Fundeering Glas fienieScMeilamsclieComt. Van der leer's Beschuit warme Beschuitbolien fijne Krentebollen, Groote Markt 35. E. ROVERS, DUBBEE00 BL A M K1 z 'M F! ETS tot DAM K DUBBEL. BLAriK Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, Adverteert Electrische Beschuit- en BrooifaliM, Besparing in d® keuken xa worden dagelijks aangenomen. Advertentiëtt. H.H. BOUWERS. JAN VAN KATWIJK. Bureau: Boterstraat 50. Gemengd Hieuwa. Het schieten op vliegtuigen. In het Technisch Bijblad van de Kampioen schrijft Henri Meyer „De verspieders in de lucht zwermen thans boven het tooneel der krijgsoperaties. Hoorbaar, voor iedereen zichtbaar, maar volkomen onge naakbaar, verkennen zij de bewegingen van troepenmassa's, die elke legerchef liefst voor vriend en vijand geheim zou houden. Boven Luik, over het Maasdal, boven Brussel en zelfs boven Antwerpen, cirkelden de Duitsche verkenners hoog aan den hemel rond, spottend met granaten en geweerkogels, die op hen af geschoten werden. Het schijnt dan ook in deze eerste phase van den wereldstrijd reeds vrijwel vast te staan, dat een vliegmachine op een hoogte van 1000 meter van het vijandelijk vuur weinig te duchten heeft. Waarom dit zoo is? We willen deze vraag eens even uit een technisch oogpunt bekijken. In de eerste plaats moet in 't oog worden gehouden, dat de schutters bij het leger geen jagers zijn. De vaardigheid in 't schieten, die zij hebben verkregen, is het gevolg van jaren- of maandenlange schietoefe ningen op een schijf, op een stilstaand doel dus. De schietopleiding in deze richting kweekt dus schijfschutters. Nu, is het een in jagerskringen welbekend feit, dat de beste schijfschutter in het jachtveld doorgaans een minder goed figuur maakt. Vooral bij het schieten op snel bewe gende doelen vallen zijn schoten achter het wild. En het vereischt een langdurige, speciale oefening voordat de schijfschutter er achter komt, dat een snelvliegend of snelloopend stuk wild abso luut niets te duchten heeft van een jager, die het bewegende doel zélf op den korrel neemt. Ziehier wat er gebeurt. In het jachtveld springt een haas op, die oogenblikkelijk op de vierde versnelling er van door gaat. De schijfschutter brengt het geweer fluks in den aanslag, neemt langoor precies op den korrel en trekt af op het moment, dat de vluchteling op twintig a dertig meter voor hem uit een vaartje van 50 K.M. per uur ontwikkelt. Het resultaat van deze schieterij is, dat langoor ongedeerd uit de buurt verdwijnthet schot is namelijk op ruim een meter afstand achter z'n hielen in den grond geslagen. De reden Een schot hagel heeft tijd noodig om zijn doel te bereiken. Hoe snel het lood ook door de ruimte flitst, er gaat een fractie van een seconde mee heen, voordat het een afstand van twintig a dertig meter doorloopen heeft in deze bjjna ondeelbare tijdsruimte doorloopt een haas in maximum-snelheid echter ook een zekeren afstand. En al bedraagt die afstand tusschen het afgaan van het schot en het in slaan van den hagel ook slechts één meter die eene meter is langoor's behoud. Wie een haas in volle vaart wil treffen, moet dus niet schieten op het beest zelf, maar op een strook grond, die het dier, gelet op den ingeslagen koers, zal hebben bereikt op het moment, dat de hagel inslaat. Dezelfde simpele jachtwetenschap geldt ook bij het schieten op vliegtuigen, doch hier ver keert het „wild" in de voordeeiige positie, dat de jagers nog nimmer te voren gelegenheid hadden, zich practisch met deze jacht vertrouwd te maken. Bovendien wordt de jacht bemoeilijkt door het feit, dat de vliegtuigen zich bij voorkeur op zeer groote hoogte, vrijwel buiten het bereik van de projectielen van het moderne oorlogs- geweer bewegen. Het is ons niet bekend, op wélke hoogte een infanteriekogel nog kracht uitoefent. We vermoeden echter, dat de geweer kogel, die op 3000 meter lijnrechten afstand van den schutter nog voldoende snelheid bezit om iemand buiten gevecht te stellen, op 1500 meter loodrechte hoogte zijn vaart kwijt is. Nemen we echter aan, dat zoo'n projectiel op 1000 meter hoogte nog kracht genoeg bezit om spandraden eener vliegmachine te doen knappen en den motor of den bestuurder een gevaarlijke kwetsuur toe te brengen. In dat geval kan geweervuur, vooral wanneer het gelijktijdig door enkele groepen van goede schutters van verschillende standpunten wordt afgegeven, voor den verspieder in de lucht zeer gevaarlijk zijn, vooral wanneer de schutters zéér bedreven zijn in het vlug schatten van hoogte en afstand en snelheid van het doel. Nemen we aan, dat een vliegmachine zich op 800 meter hoogte loodrecht boven een groep scherpschutters voortbeweegt in een snelheid van 100 K.M. per uur. Per seconde legt de vlieg machine in die snelheid een afstand af van 100.000 de schutters zouden niet eens de satisfactie hebben, den bestuurder een onrustig oogenblik te hebben bezorgd, daar deze zelfs het fluiten van hun kogels niet hooren kan, door het alles overstemmende gebrom van den motor." Om een vliegtuig onder de gegeven omstan digheden te treffen, zouden de schutters groeps gewijze moeten vuren op een punt in de ruimte, 54 meter vóór de vliegmachine en zuiver in haar koers gelegen. In dit geval dient dus gevuurd te worden op de plek, waar de vliegmachine zich zal bevinden op hetzelfde oogenblik dat de projectielen daar kunnen arrive eren. Men ziet hieruit, dat het schieten op aeroplanes, die zich op groote hoogte in een zeer groote snelheid bewegen, heel eenvoudig is, maar dat het min der eenvoudig is, het doel te raken. Wat men bij dezen nieuwen tak van het oorlogsbedrijf noodig heeft te weten, en dat wel oogenblikke lijk, zoodra men het vliegtuig in het oog ge kregen heeft, isde hoogte, waarop het toestel zich bevindt, de snelheid, waarmee het zich beweegt, en de gemiddelde snelheid van de projectielen, waarmee men schiet. Verder moet rekening gehouden worden met windrichting en windkracht, daar ook de snelste projectielen door een ietwat sterken luchtstroom uit hun koers worden gedreven. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat zelfs een goed gericht geweervuur op een aeroplane wei nig uitwerking heeft. Of de draagvlakken al door een paar dozijn kogels doorboord worden, beteekent niets. Het resultaat is: een aantal kleine gaatjes in een linnen schijf, die de ge bruikswaarde van het toestel in geen enkel opzicht verminderen. Het groote toestel heeft inderdaad slechts een klein aantal gevoelige plekken, die geen kwetsuren kunnen velen. Het is als 't ware een vogel met groote vlucht, een dik pak veeren en een heel klein boutje. Zoolang de „bout" niet getroffen wordt, vliegt de vogel kalm verder. Gevaarlijker voor den militairen vlieger zijn echter de kleine snelvuurkanonnen, die granaat kartetsen tot zeer groote hoogte in het lucht ruim slingeren. De baan dezer granaten is dooi de rookstreep, die zij achterlaten, gemakkelijk te volgen, zoodat een richtfout bij het volgende schot direct kan worden hersteld. Bovendien kan het projectiel door middel van detempeer- buis op willekeurigen afstand en hoogte tot ontploffing worden gebracht, waarbij het een ruimte van minstens honderd meter lengte, breedte en hoogte door de rondspattende kar tetskogels onveilig maakt. Bij deze nieuwe „schietsport" wordt van de schutters echter ook een buitengewone vlugheid in het taxeeren van hoogte en snelheid van het doel, en in het temperen van het projectiel, en het juist richten van het stuk geeischt. Al deze gecompliceerde eigenschappen en hoedanigheden worden door de zenuwschokkende inspanning van het oorlogsbedrijf niet in de hand gewerkt. Vandaar, dat wij de overtuiging hebben, dat noodlandingen op onbekend of vijandelijk terrein meer militaire vliegers buiten gevecht zullen stellen dan waggonladingen projectielen, die op hen afgeschoten zullen worden." 3600 37 Meter. Het moderne geweerproiectiel heeft een aan- vangssnelheid van 700 a 750 meter per seconde. Deze snelheid neemt echter onder den invloed van luchtweerstand en zwaartekracht zeer snel af, zoodat over een verticalen afstand van 800 meter gerekend moet worden op een g e m i d- d e 1 d e snelheid van ongeveer 400 meter per seconde. De 800 meter, die het doel van den schutter scheiden, worden dus door het projec tiel in ongeveer 2 seconden afgelegd. Wanneer nu door de schutters de bekende schfjfschiet- methode werd gevolgd en het vliegtuig zelf op den korrel werd genomen, zouden alle schoten ongeveer 54 meter achter het doel vallen. En Een oorlogsprofetie. Er ligt een zekere eer in, iets, zij het ook nog zoo onbelangrijk, het eerst te hebben geweten, het eerst te hebben voorspeld. Een Duitsch koloniaal blaadje, verschij nend te Winnipeg, gaat er zich thans op beroe men, den 15den Juli reeds een naderenden Euro- peeschen oorlog te hebben gesignaleerd. Een beroemd arts te MUochen zou volgens den Duitschen correspondent van dit blad, in het begin van dezen zomer Koning Nikita van Montenegro met diens zoon, den kroonprins, op consult hebben ontvangen. Na een medisch onderzoek, had de arts Z. M. aangeraden, een kuur te ondernemen in Bad Gastein. De Montenegnjnsche vorst had zich echter zeer vertoornd getoond over dit voorstel. »lk ben de Koning van Montenegro", moet hij gezegd hebben, sik kan mij niet op Oostenrijksch gebied begeven. Es gibt krieg..,." Eene mondelinge boodschap. Dienst boden zijn niet altijd even sterk in het onthouden van boodschappen die, vooral als er vreemde woorden in voorkomen, maar al te dikwijls ver keerd of in verminkten staat overkomen. Een curieus en authentiek staaltje van zulk eene ver keerd overgebrachte boodschap is het volgende Bij mevrouw X. te L. werd op een avond in de verleden week gescheld en kwam een oogen blik later de dienstmeid, die open gemaakt had, binnen met de woorden Komplement van mijnheer Y (naam van den muziekmeester) en of mijnheer de parapluie en het karpet mocht hebben, want mjjnheer wenschte de rekening nog eens over te maken. Verbazing van mevrouw X.! Verbazing van haar dochtersNiemand begreep iets van die boodschap, waarin eene parapluie en een karpet op zoo zonderlinge wijze waren vereenigd, om een muziekmeester tot het overmaken van eene rekening te dienen. De vrouwelijke Mercurius werd teruggezonden met het schriftelijk antwoord van eene der meisjes Mijaheffr, wat bedoelt u Uwe gedienstige brengt ons eene boodschap, die meer duister is, dan ooit de orakelspreuken van Delphi kunnen' geweest zijn. Hierop volgde de boodschap opnieuw, maar dit maal ook geschreven; Gaarne wenschte ik de partituur nog eens te hebben, ten einde het kwartet van het requiem te kunnen overmaken. tegen natte muren tot zeer lagen prijs. in de is broos, en fijn van smaak omdat deze uit de beste Grondstoffen is vervaardigd. SteedLs EN dn«;elylts verkrijg-baar. Boterstraat 89. Telefoon 39 6. Leeraar M. O. Boekhou den, enz. Bureel van Administra tieve Controle. Gevestigd sedert 1894. Kantoor: Eerste Tuinsingel no. 19. Interc. Telefoon no. 184 Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhonden van administration van welken aard ook. Leeraar in Staathnishosidkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. OPT FIT» WO VOOR EV4MW B\ PR A PT (.Tg verkrijgt men met Maggi's Aroma. Men lette slechts op de bij iedere flesch gevoegde ge bruiksaanwijzing. PAT1S HET VOORDEEL VAM op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep, Nieuwe Aalbessenjenever

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6