Binnenland. Verspreide berichten. he Russen wordt nog gemeld, dat de Duitsche troepen de Russen achtervolgen over de gren zen. Een zeer groote hoeveelheid oorlogsmateriaal, kanonnen, machine-geweren en hruggen-materiaal werd buitgemaakt. Thans is Euitschland van Rus sische vijanden gezuiverd. In St. Petersburg ontkent men, nat de Duit schers een overwinning zouden hebben behaald. Officieel wordt gemeld, dat het Oostelijke Prui sische front den 21, 22 en 23 Aug. een hard- ne.vKige strijd woedde in de buurt van Soldau, AUenslein en Bischofsburg, waar de vijand leger korpsen geconcentreerd had, die zich van Gurn- h in tien terugtrokken, tegelijk met nieuwe strijd krachten De Duitschers leden giroote verliezen hij Miihlen tussehen Osterode en geiden burg en zijn in vollen terugtocht. Ook de Oostenrijksche troepen zouden door de Russen zijn verslagen. De verwoesting van Leuven. Het wordt hier angstig en drukkeua, zegt de CiCiresp. van „De Tijd". Namen is genomen, le- ztn wij nu eerst; het Belgische leger moest op Frans ch grondgebied wijken... en i'och neet het in de officieele medeaeelingen „het doel is bo red t". De hemel we te, wat voor doel dat dan geweest mag zijn. De Antwerpsche bezetting; viel deze week uit; „het doel is bereikt" juidde de officieel® mededeeling. Intusschen is Mee hel au gebombardeerd en zijn de schoonste gebouwen vern:eld, is Leuven een brandende oorlogsfakkel van militair barbarisme... God verhoede, dat ook voor Antwerpen eens aldus ,„het doel bereikt" wome! i L" S Nu moet ik u wel het droevigste nieuws mel den, dat ik sedert het uitbreken van de vijande lijkheden te melden had. Voor mij; zelf het droe vigste, -ontstellende nieuws: Leuven is verwoest, Leuven de r,oem van het Katholieke Europa, van het wetenschappelijke Europa, van het kunst zinnige Europa.... Leuven met z'n aloud prachtig stadhuis aan welks restauratie jaren is gewerkt, met zijn beroemde St. Pierre, met zijn achter 't stauhuis gelegen oude universiteitsgebouwen en bibliotheek (de universiteit werd door hertog Jan IV van Braband in 1426 gesticht) het Leuven der middeneeuwen staat in brand, deelt 't lot van Visé, is verwoestMijn God, is d a t dan oorlog om dj' cultuur van eeuwen, om de be schaving te d-ooden 1 „Het Centrum" schrijft over de verwoesting van Leuven. Men staat stom. en verslagen bij; het afschu welijk bericht, dat het oude historische Leuven aan ue vlammen is prijs gegeven. Ontzettend zal de indruk zijn in de geaeele wereld, maar niet het minst verpletterend in ons land en bij ons katholieken. Bijna ongelooflijk klinkt het, dat daar een stad weid in brand gestoken, van zoo historisch ka- i alter, van zoo groote heteekenis voor de be schaving en de wetenschap, de draagster van een zoo roemrijk verleden. Hoeveel strijd en oorlog; heeft zij reeds in hare nabijheid gezien, zonder dat haar bestaan ernstig werd gedeerd. En daar wordt zij1 thans een der ergste slacht offers van dezen verdelgings-'krijig. Wat blijft er over van hare kunstschatten, van hare monumenten der wetenschap, van hare he teekenis voor het land en de wereld? Wij vragen het ons; met siddering yf. Fn het ergst nog: voelt men zich gepijnigd do r de gedachte aan het lot harer bevolking. Het is een vreeselijke tijd, dien de mensen huid moet doormaken, ook al wordt zij' niet rechtstreeks betrokken in den grawelijkea strijd. Zij meende meer dan ooit te leven ia een eeuw van beschaving'. Eu zij staat thans voor het feit, .lat een van de centra der beschaving aan de verdelging door het vuur werd overgeleverd. C. L. Dake in de uTelegraaf". Neutraal of niet, daar moet een protest aange. teekend worden door de beschaafde volken tegen de vernieling van hooge cultuur door de Duitsche militairen. Zelfs al ware het een feit, dat burgers van Leuven op de Duitsche troepen geschoten, hebben dan nog is de verwoesting van de oude, eerbiedwaardige universiteitsstad een optreden, dat als barbaarsch is te beschouwen. Want door de verwoesting worden niet alleen de wanhopige stadsbewoners, niet alleen het zich verdedigende België gestraft, maar hier wordt schade toegebracht aan de^geheele menschheid een schade, die niet te herstellen is. Waar moet het heen als de woedende Duitsche legerhoofden op dien weg doorgaan Zeker, het is onverstandig als ongeorganiseerde burgers de troepen van het onverwinnelijke Duit sche leger gewapenderhand bestrijden. Zeker, het oorlogsrecht, de zucht naar zelfbehoud wettigt tot op zekere hoogte repressaillemaatregelen, die de Duitsche generaals nemen. Maar het overwin nende volk bezoedelt zijn naam als cultuurvolk door in blinde woede, zonder eenig spoor van zelf- beheersching, monumeuten van beschaving kunst voortbrengselen, uit een zeer hoogstaand verleden te vernietigen. Ais door een noodlottige verblinding, als tot w.inhoop en waanzin gebrachte Brusselsche bur gers, als misschien straks ook in Parijs, de des perado's het geweer opnemen en den vreeselijken vijand afbreuk willen gaan doen, moeten dan ook deze schoone steden met eeuwenlang in eerbiedige zorg bewaarde en in stand gehouden kunst, van de aarde verdwijnen Begrijpt de Duitsche regeering niet, dat zij op deze wijze den grooten Duitschen naam tot schande, tot eeuwige schande brengt Het vergoten bloed, dat de aarde overstroomt zal opdrogen; de puinhopen der vernielde cathe- dralen, stadhuizen, universiteitsgebouwen en mu sea zullen keurig netjes opgeruimd worden (het Duitsche volk is ordelievend en net niet waar glad en proper zal de plaats gemaakt wordem waar het eerbiedwaardige Leuven heeft gestaan. Maar de geschiedenis dezer ongelukkige stad zal niet vergeten worden en nooit zal de vlek die nu op het schild der glorierijke Germania ge worpen is, uitgewischt kunnen worden. Men seint ons uit Terneuzen. Vluchtelingen die te Sint-Nicolaas zijn aangekomen doen ver schrikkelijke verhalen omtrent de gruwelen waarmede de verwoesting van Leuven gespaard ging. De gruwelen uit den Balkanoorlog die werden toegeschreven aan de mindere beschaving in het Oostersche temperament werden hier ge ëvenaard zoo ni#t overtroffen. De verhalen om trent gruwelijke mishandeling van vrouwen en meisjes zijn bijna niet te gelooven. Zij werden gedaan door een notabele uit Leuven die met vele anderen was gevangen genomen hun wer den |de handen op den rug gebondenwat van hun gezin geworden is, is hun onbekend zij aan schouwden de verwoesting hunner schoone stad als een gebouw niet spoedig genoeg brandde werden de muren omvergehaald door de Duitschers die zeer opgewonden waren. »De oorlog maakt de menschen tot duivels" verklaarde de verhaler. Den mannen werden aangezegd dat zij zouden worden gefusilleerd; hij vroeg om dan althans daarvan zijne vrouw per brief te mogen kennis geven, dat werd toegestaan later werden de man nen los gelaten na uren van angst te hebben doorgebracht. De verhaler noemde de aanzegging van het fusilleeren die men blijkbaar niet voor nemens was uit te voeren eene nieuwe moderne foltering. De corresp. van »de Maasbode" schrijft over Duitsche gruwelen. De Duitsche dagbladpers heeft gesproken over de gruwelen door Belgen op hunne krijgsgevan genen bedreven. Zij spraken over het oogen uit steken der gevangenen, Welnu, ik ben in staat deze feiten tegen te spreken. Zulke menschont- eerende feiten zijn er door de Belgen niet ge pleegd en uit een door mij onpartijdig ingesteld onderzoek, blijkt mij dat ik zulks niet van de Duitsche troepen kan of mag zeggen. Ik zeg vooruit dat ik niets dan de waarheid, de zuivere waarheid schrijf. Ik heb mijzelf overtuigd en mijn hart bloedt bij al de onmenschelijkheden, door Duitsche krijgslieden bedreven. Ik wil dan vaststellen, dat er door Duitsche soldaten gehandeld is, zooals er door onbeschaaf- den niet gehandeld zou worden. Zij hebben het dorp Hersselt in brand gestoken. Waarom Uit wraak, omdat men geen vrouwen ter hunner beschikking had. Bleef het nog maar bij vrouwen. Maar neen, die ellendelingen sparen zelfs geen kinderen van dertien of veertien jaar, en laat ik dan nog zeggen dat deze feiten nog heel gering zijn, vergeleken bij de enorme onze delijkheden, door de Duitschers bedreven. Ik stelde het Duitsche volk hoog, ja, ik had zelfs sympathie voor dit volk, omdat ik meende, dat het zedelijk veel hooger stond dan bijv. de Franschen. Thans gevoel ik mij bedrogen te heb ben, want de Duitsche soldaten leven hier zoo, dat zij door de Framchen in onzedelijkheid niet te overtreffen zijn. En dan hunne wreedheid. In het Kempisch dorp Gheel, de groote inter nationale krankzinnigenkolonie, hebben zij op de Roode Kruis-vlag en op de geesteszieken gescho ten. De geneesheer-directeur had in de Duitsche taal, de mededeeling doen aanplakken, waaruit de gemeente bestaat. Hij had hun aangekondigd dat de Roode Kruisvlag uit elk huis wapperde, omdat daar krankzinnigenverpleging in het huis gezin wordt toegepast. De Duitschers hebben niets ontzien! Er is geen huis of zij hebben er binnen geschoten en dat in .eene kolonie, waar behalve vele Nederlanders ook Dog een vijftigtal Duitschers verpleegd worden. In Aerschot hebben zij in het station een twaalftal treinconducteurs doodgeschoten. Die arme menschen hadden niets misdaan. De wei nige vrouwspersonen die er nog zijn, durven niet meer buiten te komen, vluchten kunnen zij niet, zij verstoppen zich binnenshuis en nog zijn zij niet veilig voor die geweldenaars. Door diezelfde troepen zijn priesters, die toch voor ons, Katholieken, de gezalfden des Heeren zijn, op gemeene gruwelijke manier mishandeld. De pastoor van Schallen is onmenschelijk mis handeld. Zij hebben hem aan touwen gebonden en met het hoofd in de laagte over een deur op en neer getrokken, en het hoofd telkens op de steenen doen bonsen. Nog honderden feiten van mishandeling zou ik kunnen noemeD, maar laat dit genoeg zijn. Sprekende over het optreden uor Duitse hers baalt de „Daily News" de vclgenae wioorden aan, in 1870 door Bismarck gesproken: „Waarachtige krijgskunde is uw vijand raken, en hem hard raken. Bovenal moet gij den fcewo- ne'.js van bezette steden het maximum van lijden toebrengen, zoodat zij genoeg krijgen van den strijd en druk gaan oefenen op hun regeering, om ermee op te houden. Gij moet het volk waar- door gij oprukt niets laten dan hun ooigen om ermee te weenen." Uitspraken in dezen geest van den ijzeren kan- se, ier waren vojor ons geslacht historische merk waardigheden geworden. Heden kan de „West minster Gazette" schrijven: „Het ziet er werkelijk naar uit, alsof het Duitsche leger zijn best had gedaan dm' deze beginselen in praktijk te bren gen." Zwakjes klinkt daar tegenover het protest, dat van Duitsche zijde aan de Maasbode wordt toege zonden over de Belgische gruwelen. Van hooggeachte Duitsche zijde wordt ons het volgende uittreksel toegezonden uit een particu lieren brief van een Duitschen officier van het Belgische oorlogstoneel Onzettende gruweldaden zijn er door de lagere klassen van het Belgische volk aan onze goede soldaten, in het bijzonder aan gewonden, bedre ven en worden nog dagelijks begaan. De Belgi sche regeering schijnt tegenover al deze dingen die de gruweldaden van den Balkanoorlog over treffen machteloos te staan. Van de Belgische regeering moet door een neu trale mogendheid worden geëischt, reeds nu in de nog niet bezette gedeelten van België ener gieke schreden te ondernemen, dat deze gemeene franctireuroorlog wordt verhinderd en dat slechts leger tegen leger vecht. Dagelijks worden er berichten ontvangen van verraderlijk door de landbevolking overvallen pos ten enz., en de ontzettende gruweldaden, die ook door vrouwen aan onze gewonden voor Luik zijn begaan, zullen steeds een schandvlek in de geschiedenis van België blijven. De Belgische regeering is kennelijk van al deze diagen niet op de hooge en het zal zeker niet in haar bedoeling liggen, dat de lagere klassen van bet Belgische volk de laagste misdaden tegen de menschelijkheid begaan, die natuurlijk ten laste der Belgische regeering moeten komen. Nog veel meer kwaads zou kunnen worden voorkomen. De gruweldaden zijn blindmaken der gewonden, afsnijden van de tongen, afsnijden van de ledematen, vermoorden van gewonden die reeds op de draagbaren liggen, allergemeenste overrompelingen door de landbevolking enz. enz Op Zee. Men seint ons uit DelfzijlUit de richting Borkum wordt het doffe dreunen van zwaar ge schut gehoord het begon te kwart na tien heden morgen. Vermoed wordt, dat voor Borkum of een weinig ten Westen een zeeslag wordt ge leverd. Het zeegevecht, dat ten Noordwesten van Hel goland heeft plaats gehad, waarbij drie Duitsche kruisers en een torpedoboot zijn vernield, noemt men in Berlijn een zoogenaamde gewelddadige verkenningstocht van de Engelschen. Daarbij drongen de vooraan liggende kleine Duitsche krui sers te onstuimig naar het Westen en geraakten, door den nevel het spoor bijster, in het bareik van eenige groote Engelsche liniekruisers, waar ze niet tegen op konden. Toen de Duitsche gepantserde schepen, ter hulp snellend op de plaats van het gevecht verschenen, hadden zich de Engelschen, waarvan men hier niet weet of, en hoe groote schade ze hebben beloopen, reeds verwijderd. De «Evening News" heeft bericht gekregen over den zeeslag bij Helgoland van manschappen van de torpadobooijagers-flotille, welke vanmorgen in Harwich is aangekomen.) Het gevecht is steeds gevoerd in de mist en heeft ongeveer 8 uur geduurd. Van de torpedo jagers, die nu in de Haven liggen, sthijnt een enkele aileen averij te bebbeu gekregen. Een officier, die in het midden van liet gevecht is geweest, heeft het volgende medegedeeld De geheele operatie heeft in een dichte mist plaats gehad en de Engelsche schepen hebben de Duitsche onverhoeds aangevallen. ToeD de Engel schen het vuur openden, was geen enkel zoeklicht op hen gericht. Alles scheen te slapeD. Het ge vecht is zeer hevig geweest en wij moeten veel schade hebben toegebracht. Wij hebben meer dan 20 Duitschers opgepikt, onder wie veel zwaar gewonden. Twaalf van dezen zijn op weg naar Harwich overleden en hun lijken zijn in zee neer gelaten. Mobilisatie in Turk ij e. Ee Parte verklaart in een officieele mededee ling, dat het wegens de mobilisatie aan vreemde vliegtuigen verboden is om' over Turksch gebied te vliegen. De militaire posten hebben order om op vliegtuigen, die dit gebod mochten overschrij den, te schieten. In verband met de mobilisatie ontwikkelt de Roode Halve Maan sedert eenige dagen groote bedrijvigheid. Te Stamboel zijn drie groote scholen als hos pitalen ingericht. Ei is een commissie benoemd die maarregelen meet treffen voor de voorziening! van Constanti- nopel met levensmiddelen en het binnenhalen van den oogst. Het stadsbestuur maakt bekend, dat de invoer van graan vrij is. -- Enkele Engelsche bladen melden dat van de 12 Zeppelin-luchtvaarders waarover Euitseh land beschikt, slechts zeven nog bruikbaar zijn waarvan drie voor den zeedienst- en vlei voor den landdienst bestemd zijn. In Rijssel is de rust weergekeerd. Te Char- lcicL zijn 1000 burgers gedood. Ee Duitschers oL.ihen een oorlogsschatting van U/2 millioen francs van Charleroi. 31 Augustus. Wij vieren heden den verjaardag van onze geeerbiedigde Koningin. Niet als andere jaren, geven wij uiting aan onze vreugde door het uit steken der vlaggen. Heden klinken niet de vader- jandsche liederen door de straten. We missen de kinderen die in druk gejoel ge sierd met sjerpen en oraDjemutsen hun «Oranje boven" laten weergalmen onder onze vensters. Het is helaas nu geen tijd om feest te vieren, nu wij romdom ons zien de verschrikkingen van den oorlog en er den terugslag van aan den lijve ge voelen. Maar toch herdenken wij met een dankbaar hart de verjaardag van onze dierbare Vorstin. Juist in deze moeilijke dagen heeft zij getoond een koningin, een landsvrouwe, een landsmoeder te zijn. Zij ging ons voor en wekte ons op te steunen degenen onder ons, die het zwaarst werden ge troffen. Met vertrouwen heeft het Nederlandsche volk- steeds opgezien tot de Vorstin en in dezen ver- schrikkelijken tijd is dat vertrouwen niet beschaamd. Met een dankbaar hart zenden wij heden de bede ten hemelDomine Salvam fac reginam nostram. De heer beware en bescherme onze dierbare Koningin Wilhelmina Aalmoezeniers en veldpredikers. Bij Kon. besl. zijn benoemd lo. tot aalmoezenier bij het leger te velde de z.eerw. heerenF. J. H. Evers, lid van den Raad van Defensie te Duivendrecht; F. A. R. Padberg te Arnhem G. Huys te GinnekenB. H. Som te Utrecht 2o. tot veldprediker bij het leger te velde de heerends. J. C. H. Schuiten, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam ds. W. J. Mei- neis, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Ameisfoort; ds. S. K. Bakker, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Zwolleds. A. L. Th. van der Ven, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Moor drecht; ds. IJ. S. Buruma, predikant der Doops gezinde Gemeente te Oost- en West Graftdijk ds. 1. J. Hagen, predikant der Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Pekela; ds. H. Janssen, predikant der Christelijke Gereformeerde Ge meente te Leidends. L. Schutte, predikant bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente te Amster dam. Mgr. Kannengiesser, waarvan bericht wordt, dat hij door Duitsche soldaten is gefusilleerd, was niet, zooals de correspondent van „Ee Tijd" i.ch.eef, bisschop. Boven Parijs is gisteren een Zeppelin lucht schip gezien. In staat van beleg. Het Stbl. no. 435 bevat het Kon. besluit van 29 dezer, houdende verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten. Baarbij is bepaald, dat met ingang van Zater dag in staat van beleg worden verklaard de na volgende gemeenten a. in Z e e u w s c h V 1 a a n d e r e n Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, Axel, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hulst Chiige b. in Noordbrabant: Putte, Ossendrecht, Woensdrecht, Huybeigen, Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseinde', Zundert, Rijnbergen c. in Limburg: Amby, Bemelen, Berg en Terblyt, Bocholtz, Borgharen, Cadier en Keer, Eygelsnoven, Eysdeu, St. Geertruid, Gronsveld,' Gulpen, deer, Heerlen, Houthem, Hulsberg, Kerk- rade, Klimmen, Maastricht, Margraten, Meerssen, Me-cb, Mheer, Noordbeek, Oud Valkenburg, Oud Vroenhoven, St. Pieter, Rijckholt, Schaesberg, Schin op Geulle, Simpeiveld, Slenaken, Vaals' Valkenburg, Voerendaal, Wijlre, Wittem. Vrijstelling van port voor militairen. Tot nadere beschikking is in het binnenlandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de ver zending door en aan militairen van a. brieven (met inbegrip van briefkaarten) tot een gewicht van 20 gram b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zoover zij afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen het opschrift «Militair", gewaar merkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hier- voren genoemde bepalingen worden met port belast' (Stct.) De Nieuwe Waterweg en de oorlog. De gevolgen van den Europeeschen oorlog zijn voor den Nieuwen Waterweg niet uitgebleven- Kwamen er het vorige jaar tot 29 Augustus 7606 schepen binnen, dit jaar in denzelfden tjjd 7116 schepen. Voor Rotterdam kwamen er het vorige jaar tot 29 Augustus 6985 schepen binnen, dit jaar in denzelfden tjjd 6524 schepen. Voor den Nieuwen Waterweg dus een vermindering van 490 schepen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2