking gemaakt, dat de eer Weehuyzen de benoeming niet zou aannemen. Men heeft toen niet naar zijn woorden geluisterd en ondervindt nu de gevolgen, dat men weer een nieuwe benoeming moet doen. Weth. v. Westendorp zegt, dat dit niet te voorzien was. De heer Weehuizen had even goed zijn benoeming hier aan kunnen nemen. Benoemd wordt de heer S. Anholt te Winscho en met io stemmen, 3 st. waren blanco uitgebracht. b. Voorstel tot definitieve benoeming van den heer G Lindeyer tot leeraar in Wiskunde werktuigkunde en Rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool alhier. Overeenkomstig het voorstel wordt de heer G Lmdeyer met ingang van 1 September als zoo danig definitief benoemd. 6a- Wijziging Gemeente-begrooting 1914, van inkomsten en uitgaven met bedrag van f35000 Wordt goedgekeurd. Benoeming van een leeraar in het Neder- cursus aaD den Gemeente|ykeiB Handelsavond-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2