Laatste Berichten. Handelsberichten, worden 1. J. Schuurmans. 2. G. M. de heer J. Schuurmans met Aanbevolen Knopper. Benoemd wordt 12 stemmen. Op den heer Knopper werden uitgebracht 3 stemmen en 3 st. blanco. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de klassen I, II, III en V der Hoogere Bur gerschool te splitsen in twee paralleiafdeelingen en de benoeming van den Heer N. J. A. Roldanus als leeraar in de Scheikunde aan die school voor den cursus 1914/1915 te verlengen. Overeenkomstig het voorstel wordt tot plitsing der klasse besloten en de benoeming van den heer Roldanus voor den cursus 1914/15 verlengd. 9. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der Commissie bedoeld bij art. 21 van het Werkliedenreglement. Door de Kamers van Arbeid worden ingevolge art. 22, 4e lid van het reglement aanbevolen voor ledena. 1. W. M. Kloppers. 2. A. God schalk. b. 1. A. Godschalk. 2. W. M. Kloppers, voor plaatsvervangende leden a. 1. J. van 't Zelfde. 2. A. P. S. Swartjes. b. 1. A. P. S. Swartjes 2. J. van 't Zelfde. Benoemd worden als leden W. A. Kloppers, A. Godschalk en tot pl.verv. leden J. van 't Zelfde en A. P. S. Swartjes. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de belooning van den heer G. Montfoort, als Directeur der Algemeene Begraafplaats in ver band met de omstandigheid, dat, nu die betrek king niet meer als bgöetrekking wordt waarge nomen, de belooning te gering is, aan te vullen met een persoonlijke toelage van f200.per jaar, gerekend te zijn ingegaan met 1 Mei 1.1. het tijd stip van ontslag uit zijn hoofdbetrekking. De heer de Bruin heeft met leedwezen dit punt op de agenda gezien en naar spr. overtui ging zullen meerdere raadsleden het met hem eens zijn. De meening van den Raad is reeds afdoende gebleken. Spr. vindt het scheppen van dergelijke middelen om iemand een paar centen in de hand te stoppen hougst afkeurenswaardig. Men weet wel waar men begint maar niet waar men eindigt. Spr. vindt de aangehaalde motieven uiterst zwak en hoopt, dat de Raad zich niet zal laten verleiden tot dit verderfelijke systeem terug te keeren. De ambtenaar heelt daarenboven een pensioen waar menigeen naar zou verlangen. Eerst is de wenschelijkheid betoogd,dat de directeur der Alge meene Begraafplaats een gemeenteambtenaar moest zijn. Toen is den raad verzocht hierop voor een jaar een uitzondering te maken, en nu wórdt deze uitzondering weer als motief gebruik om de jaarwedde te verhoogen, omdat genoemde persoon geen gemeente-ambtenaar meer is. Spr. acht het meer dan tijd, dat met dit sy steem van persoonlijke bevoordeeling voorgoed worde gebroken. De Voorzitter was bij de eerste behande ling van de zaak niet aanwezig. Spr. heeft wel vernomen, wat er toen over is gezegd. Wij moe ten deze zaak echter beschouwen onafhankelijk van het pensioen. Er is hier een ambt te vervul len voor een salaris, dat beslist te gering is voor het vele werk dat daaraan is verbonden. Zoolang dit werk werd verricht door een secretaris-ambte naar geschiedde dit hoofdzakelijk in gemeente tijd. Zoolang dit ambt echter vervuld wordt door een niet-ambtenaar acht spr. het niet meer dan billijk dat het salaris eenigszins evenredig is aan het werk dat eraan wordt besteed. Spr. is er van overtuigd, dat de administratie die aan deze be trekking verbonden veel te uitgebreid is voor de toelage, die er voor wordt gegeven. De heer de Bruin zal over deze zaak niet veel meer zeggen. Spr. blijft de zaak beschouwen zooals deze in de vorige vergadering is uiteen gezet. Spr. vindt het achterdeurtje heel aardig gevondeD. maar zal zich toch tegen het voorstel van B. en W. blijven verzetten. De heer Kavelaars vraagt of er eenige ver andering in deze kwestie is gekomen na de be handeling in de vorige vergadering. Wethouder Lagerwey heeft als waarne mend voorzitter de zaak besproken in comité generaal. Het stond den heer Montfoort daarna toch geheel vrij zijn verzoek om verhooging aan den Raad in te dienen. De heer Montfoort heeft in deze geheel zelfstandig gehandeld. Ook de Raad heeft zich door zijn uitspraak in de geheime zitting in het geheel niet gebonden. Spr. heeft open kaart gespeeld en alles uitvoerig toegelicht en kan dan ook niet begrijpen, dat er kan ge sproken worden van een achterdeurtje. De zaak is hier heden besproken van een heel ander standpunt. Het gaat hier om het salaris en waar dit in plaatsen als Delft e. a. hooger is en zooals de Voorzitter reeds opmerkte het salaris niet in overeenstemming is met de daarvoor gevorderde werkzaamheden acht spr. de toelage wel gemotiveerd. De heer Evers is het eens met den heer de Bruin. Nu in comité-generaal gebleken is, dat de meerderheid van den Raad tegen de toekenning van de toelage was, acht spr. het verkeerd, spr. heeft dit reeds meermalen betoogd, op een eens genomen besluit terug te komen. De heer Lager wey zegt wel, dat de Raad zich door de vorige uitspraak niet gebonden heeft, spr. is integen deel van meening, dat de Raad zich zedelijk wel heeft gebonden. Ofschoon spr. het in de vorige vergadering niet met de meerderheid eens was zal spr. thans om bovengenoemde redenen tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Nu de ge heime zitting toch ter sprake is gebracht wil spr. nog opmerken, dat de overwegingen in die zitting geheel anders luidden dan nu. De heer B r i e 1 S a s s e wil de zaak beschou wen geheel los van vroegere besprekingen. Er is aangetoond, dat de betrekking te laag wordt gesalarieerd en waarde Raad altijd bereid is ge vonden om de salarissen te verhoogen voor hen, die te laag worden bezoldigd, moeten wij hierop nu geen uitzondering maken. Het gaat niet aan iemand de dupe te laten worden van een ver keerde voorstelling. Spr. is geen voorstander van het systeem, dat gemeente-ambtenaren allerlei bijbaantjes waarnemen. Spr. acht dit een ver ouderd systeem en moet daarmede niet worden voortgegaan. Daarom zal spr. thans ook voor het voorstel van B. en W. stemmen. Weth. Lagerwey moet het woord vragen, spr. zou haast zeggen voor een persoonlijk feit.' Waar gesproken wordt van een verkeerde voor stelling moet spr. zich dat aantrekken. Spr. beeft in het geheel geen verkeerde voorstelling van de dit ook zoo zaak gegeven, wel wordt thans de zaak van een ander standpunt bekekeD. De heer Briel Sasse zegt, bedoeld te hebben. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt verworpen met 9 stemmen tegen 8 voor. (De heer R i s was bij deze stemming afwezig). 11. Goedkeuring van de rekeningen over 1913 van de navolgende instellingen Gemeentereiniging, Huishoud- en Industrieschool, Grondbedrijf, Stedelijk Museum, Stads Ziekenhuis. Bedragende voor reiniging in ontvangst f480il.6ü5 waarin begrepen f 38207.66 van de gemeente de uitgaven f48011.605. Huishoudschool inontvangst en uitgaaf f20017.045 nadeelig saldo f 17.05. Grondbedrijf in ontvangst f260889.01 en in uitgaaf 1266407.91, batig soldo f481.10. Museum in ontvangst en uitgaaf f 564.91met batig saldo van 156.21. Ziekenhuis in ontvangst en uitgaaf f 17319 99'. Overeenkomstig het advies van de Commissie voor de Financiën en belastingen worden deze rekeningen goedgekeurd. 12. Goedkeuring van de begrooting voor 1915 van het Schiedamsch Volksbadhuis. Overeenkomstig het advies der Fin. commissie wordt deze begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f3928 50. 13. Voorstel tot intrekking van het Raadsbe sluit d.d. 14 Juli j.l. waarbij Burgemeester en Wethouders werden gemachtigd aan P. Sanders qq. een perceel grond te verkoopen aan de Ver lengde Schoolstraat. Adressant bericht dat zijn principaal onder de huidige omstandigheden den grond niet kan aan vaarden, met het oog op de tijdsomstandigheden stellen B. en W. voor hun college te machtigen het besluit van verkoop van den 14 Juli jl. in te trekken. Hiertoe wordt besloten. 14. Beslissing op het beroep, ingesteld door W. H. Lieu wens tegen het besluit van Burge- gemeester en Wethouders dd. 25 Juni jl., waarbij hem vergunning werd geweigerd tot het bouwen van een witwasscherij en strijkinrichting aan de Stationsstraat. Overeenkomstig het advies van de commissie bedoeld in art. 175 der Bouwverordening besluit de Raad den appellant niet ontvankelijk te ver klaren en zijn beroep, voor zoover het is gericht tegen het met verleenen der bij art. 17 der bouw- veordening vereischte vrijstelling te handhaven het besluit van B. en W. om de gevraagde vergunning tot bouwen te weigeren deze beslissing onverwijld in afschrift ter kennis te doen brengen van den appelant. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan H. Gabel afwijking te verleenen van het voorschrift tot afschaining van de hoeken van de door hem te bouwen volkswoningen aan de Geervlietsche-, Zwartewaalsche-, Voornsche-, Brielsche- en Heenvlietschestraten. Nu door Ged. de wijziging van de Bouwveror dening is goedgekeurd, waardoor mogelijk wordt gemaakt afwijking van het voorschrift van punt 4 3e lid van art. 31 der Bouwverordening, dat hoeken van straten moeten worden afgeschuind of afgerond, brengen B. en W. hun voorstel weder ter tafel om thans aan H. Gabel zijn gedaan ver zoek toe te staan, onder voorwaarde dat voor alle hoeken de afschuining vervalt dus ook voor die, waar afschuining reeds geheel of gedeeltelijk plaats had. De heer Schreuder vindt het merkwaardig, dat aan de reeds gebouwde woningen de hoeken reeds recht zijn gemaakt. Spr. vindt dit wel wat voorbarig, waar de Raad in dezen toch nog geen beslissing heeft genomen. Den Voorzitter was dit niet bekend. Spr. vermoedt dat adressant dit gedaan heeft in de overtuiging, dat de Raad hem zijn verzoek zou inwilligen. De heer Schreuder is van meening, dat wel op andere wijze aan de bezwaren van adres sant kon zijn tegemoet gekomen, spr. zal dan ook tegen het voorstel stemmen. De heer de Bruin vreest, dat de Raad over stroomd zal worden met aanvragen, om af te mogen wijken van de bouwverordening. De voorzitter zegt, dat ieder het recht heeft een desbetreffend verzoek tot den Raad te richten. De Raad moet dan iedere aanvraag op zich zelt beoordeelen. Het voorstel van B. en W. wordt met 10 tegen 6 stemmen (de heeren v. Westendorp en Ris waren bij de stemming afwezig) aangenomen. 16. Overbrenging herhalingsschool voor meisjes naar school C. Wordt goedgekeurd. 17. Gebruik schoollokalen aan de Schoolstraat door de Huishoud- en Industrieschool, zoolang het gobouw der Huishoudschool is ingericht voor nood-hospitaal van het comité Schiedam van het Roode Kruis Wordt toegestaan. De openbare vergadering wordt gesloten. basis O, bepaald is op f 14 per 106 Ko., netto cassa van fabriek of pakhuis, dat zoowel de fabrikanten ah de handelaren thans dezen maximumprijs loepassen, en daardoor de handelaren niet alleen gedwongen zijn zonder eenige winst te verkoopen, doch zelfs de onkosten van vervoer op den prijs toe te geven, II. dat sedert de bekendmaking der mobilisatie en vóór de uitvaardiging van deze maximumprijs- bepaling, vele koopen tarwebloem zijn afgesloten op den buitengewoon hoog opgedreven prijs van f 17 en f 18 per 100 K.G., dat sommigen onmiddellijk na uitvaardiging dezer prijsbepaling hunnen afnemers een reductie hebben toegestaan, doch anderen, waaronder de heeren Wessanen en Laan te Wormerveer, wei geren zulks te doen, dat hierdoor deze onbillijkheid is ontstaan, dat deze fabrikanten zich uit den nood der tijden een extra winst hebben geschapen, die voor de han delaren, omdat zij niet in staat waren in dien korten tijd het gekochte te verkoopen, een nood zakelijk verlies beteekent, overwegende, dat het allerminst in de bedoeling van Zijne Excellentie gelegen kan zijn den handeldrijvendeD middenstand op eenigerlei wijze te benadeelen door zijn rechtmatige verdiensten te beperken. wendt zich adressant tot Zijne Excellentie met het beleefde vervoek het onder I genoemde bezwaar op te heffen door een verschil te maken tuschen den prijs der fabrikanten en dien der handelaren, en deze b v. te bepalen op f 13.25 en f 14, hetwelk het ge wone verschil is voor dekking van vrachtkosten en winst, en het onder II genoemde bezwaar weg te nemen, door aan de wet die terugwerkende krecht te verleenen, dat de prijs van alle koopen, ge schied tusschen 30 Juli en 8 Aug. moet geredu ceerd worden tot 't bedrag, hetwelk boven den maximum-prijs voor 'abrikanten werd bedongen. Door deze wijziging en aanvulling zal alle on recht zijn weggenomen, en zal Zijne Excellentie duizenden handelaren aan zich hebben verplicht MAASTRICHT, 19 Aug. De burgemeester van Maastricht heeft heden het volgende geprocla meerd »Het in het openbaar geven van teekenen van sympathie of antipathie voor of tegen een der oorlogvoerende mogendheden is streng ver boden. De politie heeft uitdrukkelijk last, iedereen die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maakt, onmiddelijk te arresteeren. WASHINGTON, 18 Aug. President Wilson ver klaar re dat alle oorlogvoerende mogendheden, Le- halve Rusland, op zijn bemiddelingisvootstel af- w.jzend antwoordden. CONSTANTINOPEL. 19 Augustus. Hier zijn groote betoogingen gehouden ten gunste van Duitschland en tegen Frankrijk en Engeland. LONDEN, 19 Augustus. In het Zuidelijk deel Noordzee, zijn kleine verkenninsgevechten geleverd tusschen Fransche en Duitsche schepen. BERLIJN, 19 Aug. De Portugeesche gezant te Berlijn verklaart, dat het gerucht over deelname van Portugal aan den oorlog ongegrond is. BERLIJN, 19 Aug. De Italiaansche kolonie te Frankfurt a/d Main verklaart in tegenstelling met de berichten, die in Italië worden verspreid, dat de Italianen door de Duitschers voorkomend wor den behandeld. Le drie lijken .van de in de Merwede bij Vuren verdronken militairen zijn opgevischt. DiO'jf het afgaan van een geweer1, naar beweerd wordt door het omvallen, werden (e IJmuiden gisteren twee soldaten in de boenen, geschoten. Uit een vopfrloapdg; onderzoek is gebleken, dat de eigenaar van het geweer verzuimd had üit ree hl tijdig' te (Ontladen. De graanhandel en de crisis. Door den heer C. B. van de Wal, graanhande laar, handelende onder den firmanaam Jac. van de Wal en Zoon, wonende te Randwijk, gemeente Heteren, is aan den minister van landbouw, nij verheid en handel een adres gericht waarin hij te kennen geeft: I. dat hij heeft kennis genomen, dat door Zijne Excellentie de maximumprijs der tarwebloem, Rusland. WEENEN, 19 Augustus. Uit Lemberg wordt gemeld, dat een le luitenant van het 30e regi ment huzaren uit Lemburg met zijn afdeeling een tienmaal sterkere kozakken-afdeeling heeft aan gevallen. De officier, die op twee plaatsen ge wond werd bleef de troepen aanvoeren. De vijand werd met groote verliezen op de vlucht geslagen. LEMBERG, 19 Augustus. Het strategisch be langrijke punt Petrobouw in Russisch Polen is door do Duitsche troepen bezet. BERLIJN, 19 Aug. De »Lokal Anzeiger" meldt van de Oostgrens De Russen staken tien grensdorpen in brand. De bewoners konden met groote moeite zich met eenig lijfgoed redden. De brandstichters schoten alles neer wat in hun nabijheid kwam. In Radsen alleen werden zeven personen neer geschoten. In den Elzas. PARIJS, 19 Augustus. De »Echo de Paris" bevat een verhaal van een Belgisch priester, die ondanks zijn dringend verzoek te Metz te mogen blijven, om de zieken geestelijke bijstand te ver leenen met anderen uit Metz werd gezet. Zij werden te Noeante in goederen geladen en van daar naar Arneville gebracht. Hieruit blijkt dat Arneville zich nog steeds in handen der Duitschers bevindt. Twaalfhonderd personen samen werden als misdadigers vervoerd. Volgens den geestelijke wordt Metz geterroriseerd. Alle mannen van 16 tot 60 jaar worden gemobiliseerd. De gemoeds toestand van deze menschen is vreeselijk, daar zij als zoovelen in den Elzas hun verwanten aan beiden zijden hebben zoodat het vergieten van hun eigen bloed niet tot de onwaarschijnlijkheden be hoort. PARIJS, 19 Aug. Generaal Joffre telegrafeerde heden aan den minister van Oorlog Wij vorderen stelselmatig in den Boven-Elzas de vijand trekt in wanorde terug, overal gewonde en materiaal achterlatende. Onze artillerie ontmoedigd en verpletterd de Duitschers. Wij hebben over het algemeen een belangrijk succes behaald. STUTGART. 19 Augustus. Op de Asberg bij Ludwigburg zijn 670 Fransche krijgsgevangenen aangekomen. METZ, 19 Augustus. De gemeenteraad van Metz heeft besluiten genomen, waarin ernstige maatregelen worden genomen om de voorkomende aanslagen op militairen tegen te gaan. Uit België, ANTWERPEN, 19 Augustus. Het Havas-bureau seint, dat de minister van oorlog ten stelligste ontkent, dat de forten van Luik in handen der Duitschers zouden zijn gevallen. BRLSSEL, 19 Aug. De Duitsche cavalerie werd Zondag en Maandag door de Belgische troepen teruggeslagen. De vijand trok naar het Noord- Oosten terug en schijnt door de verschillende lessen die zij kreeg voorzichtiger te zijn geworden De toestand van ons leger ten Noorden van de Maas is niet gewijzigd. De Duitsche cavalerie heeft op verschillende punten versterkingen ge kregen, ANTWERPEN, 19 Augustus. Duitsche patroail les zijn reeds pp verschillende plaatsen in t,e provincie Antwerpen gesignaleerd. DinsHagmidaag heeft een afdeeling cavallerie van de verdedigingstroepen een schermutseling geleverd met een groote macht Duitsche ruiterij. Na een geweergevecht, dat verscheidene uren duurde, zijn de Duitsche troepen teruggetrokken. Aan Belgische zijde had men geen enkele gé- wonde. j De verliezen dei Duitschors waren nog' al be langrijk. Een afdeeling; Duitsche ruiterij werd door de burgerwacht van Tongeren op de vlucht gedre ven. Een Duitsch officier werd gewond en met eenige manschappen krijgsgevangen gemaakt. Fe Uhlanen hebben in verschillende dorpen v e r e n n i ngS toch t e n gem a ak t In Ghcel eischfen zij van den burgemeester de gemeentekas en de postgelden. Zij pleegden geen gewelddadigheden, De Antwerpsche burgerwacht is sinus gisteren gemobiliseerd. Gisteren kwamen talrijke vluchtelingen uit de Kempen en de omstreken van Aarschot in Ant werpen aan; meest arme boertjes met vrouwen en kinderen. Zij vertelden, dat alle huizen in den omtrek van Diest en Aerdenhout in brand stonden en dat de spoorlijn opgebroken was. Ook uit Brussel zijn veel personen te Ant werpen aangekomen. MAASTRICHT, 19 Augustus. Tongeren staat voor 't grootste deel in vlammen. Voortdurend komen vluchtelingen te Maastricht aan. TILBURG, 19 Aug. Een Duitsch legerkorps rukt op in de richting van Turnhout. Gisteren vertoonden zich reeds patrouilles uhlanen. De bevolking vlucht. Zeven vluchtelingen uit Turn hout zijn te Tilburg aangekomen. In het dorpje Goirle hoort men hevig kanongebulder. MAASTRICHT, 19 Augustus. Het grensplaatsje Canne is door de Duitschers bezet. De bevolking vluchtte naar Maastricht. De echtgenoote van den burgemeester en een logé werden gedood. BRUSSEL, 19 Aug. De groote slag is begonnen over het geheele front. De Duitschers rukken op Brussel en Antwerpen aan. De bevolking van de plaats jes tusschen Brussel en Antwerpen is gevlucht. Ook te Rozendaal zijn vluchtelingen aangekomen. Geboren 15 Aug. Johannes Petrus, z. v. A. Boender en P. J. Verhoeven, Kethelstraat. Cornells Hendrikus, z. v. C. Groeneweg en J. P. Alblas, Prinsensteeg. 16. Margje, d. v. T. Heij- steeg en J. P. A. van Sals, Mathenessestraat. Adriaan, z. v. B. Verhoef en A. Smit, Rotterd dijk. - Leendert, z. v. J. J. Koedijk en E. S. Mak, Fabristraat. Hendrik, z. v. M. L. van der Sloot en M. A. Gommel, St. Janshofje. 17. Belia Geertruida, d. v. C. P. van Oort en A. J. Tim mermans, Noordmolenstraat. GerardiDa Anna Maria Frederics, d. v. H. den Brinker en C. Kerk hof, Stationstraat. Cornelia Henrietta Geer truida, d. v. F. W. Lauta van Aijsma en E. C. M. Dingjaar, K. Haven. - Hendrik, z. v. B. Visser en T. Renes, Oostsingel. 18. Daniel David, z. v. G. H. Gundlach en M. J. Onink, Kortlandstraat. Annigje, d. v. P. Bot en E van Eek, Buiten havenweg. Overleden: 16 Aug. Marinus v. d. Linden, oud 3 mnd., Munnikenbuurt. BEURS VAN SCHIEDAM, 19 Aug. 1914 Spiritui, 18 Aug. f 19i/2 Graanspiritus f 19i/2 a f 20 Melasse-spiritus: f 14— af Ruwe spiritus: f 9— k f 91/2 Stemming op heden: kalm. S p 0 e 1 i n g f 1.30. 19 Aug. f 19i/a a f 2OO4 f 14— a f f 9- k f 91/, Graas». NEW-YORK Mais: Western 17 Aug. 91.— 15 Aug. 92i/,\ CHICAGO 17 Aug 15Aug. Rogge 17 Aug. 15 Aug. a i s Aug. Sept. 78i/8 "76 Loco loco, Dec. 68i/g 675/s Mei 69»4 691/a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3