Üagblad mor Schiedam Omstreken, ■«jU. fonn finn finn bii™r"M 7 «.sa, I ZUU^Ï IIIÜSooai I lUU JZ»; De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. No. mm Gratis Ongevallenverzekering f 37ste Jaargaii; Dinsdag I September 1014 overeeniomstté op de polis vermelde voorwaarden, Offideek berichten. KIEZERSLIJST Openbare Herhalingsschool Openbare Herhalingsschool Buitenlandscli Nieuws. FEUILLETON, 50 ct BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advei tentien: Pamüiebencbten 20 ct. per regel; Hande'sadvertentiën 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. ^^^^^^^^^^^^^lorgddoordellotlMds^c Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien artikel 9 van het Koninklijk Besluit van den 4den Mei 1896 Staatsblad no. 76) Brengen bij deze ter kennis, dat de lijst der kiezers van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, den 27 Augustus jl. definitief opgemaakt, met ingang van lsten September a.s., gedurende acht dagen voor een ieder op de gemeente secretarie, atdeeline Bevolking (School straat 12), ter inzage zal worden nedergslegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 sten Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat van heden tot nadere aankondiging de Nieuw West-Franke- landsche laan van de verlengde Nassaustrnat tut aan den weg achter de Stadskweekerij en deze weg uitkomende tegenover de Thomas a Kempis straat voor het verkeer zijn afgesloten. JONGENS. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Dinsdag 1, Donder dag 3 en Vrijdag 4 SEPTEMBER a,s. bij het Hoofd dier school in het gehouw van schooi F aan den Singel, des avonds tusschen 7 en 9 uur. Bij aangifte is het gewenscht het vaccinebewijs over te leggen. De School vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der School, J. G. VAN VLAARDINGEN. MEISJE S. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den aanstaanden cursus moet geschieden op Dinsdag 1, Donder dag 3 en Vrydag 4 SEPTEMBER a.s. hij het Hoofd dier school in het gebouw van school C aan de Lange Nieuwstraat, des avonds tusschen 6i/2 en 81/2 uui. Bij aangifte is het gewenscht het vaccinebewijs over te leggen. De School vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der School, J. A. VAN DER POEL. Van het gevechtsterrein in Noord Frankrijk zijn heden weinig berichten ingekomen. Na de lang- GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. durige gevechten der vorige week schijnt een pauze ingetreden. Een niet bevestigd bericht uit Parijs meldt, dat de Duitsche troepen op verschillende plaatsen zijn teruggeslagen. Generaal Pau zou ten Westen van St. Quentin een aanval hebben ondernomen en 50.000 Duitschers buiten gevecht hebben steld. Uit Oost-Pruisen en van de Russische grens zijn daarentegen wel berichten ingekomen, maar be richten, die met elkander lijnrecht in strijd zijn. Uit Weenen en uit Petersburg worden dezelfde gevechten als gewonnen gesignaleerd, beide par tijen maakten krijgsgevangenen en kanonnen buit. Uit Parijs wordt gameid, dat Koningsbergen in handen der Russen is en uit Berlijn seint men, dat er groote vreugde heerscht over de belangrijke overwinning der Duitschers in Oost-Pruisen. Meer dan 30.000 Russen waaronder vele hoofofficieren werden gevangen genomen. De Russen werden door de Duitschers van drie zijden aangevallen en in de moerassen en meren van de Masura terug gedrongen. Alle beweringen, dat de Russen naar Bellijn oprukken en de stad versterkt wordt, zijn on waar. Integendeel keeren de Oost-Pruisische vluchtelingen uit Berlijn naar hun woonsteden terug. De verwoesting van Leuven. Het Duitsche Consulaat deelt het volgende telegram van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn d.d. 30 Augustus mede De overheid had de stad Leuven overgegeven. Maandag 24 Augustus begon in Leuven het inkwartieren der troepen en de omgang met de inwoners werd vriendschappelijk Dinsdag 25 Augustus namiddag rukten, op een bericht van een te verwachten uitval, de troepen tegen Ant werpen op. De commandeerende generaal be°af zich in een auto naar het front. Slechts afdee- lingen voor spoorwegbescherming van het land storm bataljon Neuss bleven achter. Toen het tweede gedeelte van het generaal commando den commandeerenden generaal te paard wilde volgen en op de markt aantrad, werd uit de rondom staande huizen geschoten. Alle paarden werden gedood en 5 officieren werden gewond, van wie één zwaar. Tegelijker tijd werd in ongeveer 10 andere stadswijken geschoten, eveneens op pas aan het station aan gekomen soldaten en op een aankomenden mili tairen trein. Aan een vooraf beraamd samengaan met den uitval uit Antwerpen valt niet te twij felen. Twee priesters waren bij,1 de verdeeling van patronen tegenwoordig. Het straatgevecht duurde tot Woensdag 26 Augustus namiddag alvorens het de intusschen aangekomen versterking ge lukte, den toestand meester te worden. De stad en de noordelijke voorstad stonden op verschil lende plaatsen in vlammen en zijn nu waarschijn lijk geheel afgebrand. Van de zijde der Belgische regeering was deze algemeene volksopstand tegen den aanrukkeuden vijand reeds lang voorbereid wapendepots waren 93) Eens dat zij Sobernheim achter den rug hadden bereikten zij weer opnieuw den weg. Zij waren wel verplicht eene schuilplaats te zoeken en zij hadden honger. De avond vielhet veld was eenzaam en ver laten. Zij bemerkte in de verte eene soort van woning nagenoeg eenen kilometer van den steenweg verwijderd en welke men kon genaken langs een pad met populieren bezoomd. Zij sloegen dezen weg in en zagen spoedig dat hetgeen zij voor eene woning hadden genomen de overblijfsels waren van een oud pachthof, in welks plaats men de eerste fundamenten had opgericht van een landgoed. De oorlog was de werken komen onderbreken. Ziedaar onze schuilplaats, zeide Jeroom en bet vuur zal ons niet ontbreken, want hier zijn planken en balken in overvloed. Vuur, dit is goed, mompelde Jozef maar brood, dit zou nog beter zjjn, Hij zuchtte, trok uit zijnen zak een stuk brood brak het in twee en bood er de helft van aan Jeroom Ik heb niets meer dan deze korst zeide hij. Zij begonnen met de planken en de balken eene soort van hut te timmeren waarin zij 's nacht's wat vuur konden maken zonder gevaar te loopen ontdekt worden. Zij waren volop aan 't werk, toen Jeroom, die even buiten was geweest, haastig terug kwam en kortaf zeide - Wij zijn er aan. En Jozef dwingend zich te buigen, bracht hg hem tot een stuk maur boven denwelken hij hem, op het uiteinde der dreef populieren, vijf of zes gendarmeD toonde die in galop, naar hun toe kwamen gereden. Jozef Muller vloekte van gramschap en begon in de puinen heen en weer te loopen als een wild dier. Het was Waarblijkend dat de boeren hen hadden opgemerkt, dat hunne zonderlinge houding kwade vermoedens had opgewekt en dat men hun spoor had gevolgd. Er waren vijf gendarmen. Ha I indien ik mijn chassepot had, zeide Muller zijn revolver beziende terwijl hij de schouders ophaalde. Jeroom mompelde vroolijk hem eene hand toe reikend welke de Elzassër vurig drukte Men moet zich met weinig kunnen verge noegen. ingericht, waarin ieder geweer was voorzien van i den naam van den burger, die er mede moest I worden gewapend. Een spontane volksopstand is op verlangen van een aantal kleine staten op de Conferentie te 's-Gravenhage als volkenrechtelijk aangenomen, wanneer de wapens zichtbaar gedragen en de krijgswetten opgevolgd worden, doch alleen wanneer het gold een aankomenden vijand tege moet te trekken. In dit geval had de stad zich echter reeds overgegeven en de bevolking dus daarmede van verderen tegenstand afgezien; de stad was door onze troepen reeds bezet. Ondanks dit viel de bevolking de bezetting en de aankomende troepen, welke door de oogenschijnlijk vriendelijke houding misleid, in treinen en auto's aankwamen, van alle zijden aan en werd een moorddadig vuur op hen geopend. Dit was dus geen geoorloofde krijgs list, maar een verraderlijke overrompeling door- de burgerlijke bevolking, een te verwerpelijker overval, omdat deze vroeger reeds was beraamd en gelijktijdig met den uitval uit Antwerpen zou plaats vinden. De wapens werden niet zichbaar gedragen vrouwen en jonge meisjes namen aan het gevecht deel en staken den gewonden de oogen uit. Het barbaarsche optreden der Belgische bevol king in bijna alle door ons bezette gedeelten des lands heeft ons niet alleen het recht tot strenge maatregelen gegeven, doch ons in het belang van zelfbehoud daartoe gedwongen. De intensieve tegen stand der bevolking blijkt ook daaruit, dat in Leuven meer dan 24 uur noodig waren ter onder drukking van den opstand. Dat bij deze gevechten een groot gedeelte der stad werd vernietigd, doet ons zelf smartelijk aan zulke "gevolgen lagen zooals vanzelf spreekt niet in onze bedoeling, kunnen echter bij den schan delijk tegen ons gevoerden franc-tireuroorlog niet worden vermeden. Wie het goedaardige karakter onzer troepen kent, zal niet in ernst kunnen be weren, dat zij tot onnoodige of zelfs moedwillige vernietiging geneigd zijn. De geheele verantwoordelijkheid voor het ge beurde draagt de Belgische bevolking, die zich zelf buiten recht en wet heeft gesteld en de Bel gische regeering die met misdadige lichtvaardig heid de bevolking van aanwijzingen in strijd met het volgenrecht heeft voorzien en tot tegenstand heeft aangezet en ook, na onze hernienwde waar schuwingen na den val vaD Luik, niets gedaan heeft, om ze tot een vreedzamer verhouding aan te sporen. Di e Belgische prinsen. De prinsen en de prinses zijn naar Engeland vertrokken, waar zij gedurende ile maand Sept. zullen blijven. De koningin begeleidt hen, maar zal linnen weinige dagen naar Antwerpen fr rugkeeren, in handen gesteld van de internationale controle commissie. Oostenrijk en Italië hebben geweigerd 'geld te lecnen aan Albanië. De Prins von Wied is met zijn gezin naar Brin- disi vertrokken. Hij zal weer in dienst treden in hei Dotsdammer Uhlanen-reg intent. Italië heeit besloten de neutraliteit! van Alba nië te zullen handhaven en niet ie zullen dul den, dat de Epirpten er de macht in handen krijgen, j Britschs regee- w Mijnen. De Engelsehe legatie meldt: 1). ring heeft vernomen, dat gemeld is, dat een IJslandsche trawler op of omstreeks 26 Augustus op een mijn is gevaren 25 mijlen uit den mond van de Tyne en gezonken is. Minstens één buitenlandscli blad heeft nu verzekerd, dat die mijn een Engelsehe was. Ofschoon het leggen van mijnen door de 'Duitschers de admiraliteit gedwongen heeft zich het recht voor te behou den evenzqo te handelen, blijft op bet c ogen blik de verzekering reeds door de BritSche le- geeiing gegeven dat geen Britse be mijnen zijn gelegd, volkomen juist. Dc mijnen buiten de Tyne werden 30 mijlen zeewaarts gelegd, niet als een onderdeel van eeuige bepaalde militaire operatie, nocb nok door Etnische oorlogsschepen, maar door Duitsche trawlers, waarvan een aanzienlijk aantal met dit werk schijnt te zijn bezig geweest. Het merk van een van deze trawlers, dien men uaantrede feitelijk heeft bezig' gezien, was „AE 24 Einden liet zou goed zijn, indien de moraliteit van degenen, die haar gelastten deze daad te ver lichten dopr neutrale mogendheden zorgvuldig wei i overwogen. Albanië. De vorst van Albanië heeft het tegperiagsgezas Zij verborgen zich achter blokken en bereidden zich om hun leven duur te verkoopen. Zij zagen de gendarmen stil houden op twee honderd meters en eene samentrekkende beweging maken. Twee hunner bleven in rechte lijn vooruit rukken terwijl de drie andere hunne paarden in het veld deden loopen. het pachthof omsingelden om hen langs achter te overvallen. Goed, zeide Jozef Muller. Ik ken dat. De twee vrienden kozen elk eene verschillige plaats. Een schot ging af achter Jozef Muller en stoorde de diepe stilte welke in de vlakte heerschte. Goed, zeide de Elzasser tot zich zeiven, het schijnt dat Jeroom besloten is hen niet dichter te laten komen. Een tweede schot weerklonk. Zeer wel, bravozeide Muller. De twee losbrandingen, versmoord door de sneeuw, werden nochtans gehoord door degendarmen die achter het huis kwamen, want Jozef Muller zag dat zij bleven staan en met elkander begonnen te praten. Hunne aarzeling was niet lang van duur. Maar hoe kort zij ook geweest ware, zij hadden Jozef toegelaten zijne schuilplaats te verlaten en in lichtingen te nemen over den toestand van Je room. Deze was nog altyd op zijnen post, de revolver in de hand. Het Conclaaf. Gisteren waren om vijf uur alle kardinalen cp hetVaticaan aangekomen, waar zich leeds piins Chigi bevond, de maarschalk van het Con claaf-en monseigneur Misciatelli, ae beheerder net groote zalen van het Vaticaan. Er was een groote drukte en beweeglijkheid van kardinalen, de prelaten, die een waardigheid hekleeden bij het Conclaaf en het personeel, verhouden aan het Conclaaf. De kardinalen kwamen in de Paulijnsche ka pel bijeen, waar men een plechtig „Veni Creator" zeng. Vervolgens trokken de kardinalen processie gen ij ze volgens hun rang, voorafgegaan door lief kruis, dopr de Sale Regia en gingen de Sixtijn- sche kapel binnen, welke in een s armzaal was herschapen. Langs de wanden waten voor eiken kar finaal daarop nonen opgericht. De 'kardinalen namen plaats volgens anciënniteit. De eerste troon was bestemd voor kardinaal Serafine Vannutelli, de laatste voor kardinaal Lc-ga. Welnu P vraagde de korporaal. Jeroom haalde de schouders op en toonde de twee ruiters aan met een gebaar van gramschap Zij waren van bunne paarden gestapt en gingen er achter, deze hun tot bolwerk dienend. Gij moet hen schieten op twintig meters. Ik zal slechts de paarden dooden als 't zeker is Maar gij zult de ruiters ontblooten. En Jozef keerde naar zijnen post terug. De ruiters met wie hij te doen had namen eene zonderlinge houding aan. Zij stonden een tiental meters van elkander en traden vooruit zonder een enkele seconde dezelfde lijn te behouden, alzoo den kogel eens schutters uitdagend, al ware deze laatste zelfs zeer be hendig. Deze lieden zijn waarlijk niet dom, mompelde de Elzasser. En daar zij naderden, laadde hij zijn revolver, leunde er mee tegen den muur en wachtte tot de afstand korter wezen zou. Achter hem, schoot Jeroom. Men hoorde vier schoten die werden herhaald met eene tusschenpoos van slechts eenige seconden. Verwenschingen, versmoord geschreeuw kwamen tot Jozef. Dit was alles. De gendarmen waren in het bereik. (Wordt versplftü. VOOR VOOR i -i J li _t Gemist Ja.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1