Ingezonden. Uit de Pers. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Handelsberichten. gingen verlaten en verzocht ons nu namens allen, miliciens zoowel als chauffeurs de Schiedamsche burgerij te bedanken voor de hartelijke ontvangst en goede behandeling, die hun hier is.ten deel gevallen. Sergeant den Hartog verklaarde ons, dat hij niemand had hooren klagen. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van sergeant den Hartog en coiistateeren met voldoening, dat de jongens, die van huis en uit hun werk ge roepen zijn, in ons aller belang, in onze stad een gezellig en gastvrij tehuis hebben gevonden. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 21 Aug. 3.43 v.m4.14 n.m. Mynheer de Redacteur, Het Hoofdbestuur van de Vereeniging «Onze Vloot" vraagt beleefd gastvrijheid voor het na volgende De oproep aan onze landgenooten, waarbij ver zocht wordt om geld en vernaperingen voor onze maatrozen en ook voor onze soldaten aan de gren zen, bracht ons dadelijk vele verblijdende bewijzen van sympathie. Wy verheugen ons, dat wij daarop zoo spoedig mogen wyzen, maar wij mogen evenmin onver meld laten, dat vanuit het Zuiden van ons land, onmiddellijk voeling met ons gezocht werd met het dringend verzoek om hulp voor de mannekes aan de grenzen. Als trouwe wakers bespieden zij dag en nacht de grens, terwijl zij zich geen kilometer van hunne post mogen verwijderen. Was nu onze oproep in hoofdzaak bedoeld voor onze matrozen en zullen wij die zeker niet ver geten, daar herhalen wij met aandrang onze bede om ons ruim te bedenken, om ook onze soldaten aan de grenzen eene versnapering te kunnen geven. Als wij kiezen mogen, hebben wij het liefst geld, teneinde tabak, vooral tahak te kunnen koopen. Maar daarnaast kunnen wij gebruiken houten pijpen, lectuur en nog eens lectuur, (boeken tijd schriften couranten,) kaarten, dominospellen, puzzles, in een woord, al die zaken, die men in de eentoonigheid dubbel waardeert. Welaan, wij roepen U toe «de handen in el kaar geslagen, alle hens aan dek en allen, zonder onderscheid wat gegeven. Laat een iedei de op hem of haar rustende plicht vervullen om mede te werken, dat onze zonen, onze broeders, onze neven met opgewektheid, de zware van hen ge vraagde diensten in het belang van het Vaderland kunnen verrichten. Voor «Onze Vloot' is gen werk te veel en het adres: Stationsweg 89 is U bekand. Beleefd verzoeken wij aan alle bladen, zonder onderscheid dit schrijven te willen overnemen en U, mijnheer de Redacteur zeggen wij beleefd dank voor de verleende plaatsruimte. Namens het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging jönze Vloot" H. M. van Bemmelen, Voorzitter. A. L. Boelen, Administrateur. Jhr. C. A. L. van der Wyck, Secret aris- Penningmeester. „Het Centrum" schrijft: .4 in het slot van een artikel Over den Eüro pecsfchen oorlog kopit het weekblad do „Amster dammer" tot deze gevolgtrekking: Twee gTooi,machten hebben dezer dagen nu de woede van den afschuwelijken oorlog los breekt, haar lamentabele onmacht getoona: liet Pausdom en de ArbeidersbewegingDaarover wellicht een anderen keer, Of heeft het misschien geen toelichting? Een zonderlinge vraag na een even zonderlinge bewering. Wij weten niet precies wat de „Amsterdammer" in dit citaat onder „arbeidersbeweging" verstaat. Vermoedelijk heeft zij de sociaal-democratie op 't jaag, die nog niet .lang! geleden ietwat over1 moedig en ietwat klakkeloos beweerde, dat zij een dreigenden oiorlog had weten te voorkómen. Daartoe zullen wij' nu maar het zwijgen doen, de arbeidersbeweging als zoodanig staat hier tuilen. Rest de „lamentabele onmacht,'" waarvan het Pausdom zou hebben ■blijk gegeven. De redactie van het weekblad bedoelt blijk baar, dat de Paus er niet in slagen kon den strijd te verhinderen. Inderdaad, wanneer het van den H. Stoel had afgehangen, zou er thans geen oorlog zijn. Maar mag men deswege van „lamentabele on macht" spieken, die als een smaad, als een grief den Paus zou treffen? Het lijkt er niet naar. Toen in Den Haag! de Vredes-confferenties bij eenkwamen, heeft men het Pausüom dat de „Amsterdammer" terecht een grootmacht noemt uitgesloten van ae vergaderingen. Geen gelegenheidlieten anti-elericale regee rin gen voorbijgaan, om aen invloed van den Pairs te knotten en de anti-cleiicale bladen en kringen deden ijverig mee. Zou het ook daaraan te wijten zijn, dat die conferenties en de viedesbeweging in 't algemeen zoo weinig resultaat hebben opgeleverd Ons dunkt, dat voor die vraag méér reden be staat, dan voor den uitval van het weekblad de „Amsterdammer"'. Bijna dertig' jaren geleden heeft Leo XIII een dreigend conflict-tosschen Duitschiand en Spanje .bezworen. Wat de Paus toen deed, had hij cök n u kunnen doen-., Zijn zedelijke macht is <hez.ej f d o als voor- hc-en., Maar de wereld heeft al haar best gedaan, ojtn,. die macht buiten haar sfeer ie dringen, bui ten de internationale ..verhoudingen, buiten den algetneenen. gangi van zaken. Ts het dan niet duidelijk aan welk adres thans een verwijt valt te maken? En wann,eeu van lamentabele onmacht sprake kar zijn, dan is' dit woord niet van toepassing ■op hel Pausdom, maar op .al. datgene, wat, in naam van beschaving' en vooruitgang nota bene, bui ten het Pausdom om en tegen het Pausdom in ging en toch de ontketening' van dit oorlogsge weld. niet heeft kunnen beletten. Hel Persbureau V,as-Biiaz verneemt van oen zijner correspondenten dat de Eerwaarde Pater Franz Xavier Wefnz, Generaal der Tezuïtqu, te Romé instervensgevaar verkeerd. 1 De toestand is hopeloos. Ongepaste omgeving. In een onzer kleine Noord Hollandsche steden was een platte lander ingekwartierd bij een welvarend inge zetene, die zijn best deed om het den gast zoo aangenaam mogelijk te maken. De vrouw des huizes volgde echter haar gewoontezij diende het eten op in dekschaaltjes met sauskom, zorgde voor servet en tafelgerei en zette zelfs een vaasje bloemen op tafel. Dat verdroot den landsverdediger. Tweemaal onderging hij dit torment, maar den derden dag Beklaagde hij zich bij zijn kwartiermeester over de «ongepaste omgeving". Hij kreeg, in overleg met zjjn «ongepasten" hospes, een ander kwartier. vuur op de. geschrapt). flotilje (namen door de censuur Oostenrijk. PARIJS, 20 Aug. Gisteren hebben de vlooten der geallieerden in samenwerking met de Mon- tecegrynsche forten op den berg Loboen, het bombardement op Cartaro geopeiid. Een Oostenrijksch fort werd vei nield en anderen werden tot zwijgen gebracht. Rusland. ST. PETERSBURG, 20 Aug. De Russische en Oostenrijksche cavalerie werden gedurende 5 uur te Goredak-Kuzroin in een gevecht gewikkeld dar Maandag plaats had. De Russische verliezen waren gering. De Oostenrijkers trokken ia wan orde terug waarbij zij door de Russische cavalerie werden vervolgd. PARIJS, 20 Aug. Bij Stalluponen hebben de Russen den Duitschers een belangrijke nederlaag toegebracht, Dezen moesten acht kanonnen en vier mittrail- jeusgn achterlaten, Deserteur. Te Warmond kreeg de ge meenteveldwachter een man te pakken, die er zeer vermoeid en arm uitzag. Toen hij hem on dervroeg sprak de gearresteerde Duitsch. Bijge staan door het hoofd der school die als tolk op trad, kwam de veldwachter te weten, dat het een Oostenrijker was, die op een schip voert' maar bij den oproep voor de mobilisatie in Oos tenrijk daaraan geen gehoor had gegeven. Hij: was dus deserteur. Niet in het bezit van geld zijnde, verzocht hij hem van voedsel te voorzien- Daaraan werd gevolg gegeven vervolgens werd de aangehoudene ter beschikking gesteld van den burgemeester. MIDDELBURG, 20 Aug. De Grenswacht te Oostburg zag hedenmorgen een Vlieger uit Wes telijke richting. Hij loste 8 schoten waarop de vlieger daalde. Het was een Duitsch officier in Taubetoestel. Hij werd ontwapend en gevangen genomen. Spionnen in hot Gooi Men seint ons Uit Amsterdam Een drietal Duitschers, die zich naar de vesting Naarden begaven werden door twee rijkveldwach ters aangehouden en naar Laren overgebracht. Bij het verhoor bleek, dat zij geen voldoende legitimatiebewijzen bezaten. Zij werden ter beschikking van den vesting commandant te Naarden gesteld. Japan en Duitschiand. BERLIJN, 20 Aug. Betreffende het ultimatum van Japan wordt medegedeeld, dat men van amb telijke zijde thans de volgende verklaring geeft Wanneer het bericht bevestigd wordt dat Japan de hand wil leggen op onze bloeiende bezitting Kiautschau, dan zal ons dat even weinig afschrik ken als het ingrijpen van Engeland in Togo en Duitsch Zuid-West Afrikahet zal slechts een nieuwe streek van Engeland zijn die, hoe pijnlijk zij ook op zich zelf is, geen invloed zal hebben op het innerlijk van den strijd. De beslissing, waarvan alles afhangt, zal in Europa vallen, om dat zich daar de gezamenlijke strijdmachten be vinden. De aanspraak van Japan op Kiautschau zal Duitschiand moeten weigeren en als het daar door schade lijdt zal het zich op andere wijze genoegdoening verschaffen. De Duitsche pers neemt het bericht van het ultimatum rustig op en toont aan dat Duitschiand onmogelijk op den eisch van Japan kan ingaan. Zeeslag. BERLIJN, 20 Augustus. Van Duitsche ambte lijke zijde wordt gemeld uit Oporto omtrent een zeeslag in de Noordzee, waarbij 46 Engelsche en 28 Duitsche schepen gezonken zouden zijn, volko men onjuist is. LONDEN, 20 Augustus. Een bericht te Har wich meldt, dat een gevecht heeft plaats gehad op ongeveer 100 mijlen van Harwich. Te 6.30 opende de Duitsche kruiser. het Uit den Elzas. PARIJS, 20 Aug. In den Boven-Elzas blijft de voorwaartsche beweging der Franschen bereikten Merhange eu Delme in Lotharingen en bezetten eveneens Chateaü Salins en Dieuze. De stelsel matig uitgevoerde opmarsch der Franschen welke eenigszins vertraagd wordt door het optreden der vijand wordt krachtig voortgezet. De daden van wreedheden door de Duitschers houden niet op. De Duitsche soldaten hebben b.v. in een dorp in den Elzas een gevangengenomen cavalerist in tegenwoordig vaii de gehéele bevolking ge worgd. BERLIJN, 20 Augustus. De Beiersche en Ba- densche troepen hebben bij Weiier vijftien kilo meter ten noord-westen van Schletstadt een over winning behaaio op de 55ste Fransche infanterie brigade, welke met zware verliezen over de Vo gezen teruggeworpen werd. Zonder dat de sluier die de opmarsch der Duitsche troepen bedekt, behoeft opgelicht te worden kan medegedeeld worden dat de Duitsche operaties in gunstigen zin vorderen. Uit België Men seint oris vanaf de Biabantsche grens Ik heb hedenmiddag; een tocht gemaakt in de lichting Antwerpen en ontmoette naar tal. van vluchtelingen; uit Leuven vluchten geheel.e fa milies, het was een vreeselijk gezicht geheele gezinnen te zien binnenkomen blootsvoets en uik- vijls zonder de noodige kïeeren. Tirioirioht is volgens hunne verklaringen gedeeltelijk afgebrand* terwijl Blauput, een voorstad van Leuven ont ruimd is. Ook iu Leuven bevinden zich zoo g'oed als igleen menschen meer. in btussé. heerscht eene ontzettende' agitatie. Door verschillende eige naars van kweekerijen zijn de terreinen ter be schikking' gesteld vqor vluchtelingen die daar hun kamp opslaan. In Antwerpen wekte hedenmiddag groote sen satie een telegram uit Oporto ontvangen door de Reoueil du Nord behelzende dat op oen Engel sche factory te Oporto uit Londen een. kabel telegram was ontvangen betreffende een zeege vecht op de Noordzee tusschen de Engeische en de Duitsche vloot. Die tekst luidt als volgt,Wij hebben eene g'rpote overwinning in de Noordzee behaald. Wij hebben 16 {schépen verloren, waaronder het admiraalschip Iiion Duke, de Orion, de Lica, Superbe, Agamem non en de Bellcforon, doch wij hebben '28 Duit sche oorlogsschepen in den giond geboord. ter wijl 8 andere werden buitgemaakt. (Wij geven bovenstaand telegram slechts curio-, siteitshalvewaar geen enkel bericht van Londen of elders van dezen zeeslag gewaagde, kan aan dit sensatie neele telegram geen geloof gehecht worden.) BRUSSEL, 20 Augustus. Het tieinenyerkeer tus- scben Leuven en Brussel 'is gésebwkt. Dit schijnt in overeenstem mi ng met het verhaal der vluch telingen uil Leuven, die zeggen dat de stad door de Duitschers is bezet. MECHELEN, 20 Augustus. Hedennacht trekken sterke Belgische troepenafdeelingen door Meohei- len. Wij vernemen, dat ook Mechelen door de Belgen is verlaten en dat de troepen zich terug trekken achter de eerste fortenlinie voor Ant werpen. NAMEN, 20 Augustus. Omtrent den toestand in den Omtrek' van Namen kunnen wij mededee- len, dat daar de gWlote wégen op' elke kilometer van harakades zijn voorzien, waarachter Belgische soldaten zijn opgesteld. Eè brug van Jamhés wordt slrëng dodi" militairen bewaakt. Ee stad Wordt, zeel krachtig' verdedigd. Ee Verdedigingswerken in de tusseJrenrüimten tusschen de forten zijn buitengewoon sterk. De materieele en morecle toestand van het legér voor Namen is uitste- keiia. Het werpen van bphimen uit Duitsche vlieg;- teestellen, die boven de stad kruisen, schijnt, Weinig uitwerking te hebben. ANTWERPEN, 20 Aug. (Officieel), Gisteren hebben verschillende Belgische detachementen slag geleverd met vyandelyke cavalerie-afdeelin- gen. Deze gevechten hebben op verschillende plaatsen plaats gehad met het resultaat dat de vijandelijke ruiters overal teruggedreven werden. Gevangen genomen Duitsche gewonden zullen naar de militaire hospitalen worden vervoerd. De toestand blijft voor de stelling Antwerpen uit stekend. BRUSSEL, 20 Ang. Een Duitsche colonne heeft het kamp van Weverloo, dat door de Belgen was bezet, verlaten. De bakkerijen, die zich aldaar bevinden, werden door de Belgen voor hun ver trek opgeblazen. BERLIJN, 20 Augustus. Dè Duitsche cavlerie heeft de vijfde Fransche cavalerie divisie met zware Verliezen bij Perwes ten Noorden van Namen treuggeslagen. BRUSSEJj, 20 Augustus, Indien, de Euitsehors niet -nog' een grocetq nederlaag' jijden -.verwacht mei. dat zij heden in Brussel zullen aankomen. De ontruiming van Leuven. BRUSSEL, 20 Augustus. Gistermorgen is Leu ven door door de bevolking en de troepen ont ruimd. Duizenden menschen bewogen zich gis teren op den steenweg van Leuven naar Brussel. Ook weken vele vluchtelingen in de richting van Holland uit. Van af 's morgens 4 uur begaven zich reeds vele naar de stations om een plaatje in de treinen naar Brussel te kunnen krijgen. Kanongebulder werd toen reeds gehoord van de gevechten, die op betrekkelijk korten afstand op de lijn Cump- tich plaats hadden. Vele vluchtelingen kwamen voorts aan uit Aerschot, Tienen en Corbeeclo, die allen, hetzij per trein, hetzij te voet, naar Brusse uitweken. Ook de Generale Staf vaa het Belgische leger ontruimde Leuven, evenals verschillende soldaten die van de gevechten uit de omstreken op Leuven waren teruggetrokken. BRUSSEL, 20 Aug. Op het naderen van .de Duitsche troepen besloten de Belgen hedenmorgen de stellingen om de stad bezet te houden; toen de Duitschers zwaar artilleriegeschut in actie stelden, werd het besluit genomen de stad te ontruimen om een verwoesting te voorkomen. De Belgische troepen namen hierop stelling op de wegen en in de bosschen, welke naar Brussel leidenzij zijn besloten den strijd daar met de grootste vertwijfeling te voeren het terugtrekken der Belgen geschiedde slechts om strategische redenengroote Belgische troepenmachten wach ten de Duitschers af, die reeds aanzienlijke ver liezen opliepen. BRUSSEL, 20 Augustus. De Burgemeester heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin de burgers aangemaand worden zich kalm te houden, als de Duitsche troepen in Brussel zullen komen, wat elk oogenblik verwacht kan worden. ANTWERPEN, 20 Aug. Om een uur heden nacht werd na een Kabinetsraad, waaraan ook de Staatsministers deel namen, een proclamatie uit gevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de Belgische troepen na verschillende dagen met groote dap perheid gevochten te hebben, plotseling door een sterke Duitsche krijgsmacht werden overvallen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen en vervolgens naar Antwerpen. ANTWERPEN, 20 Augustus. Op last van den Minister van Oorlog moeten alle journalisten ook die van vriendschappelijke naties Antwerpen ver laten. Te Antwerpen zullen de poorten gesloten wor den. Allen, die niet voeldoende redenen voor hunne aanwezigheid kunnen opgeven moeten in allerijl de stad verlaten. In Antwerpen komen vele gewonden waaronder die zeer zwaar gewond zijn uit de richting van Mechelen. Twee Conge-booten zijn voor hospitaal inge richt. De Bruggen tusschen de landwegen worden af gebroken. Er komen nog steeds vluchtelingen uit de dorpen te Antwerpen aan. In Mechelen zijn zijn alle Belgische vlaggen neergehaald. De burgerwacht is ontwapend en de wapens zijn naar Antwerpen gebracht. Spoeling. SCHIEDAM, 20 Augustus. Noteering op heden f 1.30. Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Spiritus, 19 Aug. fl9i/j a f 20i/4 114— a f f 9- af 9'/, Stemming op heden: kalm 20 Aug. f 191/2 a f 193/4, Qraaea, NEW-YORK Mais: Western loco. 18 Aug. 93.— 17 Aug. 91. CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 18 Aug. 79705/8 71s/4 17Aug - 78t/g 68y, 698,4 B c g g e Loco 18 Aug 17 Aug. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven. 1» a wc opiiivui} l cv a o f 14- a f f 9-af 9i/„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3