Stads- cn Gewestelijk Nieuws. Baïgarifk» gtaad. llaiidelsberiektea. Qaamgü Hieuw& en voor Rotterdam een vermindering van 461 schepen. Gedurende de afgeloopcn week zijn den Nieu wen Waterweg binnengekomen 52 schepen, waar van 26 Nederlandsche, 10 Noorsche, 12 Engelsche, 2 Zweedsche, 1 Roemeenscb en 1 Belgisch. »N. R. Ct." gelukwenschen aan. Moge spoedig een gunstige wending komen in den politieken toestand. Montfoort, Voorzitter. Delensiefonds. lot hare groote voldoening mag de regeering constateeren, dat het in de «Staatscourant" van 23/24 dezer door een vaderlandlievend burger ontwikkelde plan in ruimer kring bijval vindt. Zij acht daarom thans het oogenblik gekomen om eenigszins nader aan te duiden, welke bestemming aan de ten behoeve van het fonds tot verdediging van het vaderland en de koloniën te storten gel den eventueel zal zijn te geven. De ontzettend zware lasten, welke de tegen woordige toestand op de schatkist legt, kunnen slechts zonder blijvende schade voor lands econo mische welvaart en zijn weerbaarheid gedragen worden, indien alle vermogende ingezetenen de handen ineenslaan en op het voorbeeld van cfen- gene, die deu stoot in deze gaf, een min of meer belangrijk deel van hun vermogen afstaan. Er zal dan een fonds gesticht kunnen worden, waar door de oorlogslasten worden verlicht en zoo mo gelijk ook de toekomstige verdediging van moe derland en koloniën zal worden gesteund. De regeering stelt zich voor, zonder echter de vrij heid der schenkers om bepaalde voorwaarden te bedingen in het minst te beperken, bij de vor ming van dit fonds de volgende regelen in acht nemen lo. Het maximum bedrag van zoodanig fonds wordt op 100 milioen, het minimum op 50 miji- oen bepaald. 2o. Mocht het maximum worden overschreden, dan worden de toegezegde bijdragen pondsponds gewijze verminderd. 3o. Voor hen, die een zeker deel van hun vermogen willen opofferen, zal als bassis voor de berekening gelden de eerste aangifte voor de ver mogenbelasting, nadat de vrede tusschen Enge land, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Rss- land is gesloten. 4o. De namen van hen, die bijdragen toezeg gen, zullen, tenzij uitdrukkelijk het tegendeel wordt verzocht, in; de «Staatscourant" bekend worden gemaakt. De regeering richt tot alle vermogende ingeze tenen, die op den aangegeven voet hunnen mee werking willen verleenen, de uitnoodiging om zich bij den minister van binnenlandsche zaken aan te melden. (Stct.) Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 1 Sept. 1.29 v.m., 2.10 n.m. HIT OVERSCHIE. Op het te Amsterdam gehouden examen hoofd akte slaagde de heer P. van der Klooster, van hier. UIT VLAARDINGEN. Op het te 's-Gravenhage gehouden examen Fransch 1. o. slaagde de heer H. N. Everaars van hier. Amnestie. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend, waarbij amnestie wordt verleend aan deserteurs van het Ned. Indische leger of tot de landmacht behoorenden in de Koloniën Suriname en Curacao. UIT ROTTERDAM. Wethouder Jansen. De heer Jansen, die met 1 Sept. als wethouder zou aftreden en zich niet herkiesbaar stelde, heeft, op aanzoek van verschillende raadsleden, zich bereid verklaard om onder de tegenwoordige omstandigheden, het wethouderschap voorloopig te blijven vervullen. Koninklijk bezoek. Zaterdag-middag bracht H. M. de Koningin per auto een bezoek aan Rotterdam Op het stadhuis had H. M. een onderhoud met mr. A. de Jong en H. Stulemeijer wethouders voor publieke werken en voor armenzorgmet den heer G. H. Hintzen voorzitter van het plaat selijk steuncomité; met mej. E. Baelde, presi-' dente van het vrouwencomité, dat tot leniging van den nood werkzaam ismet den hoofdcom missaris van politie en met den havenmeester. Na afloop der besprekingen ten stadhuize waar II. M. zich voor liet lichten omtrent de heer- schende werkeloosheid en de maatregelen, die van gemeentewege konden worden genomen tot vermindering daarvan, reed H. M met gevolg vergezeld van den burgemeester langs de rivier en langs de Maas-, Rijn- en Waalhaven. Daarna keerde H. M. naar de residentie terug Bij aankomst van de Koningin stond een groote menigte in den omtrek van het stadhuis, die H. M. uitbundig toejuichte. zijn geen nadere berichten uit Togo en Kameroen voorloopig te verwachten. In Duitsch Zuid-West- Afrika is tot heden nog alles rustig. Onze verde- digingstroepen treden aanvallend op en zijn van uit het Zuiden in de richting van Upington in de Kaapkolonie opgetrokken. Over de bezittingen in de Zuidzee komen geen berichten binnen. LONDEN, 31 Augustus. Apia, de hoofdplaats van de Duitsche Samoa-eilanden heeft ;:iöh 29 Augustus aan de strijdkrachten van Nieuw-Zee- land overgegeven. België's neutraliteit. BUDAPEST, (Oostenrijksche bron,) 30 Aug. Eenige bladen hier brengen de mededeeling, dat tegenover de stellige verklaringen van Asquith worden verzekerd, dat men kennis draagt van een geheim verdrag tusschen België en de West-Euro- peesche Staten, hetwelk reeds lang voor het uit breken van den oorlog zou zijn opgemaakt en waarin het dezen laatsten wordt toegestaan de Belgische grenzen ten behoeve van krijgsopera ties te overschrijden. Recalcitrant. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Min der Marine Personeel is aan de vereeniging «Onze Vloot" bericht zoo lezen we in «Het Volk" dat het na overleg met de hier te lande aanwe zige afdeelingen van den Bond besloten heeft zijn leden te adviseeren, de door haar verzamelde versnaperingen niet aan te nemen, omdat het Marine Personeel eenerzijds voor het waarnemen van zijn plicht geen giften verlangt, maar ook omdat er duizenden in het land armoede lijden, aan wie het beter besteed is. Het zijn toch kranige kerels, die socialistische marinemannen 1 Jammer, dat de opgegeven redenen zoo bijzonder op voorwendsels lijken en dat we hier vermoede lijk met denzelfden geest te doen hebben, welke de Jantjes inspireerde, op de verjaardagen van het Koninklijk Huis geen extraatjes te willen. Als de versnapering van de S.D.A P, kwam, zou ze zeker welkom zijn 1 Intusschen, 't kan nu geen kwaad onder de militairen te lande zijn er nog liefhebbers genoeg «Centrum". Albanië. MILAAN, 30 Aug. Vorst Wilhelm houdt zich, zooals gemeld, nog steeds te Vslona op, doch zal deze stad binnen weinige dagen om politieke militaire en flnancieele moeilijkheden verlaten. De Internationale Commissie zal de «loopende zaken" afdoen. Het wordt zeer betwijfeld of de vorst naar zijn land terug zal keeren. Italië en Duitschland. ROME, 30 Aug. Mininister-president Salandra heeft zich naar bad Fiuggi begeven, alwaar thans ook de Duitsche gezant von Flothow vertoeft. Nederlandsch Comité tot steun van de Belgische en andere slachtoffers. De penningmeester van bovengenoemd Comité deelt mede dat is ontvangen: In totaal met inbegrip van de 2 vorige ver antwoordingen t 26.570 35 en frs 613.96. Koningins verjaardag. Op verzoek van H. M. werden heden de vlaggen niet uitgestoken, ook niet van de Rijks- en ge meentegebouwen, en hadden ook geen andere feestelijkheden plaats. Door het gemeentebestuur werd het volgende telegram verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin. Het is ons een behoefte op dezen dag, Uwe Majesteit onze gelukwenschen aan te bieden en in deze zorgvolle dagen getuigenis te geven van onze trouw aan en vertrouwen op Uwe Majesteit en Hare Regeering. Het bestuur der Oranjevereeniging zond navol gend telegram aan H. M. de Koningin, 's-Gravenhage: De Oranjevereeniging te Schiedam biedt Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke familie eerbiedig De Engelsche landingsdirisie. LONDEN, 30 Aug1. (Mededeeling van liet Pers bureau). Kitchener heeft een rappoirt gepubli ceerd, waarin de rol wordt beschreven, door het Engtelsche leger gespeeld in len vierdaagse hen veldtocht die op 23 Aug', begon. Gedurende dien tijd trachtten de bonrigeaoio.ten den Duitsohen. opmarscli tegen te houden en te vens zich terug' te trekken pp nieuwe verdedi gingslinies. De slag' begon Zondag bij Bergen. De aanvallen waren zeer lievig, zij werden echter door de Engelschen afgeslagen. Maandag' deden de Duitschers met een groote legermacht krachtige pogingen om oea terugtocht van het Engelsche leger af te snijden en bet in de vesting Maubeuge te dtingen. Deze pogingen werden echter verijdeld. De verliezen door dien vijand in deze twee dagen geleden, lover treffan verreweg' die van de Engelschen. Op 25 Aug. zetten de Engelschen hunnen terug tocht voort onder voortdurende gevechten, die echter niet zoo hevig waren als op de (wee voorafgaande dagen. In den nacht van 25 Aug', bezetten de Engel schen de lijn Kamerijk—Locatoau—Landrecies.Ilet voornemen was op 26 Aug. met het aanbreken van den dag' den terugtocht te hervatten. Vijf Duitsche legercorpsen deden echter een aanval, die de Engelschen weinig schaadde. Zij' namen •na al deze roemrijke daden eenige rust, daar zij versterkingen hadden gekregen, dubbel zoo sterk als de verliezen, die zij hadden geleden en zijn thans weder gereed voor een volgend gevecht. De I ranschen hadden den l.evig'sten schok te doorstaan van den aanval op 28 Augl. De aan val werd echter teruggeslagen. Zen brigade En gelsche cavalerie nam deel aan dezen strijd. Het was een schitterend gtevecht tegen de Duitsche cavalerie, en zop hevig!, dat de terugtocht eerst 's middag's k|om worden voortgezet. Dit gevecht wa,s één der hevigste, die tot dusverre werd geleverd, onze troepen hielden zich echter prach tig in het artillerie-vuur, sloegen den vijand terug en doorstaken met hunne lansen een groot aantal vluchtende vijanden. Togo. BERLIJN, 30 Aug. Nog deelt het Duitsche Ministerie van Koloniën mede Daar het station voor draadlooze telegrafie in Kamina in Togo door de Engelschen is vernield, Rusland. BERLIJN. 31 Augustus. Ambtelijk wordt ver zekerd, dat Koningsbergen niet door de Russen is genomen. WEENEN, 30 Aug. (Duitsche bron.) In Wilna hebben de militaire autoriteiten een progrom tegen de Joden op touw gezet, omdat deze weigerden tegen de Oostenrijkers en vóór Rusland te vechten. De joden hebben het er echter ditmaal niet bij gelaten. Zij wierpen barikaden op en schoten met zoo goed gevolg op hun belagers, dat de militairen begrepen met georganiseerd verzet te doen te hebben en de progrom «aflastten". BERLIJN, 30 Aug!. (Niet officieel). De oorlogs correspondent van het „Wiener Tageblatt" htv richt, dat bij de grqote gevechten b:j Ortelsburg (district Allenstein, prov. Oost-Pruisen) volgens een voiorloopige schatting meer aan 30.000 Rus sen met vele hoofdofficieren ?;ev,augen zijn ge nomen. De Russen werden dopt de Duitsche troepen van drie zijden aangevallen en in ue moerassen en meren van Masuren gedrongen. WEENEN, 31 Augustus. De groote slag met de Rie-'sen duurt nog! voort. Een der Oostenrijksch. legercorpsen slaagde er in de Russisdae troepen, die bij Kras nik waren verdreven, opnieuw te verslaan, waarbij' ongeveer 2000 man en 40 'offi cieren werden gevangen genomen. In Oost-GalL cië weten de Oostenrijksche troepen zich te hand haven teg'en een sterkere vijandelijke legermacht. PETERSBURG, 31 Augustus. Nieuwe troepen zijn aan het Pruisische front aangekomen, die reeds doch in geringe mate aan den aanval deel manen. Aan het Oostenrijksche front wordt de slag! nog voortgezet. PE1ERSBURG, 31 Aug. Ten Oosten van Tho massen is de 15e Hongaarsche divisie verslagen. Geheele regimenten gaven zich over. Op ver schillenden plaatsen wordt de strijd voortgezet. De vijand trekt af in de richting Lublin. WEENEN, 31 Augustus. Na de overwinning bij Krasnic hebben de Oostenrijksche troepen op nieuw succes behaald bij Lubbin. Het centrum en de westelijke stelling de Rus sen werden geheel verslagen. De operaties geschiedde onder leiding van luit.- generaal Dank!. De hoofdslag bij Lemberg, die reeds vijf dagen aanhoudt, duurt nog steeds voort. PARIJS, 31 Aug. Thans wordt officieel gemeld dat Koningsbergen door de Russen is genomen. De weerstand der Duitschers was hardnekkig doch zij waren gedwongen het op te geven. gouvernement kan rekenen en fiat hel alles zal doen om het Vaderland te verdedigen. Het Gou vernement weet, dat het land zijn plicht zal doen. Zijn zonen storten hun bloed vooi het Vaderland en voor de vrijheid aan de zijde van heldhaftige I. ngelschen en Belgen. Het volk ondergaat zonder beven de gewelddadigste wapenontmoeting die ooit de wereld teisterde. Eere aan het volk, ec-ie aan de levenden en aan de dood en. Mannen vallen, maar de natie blijft. Eere aan zcpveel heldenmoed. De eindvictorie is aan ons. Een gevecht wordt geleverd denkelijk heel erg, maar niet beslissend, W,at zal er de uitslag van zijnV iankrijk is de gemakkelijke prooi niet zopals de vijand zich dat denkt. De plicht is tragisch maar eenvoudig, de Vijand terugdringen cn van onzen dierbaren grond drijven en onze vrijheid verdedigen, het uithouden zoolang liet noodiig is tot het uiterste. Ouze geesten en zieien mo ten boven alles verheven blijven. Ziedaar Roe het Fransche volk zal zijn. Gedurende het tijds verloop komen onze Russische bona ge no oren een zekeren stap vooruit naar de Liuitsche hooAl- stau. V ij vragen aan ons land al de opofferin gen, al de middelen die het verschaffen knn in mannen en in wilskracht. Wees vast en be raden, liet Nationale leven gesteund door de fl nancieele bestuursmaatregel blijft bestaan. Wij moeten onze oogen gevestigd houden naar de grenzen. Wij willen oorlogvoeren en hebben er den wil toe. Wij willen zegepralen. Was geteekend dooi alle ministers. Geboren: 28 Aug. Cornelia Theresia, d. v. J. Krommenhoek en J. P. van Geerenstein, L. Kerkstraat. 29. Hendrik Johannes, z. v.' H. Tims en P. C. E. G. Sehmits, Nieuwsticht midden. Overleden: 27 Aug. Nicolaas v. d. Marei, oud 73 j. en 11 mnd., Brouwerstraat. Barnar dus Bijtenhoorn, oud 7 mnd., Fabristraat. Ge- rarda Verboort, oud 1 j. en 3 mnd., Kethelstraat. 28. Jan van Beusichem, oud 5 mnd., Noorder straat. Hendrik van Dijk, oud 26 d., Pernis- schestraat. Antje Nieuwenhof, oud 66 j. en 8 mnd., echtgen. v. Willem van LeeuweD, Broers- sest. Maria Webers, oud 72 j. en 3 mnd., echtgen. v. Jacobus van Vonderen, Polderstraat. Spoeling. SCHIEDAM, 31 Augustus. Noteering op heden f l.oO. CtaUMM, NEW-VORK Mais: Western loco. 28 Aug. 893427 Aug. 92-, CHICAGO Mais Aug. Sept. Dec. Mei 28 Aug. 79'/g 27 Aug. 81 J/, 725/s 74 JA R^gge Loco 8 28 Aug 27 Aug. D i e w a s up d e h o o g t e 11 Fen onzer Zeemv- sche correspondenten schrijft ons: Een landsverdediger uit deze provincie schreef, nadat de oorlogstoestand was ingetreden, ter ge ruststelling aan zijn familie, lat Zeeland, Noord- Brabant en Gelderland aan Nederland tien oorlog hadden verklaard, maar, dat Nederland daarvoor ■ad bedankt. (Telegraaf). Duitschland. KEULEN, 31 Augustus. Aan de «Kölnische Zeitung" wordt bericht, dat Luit.-Generaal von Wendell tot plaatsvervangend minister van oorlog is benoemd. BERLIJN, 31 Aug. Men meldt, dat de spoor wegen uitgebreide maatregelen hebben genomen, voor het vervoer van troepen naar de Russische grens. Frankrijk. PARIJS, 31 Augustus. De minister van Oorlog heeft besloten de lichting 1914 op te roepen en de oude territoriale lichtingen, die tijdelijk naar huis waren gezonden opnieuw op te roepen. PARIJS, 31 Augustus. Een Diuitsc.h vliegtuig is cp een hoogte van ongeveer 2000 meter over Parijs gevlogen, welke een bom wierp, welke slechts g'eringe schade veroorzaakte. BERLIJN, 31 Augustus. De bezetting van Rijsel heeft de stad verlaten en de vesting aan de vijand prijs gegeven. De Duitsche troepen hebben haar zonder slag of stoot bezet. ROUBAIX, 31 Aug. Het «Journal de Roubaix" meldt dat de Fransche jagers te paard bij Kort- rijk den Duitschen Luitenant Graaf Schwerin eigen neef van Keizer Wilhelm hebben gevangen genomen. De degen dien hij droeg was een ge schenk van den Keizer. PARIJS, 31 Augustus. Het nieuwe Ministerie heeft de volgende proclamatie békend gemaakt: Franschen, Het nieuwe gouvernement heeft zijn eerppost waargenomen, het land weet dal het op het Een vreeseiyko nacht in Leuven. Een Duitscher, die in de vreeselijke dagen van de vernietiging van Leuven in deze schoone Bel gische stad is geweest, schrijft over zijn verblijf een brief aan de «Kölnische Zeitung", waaraan wij het volgende ontleenen «Ik had van de Duitsche militaire autoriteiten verlof gekregen om naar Brussel te reizen, waar mijn vrouw en kinderen waren. Na twee dagen in Aken te hebben gewacht, ging ik met een snelle auto België binnen. Vlak voor Tongeren moesten wij door een defect aan de auto stoppen. Toen de auo hersteld was konden wij zonder eenig oponthoud tot Leuven doorgaan. Tegen half vijf in den namiddag kwamen wij daar aan. Leu ven bood een eigenaardigen, doch volkomen rus- tigen aanblik. De burgers der Belgische stad ston den voor hun huizen, op de hoeken der straten of zaten voor de cafe s. Kalm en onbewogen schijnbaar keken zij naar de vele troepen die door de straten trokken. Daar ik er als burger niet veel voor voelde om in den nacht met de auto door België te rijden, daar er gevaar bestond, dat ik onderweg bij vergissing door een wachtpost werd beschoten, besloot ik mij een nachtverblijf te zoeken en den nacht in Leuven door te brengen Er gebeurden, toen ik naar een geschikt hotel zocht, twee dingen, waarvan ik eerst later de beteekenis heb ingezien. Ie. Toen ik mij op het plein voor het aloude stadhuis onder de menigte mengde, hoorde ik spreken van een herneming der stad door de Engelschen. Ik hechtte echter aan dat verhaal geen waarde, daar ik had gezien, hoe talrijk en sterk de troepen waren, die door de stad getrokken waren2e. Aan de Infanterie- kazerne vroeg ik aan de daar staande wacht om mij behulpzaam te zijn. Op eenigen afstand van ons stonden twee jonee Belgen, met om de armen een band van het Roode Kruis. Plotseling naderde een derde jongmensch en daar hij mij Duitsch

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3