Abonneert U Scheepvaart. VisscherQ-bericIiten. Èi andeis berichte».. Kerknieuws. Posteryen en Telegrafie. Ctams&gd Nieuws». Ie zich in beginsel te verklaren voor een ver- eeniging der scholen A en B 2e te bepalen dat school G aan de Huysmans- straat wordt gemaakt tot een school voor uitge breid lager onderwijs, waar onderwijs zal worden gegeven in de vakken a. k. en 1 van art. 2 der wet op het Lager Onderwijs (d.w.z. de gewone vakken van het Lager Onderwijs en Fransch); 3e ter vervanging van de bestaande schoolgeld regeling voor de scholen met uitgebreid leerplan vast te stellen verordeningen van schoolgelden aan de openbare scholen voor U. L O. en M. U. L. O., zullen in de vo'gende vergadering worden behan deld. 1. Benoeming van een wethouder, wegens af treden op 1 September a.s. van den heer J. H. van Westendorp JDzn. De heer van Westendorp wordt met 15 stemme als Wethouder herkozen. 2. Benoeming van leden der vaste Raadscona missiën. Achtereenvolgens worden benoemd. a. voor de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedrijfleden, de heeren C. Houtman, A. G. A. Nolet, D. Ris Jzn., O. H. Scheffers, N. van der Velden en C. J. Wouterlood. b. voor de Gemeentewerken leden, de heeren W. A. Beukers, C. H. Scheffers, A. J. Schreuder en N. van der Velden. c. voor het Grondbedrijfleden, de heeren Mr. J. C. von Briel Sasse, C. Houtman, A. C. A. Nolet en N. van der Velden. d. voor den Reinigingsdienstleden, de heeren W. A. Beukers, E. Koopmans, C. J. Wouterlood J. H. Evers. e. voor de Strafverordeningen: leden, de heeren P. de Bruin, T. S. Goslinga, J. H. M. de Graaf en Mr. M. J. C. M, Kavelaars. f. voor de Financiën en de Belastingen lid voorzitter, de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars; leden, de heeren J. H. M. de Graaff en J. M. van der Schalk. Plaatsvervangende leden, de heeren C. Houtman, E. Koopmans en C. H. Scheffers. g. belast met het Onderzoek der bezwaarschrif ten van aangeslagenen over hunnen aanslag in de Plaatselijke Directe Belastingen naar het inkomen lid-voorzitter, de heer P. M. J. A. Lagerweij leden, de heeren E, Koopmans, J. van der Meer, A. J. Schreuder en B. van der Zee. Plaatsvervan gende leden, de heeren W. A, Beukers, C. H. Scheffers en N. van der Velden. h. bedoeld bij art. 175 der Bouwverordening lid-voorzitter, de heer Mr. M. J. C. M. Kavelaars leden, de heeren G. Dubbelman en E Koopmans. Plaatsvervangende leden, de heeren C. Houtman en P. de Bruin. 3. Trekking der afdeelingen voor het onder zoek der Gemeentebegrooting voor 1915. Hiertoe wordt de Raad in drie afdeelingen, ieder van 6 leden met een Wethouder als voorzitter verdeeld. Voorzitter van afd. 1 weth. v. Westendorp ;>an afd. 2 weth. Lagerwey ;s van afd. 3 weth. Gos linga. 4. Benoeming van een lid van de Commissie van beheer der Fondsen van het voormalig Oude Manhuis-zittingstijd tot eind September 1920 va cature G. A. J. Beukers, die wegens hooge leef tijd een herbenoeming niet meer aanvaard de heer Beukers is van 17 April 1886 lid van deze commissie geweest. Door de commissie worden aaubevolen lo. de heer W. A. Beukers AJzn.2o. de heer J. A. J. Nolet. De Voorzitter brengt een woord van dank aan het aftredende lid dat deze functie gedurende zoo langen tijd belangloos heeft waargenomen. Benoemd wordt de heer W. A. Beukers AJzn, 5. Aanbeveling aan den heer Commissaris der Koningin te doen voor de benoeming van 3 leden van het College van Zetters voor 's Rijks Directe Belastingen wegens aftreding op 1 Januari 1915 van de heerenJ. H. Ris Hzn G. A. J. Beukers en P. C. van der Pant, de heeren Beukers en Ris zullen een herbenoeming niet meer aanvaarden. De aanbeveling wordt als volgt samengesteld. Vacature Beukers 1. de heer Th. M. A. van Dijk, 2. M. J. Wouterlood vacature Ris, 1. de heer N. v. d. Velden, 2. P. Slavenburg; vacature v. d. Pant, 1. de heer P. C. Pant, 2. J. Vormer. Buitenland. Brieven J. Büper, Maldiu- gen. i Briefkaarten. Vründtz, Koblenz, w Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, o'pdat deze bij onbestelbaarheid kunnen terug gegeven worden. SCHIEDAM, 1 September. Gedurende den maand Augjustus kwamen alhier binnen 6 stoom- schepen en 2 zeilschepen t.egën verleden jaai in dezelfde maand 1 stoomschip en 2 zeilsche pen. SviilEEAM, 31 Augustus. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCil 300, Prinses Juliana", schipper D. Taal met 18 last baring van Je 2e reis. Geboren: 29 Aug. Lambertus Adrianus, z. v. L. Bliekendaal en H. J. P. Wille, Hoogstraat. 30. Jacobus, z. v. L. Maan en M. Kooiman, KI. Groenendal. - Bastiaan, z. v. B. Zuiderent en T. J. ietsch, Puttersh. straat. Elizabeth Gertruida Maria, d. v. A. Th. M. Beukers en H. J. B. H. J. M. Volmer, L. Nieuwstraat. 31. Adrianus, z. v. J. Overgoor en P. Burger, L. Achterweg. Petrus, z. v. M. J. Kauwenbergh en F. Hoogstad, Hoofd-' straat. Overleden: 30 Aug. Dina van der Vlies, oud 76 j. en 6 mnd., wed. van Hendrik van der Kraan, Hoogstraat. Spoeling. f SePtember. Noteering op heden Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Spiritus, 28 Aug. f 193/4 a 120 f 14— af f 9 - k f 9i Stemming op heden: kalm. 1 Sept. 1193/4 a f 201/2 f 14a f__ f 9- a f 9 Z. D-. H. de Bisschop' van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Goes, den Weleerw. heet M. iMv. d. Eem, tot kapelaan te Halfweg en Hou,rakpolder, den Weleerw. heer L. J. J. Schamper (9 Aug'. 1.1. priester gewijd); tot as sistent te Ovezande, den Weleerw. heer P. L Ch. v. d. Meer (9 Aug. 1.1. priester gewijd)lot kapelaan te Ooltgensplaat, den Weleerw. lieer J. G. M. Jansen (9 Augl 1.1. priester gewijd), tol kapelaan te Rijswijk, den Weleerw. heet 11. Brouwers; tot kapelaan te Ursem, den Weleerw. heer Ch. C. F. M. Henning' (9 Aug'. 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te 's-Gravenhage (0. L. V. v. Gceden Raad), den Weleerw. heer S A J. .Willerrflsen; en tot kapelaan te Krommenie, eten Weleerw. heer A. Verhagen (9 Aug. 1.1. priester gewijd); tot kapelaan te Nieuwendam, den Wel eerw. pa,ter fr. F. J. Spaorenberg', O. E. S. A. Bij ksp ostspaarbank. Aan het postkantoor te Schiedam en de daar onder ressorteeren de hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1914 ingelegd f6435.10. terugbetaald f37419.85. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9698. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Aug. 1914. Bin nenland. Brieven. Wed. H. Groote— Maltha, Amsterdam; Familie Katduse, Lirkshnd; J- Lammerec, Rotterdam; N. Ploo-y, Leiden; M. L- v c. Sloot, Budel; A. v. d. Sluis, 's Ros :h. B itef kaar ten. F Kop, Nieuwen Hoorn E, Hijlkema, H-0|0gkerk; 1 zonder' adre3 België. BERLIJN, 1 Sept. De toebereidselen voor het beleg van Antwerpen gaan voort. Van de 22 forten zyn nog niet alle gereed. Op vele forten ontbreken kanonnen. De omtrek van de verdedigingslinie bedraagt K.M. waarvoor mins. tens 10.000 man zouden noodig zijn. Het gar nizoen bestaat evenwel slechts uit vier divisies die door het uitvallen van een groot aantal manschappen nog belangrijk zyn verzwakt. De berichten dat Engelsche troepen de Belgen in Antwerpen zouden te hulp komen, vinden hiel" geen geloof daar de Engelschen slechts door de neutialiteit van Nederland te schenden, Ant werpen zouden kunnen bereiken. Men kan hier niet aannemen dat Engeland hiertoe zou overgaan. Het zwaie Duitse lie belegerings geschut staat voor Antwerpen. AR J. WERPEN, 1 Sept. In Brussel is de ver lichting op straat tot op de helft teruggebracht. De stad ziet er thans niet aanlokkelijk uit, trams rijden tot acht uur 's avondsenkele tot 10 uur. Het is verboden -alcohol te schenken. Eveneens is verboden de uitvoer van groenten en fruit. In de stad heerscht groote werkeloos heid. De sociaal democraten hebben een aantal volksgaarkeukens opgericht, waar men voor 14 centimes een groote kom soep en een kwart brood krijgt. MAASTRICHT, 1 Sept. Men beweert, dat in de nabijheid van Aken Oostenrijksche troepen gezien zijn. Zij zouden als steun dienen voov het Duitsche leger in België. OSTENDE, 1 Sept. Hedenmorgen is boven Kamen ijk een Duitsche aeroplane gezien. Deze kwam boven het station en wierp talrijke bom men naar beneden, waarvan één doel trof. De spoorwegbrug werd licht beschadigd. De solda ten die bij het station op wacht stonden open den een heftig vuur op het vliegtuig, dat door talrijke schoten getroffen naar beneden viel op een vrij veld. Van de beide inzittende Duitsche officieren werd één ernstig gekwetst. De andere bekwam geen letsel. Beide officieren werden gevangen genomen. OSIENDE, 1 Sept. De Duitsche generaal prins von Bülow die bij het gevecht te Haelen ge kwetst weid is op het kasteel van Henozou bij Hasselt, dat door een prins de Bourbon in een Duitsche ambulance veranderd was overleden Hij zal te Wimmertingen begraven worden. LONDON, 1 Sept. De Engelsche verliezen na den grooten slag van 26 Aug. bedragen 6000 man. De Duitsche verliezen zijn veel grooter. OSIENDE; 1 Sept. Nabij Assche zijn de wegen naar Dendermonde door afdeelingen Duitsche huzaren en wielrijders bezet geworden. Om 6 uur des middags hielden de Duitschers oefenin gen op het oefeningsplein te Berchem. Twee treinen met Duitsche soldaten zijn bij Vorst tegen elkander geloopen. Bijzonderheden ontbreken. ANTWERPEN, 1 Sept. Generaal Dufour krijgs overste heeft den burgemeester doen weten ter kennis van de bevolking te brengen dat alle personen die voor 1 Augustus in de versterkte plaats Antwerpen niet gehuisvest waren zich zoo spoedig naar het station Maas moeten bege ven waar treinen gereed staan om hen naar Vlaanderen over te brengen. Alwie na 13 Sep tember des nachts 12 uur nog in de versterkte vesting vertoeft zai als verdachte voor den krijgsraad moeten verschijnen, Uitzondering wordt gemaakt voor personen die niet in de vei sterkte plaats gehuisvest waren en waarvan de vader rechtstreeks of niet rechtstreeks in dienst is van ae krijgsoverheid. AR 1 WERPEN, 1 Sept.. Gisteren heett de Ivo- ,iincin hare 'kinderen op hun reis naar Engeland vergezeld. De Koningin zal binnen enkele dagen naar Antwerpen terug'keeren. Gistermorgen heb Len de Duitschers Mecheleir .opnieuw ge bombar deeid. In de 'kerk Notre Lame is 'iet Schoone en kestvare schilderij van 'Rubens verweest. Men zeg. Jat 100.000 Russen ,op de Franscfi-Belgisciie kusten zullen landen ten einde het legjer der ver bondenen te versteiken. Eveneens wordt gezr go dat in de omstreken van Péro-nne generaal Pan or( in geslaagd is 50.000 Duitschers huiten gevecht te su?!: en. AA TWERPEN, 1 Sept. In België blijft de Re- stand onveranderd de zelfde. he Duitschers hebben Aerschot ontruimd en vi een zwak detachement troepen achter gela ten. In een grept gedeelte der Kempen zijn da wegverbindingen hersteld. AN.I WERPEN, 1 Sept. De bezetting van Brus sel door de Duitschers duurt voort. Generaal von Arnlrn is vervangen door generaal Jokowski Deze bewoont het Paleis der Natie, terwijl zijne officieren hun intrek hebben genomen in de verschillende Ministerieele gebouwen. Het stad huis is bestemd voor den Groothertog van Mecklenburg. Het park is gesloten. De ambte naren hebben vrijen toegang door de Beyaerts- straat naar hunne bureaux. Niemand is er op gesteld om te werken onder de bajonetten van de Piuisische soldaten, die, in de gangen van het stadhuis slapen en de bureaux doorkruisen Gistermorgen hebben de Duitschers een plak kaat doen aanplakken zoo hoog dat niemand het plakkaat kon aftrekken. Officieel werd vermeld de Duitsche overwinning in den Elzas, waar schynlijk om de berichten in de Engelsche kranten tegen te spreken, Niemand echter hecht ei geloof aan. Naast de plakkaten hangt er een van burgemeester Max waarin de bevolking ge smeekt wordt niet de minste wandaad of be schadiging te verrichten. ANTWERPEN, 1 Sept. Gister heeft men te Biussel de draden van de Duitsche telefoon in de Nieuwetraat en in de Kruittuinstraat door gesneden, waarop generaal von Jakowski een proclamatie deed bekend maken waarin gezegd wordt, dat indien zich zoo iets nogmaals voor deed beide wijken verwoest zouden worden. Buigemeestei Max smeekt dan ook de bevolking zulke daden achterwege te laten. ANTWERPEN, 1 Sept. Te Koningshyckt zijn vele vluchtelingen teruggekeerd, enkelen kwa men aan zonder kleeren. Nu de Duitschers uit de buurt zijn ziet men de menschen als .wilde dieien uit bosch en struiken te voorschijn komen. (Overmacht bij St. Quenlin verslagen, nadat reeds een Engelsch infanterie-bataljon krijgsgevangen was gemaakt. Het leger van Generaal von Hausen hoeft bij Rethel den vijand naar ae Aisne terug geweipen. Het leger van den hertog van Wurl- k-mbeng heeft bij de pogingen om over de Maas h' somen eerst de voorhoede van oei vijand doen terugwijken, dpcli toen het leger op sterkere jan lelijke troepenmachten stiet, gedeeltelijk over de Maas terugtrekken. Daarna slaagde de poging om •/■ver de Maas te komen. Het leger rukt thans vopnvaarts naar de Aisne, waarbij het fort Les AyveJIes veroverd werd. Het leger van den Duit- schon kroonprins dat verder over de Mars voort trok m.m de vesting. Montmédy terwijl ae bezet- ling krijgsgevangen werd gemaakt. De leger.- van Jen I r-oonprins van Beieren en van Generaal von Herringen zijn nog in Fransch Lotharingen in stiijd gewikkeld. A,an het Oester front heeft Let leger van Generaal v,on Hendenburg een groote o.t.winning; behaald, drie legercorpsen van ae Russen werden vernietigd waarbij 60.000 krijgs gevangen werden gemaakt, waaronder twee gene raais, terwijl tevens veel geschut werd veroverd. Het Russische leger in het Noorden van Oost- Pruisen trekt terug. op de Albanië. U OME-, 1 Sept. Geseind wo,rdt -dat ao bevolking van alona met de opstandelingen een overeen- k umt trof,, waarbij de stad zoowel door de be volking zelf als door1 de opstandelingen gezamen lijk in bezit is gfenolmen. WASHINGTON, 1 Sept. Be parketboot „Ham burg van de Hamburg—Araerikalijn is doiar bet Aruerikaansche ropde kruis uitgerust en zal aan staande Zaterdag onder den naam „Red Cross" en .onder Amerikaansche vlag; naar Europa ver trekker om gewonden van elke nationaliteit te verplegen. De koetsier G. Roza te Gorinchum viel met zijn paard en wagen van den Waaldijk te Vuren en werd gedood. Hij laat een vrouw en 9 kin deren achter. Oostenrijk. WEENEN, 31 Aug. Aartshertog Jozef die gisteren van het Oostelijk oorlogstooneel hier ter stede is aangekomen, verklaarde, naar aanleiding van de geruchten van zijn verwonding, dat hij ongedeerd is. Alleen werd zijn mantel op een aantal plaatsen door shrapnel-kogels doorboord. Oost-Pruisen, HERLIJN', 1 Sept. De commandant van de Duit se he troepen in Opst-Pruisen, generaal von Hen- deubuvg is tot maarschalk bevordera terwijl hem dooi den keizer het ijzeren kruis eerste klasse werd verleend. De Keizer zona hem een tele gram waarin hij zijn warmen dank uitsprak voor hetgeen het leger onder leiding van ueneraal von Hendenburg heeft verricht. V EEN EN, 1 Sept. Volgens een mededeelirig in.Lv' „Fremdenblatt" zijn de berichten nopens een groote slag tusschen de Russen en de O as tern ijkers voor deze laatsten voortdurend gun stig. Prankrjjk. BERLIJN, 1 Sept. (Officieel.) Generaal von Kloek heeft de poging, door een zwakke Fiansche troepenmacht ondernomen 0111 in de omstreken van Comblez een aanval in ae Jlank tc doen met een legercorps teruggeworpen. Het leger van Generaal von Bülow' heeft een sterke Fransche Een merkwaardige profetie. Bij groote oorlogen plegen legio profetiën voor den dag te komenmaar haar aantal staat door gaans in omgekeerde rede tot hare betrouwbaar heid. Zoo hoort men thans van voorzeggingen van den Eerbiedwaardigen Don Bosco, van den zaligen pastoor van Ars en van wie al niet, al lerlei voorspellingen, waarvan men vtoeger nooit gehoord heeft. Ean voorzegging echter, reeds in het jaar 1854 gepubliceerd omtrent het toekomstig lot van Polen, schijnt ons althans merkwaardig genoeg schrijft »de Tijd" om heden nog eens te worden afgedrukt. Want hoe weinig waarde men ook hechte aan het manifest van den Cznar, dat de herstelling van Polen belooft, - toch zal wel niemand ontkennen, dat inderdaad Polen's her stel, ook tegen Ruslands willen in, tot de moge lijkheden behoort wier verwezenlijking uit de huidige wereld worsteling zou kunnen volgen. Ziehier dan den brief, welke in het jaar 1854 eerst door de »Civilta Cattolica" werd openbaar gemaakt en daarna in vele andere tijdschriften de ronde deed hij werd gepubliceerd als dooi den Poolschen Jezuït pater Gregorius Felkierzamb geschreven aan een Lyonschen priester en bevat het relaas eener verschijning van den toen pas door Pius IX 5 Juli 1853 - zalig verklaarden Poolschen martelaar Andreas Bobola S. J., door de schismatieken 16 Mei 1657 te Perezdyl bij Pinsk op de wreedste wijze ter dood gebracht. Wij ontleeuen de vertaling aan De Katholiek", deel 26 (jaarg. 1854) blz. 315 v. In het jaar 1819 leefde in de hoofdstad van Lithuanië zekere pater Dominicaan met name Korzeniecki. Hij was een heilig priester en be roemd redenaar. Met onvermoeide ijver hield hij den strijd vol tegen de dwalingen van het Griek- sche schisma, Diet enkel op den kansel maar ook in geleeide geschriften, die hem weidra van wege de Russische regeering het verbod op den hals haalden van te preeken, eenig geschrift uit te geven, ja, zelfs biecht te hooren; dit alles op straf van verbanning naar Siberië. »Zoo goed als gevangen in zijn klooster te Wil na, en tot eenzaamheid en een werkeloos leven in zijn cel gedoemd, sleet hij zijne dagen in het drukkend gevoel van diepe smart, omdat hij niet als vroeger kon arbeiden ter eere Gods aan het heil zijner broeders. sin een dier oogenblikken, waarin het leed met groote kracht zijn ziel doorwoelde ik kan mij den dag en ook de maand niet meer te binnen brengen, doch het was in het jaar 1819 opende hij des avonds omstreeks negen of tien uur het raam van zijn klein vertrek, hief toen de oogen ten hemel en stortte uit de volheid van zijn ge moed een gebed tot den zaligen Bobola, voor wien hij van zijne kindsheid af een bijzondere devotie koesterde, hoewel deze bloedgetuige van Janow destijds door de Kerk nog niet tot de eer der altaren was verheveD. De inhoud zijner bede was nagenoeg de volgende sGelukzalige Bobola, roemrijke martelaar, ach, hoevele jaren ziju nu reeds verloopen, sinds gij de wederopstanding vrn ons rampzalig Polen hebt voorzegd Wanneer toch zal uw voorspelling ver vuld worden? Beter nog dan aan mij, is he°t aan U bekend, hoe bitteren haat de scheurmakers ons heilig geloof toedragen. Die doodsvijanden der Katholieke Kerk, gij weet het, zijn thans onze overheerschers, en hun voornaamste toeleg is, onze dierbare natie, waartoe ook gij behoordet, to

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3