Slechts 12% cent voor den laatsten keer n de beste Maizena ter wereld, Baillaj voor ScMeJaiu en Omstreken, Deposito-Rente. Adverteert rut NATRON Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dagelijks aangenomen. 99 is een uitmuntend voedsel voor Kinderen en het allerfijnste voor de bereiding van Puddingen en Sauces. €fome&$d Hieuwt. Advertentiën. op Zaterdag 6 September 1914, Ingezet op f2240. Ingezet op f4650. Het Bestuur deelt mede, dat op VRIJDAG 4 SEPTEMBER a.s., van 'sayonds 7 tot 9 uur in het gebouw Hieuwstraat 26 zitting zal worden gehouden ter inwisseling van de door het comité uitgegeven bons. zijn verkrijgbaar a 2 ets. per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. Ijeuvehaven É03 ROTTERDAM, Met 1 dag opzegging 3 o/0 'sjaars. 10 dagen 3 'Va De rentevergoeding voor deposito's met andere termijnen wordt vastgesteld bij onderlinge overeenkomst. koninklijke Nederlandsche Cacaofabriek Helmond. Meest gelezen en verspreide dagblad te Schiedam en omliggende plaatsen. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep BureauBoterstraat §0 R-echts houden. Zooals men weet heeft de sociaal-democratische afgevaardigde van den Rijksdag, dr. Frank, uit Mannheim, als vrijwil liger in het Duitsche leger dienst genomen. Toen dezer dagen bij de exercities van zijn afdeeling de richting niet geheel klopte, riep zijn kapitein hem onder homerisch gelag toe «Frank meer rich ting naar rechts nemen. Wee den overwonnene! Wat Frank rijk door den oorlog van 1870 verloor, zal niet in de schaduw kunnen staan van het nadeel, dat bij het einde van dezen titanenstrijd de overwon nene, wie hij ook zij, zal ondergaan. Het spreekt van zelfs, dat de verliezende, het grootste aantal gesneuvelde zal te boeken hebben- Volgens de opgave van den Duitschen gene- ralen staf, waarmee dr. van Engel, directeur van het statistisch bureau te Berlijn ongeveer over eenkomt, verloor het Duitsche leger tijdens den eorlog van 1870, 40 890 aan gesneuvelden, terwijl gewond werden 88.488 manschappen. De verliezen, door de Franschen geleden, waren veel aanzienlijker. G-. Hanotax deelt daarover in zijn y> Historie de la France Contemporaine" de volgende cijfers mee Volgens een berekening, die, naar hij zegt) zeker verre beneden de werkelijkheid is, zouden er in de Fi ansche legers 139.000 dooden en 143.000 gewonden geweest zijn, terwijl bovendien wegens verschillende ziekten 339.421 man in de hospitalen verpleegd zijn. Men kan zich deze hooge cijfers aan den kant der Fra schen verklaren, wanneer men bedenkt, dat b. v, te Wörth een vijfde der strijders sneu velde. Te Metz had men, vóór de capitulatie, van een effnctief van 168.000 man verloren: 25 generaals, 2.099 officieren en 40,339 soldaten, samen 42.263 dooden, meer dan een vierde van het geheel. O* 's avonds 8 uur, in 2 Musis Sacrum" te Schiedam van I. Een KOFFIEHUIS met erf en open grond aan het Wilhelminaplein 26 te Schiedam groot 1 a. 32 c.a. Verhuurd (met vergun- ning) voor f 7.50 per week. II. Een PAND waarin 2 beneden- en 5 boven woningen, erf en open grond aan de Warande 2 en 4, hoek Westerkade te Schiedam groot 3 a. 37 c.a. Een benedenwoning in eigen gebruik. Huur der overige weningen samen f 12.25 per week. Van de koopsom kan 2/3e gedeelte als le hypotheek worden verstrekt tegen £5 rente. D. BODDEÜS, Notaris. Volkskarakter en snelvuur wape- n e n. De moderne snelvuurwapenen hebben de eischen, aan de zenuwen en het kunnen van den troep gesteld, aanzienlijk verzwaard. De grond voorwaarde van het moderne geschut luidt: nooit zonder doel schieten en de grootste trefmogehjk- heid aileen gebruiken, wanneer er werkelijk goede uitslag te wachten is. De Duitscher beschikt over 't algemeen over goede zenuwen. Hij kan lang een prikkelend vuurgevecht bijwonen, zonder zich tot verspilling van ammunutie te laten verleiden. In het gevecht van Otjimbingroe lag een Duitsche compagnie in een boschje in gevechten het patronengebruik be liep maar 5 per hoofd. De zuidelijken hebben neiging tot grooter am- munitieverbruik, vooral de Zuid-Franschen. De Noord-Franschen hebben meer zelfbeheersching- Bretagners en Normandiërs hebben in 1870, zelfs bij Bastilles en Parijs nimmer maar in het wilde weg geschoten. De Rus is kalm van natuur maar hem ont breekt het geestelijk intellect, om te bepalen wanneer zijn vuur volle werking kan hebben. De Fransche artillerie, zegt de »Frankf. Zeit." was steeds goed en onder Napoleon I, onderEblé en Jeuarmont beslist een elitecorps. In 1870 maakte zij tegenover de betere Duitsche artillerie een minder goed figuur, maar de dóorsnee-Fransch- man is altijd gebleken een goede artillerist te zijn. Bijzondere verrichtingen van Russiche artillerie zijn feitelijk tot dusver nog nooit in eenigen be langrijken oorlog aan den dag getreden. (Vad.) Wat is een milliard? Men hoort in den tegen woordigen tijd veel spreken van oorlogen, die milliarden kosten en van menschen, die ver scheidene milliarden rijk zijn. Een ^milliard" is een woord, dat spoedig uit- gesproken is, doch weinige personen stellen zich voor wat een milliard eigenlijk verbeeldt. In zilvergeld weegt een milliard 5 millioen kilo's in goudgeld bedraagt het gewicht 322,580 kilo's; in briefjes van 1000 frank 1780 kilo's; in briefjes van 100 frank 11.500 kilo's. Om een milliard te vervoeren (indien men 50 kilo's per man laat dragen) zijn er 36 mannen noodig, indien het uit briefjes van 1000 frank bestaat230 mannen, indien het in briefjes van 100 frank is6450 mannen, indien het milliard in goud, en 100.000 mannen, iudien het in zil ver is. Een milliard in briefjes van 100 frank zou 2000 boekdeelen, van 500 bladzijden elk, bedragen. Het zou waarachtig een kostbare bibliotheek zijn. In 5 frank-stukken op eene lijn geplaatst het eene nevens het andere, zou een milliard eene lengte bereiken van 7.400.000 meters. Met een milliard zou men in stukken van 5 frank eene baan kunnen plaveien van Antwerpen naar Brussel, en dit op een breedte van ruim 3 meter. Om daarna al deze stukken op te rapen met een snelheid van 4800 stukken per uur, zou een man, die 10 uren per dag werkt ongeveer 14 jaar noodig hebben. Een man, die een milliard bezit, geplaatst in Belgische rente, kan 2t/a millioen per maand of 83.333 frank per dag verteren. Elk uur maakt diens bezitter 3472 frank rijker. De meeste menschen zouden zich wel met minder tevreden stellen. kost onze echte KARNEMELKZEEP met het Anker. Een groot stuk Zeep voor we g geld. Men lette vooral op ons Gedeponeerd Fa brieksmerk „H et Anker" en weigere onvoorwaardelijk alle goed- kooper aangeboden soorten. Alleen de echte KARNEMELKZEEP met het ANKER voldoet aan de verwachting. Een geregeld gebruik maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. GEBRS. DOBBELMANN, Zeepfabrikanten, Ngmegen. Verkrijgbaar aan de bekende Adressen. van de IW Met BOVR1L bekomt men dadelijk een voortreffelgken bouillon, versterkend en voedzaam door de geneeskundige autoriteiten bijzonderlijk aanbevolen, niet alleenlijk aan zieken en aan herstel lenden, voor welke Bovril een onschat bare opbeurder is, maar ook aan gezonde menscnen, bij wie hg vermoeidheid, zoowel lichamelijk als zedelijk, herstelt. Ten overige wordt BOVRIL gebruikt in alle goede keukens, want hg is onmis baar voor het gereedmaken van soepen sausen tnsschengerechten, enz. 1 lio. fa.-^ in vierkante gedecoreerde bussen van. 1/2 LSLo. 1/4 ivo. I/IO Ivo. 1-0.55 O.S23 in de Advertentie-tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar. AGisoht van a wen W ittkelier -yf ZÜIYEKE NODA in 1'4 Kilo pa/kje. Het beste en voordeeligste Waschmiddel voor ALLE huishoudelijk gebruik. DE HAARLEMSCHE SODAFABRIEK. GONO 5 Incasso-Bank. HELM ORANJE-CACAO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 4