Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fransche batterijen op de hoogten gebracht] waarop al spoedig het Duitsche vuur in kracht verminderde. Het zal ongeveer twee imr zijn ge weest toen een Fransche bommenwerper op de hoogte geplaatst, op beslissende wijze tussehen- beide kwan. Met vier goed gerichte schoten bracht hij de vijandelijke batterijen tot zwijgen- Het Fransche regiment rukte in looppas aan en chargeerde zonder pardon op de Duitschers in. Niettegenstaande de, Duitschers in de meerderheid waren, ontruimden zij de citadel; de Franschen rukten de Duitsche vlag af en heschen de Fran sche er voor in de plaats. Optreden der Duitschers in België. Ondanks de tegenspraak van het Belgische Ministerie schijnt het zeker, zegt de correspondent van «De Tijd", dat thans de meeste, zooniet alle forten van de stelling Luik gevallen zijn. Qroote troepen vluchtelingen blijven voortdurend in de richting der Hollandsche grenzen trekken. Uit een nauwkeurig en gestreng onderzoek is mij positief gebleken, dat in de gemeente Hac- court werkelijk twee jongelieden in den toren waren geklommen en vandaar uit op voorbijgaande Duiiaciieis schoten. De jongelieden werden gevan gen gonouien en gefusilleerd, ue mannen van het dorp weggevoerd, ue kerk uil een stuk geschut met drie scuoten verwoest en het dorp in brand gestoken. Dergelijke dingen gebeurden gisteren m verschillende andere dorpen, o.a. in Bitsen. Dat Duitschers alsdan het oorlogsrecht uitoefenen is begrijpelijk en hoe hard ook billyk. DeDuitsche militaire g,e.e.s,t. Een correspondent van het Cential-News-agent- schap heeit eeni&en tijd doorgebracht in de Duit seht; lnuën. Deze corresponuent beeft over zijn bevu.oingen net volgende meegedeeld. „1.V Duiiscners voeren langs de gehsele linie van Luxemburg tot bijna aan het noorden van België bijna ongelooflijke massa's troepen, artil lerie, paarden en voorraden van allerlei aard cp. Wat betreft den geest, die de Duitsche sol daten bezielt deze wordt het best gekarakleri- seev door de woorden van een gewoon soldaat in ten Luitsch cavalerie regiment. Hij zeLe„Onze Officieren hebben ons gezegd, lat wij vooruit moeten zoolang er geen halt gefloten wordt. Zij hebben ons gezegd, dat er duizend schoten nco- dig zijn om één man te raken, en dus zijn wij niet hang. En wij kunnen het lijden, 1,000,000 mensehen te verliezen, terwijl het verlies van duizenden tegenstanders dezen reeds moet tot staan brengen of tenminste doen aarzelen." Een Cuitsch officier sprak al niet anders: ,.Wij hebben Luik in een week genomen, zon der zwaar geschut te gebruiken, terwijl wij dachr ion er drie maanden voor noodig te zullen heb ben. Wij zijn België binnengedrongen en staan r.jeds vlak bij de hoofdstad. Wij hebben buiten bet stadhuis te Straatsburg kanonnen te pronk gezet, die wij aan de veelgeprezen ïransche ar tillerie bobben ontroofd. Wij kunnen meer dan 1,060,000 menschen opofferen, terwijl ue verbon denen er zelfs geen duizenden Kunnen missen. Ee bekwaam aangevoerde troepenmassa's, die den mUnairen en imperialen geest van net Duitsche rijk vertegenwoordigen, moeten de los samen hangende, gemengde volken overwinnsn, die „de verbondenen" genoemd worden." De correspondent van het Central News agent schap wijst er nog op, dat de Duitschers alles verwachten van de langzaamheid, waarmee Rus- la nd's mobilisatie zich voltrekt. Vóór de vijanden ran de westgrens verpletterd zijn, kan Rusland nog niet gevaarlijk zijn meent men in Duitsche legerxringen. Een ander element in de Duitsche krijgvoering is hierin gelegen, dat de Fiuitsche officieren en ïKldaten blinde werktuigen zijn in de handen van den generalen stal. Een hooggeplaatst officier verklaarde aan den correspondent: „Wij zyn slechts pionnen in de handen van den generalen staf; en wij zijn er tevreden mee, enkel pionnen te zijn. En deze tevredenheid is de quintessence van wat ons ten slotte het suc ces zal verzekeren." De Duitsche taktiek. Een EngeJsch officier heeft aan de „Daily Te legraph" een gesprek meegedeeld, aat hij had gehad met een Belgisch officier, die aan de ver dediging van Luik heeft meejgedaan. Ee Belgische officier zei, dat de Belgen beter scholen dan de Duitschers, vooral hij dag. Wan neer de linies der Duitschers aanrukten, zei de Belgische officier, maaiden wij ze eenvoudig neer Het was verschrikkelijk eenvoudig', meneer. Meer dan eens wendde de verteller zich in het gevecht tot een kameraad en zei: „Kijk, daar komen ze weer in gesloten lormatie. Ze zijn gék." Ze deden geen poging om zich te ontplooien, maar kwamen, linie na linie, haast schouder aan schouder aanstormen, tot wij schoten. Dan hceplen dooden en gewonden zich in afschu welijke borstweringen op, die ons schieten dreig den te hinderen. Ik' moest denken aan Napoleon's woorden: „Het is prachtig, maar het is geen oorlogNeen het was een slachting. Zoo hoog werd de borstwering: dooden en gewonden, dal ik niei wist of wij er door heen zouden schieten of er heen loopen en met de handen een opening min maken. Ik had eenige gewonden onder de d rden vandaan willen halen, maar dorst niet.. Een stijve bries verdreef de kruitdamp snel. Ik kon dan zien hoe gewonden zelf zich uit hun vvreselijke ligging los trachtten te wringen. Ik teken, dat ik een kruis sloeg' en slechts hoopte, dat de kruitdamp bleef hangen. Maar-- zen u liet gelooven? diezelfde muur van dooden en gewonden stelde die verbazingwekkende Duit schers in staat, naderbij: te kruipen en waarlijk het glacis op te stormen. Natuurlijk kwamen zij meL verdei dan halverwege, want, onze maxims en geweren vaagden ze weg. Onze eigen ver liezen waren licht vergeleken bij Je slachting onder onze vijanden aangericht. Andere Belgische officieren bevestigden de ver halen van den razenden honger en dorst van de Duitsehe krijgsgevangenen. Van den Elzas is vandaag weinig te berichten. Van de Oostgrens vermeldden wij reeds, dat de Russen een 10-tal grensdorpen hebben platge schoten en verbrand. Volgens een bericht uit Elbing bij Eydtkuenen zijn in 't jongste gevecht 2000 Russen gevangen genomen. Servië. De correspondent van de «Daily Telegraph" te Athene deelt aan zijn blad een communiqué van de Servische legatie mede, volgens hetwelk talrijke Servische benden er in slaagden, Bosnië binnen te dringen, het land te overstroomen, de vijandige Moslimsche bevolking te ontwapenen en wapens onder de Serviërs uit te deelen. Aan den anderen kant drong bet Oostenrijksche leger het Noordwesten van Servië binnen en rukt daar thans voorwaarts. Ton Hart wig. Het «Wiener Montags Journal" weet over het plotseling verscheiden van baron von Hartwig, den Russischen gezant te Belgrado het volgende te melden. Von Hartwig had de plechtige zielemis voor den vermoorden aartshertog Frans Ferdinand in de kapel der Oostenryksche ambassade niet bijge woond. Toen de Oostenrijksche gezant, die afwezig was geweest, te Belgrado terugkeerde, begaf zich von Hartwig naar zijn collega om zich te rechtvaar digen over het verwijt van zijn afwezigheid. Hij beweerde wel tegenwoordig te zijn geweest en zelfs het grootkruis van de Fransch Joseph- orde bij die gelegenheid te hebben gedragen. De Oostenrijkschen gezant, Baron Giesl, viel von Hartwig niet in de rede, hij liet hem uitspreken) maar voegde hem daarop toe«Excellentie, u vergist u, wanneer u mocht denken mij te mis leiden met dit praatje." Meteen haalde de Oostenryksche gezant een schrijven te voorschyn, waaruit uit het handschrift van von Hartwig bleek, dat hij nauwkeurig van te voren van den aanslag te Serajewo onderricht en er de hand in had gehad. Geheel ontsteld door het vertoon van dit com- promitteerend document zakte von Hartwig door een hartverlamming getroffen in elkaar. Albanië. Aan de „Albanische Correspondenz" wordt uit Eurazzo gemeld: De mbret verleende gratie aan den door den krijgsraad te Valona voor eenigen tijd geleden ter dood veroordeelden ïurkschen majoor Bekir-Bey en zijn mede-samenzweerders. In de Boedapester Lloyd geeft iemand, die aan de bestorming van Sjabats beeft deelgenomen, daarvan een verslag. Vrijdagnacht om twee uur wernen de troepen gealarmeerd. Zij werden met booten overgezet. De vela-versterkingen, die door geregelde troepen en komitadsji's bezet worden gehouden, werden met de bajonet genomen, zon der da,t de Serviërs grpoten tegenstand boden. In Sjabats zelf ontstond een verwoed straat gevecht, maar toen het vechten .sen uur had geduurd, was de plaats genomen; maar pok toen n,og: werd het schieten op onze troepen uit kel ders en uit de ramen van de kei'k voortgezet In een naburigen zaagmolen hadden zich onge veer zestig' komitadsji's verschanst, die met hand granaten wierpen. Dp mplen werd ten slotte in brand gestoken. Den volgenden dag gingen de Serviërs weer tot den aanval over; zij werden echter met ver liezen teruggeslagen. De mannenzangvereeniging „Orphea" te Aken bes! 11 de gouden medaille, ter waarde van dui zend Mark, welke haar bij1 een internationaal zang concours te Brussel door Koning Albert was ge schonken, aan het Roode Kruis te overhandigen, teneinde te worden versmolten, zoodal. de op brengst ten bate der gewonden kan worden aan gewend. De „Reichsanzeigër" publiceerde de derde verlies!ijst, welke zich over vier bladzijden uit trekt,. Stein Streuvels: en Herman Teerlinck heb ben zich bij het leger aangemeld. Verscheidene anaero kunstenaars en letterkundigen hebben even eens het vo|Oimemen zich aan te melaen. Een Fransche cavalerie-patrouille, vergezeld van militaire wielrijders, legde op één dag 105 K.M. af en kwam in de buurt van Luik aan. Eén chasseur en één huzaar joegen samen een afuee- ling Duitsche cavalerie cp, daarbij tien man doo- dend en eenige paaraen buit makend. Te Hooi hield een Fransch militair wielrijder 25 uhlanen staande en toen hulp opdaagde, wer den allen gevangen genomen. Dit aden deelde mij de correspondent van een voornaam Engelsch blad mede. - Een jong Pruisisch officier verhaalt: Een uhlaan staat heel alleen op post. Zijn paarij taal in den tuin. Hij heeft nog; maar 5 patronen. Daar naderen zes kozakken. Hij blijft bedaard staan en schiet. Met elk schot velt hij een kozak neer tot er nog' maar twee overblijven. Dan eerst bespeuren de Russen, dat hij maar alleen is en willen hem aanvallen. Maar met zijn iaatsten kio- gel schiet hij het paard van den vijfden kozak neer, dat op den berijder valt. En uen Iaatsten kozak steekt hij dood. Toen de kozak, die onder hei paard gelegen had, zich heeft losgewerkt gaat de uhlaan naar hem toe en zegt: -• Patronen heb ik niet meer, ik moet je dus doodsteken. Zoo gezegd, zoo gedaan. De uhlaan, een recruut nog wel, is direct tot onderofficier bevorderd en voor 't ijzeren kruis voorgedragen. Een infanterie-sergjeant deed het verhaal van zijn gevecht, man tegen man, met een Pxuisi- schen kolonel, tijdens den stuju ten westen van Luik. Toen een gedeelte der uhlanen trachtte de Belgische voorposten te naderen, vielen velen hunner onder het doodelijk geweervuur der Belgen. De kolonel, die hen aanvoerde bleef echter doorrijden, terwijl hij zijn sa,bel! zwaaide. De sergeant hield echter kalm stand on toen de Pruis bij hem was, stak hij diens paard zyn bajonet in de borst. Het stervende dier viel boven op hem. Toen hij weer op de been was, had ook de kolonel, wiens voet in den srijgteugei verward was geraakt, zich bevrijd. Toen begon er een verschrikkelijk handge meen lusschen den Pruisi,schen officier en den Belgischen sergeant, dat pas eindigde, toen deze laatste zijn vijand met de kolf van zijn geweer de hersens insloeg. De sergeant liep hij deze worsteling een wond in de dij op; ver oorzaakt door een kogel uit de revolver van den officier. Nog uren lang na dit gevecht lag de overwin naar hulploos op den weg, ieder oogenblik den dojod verwachtend van de hand der rondzwer vende uhlanen, tot hij ten slotte door een Bel gische ambulance gevonden werd. De man was dien dag erg gelukkig en trotsch, want de koning' had hem persoonlijk geluk ge- wensoht met zijn moedig gedrag. Die zelfde sergeant vertelde mij nog, dat hij den dag vopr hij gewond werd, met zijn mak kers een troep uhlanen had verrast, terwijl de- zeu bezig' waren van honger rauwe wortelen en knollen te verorberen, die zij uit den grond had den getrokken. Ridderorden. Men verneemt, dat dit jaar op den 31en Augus tus geen ridderorden zullen worden verleend. Beslag op Tarwe. Op last van den Minister van Landbouw is bij besluit van 18 Augustus aan de Burgemeesters last gegeven beslag te leggen op alle voor raden onbewerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen, mag geen tarwe verwerkt worden. Vervoer van een spion Men schrijft onsWerd eergisteren uit Woensel gtemeld van een Zundertschen slager, aie naar werd doodgeschoten, omdat hij, door den schild wacht aangeroepen, zich hieraan eenvoudig niet stoorde, thans 'komt ons weer een ander gjeval ter oore van de Noord-brabantsch-Duitsche grens. Een boerin met een kar vol groenten passeert de wacht. De schildwacht r,oept haar aan. Op zijh „halt, wied aar" antwoordt de vtquw: „goed volk'"- De zenuwachtige houding der vrouw, wekte echter de achterdocht van den schildwacht en hij gelastte haar den groentewagen te ontladen. Zij wilde wat tegensputteren, doch in oorlogstijd maken de militairen korte metten en heelt zich eer. ieder maar aan de sommaties te onderwer pen. i De soldaat doet dan kort en goed zijn plicht en de burger heeft het hem niet lastig te ma ken. Een tweede maal gelast de schildwacht haar den wagfen te ontladen. Noodgedwongen gaat de vrouw hiertoe over en nu bleek al spoedig! dat onder de groenten op den bodem van den wa6en een man lag verboTgen. Vrouw en man werden gearresteerd en naar de wacht opgebracht. De wagen werd geconfis- keerd. Het onderzoek zal hebben uit té maken of men hier al of niet te doen heeft met een spion of met een ander persoon, die in alle geval reden scheen te hebben om zijn reis van de cene naar de andere plaats op deze geheim zinnige manier af te legigea. sloten,pin niet te ,adverteeren; opze gé- abonneerden, die thans juist vele en dure be richten wenschen,1. om niet te betalen? de tusschenpersonen van ouze geabonneeiden. (boekhandelaren) en van onze adverteerders (ad- vertentie-bureaux), om quitanüpn en wissels te „weigeren"; de Post en de Spoorwegmaatschappijen, om opze couranten slecht te bezorgen; Reuter, oim extra-belasting' te heften; Onze papierleveranciers, om den gee ontradeer- den papierprijs op te slaan; onze goecie vrienden, om van ons gratis pak ker couranten te verlangen voor ae militairen ten velde; de klanten onzer particuliere drukkerijen, die niet laten werken en zelfs periodieiten niet laten verschijnen, Wij zitten er midden in en, als wij zijn aange sloten bij den „Nederlandschen B,ond van Boek drukkerijen", krijgen wij van de secretarissen der Centrale Commissie bericht, dat, ondanks de oioi'lo'gisovermacht die overal wordt toegepast als middel om' aan verplichtingen tegenover ons te ontkomen voor ons de opzeggingstermijn voor onze werklieden niet is verkort. En in middels hebben wij zeer hoage kosten voor onze vele berichten te betalen en kunnen wij de ge zinnen onzer werklieden, die als soldaten zijn opgeroepen, niet onverzorgd laten. Een noodkreet aan de Dagbladpers. Het orgaan der Verteeniging! van Uitgevers van Dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" schrijft: Wat is force majeure? Dat is Overmacht en dit beteekent, dat daarop zich beroepenonze adverteerders', die contracten met on® hebben g)e- De bevolking die meevecht. Onder dit hoofd komen in het ochtendblad van de «Nieuwe Courant" van Dinsdag 18 Augustus 1914 eenige beschouwingen voor, met betrekking tot de bepalingen, opgenomen in art. 1 van het Haagsche Regiem. (Reglement betreffende de wet ten en gebruiken van den oorlog te land, annex aan het verdrag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land). De beschouwingen leiden dan tot de bewering, dat bijv. plaatselijke vrijwilligerskorpsen kuntien worden gevormd, die als het noodig wordt ge vonden, zich organiseeren, een onderscheidings- teeken aannemen, de wapenen openlijk dragen en zich beijveren in hun handelingen zich te gedra gen naar de wetten en gebruiken van den oprlog. Worden de diensten niet meer noodig of gewenscht geacht, dan wordt met de wapenen en de onder scheidingsteekenen de belligerente eigenschap weer afgelegd en worden de vrijwilligers weer vreed zame burgers. Tegen dat hoogst gevaarlijke spel letje kan niet erstig genoeg worden gewaarschuwd. Tegen dergelijke vrijwilligerskorpsen heeft een oorlogvoerende als wapen de kogel en de strop, wanneer de leden er van in zijne handen vallen. In dien geest doorredeneerende doet art. 2 van het Haagsehe Reglement de deur nog ruimer open, waar het zegt: «De bevolking.van een niet- bezet gebied, die bij de nadering van den vijand uit eigen beweging de wapenen opneemt om de invallende troepen te bestrijden, zonder den tijd te hebben zich te organiseeren overeenkomstig art. 1 wordt als oorlogvoerende beschouwd, indien zij de wapenen openlijk draagt en indien zij de wetten en gebruiken van den oorlog eerbiedigt". Het zfjn echter de woorden «van een niet-bezet gebied", welke deze deur onmiddellijk weder sluitenwil toch een oorlogvoerende, een optre den der bevolking als vorenbedoeld, beletten, zoo verklaart hij, dadelijk bij het binnenrukken, het gebied als bezet. Art. 42 van het Haagsche Reg lement, dat de bedoeling heeft de eischen vast te stellen voor het bezetverklaren van een gebied, doet zulks in termen, zoo vaag, dat de occupator eigenlijk in het geheel niet wordt gebonden. De burgerbevolking kan niet genoeg worden gewaar schuwd, zich in elk geval en onder alle omstan digheden te onthouden van een daadwerkelijk optreden, voor het geval Nederland onverhoopt in den Europeeschen krijg mocht worden betrokken. De vorming en het autoriseeren van vrijwilli gerskorpsen moeten in handen van het legerbe stuur blijven. Wenscht men als vrijwilliger het land te dienen, men wende zich tot dit bestuur, maar dan dient men ook als zoodanig, tot het leger gedemobiliseerd is. Het gestreng optreden van Engeland in den oorlog met de Zuid-Afrikaansche republieken vond juist zijn oorsprong in de omstandigheid, dat deze republieken eigenlijk geen geregelde strijdmacht hadden en vele Boeren nu eens met de wapenen in de hand streden en dan weer gedeeltelijk «huistoe" gingen om hun hoeven te verzorgen. Bevolking. Het maandelyksche bevolkingoverzicht geeft aan: 30 Juni 19t4 aantal zielen 34812. Geboorten 83 Vestiging 160 243 Overlijden 31 Vertrek 203 234 Alzoo een vermeerdering van 9 Bevolking op 31 Juli 1914 34821. Er werden 26 huweljjken gesloten. Onze Militairen. Sergeant den Hartog, van het elfde regiment, die met een 50-tal miliciens en chauffeurs hier tijdelyk is ingekwartierd geweest kwam heden morgen op ons bureau. Hij vertelde, dat zy heden-middag Schiedam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2