GeveiBs et Vertochte iwoerenie petera. Stads- en Gewestelijk Nieuws' dcMBgd Xienwe. Sport. Handelsberichten. duidelijk uit het feit, dat, toen de Duitsche troe pen na hun aankomst te Brussel het Westersta tion hadden bezet, het personeel der Nederland- sche ambulance door den commandeerenden kolonel verzocht werd zich naar dat station te begeven, teneinde daar medische hulp te komen verleenen. In het bijzonder was toen de hulp der Nederland- sche ambulance noodig voor een Duitsch cavalerie officier, wiens toestand zoodanig was, dat direct vervoer naar de inrichting der ambulance noodig werd geoordeeld. Voor zoover te Brussel voor gewond ol zieke militairen nog geneeskundige hulp noodig is, wordt daarin ruim voorzien door de stedelijke hospitalen en de nog bestaande ambulances en verder door de eigen veldlazaretten der Duitsche legerkorpsen. Wij vernamen van de genoemde doktoren, dat onder de armen der Nederlandsche kolonie te Brussel groote nood bestaat. De daar gevestigde Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid, waarvan de heer Andriesse voorzitter is, doet wat zij kan, doch haar midelen zijn beperkt en raken ten einde. (»N. R. Ct.'j Het Hoefjjzerverbond. Bij het bestuur van het Hoefijzerverhond kwam uit verschillen de plaatsen reeds een bedrag van 6972.56s gld. in ten behoeve van het Roode Kruis. Behalve door de reeds gepubliceerde sub-comité's wordt nog gewerkt te Axel, Coevorden, Donker broek, Erraelo, 's Gravenhage, 's Gravenmoer, Rauwerd, Roordahuizen, Deersum, Middelstum, Musselkanaal, Nieuw-Scheemda, Puttem (G.) De Rijp, Stad-Hardenberg, De Wijk, IJlst, Hallum, Bozum, Oosterwierum, Wieuwerd, Britswerd, Baard, Oesterlittens, Wiersum, Huins, Jellum) Beers. Weidum, Mantgum, Munterdam en geheel Zuid-Beveland. Ook werden enkele partijen, lakens, sloopen en andere goederen gezonden of toegezegd. Steuncomité. Het steuncomité Schiedam heeft heel wat te verzorgen. De na serieus onderzoek en voort gezette controle noodzakelijke gebleken steun be draagt circa f2500.- per week. Geen kleinig heid dus! Wel wordt getracht dank zij den krachtigen steun van de Gemeente, zooveel mogelijk de werk loozen werk te verschaffen en zijn er alzoo aardig wat op de beste manier geholpen, maar op het groote getal is dat aantal nog maar gering. In veel gevallen MOET door geldelijke hulp het erg ste gebrek worden bestreden en veel, heel veel is er dus elke week noodig. De burgerij zal de in haar gestelde verwachtin gen zeker niet beschamen. Een gedeelte bracht haar offer reeds, op wie dit nog niet deden, zal vanwege het comité in den loop dezer week een ernstig beroep gedaan worden. Wie echter ook zonder lijst een bijdrage schen ken wil, kan dat altijd doen. Het adres van den penningmeester is bekend. Wie reeds iets gaf, maar nog wel iets geven wil, zal de grootste waardeering vinden. Groote en kleine gittengiften ineens of weke- lijksch afgedragen allen zijn even welkom, Buurtcomité's deden reeds van hun werkzaamheid blijken, deze medewerking heeft het comité aan genaam verrast. Wij bevelen het goede voor beeld ter navolging aan 1 Men wete het en en vergete het niet: wil het het steuncomité zijn zoo noodzakelijken arbeid kunnen blijven voortzetten, dan is noodig de al- geheeie samenwerking der ingezetenen opdat het Comité geregeld van geld worde voorzien. Geeft daarom allen naar uw beste vermogen Nwsbl." De hoofdzaken vermeldden de bladen reeds, maar ter oriëntering het volgende Februari j.l. was er uit een prauw van Sapoedi geld gestolen. Aangezien Sapoedi een klein eiland is (ten W. van Madoera), besloot de prauweige naar dat zaakje zelf even op te knappen dat was eenvoudig en gaf weinig soesahDe dader moest zich onder de bemanning bevinden. Ergo werd die bemanning opgesloten in een huis en zij moest zweren onschuldig te zijn. Nu, den gewonen Koran-eed wilden ze met genoegen afleggen. Maar dat was te gewoon te alledaagsch De bestolene krachtig bijgestaan door een pen- dito (godsdienstleeraar) wist wat beters. Een pot water werd op een vuurtje gezet en toen het heet was, werd er 'n gulden in geworpen. Kijk eens, zei de pendito, wie nu onschuldig is, kan, zonder brandwonden te krijgen, dien gulden er uithalen. 't Dampende water zag er niet erg aanlokkelijk uit zóó stom waren die Sapoedineezen niet, of ze begrepen wel, dat 't een gevaarlijk zaakje was, ook als je het niet gedaan had. En ze waren zoo vrij, die gedachte te uiten, waarop één der rechtertjes 'n klanke piso blati zwaaide en vree- selijke bedreigingen begon te uiten. Onze Sapoe dineezen werden bingoeng en 4 hunner waagden de heetwaterproef, met het natuurlijk gevolg, dat dat ze deerlijk hun hand brandden. Je zou zoo zeggen. Een tweede gevolg was, dat ze 3 weken niet konden werken 'n «Godsoordeel" is uit den tijd. En zoo verschenen de beide «rechters" voor den Landraad, voorgezeten door mr. Bartels, terwijl mr. V. Gennep, uit Soerabaja overgekomen, als verdediger optrad, 18 getuigen waren gedagvaard. Ieder, die eenig belang in rechtskwesties stelt, voelt het eigenaardige. Oppervlakkig zou men zeggen «Schuldig 1" Maar van gewone mishande ling is hier geen sprake, noch met opzet, noch door onvoorzichtigheid. De bedreigingen waren zeer zeker een verzwarende omstandigheid, maar met zuiver bewezen. Beide beklaagden geloofden in de proef. Blijft nog«Aanmatiging van zag Maar wat is «gezag." Met een pauze van 1 uur heeft de behandeling van 7 tot 6 uur geduurd en toen volgde vrijspraak, hoewel beklaagden bekenden. Een succesje voor mr. V. Gennep. Van blijdschap kuste de vrijge sproken pendito (een ouwe vieze kerel) de handen van z'n verdediger, die wel spoedig z'n handen zal gewasschen hebben. Hoewel ik wil aannemen, dat de vrijspraak op deugdelijke grouden berustte zoo had ik toch graag de kerels er achter zien zetten. Mocht iemand zich afvragen, hoe die pen dito aan z'n wijsheid kwam, zoo zij den nieuws gierigen lezer medegedeeld, dat de man de heet waterproef van de radja van Bali leerde. Op de Raam had eergisteren een droevig ongeval pleats. Een dochtertje van v. d. Spek reed haar 3-jarig broertje in een kinder wagen. Er kwam een vrachtwagen aan en dezen wil lende ontwijken reed net meisje in de richting van het trottoir. In het midden van de straat bleef de kinderwagen in een kuil steken en viel de kleine eruit vlak voor het rad van de vrachtkar. Het rad van de kar ging het knaapje over het lichaam en over een handje. Door de buren werd het kindje in huis gebracht waar het spoe- daarna overleed. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1915 op heden den Raad aangeboden bedraagt in ont vangsten en uitgaven f 162985.26 waaronder een bedrag van f678500 voor den Buitengewonen dienst. Zoodat de gewone dienst aanwijst een cijfer van f951358.26. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 29 Aug. 9.40 v.m10.20 n.m. UIT VLAARDINGEN. Op het examen hoofdakte te 's Gravenhage gehouden slaagde de heer P. L. N. Dersen van hier. Een Interessante rechtzaak. Maandag, 12 Juli, werd voor den Landraad te Soemenep een heel eigenaardige zaak behandeld, aldus schrijft de correspondent van het «Bat- Op zee: LONDEN, 28 Aug Een Lloyd's telegram meldt dat de Deenscbe stoomtrawler «Skuli Fogeti" van Grimsby naar Ysland in de Noordzee op een mijn liep en zonk. Dertien leden der bemanning werden bij de Tyne aan land gezetvier worden ver mist. Het Noorsche stoomschip «Gottfried" bestemd voor Blijth, liep eveneens in de Noordzee op een mijn en zonk. Vier leden der bemanning werden bij de Tyne aan wal gezet; acht worden ver mist. Behalve de reeds genoemde zijn twee Engelsche trawlers en het Deensche s.s. »Ena" van Syend- borg, op Duitsche mijnen geloopen en de Noord zee op de koopvaardijroute naar Newcastle, 20 mijl uit de kust. De beide trawlers hadden 5 dooden en 11 ge wonden, de equipage van de »Ena" werd door de Engelsche torpedoboot gered. Duitsche loggers vergaan. Men seinde ons hedennacht uit IJmuiden Iioor het Nederlandsche stoomschip „Pluto" komende van Edinburg werden ie IJmtiiden aan gebracht 30 Nederlanders, zijnde 19 personen welke behojonden tot de bemanning van de Duit sche loggers A. E. 78, A. E. 100 en O. B. 33, wei te loggers door de Engelschen tot zinken wer den gebracht en dan 11 personen ede in Engeland werkzaam waren. Men heeft nog kunnen zien, dat de Duitsche logger F. G. 19 in den grand werd geschoten, men weet echter niet waar de bemanning gebleven is. Duitschland. BERLIJN, 28 Aug. De generaal-kwartiermeester von Stein meldt uit het groote hoofdkwartier Het Duitsche westelijke leger drong negen dagen na de voltooing van zijn opmarch onder voortdu rend zegenrijke gevechten op Fransch gebied door. Van Kamerijk tot de Vogezen is de vijand overal verslagen. Hij bevindt zich in vollen terugtocht. De grootte van zijn verliezen aan gevallenen, gevangenen en tropeeën kan nog niet geheel worden overzien door de reusachtige uitgestrektheid der slagvelden in een voor een deel onoverzichtelijk bosch- en bergland. Het leger van generaal von Kluck wierp het Engelsche leger bij Maubeuge terug en viel dit leger heden ten Z.W. van Maubeuge met een omtrekkende beweging opnieuw aan. De legers van de generaals von Bulow en Frei- herr von Hausen versloegen ongeveer acht leger corpsen der Fransche en Belgische troepen tusschen de Sambre en Namen aan de Maas in gevechten, die eenige dagen duurden, volledig. Zij vervolgen ze thans Oostelijk voorbij Maubeuge. Het leger van den kroonprins van Beieren werd bij een vervolging in Lotharingen door nieuwe vijandelijke troepen uit de positie van Nancy en uit zuidelijke richting aangevallen, doch sloeg deze aanval terug. Generaal v. Iieeringen zet de ver- volging in de Vogezen naar het Zuiden voort. De Elzas is door den vijand ontruimd. Uit Antwerpen deden vier Belgische divisies gisteren en eergisteren een aanval op onze ver bindingen in de richting van Brussel, die tot af sluiting van Antwerpen waren achtergelaten. De Duitschers versloegen deze troepen, maakten vele gevangen en namen kanonnen. De Belgische be volking nam schier overal aan de gevechten deel. Daarom werden de strengste maatregelen genomen ter onderdrukking van dit francs-tireurs-en ben- denwezen. De verzekering der etappeliniën moest tot dusver aan de legercorpsen worden overgelaten. Daar deze echter de voor den verderen opmarsch met dit doel achtergelaten troepen noodzakelijk in het front moeten gebruiken, beval de Keizer de mobiliseering van de landstorm, die dienen zal ter verzekering der etappeliniën en van de be zetting van België. Dit onder Duitsch bestuur komende land zal gebezigd worden voor alle leger- behoeften om het eigen land te ontlasten. LONDEN, 28 Augustus. De geruchten van het bestaan van een geheim verdrag: tusschen Zwit serland, Duitschland en Oostenrijk gericht tegen' Italië wordt door den Zwitserschen gezant tegen gesproken. Rusland. PETERSBURG, 28 Aug. De Petersb. «Tel." meldt, dat de Russische troepen de vesting Ko ningsbergen naderden en de voorposten van het garnizoen voor zich uit dreven. Gemeld wordt, dat de Russische troepen op vele plaatsen de Aller overtrokken tusschen de Weichsel en de Njemen. Op 26 Augustus hebben de Russen een groote zegepraal behaald op de Oostenrijksche troepen bij Tomashat. LONDEN, 28 Augustus. Uit Petersburg zijn de volgende berichten ontvangen: Le Russen in Galicia zijn bijna opgerukt tot Lemburg. De opmarsch heeft over een zeer uit ges rekt front plaats en rukt ongehinderd het district verder binnen. Her. hoiofdleger der Oostenrijkers heelt bij eenig ernstig optreden der- Russen tevergeefs gepoogd voorwaarts te dringen. De Duitsche troepen in Oost-Pruisen trekken in haast terug. De Russen staan 15 mijlen van Allenstein öe h o:; n,v wa r tie re n van de Duitsche legercorpsen. Frankrijk. PARIJS. 27 Aug. De minister van oorlog heeft aan den opperbevelhebber, generaal Joffre, het volgende schrijven gezonden: «Waarde gene raal. Op het oogenblik dat ik weder de leiding op mij neem van het ministerie van oorlog, wensch ik dat mijn eerste daad zij het zenden aan de troepen, die onder uwe bevelen strijden en aan hun chefs, van een betuiging van bewon dering en vertrouwen van de regeering der repu bliek en van het land. Frankrijk is verzekerd van de overwinning omdat het vast besloten is die te behalen naar uw voorbeeld en aat van uw legers zal het tot het einde toe kalmte en zelfbeheersching zijn, die voorwaarden zijn voor welslagen. Onderworpen aan een ijzeren discipline, die de wet is en de kracht der legers, is het geheele volk opgestaan voor de verdediging van zijn land en zijne vrijheden. Van te voren heeft het vast beraden alle beproevingen, zelfs de wreedste, aan vaard. Geduldig, vasthoudend, sterk in zijn recht en met een vasten wil zal het volk stand houden- Ik geef u de accolade." (geteekend) A. Millerand. België. ANTWERPEN, 28 Augustus. Het Fransche gar nizoen te Rijssel ongeveer 50.000 man sterk heeft, de stad verlaten om zich bij Ue Fransche troe pen in het O.osten die onder bescherming van de forten van Maubeuge opereeren, te voegen. Het gevolg hiervan is dat de hoofdstad van het Fransche noordelijk departement een open stad is geworden. Van groote strategische leteekëni:; is dit niet, daar de versterkingen zijn verouderd en gedeeltelijk afgebroken. De overheid te Rijs sel heeft dezelfde maatregjelen genomen als de Brusselsehe magistrateur nadat het garnizoen de hoofdstad had verlaten. De prefect Van het depar tement heeft zich naar Duinkerken teruggetrok ken; Op bevel van den burgemeester is de po litie ontwapend. De bevolking wordt in een pro clamatie tot kalmte aangemaand. Het Rijsselsche blad „Le reveil du Nord" beeft opgehouden te verschijnen pm aan de Duitsche censuur de ont komen. GENT, 28 Augtustujs. Ten zuidoosten van Mam ber ge gaat thans een nieuwe verdedigingslijn ,over vnne, Hirs,on, en Mésières. Het grootste deel der Fransche legermacht die bij de Sam bres en de Maas stjornd, tusschen Namen en, Mésières moest zich terugtrekken op de aangeduide lijn. In den omtrek van Mésières had in de drie laarde dagen een tweede tegenaanval der Fran sche troepen plaats op de Duitschers die zich geaurende de laatste 15 dagen verschanst hebben in ae Belgische Ardennen en aen omtrek van Neuchateau. Deze aanval is echter niet ten violle gelukt. Mogelijk zijn de Franschen reeds terug- getrokken achter dei Maas. Eeze (hoepen met nog anderen zullen nu tot taak hebben de rivier bij Mésières te verdedigen tegen de luitsehe legers die waarschijnlijk een aanvallende beweging zui len uitvoeren tegen de forten van Neuchateau en Thionville. T e versterkte lijn Toulordun is zonder twijfel goed versterkt en denkelijk is van dien kant een aanval der Duitschers te verwachten. Meer zui delijk zullen de Fransche troepen zich waar schijnlijk terugtrekken cp de lijn Epinal—Bel fort. i Bi; de jongste gevechten is Charleroi vijfmaal door de Duitschers genomen en weer ontruimd. Nadat de Duitschers de laatste maal door de Franschen werden teruggedreven staken zij' een gedeelte van de stad in brand. I ot nu toe heeft het Engelsche leger een lijn over Valenciennes en Rijssel naar zee vrijgehou den rot, aanvoer van versterkingen en levensmid delen. Indien echter Rijssel do,or de Duitschers wordt bezet zal hierin wel verandering komen, ANTWERPEN, 28 Augustus. Donderdagmorgen is de Hollander J. Z. te Antwerpen aangehou den. Fe aandacht was op hem gevallen daar hij voortdurend tusschen Amsterdam cn Antwerpen heen en weer reisde. Hij werd aangehouden toen hij opnieuw naar Amsterdam wilde vertrekken. Bij een onderzoek bleek hij in het bezit van brieven met mededeelingten over de bewegingen der Belgische troepen in den omtrek van Ant werpen en Mechelen, zoodat bij als spion zal hebben terecht te staan. ANTWERPEN, 28 Augustus. Koning George van Engeland zond een telegram aan Koning Albert luidende: Ik ben ontsteld door het bericht van het ge vaar dat Gij geloopen heeft door het werpen van hommen. Ik hoop dat de Koningin en de kinderen geen naJeeüg'e gevol|gèn van de-1» ontsteltenis zullen hebben. Met bewondering; volg ik de schoonc wapen feiten van het dappere leger. ANTWERPEN, 28 Augustus. De Duitschers zijn tenslotte door de Belgen te Mechelen terugge slagen en naar Leuven gevlucht. Fe >.iaar aanwe zige Euitsche troepen zagen hun kameraden voor vreemde troepen aan en beschoten de binnen- vlucttende soldaten. Hierop in woede ontstoken wreekten zij zich op de bevolking' en verniel den de stad gedeeltelijk. OOSTBURG, 28 Aug. Om half twee werd een groote vliegmachine waargenomen boven een ge deelte van het land van Cadsand. Deze vloog te hoog, om hare nationaliteit vast te stellen. Zij verdween in de richting België. Zondag a.s. zai S.V.V. I alhier te 2 uur een wedstrijd spelen tegen een Spartacombinatie uit Rotterdam. SCHIEDAM, 28 Aug. Vertrokken de Engelsche ketch «New-Design" kapt. William Dudligge, ge laden met ledige flesschen. Te Schiedam. Notaris D. Boddeês. GeveildVrijdag 28 Augustus. I. Een DUBBEL HUIS, waarin een koffie huis, met erf en open grond aan het Wil- helminaplein no. 26 te Schiedam, kad. sectie L, nr. 10/0, groot 1 A. 32 c.A., f2240. II. Een PAND, bevattende twee Benedenwo ningen en vijf afzonderlijk verhuurde Boven woningen en Erf met Open Grond aan de Warande, nrs. 2 en 4, hoek Westerkade te Schiedam, kad. sectie M, nrs. 883 en 1092 samen groot 3 Are, 37 c.A., f 4650. Geboren: 25 Aug. Johannes, z. v. J. Seijkens en M. J. Hendriks, Maasstraat. - 26. Catharina Theodora, d. v. L. A. Sigmond en M. Th. van Deurzen, Buitenhavenweg. Ondertrouwd 27 Aug. C. v. d. Sloot, 25 j.en M. Marbus, 24 j. L. P. Timmers, 22 j,, en C. Rutteman, 21 j. J. Potasse, 38 j„ en A. Zeilemaker. 34 j. Gehuwd: 27 Aug. P. M. de Jong, 22 j., en M. P. Burger, 26 j. J. Schot, 26 j., en G. Overdijk, 24 j. A. H. van Vliet, 26 j., en J. H. Koogje, 23 j. Overleden: 26 Aug. Wilhelmus Bernardus v. d. Spek, oud 3 j. en 2 mnd., Raam. 27. Anna Cornelia Dries, oud 71 j., echtgen. van Christianus Martinus Heinsbroek, Noordvestsingel. Spoeling. SCHIEDAM, 28 Augustus. Noteering op heden f 1.50, Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: Bgirifara, 27 Aug. f 19i/2 a f 20— f 14a f f 9— a f 9'/4 Stemming op heden: kalm 28 Aug. f 19s/4 a f20- f 14a f f 9- a f 9 Sruea, NEW-YORK Mais: Western loco. 26 Aug. 92i/3 25 Aug. 90i/2. CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 26 Aug. - 82 721/,,' 74V.' 25 Aug. 80 70i/8 73Ua Rrgge Loco 26 Aug 24 Aug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3