kantoor- en teekeiartikelon. Eaillafl voor ScMeflai an Omstreïen, SANATOGEN. VEEN's Op Woensdag 2, Donderdag 3 en Vrijdag 4 September 's avonds van 9-10 uur bestaat nog gelegenheid tot aangifte van leerlingen in school F aan de Singel. HET BESTUUR. Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dagelijks aangenomen. Leichner's Vetpoeder Leiehners Hermelijn- en Aspasiapoeder, CACAO Wereldtentoonstelling Turin 1911, Groote Prijs. L. LEICHNER, Schützenstrasze 31, Berlijn, Familieberichten. Advertentiën. Oranjestraat 1, Compleet magazijn van Voorhanden alle leermiddelen voor alle takken van onder wijs. zyn verkrijgbaar a 2 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. Een bron van kracht voor allen de meest délicieuse drank. FABRIEK TE SNEEK. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken, met: zoowel in als buiten beroep, BureauBoterstraat &0. Schoonheid en Jeugd. Formulier ter verkrijging van een polis voor onze Gratis-Ongevallenverzekering. hoorde spreken, scheen hij te vermoeden, dat ik hem toch niet zou verstaan, althans hij riep in het Fransch tegen de anderen: Arrachez de suite vosbrassards, et retournez immédiatement chez vous (Doe dadelijk die banden af en ga naar huis terug). Door den toon waarop dit werd gezegd, werd mijn aandacht nog meer getrokken en ik vroeg mij af, wat dat toch mocht beteekenen. Wat had dat wegnemen van den Roode Kruis, band te maken met het dadelijk naar huis gaan Daar in de infanterie-kazerne geen plaats meer was, ging ik naar het hotel Metropole, waar, zoo als ik later hoorde, ook de staf gelegerd was. In den beginne wees men mij af, maar met behulp van een hoogeren officier, die mjjn papieren na keek, werd ik een goede kamer machtig. Ik ging daerop naar de auto om mijn handkoffer te halen. De koffer was vrij zwaar en de weg lang zoodat het reeds acht uur was, toen ik in de straat kwam waarin het hotel staat. Plotseling hoorde ik uit het Noorden een hevig schieten, O, dacht ik, dat zullen voorpostenge vechten zijn ik kan wel gaan slapen. Ik ging het hotel binnen wisselde een paar woorden met de dames uit het hotel die het schieten ook gehoord hadden en verontrust waren. Geen minuut was ik in het hotel of van de markt, die vol bagage wagens stond, klonk een hevig geweervuur. Uit alle huizen knallen schoten, die door onze soldaten worden beantwoord. Vrouwen vluchten ontzet het huis binnen. Ik ren de trap op. De oude kellner die een beetje aangeschoten was, riep maar voorjdurend in het Vtaamsch Daar zijn de Engelschen: Ik riep hem in het Fransch toe, dat hij niet moest weggaan maar bij mij moest blij ven, en dreigde hem anders te dooden. Niette min verdween de oude. Daar stormen mij ook reeds Duitsche soldaten gemoet«Schiet hem neer, - dien burger." Ik haalde mijn pas te voorschijn en riep de mannen toe, dat zij toch zeker geen vol bloed Keulenaar willen doodschieten. Ze ge- oofden mij niet en wilden mij doodschieten, doch gelukkig kwam een officier toeloopen, die mijn papieren inzag en er voor zorgde dat mij geen leed geschiedde. Ik kon bij de trap blijven staan en kreeg een post bij mij, daar er nog voortdu rend soldaten het hotel binnenkwamen die mij in woede zouden kunnen dooden. Telkens werd ik weer aan een kruisverhoor onderworpen. Ten slotte kon ik echter rustig op de trap blijven zitten. Daar wachtte ik rustig den gang ven zaken af. Reeds werden de eerste zwaargewonden het huis binnongebracht. Zelfs dooden bracht men in het hotel. Daar werden de huizen aan den overkant in brand ge stoken. Er wordt bevel gegeven het hotel te door zoeken, daar ook van hier uit schoten zijn gehoord De oude kellner wordt naar beneden gehaald en met kolven der geweren afgemaakt. Als de oude werkelijk iets had gedaan, kreeg hij thans zijn gerechte straf. Ik vroeg een officier verlof om de drie dames uit het hotel en den kleinen groom te mogen meenemen. Dit werd toegestaan en onder mili tair geleidde ging het naar de markt, waar reeds twee rijen huizen in brand stonden. Daar ston den troepen mannen en vrouwen, die uit de bran dende huizen waren gevlucht en thans onder bewa king der soldaten waren. We krijgen verlof bij de troepen te blijven en naar het station te gaan. Daar vonden de dames een veilig toevlucht bij een hun bevrienden hotel lier. Ik mocht bijde compagnie blijven en de eerste luitenant gaf allen soldaten last, mij goed aan te zien, opdat ze mij niet bij vergissing overhoop schoten. Plotseling werd wederom ge weervuur gehoord. De soldaten dachten zelfs nu dat de Engelschen een aanval deden. Er ontstond eenige beweging, de paarden gingen steigeren en ik weet nog niet hoe ik uit het gedrang ben ge raakt. Het bleek echter dat het gemeende ge weervuur niet anders was dan het ontploffen van munitie in de brandende huizen. Gelukkig vond ik myn aanvoerder terug, die mij meenam en met wien ik den nacht doorbracht. Het schouwspel was verschrikkelijk. De stad brandde aan alle hoeken. Voor onze oogen wer den een aantal inwoners die wapenen droegen, zonder vorm van proces neergeschoten. Voort durend knalden de geweerschoten. In de herber gen ontploften de spiritusvaten. Het was een la waai, zoo oorverdoovend, dat ik er thans nog half doof van ben. Den volgenden morgen bracht een nog vreese- lijker tooneel. Daar lagen de doodgeschoten menschen en daar werden telkens nieuwe zondaars neergeschoten. Daar liepen weenendè huilende vrouwen en kin deren. Ondanks alle woede over dezen overval, die volgens vooraf bepaald plan precies om acht uur begon, kon geen Duitsch hart ongeroerd blij ven bij het aanschouwen van deze schuldelooze slachtoflers. O, wat een verdwaasde gekken waren het, die dit ongeluk over hun schoone vaderstad brachten. Aan een doorreizen naar Brussel viel niet te denken en ik moest met de eerste de beste trein mee naar Aken terug. Een aantal menschen die zich konden legitimeeren hebben wij meegenomen Daar zat in mateloos leed een vrouw, die weenend vertelde dat haar man door een misverstand was doodgeschoten hij had niets gedaan en was in het bezit van een pas geweest. Hoe wreed echter zulk een enkel geval mag zijn, men moet niet vergeten hoeveel van onze dappere officieren en soldaten bij de gevechten in de straten zijn gedood en gewond 1" De Heer en Mevrouw BEUKERS—Voi.mer geven kennis van de geboorte van een dochter. Schiedam, 30 Augustus 1914. Heden overleed, na een langdurige onge steldheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw DINA VAN DER VLIES, Weduwe van den Heer H. VAN DER KRAAN, in den ouderdom van 76 jaar. J. v. d. KRAAN. G. H. v. d. KRAAN, Trotseburg. P. v. d. RRAAN. C. v. d. KRAAN, Eigendaal. M. v. d. LELIJ, v. d. Kraan. B. v. d. LELIJ. J. v. d. KRAAN. D. v. d. KRAAN. En Kleinkinderen. Schiedam, 30 Augustus 1914. Hoogstraat 43. H- van de die zich afgemat en lusteloos ge voelen, die zenuwachtig en zonder energie zijn, wier arbeidsvermogen door geestelijke of lichamelijke overweging verminderd is, of die door uitputtende ziekten en hevige gemoedsaandoeningen het weer standsvermogen verloren hebben, is Sanatogen is door meer dan 14.000^ professoren en artsen uit alle be schaafde landen schitterend beoor deeld. De steeds stijgende navraag en ontelbare van de hoogste te vredenheid getuigende beoordee- üngeri bewijzen, dat honderdduizen den in het Sanatogen de herleving hunner krachten en de versterking Q van hun lichamelijk en geestelijk arbeidsvermogen zoeken en vinden. Verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. Brochures gratis en franco door den Gen. Verteg. Den Heer B. Harrenstein, Amsterdam, Heerengracht 278. HOFLEVERANCIERS. of de beste gelaatspoeders van de Wereld, geven Alleen verkiijgbaar in origineele doozen bij alle parfumerie-handelaars en drogisten, alsmede aan de fabriek NAAM VOORNAMEN (alle voluit) GEBOREN DEN (Datum en jaar.) 18 BEROEP (Wie geen beroep of vak uitoefent, schrijft hierboven het woord zonder.) WOONPLAATS nn^üüT Dit „a!le® duidelük en nauwkeurig met inkt in te vullen, uitknippen, P enden aan het Bureau van de Nieuwe Schiedmmche Courant, Boterstraat SOboven Handelscnrsns van deHanze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 4